Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Manos87
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 07:04
Phorum.gr user: Manos87

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manos87 » 23 Νοέμ 2019, 15:39

Bazoomba έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 13:07
Manos87 έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 12:49
Bazoomba έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 11:55

Ακόμα και προς το χειρότερο?
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα. Αλλά μάλλον δύσκολα θα καταλήξω στο συμπέρασμα ότι είναι σωστό να πεθάνεις εσύ για να μάθω κάτι εγώ. Πόσο μάλλον να σε καθαρίσω για να μάθω κάτι εγώ. Πόσο μάλλον να το κάνω συνέχεια αυτό το πράγμα για να "προχωρήσουμε".
Ωω, αυτη η φράση δεν μου κάθεται καλά...
Σαν να μην οδεύουμε με βάση την πιστη
Σαν να μην την καθίστουμε Γνώση. :smt017
Καπιταλισμός. Αν δε μ' αρέσει το παγωτό σου δεν θα πληρώσω.
We said if she 'd stop hooking I' d stop killing people. I guess we were aiming high.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 23 Νοέμ 2019, 15:40

Αυτό που αφήνεις πίσω σαν κλείνεις για πάντα τα μάτια.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 23 Νοέμ 2019, 19:16

Πάνας έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 22:00
Δεν θέλω να κάνω κάποιον ιδιαίτερο πρόλογο γιατί θα μπορούσα να καθοδηγήσω την σκέψη σας όπως οι διάφοροι πρόλογοι στα βιβλία όπου λίγο πολύ φαντάζεσαι το περιεχόμενο που θα ακολουθήσει.

Είναι ένα ερώτημα ανοιχτό στην κρίση του καθένα. Θα ήθελα να το ανακαλύψουμε μαζί.


Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;
Ειναι κάτι που δεν το ανακαλύπτεις με άλλον...
Για μένα ειναι να ειμαι αυτο που ειμαι...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 23 Νοέμ 2019, 20:25

ksk έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 19:16
Πάνας έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 22:00
Δεν θέλω να κάνω κάποιον ιδιαίτερο πρόλογο γιατί θα μπορούσα να καθοδηγήσω την σκέψη σας όπως οι διάφοροι πρόλογοι στα βιβλία όπου λίγο πολύ φαντάζεσαι το περιεχόμενο που θα ακολουθήσει.

Είναι ένα ερώτημα ανοιχτό στην κρίση του καθένα. Θα ήθελα να το ανακαλύψουμε μαζί.


Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;
Ειναι κάτι που δεν το ανακαλύπτεις με άλλον...
Για μένα ειναι να ειμαι αυτο που ειμαι...
Που σημαίνει?
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 29 Νοέμ 2019, 22:07

Η διαιώνιση του είδους.
Όλα για αυτό γίνονται. Από ανθρώπους και μή.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 30 Νοέμ 2019, 03:25

Λέγεται ότι όλα καταλήγουν στην προσωπική ευχαρίστηση-ικανοποίηση. Ακόμα κι αν κάνουμε κάτι που εκ πρώτης άποψης φαίνεται αλτρουιστικό ή βοηθητικό προς τους άλλους, το κάνουμε επειδή στο τέλος εισπράττουμε εσωτερική ικανοποίηση διότι "εμείς" το κάναμε και ήμασταν σημαντικοί σε μια κατάσταση.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Foveras13
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 23 Δεκ 2019, 15:00
Phorum.gr user: Foveras

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Foveras13 » 24 Δεκ 2019, 15:22

Το Γνώθι σαυτον. Για αυτό ήταν και η επιγραφή που δέσποζε στο μαντείο τον Δελφών. Αν κάποιος έχει αυτογνωσία, ως παρατηρητης και όχι ως κριτής τα πάντα μπορούν να του αποκαλυφθούν

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 24 Δεκ 2019, 15:23

Foveras13 έγραψε:
24 Δεκ 2019, 15:22
Το Γνώθι σαυτον. Για αυτό ήταν και η επιγραφή που δέσποζε στο μαντείο τον Δελφών. Αν κάποιος έχει αυτογνωσία, ως παρατηρητης και όχι ως κριτής τα πάντα μπορούν να του αποκαλυφθούν
Καλησπέρα,
Μιλάς εκ πείρας?
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Foveras13
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 23 Δεκ 2019, 15:00
Phorum.gr user: Foveras

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Foveras13 » 24 Δεκ 2019, 16:17

Bazoomba έγραψε:
24 Δεκ 2019, 15:23
Foveras13 έγραψε:
24 Δεκ 2019, 15:22
Το Γνώθι σαυτον. Για αυτό ήταν και η επιγραφή που δέσποζε στο μαντείο τον Δελφών. Αν κάποιος έχει αυτογνωσία, ως παρατηρητης και όχι ως κριτής τα πάντα μπορούν να του αποκαλυφθούν
Καλησπέρα,
Μιλάς εκ πείρας?
Η εμπειρία από μονή της είναι ένα δημιούργημα του μυαλού. Η παρατήρηση είναι αυτό που είναι εκείνη την στιγμή. Είναι ανεξάρτητο από την σκέψη όποτε δεν μπορεί να περιγραφή γιατί η στιγμή αυτή είναι μοναδική και μπορεί μόνο ο παρατηρητης να την βίωση με αυτόν τον τρόπο.
Για να μην το κάνω όμως δύσκολο, τις στιγμές που υπάρχει αυτή η κατάσταση τότε όλα αποκτάνε νόημα. Ακόμα και τα πιο δύσκολα βιώματα μου. Το "πρόβλημα" πάντα ξεκινάει όταν αρχίσει το μυαλό να το επεξεργάζεται και να το βλέπει με βάση την εμπειρία του και τον τρόπο που εκπαιδεύτηκε να βλέπει τα πράγματα. Εκεί βέβαια είναι πολύ όμορφο να βλέπεις αυτήν την κίνηση του μυαλού. :)

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 24 Δεκ 2019, 16:18

Το μέγεθος!!!

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 24 Δεκ 2019, 16:24

Η καβλα οι αντοχες η λαγνεια
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 24 Δεκ 2019, 16:52

Foveras13 έγραψε:
24 Δεκ 2019, 16:17
Bazoomba έγραψε:
24 Δεκ 2019, 15:23
Foveras13 έγραψε:
24 Δεκ 2019, 15:22
Το Γνώθι σαυτον. Για αυτό ήταν και η επιγραφή που δέσποζε στο μαντείο τον Δελφών. Αν κάποιος έχει αυτογνωσία, ως παρατηρητης και όχι ως κριτής τα πάντα μπορούν να του αποκαλυφθούν
Καλησπέρα,
Μιλάς εκ πείρας?
Η εμπειρία από μονή της είναι ένα δημιούργημα του μυαλού. Η παρατήρηση είναι αυτό που είναι εκείνη την στιγμή. Είναι ανεξάρτητο από την σκέψη όποτε δεν μπορεί να περιγραφή γιατί η στιγμή αυτή είναι μοναδική και μπορεί μόνο ο παρατηρητης να την βίωση με αυτόν τον τρόπο.
Για να μην το κάνω όμως δύσκολο, τις στιγμές που υπάρχει αυτή η κατάσταση τότε όλα αποκτάνε νόημα. Ακόμα και τα πιο δύσκολα βιώματα μου. Το "πρόβλημα" πάντα ξεκινάει όταν αρχίσει το μυαλό να το επεξεργάζεται και να το βλέπει με βάση την εμπειρία του και τον τρόπο που εκπαιδεύτηκε να βλέπει τα πράγματα. Εκεί βέβαια είναι πολύ όμορφο να βλέπεις αυτήν την κίνηση του μυαλού. :)
Έχω την εντύπωση πως συνεχίζεις να μιλάς δίχως πείρα. Πείρα σημαίνει βίωμα. Και το βίωμα δεν προϋποθέτει συνειδητή προεργασια, άρα λίγο πολύ δεν καταλαβαίνω τα του μυαλού που (ειλικρινως) ανέφερες. Για να επανέλθω όμως στο θέμα μας, εγώ περισσότερο ήθελα να εστίασω στο:
"τα παντα μπορούν να του αποκαλυφθούν "
Τι θες να πεις με αυτό?
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Foveras13
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 23 Δεκ 2019, 15:00
Phorum.gr user: Foveras

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Foveras13 » 24 Δεκ 2019, 17:07

Bazoomba έγραψε:
24 Δεκ 2019, 16:52
Foveras13 έγραψε:
24 Δεκ 2019, 16:17
Bazoomba έγραψε:
24 Δεκ 2019, 15:23

Καλησπέρα,
Μιλάς εκ πείρας?
Η εμπειρία από μονή της είναι ένα δημιούργημα του μυαλού. Η παρατήρηση είναι αυτό που είναι εκείνη την στιγμή. Είναι ανεξάρτητο από την σκέψη όποτε δεν μπορεί να περιγραφή γιατί η στιγμή αυτή είναι μοναδική και μπορεί μόνο ο παρατηρητης να την βίωση με αυτόν τον τρόπο.
Για να μην το κάνω όμως δύσκολο, τις στιγμές που υπάρχει αυτή η κατάσταση τότε όλα αποκτάνε νόημα. Ακόμα και τα πιο δύσκολα βιώματα μου. Το "πρόβλημα" πάντα ξεκινάει όταν αρχίσει το μυαλό να το επεξεργάζεται και να το βλέπει με βάση την εμπειρία του και τον τρόπο που εκπαιδεύτηκε να βλέπει τα πράγματα. Εκεί βέβαια είναι πολύ όμορφο να βλέπεις αυτήν την κίνηση του μυαλού. :)
Έχω την εντύπωση πως συνεχίζεις να μιλάς δίχως πείρα. Πείρα σημαίνει βίωμα. Και το βίωμα δεν προϋποθέτει συνειδητή προεργασια, άρα λίγο πολύ δεν καταλαβαίνω τα του μυαλού που (ειλικρινως) ανέφερες. Για να επανέλθω όμως στο θέμα μας, εγώ περισσότερο ήθελα να εστίασω στο:
"τα παντα μπορούν να του αποκαλυφθούν "
Τι θες να πεις με αυτό?
Η πειρα προυποθετει μια βασικη αρχη. Να εχεις βιωσει πρωτα κατι. Αυτο που βιωσες δεν ειναι ποτε αυτο που ηταν. Το λουλουδι δεν ειναι αυτο που βλεπεις. Ειναι αυτο που ειναι. Αυτο που αντιλαμβανεσαι σαν λουλουδι ειναι η δικια σου και μονο αποτυπωση. Το μυαλο ειναι αυτο που επεξεργαζεται μετα απο την παρατηρηση και το διαβαλει κατα τον τροπο που εχει μαθει να το κανει. Ο νους παρατηρει. Λεει μια παροιμια. "Το νερο δεν εχει μυαλο και για αυτο δεν συγκρατει τους αντικατοπτρισμους που γινονται πανω του. Να εισαι σαν το νερο". Υπαρχει μονο η στιγμη. Η στιγμη περιγραφει αυτο που ειμαστε. Το μυαλο παιρνει και το διαβαλει. Η μεταβολες που αντιλαμβανεται ο νους δεν περιγραφουν τιποτα παραπανω παρα την διαφορετικη οπτικη γωνια που βλεπει το λουλουδι. Αν πραγματικα δεν εχω πειρα τοτε μαλλον καλο ειναι. Ειναι αδειος ο νους. Και ο νους που ειναι αδειος εχει χωρο για να παρατηρει χωρις παρανεχλοση. Αν μπορεις λοιπον να παρατηρεις την ροη στην αλλαγη που αντιλαμβανεται το μυαλο τοτε παρατηρεις χωρις αυτη την στρεβλωση. "Το Ταο που ονοματιζεται δεν ειναι αιωνιο".

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 29 Δεκ 2019, 00:34

hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 22:06
Πάνας έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 22:00
Δεν θέλω να κάνω κάποιον ιδιαίτερο πρόλογο γιατί θα μπορούσα να καθοδηγήσω την σκέψη σας όπως οι διάφοροι πρόλογοι στα βιβλία όπου λίγο πολύ φαντάζεσαι το περιεχόμενο που θα ακολουθήσει.

Είναι ένα ερώτημα ανοιχτό στην κρίση του καθένα. Θα ήθελα να το ανακαλύψουμε μαζί.


Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;
Η υγεία. Αν έχεις υγεία μπορείς να βρεις όλα τα άλλα (έστω και θεωρητικά). Χωρίς υγεία δεν έχει σημασία απολύτως τίποτα. Τίποτα όμως.
Το παρόν νήμα ίσως δεν έχει νόημα μετά από την παραπάνω δημοσίευση.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 30 Δεκ 2019, 03:53

lonelyrider έγραψε:
29 Δεκ 2019, 00:34
hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 22:06
Πάνας έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 22:00
Δεν θέλω να κάνω κάποιον ιδιαίτερο πρόλογο γιατί θα μπορούσα να καθοδηγήσω την σκέψη σας όπως οι διάφοροι πρόλογοι στα βιβλία όπου λίγο πολύ φαντάζεσαι το περιεχόμενο που θα ακολουθήσει.

Είναι ένα ερώτημα ανοιχτό στην κρίση του καθένα. Θα ήθελα να το ανακαλύψουμε μαζί.


Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;
Η υγεία. Αν έχεις υγεία μπορείς να βρεις όλα τα άλλα (έστω και θεωρητικά). Χωρίς υγεία δεν έχει σημασία απολύτως τίποτα. Τίποτα όμως.
Το παρόν νήμα ίσως δεν έχει νόημα μετά από την παραπάνω δημοσίευση.

.

Τό Ερώτημα είναι Αληθινό..... ... :a108:


Αν είναι έτσι Λονελάι....τότε γιά ποιό λόγο θυσιάζει κάποιος τήν ζωή του γιά κάτι άλλο..... ... :smt017

ή γιατί αυτοκτονεί κάποιος υγιής άνθρωπος.......... :102:

Γιατί μιά ανθρωπότητα ολόκληρη δρά μέ τρόπο καί πρακτικές πού είναι κατά τής υγείας της ;;;


.









.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών