Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Σεπ 2019, 12:17

Η φυσική περιγραφή παραμένει ίδια για το υπόλοιπο σύμπαν μόνο αν αγνοήσεις κάποια ασήμαντα πράγματα, όπως την ταχύτητα του φωτός.

Οι παλίρροιες έχουν σχέση με την κίνηση της Γης γύρω απ' τον Ήλιο. Σταμάτα να λες βλακείες και να επιδεικνύεις την άγνοιά σου. Απλά η Σελήνη έχει μεγαλύτερη επίδραση στην παλίρροια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Σεπ 2019, 21:05

hellegennes έγραψε:
06 Σεπ 2019, 13:24
stavmanr έγραψε:
06 Σεπ 2019, 08:48
hellegennes έγραψε:
05 Σεπ 2019, 20:00
Ότι το Αλεξανδρινό ιδρύθηκε στην αλεξανδρινή εποχή.
:fp:
Αγάπη μου, το Αλεξανδρινό Μουσείο ήταν το πρώτο πανεπιστήμιο που πλησιάζει στην σύγχρονη έννοια. Ιδρύθηκε γύρω στο 300 π.Χ. στην Αλεξάνδρεια.
Καταλαβαίνεις ότι αναφέρεσαι σε μουσείο;
Δεν υπήρχε αλεξανδρινό πανεπιστήμιο. Το αλεξανδρινό μουσείο ήταν ένας χώρος όπου συγκεντρώνονταν συγγράματα τεχνών, όπως ποίησης, μουσικής και φιλοσοφίας. Επιπλέον, κάποιοι παρατηρούσαν τα άστρα και κάποιοι άνοιγαν βατράχια...

Τα πρώτα πανεπιστήμια με τη μορφή συστηματικής εκπαίδευσης επάνω σε επιστημονικά αντικείμενα εμφανίστηκαν στο Μεσαίωνα.
Δεν θα μπούμε στο παράλληλο σύμπαν σου όπου έχεις δίκιο σε όλα...
Και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο κάποιοι αντιδράτε σε κάτι που είναι ιστορικά καταγεγραμμένο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Σεπ 2019, 23:24

stavmanr έγραψε:
15 Σεπ 2019, 21:05
hellegennes έγραψε:
06 Σεπ 2019, 13:24
stavmanr έγραψε:
06 Σεπ 2019, 08:48


:fp:
Αγάπη μου, το Αλεξανδρινό Μουσείο ήταν το πρώτο πανεπιστήμιο που πλησιάζει στην σύγχρονη έννοια. Ιδρύθηκε γύρω στο 300 π.Χ. στην Αλεξάνδρεια.
Καταλαβαίνεις ότι αναφέρεσαι σε μουσείο;
Δεν υπήρχε αλεξανδρινό πανεπιστήμιο. Το αλεξανδρινό μουσείο ήταν ένας χώρος όπου συγκεντρώνονταν συγγράματα τεχνών, όπως ποίησης, μουσικής και φιλοσοφίας. Επιπλέον, κάποιοι παρατηρούσαν τα άστρα και κάποιοι άνοιγαν βατράχια...
Ωχ, σταμάτα να επιδεικνύεις την ανείπωτη άγνοιά σου. Το Αλεξανδρινό Μουσείο δεν ήταν μουσείο με την σύγχρονη έννοια, ήταν πανεπιστήμιο. Είχε εκατοντάδες λόγιους που πλήρωνε το κράτος για να κάνουν έρευνα και να διδάσκουν (μάλιστα ήταν απαλλαγμένοι απ' την φορολογία) και οι εγκαταστάσεις διέθεταν βιβλιοθήκη, αστεροσκοπείο, ζωολογικό κήπο, βοτανικό κήπο και αίθουσες διδασκαλίας συνολικής χωρητικότητας πάνω από 5000 ατόμων (κανονικά αμφιθέατρα, όπως είναι και σήμερα).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Σεπ 2019, 09:51

hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2019, 23:24
stavmanr έγραψε:
15 Σεπ 2019, 21:05
hellegennes έγραψε:
06 Σεπ 2019, 13:24


Αγάπη μου, το Αλεξανδρινό Μουσείο ήταν το πρώτο πανεπιστήμιο που πλησιάζει στην σύγχρονη έννοια. Ιδρύθηκε γύρω στο 300 π.Χ. στην Αλεξάνδρεια.
Καταλαβαίνεις ότι αναφέρεσαι σε μουσείο;
Δεν υπήρχε αλεξανδρινό πανεπιστήμιο. Το αλεξανδρινό μουσείο ήταν ένας χώρος όπου συγκεντρώνονταν συγγράματα τεχνών, όπως ποίησης, μουσικής και φιλοσοφίας. Επιπλέον, κάποιοι παρατηρούσαν τα άστρα και κάποιοι άνοιγαν βατράχια...
Ωχ, σταμάτα να επιδεικνύεις την ανείπωτη άγνοιά σου. Το Αλεξανδρινό Μουσείο δεν ήταν μουσείο με την σύγχρονη έννοια, ήταν πανεπιστήμιο. Είχε εκατοντάδες λόγιους που πλήρωνε το κράτος για να κάνουν έρευνα και να διδάσκουν (μάλιστα ήταν απαλλαγμένοι απ' την φορολογία) και οι εγκαταστάσεις διέθεταν βιβλιοθήκη, αστεροσκοπείο, ζωολογικό κήπο, βοτανικό κήπο και αίθουσες διδασκαλίας συνολικής χωρητικότητας πάνω από 5000 ατόμων (κανονικά αμφιθέατρα, όπως είναι και σήμερα).
Άγνοια, Χελ, επιδεικνύεις εσύ.
Πανεπιστήμια νοούνται τα ιδρύματα στα οποία υπάρχει συγκεκριμένη ύλη μαθημάτων και οργανωμένο σύστημα εκπαίδευσης. Γι' αυτό και το αλεξανδρινό δεν ήταν ποτέ του πανεπιστήμιο, ούτε με τη σύγχρονη ούτε με την ...πρωτόγονή του έννοια.
Ήταν ένα κέντρο τεχνών, αφιερωμένο στις Μούσες (μουσείο), όπου τέχνες νοούνταν κυρίως η ποίηση, η μουσική και η φιλοσοφία, με την ιατρική να ακολουθεί από κοντά, και την αστρολογία επίσης.

Τα πρώτα πανεπιστήμια ιδρύθηκαν το Μεσαίωνα, όσο κι αν δεν αρέσει σε πολλούς.

Και είναι σημαντικό να καταλαβαίνουμε ότι κάθε εποχή έχει τα καλά και τα στραβά της. Πχ. η σύγχρονη εποχή δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι παρά τις ανέσεις είχε μεταξύ των άλλων δύο παγκόσμιους πόλεμους, που άφησαν περισσότερους από 50 εκατ. νεκρούς. Υπάρχει άραγε μεγαλύτερο "σκοτάδι" ιστορικά από αυτό; Θυμάσαι δύο πόλεις των δεκάδων ως κι εκατοντάδων χιλιάδων κατοίκων που αφανίστηκαν από το χάρτη μαζί με τους άμαχους κατοίκους τους, σε κλάσματα του δευτερολέπτου; Θα το είχες φανταστεί σε άλλες εποχές;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Σεπ 2019, 14:39

Τι μαλακίες λες; Στο Αλεξανδρινό Μουσείο δίδασκαν αστρονομία, μηχανική, μαθηματική, αρχιτεκτονική, φιλοσοφία, ζωολογία, βοτανολογία, κ.α. Ναι, οι γνώσεις σε όλους αυτούς τους τομείς ήταν λιγότερες και δεν υπήρχε εξειδίκευση. Αλλά δεν παύει να αποτελεί οργανωμένο πανεπιστήμιο.

Είναι φανερό ότι δεν έχεις ιδέα τι ήταν το Αλεξανδρινό Μουσείο. Τράβα διάβασε 1-2 βιβλία πρώτα και μετά έλα να μου πεις την άποψή σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 16 Σεπ 2019, 18:55

Ο Μεσαίωνας σαν εποχή της παγκόσμιας ιστορίας είχε και θετικά και αρνητικά.Στον Μεσαίωνα μεταφράστηκαν οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι,στον Μεσαιωνα εφευρέθηκε η πυξίδα,ο αστρολάβος και άλλες εφερέσεις,στον Μεσαίωνα ιδρύθηκαν τα πρώτα οργανωμένα πανεπίστημια με την μορφή που τα ξέρουμε σήμερα.Ο Μεσαίωνας στην δύση υπήρξε περίοδος στασιμότητας αλλά στην Ανατολή ήταν περίοδος προόδου σε διάφορους τομείς.Τέλος οι πιο μεγάλες καταστροφές στην παγκόσμια ιστορία έγιναν στον 20ο αιώνα(Παγκόσμιοι πόλεμοι,πυρηνικα ατυχήματα κτλ) και όχι στον Μεσαίωνα.
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 16 Σεπ 2019, 19:00

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Σεπ 2019, 13:21
Nero έγραψε:
05 Σεπ 2019, 00:09
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Σεπ 2019, 00:08


ή τη Μεταρρύθμιση
ή το 1789...για τη δυτική Ευρώπη. Στη Ρωσία πχ τελείωσε το 1917 και αλλού ίσως αργότερα
στην Ελλάδα τελείωσε το 1981 :003:
Στη Τουρκία τελείωσε το 1923.
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 16 Σεπ 2019, 19:05

Nero έγραψε:
05 Σεπ 2019, 00:09
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Σεπ 2019, 00:08
Ζενίθεδρος έγραψε:
04 Σεπ 2019, 21:21
Μεσαίωνας θεωρείται από την πτώση της Ρώμης (~500 μΧ) μέχρι την πτώση της Πόλης (1453 μΧ) ή την ανακάλυψη της Αμερικής.
ή τη Μεταρρύθμιση
ή το 1789...για τη δυτική Ευρώπη. Στη Ρωσία πχ τελείωσε το 1917 και αλλού ίσως αργότερα
Στη Ρωσία ποτέ δεν είχαν δημοκρατία ούτε και τώρα έχουν.Το 1917 και το 1991 απλώς άλλαξαν κεφάλαια.
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Σεπ 2019, 19:08

Apergos8 έγραψε:
16 Σεπ 2019, 18:55
Ο Μεσαίωνας σαν εποχή της παγκόσμιας ιστορίας είχε και θετικά και αρνητικά.Στον Μεσαίωνα μεταφράστηκαν οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι,στον Μεσαιωνα εφευρέθηκε η πυξίδα,ο αστρολάβος και άλλες εφερέσεις,στον Μεσαίωνα ιδρύθηκαν τα πρώτα οργανωμένα πανεπίστημια με την μορφή που τα ξέρουμε σήμερα.Ο Μεσαίωνας στην δύση υπήρξε περίοδος στασιμότητας αλλά στην Ανατολή ήταν περίοδος προόδου σε διάφορους τομείς.Τέλος οι πιο μεγάλες καταστροφές στην παγκόσμια ιστορία έγιναν στον 20ο αιώνα(Παγκόσμιοι πόλεμοι,πυρηνικα ατυχήματα κτλ) και όχι στον Μεσαίωνα.
Εμ... όχι. Ακόμα κι αν μετράς μόνο την Ευρώπη, τον 14ο αιώνα μόνο η πανούκλα σκότωσε το 30-60% του πληθυσμού της ηπείρου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 16 Σεπ 2019, 19:13

hellegennes έγραψε:
16 Σεπ 2019, 19:08
Apergos8 έγραψε:
16 Σεπ 2019, 18:55
Ο Μεσαίωνας σαν εποχή της παγκόσμιας ιστορίας είχε και θετικά και αρνητικά.Στον Μεσαίωνα μεταφράστηκαν οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι,στον Μεσαιωνα εφευρέθηκε η πυξίδα,ο αστρολάβος και άλλες εφερέσεις,στον Μεσαίωνα ιδρύθηκαν τα πρώτα οργανωμένα πανεπίστημια με την μορφή που τα ξέρουμε σήμερα.Ο Μεσαίωνας στην δύση υπήρξε περίοδος στασιμότητας αλλά στην Ανατολή ήταν περίοδος προόδου σε διάφορους τομείς.Τέλος οι πιο μεγάλες καταστροφές στην παγκόσμια ιστορία έγιναν στον 20ο αιώνα(Παγκόσμιοι πόλεμοι,πυρηνικα ατυχήματα κτλ) και όχι στον Μεσαίωνα.
Εμ... όχι. Ακόμα κι αν μετράς μόνο την Ευρώπη, τον 14ο αιώνα μόνο η πανούκλα σκότωσε το 30-60% του πληθυσμού της ηπείρου.
Ω ναι ,δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή μύθος αλλά θυμάμαι ότι είχα διαβάσει για έναν μαλάκα Πάπα που κυνήγησε μέχρι εξόντωσης τις γάτες - ως ενσαρκώσεις του διαβόλου - με αποτέλεσμα τα ποντίκια ανεξέλεγκτα , να εξαπλώσουν την πανώλη. :fp:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Σεπ 2019, 19:14

hellegennes έγραψε:
16 Σεπ 2019, 14:39
Στο Αλεξανδρινό Μουσείο δίδασκαν αστρονομία, μηχανική, μαθηματική, αρχιτεκτονική, φιλοσοφία, ζωολογία, βοτανολογία, κ.α.
Δεν υπήρχε συστηματική διδασκαλία μαθημάτων. Ξεκόλλα...
Το πρώτο πανεπιστήμιο με οργανωμένη διδασκαλία και οργανωμένο υλικό ιδρύθηκε το μεσαίωνα.
Ναι, οι γνώσεις σε όλους αυτούς τους τομείς ήταν λιγότερες και δεν υπήρχε εξειδίκευση. Αλλά δεν παύει να αποτελεί οργανωμένο πανεπιστήμιο.
Οργανωμένο πανεπιστήμιο χωρίς συστηματική διδασκαλία και εξειδίκευση;
Σε λίγο θα μας παρουσιάσεις και τα κατηχητικά ως πανεπιστήμια...
Είναι φανερό ότι δεν έχεις ιδέα τι ήταν το Αλεξανδρινό Μουσείο. Τράβα διάβασε 1-2 βιβλία πρώτα και μετά έλα να μου πεις την άποψή σου.
Είναι φανερό ότι σκας γάιδαρο.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 16 Σεπ 2019, 19:21

Στύγιος έγραψε:
16 Σεπ 2019, 19:13
hellegennes έγραψε:
16 Σεπ 2019, 19:08
Apergos8 έγραψε:
16 Σεπ 2019, 18:55
Ο Μεσαίωνας σαν εποχή της παγκόσμιας ιστορίας είχε και θετικά και αρνητικά.Στον Μεσαίωνα μεταφράστηκαν οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι,στον Μεσαιωνα εφευρέθηκε η πυξίδα,ο αστρολάβος και άλλες εφερέσεις,στον Μεσαίωνα ιδρύθηκαν τα πρώτα οργανωμένα πανεπίστημια με την μορφή που τα ξέρουμε σήμερα.Ο Μεσαίωνας στην δύση υπήρξε περίοδος στασιμότητας αλλά στην Ανατολή ήταν περίοδος προόδου σε διάφορους τομείς.Τέλος οι πιο μεγάλες καταστροφές στην παγκόσμια ιστορία έγιναν στον 20ο αιώνα(Παγκόσμιοι πόλεμοι,πυρηνικα ατυχήματα κτλ) και όχι στον Μεσαίωνα.
Εμ... όχι. Ακόμα κι αν μετράς μόνο την Ευρώπη, τον 14ο αιώνα μόνο η πανούκλα σκότωσε το 30-60% του πληθυσμού της ηπείρου.
Ω ναι ,δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή μύθος αλλά θυμάμαι ότι είχα διαβάσει για έναν μαλάκα Πάπα που κυνήγησε μέχρι εξόντωσης τις γάτες - ως ενσαρκώσεις του διαβόλου - με αποτέλεσμα τα ποντίκια ανεξέλεγκτα , να εξαπλώσουν την πανώλη. :fp:
Ωω ναι, δεν ξερω αν ειναι αληθεια η μυθος αλλα θυμαμαι οτι ειχα διαβασει για εναν μαλακα Σταλιν που κυνηγησε σχεδον μεχρι εξοντωσης κατι εκατομμυρια κοσμο -ως ενσαρκωσεις της τσαρικης Ρωσιας- με αποτελεσμα σχεδον να τον πιει στον Β ΠΠ αλλα τον εσωσαν οι δυτικοι στο τελος.
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Nero

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 16 Σεπ 2019, 19:23

Στύγιος έγραψε:
16 Σεπ 2019, 19:13
Ω ναι ,δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή μύθος αλλά θυμάμαι ότι είχα διαβάσει για έναν μαλάκα Πάπα που κυνήγησε μέχρι εξόντωσης τις γάτες - ως ενσαρκώσεις του διαβόλου - με αποτέλεσμα τα ποντίκια ανεξέλεγκτα , να εξαπλώσουν την πανώλη. :fp:
O Ιννοκέντιος. Δεν τις κυνήγησε ο ίδιος, ήταν αποτέλεσμα του malleus maleficarum του ίδιου βιβλίου που ξεκίνησε και τον μαζικό διωγμό μαγισσών. Ένας μαλάκας παπάς στη Γερμανία έγραφε για σατανιστικές τελετές όπου οι σατανιστές έγλυφαν τον κώλο μιας γάτας κλπ και απο τότε συνδέθηκαν οι μάγισσες με τις γάτες. Ο Ιννοκέντιος έβγαλε όντως βούλα που καταδίκαζε τις γάτες αλλά το βιβλίο ήταν best seller. Θα τις εξόντωναν έτσι κι αλλιώς απο μόνοι τους νομίζω

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 16 Σεπ 2019, 19:26

Ju-87 έγραψε:
16 Σεπ 2019, 19:21
Στύγιος έγραψε:
16 Σεπ 2019, 19:13
hellegennes έγραψε:
16 Σεπ 2019, 19:08


Εμ... όχι. Ακόμα κι αν μετράς μόνο την Ευρώπη, τον 14ο αιώνα μόνο η πανούκλα σκότωσε το 30-60% του πληθυσμού της ηπείρου.
Ω ναι ,δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή μύθος αλλά θυμάμαι ότι είχα διαβάσει για έναν μαλάκα Πάπα που κυνήγησε μέχρι εξόντωσης τις γάτες - ως ενσαρκώσεις του διαβόλου - με αποτέλεσμα τα ποντίκια ανεξέλεγκτα , να εξαπλώσουν την πανώλη. :fp:
Ωω ναι, δεν ξερω αν ειναι αληθεια η μυθος αλλα θυμαμαι οτι ειχα διαβασει για εναν μαλακα Σταλιν που κυνηγησε σχεδον μεχρι εξοντωσης κατι εκατομμυρια κοσμο -ως ενσαρκωσεις της τσαρικης Ρωσιας- με αποτελεσμα σχεδον να τον πιει στον Β ΠΠ αλλα τον εσωσαν οι δυτικοι στο τελος.
Ανένηψες ρε ; :lol: Να πα να γμηθεί ο πατερούλης αλλά γαμιώντας τους πήγε τους ναζί. :wink

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Σεπ 2019, 19:28

stavmanr έγραψε:
16 Σεπ 2019, 19:14
hellegennes έγραψε:
16 Σεπ 2019, 14:39
Στο Αλεξανδρινό Μουσείο δίδασκαν αστρονομία, μηχανική, μαθηματική, αρχιτεκτονική, φιλοσοφία, ζωολογία, βοτανολογία, κ.α.
Δεν υπήρχε συστηματική διδασκαλία μαθημάτων. Ξεκόλλα...
Το πρώτο πανεπιστήμιο με οργανωμένη διδασκαλία και οργανωμένο υλικό ιδρύθηκε το μεσαίωνα.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο να πω όταν αρνείσαι την πραγματικότητα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών