Δουλοκτησία.

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Antigeist

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 11 Δεκ 2019, 12:37

Bazoomba έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:20
Nandros έγραψε:
11 Δεκ 2019, 10:48
Bazoomba έγραψε:
11 Δεκ 2019, 06:53

Θεωρείς ότι ο επιφανής Αθηναίος της κλασσικής εποχής ήταν δούλος? Πχ ο Περικλής?

Γενικά, όσο κακό κι αν μας φαίνεται, όσο κι αν μας ξενί ζει το γεγονός, η ανθρώπινη ιστορία έως εάν σημείο τουλάχιστον δεν παρουσίαζε κανέναν ηθικό φραγμό όσον αφορά την υποδούλωση άλλων. Είτε δούμε τους ινδιάνους, είτε τους Έλληνες, είτε τους αζτεκους, είτε τον Ευρωπαίο της αναγεννησης,θα παρατηρήσουμε ότι θεωρούσαν την προκειμένη ιεραρχίση ανάξια αναφοράς, δηλαδή ούτε καν στοχαζονταν την νομιμότητα της.

Δεν λέω..αυτό δεν σημαίνει ότι ακριτα θα δεχθούμε και οι ίδιοι την χρησιμότητα της a priori, ωστόσο η αντίθεση μας δεν είναι λόγος να στρουθοκαμιλιζουμε.
Στο απώτατο παρελθόν, τόσο η ληστεία, όσο και η πειρατεία ήταν αποδεχτές, μέχρι που έφτασε η στιγμή και απαγορεύτηκαν.
Όσοι αιώνες και να πέρασαν με την δουλεία νόμιμη, όλα άλλαξαν και τα τελευταία χρόνια είναι πια παράνομη παγκοσμίως. Οι κοινωνίες δεν την αποδέχονται, πλην ασήμαντων εξαιρέσεων.
Μόνο με μια παγκόσμια καταστροφή, που θα μας γυρίσει στην εποχή του χαλκού ή σιδήρου, θα εμφανιστεί πάλι.
Το νήμα δεν έχει λόγο ύπαρξης.
.
Ειλικρινα σου απαντώ, ότι ή απαγόρευση από μέρους των σημερινών κοινωνιών δεν μου λέει ΤΙΠΟΤΑ.

Τι είναι αυτό που εμείς βλέπουμε, αλλά δεν μπορούσε να δει ο Αθηναίος, Ο Σπαρτιάτης, Ο Αζτεκός ακόμα και ο, κατά πολλούς, μαλθακος Ινδιάνος?

Με πόση ευκολία μπορούμε να ισχυριστούμε ότι είχαν λιγότερη γνώση από εμάς για τον άνθρωπο?

Δεν τρολλαρω, δεν προσπαθώ να πείσω.. Αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να μην μιλάμε για πράγματα απλώς και μόνο γιατί απαγορευτηκαν..

Το νήμα, εάν είχε κάτι ουσιαστικό να πει επί του θέματος, όχι μόνο θα είχε λόγο ύπαρξης αλλά θα προβλημάτιζε κιόλας.
Τι σχέση έχει η ύπαρξη δουλείας με την "γνώση για τον άνθρωπο"; Η δουλεία εξαφανίστηκε όχι για ηθικούς λόγους (γνώση για τον άνθρωπο :smt005:) αλλά γιατί επικράτησαν παροδικές συνθήκες που δεν την ευνοούν.

Antigeist

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 11 Δεκ 2019, 12:40

Sid Vicious έγραψε:
11 Δεκ 2019, 02:38
Όποιος επιθυμεί δούλους είναι ο ίδιος του δούλος. Δεν είναι κύριος του εαυτού του αλλά ψηφίδα σε μια σχέση εξουσίας/εξάρτησης. Κανείς πραγματικά ελεύθερος άνθρωπος δεν θα επιθυμούσε να έχει δούλους.
:o

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27027
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Δεκ 2019, 13:54

Bazoomba έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:20
Nandros έγραψε:
11 Δεκ 2019, 10:48
Bazoomba έγραψε:
11 Δεκ 2019, 06:53

Θεωρείς ότι ο επιφανής Αθηναίος της κλασσικής εποχής ήταν δούλος? Πχ ο Περικλής?

Γενικά, όσο κακό κι αν μας φαίνεται, όσο κι αν μας ξενί ζει το γεγονός, η ανθρώπινη ιστορία έως εάν σημείο τουλάχιστον δεν παρουσίαζε κανέναν ηθικό φραγμό όσον αφορά την υποδούλωση άλλων. Είτε δούμε τους ινδιάνους, είτε τους Έλληνες, είτε τους αζτεκους, είτε τον Ευρωπαίο της αναγεννησης,θα παρατηρήσουμε ότι θεωρούσαν την προκειμένη ιεραρχίση ανάξια αναφοράς, δηλαδή ούτε καν στοχαζονταν την νομιμότητα της.

Δεν λέω..αυτό δεν σημαίνει ότι ακριτα θα δεχθούμε και οι ίδιοι την χρησιμότητα της a priori, ωστόσο η αντίθεση μας δεν είναι λόγος να στρουθοκαμιλιζουμε.
Στο απώτατο παρελθόν, τόσο η ληστεία, όσο και η πειρατεία ήταν αποδεχτές, μέχρι που έφτασε η στιγμή και απαγορεύτηκαν.
Όσοι αιώνες και να πέρασαν με την δουλεία νόμιμη, όλα άλλαξαν και τα τελευταία χρόνια είναι πια παράνομη παγκοσμίως. Οι κοινωνίες δεν την αποδέχονται, πλην ασήμαντων εξαιρέσεων.
Μόνο με μια παγκόσμια καταστροφή, που θα μας γυρίσει στην εποχή του χαλκού ή σιδήρου, θα εμφανιστεί πάλι.
Το νήμα δεν έχει λόγο ύπαρξης.
Ειλικρινα σου απαντώ, ότι ή απαγόρευση από μέρους των σημερινών κοινωνιών δεν μου λέει ΤΙΠΟΤΑ.

Τι είναι αυτό που εμείς βλέπουμε, αλλά δεν μπορούσε να δει ο Αθηναίος, Ο Σπαρτιάτης, Ο Αζτεκός ακόμα και ο, κατά πολλούς, μαλθακος Ινδιάνος?

Με πόση ευκολία μπορούμε να ισχυριστούμε ότι είχαν λιγότερη γνώση από εμάς για τον άνθρωπο?

Δεν τρολλαρω, δεν προσπαθώ να πείσω.. Αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να μην μιλάμε για πράγματα απλώς και μόνο γιατί απαγορευτηκαν..

Το νήμα, εάν είχε κάτι ουσιαστικό να πει επί του θέματος, όχι μόνο θα είχε λόγο ύπαρξης αλλά θα προβλημάτιζε κιόλας.
Το νήμα δεν ξεκίνησε σαν ιστορικό γεγονός προς συζήτηση, αλλά σαν μελλοντικό σενάριο και γι αυτό η αντίδραση μου.Σου επαναλαμβάνω την 2 πρόταση του νηματοθέτη στο πρώτο ποστ:
SpoilerShow
Δεν αποκλείεται στο μέλλον αυτή η πανάρχαια κοινωνική διάρθρωση να ξανακάνει την εμφάνισή της σε συνθήκες όπου η οικονομία αναγκαστεί να ξεκόψει τελείως από τους κινητήρες καύσης και άρα οι παραγωγικές δυνατότητες κινήσουν αιώνες πίσω.
ΑΝ/ΟΤΑΝ ξεκόψουμε από τις ΜΕΚ, θα επανέλθουμε στην δουλεία; Είναι δυνατόν;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 11 Δεκ 2019, 13:59

Ο νηματοθέτης είναι εγελιανός σοφιστής
Ευτυχώς δε ζούμε στην εποχή της δικαίωσης των εξουσιαστικών σχέσεων
Σήμερα, αύριο επαναστατούν οι εργάτες
Σε 10 χρόνια η πλειοψηφία των χωρών θα έχει κομμουνιστικό κράτος με νέες δυναμικές
Οπότε είμαστε υπέρ της δουλοποίησης των αστών στα χέρια των προλετάριων
Η δικτατορία του προλεταριάτου είναι τετελεσμένο
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Antigeist

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 11 Δεκ 2019, 14:06

Nandros έγραψε:
11 Δεκ 2019, 13:54
Bazoomba έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:20
Nandros έγραψε:
11 Δεκ 2019, 10:48

Στο απώτατο παρελθόν, τόσο η ληστεία, όσο και η πειρατεία ήταν αποδεχτές, μέχρι που έφτασε η στιγμή και απαγορεύτηκαν.
Όσοι αιώνες και να πέρασαν με την δουλεία νόμιμη, όλα άλλαξαν και τα τελευταία χρόνια είναι πια παράνομη παγκοσμίως. Οι κοινωνίες δεν την αποδέχονται, πλην ασήμαντων εξαιρέσεων.
Μόνο με μια παγκόσμια καταστροφή, που θα μας γυρίσει στην εποχή του χαλκού ή σιδήρου, θα εμφανιστεί πάλι.
Το νήμα δεν έχει λόγο ύπαρξης.
Ειλικρινα σου απαντώ, ότι ή απαγόρευση από μέρους των σημερινών κοινωνιών δεν μου λέει ΤΙΠΟΤΑ.

Τι είναι αυτό που εμείς βλέπουμε, αλλά δεν μπορούσε να δει ο Αθηναίος, Ο Σπαρτιάτης, Ο Αζτεκός ακόμα και ο, κατά πολλούς, μαλθακος Ινδιάνος?

Με πόση ευκολία μπορούμε να ισχυριστούμε ότι είχαν λιγότερη γνώση από εμάς για τον άνθρωπο?

Δεν τρολλαρω, δεν προσπαθώ να πείσω.. Αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να μην μιλάμε για πράγματα απλώς και μόνο γιατί απαγορευτηκαν..

Το νήμα, εάν είχε κάτι ουσιαστικό να πει επί του θέματος, όχι μόνο θα είχε λόγο ύπαρξης αλλά θα προβλημάτιζε κιόλας.
Το νήμα δεν ξεκίνησε σαν ιστορικό γεγονός προς συζήτηση, αλλά σαν μελλοντικό σενάριο και γι αυτό η αντίδραση μου.Σου επαναλαμβάνω την 2 πρόταση του νηματοθέτη στο πρώτο ποστ:
SpoilerShow
Δεν αποκλείεται στο μέλλον αυτή η πανάρχαια κοινωνική διάρθρωση να ξανακάνει την εμφάνισή της σε συνθήκες όπου η οικονομία αναγκαστεί να ξεκόψει τελείως από τους κινητήρες καύσης και άρα οι παραγωγικές δυνατότητες κινήσουν αιώνες πίσω.
ΑΝ/ΟΤΑΝ ξεκόψουμε από τις ΜΕΚ, θα επανέλθουμε στην δουλεία; Είναι δυνατόν;
.
Γιατί σου είναι τόσο αδιανόητο; Εντάξει εσύ πιστεύεις ότι θα ηλεκτροποιηθούν οι κινητήρες και όλα καλά. Ας το παραβλέψουμε αυτό όμως. Αν υποθέσουμε ότι δεν ηλεκτροποιηθούν και συνάμα ξεκόβαμε από τους κινητήρες καύσης, εσωτερικούς και εξωτερικούς, γιατί να μην έβρισκε πρόσφορο έδαφος ο θεσμός της δουλείας;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Δεκ 2019, 14:20

Antigeist έγραψε:
10 Δεκ 2019, 20:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2019, 20:04
Antigeist έγραψε:
10 Δεκ 2019, 19:14
Καλώς ή κακώς, ο άνθρωπος είναι πλασμένος να θεωρεί την εξουσία εν γένει κάτι sexy και άμα το σκεφτείς η δουλεία είναι μια πολύ άμεση και χημικά καθαρή μορφή εξουσίας. Δεν θα θέλες εσύ σε έναν φανταστικό κόσμο να βρίσκεσαι σε μια πισίνα και να πετάει πάνω σου ζεστό νερό, ροδοπέταλα και σαμπουάν μια (έστω άσχημη) δούλα; Δεν θα θέλες να έχεις δούλους να δουλεύουν στα χωράφια σου; Δεν ξέρω αν εσύ τα θεωρείς αυτά ποταπά αλλά είναι μια φαντασίωση που κάτι εξάπτει μέσα μου.
Αυτό δεν είναι sexy, είναι ξενέρωτο απωθημένο. :lol:

Όλως τυχαίως, οι νεόπλουτοι προβάλλονται πάντα ως κωμικές φιγούρες.
Εσύ δεν θα θέλες ένα δουλικό να σου φτιάχνει τα μαλλιά και να σε λούζει κάθε πρωί; Ένας δούλος πραγματικά εμπλούτιζε σε βάθος την ζωή ενός κυρίου. Σήμερα, λίγες εκατοντάδες παραπάνω στον τραπεζικό λογαριασμό τι στον πούτσο έχουν να λένε άραγε;
Aν είχα ανάγκη τα δουλικά για να ζήσω ή να εμπλουτίσω τη ζωή μου, θα ήμουν δυστυχής.
Τη συγκεκριμένη ανάγκη τη θεωρώ ένα είδος πνευματικής αλλά και σωματικής αναπηρίας. :lol:

Κατά τα άλλα, σαφώς και δεν θα είχα κάποιο πρόβλημα για τη δυνατότητα παροχής της όποιας υπηρεσίας θα μου έκανε πιο ευχάριστη τη ζωή αλλά θα την απολάμβανα μόνον αν ο πάροχος ήταν κάποιος ικανοποιημένος από την εργασία του επαγγελματίας.
Το οτιδήποτε άλλο, με κάνει να νοιώθω άβολα.

Σε κάθε περίπτωση, πραγματικά φέρνεις κωμικά στοιχεία στη συζήτηση γιατί θεωρείς δεδομένο ότι στο πλαίσιο που επικαλείσαι θα ήσουν ο αδιαμφισβήτητος αφέντης και σε καμμία περίπτωση το δουλικό. :lol:

Η αλήθεια είναι ότι δεν είσαι η εξαίρεση αυτού του σκεπτικού.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Antigeist

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 11 Δεκ 2019, 14:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Δεκ 2019, 14:20
Antigeist έγραψε:
10 Δεκ 2019, 20:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2019, 20:04


Αυτό δεν είναι sexy, είναι ξενέρωτο απωθημένο. :lol:

Όλως τυχαίως, οι νεόπλουτοι προβάλλονται πάντα ως κωμικές φιγούρες.
Εσύ δεν θα θέλες ένα δουλικό να σου φτιάχνει τα μαλλιά και να σε λούζει κάθε πρωί; Ένας δούλος πραγματικά εμπλούτιζε σε βάθος την ζωή ενός κυρίου. Σήμερα, λίγες εκατοντάδες παραπάνω στον τραπεζικό λογαριασμό τι στον πούτσο έχουν να λένε άραγε;
Aν είχα ανάγκη τα δουλικά για να ζήσω ή να εμπλουτίσω τη ζωή μου, θα ήμουν δυστυχής.
Τη συγκεκριμένη ανάγκη τη θεωρώ ένα είδος πνευματικής αλλά και σωματικής αναπηρίας. :lol:

Κατά τα άλλα, σαφώς και δεν θα είχα κάποιο πρόβλημα για τη δυνατότητα παροχής της όποιας υπηρεσίας θα μου έκανε πιο ευχάριστη τη ζωή αλλά θα την απολάμβανα μόνον αν ο πάροχος ήταν κάποιος ικανοποιημένος από την εργασία του επαγγελματίας.
Το οτιδήποτε άλλο, με κάνει να νοιώθω άβολα.

Σε κάθε περίπτωση, πραγματικά φέρνεις κωμικά στοιχεία στη συζήτηση γιατί θεωρείς δεδομένο ότι στο πλαίσιο που επικαλείσαι θα ήσουν ο αδιαμφισβήτητος αφέντης και σε καμμία περίπτωση το δουλικό. :lol:

Η αλήθεια είναι ότι δεν είσαι η εξαίρεση αυτού του σκεπτικού.
Ουσιαστικά μου λες "εσύ θα θέλες να ήσουν δούλος;" Για πες μου όμως: εσύ πιστεύεις ότι στη δική μας κοινωνία όπου όλοι είναι ελεύθεροι και υπάρχουν θεωρητικά ίσες ευκαιρίες οι περισσότεροι άνθρωποι θα ήθελαν όντως να είναι αυτό που πράγματι είναι; Ρώτα τον μέσο εργατοϋπάλληλο ή σερβιτόρο να σου πει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Δεκ 2019, 14:44

Antigeist έγραψε:
11 Δεκ 2019, 14:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Δεκ 2019, 14:20
Antigeist έγραψε:
10 Δεκ 2019, 20:47


Εσύ δεν θα θέλες ένα δουλικό να σου φτιάχνει τα μαλλιά και να σε λούζει κάθε πρωί; Ένας δούλος πραγματικά εμπλούτιζε σε βάθος την ζωή ενός κυρίου. Σήμερα, λίγες εκατοντάδες παραπάνω στον τραπεζικό λογαριασμό τι στον πούτσο έχουν να λένε άραγε;
Aν είχα ανάγκη τα δουλικά για να ζήσω ή να εμπλουτίσω τη ζωή μου, θα ήμουν δυστυχής.
Τη συγκεκριμένη ανάγκη τη θεωρώ ένα είδος πνευματικής αλλά και σωματικής αναπηρίας. :lol:

Κατά τα άλλα, σαφώς και δεν θα είχα κάποιο πρόβλημα για τη δυνατότητα παροχής της όποιας υπηρεσίας θα μου έκανε πιο ευχάριστη τη ζωή αλλά θα την απολάμβανα μόνον αν ο πάροχος ήταν κάποιος ικανοποιημένος από την εργασία του επαγγελματίας.
Το οτιδήποτε άλλο, με κάνει να νοιώθω άβολα.

Σε κάθε περίπτωση, πραγματικά φέρνεις κωμικά στοιχεία στη συζήτηση γιατί θεωρείς δεδομένο ότι στο πλαίσιο που επικαλείσαι θα ήσουν ο αδιαμφισβήτητος αφέντης και σε καμμία περίπτωση το δουλικό. :lol:

Η αλήθεια είναι ότι δεν είσαι η εξαίρεση αυτού του σκεπτικού.
Ουσιαστικά μου λες "εσύ θα θέλες να ήσουν δούλος;" Για πες μου όμως: εσύ πιστεύεις ότι στη δική μας κοινωνία όπου όλοι είναι ελεύθεροι και υπάρχουν θεωρητικά ίσες ευκαιρίες οι περισσότεροι άνθρωποι θα ήθελαν όντως να είναι αυτό που πράγματι είναι; Ρώτα τον μέσο εργατοϋπάλληλο ή σερβιτόρο να σου πει.
Ουσιαστικά, θέτω το ερώτημα "Σε τι θεωρείς ότι είσαι καλύτερος εσύ από το δουλικό που θα σε υπηρετήσει;"

Σε κάθε περίπτωση, το θέμα δεν είναι τι θέλεις να είσαι αλλά το τι μπορείς να γίνεις βάσει των όποιων ικανοτήτων έχεις σε συνδυασμό με τα υπάρχοντα δεδομένα στο σημερινό πλαίσιο. Σαφώς και παίζουν παράγοντες που είναι σημαντικοί αναφορικά με την αφετηρία του καθενός (όπως μια εύπορη ή άπορη οικογένεια, το μορφωτικό επίπεδο, η χώρα κλπ) αλλά σε κάθε περίπτωση ναι, υπάρχουν διαφορές "απόδοσης" ακόμη και μεταξύ ανθρώπων με τα ίδια ακριβώς προσόντα (εγγενή ή επίκτητα) και τα ίδια οικονομικά και κοινωνικά δεδομένα.

Ούτως ή άλλως, κάποιες από τις δικές μου απόψεις αναφορικά με τα θέματα της ισότητας κλπ τις έχω γράψει εδώ:

Κοινοτισμός

Kάπου κόλλησε το θέμα αλλά ευκαιρία είναι να το εμπλουτίσεις και με τις δικές σου απόψεις. :D
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7223
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 11 Δεκ 2019, 19:06

Antigeist έγραψε:
11 Δεκ 2019, 12:30
nemo έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:35
Τουλάχιστον ο μισός πληθυσμός της γης του αρέσει μια ιδιότυπη ¨"σκλαβιά για να έχει τα προς το ζην Χωρίς να χρειάζεται ο ίδιος να σκεφθεί
για αυτό σήμερα είμαστε δέσμιοι καταστάσεων
:smt005: Με έκανες και γέλασα
Πάλι καλά! συνήθως όταν απαντάω σε κάτι τους εκνευρίζω :)

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Δεκ 2019, 19:20

nemo έγραψε:
11 Δεκ 2019, 19:06
Antigeist έγραψε:
11 Δεκ 2019, 12:30
nemo έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:35
Τουλάχιστον ο μισός πληθυσμός της γης του αρέσει μια ιδιότυπη ¨"σκλαβιά για να έχει τα προς το ζην Χωρίς να χρειάζεται ο ίδιος να σκεφθεί
για αυτό σήμερα είμαστε δέσμιοι καταστάσεων
:smt005: Με έκανες και γέλασα
Πάλι καλά! συνήθως όταν απαντάω σε κάτι τους εκνευρίζω :)
Δεν νομίζω να του αρέσει, γίνεται δέσμιος χωρίς να το καταλάβει. Αλλά και ιστορικά να το δει κανείς και μεγάλες προσωπικότητες της ιστορίας, παρόλο που είχαν τιμές, εξουσία, ανθρώπους να τους μπανιαρίζουν κλπ., ουσιαστικά σκλάβοι ήταν, τους είχαν ετοιμάσει από την γέννησή τους. Ή οι πολιτικοί που προέρχονται από πολιτικές οικογένειες. Αμφιβάλλω αν μπορούσαν ή μπορούν να πάρουν μια απόφαση ή να κάνουν αυτό που θα τους υπαγόρευε η δική τους προσωπικότητα και αν το έκαναν τι συνέπειες θα ήταν.
Θα συμφωνήσω με τον Sid Visious.
Antigeist έγραψε:
11 Δεκ 2019, 12:40
Sid Vicious έγραψε:
11 Δεκ 2019, 02:38
Όποιος επιθυμεί δούλους είναι ο ίδιος του δούλος. Δεν είναι κύριος του εαυτού του αλλά ψηφίδα σε μια σχέση εξουσίας/εξάρτησης. Κανείς πραγματικά ελεύθερος άνθρωπος δεν θα επιθυμούσε να έχει δούλους.
:o

nemo
Δημοσιεύσεις: 7223
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 11 Δεκ 2019, 20:00

Antares έγραψε:
11 Δεκ 2019, 19:20
nemo έγραψε:
11 Δεκ 2019, 19:06
Antigeist έγραψε:
11 Δεκ 2019, 12:30


:smt005: Με έκανες και γέλασα
Πάλι καλά! συνήθως όταν απαντάω σε κάτι τους εκνευρίζω :)
Δεν νομίζω να του αρέσει, γίνεται δέσμιος χωρίς να το καταλάβει. Αλλά και ιστορικά να το δει κανείς και μεγάλες προσωπικότητες της ιστορίας, παρόλο που είχαν τιμές, εξουσία, ανθρώπους να τους μπανιαρίζουν κλπ., ουσιαστικά σκλάβοι ήταν, τους είχαν ετοιμάσει από την γέννησή τους. Ή οι πολιτικοί που προέρχονται από πολιτικές οικογένειες. Αμφιβάλλω αν μπορούσαν ή μπορούν να πάρουν μια απόφαση ή να κάνουν αυτό που θα τους υπαγόρευε η δική τους προσωπικότητα και αν το έκαναν τι συνέπειες θα ήταν.
Θα συμφωνήσω με τον Sid Visious.
Antigeist έγραψε:
11 Δεκ 2019, 12:40
Sid Vicious έγραψε:
11 Δεκ 2019, 02:38
Όποιος επιθυμεί δούλους είναι ο ίδιος του δούλος. Δεν είναι κύριος του εαυτού του αλλά ψηφίδα σε μια σχέση εξουσίας/εξάρτησης. Κανείς πραγματικά ελεύθερος άνθρωπος δεν θα επιθυμούσε να έχει δούλους.
:o
Ισχύει για μια ελάχιστη μειοψηφία ούτε καν μετρήσιμη,Σας μπερδεύει η λέξη δούλος ενώ αν πούμε υπηρεσία θα συμφωνήσετε

Antigeist

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 11 Δεκ 2019, 21:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Δεκ 2019, 14:44
Antigeist έγραψε:
11 Δεκ 2019, 14:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Δεκ 2019, 14:20


Aν είχα ανάγκη τα δουλικά για να ζήσω ή να εμπλουτίσω τη ζωή μου, θα ήμουν δυστυχής.
Τη συγκεκριμένη ανάγκη τη θεωρώ ένα είδος πνευματικής αλλά και σωματικής αναπηρίας. :lol:

Κατά τα άλλα, σαφώς και δεν θα είχα κάποιο πρόβλημα για τη δυνατότητα παροχής της όποιας υπηρεσίας θα μου έκανε πιο ευχάριστη τη ζωή αλλά θα την απολάμβανα μόνον αν ο πάροχος ήταν κάποιος ικανοποιημένος από την εργασία του επαγγελματίας.
Το οτιδήποτε άλλο, με κάνει να νοιώθω άβολα.

Σε κάθε περίπτωση, πραγματικά φέρνεις κωμικά στοιχεία στη συζήτηση γιατί θεωρείς δεδομένο ότι στο πλαίσιο που επικαλείσαι θα ήσουν ο αδιαμφισβήτητος αφέντης και σε καμμία περίπτωση το δουλικό. :lol:

Η αλήθεια είναι ότι δεν είσαι η εξαίρεση αυτού του σκεπτικού.
Ουσιαστικά μου λες "εσύ θα θέλες να ήσουν δούλος;" Για πες μου όμως: εσύ πιστεύεις ότι στη δική μας κοινωνία όπου όλοι είναι ελεύθεροι και υπάρχουν θεωρητικά ίσες ευκαιρίες οι περισσότεροι άνθρωποι θα ήθελαν όντως να είναι αυτό που πράγματι είναι; Ρώτα τον μέσο εργατοϋπάλληλο ή σερβιτόρο να σου πει.
Ουσιαστικά, θέτω το ερώτημα "Σε τι θεωρείς ότι είσαι καλύτερος εσύ από το δουλικό που θα σε υπηρετήσει;"

Σε κάθε περίπτωση, το θέμα δεν είναι τι θέλεις να είσαι αλλά το τι μπορείς να γίνεις βάσει των όποιων ικανοτήτων έχεις σε συνδυασμό με τα υπάρχοντα δεδομένα στο σημερινό πλαίσιο. Σαφώς και παίζουν παράγοντες που είναι σημαντικοί αναφορικά με την αφετηρία του καθενός (όπως μια εύπορη ή άπορη οικογένεια, το μορφωτικό επίπεδο, η χώρα κλπ) αλλά σε κάθε περίπτωση ναι, υπάρχουν διαφορές "απόδοσης" ακόμη και μεταξύ ανθρώπων με τα ίδια ακριβώς προσόντα (εγγενή ή επίκτητα) και τα ίδια οικονομικά και κοινωνικά δεδομένα.

Ούτως ή άλλως, κάποιες από τις δικές μου απόψεις αναφορικά με τα θέματα της ισότητας κλπ τις έχω γράψει εδώ:

Κοινοτισμός

Kάπου κόλλησε το θέμα αλλά ευκαιρία είναι να το εμπλουτίσεις και με τις δικές σου απόψεις. :D
Όταν ένας άνθρωπος ενεργεί για λογαριασμό σου, σου παράγει εισόδημα ή σε βοηθάει να κάνεις την καθημερινότητα να κινεί πολύ πιο άνετα, τότε αυτό είναι κάτι καλό. Η σοβαρή υπηρεσία, τα δουλικά, οι πιστοί και no strings attached συνεργάτες, όπως θες πες το, εμπλουτίζουν αντικειμενικά την ζωή του απολαβόντος. Βλέπεις εγώ πιστεύω ότι η ποιότητα της ζωής μας εξαρτάται σε μέγιστο βαθμό από την ποιότητα των ανθρώπων που συναναστρεφόμαστε στενά και όχι από τα περισσά χρήματα. Φίλοι για παράδειγμα γενικά κακοδιάθετοι και γκρινιάρηδες που σε φορτίζουν αρνητική ενέργεια πρέπει να τους τζάσεις άμεσα διότι ο σκοπός των φίλων είναι για να ευθυμούμε και για δεκανίκι σε κάποια έκτακτη ανάγκη. Ο δε δούλος είναι ο καλύτερος φίλος γιατί αυτός εμπλουτίζει την ζωή σου χωρίς να χρειάζεται να του είσαι υπόχρεος. Για σκέψου, άραγε αν ο σκύλος δεν ήταν τόσο δουλικός θα είχε ονομαστεί ποτέ ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου;

Antigeist

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 12 Δεκ 2019, 19:24

Juno έγραψε:
10 Δεκ 2019, 14:02
Antigeist έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:38
Όλες σχεδόν οι μεσογειακές κοινωνίες της αρχαιότητας ήταν στη βάση τους δουλοκτητικές με απομεινάρια να επιβιώνουν στον χώρο μέχρι το τέλος του μεσαίωνα. Προσοχή: είναι άλλο πράγμα μια κοινωνία (όπως η φεουδαλικές ή αποικιοκρατικές) που έχει κάποιους δούλους (δούλος με την αυστηρή έννοια του όρου λέγεται ένας άνθρωπος που όχι μόνο εξαρτάται σχεδόν απόλυτα από έναν κύριο αλλά αποτελεί αντικείμενο χρηματικών συναλλαγών), και άλλο μια κοινωνία όπου ολόκληρη η οικονομική και πολιτική δραστηριότητα βασίζεται στην δουλοκτησία.

Δεν αποκλείεται στο μέλλον αυτή η πανάρχαια κοινωνική διάρθρωση να ξανακάνει την εμφάνισή της σε συνθήκες όπου η οικονομία αναγκαστεί να ξεκόψει τελείως από τους κινητήρες καύσης και άρα οι παραγωγικές δυνατότητες κινήσουν αιώνες πίσω.
.....
Και θα φταίει η μουρλή Γκρέτα. Αυτή πρέπει να είναι η πρώτη δούλα ως υπεύθυνη για την κατάσταση.
Δεν θα φταίει αυτή. Η σπάνη των αγαθών θα φταίει.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 12 Δεκ 2019, 20:04

.
Στίς παλιές ελληνικές ταινίες πολλές φορές ακούς τή λέξη δουλικό...

για τίς υπηρέτριες..... :e040: ..... :011:
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Antigeist

Re: Δουλοκτησία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 12 Δεκ 2019, 21:18

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
12 Δεκ 2019, 20:04
.
Στίς παλιές ελληνικές ταινίες πολλές φορές ακούς τή λέξη δουλικό...

για τίς υπηρέτριες..... :e040: ..... :011:
Μεταφορικά ή μειωτικά. Όμως οι οικιακοί βοηθοί ακόμα και τα πολύ παλιά χρόνια δεν ήταν δουλικά με την αντικειμενική έννοια του όρου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών