Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 13 Ιουν 2018, 01:03

Nandros έγραψε:
13 Ιουν 2018, 01:00
Otto Weininger έγραψε:
13 Ιουν 2018, 00:42
οι άθεοι είναι απλώς παραστρατημένα αδέρφια μας. Με λίγη προσπάθεια θα έρθουν ξανά στον ίσιο δρόμο
Οι ένθεοι είναι εξαπατημένοι και - το χειρότερο - αρνούνται να ανοίξουν τα μάτια τους!
.
Μην έχεις άποψη. Φχαριστώ.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 13 Ιουν 2018, 01:15

Nandros έγραψε:
13 Ιουν 2018, 00:58
bluerose έγραψε:
13 Ιουν 2018, 00:38
Σε σεβετε κι Εκείνος. Δεν σε ενοχλει. Αυτεξουσιο λεγεται
Σε ξερω δε στο λεω ειρωνικα. Επειδη εβρισες

Γιατι βριζεις; Λεμε τις αποψεις μας μου στερείς την ελευθερία λόγου
Τα παράπονα σου στον ksmyrn. Όταν γράφει ότι ο κάθε άθεος μπορεί να βιάσει, να σκοτώσει, να κλέψει, να εξαπατήσει, να κάνει ότι γουστάρει χωρίς ενοχές, θα διαβάσει αυτά που του αξίζουν.
Και δεν είναι δυνατόν να θιχτεί κάποιος που δεν υπάρχει. Ή μήπως σου ανέθεσε αποστολή να τον προστατεύσεις;
.
Δε τον ξερω
Τι γράφει δεν διάβασα να σου πω
Εμενα δε μαρεσε το βρισιμο σ αυτο που πιστεύω εκει κόλλησα

Που να κανω κι ιεραποστολή :P

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 13 Ιουν 2018, 01:23

Ο Νandros μου θυμιζει το μπαμπα μου :smt005:

Ετσι κάνει. Και μου κόλλησε να τον παω για εξομολόγηση. :smt005:

Προσπαθω να βρω τρόπο να μην αρχίσει τα υψηλα ντεσιμπελ
Δύσκολη αποστολή

ksmyrn
Δημοσιεύσεις: 1569
Εγγραφή: 21 Μάιος 2018, 16:16

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksmyrn » 13 Ιουν 2018, 07:45

Αυτά που έγραψα δεν ήταν βρισιές. Αν κάποιος τα διαβάσει με θυμό δεν φταίω εγώ. Η ανθρωπότητα που λες ότι πιστεύεις αυτά κάνει, είτε λέει ότι πιστεύει στον Θεό, είτε όχι. Αλλά εσύ έκρινες ότι έτσι μου αξίζει.
Βγάλε και ένα ποσοστό ανθρώπων που ενεργούν βάση κάποιου φόβου, του Θεού, της αστυνομίας, της μαφίας, της βίας από άλλους,των νόμων, κάποιου τέλος πάντων και ποιο ποσοστό ενεργούν βάση συνειδήσεως.

Αλήθεια, στο όνομα της Δημοκρατίας πόσα εγκλήματα έχουν γίνει;

Οι άνθρωποι είναι άνθρωποι.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 13 Ιουν 2018, 07:53

Ήμουν καλή μαθήτρια και θρησκευτικά κάναμε περίπου... 10 χρόνια στο σχολείο τότε; Και λίγο κατηχητικό... Αυτό που θυμάμαι πρόσφατα και μου κάνει λίγο κλικ είναι ότι κάπου γραφόταν ότι οι παλιοί άνθρωποι, πριν το μονοθεϊσμό, στις παλιές ειδωλολατρικές θρησκείες δεν μπορούσαν να εξηγήσουν τον κόσμο, είχαν εφεύρει πολλούς θεούς που στην πραγματικότητα ήταν αποκύημα της φαντασίας τους. Αλλά ο μονοθεϊσμός ήταν για τον πραγματικό θεό για κάποιο λόγο...

Δεν έχω γνωρίσει πολλούς πραγματικά άθεους ή άθρησκους, ο καθένας σε κάποιο βαθμό κάπου πιστεύει ή θέλει να πιστέψει. Ακόμα και αυτοί που δεν πιστεύουν κάπου φανερά ή λιγότερο φανερά έχουν δημιουργήσει είδωλα και παραμύθια που τους βοηθάνε να την παλεύουν. Εγώ δηλώνω άθεη και άθρησκη αλλά δεν το πολυκάνω θέμα, δεν ανοίγω τέτοια κουβέντα συχνά. Χάσιμο χρόνου και ενέργειας βρίσκω το να θυσιάζει κανείς αρκετό από τον προσωπικό του χρόνο και χρήμα για να ακολουθεί τα οποιαδήποτε είδωλα του σερβίρονται. Στην πραγματικότητα δίνω αρκετό από το δικό μου χρόνο στα κοινά, αλλά είναι όταν βλέπω ότι πράγματι θα πιάσει τόπο. Μου κάνει εντύπωση που τα είδωλα, όποια και αν είναι αυτά, καταφέρνουν κάποιες φορές να υπερισχύσουν σε αρχέγονα ένστικτα που είναι να κοιτάς πρώτα το δικό σου καλό και μετά των παιδιών σου και στη συνέχεια οτιδήποτε άλλο. Θα μου πεις, αυτά ο καθένας τα αντιλαμβάνεται αλλιώς, μπορεί πράγματι να πιστεύει ότι το παραμύθι του θα φέρει κάτι καλύτερο για τα παιδιά του... Ωστόσο εντύπωση κάνει όταν βλέπεις ότι σε ολόκληρες περιοχές επικρατεί μιζέρια, μοιάζουν ή εξωτερικά δηλώνουν ότι είναι ΟΚ γιατί έχουν χτίσει το δικό τους παραμύθι.

Στην πραγματικότητα αν καθένας κοιτάει να μην ξοδεύει άσκοπα το χρόνο και τους πόρους του και υπάρχουν κανόνες για μια κοινωνία, είναι μια συνταγή που δημιουργεί ευημερία για τους πολλούς. Το να πιστεύεις στη μιζέρια και ότι θα συμβεί κάποτε κάτι καλό σε μια άλλη ζωή, δεν είναι η καλύτερη συνταγή για το καλό σε αυτή τη ζωή.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Ιουν 2018, 15:47

Otto Weininger έγραψε:
13 Ιουν 2018, 01:03
Nandros έγραψε:
13 Ιουν 2018, 01:00
Otto Weininger έγραψε:
13 Ιουν 2018, 00:42
οι άθεοι είναι απλώς παραστρατημένα αδέρφια μας. Με λίγη προσπάθεια θα έρθουν ξανά στον ίσιο δρόμο
Οι ένθεοι είναι εξαπατημένοι και - το χειρότερο - αρνούνται να ανοίξουν τα μάτια τους!
Μην έχεις άποψη. Φχαριστώ.
Μπα; Εσύ δικαιούσαι να έχεις άποψη για τους αθέους, ενώ εγώ δεν δικαιούμαι για τους ενθέους;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 13 Ιουν 2018, 15:56

Nandros έγραψε:
13 Ιουν 2018, 15:47

Μπα; Εσύ δικαιούσαι να έχεις άποψη για τους αθέους, ενώ εγώ δεν δικαιούμαι για τους ενθέους;
.
Ακριβώς. Σώπασε τώρα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 13 Ιουν 2018, 16:05

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
04 Ιουν 2018, 20:52
Κλινοσοφιστικά επίπεδα δυσαναγνωσιμότητας.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Ιουν 2018, 16:15

ksmyrn έγραψε:
10 Ιουν 2018, 08:52
(Ο Αθεος) μπορεί να βιάσει, να σκοτώσει, να κλέψει, να εξαπατήσει, να κάνει ότι γουστάρει χωρίς ενοχές, εάν μπορεί βεβαίως. Γιατί να μην τα κάνει; Ας μπορέσει να μαζέψει λεφτά, να πληρώνει παιδάκια να κάνουν τα θελήματά του, να εκμεταλλεύεται καταστάσεις και ανθρώπους, γιατί όχι; Αφού δεν έχει σημασία :)
ksmyrn έγραψε:
13 Ιουν 2018, 07:45
Αυτά που έγραψα δεν ήταν βρισιές. Αν κάποιος τα διαβάσει με θυμό δεν φταίω εγώ. Η ανθρωπότητα που λες ότι πιστεύεις αυτά κάνει, είτε λέει ότι πιστεύει στον Θεό, είτε όχι. Αλλά εσύ έκρινες ότι έτσι μου αξίζει.
Βγάλε και ένα ποσοστό ανθρώπων που ενεργούν βάση κάποιου φόβου, του Θεού, της αστυνομίας, της μαφίας, της βίας από άλλους,των νόμων, κάποιου τέλος πάντων και ποιο ποσοστό ενεργούν βάση συνειδήσεως.

Αλήθεια, στο όνομα της Δημοκρατίας πόσα εγκλήματα έχουν γίνει;

Οι άνθρωποι είναι άνθρωποι.
Αυτό το δασκαλίστικο, πατερικό, ιεραποστολικό, μειλίχιο, υφάκι το έχω/έχουμε φάει στα μούτρα χρόνια τώρα στο πχόρουμ.
Πίσω του συνήθως κρύβεται μίσος αμέτρητο. Να ένα δείγμα από κάποιον του φυράματος σου (από το νήμα΅Χωρίς Θεό = Χωρίς όρια;):
τεστ.jpg
Μας απεκάλεσε υποψήφιους δολοφόνους ή βιαστές των μανάδων μας!

Το λοιπόν! Έβρισες και έβρισες ξεδιάντροπα!
Και σήμερα πρόσεξα και το υπονοούμενο ότι είμαστε παιδόφιλοι, όταν λες ότι πληρώνουμε παιδάκια!

Τώρα δεν ξέρω πόσα εγκλήματα στο όνομα της Δημοκρατίας.
Ξέρω όμως ότι έχουν γίνει άπειρα τέτοια στον όνομα της Θρησκείας - και η δική σου πρωτοστάτεισε.
Δεν υπάρχουν εγκλήματα στο όνομα της Αθεΐας.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Ιουν 2018, 16:20

Otto Weininger έγραψε:
13 Ιουν 2018, 15:56
Nandros έγραψε:
13 Ιουν 2018, 15:47
Μπα; Εσύ δικαιούσαι να έχεις άποψη για τους αθέους, ενώ εγώ δεν δικαιούμαι για τους ενθέους;
Ακριβώς. Σώπασε τώρα.
Ξου ρε δικτάτορα που θα με φιμώσεις! :smt005:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

ksmyrn
Δημοσιεύσεις: 1569
Εγγραφή: 21 Μάιος 2018, 16:16

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksmyrn » 13 Ιουν 2018, 20:28

"Μας απεκάλεσε υποψήφιους δολοφόνους ή βιαστές των μανάδων μας!" Ενώ εσύ μας είπες καλά παιδιά;

"Δεν υπάρχουν εγκλήματα στο όνομα της Αθεΐας."
βλέπε κουμουνισμό, μπολσεβίκοι, κόκκινοι χμερ κ.α.

Θα γράψω και μια πρόταση που εμπεριέχει πολλά περί ιδεολογίας και ανθρώπων να γίνω πιο κατανοητός για το τι πιστεύω περί του θέματος, επισημαίνοντας ότι και αυτό δεν είναι βρισιά: "Δεν κρίνω ιδέες από πράξεις ανθρώπων."
Οι περισσότεροι άνθρωποι ως εικονοσκεπτόμενοι, μην έχοντας αρκετή κριτική σκέψη, αιώνια "θύματα" της διαφήμισης, διαχρονικά, κρίνουν ιδέες ή θρησκείες από πράξεις ανθρώπων.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Ιουν 2018, 21:02

ksmyrn έγραψε:
13 Ιουν 2018, 20:28
"Μας απεκάλεσε υποψήφιους δολοφόνους ή βιαστές των μανάδων μας!" Ενώ εσύ μας είπες καλά παιδιά; (1)

"Δεν υπάρχουν εγκλήματα στο όνομα της Αθεΐας."
βλέπε κουμουνισμό, μπολσεβίκοι, κόκκινοι χμερ κ.α. (2)

Θα γράψω και μια πρόταση που εμπεριέχει πολλά περί ιδεολογίας και ανθρώπων να γίνω πιο κατανοητός για το τι πιστεύω περί του θέματος, επισημαίνοντας ότι και αυτό δεν είναι βρισιά: "Δεν κρίνω ιδέες από πράξεις ανθρώπων."
Οι περισσότεροι άνθρωποι ως εικονοσκεπτόμενοι, μην έχοντας αρκετή κριτική σκέψη, αιώνια "θύματα" της διαφήμισης, διαχρονικά, κρίνουν ιδέες ή θρησκείες από πράξεις ανθρώπων.
(1) Ιδού αυτά που διάβασες από μένα:
Οι κλασικές ταλιμπανιές
Αλίμονο σε αυτούς τους υποκριτές και φαρισαίους, που μας κουνάνε το δάκτυλο
Και πάλι λίγα σου έσυρα, όταν ΕΣΥ ΠΡΩΤΟΣ με απεκάλεσες: υποψήφιο βιαστή, φονιά, κλέφτη, απατεώνα, εκμεταλλευτή και παιδόφιλο!

(2) Άλλη μια συνεχώς επαναλαμβανόμενη ταλιμπανιά!
Τα κομμούνια χτύπησαν τις θρησκείες - όλες τις θρησκείες και όχι μόνο την δική σας, επειδή δεν ανέχονταν άλλο κέντρο εξουσίας δίπλα στο δικό τους. Και είναι τις πάσι γνωστό ότι η θρησκείες έχουν εξουσία.
Τα εγκλήματα τους ήταν ΠΟΛΙΤΙΚΑ, στο όνομα του Μαρξισμού και όχι της Αθεΐας.
Μα καλά δεν βαρεθήκατε την ίδια καραμέλα;


Με τα υπόλοιπα - και ακατάληπτα - δεν ασχολούμαι.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48498
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 14 Ιουν 2018, 21:07

Εικόνα
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

ksmyrn
Δημοσιεύσεις: 1569
Εγγραφή: 21 Μάιος 2018, 16:16

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksmyrn » 15 Ιουν 2018, 07:42

@Nandros Είσαι ανίκητος, δεν συνεχίζω άλλο.

@Kauldron Τι σχέση έχει αυτό με το νήμα; Ή έχει;

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 20 Ιουν 2018, 22:01

ksmyrn έγραψε:
10 Ιουν 2018, 08:52
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
04 Ιουν 2018, 20:52
Ο Αθεος δεν μπορεί να δημιουργήσει θρησκευτικό μίσος...
Ουτε θρησκευτικό πόλεμο...
Ουτε Ιεροεξεταστές...

Αλλά μπορεί να βιάσει, να σκοτώσει, να κλέψει, να εξαπατήσει, να κάνει ότι γουστάρει χωρίς ενοχές, εάν μπορεί βεβαίως. Γιατί να μην τα κάνει; Ας μπορέσει να μαζέψει λεφτά, να πληρώνει παιδάκια να κάνουν τα θελήματά του, να εκμεταλλεύεται καταστάσεις και ανθρώπους, γιατί όχι; Αφού δεν έχει σημασία :)

Πιστεύει στην ανθρωπότητα... μάλιστα τι σημαίνει αυτό δεν το πιάνω αλλά δεν μου ακούγεται κάτι ορισμένο, αόριστο είναι. Εγώ από όσο ξέρω η ανθρωπότητα έχει κάνει και τους ιεροεξεταστές και τους θρησκευτικούς πολέμους που αναφέρεις αλλά και πολλά άλλα άσχετα με την οποιαδήποτε θρησκεία.


Και άλλο άθρησκος, άλλο άθεος.
Αυτό που περιγράφεις στο μπολντ πάντως είναι ο ανήθικος και όχι ο άθεος, και αποτελεί απόδειξη πως εσείς οι ενθρησκοι ταυτίζετε την πίστη στον θεό με την ηθική, κάτι που προφανώς δεν ισχύει. Η τάση αυτή είναι καθαρά προπαγανδιστική και εδρεύει στον χριστιανισμό από την γέννησή του.

Με την ηθική δηλ. ΔΕΝ διατηρούν εργολαβία μόνο οι ένθεοι και μάλιστα οι ένθεοι συγκεκριμένης μόνο θρησκείας, με την ηθική ΔΕΝ διατηρεί εργολαβία κανένας κερατάς με το συμπάθειο.

Ίσα ίσα μάλιστα που αν συγκρίναμε έναν ηθικό άθεο με έναν ηθικό ένθεο, ο πρώτος θα είναι πιο αυθεντικός στην ηθική του, γιατί αυτή δεν θα ήταν προϊόν ιδιοτελούς ανταλλαγής με κάποιον θεό, αλλά θα ήταν εντελώς ανιδιοτελής στάση χωρίς κανένα αντάλλαγμα από κανέναν θεό.

Συμφωνώ όμως μαζί σου, πως άλλο άθρησκος και άλλο άθεος.

Θα είχε νόημα πάντως να πάρεις θέση σε αυτό που θέτει ο σκεπτικ, χωρίς να αλλάξεις θέμα, όπως κάνεις. Για παράδειγμα και για να κάνω στη θέση σου, αυτό που θα έπρεπε να κάνεις εσύ ksmyrn :

Αν για τον άθεο η μη ύπαρξη θεού είναι μια βέβαιη και αναμφισβήτη αλήθεια, αφού είναι άθεος, δεν θα μπορούσε και αυτός να δημιουργήσει όμοιο αντι-θρησκευτικό φανατισμό ? Το αίτιο δηλ. του θρησκευτικού φανατισμού είναι απλά ο θεός ή μήπως είναι η μοναδική συμπαντική και αναμφισβήτητη αλήθεια που θα θέσουμε στο απυρόβλητο, είτε αυτή είναι πως θεός υπάρχει, είτε αυτή είναι πως θεός δεν υπάρχει ?
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών