Πιστεύετε στη Μοίρα;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 05 Σεπ 2020, 11:21

Mansko έγραψε:
05 Σεπ 2020, 09:06
Αιτιοκρατία. Αν κερδίσεις στο κινέζικο κουλουράκι κάποιος είναι υπαίτιος. Αν σου πηδήξουν τη μάνα...well πάλι κάποιος είναι υπαίτιος...
Έτσι λέω και γω.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 05 Σεπ 2020, 12:06

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
05 Σεπ 2020, 11:21
Mansko έγραψε:
05 Σεπ 2020, 09:06
Αιτιοκρατία. Αν κερδίσεις στο κινέζικο κουλουράκι κάποιος είναι υπαίτιος. Αν σου πηδήξουν τη μάνα...well πάλι κάποιος είναι υπαίτιος...
Έτσι λέω και γω.
Απ' την αρχή του χρόνου ο άνθρωπος πάντα έβρισκε περίτεχνους τρόπους για να σφάζει τον άλλον. Γιατί το μέλλον να είναι διαφορετικό;
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 05 Σεπ 2020, 12:13

Mansko έγραψε:
05 Σεπ 2020, 12:06
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
05 Σεπ 2020, 11:21
Mansko έγραψε:
05 Σεπ 2020, 09:06
Αιτιοκρατία. Αν κερδίσεις στο κινέζικο κουλουράκι κάποιος είναι υπαίτιος. Αν σου πηδήξουν τη μάνα...well πάλι κάποιος είναι υπαίτιος...
Έτσι λέω και γω.
Απ' την αρχή του χρόνου ο άνθρωπος πάντα έβρισκε περίτεχνους τρόπους για να σφάζει τον άλλον. Γιατί το μέλλον να είναι διαφορετικό;
Η μοίρα των λαών είναι αυτή η αλληλοσφαγή εφόσον κιόλας δε μαθαίνουμε ιστορία. Ακόμα και η χριστιανοσύνη ξέρει αυτό το ματωμένο πεπρωμένο. Είμαστε φιλοσοφικά πεσσιμιστές. Εγώ ελπίζω σε ένα φωτεινό διάλειμμα της ανθρωπότητας. Σε μια νεοελληνική χρυσή εποχή.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 05 Σεπ 2020, 12:14

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
05 Σεπ 2020, 12:13
Mansko έγραψε:
05 Σεπ 2020, 12:06
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
05 Σεπ 2020, 11:21


Έτσι λέω και γω.
Απ' την αρχή του χρόνου ο άνθρωπος πάντα έβρισκε περίτεχνους τρόπους για να σφάζει τον άλλον. Γιατί το μέλλον να είναι διαφορετικό;
Η μοίρα των λαών είναι αυτή η αλληλοσφαγή εφόσον κιόλας δε μαθαίνουμε ιστορία. Ακόμα και η χριστιανοσύνη ξέρει αυτό το ματωμένο πεπρωμένο. Είμαστε φιλοσοφικά πεσσιμιστές. Εγώ ελπίζω σε ένα φωτεινό διάλειμμα της ανθρωπότητας. Σε μια νεοελληνική χρυσή εποχή.
Δυστυχώς δεν μπορείς να σώσεις πολλούς. Μόνο τους δικούς σου.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 05 Σεπ 2020, 12:15

Mansko έγραψε:
05 Σεπ 2020, 12:14
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
05 Σεπ 2020, 12:13
Mansko έγραψε:
05 Σεπ 2020, 12:06


Απ' την αρχή του χρόνου ο άνθρωπος πάντα έβρισκε περίτεχνους τρόπους για να σφάζει τον άλλον. Γιατί το μέλλον να είναι διαφορετικό;
Η μοίρα των λαών είναι αυτή η αλληλοσφαγή εφόσον κιόλας δε μαθαίνουμε ιστορία. Ακόμα και η χριστιανοσύνη ξέρει αυτό το ματωμένο πεπρωμένο. Είμαστε φιλοσοφικά πεσσιμιστές. Εγώ ελπίζω σε ένα φωτεινό διάλειμμα της ανθρωπότητας. Σε μια νεοελληνική χρυσή εποχή.
Δυστυχώς δεν μπορείς να σώσεις πολλούς. Μόνο τους δικούς σου.
Να σώσουμε ό,τι σώζεται.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
MasterofDope
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 15 Οκτ 2019, 00:06

Re: Πιστεύετε στη Μοίρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MasterofDope » 14 Σεπ 2020, 03:52

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Απρ 2020, 14:39
ήθελα να καθυστερήσω το νήμα για αργότερα αλλά συγχωρείστε με για αυτήν την πρόωρη γέννα

Η Μοίρα είναι μια ιδέα όλων των λαών του κόσμου, εντελώς ειρωνικά δε γνωρίζει σύνορα και έθνη

Άλλοι πιστεύουν ότι η Μοίρα είναι το τετελεσμένο της υπάρξεως. Όλα έχουν τέλος και σκοπό.
Άλλοι λένε ότι η Μοίρα είναι απλά ο ντετερμινισμός, η πανάρχαιη αλυσίδα αιτίου και αιτιατού.
Άλλοι λένε ότι η Μοίρα είναι το γραπτό, το προδιαγεγραμμένο που έχει γραφτεί από την αρχή του κόσμου.
Άλλοι λένε ότι η Μοίρα είναι ήδη γνωστή.
Εγώ πιστεύω τη Μοίρα σαν αυτό που λένε οι αρχαίοι, την Δύναμη που υπακούν και οι Θεοί ακόμα.
Πίστευα για πολλά χρόνια στην Θεά Μοίρα, στο ότι ο Θεός είναι Μοίρα.
Εγώ πιστεύω ότι η Μοίρα με έχει επιλέξει για κάτι σπουδαίο, ένα σημαντικό πρόσωπο στην καθολική Μοίρα της Ιστορίας. Και ανακαλύπτω κάθε μέρα αποδείξεις.
Εγώ ερευνώ τη Μοίρα, και συνάμα δυναμώνει η βούλησή μου για κάτι σπουδαίο, για φωτιά και δημιουργία.
Όλα έχουν το απώτατό τους θέλημα.
Πιστεύω απόλυτα στη Μοίρα, θα συμβεί το μοιραίο. Άλλωστε είναι θέμα αισθητικής να υποτάσσεσαι στο πεπρωμένο.

Εσείς τι σχέση έχετε με τη Μοίρα και το μοιραίο;
Πιστεύω στον ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ μονο εκει τώρα ποια μοιρα και ανοησίες
Ολα πάνε με βάση σχεδίου
End of story!!!
Have you seen the writing on the wall?
Have you seen that writing?
Can you see the riders on the storm?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών