Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Ιαν 2020, 10:32

Jimmy81 έγραψε:
05 Ιαν 2020, 04:36
stavmanr έγραψε:Οποιαδήποτε εποχή κι αν ψάξεις θα βρεις το αξιακό σύστημα και φυσικά τα αντίστοιχα προβλήματα του αξιακού συστήματος.
Πχ. σήμερα μπορείς να εξαθλιώσεις και να βασανίσεις έναν λαό για ένα μάτσο δολλάρια...

Άραγε, έχει διαφορά να βασανίζεις κάποιον για τις πεποιθήσεις του από το να τον βασανίζεις για το κέρδος σου; Ο άνθρωπος βασανίζεται.
Η διαφορά είναι ότι στο Μεσαίωνα μπορούσες να βασανίσεις και να εξαθλιώσεις κάποιον και για οικονομικούς λόγους (π.χ. επειδή δεν πλήρωσε τον φόρο του) αλλά και για θρησκευτικούς (επειδή δεν ασπάστηκε την κρατική θρησκεία). Σήμερα μπορεί να γίνει μόνο το πρώτο και με ηπιότερο τρόπο τιμωρίας αφού τα περισσότερα κράτη έχουν εκπολιτιστεί και προοδεύσει στο θέμα της θρησκευτικής επιλογής των υπηκόων τους. Άρα υπάρχει φανερή πρόοδος σήμερα σε ανθρωπιστικό/ηθικό επίπεδο σε σχέση με τον Μεσαίωνα σε κάποιους τομείς.
Γι' αυτό λιμοκτονούν τα 4/5 του παγκόσμιου πληθυσμού; Λόγω του υπερβολικού πολιτισμού;
Αυτό που δεν γίνεται εύκολα κατανοητό είναι ότι οι "τάξεις" των παλαιότερων χρόνων, αντικαταστάθηκαν από τις οικονομικές τάξεις της σημερινής κοινωνίας.
Η άποψη που έχεις για την εποχή σου αντιπροσωπεύει την άποψη που είχε το 20% των προνομιούχων του μεσαίωνα για τη δική τους.

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 05 Ιαν 2020, 16:37

stavmanr έγραψε:
05 Ιαν 2020, 10:32
Jimmy81 έγραψε:
05 Ιαν 2020, 04:36
stavmanr έγραψε:Οποιαδήποτε εποχή κι αν ψάξεις θα βρεις το αξιακό σύστημα και φυσικά τα αντίστοιχα προβλήματα του αξιακού συστήματος.
Πχ. σήμερα μπορείς να εξαθλιώσεις και να βασανίσεις έναν λαό για ένα μάτσο δολλάρια...

Άραγε, έχει διαφορά να βασανίζεις κάποιον για τις πεποιθήσεις του από το να τον βασανίζεις για το κέρδος σου; Ο άνθρωπος βασανίζεται.
Η διαφορά είναι ότι στο Μεσαίωνα μπορούσες να βασανίσεις και να εξαθλιώσεις κάποιον και για οικονομικούς λόγους (π.χ. επειδή δεν πλήρωσε τον φόρο του) αλλά και για θρησκευτικούς (επειδή δεν ασπάστηκε την κρατική θρησκεία). Σήμερα μπορεί να γίνει μόνο το πρώτο και με ηπιότερο τρόπο τιμωρίας αφού τα περισσότερα κράτη έχουν εκπολιτιστεί και προοδεύσει στο θέμα της θρησκευτικής επιλογής των υπηκόων τους. Άρα υπάρχει φανερή πρόοδος σήμερα σε ανθρωπιστικό/ηθικό επίπεδο σε σχέση με τον Μεσαίωνα σε κάποιους τομείς.
Γι' αυτό λιμοκτονούν τα 4/5 του παγκόσμιου πληθυσμού; Λόγω του υπερβολικού πολιτισμού;
:smt038

Αυτό που δεν γίνεται εύκολα κατανοητό είναι ότι οι "τάξεις" των παλαιότερων χρόνων, αντικαταστάθηκαν από τις οικονομικές τάξεις της σημερινής κοινωνίας.
Η άποψη που έχεις για την εποχή σου αντιπροσωπεύει την άποψη που είχε το 20% των προνομιούχων του μεσαίωνα για τη δική τους.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6344
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 06 Ιαν 2020, 18:57

stavmanr έγραψε:Γι' αυτό λιμοκτονούν τα 4/5 του παγκόσμιου πληθυσμού; Λόγω του υπερβολικού πολιτισμού;
Αυτό που δεν γίνεται εύκολα κατανοητό είναι ότι οι "τάξεις" των παλαιότερων χρόνων, αντικαταστάθηκαν από τις οικονομικές τάξεις της σημερινής κοινωνίας. Η άποψη που έχεις για την εποχή σου αντιπροσωπεύει την άποψη που είχε το 20% των προνομιούχων του μεσαίωνα για τη δική τους.
Στο θέμα της θρησκευτικής επιλογής έχουμε εκπολιτιστεί και προοδεύσει είπα. Όπως και να το κάνουμε είναι μια σημαντική διαφορά που δεν μπορούμε να παραβλέψουμε. Προφανώς και στον Μεσαίωνα θα λιμοκτονούσε μεγάλο ποσοστό πληθυσμού αλλά δεν έχουμε στοιχεία για κάθε ήπειρο για να κάνουμε συγκρίσεις.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Ιαν 2020, 21:24

Jimmy81 έγραψε:
06 Ιαν 2020, 18:57
stavmanr έγραψε:Γι' αυτό λιμοκτονούν τα 4/5 του παγκόσμιου πληθυσμού; Λόγω του υπερβολικού πολιτισμού;
Αυτό που δεν γίνεται εύκολα κατανοητό είναι ότι οι "τάξεις" των παλαιότερων χρόνων, αντικαταστάθηκαν από τις οικονομικές τάξεις της σημερινής κοινωνίας. Η άποψη που έχεις για την εποχή σου αντιπροσωπεύει την άποψη που είχε το 20% των προνομιούχων του μεσαίωνα για τη δική τους.
Στο θέμα της θρησκευτικής επιλογής έχουμε εκπολιτιστεί και προοδεύσει είπα. Όπως και να το κάνουμε είναι μια σημαντική διαφορά που δεν μπορούμε να παραβλέψουμε. Προφανώς και στον Μεσαίωνα θα λιμοκτονούσε μεγάλο ποσοστό πληθυσμού αλλά δεν έχουμε στοιχεία για κάθε ήπειρο για να κάνουμε συγκρίσεις.
Το "προφανώς", είναι δική σου προσθήκη.
Αυτό που σίγουρα γνωρίζουμε είναι ότι στην εποχή που θαυμάζεις και που βάζεις ως συγκριτικό μέγεθος απέναντι σε μία άλλη εποχή, λιμοκτονούν τα 4/5 του παγκόσμιου πληθυσμού.
Αυτό που σου γράφω εγώ, απεναντίας, είναι ότι είτε το αποδώσεις σε θρησκευτικά κίνητρα, είτε σε πολιτικά, είτε σε οικονομικά, το αποτέλεσμα είναι εξίσου κακό ή και χειρότερο, σε ό,τι αφορά τον βασανισμό των ανθρώπων.
Επομένως, αντί να προσπαθούμε να βρούμε το μεσαίωνα ως σκοτεινό (ως δήθεν κόντραστ προς άλλες εποχές), είναι σημαντικό να διακρίνουμε το σκοτάδι που απλώνεται πάνω από ΚΑΘΕ εποχή.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6344
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 08 Ιαν 2020, 07:32

Κα'τ αρχήν εγώ δεν εκθείασα την εποχή μας ούτε βάφτισα τον Μεσαίωνα σκοτεινή εποχή παρά τα όποια στραβά του (το ψάχνω ακόμα το θέμα). Θύμισέ μου από πού προκύπτει η λιμοκτονία των 4/5 του παγκόσμιου πληθυσμού σήμερα διότι δεν έχω παρακολουθήσει από την αρχή τη συζήτηση.

Εγώ πάντως βρίσκω λίγο διαφορετικά στοιχεία.
https://www.creditdonkey.com/world-hung ... stics.html
http://www.foodaidfoundation.org/world- ... stics.html

Επίσης για να κάνουμε σύγκριση πείνας πρέπει να βρούμε αντίστοιχα στατιστικά από το Μεσαίωνα. Αν δεν μπορούμε να βρούμε (εγώ δεν έχω βρει) δεν έχει νόημα να κάνουμε σύγκριση με τη σημερινή εποχή.

Για τη θρησκεία, sorry αλλά δεν γίνεται να κάνω ότι δεν βλέπω τις διαφορές σε σχέση με το Μεσαίωνα. Το ότι μπορώ σήμερα να κυκλοφορήσω με ένα βιβλίο του Dawkins στο χέρι χωρίς να με αποκεφαλίσει και να μου δημεύσει την περιουσία το κράτος, είναι πρόοδος. Πόσο σαφέστερα να το πώ? :102:
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Quidam Graecus
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:22
Phorum.gr user: Quidam Graecus

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Quidam Graecus » 08 Ιαν 2020, 10:33

Jimmy81 έγραψε:
05 Ιαν 2020, 04:36
Η διαφορά είναι ότι στο Μεσαίωνα μπορούσες να βασανίσεις και να εξαθλιώσεις κάποιον και για οικονομικούς λόγους (π.χ. επειδή δεν πλήρωσε τον φόρο του) αλλά και για θρησκευτικούς (επειδή δεν ασπάστηκε την κρατική θρησκεία). Σήμερα μπορεί να γίνει μόνο το πρώτο και με ηπιότερο τρόπο τιμωρίας αφού τα περισσότερα κράτη έχουν εκπολιτιστεί και προοδεύσει στο θέμα της θρησκευτικής επιλογής των υπηκόων τους. Άρα υπάρχει φανερή πρόοδος σήμερα σε ανθρωπιστικό/ηθικό επίπεδο σε σχέση με τον Μεσαίωνα σε κάποιους τομείς.
Σήμερα ή τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα δεν υπήρχαν άτομα που βασανίστηκαν ή που εξαθλιώθηκαν επειδή δεν ασπάζονταν την κρατική ιδεολογία του ενός ή του άλλου κράτους; Αυτό αποτελεί κάποια πρόοδο δηλαδή;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Quidam Graecus την 08 Ιαν 2020, 10:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Per duodena regit mundi Sol aureus astra.

Άβαταρ μέλους
Quidam Graecus
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:22
Phorum.gr user: Quidam Graecus

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Quidam Graecus » 08 Ιαν 2020, 10:35

Εσθήρ έγραψε:
04 Ιαν 2020, 22:23
Γενικά αν ψάξουμε τους νόμους και τις πρακτικές των μεσαιωνικών βασιλείων της Ευρώπης βρίσκουμε πολλά τέτοια παραδείγματα πνευματικής επιβολής σε αλλόθρησκους. Εκτιμώ ότι ανάλογης έκτασης προσπάθειες πνευματικής επιβολής δεν υπάρχουν στην αρχαιότητα. Πρόκειται για μια μελανή ιδιαιτερότητα του Μεσαίωνα.
Ακριβως για αυτο και αρεσει ο μεσαιωνας στα θρησκα. :003: Ηταν η εποχη τους,τι να κανουμε τωρα;Το φοβερο ειναι οτι καυχιουνται κιολλας. :smt005:
Κοπελιά, αφού δεν γνωρίζεις πολλά πράγματα για τη συγκεκριμένη εποχή, τι μιλάς; Απορώ.
Per duodena regit mundi Sol aureus astra.

Άβαταρ μέλους
Quidam Graecus
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:22
Phorum.gr user: Quidam Graecus

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Quidam Graecus » 08 Ιαν 2020, 10:39

Jimmy81 έγραψε:
08 Ιαν 2020, 07:32

Για τη θρησκεία, sorry αλλά δεν γίνεται να κάνω ότι δεν βλέπω τις διαφορές σε σχέση με το Μεσαίωνα. Το ότι μπορώ σήμερα να κυκλοφορήσω με ένα βιβλίο του Dawkins στο χέρι χωρίς να με αποκεφαλίσει και να μου δημεύσει την περιουσία το κράτος, είναι πρόοδος. Πόσο σαφέστερα να το πώ? :102:
Και το μεσαίωνα διαβάζανε βιβλία μη χριστιανών συγγραφέων ακόμα και αιρετικών συγγραφέων. Και ναι δεν τους αποκεφάλισαν επειδή τα διάβασαν. Και δεν είναι όλες οι μεσαιωνικές κοινωνίες το ίδιο.
Per duodena regit mundi Sol aureus astra.

Άβαταρ μέλους
περαστικος
Δημοσιεύσεις: 1528
Εγγραφή: 22 Δεκ 2019, 18:29

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστικος » 08 Ιαν 2020, 10:40

Ενα χριστιανο εκνευριστηκε :roll::003:
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις.

Άβαταρ μέλους
Quidam Graecus
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:22
Phorum.gr user: Quidam Graecus

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Quidam Graecus » 08 Ιαν 2020, 10:41

περαστικος έγραψε:
08 Ιαν 2020, 10:40
Ενα χριστιανο εκνευριστηκε :roll::003:
Σε ενοχλεί ο αντίλογος;
Per duodena regit mundi Sol aureus astra.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 08 Ιαν 2020, 10:46

skakos έγραψε:
04 Σεπ 2019, 13:56
Για πολλούς ο Μεσαίωνας είναι "Dark ages". Γιατί όμως; Αν τους ρωτήσεις θα δεις ότι ο μόνος λόγος για τον οποίο θεωρούν κάτι τέτοιο είναι επειδή τους το είπαν κάποιοι άλλοι! Και ποιοι είναι αυτοί; Μα οι "διαφωτιστές" βέβαια. Αφού ο διαφωτισμός είναι φως, έπεται λογικά πως το αντίπαλο δέος θα είναι σκότος. Πόσο απέχει από την αλήθεια μια τέτοια άποψη. Στο Μεσαίωνα υπήρξε πραγματική έξαρση της ανθρωπιστικής έρευνας για θέματα θρησκείας, τι είναι καλό και κακό, ηθική κλπ. Σίγουρα δεν υπήρξε παρόμοια έξαρση σε άλλους τομείς, αλλά γιατί αυτό είναι κακό; Η κάθε εποχή έχει τη δική της συνεισφορά στον ανθρώπινο πολιτισμό. Τα πανεπιστήμια άλλωστε ξεκίνησαν στη Δύση από τα μοναστήρια (άλλο το Βυζάντιο, όπου είχαμε Σχολές). Αυτό και μόνο πρέπει να λέει πολλά! Όσο για τα επιχειρήματα που θέλουν το Μεσαίωνα να είναι σκοτάδι επειδή "σκότωναν ανθρώπους" με μεγάλη ευκολία τότε, να θυμήσω απλά την ευγονική, τις ατομικές βόμβες, τον κομμουνισμό και τους παγκόσμιους πολέμους της δικής μας "φωτεινής" εποχής.

Με δυο λόγια: Μην αφήνουμε τις προσωπικές μας (αντι-χριστιανικές) πεποιθήσεις να επηρεάζουν την κρίση μας. Ο κόσμος χρειάζεται ελεύθερα σκεπτόμενους ανθρώπους και όχι ανθρώπους που δογματικά πιστεύουν κάτι επειδή τους το είπαν.

Σκέψεις;
Ο μεσαιωνας ηταν σκοτεινη περιοδος γιατι δεν υπηρχε ορθολογισμος. Δεν εγινε καμμια ερευνα πανω σε οτιδηποτε στον μεσαιωνα, απλα ηταν θρησκευτικες δοξασιες με φιλοσοφικο περιτυλιγμα.

Οσο για την ευγονικη, τις ατομικες βομβες, τον κομμουνισμο, κλπ ειναι ο μεσαιωνας της συγχρονης εποχης μας και σαφως αναγνωριζεται ετσι - λογω ορθολογισμου, ενω στον μεσαιωνα κανεις δεν αναγνωριζε τον σκοταδισμο που υπηρχε.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Ιαν 2020, 10:49

Jimmy81 έγραψε:
08 Ιαν 2020, 07:32
Κα'τ αρχήν εγώ δεν εκθείασα την εποχή μας ούτε βάφτισα τον Μεσαίωνα σκοτεινή εποχή παρά τα όποια στραβά του (το ψάχνω ακόμα το θέμα). Θύμισέ μου από πού προκύπτει η λιμοκτονία των 4/5 του παγκόσμιου πληθυσμού σήμερα διότι δεν έχω παρακολουθήσει από την αρχή τη συζήτηση.

Εγώ πάντως βρίσκω λίγο διαφορετικά στοιχεία.
https://www.creditdonkey.com/world-hung ... stics.html
http://www.foodaidfoundation.org/world- ... stics.html
https://www.fortunegreece.com/article/p ... imerisios/

Με λιγότερα από 10 δολλάρια την ημέρα ζει το 71% του πληθυσμού.

Επιπλέον, από το άρθρο σου:
Roughly two-thirds of the 4.3 billion people who live in Asia deal with a lack of food on a regular basis.

Τα δύο τρίτα των ασιατών, δηλαδή περίπου 3 δισεκατομμύρια άνθρωποι στην Ασία, δεν έχουν καθημερινό γεύμα.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 08 Ιαν 2020, 10:53

stavmanr έγραψε:
08 Ιαν 2020, 10:49
Jimmy81 έγραψε:
08 Ιαν 2020, 07:32
Κα'τ αρχήν εγώ δεν εκθείασα την εποχή μας ούτε βάφτισα τον Μεσαίωνα σκοτεινή εποχή παρά τα όποια στραβά του (το ψάχνω ακόμα το θέμα). Θύμισέ μου από πού προκύπτει η λιμοκτονία των 4/5 του παγκόσμιου πληθυσμού σήμερα διότι δεν έχω παρακολουθήσει από την αρχή τη συζήτηση.

Εγώ πάντως βρίσκω λίγο διαφορετικά στοιχεία.
https://www.creditdonkey.com/world-hung ... stics.html
http://www.foodaidfoundation.org/world- ... stics.html
https://www.fortunegreece.com/article/p ... imerisios/

Με λιγότερα από 10 δολλάρια την ημέρα ζει το 71% του πληθυσμού.

Επιπλέον, από το άρθρο σου:
Roughly two-thirds of the 4.3 billion people who live in Asia deal with a lack of food on a regular basis.

Τα δύο τρίτα των ασιατών, δηλαδή περίπου 3 δισεκατομμύρια άνθρωποι στην Ασία, δεν έχουν καθημερινό γεύμα.
Προοδος δλδ σε σχεση με παλιοτερα οπου το 90%+ του πληθυσμου ζουσε με λιγοτερο απο ενα δολλαριο την ημερα.

Επισης 'on a regular basis' δεν σημαινει καθημερινα, σημαινει 'σε τακτα διαστηματα'.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Ιαν 2020, 11:02

axilmar έγραψε:
08 Ιαν 2020, 10:53
stavmanr έγραψε:
08 Ιαν 2020, 10:49
Jimmy81 έγραψε:
08 Ιαν 2020, 07:32
Κα'τ αρχήν εγώ δεν εκθείασα την εποχή μας ούτε βάφτισα τον Μεσαίωνα σκοτεινή εποχή παρά τα όποια στραβά του (το ψάχνω ακόμα το θέμα). Θύμισέ μου από πού προκύπτει η λιμοκτονία των 4/5 του παγκόσμιου πληθυσμού σήμερα διότι δεν έχω παρακολουθήσει από την αρχή τη συζήτηση.

Εγώ πάντως βρίσκω λίγο διαφορετικά στοιχεία.
https://www.creditdonkey.com/world-hung ... stics.html
http://www.foodaidfoundation.org/world- ... stics.html
https://www.fortunegreece.com/article/p ... imerisios/

Με λιγότερα από 10 δολλάρια την ημέρα ζει το 71% του πληθυσμού.

Επιπλέον, από το άρθρο σου:
Roughly two-thirds of the 4.3 billion people who live in Asia deal with a lack of food on a regular basis.

Τα δύο τρίτα των ασιατών, δηλαδή περίπου 3 δισεκατομμύρια άνθρωποι στην Ασία, δεν έχουν καθημερινό γεύμα.
Προοδος δλδ σε σχεση με παλιοτερα οπου το 90%+ του πληθυσμου ζουσε με λιγοτερο απο ενα δολλαριο την ημερα.
Παλαιότερα δεν υπήρχαν δολάρια.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 08 Ιαν 2020, 11:08

stavmanr έγραψε:
08 Ιαν 2020, 11:02
axilmar έγραψε:
08 Ιαν 2020, 10:53
stavmanr έγραψε:
08 Ιαν 2020, 10:49


https://www.fortunegreece.com/article/p ... imerisios/

Με λιγότερα από 10 δολλάρια την ημέρα ζει το 71% του πληθυσμού.

Επιπλέον, από το άρθρο σου:
Roughly two-thirds of the 4.3 billion people who live in Asia deal with a lack of food on a regular basis.

Τα δύο τρίτα των ασιατών, δηλαδή περίπου 3 δισεκατομμύρια άνθρωποι στην Ασία, δεν έχουν καθημερινό γεύμα.
Προοδος δλδ σε σχεση με παλιοτερα οπου το 90%+ του πληθυσμου ζουσε με λιγοτερο απο ενα δολλαριο την ημερα.
Παλαιότερα δεν υπήρχαν δολάρια.
Σε αξια λεμε ρε φιλε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών