Ηθική: Μπορεί να υπάρχει χωρίς Θεό;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ηθική: Μπορεί να υπάρχει χωρίς Θεό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 14 Οκτ 2020, 12:17

Το ιδιο νημα με του Αλογομουρη.

Θεος δεν χρειαζεται για να υπαρχει ηθικη. Οτι δημιουργει πονο στον αλλο ειναι ανηθικο. Απλα πραγματα.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Ηθική: Μπορεί να υπάρχει χωρίς Θεό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 14 Οκτ 2020, 12:19

Mansko έγραψε:
14 Οκτ 2020, 11:42
pikey25 έγραψε:
14 Οκτ 2020, 11:21
Mansko έγραψε:
14 Οκτ 2020, 04:02


Θα σου πω κάποια πολύ χτυπητά.

-Οφθαλμός αντί οφθαλμού.
-Μην κάνεις στον άλλο αυτό που δεν θέλεις να σου κάνουν.
-Αγάπα τον πλησίον σου.

Το τελευταίο βέβαια είναι περισσότερο προυπόθεση για να χτίσεις χαρακτήρα παρά ζητούμενο.

Αυτή τη στιγμή θεωρώ πως η ψυχή είναι αθάνατη, ως ενέργεια και τείνω να πιστέψω στην μετενσάρκωση.
Εισαι σε συγκρουση μου φαινεται, τελικα αν σου βγαλει το ματι θα του το βγαλεις ή θα τον αγαπησεις ?
Στην κριση τελικα θα πας με τον ευνοικοτερο νομο ? :lol: ή λες να καταδικαστεις που το εβγαλες και συ το ματι?

Αυτοι οι κανονες, τα χτυπητα που λες δεν ειναι για αλλες κοινωνιες και σε αλλο χρονικο πλαισιο / συνθηκες.
Οχι όχι οοόχι. Αλλό πράγμα η αγάπη άλλο η δικαιοσύνη. Η δεύτερη οφείλει να είναι σκληρή. Αυτοί που θα με κρίνουν μάλλον θα είναι πιο ολοκληρωμένοι απ' οτι εγώ. Ως όντα. Εικάζω τουλάχιστον. Και δεν θα κριθείς μόνο μια φορά. Καθημερινά κρίνεσαι. Θέλω να πιστεύω τουλάχιστον.

Που δεν έχει εφαρμογή το an eye for an eye? Είναι καλύτερα να σε πετάνε σε μία φυλακή να σαπίζεις ισόβια; Είναι βιαστής ο άλλος; Βάλ' του ένα μεγάλο δονητή στο κ*λο και αστον να σκεφτεί το λάθος του. Είναι δολοφόνος ο άλλος; Κόψ' του το δεξί χέρι με ματσέτα και ασ'τον να μετανοήσει. Για μεγαλύτερα εγκλήματα ανεβαίνει και η τιμωρία.
Αλλό πράγμα η αγάπη άλλο η δικαιοσύνη.
Και αλλο πραγμα το δικαιο.
Για την Ευρωπη δεν εχει εφαρμογη.
Υπαρχουν καθεστωτα παντως που μπορεις να πας και ισχυουν αυτα.

Τελικα eye for an eye ή θα αφησεις τα πιο ολοκληρωμενα οντα να κανουν την κριση ?
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Ηθική: Μπορεί να υπάρχει χωρίς Θεό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 14 Οκτ 2020, 12:44

pikey25 έγραψε:
14 Οκτ 2020, 12:19
Mansko έγραψε:
14 Οκτ 2020, 11:42
pikey25 έγραψε:
14 Οκτ 2020, 11:21


Εισαι σε συγκρουση μου φαινεται, τελικα αν σου βγαλει το ματι θα του το βγαλεις ή θα τον αγαπησεις ?
Στην κριση τελικα θα πας με τον ευνοικοτερο νομο ? :lol: ή λες να καταδικαστεις που το εβγαλες και συ το ματι?

Αυτοι οι κανονες, τα χτυπητα που λες δεν ειναι για αλλες κοινωνιες και σε αλλο χρονικο πλαισιο / συνθηκες.
Οχι όχι οοόχι. Αλλό πράγμα η αγάπη άλλο η δικαιοσύνη. Η δεύτερη οφείλει να είναι σκληρή. Αυτοί που θα με κρίνουν μάλλον θα είναι πιο ολοκληρωμένοι απ' οτι εγώ. Ως όντα. Εικάζω τουλάχιστον. Και δεν θα κριθείς μόνο μια φορά. Καθημερινά κρίνεσαι. Θέλω να πιστεύω τουλάχιστον.

Που δεν έχει εφαρμογή το an eye for an eye? Είναι καλύτερα να σε πετάνε σε μία φυλακή να σαπίζεις ισόβια; Είναι βιαστής ο άλλος; Βάλ' του ένα μεγάλο δονητή στο κ*λο και αστον να σκεφτεί το λάθος του. Είναι δολοφόνος ο άλλος; Κόψ' του το δεξί χέρι με ματσέτα και ασ'τον να μετανοήσει. Για μεγαλύτερα εγκλήματα ανεβαίνει και η τιμωρία.
Αλλό πράγμα η αγάπη άλλο η δικαιοσύνη.
Και αλλο πραγμα το δικαιο.
Για την Ευρωπη δεν εχει εφαρμογη.
Υπαρχουν καθεστωτα παντως που μπορεις να πας και ισχυουν αυτα.

Τελικα eye for an eye ή θα αφησεις τα πιο ολοκληρωμενα οντα να κανουν την κριση ?
Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο δίκαιο από το an eye for an eye. Και το γενικεύω, όση ζημιά προκάλεσες, όσο αδικαιολόγητος ήσουν, τόσο θα υποστείς.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Ηθική: Μπορεί να υπάρχει χωρίς Θεό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 14 Οκτ 2020, 14:38

Mansko έγραψε:
14 Οκτ 2020, 12:44
pikey25 έγραψε:
14 Οκτ 2020, 12:19
Mansko έγραψε:
14 Οκτ 2020, 11:42


Οχι όχι οοόχι. Αλλό πράγμα η αγάπη άλλο η δικαιοσύνη. Η δεύτερη οφείλει να είναι σκληρή. Αυτοί που θα με κρίνουν μάλλον θα είναι πιο ολοκληρωμένοι απ' οτι εγώ. Ως όντα. Εικάζω τουλάχιστον. Και δεν θα κριθείς μόνο μια φορά. Καθημερινά κρίνεσαι. Θέλω να πιστεύω τουλάχιστον.

Που δεν έχει εφαρμογή το an eye for an eye? Είναι καλύτερα να σε πετάνε σε μία φυλακή να σαπίζεις ισόβια; Είναι βιαστής ο άλλος; Βάλ' του ένα μεγάλο δονητή στο κ*λο και αστον να σκεφτεί το λάθος του. Είναι δολοφόνος ο άλλος; Κόψ' του το δεξί χέρι με ματσέτα και ασ'τον να μετανοήσει. Για μεγαλύτερα εγκλήματα ανεβαίνει και η τιμωρία.
Αλλό πράγμα η αγάπη άλλο η δικαιοσύνη.
Και αλλο πραγμα το δικαιο.
Για την Ευρωπη δεν εχει εφαρμογη.
Υπαρχουν καθεστωτα παντως που μπορεις να πας και ισχυουν αυτα.

Τελικα eye for an eye ή θα αφησεις τα πιο ολοκληρωμενα οντα να κανουν την κριση ?
Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο δίκαιο από το an eye for an eye. Και το γενικεύω, όση ζημιά προκάλεσες, όσο αδικαιολόγητος ήσουν, τόσο θα υποστείς.
Και γιατι να υποστεις την ιδια ζημια ? Να υποστεις παραπανω.
Ξες πολυ καλα που οδηγει αυτη η λογικη.Το σε βαραω με βαρας δεν μπορει να ειναι δικαιο, καποιος θα ειναι ριγμενος παντα, καθως σε τετοιες περιπτωσεις μπορει να χαθει το μετρημα ή μερικες γροθιες να ειναι πιο δυνατες :lol:

Το οσο οσο προφανως βγηκε επειδη αν μου κανες κακο και μου βγαζες το ματι θα σου εκανα μεγαλυτερο κακο και στην καλυτερη βγαζαν και τα 2 ματια.Μονοι τους χωρις δικαστη.

Προφανως σε τετοια εγκληματα, που βιαζουν και σκοτωνουν, υπαρχει θυμος και ο κοσμος παει προς την αυτοδικια.

Το γιατι συνδεεται Θεο για να εχετε ηθικη δε καταβαλα.
Εκτος και εαν, ειναι κατι απαραιτητο, ως μεσο, για την χειραγωγηση των πολλων μεσω των διαφορων θρησκειων
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Ηθική: Μπορεί να υπάρχει χωρίς Θεό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 14 Οκτ 2020, 14:53

pikey25 έγραψε:
14 Οκτ 2020, 14:38
Mansko έγραψε:
14 Οκτ 2020, 12:44
pikey25 έγραψε:
14 Οκτ 2020, 12:19

Και αλλο πραγμα το δικαιο.
Για την Ευρωπη δεν εχει εφαρμογη.
Υπαρχουν καθεστωτα παντως που μπορεις να πας και ισχυουν αυτα.

Τελικα eye for an eye ή θα αφησεις τα πιο ολοκληρωμενα οντα να κανουν την κριση ?
Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο δίκαιο από το an eye for an eye. Και το γενικεύω, όση ζημιά προκάλεσες, όσο αδικαιολόγητος ήσουν, τόσο θα υποστείς.
Και γιατι να υποστεις την ιδια ζημια ? Να υποστεις παραπανω.
Ξες πολυ καλα που οδηγει αυτη η λογικη.Το σε βαραω με βαρας δεν μπορει να ειναι δικαιο, καποιος θα ειναι ριγμενος παντα, καθως σε τετοιες περιπτωσεις μπορει να χαθει το μετρημα ή μερικες γροθιες να ειναι πιο δυνατες :lol:

Το οσο οσο προφανως βγηκε επειδη αν μου κανες κακο και μου βγαζες το ματι θα σου εκανα μεγαλυτερο κακο και στην καλυτερη βγαζαν και τα 2 ματια.Μονοι τους χωρις δικαστη.

Προφανως σε τετοια εγκληματα, που βιαζουν και σκοτωνουν, υπαρχει θυμος και ο κοσμος παει προς την αυτοδικια.

Το γιατι συνδεεται Θεο για να εχετε ηθικη δε καταβαλα.
Εκτος και εαν, ειναι κατι απαραιτητο, ως μεσο, για την χειραγωγηση των πολλων μεσω των διαφορων θρησκειων
Πως είναι δίκαιο ρε πανέξυπνε αν υποστείς παραπάνω; 1 μήλο 2 ευρώ 2 μήλα 5 ευρώ; H αυτοδικία που εννοείς όμως δεν είναι το ιδανικό. Η δικαιοσύνη είναι το ιδανικό. Ο δίκαιος άνθρωπος κοιμάται πιο ήσυχος τα βράδια. Αν ξέρεις οτι δεν υπάρχει καμία δικαιοσύνη στο σύμπαν ή πρέπει 1) Να την φτιάξεις απ' το μηδέν. 2) Να το αγνοήσεις επιδεικτικά. Με τις γνωστές συνέπειες.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10327
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ηθική: Μπορεί να υπάρχει χωρίς Θεό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 14 Οκτ 2020, 15:39

axilmar έγραψε:
14 Οκτ 2020, 12:17
Οτι δημιουργει πονο στον αλλο ειναι ανηθικο. Απλα πραγματα.
:P
Παρατηρητής...

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Ηθική: Μπορεί να υπάρχει χωρίς Θεό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 14 Οκτ 2020, 15:54

Mansko έγραψε:
14 Οκτ 2020, 14:53
pikey25 έγραψε:
14 Οκτ 2020, 14:38
Mansko έγραψε:
14 Οκτ 2020, 12:44


Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο δίκαιο από το an eye for an eye. Και το γενικεύω, όση ζημιά προκάλεσες, όσο αδικαιολόγητος ήσουν, τόσο θα υποστείς.
Και γιατι να υποστεις την ιδια ζημια ? Να υποστεις παραπανω.
Ξες πολυ καλα που οδηγει αυτη η λογικη.Το σε βαραω με βαρας δεν μπορει να ειναι δικαιο, καποιος θα ειναι ριγμενος παντα, καθως σε τετοιες περιπτωσεις μπορει να χαθει το μετρημα ή μερικες γροθιες να ειναι πιο δυνατες :lol:

Το οσο οσο προφανως βγηκε επειδη αν μου κανες κακο και μου βγαζες το ματι θα σου εκανα μεγαλυτερο κακο και στην καλυτερη βγαζαν και τα 2 ματια.Μονοι τους χωρις δικαστη.

Προφανως σε τετοια εγκληματα, που βιαζουν και σκοτωνουν, υπαρχει θυμος και ο κοσμος παει προς την αυτοδικια.

Το γιατι συνδεεται Θεο για να εχετε ηθικη δε καταβαλα.
Εκτος και εαν, ειναι κατι απαραιτητο, ως μεσο, για την χειραγωγηση των πολλων μεσω των διαφορων θρησκειων
Πως είναι δίκαιο ρε πανέξυπνε αν υποστείς παραπάνω; 1 μήλο 2 ευρώ 2 μήλα 5 ευρώ; H αυτοδικία που εννοείς όμως δεν είναι το ιδανικό. Η δικαιοσύνη είναι το ιδανικό. Ο δίκαιος άνθρωπος κοιμάται πιο ήσυχος τα βράδια. Αν ξέρεις οτι δεν υπάρχει καμία δικαιοσύνη στο σύμπαν ή πρέπει 1) Να την φτιάξεις απ' το μηδέν. 2) Να το αγνοήσεις επιδεικτικά. Με τις γνωστές συνέπειες.
Γιατι ειναι αδικο ? Για να μην παμε σε ειδεχθη εγκληματα... Μου εκλεψες το μηλο που θα ετρωγα το πρωι. Εγω δεν εχω μηλο να φαω τωρα.Δεν μου αρκει να μου γυρισεις ενα μηλο για αποζημιωση. Θα μου δωσεις κατι παραπανω απο ενα μηλο για αποζημιωση καθως αν μου δωσεις 1 μηλο, το λες και δανειο.

Η δικαιοσυνη η δικια σου μπορει να ειναι να κοπει το χερι του δολοφονου,ο αλλος θα πει θανατικη ποινη και ενας αλλος φυλακιση.Ενας μαφιοζος απλα θα του ξεκληρισει την οικογενεια.Και ολοι αυτοι μπορουν να θεωρουν οτι ειναι δικαιοι και να κοιμουνται μια χαρα ησυχα.

Φυσικα και στο συμπαν δεν υπαρχει δικαιοσυνη.Ανθρωπινο δημιουργημα ειναι.
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών