Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 22 Ιουν 2018, 00:20

Ιτς οκ λορντ.

Το ουσιώδες θέμα με όλες αυτές τις κατηγορίες (αθεος, ενθεος, αθρησκος, ενθρησκος, αγνωστικιστής κλπ) είναι πως δεν επικεντρώνονται στην διαχωριστική ουσία. Η ουσία ΔΕΝ είναι το αν υπάρχει θεός ή όχι, αυτό από μόνο του είναι αδιάφορο για τους ανθρώπους ένθεους ή άθεους !

Η ουσία βρίσκεται στο αν υπάρχει αλληλεπίδραση (αν δηλ. ασχολείται) η όποια συμπαντική οντότητα, με τους ανθρώπους ! Η πίστη ή μη σε αυτήν την αλληλεπίδραση είναι στη πραγματικότητα το διαχωριστικό όριο και όχι η πίστη ή μη, στην ύπαρξη θεού.

Ένας αγνωστικιστής π.χ. που θεωρεί πως μπορεί να υπάρχει θεός, αλλά ωστόσο πως αν υπάρχει δεν αλληλεπιδρά με τους ανθρώπους, είναι απολύτως ισοδύναμος με έναν άθεο που πιστεύει πως δεν υπάρχει θεός, πολύ απλά γιατί και οι δύο αποκλείουν εκείνη την αλληλεπίδραση.

Το ταυτοτικό γνώρισμα του θρήσκου ΔΕΝ είναι η ύπαρξη θεού (και γιαυτό είναι λάθος ο προσδιορισμός του άθεου με βάση αυτό), το ταυτοτικό γνώρισμα του θρήσκου είναι η πίστη στην ύπαρξη αλληλεπίδρασης κατά όπως ορίζει η χ θρησκεία.

Το ένα λεπτό σημείο λοιπόν είναι πως η πίστη στην αλληλεπίδραση, είναι αυτή που διαχωρίζει τον πιστό από τον άπιστο και όχι η πίστη στο αν υπάρχει θεός ή όχι.

Το δεύτερο λεπτό σημείο είναι η ταύτιση του ανθρώπινου λόγου που θα πει "αλληλεπίδρασα με τον θεό" με τον ίδιο τον θεό ! Έτσι κάποιος ο οποίος π.χ. απορρίπτει τον χριστιανισμό δεν θα ληφθεί ως κάποιος ο οποίος απλά απορρίπτει όλους αυτούς τους ανθρώπινους λόγους που ομιλούν και γράφουν για τον χριστό, αλλά θα ληφθεί ως κάποιος που απορρίπτει απευθείας τον χριστό σα να τον έβλεπε μπροστά του και να τον ράπιζε. Σιωπηλά και ύπουλα δηλ. η κεκαλυμμενη πίστη στην αλληλεπίδραση με τον θεό, προαπαιτεί την πίστη στον πολύ ανθρώπινο λόγο που την μαρτυρεί.

Διαχρονικά τα ιερατεία των θρησκειών κρύφτηκαν πίσω από αυτά τα δυο λεπτά σημεία για να μπορούν να οπαδοποιούν τις μάζες και να τις φανατίζουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 22 Ιουν 2018, 00:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 22 Ιουν 2018, 00:27

nik_killthemall έγραψε:
22 Ιουν 2018, 00:20
Ιτς οκ λορντ.

Το ουσιώδες θέμα με όλες αυτές τις κατηγορίες (αθεος, ενθεος, αθρησκος, ενθρησκος, αγνωστικιστής κλπ) είναι πως δεν επικεντρώνονται στην διαχωριστική ουσία. Η ουσία ΔΕΝ είναι το αν υπάρχει θεός ή όχι, αυτό από μόνο του είναι αδιάφορο για τους ανθρώπους ένθεους ή άθεους !

Η ουσία βρίσκεται στο αν υπάρχει αλληλεπίδραση (αν δηλ. ασχολείται) η όποια συμπαντική οντότητα, με τους ανθρώπους ! Η πίστη ή μη σε αυτήν την αλληλεπίδραση είναι στη πραγματικότητα το διαχωριστικό όριο και όχι η πίστη ή μη, στην ύπαρξη θεού.

Ένας αγνωστικιστής π.χ. που θεωρεί πως μπορεί να υπάρχει θεός, αλλά ωστόσο πως αν υπάρχει δεν αλληλεπιδρά με τους ανθρώπους, είναι απολύτως ισοδύναμος με έναν άθεο που πιστεύει πως δεν υπάρχει θεός, πολύ απλά γιατί και οι δύο αποκλείουν εκείνη την αλληλεπίδραση.

Το ταυτοτικό γνώρισμα του θρήσκου ΔΕΝ είναι η ύπαρξη θεού (και γιαυτό είναι λάθος ο προσδιορισμός του άθεου με βάση αυτό), το ταυτοτικό γνώρισμα του θρήσκου είναι η πίστη στην ύπαρξη αλληλεπίδρασης κατά όπως ορίζει η χ θρησκεία. Η πίστη στην αλληλεπίδραση είναι αυτή που διαχωρίζει τον πιστό από τον άπιστο και όχι η πίστη στο αν υπάρχει θεός ή όχι.
Οι αθεοι εχουν γνωρισει ολες τις θρησκειες και τις εχουν απορριψει ως προς τον τροπο αλληλεπιδρασης με το θειο? (πρακτικα ανωτερη δυναμη)

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 22 Ιουν 2018, 00:44

θεωρώ πως όχι, και αυτό γιατί δεν τους ενδιαφέρει η ποικιλότητα του τρόπου αλληλεπίδρασης με το θείο (αυτή ενδιαφέρει τους θρήσκους). Οι άθεοι ή και άθρησκοι απλά αποκλείουν λόγω έλλειψης αποδεικτικών στοιχείων

1) οποιονδήποτε τρόπο αλληλεπίδρασης ανεξαρτήτως ποικιλότητας και

2) οποιαδήποτε συγκέντρωση του σύμπαντος σε μια συνείδηση = θεός

Εξάλλου στη πράξη η θεωρία του θεού και η θεωρία του μη θεού ως προς την καταγωγή τους ίδιες είναι = αιωνιότητα !

- Το σύμπαν το εφτιαξε ο θεός. Και τον θεό ποιος τον έφτιαξε ? κανείς, υπήρχε αιώνια ...
- Το σύμπαν δεν το έφτιαξε κανείς, υπήρχε από αιώνια ...

Όλες οι θεωρήσεις δηλ. διαφέρουν μόνο στο ποια μπορεί να φτιαχτεί ώστε να προσφέρει εκείνην την πολύτιμη αλληλεπίδραση και ποια όχι !

Ένα αχανές και αιώνιο σύμπαν δεν έχει συνείδηση άρα δεν μπορούμε να επινοήσουμε αλληλεπίδραση με αυτό, ένα σύμπαν όμως συγκεντρωμένο σε μια συνείδηση (θεό) αυτόματα η συνείδηση θα μας πρόσφερε την δυνατότητα να επινοήσουμε αλληλεπίδραση με αυτό. Βέβαια αλληλεπίδραση επιλεκτική όχι για όλους, δεν είμαστε όλοι ίσα κι όμοια ...
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40680
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιουν 2018, 00:56

ksmyrn έγραψε:
10 Ιουν 2018, 08:52
Αλλά μπορεί να βιάσει, να σκοτώσει, να κλέψει, να εξαπατήσει, να κάνει ότι γουστάρει χωρίς ενοχές, εάν μπορεί βεβαίως. Γιατί να μην τα κάνει; Ας μπορέσει να μαζέψει λεφτά, να πληρώνει παιδάκια να κάνουν τα θελήματά του, να εκμεταλλεύεται καταστάσεις και ανθρώπους, γιατί όχι; Αφού δεν έχει σημασία :)
Αν εσύ δεν τα κάνεις όλα αυτά γιατί δεν θες να πας στην κόλαση, τότε δεν είσαι και πολύ καλός άνθρωπος. Εγώ δεν τα κάνω γιατί δεν θέλω, όχι γιατί φοβάμαι κάποια τιμωρία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 22 Ιουν 2018, 00:58

Οποτε αθεος ειναι αυτος που δεν πιστευει στην υπαρξη Θεου ασχετα αν η αλληλεπιδραση με το συμπαν της δυναμης αποκαλουμενης ως Θεο δεν εμπιπτει επακριβως σε καποιο υπαρχον θρησκευτικο δογμα. Ναι?

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 22 Ιουν 2018, 01:17

Lord Snow έγραψε:
22 Ιουν 2018, 00:58
Οποτε αθεος ειναι αυτος που δεν πιστευει στην υπαρξη Θεου ασχετα αν η αλληλεπιδραση με το συμπαν της δυναμης αποκαλουμενης ως Θεο δεν εμπιπτει επακριβως σε καποιο υπαρχον θρησκευτικο δογμα. Ναι?

κατά τη γνώμη μου, ναι.

Και κατά τη γνώμη μου λανθασμένα είναι αυτός ο άθεος κι ο αντίθετος από αυτόν ο ένθεος/πιστός. Γιατί και οι δύο στη πραγματικότητα δεν εξαρτώνται από την ύπαρξη θεού, αλλά από την δυνατότητα ή μη αλληλεπίδρασης με αυτόν. Ο "ένθεος" είναι αυτός που πιστεύει πως υπάρχει αλληλεπίδραση, οπότε ο "άθεος" που προσδιορίζεται αντίθετα από τον "ένθεο" θα πρέπει να είναι απλά αυτός που πιστεύει πως δεν υπάρχει αλληλεπίδραση.

Και η ύπαρξη ή μη του θεού να είναι και στους δυό αδιάφορη που όντως είναι.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 22 Ιουν 2018, 01:25

nik_killthemall έγραψε:
22 Ιουν 2018, 01:17
Lord Snow έγραψε:
22 Ιουν 2018, 00:58
Οποτε αθεος ειναι αυτος που δεν πιστευει στην υπαρξη Θεου ασχετα αν η αλληλεπιδραση με το συμπαν της δυναμης αποκαλουμενης ως Θεο δεν εμπιπτει επακριβως σε καποιο υπαρχον θρησκευτικο δογμα. Ναι?

κατά τη γνώμη μου, ναι.

Και κατά τη γνώμη μου λανθασμένα είναι αυτός ο άθεος κι ο αντίθετος από αυτόν ο ένθεος/πιστός. Γιατί και οι δύο στη πραγματικότητα δεν εξαρτώνται από την ύπαρξη θεού, αλλά από την δυνατότητα ή μη αλληλεπίδρασης με αυτόν. Ο "ένθεος" είναι αυτός που πιστεύει πως υπάρχει αλληλεπίδραση, οπότε ο "άθεος" που προσδιορίζεται αντίθετα από τον "ένθεο" θα πρέπει να είναι απλά αυτός που πιστεύει πως δεν υπάρχει αλληλεπίδραση.

Και η ύπαρξη ή μη του θεού να είναι και στους δυό αδιάφορη που όντως είναι.
Oποτε λεμε το ιδιο :lol:
Ξερεις τι γινεται εδω? Θα το δωσω με ενα απλο παραδειγμα.

Εγω
-Παιδια αυτο το αυτοκινητο ειναι μαυρο
Αθεος 1
-Πως τολμας ασχετε αυτο το αυτοκινητο δεν ειναι μαυρο, ειναι απλα το πιο σκουρο χρωμα που υπαρχει
Αθεος 2
- Αυτο το αυτοκινητο δεν ειναι μαυρο, ειναι το χρωμα που οριζεται απο την απουσια του φωτος
Εγω
- :p2:

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 22 Ιουν 2018, 01:46

καταλαβαίνω τι λες, αλλά σε αυτό που προσπαθώ να πω εγω το βλέπω καπως ετσι :

εν-μαυρος = θρησκος
-Παιδια αυτο το ταμτιριριμ ειναι μαυρο
Α-ταμτιριριμ = αθεος
-Πως τολμας ασχετε αυτο δεν είναι ταμτιριριμ
Αν-μαυρος = αθρησκος
- Δεν πα να ναι κι ο σπαιντερμαν, μαύρο ΔΕΝ είναι
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 22 Ιουν 2018, 02:03

Θα κανω αλλη μια προσπαθεια, γιατι ο Νανδρος χρησιμοποιησε το αρχικο μου ποστ και ειτε ηθελημενα ειτε αθελητα δεν διεγνωσε κατι πολυ βασικο και απο εκει ισως το πηραν λαθος και οι υπολοιποι.
Εγω παλι βαζω ακριβως στο ιδιο καλαθι ενα φανατικο δογματικο ενθεο με ενα ''αθεο''. Και οι δυο πιστευουν με αλαζονικο τροπο οτι εχουν λυσει το μεγαλυτερο μυστηριο του συμπαντος. Τα εισαγωγικα στο αθεος τα εβαλα γιατι πολυ λιγοι πραγματικοι αθεοι υπαρχουν. Οι περισσοτεροι απλα ετεροπροσδιοριζονται απο τις ενεργειες της χριστιανικης εκκλησιας (και επειδη στην Ελλαδα ειμαστε και σε αυτο μαιμουδες, συνηθως αναφερονται σε πρακτικες της καθολικης εκκλησιας, πχ σταυροφοριες, ιερα εξεταση κτλ).
Η φραση κλειδι. Ουσιαστικα διαχωριζω τους αθεους σε δυο κατηγοριες.
Α) Οι πραγματικοι αθεοι, οι οποιοι απορριπτουν την υπαρξη ανωτερης δυναμης της οποιας η επιδραση στο συμπαν εχει αντικτυπο με εμας. Αυτους τους θεωρω την αλλη πλευρα του νομισματος των φανατικων δογματικων ενθρησκων. Και οι δυο μιλουν με απολυτη βεβαιοτητα για την υπαρξη ή μη υπαρξη καποιας δυναμης τις ενεργειες της οποια ισως να μην μπορουμε να καταλαβουμε καν.

Β) Οι συνηθεις ''αθεοι'' οι οποιοι ουσιαστικα διαμαρτυρομενοι προς την κραταια θρησκεια ειναι (αν και συνηθως εστιαζουν στον χριστιανισμο και πολλες φορες παπαγαλιζουν ατακες που δεν αφορουν καν το τοπικο τους δογμα). Αυτη η κατηγορια δεν εχει σταθερη οπτικη. Ετεροπροσδιοριζεται. Απλα λεει οχι σε αυτα που λεει η ''αλλη πλευρα''. Η οποια συνηθως εχει βοηθησει παρα πολυ στην προκληση της οποιας απεχθειας και αποστροφης.
Βεβαια ειναι και μια πρωιμη μορφη χιπστεροατενσιοχορισμου για να τα λεμε ολα. Ξερεις τρομαζω τα παππουδια με τις αιρετικες αποψεις μου, μοναχικος οδοιπορος στον κοσμο των συνηθισμενων κτλ.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40680
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιουν 2018, 02:09

Οι πραγματικοί άθεοι, απορρίπτουμε την ύπαρξη ανώτερης δύναμης με τον ίδιο τρόπο που απορρίπτουμε την ύπαρξη των νεράιδων. Όταν κάτι είναι μη διαψεύσιμο, είναι εύλογο να ζεις την ζωή σου θεωρώντας ότι δεν υπάρχει.

Το να ονομάζεις δογματισμό την απόρριψη μιας ανώτερης δύναμης είναι σαν να θεωρείς δογματισμό την απόρριψη των ξωτικών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 22 Ιουν 2018, 05:39

Απάντηση ΜΕΡΙΚΗ σε αυτον πού ρώτησε τί εννοώ
όταν λέω πίστη στην Ανθρωπότητα ..........

Η Αγία Τριάδα τού παιδικού μου μυαλού ....

Εγώ ...... ο Υιος

Ολα τά Άλλα ........ ο Πατέρας

Τό διαστημα ανάμεσα σέ μένα καί σε Ολα τα "Αλλα πού μεταφέρει καί τό Λόγο ....... Τό Αγιο Πνεύμα

Πνεύμα = Αέρας / Οίνου πνεύμα / Ανά - Πνοή ........

Θά συνεχίσω
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 22 Ιουν 2018, 06:58

Πρός
Κύριο Χιονάτο ........

Τό Μεγάλο Μυστήριο τού Σύμπαντος οπως λέτε
εγώ νομίζω οτι είναι τό ερώτημα

Αν υπάρχει Ζωή μετά Θάνατον

Θά μπορούσε θά έλεγε κάποιος νά υπάρχει
καί χωρίς τήν ύπαρξη Θεού .....
Ολα τά σενάρια είναι ανοιχτά
σε αυτά τά Αληθινά ερωτήματα .......

Μιά αντίληψη γιά τό Θείο ειναι καί αυτή
πού δέν μπορεί νά βρεί " Λόγο ύπαρξης "
τού Θείου ......

Μιά αλλη πιό παιδική καί αληθινή
ο ΦΟΒΟΣ καί η ΚΟΛΑΣΗ .......
Υπάρχει Θεός πού δέν σέ Φοβίζει ; ......
Αυτό πού μάς Ενώνει είναι ο Φόβος ; .......
Καί ο επιπλέον φόβος από τούς Αντιπροσώπους αυτού ; .........
Πώς θά ήταν μιά κοινωνία χωρίς Φόβο Θεού ; ........
Δέν μιλάω γιά τό φόβο τών Νόμων μιάς κοινωνίας .......

Ο Μάικλ Νιούτον μάστερ στά παιδιά αγρίμια
παιδιά πού μεγάλωσαν στή φύση
στά ντόκυ του WILD CHILDS
δείχνει οτι δέν μσθαίνουν ποτέ να περπατούν όρθια
δέν μιλάνε κσί ούτε θά μιλήσουν καί απορείς
πώς αυτά τά παιδιά θά δημιουργούσαν έννοια θεού ......

Η Ιδέα τής ΚΟΛΑΣΕΩΣ δέν ξέρω από πού τήν πήραν ....
Η Παλαιά Διαθήκη δέν έχει μεταθανάτια Ζωή ........
Τήν πήραν από αυτή τή Πουτάνα τόν Πλάτωνα ;
Μεταφέρει μιά ιδέα της στό " Μύθο τού Ηρός " .........
Να τήν πήραν από κανένα αιγυπτοπερσικό μύθο .... δέν ξέρω .....

Πάντως η Ιδέα τής ΑΙΩΝΙΑΣ ΚΑΤΑΔΙΚΗΣ δείχνει
μιά Απύθμενη σαδιστικότητα ....
Η Πρώτη Αναπάντητη τού Ιησού ήταν όταν τόν ρωτάει
κάποιος από το πλήθος πού θά πάνε οι πιό πολλοί ......
Στήν Κόλαση ή στόν Παράδεισο .......
Διείδε λέει πονηρία σέ αυτόν καί δέν απήντησε ........
Μα υπήρχαν κσί μή πονηροί πού θά ήθελαν μιά απάντηση .....
Απαντάει όμως αλλού οταν λέει
" όλοι ειναι καλεσμένοι αλλά λίγοι θά κάτσουν νά φάνε μέ τον Πατέρα "
Και η Πύλη είναι στενή και λιγοι .....καί εκεί πού είναι ό τριγμός τών οδόντων .....

Μήπως αυτή η Απύθμενη σαδιστεία δείχνει κατά βάθος
οτι είναι ο καθρέφτης τής δικής μας Αβύσσου .....τού μυαλού μας ;
Μήπως το σενάριο είναι οικείο καί τό δεχόμαστε ;
Πώς νά δεχτείς Λογικά τήν Κόλαση αν δέν τήν έχεις μέσα σου ;

Κάτι πού ειναι ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ δέν θίχτηκε είδα πολύ .....
Ξαναείπαμε οτι δέν θά μας πείραζε οσο μάς πειράζει
αν δέν υπήρχε η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ στούς ΑΙΩΝΕΣ πού πέρασαν ....
Ο Πλάτων ήθελε Θάνατο γιά τόν Αθεο καί μέχρι σήμερα
είναι στίγμα στήν κοινωνία καί ανεπιθύμητος μέ σκληρό
Κυνήγι σε όλο τό Ντροπιαστικό Παρελθόν της Ανθρωπότητας .....

Η Αντιμετωπιση τού Αλλου είναι καί τό ένα από τα 2 βσσικά
Ερωτήματα σε αυτό τό καταπληκτικό βιβλίο
" Το Ονομα τού Ρόδου " τού Ουμπέρτο Εκο / το αλλο είναι γιά το Γέλιο ....

Μαύρη Μπογιά

Τι είναι ο Διαφορετικος Μη Θεός ..... ρε παιδάκι μου .....

Στάλκερ
και σύν αυτώ
Η Νεο Ξύλινη Γραμμική Γ
Γεμίζει τίς Λέξεις μέ Σαράκι ......
καί η ερμηνείσ δυσκολεύει κάπως ....

Μήν περάσει δηλαδή κανα Δασαρχείο ....
Καί χαρακτηρίσει τό νήμα Δασική έκταση .....
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 22 Ιουν 2018, 08:11

hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2018, 02:09
Οι πραγματικοί άθεοι, απορρίπτουμε την ύπαρξη ανώτερης δύναμης με τον ίδιο τρόπο που απορρίπτουμε την ύπαρξη των νεράιδων. Όταν κάτι είναι μη διαψεύσιμο, είναι εύλογο να ζεις την ζωή σου θεωρώντας ότι δεν υπάρχει.

Το να ονομάζεις δογματισμό την απόρριψη μιας ανώτερης δύναμης είναι σαν να θεωρείς δογματισμό την απόρριψη των ξωτικών.
Η υπαρξη ή μη ανωτερης δυναμης ειναι το ιδιο πραγμα με την πιστη ή μη πιστη στα ξωτικα. Οκ
Πας να φερεις λιγο την μπαλα απ την εξεδρα?

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 22 Ιουν 2018, 17:14

Lord Snow έγραψε:
22 Ιουν 2018, 08:11
hellegennes έγραψε:
22 Ιουν 2018, 02:09
Οι πραγματικοί άθεοι, απορρίπτουμε την ύπαρξη ανώτερης δύναμης με τον ίδιο τρόπο που απορρίπτουμε την ύπαρξη των νεράιδων. Όταν κάτι είναι μη διαψεύσιμο, είναι εύλογο να ζεις την ζωή σου θεωρώντας ότι δεν υπάρχει.

Το να ονομάζεις δογματισμό την απόρριψη μιας ανώτερης δύναμης είναι σαν να θεωρείς δογματισμό την απόρριψη των ξωτικών.
Η υπαρξη ή μη ανωτερης δυναμης ειναι το ιδιο πραγμα με την πιστη ή μη πιστη στα ξωτικα. Οκ
Πας να φερεις λιγο την μπαλα απ την εξεδρα?
Το πρόβλημα εδώ είναι πως εσύ σνοου ρωτάς για κάτι ασήμαντο και δίχως νόημα αλλά κι ο χελι απ'την άλλη, σου απαντά σε κάτι διαφορετικό από αυτό που ρωτάς.

Εσύ σνόου ρωτάς για την ύπαρξη ή μη, μιας ανώτερης δύναμης η οποία είναι από μόνη της ένα τπτ. Αν δεν διευκρινιστεί κατά πόσο αυτή η ανώτερη δύναμη φέρει το χαρακτηριστικό της αλληλεπίδρασης με τους ανθρώπους ή όχι, τότε αυτή η ανώτερη δύναμη είτε υπάρχει, είτε όχι, είναι ακριβώς το ίδιο !

Εσύ χέλι, ενώ ο σνοου ρωτα για την ύπαρξη και μόνο, της ανώτερης δύναμης, του απαντάς με κάτι που φέρει ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό γνώρισμα της ανώτερης δύναμης : αυτό της αλληλεπίδρασης και μάλιστα της αστείας αλληλεπίδρασης με τους ανθρώπους (τα ξωτικά είναι επινοήματα της φαντασίας που αλληλεπιδρούν με τους ανθρώπους).

Όπως είπα πιο πάνω η διαχωριστική γραμμή δεν είναι το αν ο θεός υπάρχει ή όχι (άρα δεν είναι ο διαχωρισμός άθεος-ένθεος), η διαχωριστική γραμμή είναι το αν μπορεί να υπάρξει συνειδητή αλληλεπίδραση με το ασύλληπτο ή όχι (άθρησκος - ένθρησκος) δεχομενοι πως οποιαδήποτε γήινη θρησκεία τάσσεται υπέρ της δυνατότητας αλληλεπίδρασης και ορίζει τον τρόπο της.

Κατά τ'άλλα αν θα ήθελε κάποιος να διαχωρίσει όχι μόνο τους άθεους αλλά και τους ένθεους και τους άθρησκους και τους αγνωστικιστές και όλους σε κατηγορίες, βασικό κομμάτι του διαχωρισμού του θα έπρεπε να είναι η συνειδητότητα της πίστης / άποψης του καθενός από αυτούς.
Για παράδειγμα τόσο στην έναρξη των θρησκειών όσο και στην πορεία ακόμα και στο παρόν, εδώ και χιλιετίες οι ένθρησκοι διαιωνίζονται ασυνείδητα μεγαλώνοντας σε ένθρησκα κατεστημένα (π.χ. νηπιοβαπτισμός).
Αυτόματα αυτό σημαίνει πως το ποσοστό των κατ'όνομα ένθρησκων θα είναι πολύ μεγαλύτερο από το ποσοστό των κατ'όνομα μη ένθρησκων, οι οποίοι επιπλέον θα πρέπει να αντιμετωπίσουν πέραν της απόκτησης συνειδητής θέσης και το γεγονός πως θα πρέπει να κάνουν κάτι που είναι αντίθετο από αυτό που κάνουν οι συντριπτικά πολλοί.

Ναι μεν η Καινή Διαθήκη είναι μπεστ σέλερ, αλλά τα μπεστ σέλερ κατά κανόνα λειτουργούν ακριβώς όπως ένα μπιμπελό ή ένα κασκόλ ομάδας : είτε διακοσμητικά, είτε οπαδικά. Προάγοντας και στις 2 περιπτώσεις την μη συνειδητότητα.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40680
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Α : ΑΘΕΟΙ : η Ποιότητα κ η Πίστη τους ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιουν 2018, 23:49

nik_killthemall έγραψε:
22 Ιουν 2018, 17:14
Εσύ χέλι, ενώ ο σνοου ρωτα για την ύπαρξη και μόνο, της ανώτερης δύναμης, του απαντάς με κάτι που φέρει ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό γνώρισμα της ανώτερης δύναμης : αυτό της αλληλεπίδρασης και μάλιστα της αστείας αλληλεπίδρασης με τους ανθρώπους (τα ξωτικά είναι επινοήματα της φαντασίας που αλληλεπιδρούν με τους ανθρώπους).
Μα και οι θεοί είναι ανθρώπινα επινοήματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών