Αντιεργασια

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Ορέστης 35

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Νοέμ 2019, 18:05

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 12:44
the comet the course the tail έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 12:41
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 12:33


Δεν σε ενδιαφέρει η προσωπική ζωή κάποιου που γράφει για την αποξένωση που προκαλεί η εργασία στο καπιταλιστικό σύστημα ενώ δεν έχει δουλέψει ποτέ του και συντηρείται από τους πλούσιους γονείς του που πίνουν το αίμα του εργαζόμενου; Κακώς. Θα έπρεπε όχι απλά να σε ενδιαφέρει αλλά να το φέρνεις και σαν παράδειγμα προς αποφυγή. Είναι αυτό που λέγαμε παλιά: Δάσκαλε που δίδασκες...

Για την αποξένωση στο καπιταλιστικό σύστημα ισχύει όσο ίσχυε και στο κομμουνιστικό σύστημα και σε κάθε μαζικό σύστημα παραγωγής. Εκτός κι αν πιστεύεις ότι ο Ιβαν στα γκούλαγκ απευθυνόταν στα συνδικαλιστικά όργανα απαιτώντας 4ωρο και καλύτερη αμοιβή. Ή αν δεν θέλεις να πας τόσο πίσω ρίξε μια ματιά στις συνθήκες εργασίας στην κομουνιστική Κίνα και κάνε συγκρίσεις με αυτές της καπιταλιστικής αμερικής.
άντε πάλι τα ίδια. ίδια καραμέλα.
ώχουυυυ καημένεεεε.
Ποια ίδια; Δεν σου απαντάω; Πες μου εσύ ένα σύστημα εργασίας που να μην αποξενώνει και να μην κάνει ανταγωνιστικό τον εργάτη. Πες το και στον Ορέστη.
Ακριβως. Δε μιλαμε για αντίκαπιταλισμο αλλα για αντιεργασια. Ως τωρα δεν βλεπω επιχειρηματα υπερ της εργασιας. Κανεις σας δεν ειναι ευχαριστημενος που πρεπει να εργαζεται.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Νοέμ 2019, 18:11

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 15:00
Έχει δίκιο ο Ορέστης. Η εργασία στο καπιταλιστικό πλαίσιο σε φθείρει, στον Δυτικό κόσμο, ψυχολογικά πλέον. Αν δεν είσαι διεστραμμένος, πρέπει να γίνεις για να αποδεχτείς τον παραλογισμό της εργοδοσίας. Και αυτό ισχύει για κάθε βαθμίδα της ιεραρχίας.
σε αντιθεση με τον μη-δυτικο καπιταλιστικο κοσμο, οπου η εργασια ειναι χαρα και οι συνθηκες αριστες. :fp:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Ορέστης 35

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Νοέμ 2019, 18:13

Cavaliere έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 13:55
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 07:24
Η εμπερια μου σε ενα οχι τοσο καλο φροντιστηριο ξενων γλωσσων σε συνδυασμο με καποια αρθρα που διαβαζω σχετικα με τις συνθηκες εργασιες στην πληροφορικη (αυτο που θα ειχα ζησει αν δουλευα), οπως και σε αλλα πολλα επαγγελματα, με κανουν να νιωθω απεχθεια, εως μισος για την εργασια.
https://philip.greenspun.com/careers/women-in-science
https://philip.greenspun.com/materialis ... etirement/

Φαινεται οτι η εργασια ειναι ενας τροπος για τον ανθρωπο να θαφτει ζωντανος. Με ανταλλαγμα το χρημα να γινει ζωντανος νεκρος χωρις ελευθερο χρονο και δημιουργικα ενδιαφεροντα. Ενας τροπος να θυσιασει ολοκληρη τη νιοτη του.

Το Σεπτεμβριο σχεδιαζα να βρω καποια δουλεια αλλα τωρα ανοιξαν τα ματια μου.
Φίλε, άμα τα έχεις βρει έτοιμα και μπορείς να ζεις χωρίς δουλειά, μαγκιά σου. Πάντως, καλό είναι να έχεις μια ιδιότητα για τα μάτια του κόσμου. Περνάς απαρατήρητος.
Αυτο το εχω σκεφτει αλλα δεν ειμαι πειστικος ψευτης. Με αντιλαμβανονται αμεσως. Δυστυχως οι ανθρωποι δεν αποδεχονται απλα την ιδιοτητα "ανθρωπος".

Ορέστης 35

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Νοέμ 2019, 18:28

Cavaliere έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 15:26
Για όσους ζουν το παραμυθάκι των νόμων της Αγοράς, να ξυπνήσουν, εργαζόμαστε πλέον σα σκυλιά για ψίχουλα, και οι χρυσές εποχές που η Δύση εξασφάλιζε καλή ζωή στον εργαζόμενο, ήταν υπό την απειλή των "άλλων". Η παιδική εργασία δεν καταργήθηκε επειδή ωρίμασαν οι συνθήκες στην Αγορά -άλλωστε οι εταιρείες σε όσες χώρες τους παίρνει την εφαρμόζουν- ούτε το 8ωρο ήταν αποτέλεσμα οικονομικών διαδικασιών του καπιταλισμού. Το θέμα είναι πάντα πολιτικό και λύνεται πολιτικά. Αν δεν το καταλάβετε τα παιδιά σας/μας, θα ξαναδουλέψουν από τα 5 τους.
Γραψε και για την απατηλη ουτοπια του εξωτερικου. Το φορουμ διαβαζουν και νεεοι που μπορει να σκεφτονται να φυγουν για να γλιτωσουν. Δηλαδη να πανε απο τη μια στην αλλη φυλακη.

Ορέστης 35

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Νοέμ 2019, 18:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 16:08
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 16:02
Cavaliere έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 15:26
Για όσους ζουν το παραμυθάκι των νόμων της Αγοράς, να ξυπνήσουν, εργαζόμαστε πλέον σα σκυλιά για ψίχουλα, και οι χρυσές εποχές που η Δύση εξασφάλιζε καλή ζωή στον εργαζόμενο, ήταν υπό την απειλή των "άλλων". Η παιδική εργασία δεν καταργήθηκε επειδή ωρίμασαν οι συνθήκες στην Αγορά -άλλωστε οι εταιρείες σε όσες χώρες τους παίρνει την εφαρμόζουν- ούτε το 8ωρο ήταν αποτέλεσμα οικονομικών διαδικασιών του καπιταλισμού. Το θέμα είναι πάντα πολιτικό και λύνεται πολιτικά. Αν δεν το καταλάβετε τα παιδιά σας/μας, θα ξαναδουλέψουν από τα 5 τους.
Είναι ακριβώς έτσι.

Επιπλέον, είναι κάτι παραπάνω από οφθαλμοφανέστατο ότι ο Καπιταλισμός είναι ένα οικονομικό σύστημα που δεν παράγει μόνο ανισότητες οικονομικές, αλλά ότι παράγει προβληματικούς και ψυχασθενικούς ανθρώπους. Είναι γεγονός ότι τα ποσοστά των καταθλιπτικών, των νευρωτικών και των σχιζοφρενών έχουν αυξηθεί ραγδαία ειδικά σε αυτή την ύστερη φάση του καπιταλιστικού συστήματος, ενώ όλο και περισσότεροι άνθρωποι καταφεύγουν σε κάθε μορφής αγχολυτικά φάρμακα. Και ψυχωτικούς, νευρασθενικούς και σχιζοφρενείς μπορεί να παράξει μόνο το σύστημα εκείνο που είναι εκ της σύστασης του τέτοιο.

Πως αλλιώς, εξάλλου, μπορεί να χαρακτηριστεί το σύστημα εκείνο που δεν έχει ίχνος ενσυναίσθησης, απουσία κοινωνικής ευαισθησίας, αδιαφορεί για το περιβάλλον, κυνηγά με δαιμονική μανία το κέρδος, αποξενώνει τους ανθρώπους από το οικογενειακό τους περιβάλλον, προωθεί την καταναλωτική μανία και ένα σωρό άλλα;
Καρότο.

Όποιος δεν το γουστάρει, δεν το κυνηγάει.

Και μην ακούσω εξυπνάδες του τύπου ότι όλοι δουλεύουν χ ώρες επειδή είναι αδύνατον να επιβιώσουν με άλλο τρόπο. Αυτό που προκαλεί πρόβλημα στους περισσότερους δεν είναι αυτό που έχουν αυτοί αλλά αυτό που έχουν οι άλλοι.
Φουρνος θα γκρεμιστηκε! Συμφωνω με τη γαλη. Θελετε να ζησετε πιο ανθρωπινα; Μη δουλευετε! Οι πραγματικες μας αναγκες καλυπτονται με ελαχιστα χρηματα. Αξιοποιηστε το χρονο που θα δουλευατε, για να ζησετε. Δευτερη ζωη δεν εχει και οταν βγειτε στη συνταξη θα ειστε γεροι.
Ποσα θα πληρωνε ενας γερος για να ξαναγινει νεος;

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 19 Νοέμ 2019, 18:37

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 18:28
Cavaliere έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 15:26
Για όσους ζουν το παραμυθάκι των νόμων της Αγοράς, να ξυπνήσουν, εργαζόμαστε πλέον σα σκυλιά για ψίχουλα, και οι χρυσές εποχές που η Δύση εξασφάλιζε καλή ζωή στον εργαζόμενο, ήταν υπό την απειλή των "άλλων". Η παιδική εργασία δεν καταργήθηκε επειδή ωρίμασαν οι συνθήκες στην Αγορά -άλλωστε οι εταιρείες σε όσες χώρες τους παίρνει την εφαρμόζουν- ούτε το 8ωρο ήταν αποτέλεσμα οικονομικών διαδικασιών του καπιταλισμού. Το θέμα είναι πάντα πολιτικό και λύνεται πολιτικά. Αν δεν το καταλάβετε τα παιδιά σας/μας, θα ξαναδουλέψουν από τα 5 τους.
Γραψε και για την απατηλη ουτοπια του εξωτερικου. Το φορουμ διαβαζουν και νεεοι που μπορει να σκεφτονται να φυγουν για να γλιτωσουν. Δηλαδη να πανε απο τη μια στην αλλη φυλακη.
Και γιατί να μην φύγουν; Τι αντιπροτείνεις;
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Ορέστης 35

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Νοέμ 2019, 18:38

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:16
Ορέστης 35
Μέγα Δάσκαλε, όταν βρεις χρόνο απόλαυσε το αριστούργημα

Διαβάζω και το βιβλίο αυτή την εποχή, που ενέπνευσε το έργο.

΄Oταν είσαι ξεκούραστος να διαβάσεις και το Δικαίωμα στην Τεμπελιά του Πώλ Λαφαργκ.
Ωραιος! :smt023

Ορέστης 35

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Νοέμ 2019, 18:42

parafrwn έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 18:37
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 18:28
Cavaliere έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 15:26
Για όσους ζουν το παραμυθάκι των νόμων της Αγοράς, να ξυπνήσουν, εργαζόμαστε πλέον σα σκυλιά για ψίχουλα, και οι χρυσές εποχές που η Δύση εξασφάλιζε καλή ζωή στον εργαζόμενο, ήταν υπό την απειλή των "άλλων". Η παιδική εργασία δεν καταργήθηκε επειδή ωρίμασαν οι συνθήκες στην Αγορά -άλλωστε οι εταιρείες σε όσες χώρες τους παίρνει την εφαρμόζουν- ούτε το 8ωρο ήταν αποτέλεσμα οικονομικών διαδικασιών του καπιταλισμού. Το θέμα είναι πάντα πολιτικό και λύνεται πολιτικά. Αν δεν το καταλάβετε τα παιδιά σας/μας, θα ξαναδουλέψουν από τα 5 τους.
Γραψε και για την απατηλη ουτοπια του εξωτερικου. Το φορουμ διαβαζουν και νεεοι που μπορει να σκεφτονται να φυγουν για να γλιτωσουν. Δηλαδη να πανε απο τη μια στην αλλη φυλακη.
Και γιατί να μην φύγουν; Τι αντιπροτείνεις;
Λιτη ζωη, λιγη εως καθολου εργασια, χομπυ, αυτοβελτιωση και γκομενιλικια.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 19 Νοέμ 2019, 18:45

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 18:42
parafrwn έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 18:37
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 18:28


Γραψε και για την απατηλη ουτοπια του εξωτερικου. Το φορουμ διαβαζουν και νεεοι που μπορει να σκεφτονται να φυγουν για να γλιτωσουν. Δηλαδη να πανε απο τη μια στην αλλη φυλακη.
Και γιατί να μην φύγουν; Τι αντιπροτείνεις;
Λιτη ζωη, λιγη εως καθολου εργασια, χομπυ, αυτοβελτιωση και γκομενιλικια.
Το ψωμί στο τραπέζι πώς θα το βάζεις μαν μου; Με φιλοσοφία ή με δουλειά;
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Ορέστης 35

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Νοέμ 2019, 18:48

parafrwn έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 18:45
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 18:42
parafrwn έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 18:37


Και γιατί να μην φύγουν; Τι αντιπροτείνεις;
Λιτη ζωη, λιγη εως καθολου εργασια, χομπυ, αυτοβελτιωση και γκομενιλικια.
Το ψωμί στο τραπέζι πώς θα το βάζεις μαν μου; Με φιλοσοφία ή με δουλειά;
Με την ελαχιστη δυνατη ζημια στον ψυχισμο μου και την υγεια μου, και την ελαχιστη δυνατη απωλεια χρονου ζωης μου.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 19 Νοέμ 2019, 18:58

να επιδοτει το μαμησι και το gaming το κρατος :003:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 19 Νοέμ 2019, 18:59

Ασέβαστος έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 18:11
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 15:00
Έχει δίκιο ο Ορέστης. Η εργασία στο καπιταλιστικό πλαίσιο σε φθείρει, στον Δυτικό κόσμο, ψυχολογικά πλέον. Αν δεν είσαι διεστραμμένος, πρέπει να γίνεις για να αποδεχτείς τον παραλογισμό της εργοδοσίας. Και αυτό ισχύει για κάθε βαθμίδα της ιεραρχίας.
σε αντιθεση με τον μη-δυτικο καπιταλιστικο κοσμο, οπου η εργασια ειναι χαρα και οι συνθηκες αριστες. :fp:
Στον μη Δυτικό, εξουθενώνεσαι και σωματικά.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 19 Νοέμ 2019, 19:37

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 07:24
Η εμπερια μου σε ενα οχι τοσο καλο φροντιστηριο ξενων γλωσσων σε συνδυασμο με καποια αρθρα που διαβαζω σχετικα με τις συνθηκες εργασιες στην πληροφορικη (αυτο που θα ειχα ζησει αν δουλευα), οπως και σε αλλα πολλα επαγγελματα, με κανουν να νιωθω απεχθεια, εως μισος για την εργασια.
https://philip.greenspun.com/careers/women-in-science
https://philip.greenspun.com/materialis ... etirement/

Φαινεται οτι η εργασια ειναι ενας τροπος για τον ανθρωπο να θαφτει ζωντανος. Με ανταλλαγμα το χρημα να γινει ζωντανος νεκρος χωρις ελευθερο χρονο και δημιουργικα ενδιαφεροντα. Ενας τροπος να θυσιασει ολοκληρη τη νιοτη του.

Το Σεπτεμβριο σχεδιαζα να βρω καποια δουλεια αλλα τωρα ανοιξαν τα ματια μου.

.
Μιάς καί άνοιξαν τά μάτια σου....ανοιξε καί τά αφτιά....

Πάγενε σέ προάστια τής Αθήνας.... οπου πιό κοντά σου....

καί βρές ένα χέρσο οικόπεδο δίπλα σέ κάποιον συνταξιούχο πού έχει ήδη κήπο μέ κηπευτικά.....

Νοίκιασέ το μέ 200 συνήθως ευρώ τό χρόνο....

Βάλε βιο-κηπευτικά καί θά έχεις τή μισή τροφή σου έτσι....χωρίς πολλά έξοδα....

καί ότι σού περισσεύει πούλα το σέ γνωστούς..... νά έχεις καί κάποιο έσοδο....

Κοίτα καί στο Νέτ.....Κοινωνική Γεωργια....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Ορέστης 35

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Νοέμ 2019, 19:40

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 19:37
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 07:24
Η εμπερια μου σε ενα οχι τοσο καλο φροντιστηριο ξενων γλωσσων σε συνδυασμο με καποια αρθρα που διαβαζω σχετικα με τις συνθηκες εργασιες στην πληροφορικη (αυτο που θα ειχα ζησει αν δουλευα), οπως και σε αλλα πολλα επαγγελματα, με κανουν να νιωθω απεχθεια, εως μισος για την εργασια.
https://philip.greenspun.com/careers/women-in-science
https://philip.greenspun.com/materialis ... etirement/

Φαινεται οτι η εργασια ειναι ενας τροπος για τον ανθρωπο να θαφτει ζωντανος. Με ανταλλαγμα το χρημα να γινει ζωντανος νεκρος χωρις ελευθερο χρονο και δημιουργικα ενδιαφεροντα. Ενας τροπος να θυσιασει ολοκληρη τη νιοτη του.

Το Σεπτεμβριο σχεδιαζα να βρω καποια δουλεια αλλα τωρα ανοιξαν τα ματια μου.

.
Μιάς καί άνοιξαν τά μάτια σου....ανοιξε καί τά αφτιά....

Πάγενε σέ προάστια τής Αθήνας.... οπου πιό κοντά σου....

καί βρές ένα χέρσο οικόπεδο δίπλα σέ κάποιον συνταξιούχο πού έχει ήδη κήπο μέ κηπευτικά.....

Νοίκιασέ το μέ 200 συνήθως ευρώ τό χρόνο....

Βάλε βιο-κηπευτικά καί θά έχεις τή μισή τροφή σου έτσι....χωρίς πολλά έξοδα....

καί ότι σού περισσεύει πούλα το σέ γνωστούς..... νά έχεις καί κάποιο έσοδο....

Κοίτα καί στο Νέτ.....Κοινωνική Γεωργια....

.
Αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον. :sal5:

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Αντιεργασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 19 Νοέμ 2019, 19:41

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 18:48
parafrwn έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 18:45
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 18:42

Λιτη ζωη, λιγη εως καθολου εργασια, χομπυ, αυτοβελτιωση και γκομενιλικια.
Το ψωμί στο τραπέζι πώς θα το βάζεις μαν μου; Με φιλοσοφία ή με δουλειά;
Με την ελαχιστη δυνατη ζημια στον ψυχισμο μου και την υγεια μου, και την ελαχιστη δυνατη απωλεια χρονου ζωης μου.
Δεκτόν ! Αυτό ναι.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών