Γνώση ή λεφτά;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Manos87
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 07:04
Phorum.gr user: Manos87

Re: Γνώση ή λεφτά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manos87 » 20 Ιαν 2020, 19:57

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 19:24
Manos87 έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:57
Κάποιοι ανίδεοι που δυστυχώς βρίσκονται στην κορυφή της τροφικής πυραμίδας φαίνεται να έχουν εσφαλμένες προτεραιότητες. Δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε για να βάλουν λίγο μυαλό, να παρακαλέσουμε;

Λοιπόν ο Σάκης ο Υδραυλικός που βγάζει 2.000 και δεν ξέρει να διαβάσει ένα βιβλίο είναι πιο δυστυχής από μένα που παίρνω 613 και μπορώ.

Change my mind.
Αν μετράς την ευτυχία με λεφτά ή γνώσεις, κάτι κάνεις λάθος. Υπάρχουν άτομα χωρίς λεφτά και γνώσεις που είναι ευτυχισμένα, άτομα χωρίς γνώσεις αλλά με λεφτά που είναι ευτυχισμένα, άτομα με γνώσεις και χωρίς λεφτά που είναι ευτυχισμένα και άτομα με γνώσεις και λεφτά που είναι ευτυχισμένα. Όλοι αυτοί μπορούν εξίσου να είναι και δυστυχισμένοι.

Γενικά σκέψου το σαν τα λεφτά και οι γνώσεις να μην έχουν καμμιά σχέση με την ευτυχία, γιατί δεν έχουν.
Ναι βρε αγάπη αλλά άμα εγώ ξέρω να διαβάσω ένα βιβλίο ενώ εσύ δεν ξέρεις; Αμα γνωρίζω πως να ευχαριστηθώ μια ταινία ή ένα παιχνίδι ενώ εσύ δεν μπορείς; Αμα εγώ ξέρω να ευχαριστιέμαι πολύ καλύτερα το σέξ από εσένα; Αμα ξέρω να αποφεύγω τον πόνο; Αμα ξέρω πως να προφυλάξω τους άλλους; Αμα έχω λύσεις για διάφορα προβλήματα που οι άλλοι δεν έχουν; Καταλαβαίνεις που το πάω φαντάζομαι.
We said if she 'd stop hooking I' d stop killing people. I guess we were aiming high.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Γνώση ή λεφτά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 20 Ιαν 2020, 20:05

Manos87 έγραψε:
20 Ιαν 2020, 19:57
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 19:24
Manos87 έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:57
Κάποιοι ανίδεοι που δυστυχώς βρίσκονται στην κορυφή της τροφικής πυραμίδας φαίνεται να έχουν εσφαλμένες προτεραιότητες. Δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε για να βάλουν λίγο μυαλό, να παρακαλέσουμε;

Λοιπόν ο Σάκης ο Υδραυλικός που βγάζει 2.000 και δεν ξέρει να διαβάσει ένα βιβλίο είναι πιο δυστυχής από μένα που παίρνω 613 και μπορώ.

Change my mind.
Αν μετράς την ευτυχία με λεφτά ή γνώσεις, κάτι κάνεις λάθος. Υπάρχουν άτομα χωρίς λεφτά και γνώσεις που είναι ευτυχισμένα, άτομα χωρίς γνώσεις αλλά με λεφτά που είναι ευτυχισμένα, άτομα με γνώσεις και χωρίς λεφτά που είναι ευτυχισμένα και άτομα με γνώσεις και λεφτά που είναι ευτυχισμένα. Όλοι αυτοί μπορούν εξίσου να είναι και δυστυχισμένοι.

Γενικά σκέψου το σαν τα λεφτά και οι γνώσεις να μην έχουν καμμιά σχέση με την ευτυχία, γιατί δεν έχουν.
Ναι βρε αγάπη αλλά άμα εγώ ξέρω να διαβάσω ένα βιβλίο ενώ εσύ δεν ξέρεις; Αμα γνωρίζω πως να ευχαριστηθώ μια ταινία ή ένα παιχνίδι ενώ εσύ δεν μπορείς; Αμα εγώ ξέρω να ευχαριστιέμαι πολύ καλύτερα το σέξ από εσένα; Αμα ξέρω να αποφεύγω τον πόνο; Αμα ξέρω πως να προφυλάξω τους άλλους; Αμα έχω λύσεις για διάφορα προβλήματα που οι άλλοι δεν έχουν; Καταλαβαίνεις που το πάω φαντάζομαι.
Μα φυσικά !!!
Ότι ζείς στον κόσμο της φαντασίας.
:102:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γνώση ή λεφτά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 20:20

relativer777 έγραψε:
20 Ιαν 2020, 20:05
Manos87 έγραψε:
20 Ιαν 2020, 19:57
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 19:24


Αν μετράς την ευτυχία με λεφτά ή γνώσεις, κάτι κάνεις λάθος. Υπάρχουν άτομα χωρίς λεφτά και γνώσεις που είναι ευτυχισμένα, άτομα χωρίς γνώσεις αλλά με λεφτά που είναι ευτυχισμένα, άτομα με γνώσεις και χωρίς λεφτά που είναι ευτυχισμένα και άτομα με γνώσεις και λεφτά που είναι ευτυχισμένα. Όλοι αυτοί μπορούν εξίσου να είναι και δυστυχισμένοι.

Γενικά σκέψου το σαν τα λεφτά και οι γνώσεις να μην έχουν καμμιά σχέση με την ευτυχία, γιατί δεν έχουν.
Ναι βρε αγάπη αλλά άμα εγώ ξέρω να διαβάσω ένα βιβλίο ενώ εσύ δεν ξέρεις; Αμα γνωρίζω πως να ευχαριστηθώ μια ταινία ή ένα παιχνίδι ενώ εσύ δεν μπορείς; Αμα εγώ ξέρω να ευχαριστιέμαι πολύ καλύτερα το σέξ από εσένα; Αμα ξέρω να αποφεύγω τον πόνο; Αμα ξέρω πως να προφυλάξω τους άλλους; Αμα έχω λύσεις για διάφορα προβλήματα που οι άλλοι δεν έχουν; Καταλαβαίνεις που το πάω φαντάζομαι.
Μα φυσικά !!!
Ότι ζείς στον κόσμο της φαντασίας.
:102:
:smt005::smt005::smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Γνώση ή λεφτά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 20 Ιαν 2020, 20:22

Φίλε hellegennes καλησπέρα.
Με αυτά που γράφουν κάποιοι, τί να τους πείς ?
Και συμπτωματικά έχω βάλει το κινητό και μου διαβάζει ένα φανταστικό βιβλίο το έχω στα Γερμανικά σε pdf:
" Η δύναμη της σιωπής. "
Είναι απίθανο.
Σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Γνώση ή λεφτά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 20 Ιαν 2020, 20:30

οι υδραυλικοί κατά τον οπ δεν έχουν καμιά άλλη γνώση ή ασχολία.τους παίρνουν από το χεράκι,τους πάνε μπροστά στο βόθρο και τους λένε "να,ξεβούλωσε"

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Γνώση ή λεφτά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 20 Ιαν 2020, 20:57

nowhere έγραψε:
20 Ιαν 2020, 20:30
οι υδραυλικοί κατά τον οπ δεν έχουν καμιά άλλη γνώση ή ασχολία.τους παίρνουν από το χεράκι,τους πάνε μπροστά στο βόθρο και τους λένε "να,ξεβούλωσε"
:goodpost:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

joanna P
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Ιαν 2020, 16:41
Phorum.gr user: joanna P

Re: Γνώση ή λεφτά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από joanna P » 27 Ιαν 2020, 17:38

:smt038:a040: η γνωση μπορει να φερει λεφτα

joanna P
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Ιαν 2020, 16:41
Phorum.gr user: joanna P

Re: Γνώση ή λεφτά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από joanna P » 27 Ιαν 2020, 17:52

Η γνωση καποια στιγμή μπορεί να φέρει λεφτά :smt038:a040:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γνώση ή λεφτά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Ιαν 2020, 11:02

Manos87 έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:57

Λοιπόν ο Σάκης ο Υδραυλικός που βγάζει 2.000 και δεν ξέρει να διαβάσει ένα βιβλίο είναι πιο δυστυχής από μένα που παίρνω 613 και μπορώ.

Change my mind.
δεν ειναι. μαλλον ειναι πιο ευτυχης. δεν ξερει καν τι ειναι το βιβλιο, και τι ευτυχια θα του προσφερε αν το διαβαζε.

καλορτωει, καλοπινει, γαμει τη σουλα την κομμωτρια και τη βαγγελιω τη γαζωτρια, καγκουριαζει με το σαξοραλλο, πινει ουζα στον καφενε, περναει ζωη και κοτα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Γνώση ή λεφτά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 28 Ιαν 2020, 11:03

Ασέβαστος έγραψε:
28 Ιαν 2020, 11:02
Manos87 έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:57

Λοιπόν ο Σάκης ο Υδραυλικός που βγάζει 2.000 και δεν ξέρει να διαβάσει ένα βιβλίο είναι πιο δυστυχής από μένα που παίρνω 613 και μπορώ.

Change my mind.
δεν ειναι. μαλλον ειναι πιο ευτυχης. δεν ξερει καν τι ειναι το βιβλιο, και τι ευτυχια θα του προσφερε αν το διαβαζε.

καλορτωει, καλοπινει, γαμει τη σουλα την κομμωτρια και τη βαγγελιω τη γαζωτρια, καγκουριαζει με το σαξοραλλο, πινει ουζα στον καφενε, περναει ζωη και κοτα.
Ακριβώς.

Από την άλλη αν μου λέγανε να διαλέξω μεταξύ 1000 χαπιών NZT (από την ταινία) και 100.000.000 ευρώ, θα διάλεγα τα χάπια.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Γνώση ή λεφτά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 28 Ιαν 2020, 17:30

joanna P έγραψε:
27 Ιαν 2020, 17:52
Η γνωση καποια στιγμή μπορεί να φέρει λεφτά :smt038:a040:
.

Λένε.....οτι άν συναντηθούν ένας έξυπνος καί ένας πλούσιος.....

Ο πλούσιος θά γίνει λίγο πιό έξυπνος.....καί ο έξυπνος θά γίνει λίγο πιό πλούσιος.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Γνώση ή λεφτά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 31 Ιαν 2020, 23:25

Manos87 έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:57

Λοιπόν ο Σάκης ο Υδραυλικός που βγάζει 2.000 και δεν ξέρει να διαβάσει ένα βιβλίο είναι πιο δυστυχής από μένα που παίρνω 613 και μπορώ.

Change my mind.
το ποιος είναι αντικειμενικά πιο δυστυχής ή ευτυχής κρίνεται από πλείστους παράγοντες αλλά δεν παίζει κανένα ρόλο το πως κρίνουμε εμείς γιατί ο καθένας νιώθει διαφορετικά την κατάστασή του
αλλά συμφωνώ πως η γνώση (γενικά) είναι πολυτιμότερο αγαθό από τα χρήματα
αρκεί όμως πρώτα να ορίσουμε τι εννοεί ο καθένας όταν αναφέρεται στη γνώση
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών