Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Antigeist

Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 07 Νοέμ 2019, 02:38

Μου φαίνεται ότι δεν έχει ξεκάθαρο νόημα και ότι απλά χρησιμοποιείται ως βρισιά για οποιονδήποτε αντιπαθούμε για οποιοδήποτε λόγο. :smt017 Παραθέστε το δικό σας ορισμό.

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 07 Νοέμ 2019, 02:43

Κομπλεξικός για μένα είναι κάποιος που έχει ενοχλητικές παραξενιές, ιδίως όταν αυτές τον κάνουν να φερθεί εγωιστικά. Άλλοι λένε κάποιον κομπλεξικό όταν δεν κάνει αυτό που θέλουν.

Antigeist

Re: Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 07 Νοέμ 2019, 02:58

GReaper έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 02:43
Κομπλεξικός για μένα είναι κάποιος που έχει ενοχλητικές παραξενιές, ιδίως όταν αυτές τον κάνουν να φερθεί εγωιστικά. Άλλοι λένε κάποιον κομπλεξικό όταν δεν κάνει αυτό που θέλουν.
Παράδειγμα;

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 07 Νοέμ 2019, 03:07

Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Νοέμ 2019, 03:30

Antigeist έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 02:38
Μου φαίνεται ότι δεν έχει ξεκάθαρο νόημα και ότι απλά χρησιμοποιείται ως βρισιά για οποιονδήποτε αντιπαθούμε για οποιοδήποτε λόγο. :smt017 Παραθέστε το δικό σας ορισμό.
Δεν είναι ασαφές το νόημα. Κομπλεξικός είναι αυτός που δεν συμπεριφέρεται ενήλικα σε καταστάσεις αλλά αφήνει τις ψυχώσεις, τις ιδιορρυθμίες και το θυμικό του να ορίζουν τις αντιδράσεις του. Οι κομπλεξικοί άνθρωποι έχουν πρόβλημα αποδοχής.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 07 Νοέμ 2019, 04:11

είναι κάτι σαν τα κβάντα, εμφανίζεται μόνο όταν γνωρίσεις κάποιον, από μακριά φαίνονται φυσολογικοι.

επισης οι ακομπλεξαριστοι δεν έχουν ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 07 Νοέμ 2019, 06:15

Ο εύθικτος / ευερέθιστος που βάζει σε όλα μια προσωπική διάσταση . Έχει minority issues .
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 07 Νοέμ 2019, 08:02

Ο διακατεχόμενος από σύμπλεγμα κατωτερότητας, αυτός που φέρει βαρέως (μεταφέροντάς το και στους άλλους) το αίσθημα μειονεξίας του
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 07 Νοέμ 2019, 11:08

Οι ορισμοί αντιστοιχούν σε κάποιες έννοιες. Οι έννοιες δεν είναι ποτέ απόλυτες. Ασφαλώς και θα το χρησιμοποιήσεις ως βρισιά αλλά και ως περιγραφή δίχως να θες να βρίσεις ή να επιτεθείς. Το οιδιπόδειο σύμπλεγμα για παράδειγμα που είναι ένας ψυχολογικός όρος, στα αγγλικά λέγεται Oedipus complex. Δεν είναι κάτι για το οποίο κατηγορείς τον άνθρωπο, απλά τον περιγράφεις.
Όχι δεν είναι απαραίτητο να είναι εγωιστικός ο προσανατολισμός του κομπλεξικού. Ούτε αντικοινωνικός. Κάλιστα μπορεί το κόμπλεξ κάποιου να τον κρατάει πίσω από δραστηριότητες της καθημερινής ζωής γιατί υπάρχει κάποιος φόβος. Αυτός ο φόβος είναι το κόμπλεξ εν προκειμένω. Κι αυτόν μπορείς να τον πεις κομπλεξικό χωρίς να επιτίθεσαι ή να έχεις τέτοια διάθεση.
Όλοι έχουμε τα κόμπλεξ μας και είναι μία φυσιολογική άμυνα σε παλαιότερα ερεθίσματα που έχουν καθηλώσει τα συναισθήματά μας ή τη συμπεριφορά μας.

Από όλους πάντως που συμμετείχαν στο νήμα μέχρι τώρα ο πιο κομπλεξικός είναι ο Χέλης :8)
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Νοέμ 2019, 11:12

Γενικά είμαστε δημιουργικοί στην παραγωγή επιθετικών, δυσφημιστικών και προσβλητικών εκφράσεων.

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 07 Νοέμ 2019, 11:13

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 08:02
Ο διακατεχόμενος από σύμπλεγμα κατωτερότητας, αυτός που φέρει βαρέως (μεταφέροντάς το και στους άλλους) το αίσθημα μειονεξίας του
Κι ο διακατεχόμενος από σύμπλεγμα ανωτερότητος κομπλεξικός είναι. Τα κόμπλεξ είναι πολλά, δεν είναι ένα. Και δε νομίζω ότι υπάρχει κανείς μας απρόσβλητος απ αυτά.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23104
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 07 Νοέμ 2019, 11:22

Το κομπλεξικός βγαίνει από το "συμπλεγματικός", δηλαδή αυτός που έχει συμπλέγματα. Το "κόμπλεξ" είναι ξένη λέξη και η αντίστοιχη ελληνική είναι το σύμπλεγμα.

Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι η λέξη δεν είναι ούτε βρισιά, ούτε υποκειμενική (δεν έχει να κάνει μόνο με προσωπικές αντιπάθειες).

Μεταξύ των "φίλων" μου στο facebook, υπάρχει μια ομάδα (που δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι ο ένας είναι κολλητός του άλλου), η οποία δεν έχει τίποτα εναντίον μου (ούτε εγώ εναντίον αυτών), ωστόσο η διαδικτυακή τους συμπεριφορά μπορεί να χαρακτηριστεί κομπλεξική.

Τη στιγμή που ο άλλος μπαίνει στο facebook για να χαλαρώσει και να ξεχαστεί, έρχεται αντιμέτωπος με τις αναρτήσεις τους που διακατέχονται από κόμπλεξ ανωτερότητας, ναρκισισμό, γκρίνια, ειρωνία, σνομπισμό και γενικότερα έναν μόνιμο αρνητισμό. Δίνουν την εντύπωση ότι "τρώγωνται με τα ρούχα τους" και ότι δεν είναι ευχαριστημένοι με τίποτα. Η κάθε τους ανάρτηση καυτηριάζει άμεσα ή έμμεσα, προσωπα και καταστάσεις. Βρίσκονται σε μία μόνιμη φάση απαξίωσης.

Ε, αυτοί παρά το γεγονός ότι δεν έχουν κάτι εναντίον μου, είναι κομπλεξικοί.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 07 Νοέμ 2019, 11:35

Νομίζω οτι ο κομπλεξικος δεν είναι απλα καποιος που έχει κομπλεξ με κάτι, αλλα περισσότερο εκφραζει τη συμπεριφορά του κομπλεξικου ή την αντίδρασή του σε ενα ερέθισμα σε σχέση με το κομπλεξ του. Δηλαδή νομίζω οτι ο κομπλεξικός ειναι ειτε ενας μαλακας με κόμπλεξ, είτε ενας παρεξηγησιαρης, υπερβολικά ευερεθιστος με κομπλεξ. Παραδείγματα: ενας κομπλεξικός με τις σπουδές μπορεί να φέρεται σα μαλακας πχ στον αδερφό του που σπούδασε επειδή ο ίδιος δεν πηγε στο πανεπιστήμιο. Ενας κομπλεξικός παρεξηγησιαρης μπορεί να νομίζει οτι του φέρονται άσχημα λόγω κάποιου χαρακτηριστικού (εμφάνισης ή αλλου) ή να αντιδράσει πολυ ακραία σε ενα αθώο πείραγμα, εκεί που κάποιος αλλος είτε θα γέλαγε ειτε θα τον πειραζε αλλα θα συνέχιζε να φέρεται σαν ενηλικο άτομο κ οχι σαν παιδάκι προσχολικής ηλικίας

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 07 Νοέμ 2019, 11:38

EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 11:35
Νομίζω οτι ο κομπλεξικος δεν είναι απλα καποιος που έχει κομπλεξ με κάτι, αλλα περισσότερο εκφραζει τη συμπεριφορά του κομπλεξικου ή την αντίδρασή του σε ενα ερέθισμα σε σχέση με το κομπλεξ του. Δηλαδή νομίζω οτι ο κομπλεξικός ειναι ειτε ενας μαλακας με κόμπλεξ, είτε ενας παρεξηγησιαρης, υπερβολικά ευερεθιστος με κομπλεξ. Παραδείγματα: ενας κομπλεξικός με τις σπουδές μπορεί να φέρεται σα μαλακας πχ στον αδερφό του που σπούδασε επειδή ο ίδιος δεν πηγε στο πανεπιστήμιο. Ενας κομπλεξικός παρεξηγησιαρης μπορεί να νομίζει οτι του φέρονται άσχημα λόγω κάποιου χαρακτηριστικού (εμφάνισης ή αλλου) ή να αντιδράσει πολυ ακραία σε ενα αθώο πείραγμα, εκεί που κάποιος αλλος είτε θα γέλαγε ειτε θα τον πειραζε αλλα θα συνέχιζε να φέρεται σαν ενηλικο άτομο κ οχι σαν παιδάκι προσχολικής ηλικίας
Κόμπλεξ, συμπλέγματα που λέει και ο ET, έχουμε όλοι. Ο χαρακτηρισμός κομπλεξικός είναι για όσους αφήνουν αυτά τα κόμπλεξ να επηρρεάζουν, σε μεγάλο βαθμό, αρνητικά τις διαπροσωπικές τους σχέσεις.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23104
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τι σημαίνει η λέξη "κομπλεξικός";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 07 Νοέμ 2019, 11:48

Λέω και κάτι άλλο όμως. Οτι ναι μεν κάποιοι φέρονται κομπλεξικά σε συγκεκριμένους τομείς ή σε συγκεκριμένα πρόσωπα, αλλά υπάρχουν και οι κομπλεξικοί που είναι έτσι σε μόνιμη βάση.

Είναι αυτοί που βρίσκονται σε μια μόνιμη αρνητική, επιθετική, ειρωνική, γκρινιάρικη κατάσταση.

Αυτό δεν μπορούμε να το διαπιστώσουμε εδώ στο πχώρουμ, γιατί έτσι κι αλλιώς τα φόρουμ προσφέρονται για έντονες συγκρούσεις.

Μπορούμε όμως να το διαπιστώσουμε στα σόσιαλ μίντια, όπου ο καθένας μιλάει επώνυμα. Ε, αυτός που σε μόνιμη βάση του φταίνε όλα και όλοι, είναι κομπλεξικός κατ' εμέ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών