Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
nemo
Δημοσιεύσεις: 7213
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 12 Φεβ 2020, 10:28

stavmanr έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:20

Ποια "πρακτική" το έχει δείξει αυτό;
:roll: ηπα

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Φεβ 2020, 10:30

nemo έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:28
stavmanr έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:20

Ποια "πρακτική" το έχει δείξει αυτό;
:roll: ηπα
Δηλαδή, στις ΗΠΑ, οι μακροχρόνια εγκλεισμένοι έγιναν πουλάκια;

Το αντίθετο. Μάλιστα, δυστυχώς υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις:
https://simerini.sigmalive.com/article/ ... 9-khronia/

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Φεβ 2020, 10:34

stavmanr έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:15
foscilis έγραψε:
11 Φεβ 2020, 19:57
Για βίαια εγκλήματα όμως, συνήθως στιγμιαίας φύσεως που τα αίτια είναι πάθος ή σαδισμός ή τέλος πάντων κωλοπαιδίαση, το ζητούμενο πρέπει να είναι η τιμωρία η οποία δρα πάρα πολύ αποτρεπτικά τόσο προς επίδοξους μιμητές όσο και προς τον ίδιο, είσαι νευρικός κύριε και έστειλες στο νοσοκομείο το μπροστινό σου επειδή οδηγούσε αργά και σου την έσπαγε, fine χάσε 10 χρόνια από τη ζωή σου κι όταν βγεις μια χαρά παναγίτσα θα είσαι, αντίστοιχα ο επόμενος που θα βρεθεί στη θέση σου πιθανόν να το σκεφτεί λίγο παραπάνω πριν κάνει τη μαλακία.
Από τη στιγμή που το σύστημα δε λειτουργεί σωφρονιστικά θα βγει χειρότερος από ό,τι μπήκε
Δε μας νοιάζει ο εσωτερικός του κόσμος. Μας νοιάζει την επόμενη φορά που θα σκεφτεί να κάνει μαλακία, να ζυγίσει και πώς θα του φαινόντουσαν άλλα δέκα χρονάκια φυλακή. Σε διαβεβαιώ ζυγίζουν πάρα πολύ.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Φεβ 2020, 10:37

stavmanr έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:30


Το αντίθετο. Μάλιστα, δυστυχώς υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις:
https://simerini.sigmalive.com/article/ ... 9-khronia/
Η άδικη καταδίκη είναι άδικη καταδίκη, εντελώς άσχετο αυτό. Δηλαδή αν στόχος ήταν ο σωφρονισμός θα άλλαζε κάτι; Αφού ήταν αθώος δεν υπήρχε κάτι να σωφρονίσεις, τζάμπα θα του έσπαγαν τα νεύρα και πάλι.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Φεβ 2020, 10:37

foscilis έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:34
stavmanr έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:15
foscilis έγραψε:
11 Φεβ 2020, 19:57
Για βίαια εγκλήματα όμως, συνήθως στιγμιαίας φύσεως που τα αίτια είναι πάθος ή σαδισμός ή τέλος πάντων κωλοπαιδίαση, το ζητούμενο πρέπει να είναι η τιμωρία η οποία δρα πάρα πολύ αποτρεπτικά τόσο προς επίδοξους μιμητές όσο και προς τον ίδιο, είσαι νευρικός κύριε και έστειλες στο νοσοκομείο το μπροστινό σου επειδή οδηγούσε αργά και σου την έσπαγε, fine χάσε 10 χρόνια από τη ζωή σου κι όταν βγεις μια χαρά παναγίτσα θα είσαι, αντίστοιχα ο επόμενος που θα βρεθεί στη θέση σου πιθανόν να το σκεφτεί λίγο παραπάνω πριν κάνει τη μαλακία.
Από τη στιγμή που το σύστημα δε λειτουργεί σωφρονιστικά θα βγει χειρότερος από ό,τι μπήκε
Δε μας νοιάζει ο εσωτερικός του κόσμος. Μας νοιάζει την επόμενη φορά που θα σκεφτεί να κάνει μαλακία, να ζυγίσει και πώς θα του φαινόντουσαν άλλα δέκα χρονάκια φυλακή. Σε διαβεβαιώ ζυγίζουν πάρα πολύ.
Αυτό που περιγράφεις είναι "ο εσωτερικός κόσμος του άλλου" δηλαδή ο τρόπος που σκέφτεται και η πηγή των πράξεών του.
Πώς καταφέρνεις και βάζεις σε μία πρόταση το "δεν μας ενδιαφέρει ο εσωτερικός κόσμος του άλλου" με το "μας νοιάζει να σκέφτεται έτσι ή αλλιώς"; :p2:

Σε γενικές γραμμές, το πώς εσύ νομίζεις ότι θα σκεφτεί ο άλλος είναι δευτερεύον. Το πώς θα σκεφτόσουν εσύ στη θέση του είναι μία καλή ένδειξη.
Επιστρέφεις, λοιπόν, έπειτα από 15 χρόνια φυλάκισης στην ελληνική κοινωνία. Δεν έχεις δουλειά, δεν έχεις φίλους, δεν έχεις κοινωνικές συναναστροφές, δεν έχεις τίποτα. Πώς επιβιώνεις και πώς επανεντάσσεσαι;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 12 Φεβ 2020, 10:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10168
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 12 Φεβ 2020, 10:38

Αγαπητέ nemo
Το εάν θα φάει ένας εγκληματίας 10 η 40 χρόνια φυλακή είναι υπόθεση του νομοθέτη και του δικαστή να κρίνουν όχι δικιά μου.Εγω διερευνώ τι θα κάνει αυτά τα χρόνια στην φυλακή ώστε να καταλάβει το έγκλημα του και να επανέλθει στην κοινωνία.
Το μέχρι τώρα σύστημα είναι κελι- φαι- προαυλισμος και τίποτα άλλο.Αυτο έχει αποτυχει.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Φεβ 2020, 10:41

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
11 Φεβ 2020, 21:23


Τή Μήδεια πού σκοτώνει τά παιδιά της...... ο Ευρυπίδης δέν τήν καταδικάζει.....
Δεν ήταν δικαστήριο, ήταν δραματουργός.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Φεβ 2020, 10:55

stavmanr έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:37
Σε γενικές γραμμές, το πώς εσύ νομίζεις ότι θα σκεφτεί ο άλλος είναι δευτερεύον. Το πώς θα σκεφτόσουν εσύ στη θέση του είναι μία καλή ένδειξη.
Επιστρέφεις, λοιπόν, έπειτα από 15 χρόνια φυλάκισης στην ελληνική κοινωνία. Δεν έχεις δουλειά, δεν έχεις φίλους, δεν έχεις κοινωνικές συναναστροφές, δεν έχεις τίποτα. Πώς επιβιώνεις και πώς επανεντάσσεσαι;
Αν τα 15 χρόνια οφείλονται στο ότι σκότωσα κάποιον επειδή πήδηξε συναινετικά την αδερφή μου ή κάτι εξίσου ηλίθιο, σίγουρα αποκλείω κάτι τέτοιο από το μελλοντικό μου ρεπερτόριο. Αυτό είναι το ουσιώδες. Το έγκλημα δεν το έκανα επειδή είχα πρόβλημα επιβίωσης. Δεν μπορώ να έχω κάποια ιδιαίτερη αξίωση από την κοινωνία να μου λύσει αυτό το πρόβλημα λοιπόν. Αν, εγκληματώντας για λόγους εντελώς άσχετους με την επιβίωση, καταλήγεις στο τέλος με το πρόβλημα της επιβίωσής σου λυμένο (ή τέλος πάντων με σημαντική βοήθεια για να το λύσεις) αυτό είναι κίνητρο όχι σωφρονισμός. Δηλαδή πώς ακριβώς το φαντάζεσαι, ένας πενηνταπεντάρης που έζησε όλη τη ζωή του τίμιος και απολύεται από κλάδο/θέση με μηδενικές πιθανότητες επαναπρόσληψης πρέπει να κόψει τον κώλο του να αλλάξει δουλειά να βγάλει άκρη, ενώ ένας πενηνταπεντάρης που επίσης απολύτεται όμως από τη φυλακή επειδή 15 χρόνια πριν έσφαξε έναν πιτσιρικά για πλάκα πρέπει να κόψουμε εμείς τον δικό μας κώλο μην τυχόν και τα βρει σκούρα;

Νομίζω ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο Κοεμτζής που έσφαξε τρία άτομα επειδή τόλμησαν να σηκωθούν να χορέψουν ενώ είχε κάνει παραγγελιά για το αδερφάκι του. Καταδικάστηκε καμιά δεκαριά φορές σε θάνατο και ισόβια, βγήκε στα 23 χρόνια λόγω -όντως- καλής διαγωγής. Κάτι βιβλία πούλαγε σε έναν πάγκο και καμιά φορά έβγαινε στις Τατιάνες και κλαιγόταν. Δεν έγινε πλούσιος αλλά πέρασε 15 χρόνια. Αριθμός παραγγελιών/μαχαιρωμάτων από τότε που βγήκε: μηδέν. Αριθμός μιμητών: επίσης μηδέν. Μετάνιωσε; 100%

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 12 Φεβ 2020, 11:09

Σε ατομα που σκοτωνουν ή παραβατουν συστηματικα δεν υπαρχει πιθανοτητα σωφρονισμου. Το να κανει καποιος τετοια εγκληματα παει να πει οτι εχει λασκαρει η βιδα, οτι εχει χασει ή ποτε δεν ειχε την απαιτουμενη ευαισθησια για να συνυπαρχει με αλλους.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69992
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Φεβ 2020, 11:43

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
11 Φεβ 2020, 21:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Φεβ 2020, 21:17
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
11 Φεβ 2020, 20:29

.

Επειδή δέν καταλαβαίνω τί από αυτά πού έγραψα σάς έκανε νά βγάλετε

αυτά τά ερωτωσυμπεράσματα.....παρακαλώ διευκρινείστε.....


Γενικότερα.....

Μέχρι πρίν λίγο τά ενδοοικογενειακά εγκλήματα είχαν άλλη αντιμετώπιση.....

Γιατί όπως λέει η Λαική Σοφία....όσα ξέρει ο νοικοκύρης....δέν τά ξέρει ο κόσμος όλος..... :102:

Καί καταλαβαίνουμε ότι γιά νά γίνει ένα έγκλημα σέ ανθρώπους κοντινούς.....πού "αγαπάς".....

Η κάτι πολύ σοβαρό ήταν.....πού δέν λέγεται εύκολα.....ή έγινε άθελα καί έν θερμώ..... :102:

.
Η Λαϊκή Σοφία που αναφέρεις λέει επίσης ότι το αίμα πληρώνεται με αίμα.
.

Καλά.....Χύσε Αίμα........ :102:

.

Εγώ δεν θέλω να χύσω αίμα.
Απλώς θέλω τον θύτη απομονωμένο από την κοινωνία και δεν θεωρώ τα δικαιώματα του ως πρωτεύον κοινωνικό θέμα.
Το θεωρώ άδικο για τα θύματα του*, που εξαφανίζονται μονίμως από την εικόνα. Αυτός έχυσε το αίμα τους, όχι εγώ.

Με λίγα λόγια, η προσέγγιση σου είναι τελείως μονομερής.


*Και αναφέρομαι φυσικά στα θύματα που είναι αθώα, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.

Αυτός έχει χύσει αίμα, όχι εγώ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10168
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 12 Φεβ 2020, 12:08

Αγαπητή γαλή.
Τον εγκληματία τον απομωνονεις από την κοινωνία βάζοντας τον φυλακή.Το ερώτημα είναι πώς πρέπει να λειτουργούν οι φυλακές.
Σαν αποθήκη ανθρώπων η σαν εξομοιωτής κοινωνικής επανένταξης.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Φεβ 2020, 12:18

foscilis έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:55
stavmanr έγραψε:
12 Φεβ 2020, 10:37
Σε γενικές γραμμές, το πώς εσύ νομίζεις ότι θα σκεφτεί ο άλλος είναι δευτερεύον. Το πώς θα σκεφτόσουν εσύ στη θέση του είναι μία καλή ένδειξη.
Επιστρέφεις, λοιπόν, έπειτα από 15 χρόνια φυλάκισης στην ελληνική κοινωνία. Δεν έχεις δουλειά, δεν έχεις φίλους, δεν έχεις κοινωνικές συναναστροφές, δεν έχεις τίποτα. Πώς επιβιώνεις και πώς επανεντάσσεσαι;
Αν τα 15 χρόνια οφείλονται στο ότι σκότωσα κάποιον επειδή πήδηξε συναινετικά την αδερφή μου ή κάτι εξίσου ηλίθιο, σίγουρα αποκλείω κάτι τέτοιο από το μελλοντικό μου ρεπερτόριο. Αυτό είναι το ουσιώδες. Το έγκλημα δεν το έκανα επειδή είχα πρόβλημα επιβίωσης. Δεν μπορώ να έχω κάποια ιδιαίτερη αξίωση από την κοινωνία να μου λύσει αυτό το πρόβλημα λοιπόν. Αν, εγκληματώντας για λόγους εντελώς άσχετους με την επιβίωση, καταλήγεις στο τέλος με το πρόβλημα της επιβίωσής σου λυμένο (ή τέλος πάντων με σημαντική βοήθεια για να το λύσεις) αυτό είναι κίνητρο όχι σωφρονισμός. Δηλαδή πώς ακριβώς το φαντάζεσαι, ένας πενηνταπεντάρης που έζησε όλη τη ζωή του τίμιος και απολύεται από κλάδο/θέση με μηδενικές πιθανότητες επαναπρόσληψης πρέπει να κόψει τον κώλο του να αλλάξει δουλειά να βγάλει άκρη, ενώ ένας πενηνταπεντάρης που επίσης απολύτεται όμως από τη φυλακή επειδή 15 χρόνια πριν έσφαξε έναν πιτσιρικά για πλάκα πρέπει να κόψουμε εμείς τον δικό μας κώλο μην τυχόν και τα βρει σκούρα;
Δεν απαντάς στο ερώτημα.
Απεναντίας, εγώ μπορώ να σου πω ότι επειδή ακριβώς δεν εντάσσεσαι με το παρόν σύστημα στην κοινωνία, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συνεχίσεις να λειτουργείς στα πλαίσια της εγκληματικής δράσης, δεδομένου ότι είσαι άνθρωπος κι έχεις βασικές ανάγκες, άσχετα με το έγκλημα που διέπραξες.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Φεβ 2020, 12:22

axilmar έγραψε:
12 Φεβ 2020, 11:09
Σε ατομα που σκοτωνουν ή παραβατουν συστηματικα δεν υπαρχει πιθανοτητα σωφρονισμου. Το να κανει καποιος τετοια εγκληματα παει να πει οτι εχει λασκαρει η βιδα, οτι εχει χασει ή ποτε δεν ειχε την απαιτουμενη ευαισθησια για να συνυπαρχει με αλλους.
Σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για ψυχιατρικές περιπτώσεις που αντιμετωπίζονται ανάλογα.
Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις τέτοιες. Μπορεί να πας στη φυλακή για ανθρωποκτονία επειδή σκότωσες κάποιον κάνοντας υπέρβαση του ορίου της άμυνας. Μπορεί να πας στη φυλακή επειδή χρωστάς στην Εφορία. Μπορεί να πας στη φυλακή επειδή σου την έστησαν κάποιοι.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 12 Φεβ 2020, 14:59

stavmanr έγραψε:
12 Φεβ 2020, 12:22
axilmar έγραψε:
12 Φεβ 2020, 11:09
Σε ατομα που σκοτωνουν ή παραβατουν συστηματικα δεν υπαρχει πιθανοτητα σωφρονισμου. Το να κανει καποιος τετοια εγκληματα παει να πει οτι εχει λασκαρει η βιδα, οτι εχει χασει ή ποτε δεν ειχε την απαιτουμενη ευαισθησια για να συνυπαρχει με αλλους.
Σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για ψυχιατρικές περιπτώσεις που αντιμετωπίζονται ανάλογα.
Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις τέτοιες. Μπορεί να πας στη φυλακή για ανθρωποκτονία επειδή σκότωσες κάποιον κάνοντας υπέρβαση του ορίου της άμυνας. Μπορεί να πας στη φυλακή επειδή χρωστάς στην Εφορία. Μπορεί να πας στη φυλακή επειδή σου την έστησαν κάποιοι.
Καλα σιγουρα δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες. Εδω μιλαμε ομως για αποπειρα σωφρονισμου συνολικη. Δλδ ο τυπας που σκοτωσε 3 γιατι δεν του αρεσαν οι μουρες τους ή οι τυποι που σκοτωνουν για ψιλου πηδημα ληστευοντας βασανιζοντας γερους, ή αυτοι που βιαζουν και βασανιζουν τα θυματα τους τι σωφρονισμο να επιδεχονται λες; πεταμα χρηματων ειναι απλως και τιποτε αλλο.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Νέα αντίληψη στο σωφρονιστικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 12 Φεβ 2020, 15:06

zteo έγραψε:
11 Φεβ 2020, 09:37
Μετά από πολλή σκέψη κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το σωφρονιστικό σύστημα πρέπει να αλλάξει.
Μέχρι τώρα οι ποινές επιβάλλονται με βάση την βαρύτητα του εγκλήματος.Το περιεχόμενο της ποινής είναι ο εγκλεισμός σε ένα κελί και τίποτα άλλο.Αυτο όχι μόνο δεν βοηθάει τον κρατούμενο άλλα τον έκανε χειρότερο.
Η πρόταση μου είναι απλή δίπλα στον δικαστή θα πρέπει να υπάρχει μια ομάδα επιστημόνων που θα αξιολογήσει τον κάθε εγκληματία και θα συντάξει ένα πρόγραμμα που θα ακολουθήσει μέσα στην φυλακή.Μετα θα έρχεται ο δικαστής και θα αξιολογήσει πόσα χρόνια θα πρέπει να ακολουθήσει αυτό το πρόγραμμα ώστε να αναμορφωθεί.
Το θέμα μου είναι τι γίνεται με αυτούς που κρίνονται ως μη σωφρονισιμοι.Αποριπτοντας την θανατική ποινή και τα ισόβια να μην έχουν νόημα τι προτείνετε να γίνει.
τα χουν πει κι άλλοι
Εικόνα
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών