Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Quidam Graecus
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:22
Phorum.gr user: Quidam Graecus

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Quidam Graecus » 08 Ιαν 2020, 23:09

Για ισότητα των δύο φύλων στο κατά τα άλλα σκοταδιστικό Βυζάντιο βλέπε: Θεοδώρα (αρχικά ήταν χορεύτρια και αργότερα αυτοκράτειρα, αυτά περί κοινωνικής ανέλιξης και διαστρωμάτωσης, και όχι μόνο αυτό αλλά είχε λόγο στο πολεμικό συμβούλιο, επέβαλλε εν τέλει και την άποψη της). Άννα Κομνηνή (έλαβε την ανώτατη παιδεία, ήξερε πολύ καλά τα έργα του Αριστοτέλη και άλλων ιστορικών συγγραφέων της αρχαιότητας, αν την θεωρούσαν κατώτερη ή ανάξια γιατί να μπουν στο κόπο να την σπουδάσουν; Και υπήρξε και πολιτικά δραστήρια. Το ίδιο και η Ειρήνη η Αθηναία και πολλές άλλες. Όλα αυτά στο κατα τα άλλα οπισθοδρομικο, σκοταδιστικό "μεσαιωνικό" και υποτίθεται άνευ αξίας λόγου, Βυζάντιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Quidam Graecus την 09 Ιαν 2020, 11:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Per duodena regit mundi Sol aureus astra.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6237
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 09 Ιαν 2020, 05:24

Quidam Graecus έγραψε:Σήμερα ή τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα δεν υπήρχαν άτομα που βασανίστηκαν ή που εξαθλιώθηκαν επειδή δεν ασπάζονταν την κρατική ιδεολογία του ενός ή του άλλου κράτους; Αυτό αποτελεί κάποια πρόοδο δηλαδή;
Γιατί να εξισώσουμε οποιαδήποτε κρατική ιδεολογία της νεότερης εποχής με τη θρησκεία του Μεσαίωνα?
Quidam Graecus έγραψε:Και το μεσαίωνα διαβάζανε βιβλία μη χριστιανών συγγραφέων ακόμα και αιρετικών συγγραφέων. Και ναι δεν τους αποκεφάλισαν επειδή τα διάβασαν. Και δεν είναι όλες οι μεσαιωνικές κοινωνίες το ίδιο.
Ναι αλλά σήμερα μπορώ και να ασπαστώ δημόσια αυτά που γράφει ένα μη χριστιανικό βιβλίο. Τότε δεν μπορούσες χωρίς να κινδυνεύεις με αυστηρές ποινές. Αυτή είναι η βασική διαφορά.

Κατά τ' άλλα έχεις δίκιο ότι δεν είναι όλες οι μεσαιωνικές κοινωνίες το ίδιο. Το ότι θα έπρεπε να λάβουμε ως πρότυπο θρησκευτικής ελευθερίας την αυτοκρατορία των...αιμοσταγών Μογγόλων και όχι την Ευρώπη είναι μια από τις εκπλήξεις του ύστερου Μεσαίωνα που με είχε εντυπωσιάσει. :8)

https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_ ... gol_Empire
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 09 Ιαν 2020, 09:33

axilmar έγραψε:
08 Ιαν 2020, 14:20
stavmanr έγραψε:
08 Ιαν 2020, 12:55
axilmar έγραψε:
08 Ιαν 2020, 11:08


Σε αξια λεμε ρε φιλε.
Έχουμε ισοτιμία βυζαντινών νομισμάτων σε δολλάριο; :lol:
Εαν και δεν μιλουσα για το βυζαντιο, αλλα για πιο προσφατες εποχες, πχ 100 χρονια πριν, δεν χρειαζεται επισημη ισοτιμια για να βρεις την σχετικη αξια των πραγματων.
1) Για το μεσαίωνα είναι το νήμα και
2) Πώς μετράς την ισοτιμία μεταξύ ας πούμε ευρώ και μνας ή δολαρίου και ρωμαικού νομίσματος; Παίρνεις το πόσο κόστιζε ένα κιλό ξύλα τότε με το πόσο κοστίζει τώρα;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 09 Ιαν 2020, 10:27

stavmanr έγραψε:
09 Ιαν 2020, 09:33
axilmar έγραψε:
08 Ιαν 2020, 14:20
stavmanr έγραψε:
08 Ιαν 2020, 12:55

Έχουμε ισοτιμία βυζαντινών νομισμάτων σε δολλάριο; :lol:
Εαν και δεν μιλουσα για το βυζαντιο, αλλα για πιο προσφατες εποχες, πχ 100 χρονια πριν, δεν χρειαζεται επισημη ισοτιμια για να βρεις την σχετικη αξια των πραγματων.
1) Για το μεσαίωνα είναι το νήμα και
2) Πώς μετράς την ισοτιμία μεταξύ ας πούμε ευρώ και μνας ή δολαρίου και ρωμαικού νομίσματος; Παίρνεις το πόσο κόστιζε ένα κιλό ξύλα τότε με το πόσο κοστίζει τώρα;
1) Εσυ ανεφερες οτι σημερα ζει το 71% του παγκοσμιου πληθυσμου με κατω απο 10 δολλαρια την ημερα. Αυτο ειναι ασχετο με τον μεσαιωνα προφανως, και εγω σου απαντησα πανω σε αυτο.

2) οχι, παιρνεις το συνολο των αξιων καθε εποχης/περιοχης και κανεις αντιστοιχιση, βγαζεις μεσους ορους κλπ.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 09 Ιαν 2020, 11:05

axilmar έγραψε:
09 Ιαν 2020, 10:27
stavmanr έγραψε:
09 Ιαν 2020, 09:33
axilmar έγραψε:
08 Ιαν 2020, 14:20


Εαν και δεν μιλουσα για το βυζαντιο, αλλα για πιο προσφατες εποχες, πχ 100 χρονια πριν, δεν χρειαζεται επισημη ισοτιμια για να βρεις την σχετικη αξια των πραγματων.
1) Για το μεσαίωνα είναι το νήμα και
2) Πώς μετράς την ισοτιμία μεταξύ ας πούμε ευρώ και μνας ή δολαρίου και ρωμαικού νομίσματος; Παίρνεις το πόσο κόστιζε ένα κιλό ξύλα τότε με το πόσο κοστίζει τώρα;
1) Εσυ ανεφερες οτι σημερα ζει το 71% του παγκοσμιου πληθυσμου με κατω απο 10 δολλαρια την ημερα. Αυτο ειναι ασχετο με τον μεσαιωνα προφανως, και εγω σου απαντησα πανω σε αυτο.
Επειδή προφανώς έχασες τη συνέχεια του νήματος:
όταν κάποιος που έγραψε ότι ο Μεσαίωνας ήταν σκοτεινή εποχή, του ζήτησα να μου πει αν η σύγχρονη εποχή είναι ...φωτεινή, ρωτώντας τον πώς γίνεται σε μία ...φωτεινή εποχή τα 4/5 των ανθρώπων να λιμοκτονούν. Τότε μπήκες στη συζήτηση και την διέκοψες παράγοντας περίεργες ασυνέχειες που ούτε ο ίδιος αντιλαμβάνεσαι.
2) οχι, παιρνεις το συνολο των αξιων καθε εποχης/περιοχης και κανεις αντιστοιχιση, βγαζεις μεσους ορους κλπ.
:o
Θα ήθελα να δω ανάλυση ισοτιμίας μνας-δολαρίου :lol:
Πραγματικά όμως!

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 09 Ιαν 2020, 11:17

stavmanr έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:05
Επειδή προφανώς έχασες τη συνέχεια του νήματος:
όταν κάποιος που έγραψε ότι ο Μεσαίωνας ήταν σκοτεινή εποχή, του ζήτησα να μου πει αν η σύγχρονη εποχή είναι ...φωτεινή, ρωτώντας τον πώς γίνεται σε μία ...φωτεινή εποχή τα 4/5 των ανθρώπων να λιμοκτονούν. Τότε μπήκες στη συζήτηση και την διέκοψες παράγοντας περίεργες ασυνέχειες που ούτε ο ίδιος αντιλαμβάνεσαι.
Δεν βλεπω καμμια ασυνεχεια. Απλα ανεφερες κατι απο την σημερινη εποχη ως αρνητικο και εγω σου υπεδειξα οτι ειναι θετικη εξελιξη στην πραγματικοτητα.
stavmanr έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:05
Θα ήθελα να δω ανάλυση ισοτιμίας μνας-δολαρίου :lol:
Πραγματικά όμως!
Καλα εγω δεν ειπα τιποτα για ισοτιμια, εσυ το λες αυτο. Και το λες γιατι ξερεις οτι ισοτιμια τετοια με σημερινα κριτηρια δεν παιζει, δεν υπαρχουν τετοια στοιχεια. Βαζεις δλδ απιαστα κριτηρια...σαν τους φλατ ερθερς που ζητουν αποδειξη πως το νερο μπορει να μεινει στην επιφανεια μιας σφαιρας.

Ξερεις ομως πολυ καλα οτι μπορει κανεις να βρει το επιπεδο ζωης του μεσου ανθρωπου στον μεσαιωνα, και εχουνε γινει πολλες μελετες πανω σε αυτο. Ξερουμε πολυ καλα πως ζουσανε στον μεσαιωνα και βεβαια οτι ζουσανε σχεδον χωρις χρηματα στην πλειοψηφια του κοσμου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 09 Ιαν 2020, 11:26

axilmar έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:17
stavmanr έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:05
Επειδή προφανώς έχασες τη συνέχεια του νήματος:
όταν κάποιος που έγραψε ότι ο Μεσαίωνας ήταν σκοτεινή εποχή, του ζήτησα να μου πει αν η σύγχρονη εποχή είναι ...φωτεινή, ρωτώντας τον πώς γίνεται σε μία ...φωτεινή εποχή τα 4/5 των ανθρώπων να λιμοκτονούν. Τότε μπήκες στη συζήτηση και την διέκοψες παράγοντας περίεργες ασυνέχειες που ούτε ο ίδιος αντιλαμβάνεσαι.
Δεν βλεπω καμμια ασυνεχεια. Απλα ανεφερες κατι απο την σημερινη εποχη ως αρνητικο και εγω σου υπεδειξα οτι ειναι θετικη εξελιξη στην πραγματικοτητα.
Κρίνοντας οικονομικές ισοτιμίες μεσαιωνικών αξιών και σύγχρονων; :lol:
Ή βασιζόμενος στο προαίσθημά σου για το πώς ζούσαν οι άνθρωποι τότε;
stavmanr έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:05
Θα ήθελα να δω ανάλυση ισοτιμίας μνας-δολαρίου :lol:
Πραγματικά όμως!
Καλα εγω δεν ειπα τιποτα για ισοτιμια, εσυ το λες αυτο. Και το λες γιατι ξερεις οτι ισοτιμια τετοια με σημερινα κριτηρια δεν παιζει, δεν υπαρχουν τετοια στοιχεια. Βαζεις δλδ απιαστα κριτηρια...σαν τους φλατ ερθερς που ζητουν αποδειξη πως το νερο μπορει να μεινει στην επιφανεια μιας σφαιρας.
:lol:
Ξερεις ομως πολυ καλα οτι μπορει κανεις να βρει το επιπεδο ζωης του μεσου ανθρωπου στον μεσαιωνα, και εχουνε γινει πολλες μελετες πανω σε αυτο. Ξερουμε πολυ καλα πως ζουσανε στον μεσαιωνα και βεβαια οτι ζουσανε σχεδον χωρις χρηματα στην πλειοψηφια του κοσμου.
Σήμερα ζουν με χρήματα;
Αντιλαμβάνεσαι ότι γράφεις σε ένα φόρουμ ανθρώπων (ελλήνων) που χρωστούν ισόβια σε Εφορία και Τράπεζες;

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 09 Ιαν 2020, 11:29

Αν ζούσαν χωρίς χρήματα πως επιβίωνε όλος αυτός ο πληθυσμός;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 09 Ιαν 2020, 11:39

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:29
Αν ζούσαν χωρίς χρήματα πως επιβίωνε όλος αυτός ο πληθυσμός;
Δεν επιβίωνε απλά. Έφτιαξε τα πρώτα πανεπιστήμια. Αλλά χωρίς χρήματα. Κάτι σαν τις πυραμίδες του Φαραώ.

Άβαταρ μέλους
Quidam Graecus
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:22
Phorum.gr user: Quidam Graecus

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Quidam Graecus » 09 Ιαν 2020, 11:54

Jimmy81 έγραψε:
09 Ιαν 2020, 05:24
Quidam Graecus έγραψε:Σήμερα ή τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα δεν υπήρχαν άτομα που βασανίστηκαν ή που εξαθλιώθηκαν επειδή δεν ασπάζονταν την κρατική ιδεολογία του ενός ή του άλλου κράτους; Αυτό αποτελεί κάποια πρόοδο δηλαδή;
Γιατί να εξισώσουμε οποιαδήποτε κρατική ιδεολογία της νεότερης εποχής με τη θρησκεία του Μεσαίωνα?
Quidam Graecus έγραψε:Και το μεσαίωνα διαβάζανε βιβλία μη χριστιανών συγγραφέων ακόμα και αιρετικών συγγραφέων. Και ναι δεν τους αποκεφάλισαν επειδή τα διάβασαν. Και δεν είναι όλες οι μεσαιωνικές κοινωνίες το ίδιο.
Ναι αλλά σήμερα μπορώ και να ασπαστώ δημόσια αυτά που γράφει ένα μη χριστιανικό βιβλίο. Τότε δεν μπορούσες χωρίς να κινδυνεύεις με αυστηρές ποινές. Αυτή είναι η βασική διαφορά.

Κατά τ' άλλα έχεις δίκιο ότι δεν είναι όλες οι μεσαιωνικές κοινωνίες το ίδιο. Το ότι θα έπρεπε να λάβουμε ως πρότυπο θρησκευτικής ελευθερίας την αυτοκρατορία των...αιμοσταγών Μογγόλων και όχι την Ευρώπη είναι μια από τις εκπλήξεις του ύστερου Μεσαίωνα που με είχε εντυπωσιάσει. :8)

https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_ ... gol_Empire
Η κρατική θρησκεία ήταν ένας απο τους πυλώνες της κρατικής εξουσίας, όπως αργότερα ήταν οι ιδεολογίες. Όποιος παρέκκλινε ήταν σαν να αμφισβητούσε τα θεμέλια του ίδιου του κράτους. Σήμερα μπορείς να πεις την αποψή σου δημόσια, ενδεχομένως χωρίς κάποια επίπτωση, αλλά να σου θυμίσω τον όρο λογοκρισία, μέχρι πριν από μερικά χρόνια ήταν ένα σύνηθες φαινόμενο πχ την εποχή του ψυχρού πολέμου και στις δυο αντιμαχόμενες πλευρές.

Επίσης στην μεσαιωνική Κων/πολη υπήρχε τζαμί και μάλιστα και κάποιοι μουσουλμάνοι που έγιναν κρατικοι αξιωματούχοι.
Per duodena regit mundi Sol aureus astra.

User_601

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 09 Ιαν 2020, 13:56

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Ιαν 2020, 22:46
Bazoomba έγραψε:
08 Ιαν 2020, 22:44
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Ιαν 2020, 22:40


Μήπως είσαι λίγο μουνόδουλος;
Φρομ γουεαρ του γουέαρ?
Για έτοιμα μου μια κριτική ανάλυση για αυτό γενιά
Παίρνεις το μέρος της Εσθήρ σε δημόσια διαμάχη άντρα vs. γυναίκα

Αυτό είναι όλο, η λεονιά που κάμνεις
Αγαπουλα,οταν τρολαρεις τουλαχιστον τρολαρε εξυπνα και οχι ηλιθια.
Τι παει να πει δημοσια διαμαχη αντρα και γυναικας;Αυτο απο μονο του ειναι ΣΕΞΙΣΜΟΣ.
Εδω γραφουμε αποψεις.Οταν εγω υποστηριζω μια αποψη και συμφωνω με αλλον χρηστη,απλα συμφωνω με την αποψη του ταδε χρηστη.Ειτε ειναι αντρας ειτε γυναικα ..Δεν συμφωνω με την αποψη των αντρων η των γυναικων.Δεν κοιταζω το φυλο αυτου που το γραφει για να μου ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ Η ΟΧΙ.
Το αντιθετο ειναι απλα σεξισμος.
Σεξισμος ξεκαθαρα ομως και ειναι ηλιθιο αυτο.
Τωρα μπορεις να συνεχισεις το τρολαρισμα. :wave:

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 09 Ιαν 2020, 13:59

Εσθήρ έγραψε:
09 Ιαν 2020, 13:56
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Ιαν 2020, 22:46
Bazoomba έγραψε:
08 Ιαν 2020, 22:44

Φρομ γουεαρ του γουέαρ?
Για έτοιμα μου μια κριτική ανάλυση για αυτό γενιά
Παίρνεις το μέρος της Εσθήρ σε δημόσια διαμάχη άντρα vs. γυναίκα

Αυτό είναι όλο, η λεονιά που κάμνεις
Αγαπουλα,οταν τρολαρεις τουλαχιστον τρολαρε εξυπνα και οχι ηλιθια.
Τι παει να πει δημοσια διαμαχη αντρα και γυναικας;Αυτο απο μονο του ειναι ΣΕΞΙΣΜΟΣ.
Εδω γραφουμε αποψεις.Οταν εγω υποστηριζω μια αποψη και συμφωνω με αλλον χρηστη,απλα συμφωνω με την αποψη του ταδε χρηστη.Ειτε ειναι αντρας ειτε γυναικα ..Δεν συμφωνω με την αποψη των αντρων η των γυναικων.Δεν κοιταζω το φυλο αυτου που το γραφει για να μου ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ Η ΟΧΙ.
Το αντιθετο ειναι απλα σεξισμος.
Σεξισμος ξεκαθαρα ομως και ειναι ηλιθιο αυτο.
Τωρα μπορεις να συνεχισεις το τρολαρισμα. :wave:
Δεν τρολάρω λέω αλήθειες καλή μου Εσθήρ

Απλά ο άντρας ο ιστορικός ο γνώστης έχει για κολατσιό μια γυναίκα (όχι προσωπικά εσένα) σε ένα νήμα βυζαντινολογίας
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

User_601

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 09 Ιαν 2020, 14:02

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
09 Ιαν 2020, 13:59
Εσθήρ έγραψε:
09 Ιαν 2020, 13:56
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Ιαν 2020, 22:46


Παίρνεις το μέρος της Εσθήρ σε δημόσια διαμάχη άντρα vs. γυναίκα

Αυτό είναι όλο, η λεονιά που κάμνεις
Αγαπουλα,οταν τρολαρεις τουλαχιστον τρολαρε εξυπνα και οχι ηλιθια.
Τι παει να πει δημοσια διαμαχη αντρα και γυναικας;Αυτο απο μονο του ειναι ΣΕΞΙΣΜΟΣ.
Εδω γραφουμε αποψεις.Οταν εγω υποστηριζω μια αποψη και συμφωνω με αλλον χρηστη,απλα συμφωνω με την αποψη του ταδε χρηστη.Ειτε ειναι αντρας ειτε γυναικα ..Δεν συμφωνω με την αποψη των αντρων η των γυναικων.Δεν κοιταζω το φυλο αυτου που το γραφει για να μου ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ Η ΟΧΙ.
Το αντιθετο ειναι απλα σεξισμος.
Σεξισμος ξεκαθαρα ομως και ειναι ηλιθιο αυτο.
Τωρα μπορεις να συνεχισεις το τρολαρισμα. :wave:
Δεν τρολάρω λέω αλήθειες καλή μου Εσθήρ

Απλά ο άντρας ο ιστορικός ο γνώστης έχει για κολατσιό μια γυναίκα (όχι προσωπικά εσένα) σε ένα νήμα βυζαντινολογίας
Απλα μαμακιζεσαι μενιο μου.
Αιωνες τωρα. :lol: Καταντας και βαρετος πια. :wave:

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 09 Ιαν 2020, 14:05

Δε με λένε μένιο κυρία μου

Απλά βρες μου μία γυναίκα που να έχει ιστορικές γνώσεις στο πχώρουμ
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 09 Ιαν 2020, 15:11

stavmanr έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:26
axilmar έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:17
stavmanr έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:05
Επειδή προφανώς έχασες τη συνέχεια του νήματος:
όταν κάποιος που έγραψε ότι ο Μεσαίωνας ήταν σκοτεινή εποχή, του ζήτησα να μου πει αν η σύγχρονη εποχή είναι ...φωτεινή, ρωτώντας τον πώς γίνεται σε μία ...φωτεινή εποχή τα 4/5 των ανθρώπων να λιμοκτονούν. Τότε μπήκες στη συζήτηση και την διέκοψες παράγοντας περίεργες ασυνέχειες που ούτε ο ίδιος αντιλαμβάνεσαι.
Δεν βλεπω καμμια ασυνεχεια. Απλα ανεφερες κατι απο την σημερινη εποχη ως αρνητικο και εγω σου υπεδειξα οτι ειναι θετικη εξελιξη στην πραγματικοτητα.
Κρίνοντας οικονομικές ισοτιμίες μεσαιωνικών αξιών και σύγχρονων; :lol:
Ή βασιζόμενος στο προαίσθημά σου για το πώς ζούσαν οι άνθρωποι τότε;
stavmanr έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:05
Θα ήθελα να δω ανάλυση ισοτιμίας μνας-δολαρίου :lol:
Πραγματικά όμως!
Καλα εγω δεν ειπα τιποτα για ισοτιμια, εσυ το λες αυτο. Και το λες γιατι ξερεις οτι ισοτιμια τετοια με σημερινα κριτηρια δεν παιζει, δεν υπαρχουν τετοια στοιχεια. Βαζεις δλδ απιαστα κριτηρια...σαν τους φλατ ερθερς που ζητουν αποδειξη πως το νερο μπορει να μεινει στην επιφανεια μιας σφαιρας.
:lol:
Ξερεις ομως πολυ καλα οτι μπορει κανεις να βρει το επιπεδο ζωης του μεσου ανθρωπου στον μεσαιωνα, και εχουνε γινει πολλες μελετες πανω σε αυτο. Ξερουμε πολυ καλα πως ζουσανε στον μεσαιωνα και βεβαια οτι ζουσανε σχεδον χωρις χρηματα στην πλειοψηφια του κοσμου.
Σήμερα ζουν με χρήματα;
Αντιλαμβάνεσαι ότι γράφεις σε ένα φόρουμ ανθρώπων (ελλήνων) που χρωστούν ισόβια σε Εφορία και Τράπεζες;
Το 'ζουν με χρηματα' δεν εχει να κανει με το 'εχουνε λεφτα'. Εννοω το συστημα συναλλαγων. Στον μεσαιωνα υπηρχαν χρηματα, αλλα και μεγαλη ανταλλακτικη οικονομια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών