Πιστεύετε στη Μοίρα;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 21 Μάιος 2020, 01:52

EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Μάιος 2020, 01:37
Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
21 Μάιος 2020, 01:15
Στην μοίρα πιστεύουν αυτοί που δεν μπορούν να την αλλάξουν, κάπου πρέπει να αποδώσουν ευθύνες για την ανικανότητά τους.
Να σε ρωτήσω κατι, οταν βλέπεις ενα οποιοδήποτε ζωο, πιστεύεις οτι εχει καποια προδιαγεγραμμένη πορεία; Γιατι ο άνθρωπος να ειναι διαφορετικός;

Φυσικά και υπάρχει μοιρα. Είναι η τύχη, οι παράγοντες που σου δοθηκαν με τη γεννα σου, βιολογικα προκαθορισμένα χαρακτηριστικά, με μπολικη δοση τυχαιότητας. Δεν επέλεξες κανενα φυσικο χαρακτηριστικό σου, αλλα ουτε καν το περιβάλλον στο οποιο ανεπτυξες καθε σημαντικο σκιλ που έχεις, ειναι αυτο που σου φορτωσαν οι δικοι σου. Ομως υπάρχει και το τι κανεις εσύ απο εκει κ περα, αλλα σιγουρα υπάρχουν και καποιες αρχικές συνθήκες.

Συν Αθηνά και χείρα κινει, όπως εύστοχα ελεγαν οι αρχαίοι, τυπε :)
Αλλα ας μη βγάζουμε κ εντελώς εκτος την Αθηνά απο το παιχνίδι :)
Μιλάμε για το σύνολο, σίγουρα κάποιος που θα γεννηθεί με κάποιο πρόβλημα το έχει χαμένο από χέρι, γιαυτό και όλες αυτές οι διευκολύνσεις οι παροχές κλπ για τα άτομα με ειδικές ανάγκες. Αυτό ας το αφήσουμε στην άκρη.

Όταν φοβάσαι να ρισκάρεις η τύχη σου φταίει και η μοίρα. Δεν πιστεύω να θεωρείς λογικό να κάθεται κάποιος στον καναπέ του και να του φταίει η μοίρα επειδή δεν συμβαίνει τίποτα.
Και όμως, το 80% μην πω και παραπάνω αυτό κάνει.

Άβαταρ μέλους
Interregnum
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 16:12
Phorum.gr user: outpost 7 / Κίρκος
Τοποθεσία: It's all a deep end

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Interregnum » 14 Ιούλ 2020, 17:04

Τι είναι μοίρα και τι θέληση;
Τι είναι διαίσθηση και τι προβολή;
Τι είναι όνειρο και τι πραγματικότητα;

Τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει για σένα το να ζεις σ' ένα κόσμο όπου απουσιάζουν οι θεοί και η πρόνοια;
Τι είναι κανείς και τι δεν είναι;
Όνειρο σκιάς ο άνθρωπος.
“Ο πολιτισμός, η κοινωνική ιεραρχία που γεννάται από τις πολιτισμικές αξίες, είναι που προΐστανται στην απόδοση ρόλων προηγουμένων κάθε οικονομικής αναλύσεως της παραγωγής και του καταμερισμού.” (Francois Perroux)

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 15 Ιούλ 2020, 11:05

Interregnum έγραψε:
14 Ιούλ 2020, 17:04
Τι είναι μοίρα και τι θέληση;
Τι είναι διαίσθηση και τι προβολή;
Τι είναι όνειρο και τι πραγματικότητα;

Τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει για σένα το να ζεις σ' ένα κόσμο όπου απουσιάζουν οι θεοί και η πρόνοια;
Τι είναι κανείς και τι δεν είναι;
Όνειρο σκιάς ο άνθρωπος.
Θα ήθελα να σταθούμε λίγο στη διαίσθηση. Το max planck institute αναγνωρίζει τη διαίσθηση, ο τρόπος λειτουργίας της οποίας παραμένει απροσδιόριστος, ως την μεγαλύτερη μορφή νοημοσύνης.
Είναι η αίσθηση που ενστικτωδώς αντιλαμβάνεται ποιες πληροφορίες είναι χρήσιμες και ποιες όχι, αυτομάτως επιλέγοντας τη σωστή κίνηση. Δεν υπάρχει τίποτα το μεταφυσικό σε αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 27 Ιούλ 2020, 11:52

Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
21 Μάιος 2020, 01:52
EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Μάιος 2020, 01:37
Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
21 Μάιος 2020, 01:15
Στην μοίρα πιστεύουν αυτοί που δεν μπορούν να την αλλάξουν, κάπου πρέπει να αποδώσουν ευθύνες για την ανικανότητά τους.
Να σε ρωτήσω κατι, οταν βλέπεις ενα οποιοδήποτε ζωο, πιστεύεις οτι εχει καποια προδιαγεγραμμένη πορεία; Γιατι ο άνθρωπος να ειναι διαφορετικός;

Φυσικά και υπάρχει μοιρα. Είναι η τύχη, οι παράγοντες που σου δοθηκαν με τη γεννα σου, βιολογικα προκαθορισμένα χαρακτηριστικά, με μπολικη δοση τυχαιότητας. Δεν επέλεξες κανενα φυσικο χαρακτηριστικό σου, αλλα ουτε καν το περιβάλλον στο οποιο ανεπτυξες καθε σημαντικο σκιλ που έχεις, ειναι αυτο που σου φορτωσαν οι δικοι σου. Ομως υπάρχει και το τι κανεις εσύ απο εκει κ περα, αλλα σιγουρα υπάρχουν και καποιες αρχικές συνθήκες.

Συν Αθηνά και χείρα κινει, όπως εύστοχα ελεγαν οι αρχαίοι, τυπε :)
Αλλα ας μη βγάζουμε κ εντελώς εκτος την Αθηνά απο το παιχνίδι :)
Μιλάμε για το σύνολο, σίγουρα κάποιος που θα γεννηθεί με κάποιο πρόβλημα το έχει χαμένο από χέρι, γιαυτό και όλες αυτές οι διευκολύνσεις οι παροχές κλπ για τα άτομα με ειδικές ανάγκες. Αυτό ας το αφήσουμε στην άκρη.

Όταν φοβάσαι να ρισκάρεις η τύχη σου φταίει και η μοίρα. Δεν πιστεύω να θεωρείς λογικό να κάθεται κάποιος στον καναπέ του και να του φταίει η μοίρα επειδή δεν συμβαίνει τίποτα.
Και όμως, το 80% μην πω και παραπάνω αυτό κάνει.

.

Η Τύχη έχει νά κάνει μέ τήν κίνηση.....

Σίγουρα ο ακίνητος δέν έχει καμμία Τύχη.....

Σάν έννοια νομίζω ότι είναι " ο Ρούς τής Ζωής ".....

Πού άλλες φορές θά είναι Εύ--Τύχη.....καί άλλες Δύς--Τύχη.....

Η Μοίρα πάλι είναι η Μοίρα--σιά = πού Μοιρα--ζει τίς Μερίδες.....

Τις Μερίδες από τήν πίττα τής Υπαρξης.....

Ακόμα καί οι Θεοί ..... υπόκεινται στήν Μοίρα..... :102:

Τώρα τό Α-Μοιρος ..... είναι λίγο περίεργη λέξη..... :p2:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

dion
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2020, 10:11

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dion » 27 Ιούλ 2020, 15:10

Δεν πιστεύω στη μοίρα, όπως επίσης ούτε στην τύχη και την ατυχία.
Ο καθένας , με τις πράξεις, τις συμπεριφορές και εν γένει την στάση του απέναντι στη ζωή, χτίζει θεμέλια για το μέλλον του.
Η μοίρα, η τύχη και η ατυχία είναι έννοιες που δικαιολογούν τη μιζέρια, την απάθεια και τον αρνητισμό, με εκφράσεις τύπου : ''Δεν μπορώ να κάνω τίποτα για το τάδε ζήτημα, είμαι άτυχος'' ή ''Το'χει η μοίρα μου να μου συμβαίνουν τέτοια πράγματα.''
Καλύτερα να απεμπλακούμε λοιπόν από τέτοιες έννοιες-παγίδες και να συνειδητοποιήσουμε ότι μπορούμε να αλλάξουμε πολλά στη ζωή μας, να πετύχουμε τους στόχους μας και πολλά άλλα θετικά πράγματα, αρκεί να υπάρχει θέληση, πίστη και προσπάθεια!

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 27 Ιούλ 2020, 15:24

Υπάρχει κόσμος που γεννιέται με κάποια κληρονομημένη (ή κληρονομική; ) ασθένεια, για τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να ειπωθεί ότι ήταν μοιραίο.
Όμως για παράδειγμα το γεγονός ότι μπορεί να κάθομαι σε μια παραλία τρώγοντας παγωτό κι εκείνη τη στιγμή να με χτυπήσει τσουναμι δεν έχει να κάνει με τη μοίρα αλλά ένα τυχαίο γεγονός.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19722
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 27 Ιούλ 2020, 22:25

Όχι, δεν πιστεύω στην μοίρα.

Συνήθως την χρησιμοποιούν οι άνθρωποι σαν δικαιολογία για να νιώσουν καλύτερα, να βρουν φταίχτη ακόμα και όταν δεν υπάρχει.

- Casper -

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 27 Ιούλ 2020, 22:58

Μπορεί κάποιος/α να μου εξηγήσει την διαφορά της μοίρας με την τύχη γιατί έχω μπερδευτεί; Και εδώ το νήμα δεν με βοηθάει. Κάποιοι τις διαχωρίζουν σαν έννοιες, κάποιοι λένε πως είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Στο μυαλό μου είναι διαφορετικά πράγματα. Μοίρα για μένα σημαίνει κάτι που είναι γραφτό να γίνει. Π.χ γεννήθηκα το έτος 1993, ό,τι και να γίνει, θα πεθάνω το 2020 (παράδειγμα).Το κισμέτ, που ανέφερε η Μυρσίνη. Αποφασίζω να μην ταξιδέψω με ένα αεροπλάνο λόγω κακού "προαισθήματος" αλλά την ίδια μέρα πεθαίνω σε αυτοκινητιστικό (παράδειγμα πραγματικό αυτή την φορά που έχω ακούσει). Το' χε η μοίρα του που λέμε. Ήτανε γραφτό να πεθάνει εκείνη την μέρα. Σ' αυτό (στην μοίρα) δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω...

Όμως πιστεύω στην τύχη και στις συμπτώσεις. Έχουμε ελεύθερη βούληση. Εγώ θα αποφασίσω αν θα οδηγήσω το αμάξι μεθυσμένη, οπότε αυξάνω και τις πιθανότητες να πάθω ατύχημα ή να σκοτώσω κι' άλλους. Σ' αυτή την περίπτωση αν ισχυριστώ πως το ατύχημα ήταν τυχαίο δεν θα ισχύει και τόσο. Εγώ το προκάλεσα με τις πράξεις μου. Όμως συμβαίνουν και πράγματα εντελώς τυχαία που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε. Το πώς θα τα διαχειριστούμε είναι όλο το ζουμί. Δεν καταργούνται οι έννοιες επειδή κάποιος μπορεί να κάθεται ολημερίς να κλαίει για το πόσο κακότυχος είναι. Ένας άλλος άνθρωπος στην ίδια θέση μπορεί να βλέπει ευκαιρίες, μαθήματα ή απλά να συνεχίζει να προχωρά.

Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 27 Ιούλ 2020, 23:27

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2020, 11:52


Τώρα τό Α-Μοιρος ..... είναι λίγο περίεργη λέξη..... :p2:

.
Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο, προέρχεται από την έκφραση για τα φυτά: Δεν έχει στον ήλιο μοίρα (καλή μοίρα). Έτσι τουλάχιστον το έχουν συνδυάσει.

Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 27 Ιούλ 2020, 23:30

- Casper - έγραψε:
27 Ιούλ 2020, 22:58
Μπορεί κάποιος/α να μου εξηγήσει την διαφορά της μοίρας με την τύχη γιατί έχω μπερδευτεί; Και εδώ το νήμα δεν με βοηθάει. Κάποιοι τις διαχωρίζουν σαν έννοιες, κάποιοι λένε πως είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Στο μυαλό μου είναι διαφορετικά πράγματα. Μοίρα για μένα σημαίνει κάτι που είναι γραφτό να γίνει. Π.χ γεννήθηκα το έτος 1993, ό,τι και να γίνει, θα πεθάνω το 2020 (παράδειγμα).Το κισμέτ, που ανέφερε η Μυρσίνη. Αποφασίζω να μην ταξιδέψω με ένα αεροπλάνο λόγω κακού "προαισθήματος" αλλά την ίδια μέρα πεθαίνω σε αυτοκινητιστικό (παράδειγμα πραγματικό αυτή την φορά που έχω ακούσει). Το' χε η μοίρα του που λέμε. Ήτανε γραφτό να πεθάνει εκείνη την μέρα. Σ' αυτό (στην μοίρα) δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω...

Όμως πιστεύω στην τύχη και στις συμπτώσεις. Έχουμε ελεύθερη βούληση. Εγώ θα αποφασίσω αν θα οδηγήσω το αμάξι μεθυσμένη, οπότε αυξάνω και τις πιθανότητες να πάθω ατύχημα ή να σκοτώσω κι' άλλους. Σ' αυτή την περίπτωση αν ισχυριστώ πως το ατύχημα ήταν τυχαίο δεν θα ισχύει και τόσο. Εγώ το προκάλεσα με τις πράξεις μου. Όμως συμβαίνουν και πράγματα εντελώς τυχαία που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε. Το πώς θα τα διαχειριστούμε είναι όλο το ζουμί. Δεν καταργούνται οι έννοιες επειδή κάποιος μπορεί να κάθεται ολημερίς να κλαίει για το πόσο κακότυχος είναι. Ένας άλλος άνθρωπος στην ίδια θέση μπορεί να βλέπει ευκαιρίες, μαθήματα ή απλά να συνεχίζει να προχωρά.
Η Μοίρα υποτίθεται ότι δίδεται στον άνθρωπο με το που γεννιέται, για να γλυτώσεις από την μοίρα σου πρέπει να έχεις τύχη. Εκτός και αν είναι καλή η μοίρα... αλλά μπορεί να σε βρει κακή τύχη.

Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 27 Ιούλ 2020, 23:38

Με λίγα λόγια κάποιος γεννιέται φτωχός και είναι θέμα τύχης να πλουτίσει σε αυτή την κοινωνία και άλλος γεννιέται πλούσιος (καλή μοίρα ) αλλά μπορεί να είναι άτυχος και να τα χάσει όλα.

- Casper -

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 28 Ιούλ 2020, 00:24

Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
27 Ιούλ 2020, 23:30
- Casper - έγραψε:
27 Ιούλ 2020, 22:58
Μπορεί κάποιος/α να μου εξηγήσει την διαφορά της μοίρας με την τύχη γιατί έχω μπερδευτεί; Και εδώ το νήμα δεν με βοηθάει. Κάποιοι τις διαχωρίζουν σαν έννοιες, κάποιοι λένε πως είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Στο μυαλό μου είναι διαφορετικά πράγματα. Μοίρα για μένα σημαίνει κάτι που είναι γραφτό να γίνει. Π.χ γεννήθηκα το έτος 1993, ό,τι και να γίνει, θα πεθάνω το 2020 (παράδειγμα).Το κισμέτ, που ανέφερε η Μυρσίνη. Αποφασίζω να μην ταξιδέψω με ένα αεροπλάνο λόγω κακού "προαισθήματος" αλλά την ίδια μέρα πεθαίνω σε αυτοκινητιστικό (παράδειγμα πραγματικό αυτή την φορά που έχω ακούσει). Το' χε η μοίρα του που λέμε. Ήτανε γραφτό να πεθάνει εκείνη την μέρα. Σ' αυτό (στην μοίρα) δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω...

Όμως πιστεύω στην τύχη και στις συμπτώσεις. Έχουμε ελεύθερη βούληση. Εγώ θα αποφασίσω αν θα οδηγήσω το αμάξι μεθυσμένη, οπότε αυξάνω και τις πιθανότητες να πάθω ατύχημα ή να σκοτώσω κι' άλλους. Σ' αυτή την περίπτωση αν ισχυριστώ πως το ατύχημα ήταν τυχαίο δεν θα ισχύει και τόσο. Εγώ το προκάλεσα με τις πράξεις μου. Όμως συμβαίνουν και πράγματα εντελώς τυχαία που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε. Το πώς θα τα διαχειριστούμε είναι όλο το ζουμί. Δεν καταργούνται οι έννοιες επειδή κάποιος μπορεί να κάθεται ολημερίς να κλαίει για το πόσο κακότυχος είναι. Ένας άλλος άνθρωπος στην ίδια θέση μπορεί να βλέπει ευκαιρίες, μαθήματα ή απλά να συνεχίζει να προχωρά.
Η Μοίρα υποτίθεται ότι δίδεται στον άνθρωπο με το που γεννιέται, για να γλυτώσεις από την μοίρα σου πρέπει να έχεις τύχη. Εκτός και αν είναι καλή η μοίρα... αλλά μπορεί να σε βρει κακή τύχη.
Οκ. Thanks. Άρα εσύ ουσιαστικά δεν πιστεύεις στο κισμέτ. Μοίρα για σένα είναι να γεννηθείς πλούσιος ή φτωχός. Αυτό το συμμερίζομαι κι' εγώ.

Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 28 Ιούλ 2020, 01:00

- Casper - έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 00:24
Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
27 Ιούλ 2020, 23:30
- Casper - έγραψε:
27 Ιούλ 2020, 22:58
Μπορεί κάποιος/α να μου εξηγήσει την διαφορά της μοίρας με την τύχη γιατί έχω μπερδευτεί; Και εδώ το νήμα δεν με βοηθάει. Κάποιοι τις διαχωρίζουν σαν έννοιες, κάποιοι λένε πως είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Στο μυαλό μου είναι διαφορετικά πράγματα. Μοίρα για μένα σημαίνει κάτι που είναι γραφτό να γίνει. Π.χ γεννήθηκα το έτος 1993, ό,τι και να γίνει, θα πεθάνω το 2020 (παράδειγμα).Το κισμέτ, που ανέφερε η Μυρσίνη. Αποφασίζω να μην ταξιδέψω με ένα αεροπλάνο λόγω κακού "προαισθήματος" αλλά την ίδια μέρα πεθαίνω σε αυτοκινητιστικό (παράδειγμα πραγματικό αυτή την φορά που έχω ακούσει). Το' χε η μοίρα του που λέμε. Ήτανε γραφτό να πεθάνει εκείνη την μέρα. Σ' αυτό (στην μοίρα) δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω...

Όμως πιστεύω στην τύχη και στις συμπτώσεις. Έχουμε ελεύθερη βούληση. Εγώ θα αποφασίσω αν θα οδηγήσω το αμάξι μεθυσμένη, οπότε αυξάνω και τις πιθανότητες να πάθω ατύχημα ή να σκοτώσω κι' άλλους. Σ' αυτή την περίπτωση αν ισχυριστώ πως το ατύχημα ήταν τυχαίο δεν θα ισχύει και τόσο. Εγώ το προκάλεσα με τις πράξεις μου. Όμως συμβαίνουν και πράγματα εντελώς τυχαία που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε. Το πώς θα τα διαχειριστούμε είναι όλο το ζουμί. Δεν καταργούνται οι έννοιες επειδή κάποιος μπορεί να κάθεται ολημερίς να κλαίει για το πόσο κακότυχος είναι. Ένας άλλος άνθρωπος στην ίδια θέση μπορεί να βλέπει ευκαιρίες, μαθήματα ή απλά να συνεχίζει να προχωρά.
Η Μοίρα υποτίθεται ότι δίδεται στον άνθρωπο με το που γεννιέται, για να γλυτώσεις από την μοίρα σου πρέπει να έχεις τύχη. Εκτός και αν είναι καλή η μοίρα... αλλά μπορεί να σε βρει κακή τύχη.
Οκ. Thanks. Άρα εσύ ουσιαστικά δεν πιστεύεις στο κισμέτ. Μοίρα για σένα είναι να γεννηθείς πλούσιος ή φτωχός. Αυτό το συμμερίζομαι κι' εγώ.
Δεν είναι ακριβώς το πλούσιος και φτωχός, μπορεί να έχει γεννηθεί με αναπηρία ή με δεξιότητες άνω του μετρίου, όμορφος ή άσχημος... υπάρχει και το μέτριος όμως. Ας πούμε ο γιός του μπακάλη αν δεν εξασκήσει κάποιο άλλο επάγγελμα ή αν δεν τύχει κάτι άλλο καλύτερο, είναι η μοίρα του να γίνει καυτός μπακάλης, υπάρχει το μπακάλικο αφού.

- Casper -

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 28 Ιούλ 2020, 14:47

Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 01:00
- Casper - έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 00:24
Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
27 Ιούλ 2020, 23:30


Η Μοίρα υποτίθεται ότι δίδεται στον άνθρωπο με το που γεννιέται, για να γλυτώσεις από την μοίρα σου πρέπει να έχεις τύχη. Εκτός και αν είναι καλή η μοίρα... αλλά μπορεί να σε βρει κακή τύχη.
Οκ. Thanks. Άρα εσύ ουσιαστικά δεν πιστεύεις στο κισμέτ. Μοίρα για σένα είναι να γεννηθείς πλούσιος ή φτωχός. Αυτό το συμμερίζομαι κι' εγώ.
Δεν είναι ακριβώς το πλούσιος και φτωχός, μπορεί να έχει γεννηθεί με αναπηρία ή με δεξιότητες άνω του μετρίου, όμορφος ή άσχημος... υπάρχει και το μέτριος όμως. Ας πούμε ο γιός του μπακάλη αν δεν εξασκήσει κάποιο άλλο επάγγελμα ή αν δεν τύχει κάτι άλλο καλύτερο, είναι η μοίρα του να γίνει καυτός μπακάλης, υπάρχει το μπακάλικο αφού.
Ναι κατάλαβα τι λες. Συμφωνώ μ' αυτή την εξήγηση. Το πλούσιος και φτωχός το ανέφερα γιατί το είπες στο επόμενο σχόλιο για απλοποίηση.

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 05 Σεπ 2020, 09:06

Αιτιοκρατία. Αν κερδίσεις στο κινέζικο κουλουράκι κάποιος είναι υπαίτιος. Αν σου πηδήξουν τη μάνα...well πάλι κάποιος είναι υπαίτιος...
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών