Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 22 Νοέμ 2019, 00:09

Αγις έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 23:19
Εικόνα
ότι φάμε...
Αγις έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 23:23
Εικόνα
ότι πιούμε-καπνίσουμε...
Αγις έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 23:21
Εικόνα
και ότι αρπάξει ο κώλος μας.

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 22 Νοέμ 2019, 00:20

Να ξυπνάς και να πετάγεσαι απ' το κρεβάτι όρθιος σκεπτόμενος "Σήμερα θα περάσω καλά"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40648
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Νοέμ 2019, 00:28

Πάνας έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 23:20
hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 23:05


Με ρωτάς τι μετράει πάνω απ' όλα αν εξαιρέσω την υγεία;

Να ζω την ζωή μου ελεύθερος, με ό,τι εμπειρίες έχει να μου προσφέρει και μπορώ να απολαύσω με τις αισθήσεις μου.
Αν δεν ήσουν ελεύθερος θα μπορούσες να δώσεις για αυτή την ζωή σου και κατ' επέκταση την υγεία σου ;

Κάποιοι το έκαναν, γιαυτό ρωτάω;
Πάνα, κάθε φορά αφαιρείς ένα συστατικό από την απάντησή μου. Θα ξαναγυρίσω πίσω λοιπόν και θα πω ότι η υγεία είναι το σημαντικότερο όλων, γιατί την ελευθερία μου μπορώ να την κερδίσω, ακόμη κι αν δεν την έχω. Για πολλά πράγματα θα μπορούσα να δώσω την ζωή μου αλλά αυτή είναι διαφορετική ερώτηση από αυτήν του νήματος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Νοέμ 2019, 00:30

Καλά δεν θα διαφωνήσω άλλο.
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Νοέμ 2019, 00:35

lyna έγραψε:
22 Νοέμ 2019, 00:02
Αυτό που λέτε για ταξίδια σε όλο τον κόσμο : πάει που λέτε η ξαδέρφη με τον αντρα κ τα 2 παιδιά, πουλάνε το σπίτι στα σιχαμένα μίντλαντς κ κάνουν το γύρο του κόσμου επι 1 χρόνο .
Αποφασίζουν να μετακομίσουν κάπου στην Ασία όπου κ διαμένουν πια.

Αν όντως το κάνεις, μετά τι; Θα καταταχτείς στη ΝΑΣΑ ;
Θα έχεις γεμίσει με αναμνήσεις για την υπόλοιπη ζωή σου. Τώρα ανάλογα τι άνθρωποι είναι θα δώσουν στα παιδιά τους την παιδεία μέσω των εμπειριών που συνέλεξαν.
Ίσως τα παιδιά να έχουν και τις δικές τους εμπειρίες ανάλογα με την ηλικία που βρίσκονταν στο ταξίδι.

Ένας χρόνος μου φαίνεται λίγος και τσιτωμένος για να γυρίσεις αυτόν τον υπέροχο πλανήτη.
the end

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Νοέμ 2019, 00:38

hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 22:06
Πάνας έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 22:00
Δεν θέλω να κάνω κάποιον ιδιαίτερο πρόλογο γιατί θα μπορούσα να καθοδηγήσω την σκέψη σας όπως οι διάφοροι πρόλογοι στα βιβλία όπου λίγο πολύ φαντάζεσαι το περιεχόμενο που θα ακολουθήσει.

Είναι ένα ερώτημα ανοιχτό στην κρίση του καθένα. Θα ήθελα να το ανακαλύψουμε μαζί.


Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;
Η υγεία. Αν έχεις υγεία μπορείς να βρεις όλα τα άλλα (έστω και θεωρητικά). Χωρίς υγεία δεν έχει σημασία απολύτως τίποτα. Τίποτα όμως.

Τι λες ρε;
SpoilerShow
Εικόνα
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 22 Νοέμ 2019, 01:55

Πάνας έγραψε:
22 Νοέμ 2019, 00:35
lyna έγραψε:
22 Νοέμ 2019, 00:02
Αυτό που λέτε για ταξίδια σε όλο τον κόσμο : πάει που λέτε η ξαδέρφη με τον αντρα κ τα 2 παιδιά, πουλάνε το σπίτι στα σιχαμένα μίντλαντς κ κάνουν το γύρο του κόσμου επι 1 χρόνο .
Αποφασίζουν να μετακομίσουν κάπου στην Ασία όπου κ διαμένουν πια.

Αν όντως το κάνεις, μετά τι; Θα καταταχτείς στη ΝΑΣΑ ;
Θα έχεις γεμίσει με αναμνήσεις για την υπόλοιπη ζωή σου. Τώρα ανάλογα τι άνθρωποι είναι θα δώσουν στα παιδιά τους την παιδεία μέσω των εμπειριών που συνέλεξαν.
Ίσως τα παιδιά να έχουν και τις δικές τους εμπειρίες ανάλογα με την ηλικία που βρίσκονταν στο ταξίδι.

Ένας χρόνος μου φαίνεται λίγος και τσιτωμένος για να γυρίσεις αυτόν τον υπέροχο πλανήτη.
Θέλω να πω ότι όπου και να αποφασίσεις να μείνεις δεν θες να κανείς κάτι ; Ψάρεμα ας πούμε ; Ε θα πρέπει να γίνεις κάπως καλός , να κοπιάσεις να εξελιχτείς .

Sky is the limit αλλά σε κάτι .
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2172
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 22 Νοέμ 2019, 09:57

Το «τι μετράει πάνω από όλα», όπως το θέτεις, δεν το έχω ξεχωρίσει και ούτε θέλω. Έχω ξεχωρίσει πάντως ένα υποκειμενικό «πακέτο» σκοπών ζωής και νοήματος για μένα:

1) να αναδεικνύεις αυτό που αγαπάς και όχι να αγαπάς ό,τι σε αναδεικνύει
2) να προάγεις την αυτεπίγνωσή σου εσαεί και μέχρι τελευταίας υπαρκτικής ρανίδας
3) να κατορθώσεις εγκαίρως να εμφυσήσεις εντός σου ενδιαφέροντα που θα διατηρήσουν το είναι σου σε εγρήγορη ζωτικότητα και θα πεις αντίο στην ανία
4) να βρεις τρόπους διαστολής της χρονικότητας (π.χ. ένας βαθύς έρωτας το επιτελεί κάτι τέτοιο)
5) να αφήσεις πίσω σου ένα έργο, π.χ. να φτάσεις να γράψεις ένα βιβλίο που να καλύψει κάτι που δεν έχει καλυφθεί μέχρι τώρα ή δεν έχει καλυφθεί με τον τρόπο που θα το επιτύχει το δικό σου βιβλίο
6) να μπεις στην περιπέτεια της παιδοποιίας, όχι όμως ως εξαρτημένο συλλογικό ανακλαστικό αλλά ως επιλογή ζωής και ευθύνης
7) να αποκτήσεις και ένα δεύτερο είδος «προσοχής», επερωτώντας τις παγιωμένες βεβαιότητες και πασχίζοντας να βρεις τη δική σου «φωνή»
8) να διαπιστώσεις από νέος ότι υπάρχει και ο εγκεφαλικός/διανοητικός οργασμός, και να τον αναζητείς σε συνάφειες ανθρώπων και πραγμάτων

Κλπ κλπ
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Νοέμ 2019, 11:44

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
22 Νοέμ 2019, 09:57
Το «τι μετράει πάνω από όλα», όπως το θέτεις, δεν το έχω ξεχωρίσει και ούτε θέλω. Έχω ξεχωρίσει πάντως ένα υποκειμενικό «πακέτο» σκοπών ζωής και νοήματος για μένα:

1) να αναδεικνύεις αυτό που αγαπάς και όχι να αγαπάς ό,τι σε αναδεικνύει
2) να προάγεις την αυτεπίγνωσή σου εσαεί και μέχρι τελευταίας υπαρκτικής ρανίδας
3) να κατορθώσεις εγκαίρως να εμφυσήσεις εντός σου ενδιαφέροντα που θα διατηρήσουν το είναι σου σε εγρήγορη ζωτικότητα και θα πεις αντίο στην ανία
4) να βρεις τρόπους διαστολής της χρονικότητας (π.χ. ένας βαθύς έρωτας το επιτελεί κάτι τέτοιο)
5) να αφήσεις πίσω σου ένα έργο, π.χ. να φτάσεις να γράψεις ένα βιβλίο που να καλύψει κάτι που δεν έχει καλυφθεί μέχρι τώρα ή δεν έχει καλυφθεί με τον τρόπο που θα το επιτύχει το δικό σου βιβλίο
6) να μπεις στην περιπέτεια της παιδοποιίας, όχι όμως ως εξαρτημένο συλλογικό ανακλαστικό αλλά ως επιλογή ζωής και ευθύνης
7) να αποκτήσεις και ένα δεύτερο είδος «προσοχής», επερωτώντας τις παγιωμένες βεβαιότητες και πασχίζοντας να βρεις τη δική σου «φωνή»
8) να διαπιστώσεις από νέος ότι υπάρχει και ο εγκεφαλικός/διανοητικός οργασμός, και να τον αναζητείς σε συνάφειες ανθρώπων και πραγμάτων

Κλπ κλπ
Ωραίο ποστ Παγχρηστε.

Για εμένα αυτό που μετράει πάνω απ' όλα όχι μόνο διαφέρει για τον καθένα αλλά δεν παραμένει μια σταθερά κατά τη διάρκεια μιας ζωής.

Manos87
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 07:04
Phorum.gr user: Manos87

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manos87 » 23 Νοέμ 2019, 11:52

Ισως το να εξελίσσεσαι.
We said if she 'd stop hooking I' d stop killing people. I guess we were aiming high.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9131
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 23 Νοέμ 2019, 11:55

Manos87 έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 11:52
Ισως το να εξελίσσεσαι.
Ακόμα και προς το χειρότερο?
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Manos87
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 07:04
Phorum.gr user: Manos87

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manos87 » 23 Νοέμ 2019, 12:49

Bazoomba έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 11:55
Manos87 έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 11:52
Ισως το να εξελίσσεσαι.
Ακόμα και προς το χειρότερο?
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα. Αλλά μάλλον δύσκολα θα καταλήξω στο συμπέρασμα ότι είναι σωστό να πεθάνεις εσύ για να μάθω κάτι εγώ. Πόσο μάλλον να σε καθαρίσω για να μάθω κάτι εγώ. Πόσο μάλλον να το κάνω συνέχεια αυτό το πράγμα για να "προχωρήσουμε".
We said if she 'd stop hooking I' d stop killing people. I guess we were aiming high.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15233
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 23 Νοέμ 2019, 12:51

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 23 Νοέμ 2019, 12:51

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 11:44

Για εμένα αυτό που μετράει πάνω απ' όλα όχι μόνο διαφέρει για τον καθένα αλλά δεν παραμένει μια σταθερά κατά τη διάρκεια μιας ζωής.
:+1:

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9131
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Τι είναι αυτό που μετράει πάνω απ' όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 23 Νοέμ 2019, 13:07

Manos87 έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 12:49
Bazoomba έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 11:55
Manos87 έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 11:52
Ισως το να εξελίσσεσαι.
Ακόμα και προς το χειρότερο?
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα. Αλλά μάλλον δύσκολα θα καταλήξω στο συμπέρασμα ότι είναι σωστό να πεθάνεις εσύ για να μάθω κάτι εγώ. Πόσο μάλλον να σε καθαρίσω για να μάθω κάτι εγώ. Πόσο μάλλον να το κάνω συνέχεια αυτό το πράγμα για να "προχωρήσουμε".
Ωω, αυτη η φράση δεν μου κάθεται καλά...
Σαν να μην οδεύουμε με βάση την πιστη
Σαν να μην την καθίστουμε Γνώση. :smt017
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών