Being Short

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40707
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Οκτ 2019, 22:33

Όταν ήμουν παιδί, είχα βρει έναν κήπο. Σόρι, λάθος αρχή. Όταν ήμουν παιδί ήμουν πολύ κοντός. Πιο κοντός από όλα τα κορίτσια της τάξης. Ένα μικρό, αθώο σπουργιτάκι. Ο μπαμπάς μου με παρηγορούσε κι έλεγε ότι να μην στεναχωριέμαι κι όταν μεγαλώσω θα γίνω τόσο ψηλός όσο κι αυτός (είναι 1,70). Όμως εγώ ήμουν απαρηγόρητος. Τα άλλα παιδάκια με κορόιδευαν, γιατί ήμουν αδύνατος, κοντός και άσπρος σαν το γάλα (το φρέσκο, όχι το εβαπορέ). Όταν πονούσαν τα κόκαλά μου, τον χειμώνα, από κανένα κρύωμα, ο μπαμπάς μου μού έλεγε ότι είναι επειδή ψηλώνω. Την επόμενη μέρα πήγαινα να μετρηθώ και σημείωνα την θέση μου στον τοίχο με μολύβι, αλλά παρέμενα πιο κοντός από σταντ τηλεόρασης.

Καθώς περνούσαν τα χρόνια, έμενα στο ίδιο ύψος. Όλοι οι συμμαθητές μου ψήλωναν κι εγώ έμενα χόμπιτ. Το θεωρούσα αδικία από τον Θεό και το βράδυ προσευχόμουν να μεγαλώσω. Μετά κατάλαβα ότι ο Θεός με έχει γραμμένο στα σκονισμένα κιτάπια του, που περιγράφουν με λεπτομέρεια τροχιάς ηλεκτρονίου το μάστερπλάν του. Ήταν θέλημα θεού να χρειάζομαι σκαλοπάτι για να μπορώ να ανέβω σε καρέκλα.

Όταν έφτασα στα 16, άρχισα να ψηλώνω. Ξαφνικά άνοιγαν μπροστά μου οι παλιές φιλοδοξίες που είχα για το αγαπημένο μου άθλημα, το μπάσκετ. Ένιωθα κάθε μέρα ότι κάποιος με τραβάει προς τα πάνω. Είχα πάψει να πιστεύω στον Θεό κι έλεγα πως ήταν η αντιβαρύτητα. Ένιωθα το σύμπαν να απλώνεται μπροστά μου. Οι γυναίκες να πηδάνε για να φτάσουν τα χείλη μου, να κάνουν ουρές μπροστά μου, να αποκτήσω κι εγώ το κύρος και τον θαυμασμό των ανδρών γύρω μου, που θα αντίκριζαν έναν λεβέντη δύο μέτρα.

Και μετά τα λόγια του πατέρα μου βγήκαν αληθινά. Έκανα λίμιτ απ στο 1,70. Τα όνειρά μου καταστράφηκαν. Στα μάτια των γυναικών ήταν σαν να μην υπήρχα, γιατί για κάποιον λόγο οι γυναίκες έχουν τυφλό σημείο και στα δυο μάτια κάτω από το 1,75. Ακόμη κι αυτές που είναι 1,50, πράγμα που μου δημιουργούσε την απορία πώς βλέπουν όταν κοιτούν ευθεία.

Αφού έκλαψα κι έκλαψα κι έγραψα 27 ποιήματα να πνίξω τον πόνο μου κι έφαγα αβγά ρέγγας που μου αρέσουν γιατί είναι αλμυρά, αποφάσισα ότι δεν θα αφήσω μια μικρή ιδιαιτερότητα της φυσικής να με εμποδίσει να χαρώ την ζωή. Έλεγα στον εαυτό μου ότι το να είσαι κοντός έχει πλεονεκτήματα. Αν βρεθούμε σε σπήλαιο με την παρέα μου και καταρρεύσει η οροφή, εγώ θα συρθώ εύκολα να βγω από κανένα λαγούμι, σώζοντας έτσι τους φίλους μου και αποκτώντας τον θαυμασμό των γυναικών, ακόμη κι αν χρειαζόταν να κρατάω ταμπέλα (με επιγραφή «εδώ κάτω είμαι»).

Αργότερα ανακάλυψα κι άλλα πλεονεκτήματα, πιο πρακτικά. Όταν είσαι κοντός, το πουλί σου φαίνεται μεγαλύτερο σε αναλογία με το σώμα. Επίσης όποιος δεν σε ξέρει, δεν σε φωνάζει «ε, ψηλέ», έκφραση που με εκνευρίζει για απροσδιόριστο λόγο.

To be continued...
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 17 Οκτ 2019, 22:42

Μην αγχώνεσαι ρε ψηλέ.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 17 Οκτ 2019, 22:46

Feindflug έγραψε:
17 Οκτ 2019, 22:42
Μην αγχώνεσαι ρε ψηλέ.
Ρε ψηλε τυπε!....μισες δουλειες κανεις.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 17 Οκτ 2019, 22:46

1,70 και θεωρείσαι κοντος; Στο νότιο Σουδάν μένεις;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 17 Οκτ 2019, 22:47

paul25 έγραψε:
17 Οκτ 2019, 22:46
Feindflug έγραψε:
17 Οκτ 2019, 22:42
Μην αγχώνεσαι ρε ψηλέ.
Ρε ψηλε τυπε!....μισες δουλειες κανεις.
Χάνεις την ουσία, τύπε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 17 Οκτ 2019, 22:47

Ζενίθεδρος έγραψε:
17 Οκτ 2019, 22:46
1,70 και θεωρείσαι κοντος; Στο νότιο Σουδάν μένεις;
Πυγμαίος είσαι, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 17 Οκτ 2019, 22:51

Feindflug έγραψε:
17 Οκτ 2019, 22:47
Ζενίθεδρος έγραψε:
17 Οκτ 2019, 22:46
1,70 και θεωρείσαι κοντος; Στο νότιο Σουδάν μένεις;
Πυγμαίος είσαι, τύπε;
Εσύ ποιος είσαι, ο Αντεντονκουμπος;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

σούπερ δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: 10 Σεπ 2019, 21:12

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σούπερ δημήτριος » 17 Οκτ 2019, 23:00

χέλη τι κάνεις εκεί,απαγγέλεις?

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 17 Οκτ 2019, 23:01

to 1,70 δεν ειναι κοντός.

Επίσης, ωραίο στρωτό κείμενο.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Οκτ 2019, 23:10

Ζενίθεδρος έγραψε:
17 Οκτ 2019, 22:51
Feindflug έγραψε:
17 Οκτ 2019, 22:47
Ζενίθεδρος έγραψε:
17 Οκτ 2019, 22:46
1,70 και θεωρείσαι κοντος; Στο νότιο Σουδάν μένεις;
Πυγμαίος είσαι, τύπε;
Εσύ ποιος είσαι, ο Αντεντονκουμπος;
Δεν απάντησες όμως!
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Οκτ 2019, 00:45

Μου θυμίζεις κατι ινσελς που τα ρίχνουν στο ύψος τους εκεί που αρχισες για τις γυναίκες. Μια χαρά βλέπω κοντούς με γκόμενες. Το πρόβλημα πολλών κοντελων είναι η έλλειψη αυτοπεποίθησης, το passive aggressiveness, αυτά που γενικά κάνουν πολλούς του είδους κομπλεξικους και αντιπαθητικους σε όλους.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 18 Οκτ 2019, 00:49

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Οκτ 2019, 00:45
Μου θυμίζεις κατι ινσελς που τα ρίχνουν στο ύψος τους εκεί που αρχισες για τις γυναίκες. Μια χαρά βλέπω κοντούς με γκόμενες. Το πρόβλημα πολλών κοντελων είναι η έλλειψη αυτοπεποίθησης, το passive aggressiveness, αυτά που γενικά κάνουν πολλούς του είδους κομπλεξικους και αντιπαθητικους σε όλους.
Σωστό κι αυτό, ότι πολλές φορές πρόκειται για ένα είδος αυτοεκπληρούμενης προφητείας εφόσον πέφτεις σε κατάσταση μιζέριας και στραβοξυλίασης, αλλά ας μην κοροιδευόμαστε κιόλας, γενικά υπάρχει αρκετή απαξίωση των κοντών.

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 18 Οκτ 2019, 00:54

Εγώ είμαι 1.95 όλοι κοντοί μου φαίνονται.Anyway μια χαρά έχουν οι κοντοί γκόμενες.Το θέμα είναι ότι μερικοί μπαίνουν αυτόματα σε κατάσταση μιζέριας όπως οι γυναίκες με κάποιο χαρακτηριστικό τους πχ μεγάλη μύτη κάτι ανάλογο.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Οκτ 2019, 01:02

ΜΗΝ ΤΟΝΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΧΕΛΙ ΤΟΝ ΚΟΝΤΟΟΟΟ

Φιλαράκι highlander όλοι έχουν απαξίωση, κοντοι, στραβοί, αλβανοι, χοντροί, ταριφες, πυργιωτες, μηχανακηδες, καθηγητές δευτεροβάθμιας, μπαρμπαδια, ΚΚΕδες and so on and so forth. Για μενα αν εισαι 1.70 κ δε βρίσκεις γκόμενα σίγουρα δε φταίει το ύψος σου. Τωρα αν εισαι κοντος και εισαι και μιναρας εκτος απο 1μιση πήχυ μπόι μην περιμένεις κ συμπαράσταση, είσαι ακριβώς αυτό, ενας μιναρας. Εδω καναμε πρωθυπουργό το Σημίτη

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8745
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 18 Οκτ 2019, 01:07

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Οκτ 2019, 01:02
Φιλαράκι highlander όλοι έχουν απαξίωση, κοντοι, στραβοί, αλβανοι, χοντροί, ταριφες, πυργιωτες, μηχανακηδες, καθηγητές δευτεροβάθμιας, μπαρμπαδια, ΚΚΕδες and so on and so forth. Για μενα αν εισαι 1.70 κ δε βρίσκεις γκόμενα σίγουρα δε φταίει το ύψος σου. Τωρα αν εισαι κοντος και εισαι και μιναρας εκτος απο 1μιση πήχυ μπόι μην περιμένεις κ συμπαράσταση, είσαι ακριβώς αυτό, ενας μιναρας. Εδω καναμε πρωθυπουργό το Σημίτη
+1
nothing but heart

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών