Ασκεί άραγε η θρησκεία κάποια θετική ατομική ή κοινωνική επίδραση;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ασκεί άραγε η θρησκεία κάποια θετική ατομική ή κοινωνική επίδραση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 28 Ιαν 2020, 22:34

Antigeist έγραψε:
28 Ιαν 2020, 22:26
Nandros έγραψε:
28 Ιαν 2020, 20:36
Antigeist έγραψε:
28 Ιαν 2020, 20:31

Δηλαδή οι μη άθεοι δεν προκόβουν; Μόνο εσύ και τα φιλαράκια σου; Άντε ρε ξεφτίλα.
Και οι μη άθεοι προκόβουν.

Ξεφτίλας είσαι και φαίνεσαι, όταν αποκαλείς τους αθέους άχρηστα ρεμάλια και σούργελα!
Αυτά που βλέπεις στον καθρέπτη σου, μην τα προβάλεις στους άλλους.
Πάντως η εικόνα που έχεις στο προφίλ σου σε σουργελοκατάσταση παραπέμπει :P
Στο παλιό κάποιος ξεκίνησε νήμα.
Είναι επίτηδες βαλμένη, για να προκαλώ χαζοζαρούμενους! :g030:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ασκεί άραγε η θρησκεία κάποια θετική ατομική ή κοινωνική επίδραση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 30 Ιαν 2020, 00:11

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 18:03
Χαοτικός έγραψε:
27 Ιαν 2020, 23:17
Ασκεί άραγε η θρησκεία κάποια θετική ατομική ή κοινωνική επίδραση;

Όχι.
σαφώς και ασκεί
ο Βολταίρος πολύ σωστά είχε πει πως αν δεν υπήρχε Θεός θα έπρεπε να τον εφεύρουμε


Μωρέ να τον εφεύρλυμε. Αλλά να του βγάλουμε και πατέντα; Πολύ δεν πάει;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ασκεί άραγε η θρησκεία κάποια θετική ατομική ή κοινωνική επίδραση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 01 Φεβ 2020, 10:53

Χαοτικός έγραψε:
27 Ιαν 2020, 23:17
Ασκεί άραγε η θρησκεία κάποια θετική ατομική ή κοινωνική επίδραση;

Όχι.
Λάθος κάνεις.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Μαύρο Πρόβατο
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 27 Ιαν 2020, 21:59

Re: Ασκεί άραγε η θρησκεία κάποια θετική ατομική ή κοινωνική επίδραση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαύρο Πρόβατο » 01 Φεβ 2020, 10:56

Nandros έγραψε:
28 Ιαν 2020, 17:55
Antigeist έγραψε:
27 Ιαν 2020, 23:12
Θεός, θεοί και θεία υπάρχουν μόνο στον ανθρώπινο νου και στο φαντασιακό του είδους μας. Δεν έχω αμφιβολία για αυτό. Άρα είμαι άθεος όμως όχι με την κλασική έννοια.

Πιστεύω ότι ο σκοπός ύπαρξης του "υπερβατικού" στη ζωή μας είναι η κοινωνική ευταξία και ψυχολογική ισορροπία τα οποία πράγματι ωφελούν πραγματικά και τα οποία η θρησκεία πράγματι μπορεί να μας προσφέρει. Δες τον δυτικό κόσμο που δεν είναι θρήσκος και σύγκρινέ τον με τον μουσουλμανικό. Ποια κοινωνία σου φαίνεται ισχυρότερη;

Δες την Ιταλία της Αναγέννησης που δεν φημιζόταν για τη θεοσέβειά της και σύγκρινέ την με την Ιταλία της ρωμαϊκής εποχής που φημιζόταν για την ευσέβειά της. Η πρώτη πάντα ζούσε με κόμπλεξ κατωτερότητας απέναντι στην δεύτερη.

Δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη ότι λιγότερος σεβασμός για τη θρησκεία κάνει έναν άνθρωπο ή έναν λαό ή ένα πολιτικό κίνημα καλύτερο (ακούτε αριστερούληδες;). Έχετε καμία ενδείξη ότι ένας άθεος τα βγάζει πέρα καλύτερα στη ζωή από έναν ένθεο; Άχρηστα ρεμάλια και σούργελα είναι οι περισσότεροι άθεοι που έχω γνωρίσει. Προσωπικά ντρέπομαι που είμαι άθεος. Θα ήθελα να ήμουν θεοσεβής απλά τίποτα δεν με εμπνέει.
Και εγώ άθεος είμαι και όσους λίγους αθέους έχω γνωρίσει προκόψαμε στην ζωή μας.
Αν εσύ είσαι άχρηστο ρεμάλι και σούργελο, δεν φταίει η αθεΐα.
.
:lol:

Και ετσι με δυο προτασεις ακυρωθηκε ολο το σεντονι του νηματοθετη.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ασκεί άραγε η θρησκεία κάποια θετική ατομική ή κοινωνική επίδραση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 01 Φεβ 2020, 22:23

Αυτή η ερώτηση χρειάζεται ολόκληρο βιβλίο. Συνοπτικά:

1. Σε βοηθάει να μην τρελαθείς.
1α) Η ματαιότητα είναι μεγάλο βάρος για να το αντέξει ο οποιοσδήποτε. Για να μην κλατάρουν κάποια άτομα χρειάζονται να πιστεύουν σε μια συνέχεια, ότι αυτά που κάνουν τώρα είναι κατά κάποιο τρόπο επένδυση για μετά τον θάνατό τους.
1β) Αν ως τίμιος ζορίζεσαι και βλέπεις κοκέμπορους δολοφόνους να είναι χεσμένοι στο τάλιρο και να επηρεάζουν παρομοίως μαφιόζους πολιτικούς (κάθε ομοιότητα με πραγματικές καταστάσεις είναι απολύτως ενσυνείδητη) θες να βαρέσεις το κεφάλι σου στον τοίχο. Αν πιστεύεις στα θεία θα πεις "ναι αλλά μετά τον θάνατό μας αυτός θα καίγεται στην κόλαση κι εγώ θα την περνάω ζάχαρη. Θα υπάρξει δικαίωση." Αυτό βέβαια σε εμποδίζει να διεκδικήσεις πράγματα στην πραγματική ζωή, αλλά πολλοί θα είχαν τρελαθεί χωρίς αυτό.
1γ) Η εξομολόγηση, αν τύχεις σε σωστό ιερέα, είναι τζάμπα ψυχοθεραπεία. Εγώ, αν και δεν πιστεύω στην μεταφυσική διάσταση του χριστιανισμού, πάω συχνά να εξομολογηθώ. Ο ιερέας που μ' εξομολογεί το ξέρει ότι δεν πιστεύω, παρόλα αυτά με έχει βοηθήσει πολύ.

2. Δίνει την αίσθηση της συλλογικότητας. Δεν εννοώ "εσύ φασίστας, εγώ κομμουνιστής, κι οι δυο χριστιανοί, πάμε να πιούμε ούζα σα να μην τρέχει τίποτα", αλλά δεν μπορείς να πεις ότι είσαι από το τάδε χωριό αν δεν πας στην εκκλησία. Εκεί θα γνωρίσεις μικρός τους συγχωριανούς στο κατηχητικό, όταν μεγαλώσεις μετά την εκκλησία τις Κυριακές θα πηγαίνετε στο καφενείο, μέσω κάποιου έργου της εκκλησίας θα χρειαστεί να συνεργαστείτε και θα γνωριστείτε καλύτερα. Αυτή είναι η καρδιά του κάθε χωριού.

Αυτά μου ήρθαν τώρα, θα επανέλθω.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών