Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13340
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 25 Ιαν 2021, 13:31

stavmanr έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:29
Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:25
stavmanr έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:20

Υπάρχουν τα ΠΜ για προσωπικές συζητήσεις.
Όχι δεν πάει έτσι.
Έχεις δίκιο. Υπάρχει και το Messenger, το Viber κλπ.
Είπα. Αλλού αυτά. Και άσε την ειρωνία σε μένα.
Δεν θα χαλάσεις το νήμα του ανθρώπου επειδή βαριέσαι.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 25 Ιαν 2021, 13:36

Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:09
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2021, 12:46
Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 12:39


Προκύπτει από την υπόσταση που του είχε δώσει ο Όμηρος. Προσφιλής, πολυμήχανος, σπουδαίος βασιλιάς, γενναίος..

.

Τό Γεννημένος ..... φαίνεται από κάποιο σημάδι από την ώρα πού γεννιέσαι ;;;.... :roll:

Καί εσύ ας πούμε για ποιό ρόλο γεννήθηκες ;;;..... :p2:

.
Ρε παιδί, σου εξήγησα παραπάνω πως τον παρουσιάζει ο Όμηρος. Άρα του προσδίδει ηγετικές τάσεις. Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο αυτό που λέω.

Εγώ ας πούμε δεν ξέρω για μένα. Εσύ τί νομίζεις; :lol:

.


Ο Ομηρος αποκλείω νά είπε Γεννημένος.....πρέπει νάναι δικό σου συμπέρασμα..... :p2:


Οσον αφορά εσένα πρέπει νά σε κοιτάξω λεπτομερώς εκ τού σύνεγγυς γιά πιθανά σημάδια..... :roll:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Ιαν 2021, 13:37

Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:31
stavmanr έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:29
Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:25
Όχι δεν πάει έτσι.
Έχεις δίκιο. Υπάρχει και το Messenger, το Viber κλπ.
Είπα. Αλλού αυτά.
Δεν θα συζητήσουμε τι σημαίνει φόρουμ, νήμα κλπ από την αρχή ανακαλύπτοντας τον τροχό.
Γράψε τις απόψεις σου για το θέμα που συζητιέται και προσπάθησε να μην δίνεις διαταγές ποιος να γράφει, ποιος να μη γράφει, τι να γράφει και τι να μη γράφει.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 25 Ιαν 2021, 13:41

stavmanr έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:30
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:29
stavmanr έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:20

Υπάρχουν τα ΠΜ για προσωπικές συζητήσεις.

.


Ρε stavρωμένε μπορούν να μας καταγγείλουν γιά σεξοπαρενόχληση μέ τα πιέμια..... :roll:
:lol:

Η απάντησή μου σε ικανοποιεί σε αυτό που ρώτησες στην Πασιφάη;

Περί "γεννημένων ηγετών"
Είναι μία αφελής προσφιλής έκφραση που προσδίδει στον "ηγέτη" μοιρολατρικές ή γενετικές ικανότητες ηγεσίας.
Την έδωσα, για να μη φας τα νιάτα σου περιμένοντας άλλη.

.


Θεωρείς τό Πασιφάη αφελή ε ;;;

DNAτζού κι αυτή ;;;


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Ιαν 2021, 13:45

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:41
Θεωρείς τό Πασιφάη αφελή ε ;;;
DNAτζού κι αυτή ;;;
Αν χρησιμοποιούσε μόνο η Πασιφάη την έκφραση "γεννημένος (οτιδήποτε)" τότε ναι, ο χαρακτηρισμός θα στρέφονταν προς αυτή.

Εδώ μιλάμε για μία λαοφιλή έκφραση μυθολογικού χαρακτήρα που απλά προσπαθεί να αποθεώσει μία πολιτική ή άλλη δραστηριότητα ανάγοντάς την στη μοίρα ή στο DNA.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13340
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 25 Ιαν 2021, 13:46

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:36
Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:09
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2021, 12:46



.

Τό Γεννημένος ..... φαίνεται από κάποιο σημάδι από την ώρα πού γεννιέσαι ;;;.... :roll:

Καί εσύ ας πούμε για ποιό ρόλο γεννήθηκες ;;;..... :p2:

.
Ρε παιδί, σου εξήγησα παραπάνω πως τον παρουσιάζει ο Όμηρος. Άρα του προσδίδει ηγετικές τάσεις. Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο αυτό που λέω.

Εγώ ας πούμε δεν ξέρω για μένα. Εσύ τί νομίζεις; :lol:

.


Ο Ομηρος αποκλείω νά είπε Γεννημένος.....πρέπει νάναι δικό σου συμπέρασμα..... :p2:

Είπα πως του προσδίδει ηγετικές τάσεις, δεν είπα πως τον αποκαλεί γεννημένο ηγέτη. Και ασφαλώς είναι δικό μου συμπέρασμα, βάσει όσων χαρακτηρισμών του προσδίδει σε όλη την Οδύσσεια.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιαν 2021, 13:56

Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 12:21
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
24 Μάιος 2018, 19:33
Απο τις μοναδικες στιγμες στην ιστορια...
Ο μυθος της Οδυσσειας δειχνει τον Αγαπημενο της Θεας της Σοφιας... Αθηνας...
στο Ερωτημα της θεας Καλυψως αν θελει να μεινει κοντα της
και να γινει οχι μοναχα Αθανατος αλλα και αιωνια νεος
να απαντα Οχι....................

Τι θελει να μας πει ο (τυφλος ) Ποιητης ....;

Τι νοημα μπορει να κρυβει η απαντηση του καταραμενου απο τους Θεους...;
Θεωρώ πως τα ιδανικά του πολυμήχανου, σε σχέση με την αέναη ευτυχία, όπως αυτή καθορίστηκε από την θεά Καλυψώ, δεν του άρμοζαν σαν συνθήκη, ούτε στον χαρακτήρα του.
. Στα πλαίσια λοιπόν της γήινης ευτυχίας, που τόσο λαχταρούσε και μπορούσε να διαχειριστεί αρκούντως, ως κυρίαρχος των δικών του συναισθημάτων, αρνήθηκε.
Αυτό που θέλει να καταδείξει ο Όμηρος είναι πως η υστεροφημία είναι το σημαντικότερο μέλημα ανθρώπων που είναι γεννημένοι ηγέτες.
Σε γενικό πλαίσιο, κι εγώ αυτήν την προσέγγιση έχω. Την ελευθερία της βούλησης. Για την ακρίβεια τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται ο κάθε άνθρωπος την ελευθερία και συνεπαγόμενα τα Ηλύσια Πεδία, τη Βαλχάλα, τον Παράδεισο ή το νησί της Καλυψούς.

Για τον Οδυσσέα ήταν η Ιθάκη.
Δηλαδή το σημείο αναφοράς όπου τα γήινα και ουράνια στοιχεία, γίνονται ένα.

Σ' αυτήν την άχρονη "στιγμή" όπου το πριν, το τώρα και το μετά, παύουν να υφίστανται.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13340
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 25 Ιαν 2021, 14:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:56
Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 12:21
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
24 Μάιος 2018, 19:33
Απο τις μοναδικες στιγμες στην ιστορια...
Ο μυθος της Οδυσσειας δειχνει τον Αγαπημενο της Θεας της Σοφιας... Αθηνας...
στο Ερωτημα της θεας Καλυψως αν θελει να μεινει κοντα της
και να γινει οχι μοναχα Αθανατος αλλα και αιωνια νεος
να απαντα Οχι....................

Τι θελει να μας πει ο (τυφλος ) Ποιητης ....;

Τι νοημα μπορει να κρυβει η απαντηση του καταραμενου απο τους Θεους...;
Θεωρώ πως τα ιδανικά του πολυμήχανου, σε σχέση με την αέναη ευτυχία, όπως αυτή καθορίστηκε από την θεά Καλυψώ, δεν του άρμοζαν σαν συνθήκη, ούτε στον χαρακτήρα του.
. Στα πλαίσια λοιπόν της γήινης ευτυχίας, που τόσο λαχταρούσε και μπορούσε να διαχειριστεί αρκούντως, ως κυρίαρχος των δικών του συναισθημάτων, αρνήθηκε.
Αυτό που θέλει να καταδείξει ο Όμηρος είναι πως η υστεροφημία είναι το σημαντικότερο μέλημα ανθρώπων που είναι γεννημένοι ηγέτες.
Σε γενικό πλαίσιο, κι εγώ αυτήν την προσέγγιση έχω. Την ελευθερία της βούλησης. Για την ακρίβεια τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται ο κάθε άνθρωπος την ελευθερία και συνεπαγόμενα τα Ηλύσια Πεδία, τη Βαλχάλα, τον Παράδεισο ή το νησί της Καλυψούς.

Για τον Οδυσσέα ήταν η Ιθάκη.
Δηλαδή το σημείο αναφοράς όπου τα γήινα και ουράνια στοιχεία, γίνονται ένα.

Σ' αυτήν την άχρονη "στιγμή" όπου το πριν, το τώρα και το μετά, παύουν να υφίστανται.
:smt023
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 25 Ιαν 2021, 14:14

Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:46
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:36
Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:09


Ρε παιδί, σου εξήγησα παραπάνω πως τον παρουσιάζει ο Όμηρος. Άρα του προσδίδει ηγετικές τάσεις. Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο αυτό που λέω.

Εγώ ας πούμε δεν ξέρω για μένα. Εσύ τί νομίζεις; :lol:

.


Ο Ομηρος αποκλείω νά είπε Γεννημένος.....πρέπει νάναι δικό σου συμπέρασμα..... :p2:

Είπα πως του προσδίδει ηγετικές τάσεις, δεν είπα πως τον αποκαλεί γεννημένο ηγέτη. Και ασφαλώς είναι δικό μου συμπέρασμα, βάσει όσων χαρακτηρισμών του προσδίδει σε όλη την Οδύσσεια.

.


Εγώ ακόμα δέν νομίζω πώς είσαι αφελής..... :roll:

Λοιπόν.....στά πιό ίσια.....πιστεύεις οτι οι ανθρωποι Γεννιούνται ή Γίνονται ;;;

Δικαιολόγησε καί την απάντηση.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13340
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 25 Ιαν 2021, 14:45

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2021, 14:14
Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:46
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:36



.


Ο Ομηρος αποκλείω νά είπε Γεννημένος.....πρέπει νάναι δικό σου συμπέρασμα..... :p2:

Είπα πως του προσδίδει ηγετικές τάσεις, δεν είπα πως τον αποκαλεί γεννημένο ηγέτη. Και ασφαλώς είναι δικό μου συμπέρασμα, βάσει όσων χαρακτηρισμών του προσδίδει σε όλη την Οδύσσεια.

.


Εγώ ακόμα δέν νομίζω πώς είσαι αφελής..... :roll:

Λοιπόν.....στά πιό ίσια.....πιστεύεις οτι οι ανθρωποι Γεννιούνται ή Γίνονται ;;;

Δικαιολόγησε καί την απάντηση.....


.
Χμμ. Για να δούμε. Είναι ένα ερώτημα που θεωρώ αρκετά πολύπλοκο να εξηγηθεί. Και θα σου πω γιατί.
Ανέκαθεν πίστευα στον τρόπο που μεγαλώνει ο καθε ένας από μας. Η παιδεία είναι αυτή που μπορεί να μετατρέψει τα χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου καθώς μεγαλώνει,σε ικανότητες.
Δεν θα ήθελα να μπω στο τριπάκι αυτό, για το λόγο του οτι πιστεύω πως ένας άνθρωπος, αν πραγματικά θελήσει να γίνει κάτι σημαντικό στη ζωή του, θα το καταφέρει.
Βλέπεις όμως και χαμένες ψυχές που ουδείς ασχολήθηκε μαζί τους και έγιναν αγρίμια. Απέκτησαν παραβατική συμπεριφορά και οδηγήθηκαν στην καταστροφή.
Ειλικρινά δεν γνωριζω αλλά φαντάζομαι πως υπάρχουν και περιπτώσεις που σε σχέση με τον ψυχισμό που αναπτύσσουν συν τω χρόνω, θεωρούνται μοναδικές. Με αρνητικό πρόσημο η μοναδικότητα.
Άρα ότι και να υποθέσω πέραν όσων σου είπα παραπάνω, χρήζει περαιτέρω ανάλυσης. Δεν είναι ένα θέμα που μπορείς να το προσεγγίσεις ξερά με μιαν απάντηση.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Ιαν 2021, 14:48

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:29
stavmanr έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:20
Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:18
Ειλικρινά, εσένα ποιός σε ρώτησε και μπήκες σφήνα;
Υπάρχουν τα ΠΜ για προσωπικές συζητήσεις.
Ρε stavρωμένε μπορούν να μας καταγγείλουν γιά σεξοπαρενόχληση μέ τα πιέμια..... :roll:

Ηρέμησε.....μήν αγχώνεσαι .....μικρά πράγματα γιά μεγάλους ανθρώπους.....
Όταν το νήμα ΔΕΝ είναι η "αγία" Αθανασία του Αιγάλεω, ο Παΐσιος ή η Εβραϊκή μυθολογία (ΠΔ), αλλά κάποια άλλη Μυθολογία, τότε ο ένθερμος χριστιανός και δημιουργιστής, ο Στραβομανούρας ο Διαστρεβλωτής, επεμβαίνει για να εκτρέψει το νήμα και να το γαμήσει! :g030:
.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 25 Ιαν 2021, 15:04

Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 14:45
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2021, 14:14
Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:46


Είπα πως του προσδίδει ηγετικές τάσεις, δεν είπα πως τον αποκαλεί γεννημένο ηγέτη. Και ασφαλώς είναι δικό μου συμπέρασμα, βάσει όσων χαρακτηρισμών του προσδίδει σε όλη την Οδύσσεια.

.


Εγώ ακόμα δέν νομίζω πώς είσαι αφελής..... :roll:

Λοιπόν.....στά πιό ίσια.....πιστεύεις οτι οι ανθρωποι Γεννιούνται ή Γίνονται ;;;

Δικαιολόγησε καί την απάντηση.....


.
Χμμ. Για να δούμε. Είναι ένα ερώτημα που θεωρώ αρκετά πολύπλοκο να εξηγηθεί. Και θα σου πω γιατί.
Ανέκαθεν πίστευα στον τρόπο που μεγαλώνει ο καθε ένας από μας. Η παιδεία είναι αυτή που μπορεί να μετατρέψει τα χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου καθώς μεγαλώνει,σε ικανότητες.
Δεν θα ήθελα να μπω στο τριπάκι αυτό, για το λόγο του οτι πιστεύω πως ένας άνθρωπος, αν πραγματικά θελήσει να γίνει κάτι σημαντικό στη ζωή του, θα το καταφέρει.
Βλέπεις όμως και χαμένες ψυχές που ουδείς ασχολήθηκε μαζί τους και έγιναν αγρίμια. Απέκτησαν παραβατική συμπεριφορά και οδηγήθηκαν στην καταστροφή.
Ειλικρινά δεν γνωριζω αλλά φαντάζομαι πως υπάρχουν και περιπτώσεις που σε σχέση με τον ψυχισμό που αναπτύσσουν συν τω χρόνω, θεωρούνται μοναδικές. Με αρνητικό πρόσημο η μοναδικότητα.
Άρα ότι και να υποθέσω πέραν όσων σου είπα παραπάνω, χρήζει περαιτέρω ανάλυσης. Δεν είναι ένα θέμα που μπορείς να το προσεγγίσεις ξερά με μιαν απάντηση.

.


Ολες οι απαντήσεις πού έδωσες κλείνουν όμως στή μία πλευρά..... :roll:

Οσον αφορά όμως την τελευταία παράγραφο.....εγώ δεν σού είπα να το αναλύσεις πολύ.....

Ξερά θά μπορούσες να απαντήσεις αν είχες κατασταλάξει.....

Υποτίθεται ότι μετά απο τόσα χρόνια θά έχεις κατασταλάξει στίς ουσίες τής μίας ή της αλλης εκδοχής.....

Εκτός αν είσαι νινί ακόμα ηλικιακά..... :p2:

Πού δε νομίζω.....δείχνεις μιά κάποια ωριμότητα..... :p2:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιαν 2021, 15:07

Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 14:45
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2021, 14:14
Πασιφάη έγραψε:
25 Ιαν 2021, 13:46


Είπα πως του προσδίδει ηγετικές τάσεις, δεν είπα πως τον αποκαλεί γεννημένο ηγέτη. Και ασφαλώς είναι δικό μου συμπέρασμα, βάσει όσων χαρακτηρισμών του προσδίδει σε όλη την Οδύσσεια.

.


Εγώ ακόμα δέν νομίζω πώς είσαι αφελής..... :roll:

Λοιπόν.....στά πιό ίσια.....πιστεύεις οτι οι ανθρωποι Γεννιούνται ή Γίνονται ;;;

Δικαιολόγησε καί την απάντηση.....


.
Χμμ. Για να δούμε. Είναι ένα ερώτημα που θεωρώ αρκετά πολύπλοκο να εξηγηθεί. Και θα σου πω γιατί.
Ανέκαθεν πίστευα στον τρόπο που μεγαλώνει ο καθε ένας από μας. Η παιδεία είναι αυτή που μπορεί να μετατρέψει τα χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου καθώς μεγαλώνει,σε ικανότητες.
Δεν θα ήθελα να μπω στο τριπάκι αυτό, για το λόγο του οτι πιστεύω πως ένας άνθρωπος, αν πραγματικά θελήσει να γίνει κάτι σημαντικό στη ζωή του, θα το καταφέρει.
Βλέπεις όμως και χαμένες ψυχές που ουδείς ασχολήθηκε μαζί τους και έγιναν αγρίμια. Απέκτησαν παραβατική συμπεριφορά και οδηγήθηκαν στην καταστροφή.
Ειλικρινά δεν γνωριζω αλλά φαντάζομαι πως υπάρχουν και περιπτώσεις που σε σχέση με τον ψυχισμό που αναπτύσσουν συν τω χρόνω, θεωρούνται μοναδικές. Με αρνητικό πρόσημο η μοναδικότητα.
Άρα ότι και να υποθέσω πέραν όσων σου είπα παραπάνω, χρήζει περαιτέρω ανάλυσης. Δεν είναι ένα θέμα που μπορείς να το προσεγγίσεις ξερά με μιαν απάντηση.
Εγώ νομίζω ότι η έκφραση "γεννημένος ηγέτης" δεν υποδηλώνει ταξικότητα ή κάποιο κληρονομικό δικαίωμα. Μπορεί να αποδοθεί είτε στον Σπάρτακο είτε στον Ιούλιο Καίσαρα είτε στον Τσένγκις Χαν. Σε κάποιον αυτοκράτορα και σε κάποιον πληβείο.

Οπότε, σαφώς (για μένα τουλάχιστον) και αφορά στη σχέση μεταξύ του γίγνεσθαι και της γέννας.

Με μια λακωνική προσέγγιση, θα έλεγα ότι Γεννημένος Ηγέτης είναι αυτός που αναγεννιέται/αναδεικνύεται ως ηγέτης κάθε μέρα.

Και σαφώς έχει άμεση σχέση με το θέμα.

Η Αθανασία είναι συνέπεια της συνεχούς Σποράς και όχι ένα αμετάβλητο, επιφανειακώς ελκυστικό αλλά ουσιαστικώς Στείρο πεδίο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

τίποτα
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 14:04
Phorum.gr user: τίποτα

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τίποτα » 25 Ιαν 2021, 15:28

Δημοκράτης έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 01:29
Ο όμηρος δεν ήταν τυφλός, δεν υπάρχει περίπτωση τυφλός να περιγράφει τις εικόνες που έχουν τα έπη του
Σύμφωνα με την παράδοση ο Όμηρος έγινε τυφλός διότι κατηγόρησε την Ελένη. Το ίδιο συμβή με τον Στησίχορο λόγω του ότι έγραψε το ποιήμα "Παλινωδία":
οὐκ ἔστ΄ ἔτυμος λόγος οὗτος͵
οὐδ΄ ἔβας ἐν νηυσὶν ἐυσσέλμοις
οὐδ΄ ἵκεο πέργαμα Τροίας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος τίποτα την 26 Ιαν 2021, 11:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Α : Το Οχι του Οδυσσεα στην Αθανασια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 25 Ιαν 2021, 15:36

τίποτα έγραψε:
25 Ιαν 2021, 15:28
Δημοκράτης έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 01:29
Ο όμηρος δεν ήταν τυφλός, δεν υπάρχει περίπτωση τυφλός να περιγράφει τις εικόνες που έχουν τα έπη του
Σύμφωνα με την παράδοση ο Όμηρος έγινε τυφλός διότι κατηγόρησε την Ελένη. Το ίδιο συμβή με το Στησίχορος λόγω του ότι έγραψε το ποιήμα "Παλινωδία":
οὐκ ἔστ΄ ἔτυμος λόγος οὗτος͵
οὐδ΄ ἔβας ἐν νηυσὶν ἐυσσέλμοις
οὐδ΄ ἵκεο πέργαμα Τροίας

.

Είπες τίποτα , τίποτα ;;; ... :roll: ... :003:

Κάτι είχα ακούσει ότι έβγαλε τα μάτια του μόνος του..... :p2:

Συνήθως δεν υπάρχει Παράδοση.....αλλά Παραδόσεις..... :roll:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών