Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Ιούλ 2020, 20:56

Αυτό όμως δεν σου λύνει το πρόβλημα του "δημιουργού", έτσι όπως τον έχεις περιγράψει.
Ότι δηλαδή είναι ένας κατασκευαστής με απίστευτη νοημοσύνη που κατασκεύασε το Σύμπαν.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 03 Ιούλ 2020, 21:08

Λοξίας έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 20:56
Αυτό όμως δεν σου λύνει το πρόβλημα του "δημιουργού", έτσι όπως τον έχεις περιγράψει.
Ότι δηλαδή είναι ένας κατασκευαστής με απίστευτη νοημοσύνη που κατασκεύασε το Σύμπαν.
Ακόμα και θεός να υπάρχει, γίνεται να υπάρχει θεός χωρίς ενέργεια?
Εγώ λέω ότι η ενέργεια είναι ο θεός ή πες το όπως αλλιώς θες.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Ιούλ 2020, 21:59

Ενέργεια υπήρχε άφθονη από την πρώτη στιγμή στο Σύμπαν.
Αλλά, σου λέω και πάλι, ότι δεν μπορείς να της δώσεις τα χαρακτηριστικά ενός "δημιουργού", όπως τον έχεις στο μυαλό σου και τον έχεις περιγράψει.
Αν η ενέργεια είναι ο θεός, όπως τον έχεις στο μυαλό σου, τότε θα πρέπει να εξηγήσεις ποιος δημιούργησε αυτόν τον θεό.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 03 Ιούλ 2020, 22:51

Λοξίας έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 21:59
Ενέργεια υπήρχε άφθονη από την πρώτη στιγμή στο Σύμπαν.
Αλλά, σου λέω και πάλι, ότι δεν μπορείς να της δώσεις τα χαρακτηριστικά ενός "δημιουργού", όπως τον έχεις στο μυαλό σου και τον έχεις περιγράψει.
Αν η ενέργεια είναι ο θεός, όπως τον έχεις στο μυαλό σου, τότε θα πρέπει να εξηγήσεις ποιος δημιούργησε αυτόν τον θεό.
Η ενέργεια προϋπήρχε του σύμπαντος αλλιώς χωρίς ενέργεια πας έγινε το big bang ?
Έχεις ακούσει που λέει μια παροιμία ρωτώντας πας στην πόλη?
Αυτό έκανα και εγώ πήγα κατευθείαν στην πηγή της δημιουργίας των πάντων που είναι η ενέργεια.
Αν μπορέσουμε να καταλάβουμε πως δημιουργείτε η ενέργεια αυτή η δύναμη που ταλαντώνει και κρατά σε συνοχή τα άτομα τα μόρια και τους πλανήτες τότε θα έχουμε δει πολλά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 03 Ιούλ 2020, 23:01

seismic έγραψε: ↑Σήμερα, 14:21
Βάση των πιθανοτήτων πιο πιθανό είναι κάτι να κατασκευαστεί από το να γίνει στην τύχη.
Διαισθητικήπιθανολογία.

Διαισθητική νόηση

....
Συµπερασµατικά θα λέγαµε πως η διαίσθηση µέσω νοερής απεικόνισης
οδηγεί στην τυπική επιχειρηµατολογία. Όµως ο ασκούμενος πρέπει να γίνει ικανός να
ελέγχει τα αρχικά διαισθητικά αποκτήµατα, παραγωγικά µε έναν τρόπο που να
διατηρεί ζωντανή τη δηµιουργική τους συνεισφορά, χωρίς να παραπλανάται από αυτά.
(για κάτι τέτοια έγινε λόγος στο παλιό (INTUITION).
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 03 Ιούλ 2020, 23:08

jey_pap έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 23:01
seismic έγραψε: ↑Σήμερα, 14:21
Βάση των πιθανοτήτων πιο πιθανό είναι κάτι να κατασκευαστεί από το να γίνει στην τύχη.
Διαισθητικήπιθανολογία.

Διαισθητική νόηση

....
Συµπερασµατικά θα λέγαµε πως η διαίσθηση µέσω νοερής απεικόνισης
οδηγεί στην τυπική επιχειρηµατολογία. Όµως ο ασκούμενος πρέπει να γίνει ικανός να
ελέγχει τα αρχικά διαισθητικά αποκτήµατα, παραγωγικά µε έναν τρόπο που να
διατηρεί ζωντανή τη δηµιουργική τους συνεισφορά, χωρίς να παραπλανάται από αυτά.
(για κάτι τέτοια έγινε λόγος στο παλιό (INTUITION).
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τον ορισμό της τύχης
Και η τύχη τελικά δύναμη είναι!
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%8D%CF%87%CE%B7
Τύχη είναι η υποτιθέμενη «δύναμη» που αποδίδεται σε έμψυχα ή άψυχα αντικείμενα και η οποία είναι σε θέση να επηρεάσει, πέρα από τον έλεγχο του ανθρώπου και τους φυσικούς νόμους του σύμπαντος, γεγονότα και καταστάσεις ώστε να έχουν θετική κατάληξη. Στην αρχαιότητα η τύχη ήταν θεά, κόρη του Ερμή και της Αφροδίτης, και λατρευόταν από τους αρχαίους έλληνες ως προστάτιδα των πόλεων. Η αντίστοιχη ρωμαϊκή θεότητα ονομαζόταν Φορτούνα.

Η αντίθετη έννοια της τύχης, είναι η ατυχία. Ετυμολογικά, πλην της ατυχίας, προκύπτει και μία σειρά λέξεων, όπως ευτυχία, δυστυχία, ατύχημα, δυστύχημα, τυχοδιώκτης, το επίρρημα τυχόν κλπ.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Ιούλ 2020, 23:17

seismic έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 22:51
Λοξίας έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 21:59
Ενέργεια υπήρχε άφθονη από την πρώτη στιγμή στο Σύμπαν.
Αλλά, σου λέω και πάλι, ότι δεν μπορείς να της δώσεις τα χαρακτηριστικά ενός "δημιουργού", όπως τον έχεις στο μυαλό σου και τον έχεις περιγράψει.
Αν η ενέργεια είναι ο θεός, όπως τον έχεις στο μυαλό σου, τότε θα πρέπει να εξηγήσεις ποιος δημιούργησε αυτόν τον θεό.
Η ενέργεια προϋπήρχε του σύμπαντος αλλιώς χωρίς ενέργεια πας έγινε το big bang ?
Έχεις ακούσει που λέει μια παροιμία ρωτώντας πας στην πόλη?
Αυτό έκανα και εγώ πήγα κατευθείαν στην πηγή της δημιουργίας των πάντων που είναι η ενέργεια.
Αν μπορέσουμε να καταλάβουμε πως δημιουργείτε η ενέργεια αυτή η δύναμη που ταλαντώνει και κρατά σε συνοχή τα άτομα τα μόρια και τους πλανήτες τότε θα έχουμε δει πολλά.
Βρε seismic μου, προβάλλεις μία εικασία ως αποδεδειγμένο συμπέρασμα.
Κανείς, δεν γνωρίζει αν και τι υπήρχε πριν το Σύμπαν, όπως κανείς δεν ξέρει τι προκάλεσε το big bang.
Εσύ πως γνωρίζεις οτι η ενέργεια προϋπήρχε του Σύμπαντος, όταν κανείς δεν γνωρίζει; Δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι εντελώς άστοχο;

Και, εν πάσει περιπτώσει, ακριβολόγησε τι ακριβώς νομίζεις ότι είναι η ενέργεια;
Είναι μία δύναμη που δημιούργησε τα πάντα και συνεχίζει να δημιουργεί;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 03 Ιούλ 2020, 23:22

Λοξίας έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 23:17
seismic έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 22:51
Λοξίας έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 21:59
Ενέργεια υπήρχε άφθονη από την πρώτη στιγμή στο Σύμπαν.
Αλλά, σου λέω και πάλι, ότι δεν μπορείς να της δώσεις τα χαρακτηριστικά ενός "δημιουργού", όπως τον έχεις στο μυαλό σου και τον έχεις περιγράψει.
Αν η ενέργεια είναι ο θεός, όπως τον έχεις στο μυαλό σου, τότε θα πρέπει να εξηγήσεις ποιος δημιούργησε αυτόν τον θεό.
Η ενέργεια προϋπήρχε του σύμπαντος αλλιώς χωρίς ενέργεια πας έγινε το big bang ?
Έχεις ακούσει που λέει μια παροιμία ρωτώντας πας στην πόλη?
Αυτό έκανα και εγώ πήγα κατευθείαν στην πηγή της δημιουργίας των πάντων που είναι η ενέργεια.
Αν μπορέσουμε να καταλάβουμε πως δημιουργείτε η ενέργεια αυτή η δύναμη που ταλαντώνει και κρατά σε συνοχή τα άτομα τα μόρια και τους πλανήτες τότε θα έχουμε δει πολλά.
Βρε seismic μου, προβάλλεις μία εικασία ως αποδεδειγμένο συμπέρασμα.
Κανείς, δεν γνωρίζει αν και τι υπήρχε πριν το Σύμπαν, όπως κανείς δεν ξέρει τι προκάλεσε το big bang.
Εσύ πως γνωρίζεις οτι η ενέργεια προϋπήρχε του Σύμπαντος, όταν κανείς δεν γνωρίζει; Δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι εντελώς άστοχο;

Και, εν πάσει περιπτώσει, ακριβολόγησε τι ακριβώς νομίζεις ότι είναι η ενέργεια;
Είναι μία δύναμη που δημιούργησε τα πάντα και συνεχίζει να δημιουργεί;
Ναι αυτό πιστεύω προς το παρόν Η δύναμη αυτή σκέπτεται και δημιουργεί. Για αυτό τον λόγο διαστέλλεται το σύμπαν σαν την κοιλιά της εγκύου γυναίκας.
Δημιουργία σημαίνει γέννεση και όχι έκρηξη. Βασικά θεωρώ ότι αυτή η δύναμη πολλαπλασιάζεται συνεχώς, σαν το σύμπαν να αποτελείται από πλανήτες μπάλες τις οποίες της ρίχνουμε μέσα στο σύμπαν και αυτό διογκώνετε.
Είμαι σίγουρος ότι η έκρηξη δεν γίνεται χωρίς ενέργεια αφού έκρηξη = εκτόνωση ενέργειας.
Αν εγώ είμαι λάθος τότε είναι λάθος και αυτοί που πιστεύουν στο big bang
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Ιούλ 2020, 23:41

seismic έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 23:22
Ναι αυτό πιστεύω προς το παρόν Η δύναμη αυτή σκέπτεται και δημιουργεί.
Ωραία. Τότε ποιος δημιούργησε αυτήν την δύναμη; Ποιος είναι ο κατασκευαστής της;
Διότι, σύμφωνα με εσένα, το κάθε τι οφείλει να έχει και κατασκευαστή.
seismic έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 23:22
Είμαι σίγουρος ότι η έκρηξη δεν γίνεται χωρίς ενέργεια αφού έκρηξη = εκτόνωση ενέργειας.
Αν εγώ είμαι λάθος τότε είναι λάθος και αυτοί που πιστεύουν στο big bang
Βρε seismic μου, δεν έχεις κατανοήσει τον μεταφορικό όρο "Big Bang".
To Big Bang δεν έχει καμία σχέση με εκρήξεις και με εκτονώσεις.
Μεταφορικά του δώσαμε αυτό το όνομα, διότι δεν ξέρουμε καν τι ήταν το φαινόμενο αυτό και δεν υπάρχουν στις ανθρώπινες γλώσσες λέξεις για να το περιγράψουν.
Αυτοί που "πιστεύουν" στο Big Bang δεν κάνουν κανένα λάθος όσον αφορά το όνομα. Εσύ κάνεις που νομίζεις το Big Bang σαν έκρηξη.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Ιούλ 2020, 23:44

Δεν μου απάντησες όμως σε αυτό:
Λοξίας έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 23:17
seismic έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 22:51
Η ενέργεια προϋπήρχε του σύμπαντος αλλιώς χωρίς ενέργεια πας έγινε το big bang ?
Βρε seismic μου, προβάλλεις μία εικασία ως αποδεδειγμένο συμπέρασμα.
Κανείς, δεν γνωρίζει αν και τι υπήρχε πριν το Σύμπαν, όπως κανείς δεν ξέρει τι προκάλεσε το big bang.
Εσύ πως γνωρίζεις οτι η ενέργεια προϋπήρχε του Σύμπαντος, όταν κανείς δεν γνωρίζει; Δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι εντελώς άστοχο;
Από πού και πως γνωρίζεις εσύ, κάτι που δεν το γνωρίζει κανένας;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 03 Ιούλ 2020, 23:52

Λοξίας έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 23:44
Δεν μου απάντησες όμως σε αυτό:
Λοξίας έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 23:17
Βρε seismic μου, προβάλλεις μία εικασία ως αποδεδειγμένο συμπέρασμα.
Κανείς, δεν γνωρίζει αν και τι υπήρχε πριν το Σύμπαν, όπως κανείς δεν ξέρει τι προκάλεσε το big bang.
Εσύ πως γνωρίζεις οτι η ενέργεια προϋπήρχε του Σύμπαντος, όταν κανείς δεν γνωρίζει; Δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι εντελώς άστοχο;
Από πού και πως γνωρίζεις εσύ, κάτι που δεν το γνωρίζει κανένας;
Όλοι γνωρίζουν ότι αν φουσκώνεις ένα μπαλόνι αυτό θα διαστέλλεται όπως διαστέλλεται και το σύμπαν..μέχρι να σκάσει.
διαστολή υπάρχει και κατά την έκρηξη και κατά το φούσκωμα του μπαλονιού. Ενέργεια προυπάρχει και στην έκρηξη και στο φούσκωμα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 04 Ιούλ 2020, 00:12

Εδώ σταματάω seismic.
Σου λένε ότι δεν υπάρχει καμία σχέση με γήινες εμπειρίες, σου λένε ότι το Big Bang δεν έχει καμία σχέση με εκρήξεις/διαστολές/εκτονώσεις όπως αυτές που γνωρίζουμε πάνω στην Γη και το είπαμε έτσι διότι δεν έχουμε λέξεις να το περιγράψουμε σαν φαινόμενο, και εσύ επιμένεις σε παραδείγματα με μπαλόνια που φουσκώνουν και κάνουν μπαμ.

Σου λένε πως κανείς δεν γνωρίζιε τι προϋπήρχε του Big Bang και εσύ επιμένεις ότι γνωρίζεις διότι όταν φουσκώνεις ένα μπαλόνι αυτό κάνει μπαμ.

Δηλαδή όλοι οι κοσμολόγοι είναι βλάκες που δεν σκέφτηκαν αυτό που σκέφτηκες εσύ!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 04 Ιούλ 2020, 07:58

Λοξίας έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 00:12
Εδώ σταματάω seismic.
Σου λένε ότι δεν υπάρχει καμία σχέση με γήινες εμπειρίες, σου λένε ότι το Big Bang δεν έχει καμία σχέση με εκρήξεις/διαστολές/εκτονώσεις όπως αυτές που γνωρίζουμε πάνω στην Γη και το είπαμε έτσι διότι δεν έχουμε λέξεις να το περιγράψουμε σαν φαινόμενο, και εσύ επιμένεις σε παραδείγματα με μπαλόνια που φουσκώνουν και κάνουν μπαμ.

Σου λένε πως κανείς δεν γνωρίζιε τι προϋπήρχε του Big Bang και εσύ επιμένεις ότι γνωρίζεις διότι όταν φουσκώνεις ένα μπαλόνι αυτό κάνει μπαμ.

Δηλαδή όλοι οι κοσμολόγοι είναι βλάκες που δεν σκέφτηκαν αυτό που σκέφτηκες εσύ!
Δεν υπάρχουν βλάκες Απόψεις ερευνητών υπάρχουν που συγκρούονται ή συμπληρώνονται για τα φτιάξουν το πάνελ του σύμπαντος και εγώ είμαι ερευνητής ο οποίος τοποθετώ την ενέργεια ως την μοναδική υπεύθυνη δύναμη της δημιουργίας του σύμπαντος η οποία σκέπτεται και δημιουργεί, γιατί απλά χωρίς ενέργεια δεν υπάρχει τίποτα.
Δεν είναι δυνατόν εσύ και εγώ να είμαστε μέρος του σύμπαντος, να είμαστε σκεπτόμενοι και το σύμπαν που μας δημιούργησε να είναι βλάκας.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 04 Ιούλ 2020, 08:50

Seismic,
όταν οι αρμόδιοι ερευνητές, οι φυσικοί, οι κοσμολόγοι, οι αστροφυσικοί κ.λπ. λένε ότι δεν γνωρίζουμε αν υπήρχε και τι υπήρχε πριν το Big Bang, εσύ ο ερευνητής των οικοδομικών κατασκευών, ΔΕΝ μπορείς να τους αντιτάξεις την δική σου άποψη, διότι πολύ απλά δεν έχεις τις απαιτούμενες γνώσεις.
Δεν έχεις σπουδάσει φυσική, δεν έχεις σπουδάσει κοσμολογία, δεν έχεις ιδέα τι είναι η αστροφυσική, οπότε δεν μπορείς να "συμπληρώσεις" την άποψη των ειδικών. Όπως δεν μπορώ να το κάνω ούτε εγώ, ή κάποιος άλλος που δεν έχει σπουδάσει τα πεδία αυτά.

Το τι τοποθετείς εσύ, σαν ερευνητής οικοδομικών κατασκευών, στην κοσμολογία του Σύμπαντος, είναι εντελώς άσχετο και απολύτως αναπόδεικτο.
Η φυσική, η αστροφυσική, η κοσμολογία κ.λπ., δεν μαθαίνονται "εμπειρικά", ούτε και "διαισθητικά".

Μην επιβεβαιώνεις τη παροιμία "βάζει κι η μυλωνού τον άντρα της με τους πραματευτάδες".

Φιλικά.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 04 Ιούλ 2020, 09:53


Η λογοκρατία της εποχής επιβάλλει εκλογίκευση των πάντων. Την ερμηνεία τους, την ταξινόμησή τους, την υπαγωγή τους σε νόμους καθολικούς. Όλα πρέπει να γίνουν αντικείμενο έρευνας, ακόμα κι όσα είναι πράγματι ανεπίδεχτα μιας τέτοιας αντικειμενοποίησης. Πάση θυσία να εξιχνιαστεί το μυστήριο, ν’ απογυμνωθεί, ν’ απαλλαχθούν τα πράγματα απ’ αυτό. Με λίγα λόγια ν’ αντικατασταθεί το μυστήριο από μεγέθη μετρήσιμα κι απτά, καθημερινά, ευρισκόμενα στο επίπεδο της συνήθειας και του ορατού κόσμου.
...
Και το αποτέλεσμα αυτών των προσπαθειών, οι αλλεπάλληλες αποτυχίες στην περιγραφή και ερμηνεία κάποιου φαινομένου. Θα πουν τότε ότι δεν ήρθε ακόμα η ώρα γιατί δεν βοηθάνε τα μέσα, η υπάρχουσα γνώση και μεταθέτουν την έρευνα κάπου σε μια απροσδιόριστη στιγμή στο μέλλον. Ίδια αποτυχία ερμηνείας και στην περίπτωση της ποιητικής (ή μυστικής-θρησκευτικής) έμπνευσης (που νομίζω ότι δεν διαφέρει απ’ την έμπνευση του χειροτέχνη ή του επιστήμονα καθώς η δημιουργία – οποιαδήποτε δημιουργία – είναι ποίηση και καλλιτεχνία).
Εγώ θα ’λεγα ότι όταν σηκώνει η επιστήμη τα χέρια ψηλά, πιάνουν δουλειά οι ποιητές. Θέλω να πω ότι οι αρμοδιότεροι να μας μιλήσουν για την ποιητική έμπνευση είναι όσοι την έχουν δεχτεί, την έχουν νοιώσει.
...
Η μελέτη ενός κειμένου -για την κάθε μια ποιητική (ή φιλοσοφική-μυστικοπαθή) ιδιοσυγκρασία το σημείο εκκίνησης, το έναυσμα για δημιουργία μπορεί να είναι όχι μόνον το κείμενο αλλά κι η θέαση ενός τοπίου, μια μακρινή ανάμνηση που επανέρχεται για κάποιους λόγους, ένα άκουσμα κ.ά.- μπορεί σε κάποια στιγμή αδόκητη κι απρόβλεπτη (και γι’ αυτό θαυμαστή) να γεννήσει τον πρώτο εκείνο σπόρο που πέφτοντας μέσα μας συντελεί στη σύλληψη ενός ποιήματος (μιας συμφωνίας, ενός δημιουργήματος, ενός ζωγραφικού έργου, μιας μυστικής εμπειρίας, μιας φιλοσοφικής σύλληψης...).
http://www.indeepanalysis.gr/politismos ... h-empneysi
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 04 Ιούλ 2020, 10:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών