Τι είναι τύχη;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Τι είναι τύχη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 05 Απρ 2018, 10:32

chris έγραψε:
05 Απρ 2018, 10:29
Isomnia έγραψε:
05 Απρ 2018, 09:57
Στις παραδόσεις του Ελληνικού λαού η τύχη προσωποποιημένη περιγράφεται ως μαύρη και άσχημη «Κάθεται συχνά στο δρόμο μόνη και από κει οδηγάει καλά ή κακά τον άνθρωπο. Είναι στραβή ή έχει δεμένα τα μάτια της με μαντήλι και περπατάει άσκοπα σαν ανόητη και σε όποιον πέσει επάνω του τον κάνει ευτυχισμένο».
Κάθε άνθρωπος όπως έχει την Μοίρα του έτσι έχει και την τύχη του, η οποία γεννάται μόλις γεννηθεί ο άνθρωπος και τον ακολουθεί σε όλη του την ζωή.

«Καταραμένε Έλληνα.
Όπου να γυρίσω την σκέψη μου, όπου και να στρέψω την ψυχή μου, μπροστά μου σε βλέπω, σε βρίσκω. Τέχνη λαχταρώ, Ποίηση, Θέατρο, Αρχιτεκτονική, εσύ μπροστά, πρώτος και αξεπέραστος. Επιστήμη αναζητώ, Μαθηματικά, Φιλοσοφία, Ιατρική, κορυφαίος και ανυπέρβλητος. Για Δημοκρατία διψώ, Ισονομία και Ισότητα, εσύ μπροστά μου, ασυναγώνιστος κι ανεπισκίαστος.
Καταραμένε Έλληνα, καταραμένη Γνώση… Γιατί να σε αγγίξω; Για να αισθανθώ πόσο μικρός είμαι, ασήμαντος, μηδαμινός; Γιατί δεν με αφήνεις στην δυστυχία μου και στην ανεμελιά μου;»

Αποδιδόμενο στον Φρίντριχ Σίλερ (Friedrich von Schiller).
:goodpost:
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Τι είναι τύχη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 06 Απρ 2018, 15:50

Μερικοί επιστήμονες μιλούν περί αυτόματης ή τυχαίας δημιουργίας της ζωής, και αυτό δημιουργεί την εντύπωση ότι η τύχη κυβερνά τη δημιουργία.

Με αυτήν την υπόθεση όχι μόνο η τύχη βρίσκεται στην φύση αλλά είναι και ο δημιουργός της.
the end

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Τι είναι τύχη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 06 Απρ 2018, 16:07

Τελικά μάλλον είναι κάρμα ολο αυτό
Περιπλέκεται θρησκεία και προσωπικες επιλογές
Παράδειγμα. Ειναι ενας κι έχει 2 παιδιά, βρίσκει μια χήρα κι εχει άλλο ένα
Εργαζονται μαζι, και αποκτουν μια αλφα περιουσια. Την δινουν στα παιδια τους και στο άλλο της χήρας ο αγάς πχ λεει όχι
Τοτε η τύχη, θα τα κανει να το βρει μπροστα ο πατέρας, δυσκολεύοντας τοσο την ζωη των παιδιών του οσο να πει ελεος.
Και το άλλο αν είναι λογικο ον καλως αν δεν είναι κι εκεινο θα λεει τι αμαρτίες εκανα διότι ζήλευε τα αλλα 2
Δεν υπάρχει η τύχη μονη της, την ελκουν καθαρά καρμικα ατομα

Άλλο παράδειγμα. Παει ένας καλος καρμικα και πετυχημένος και κοροιδευει κάποιο όχι απλα αλλα ουσιαστικά κι ο άλλος χανει τη δουλεια του, τοσο πολύ δλ
Τοτε αν δεν εχει παιδιά ο ιδιος κάποια στιγμη και μετα από χρόνια πολύ απότομα θα χασει ότι εχει και δεν εχει, την τυχη του δλ

Καπως έτσι το περιγράφω

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Τι είναι τύχη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 06 Απρ 2018, 16:28

chris έγραψε:
04 Απρ 2018, 15:30
Πάνας έγραψε:
03 Απρ 2018, 23:43
Το τελευταίο θα το απορρίψω γιατί το αντίθετο του τυχαίου είναι το προβλέψιμο και για να μπορέσουμε να το προβλέψουμε θα πρέπει να σκεφτούμε αιτιοκρατικά, έτσι δεν είναι;
Καλησπέρα Πάνα,
στην ζωή νομίζω ότι τυχαίο λέμε κάτι το οποίο είναι απρόβλεπτο/ξαφνικό/χωρίς να το έχουμε υπολογίσει σαν δεδομένο.
Σε αντίθεση με τα μαθηματικά, όπου τυχαίο είναι κάτι το οποίο δεν μπορούμε να προβλέψουμε ακόμα και αν έχουμε άπειρα δεδομένα πιο πριν και "ξέροντας όλες τις παραμέτρους του".

Επίσης, αυτό που λες για τις εξισώσεις και την αιτιοκρατία δεν ισχύει, βλέπε τη θεωρία του χάους - από απλές εξισώσεις μπορείς να έχεις φράκταλ δομές όπου το "που θα κάτσει η μπίλια μετά" να μην μπορείς να το ξέρεις ακόμα και αν οι εξισώσεις είναι γνωστές και αιτιοκρατικές όπως πχ ο διπλασιασμός περιόδου.
Ανάλογο παράδειγμα ο καιρός όπου από 3-4 συμπλεγμένες διαφορικές εξισώσεις από κάποιο σημείο και έπειτα, το μοντέλο ξεφεύγει τελείως και είναι απρόβλεπτο. Εξ'ου και ότι δεν μπορεί να έχεις πρόβλεψη μετά από 7-10 μέρες στην καλύτερη.
φιλικά πάντα,
chris
Έθεσα άλλη μια παράμετρο παραπάνω την πιο βασική.
the end

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τι είναι τύχη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 06 Απρ 2018, 16:53

bluerose έγραψε:
06 Απρ 2018, 16:07
Τελικά μάλλον είναι κάρμα ολο αυτό
Περιπλέκεται θρησκεία και προσωπικες επιλογές
Παράδειγμα. Ειναι ενας κι έχει 2 παιδιά, βρίσκει μια χήρα κι εχει άλλο ένα
Εργαζονται μαζι, και αποκτουν μια αλφα περιουσια. Την δινουν στα παιδια τους και στο άλλο της χήρας ο αγάς πχ λεει όχι
Τοτε η τύχη, θα τα κανει να το βρει μπροστα ο πατέρας, δυσκολεύοντας τοσο την ζωη των παιδιών του οσο να πει ελεος.
Και το άλλο αν είναι λογικο ον καλως αν δεν είναι κι εκεινο θα λεει τι αμαρτίες εκανα διότι ζήλευε τα αλλα 2
Δεν υπάρχει η τύχη μονη της, την ελκουν καθαρά καρμικα ατομα

Άλλο παράδειγμα. Παει ένας καλος καρμικα και πετυχημένος και κοροιδευει κάποιο όχι απλα αλλα ουσιαστικά κι ο άλλος χανει τη δουλεια του, τοσο πολύ δλ
Τοτε αν δεν εχει παιδιά ο ιδιος κάποια στιγμη και μετα από χρόνια πολύ απότομα θα χασει ότι εχει και δεν εχει, την τυχη του δλ
Εικόνα
Αν όμως ο άλλος είναι ο ίδιος που το έχει πει στον άλλον προηγουμένως (χωρίς, εννοειται, να το πει σ' εκείνον πριν πάει), τότε μπερδεύονται λίγο τα πράγματα.
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    bluerose
    Δημοσιεύσεις: 9426
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

    Re: Τι είναι τύχη;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 06 Απρ 2018, 21:40

    Μπερδεμένα είναι και πιο κατανοητά να τα έγραφα

    Άβαταρ μέλους
    Γαληνός
    Δημοσιεύσεις: 5725
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

    Re: Τι είναι τύχη;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 07 Απρ 2018, 02:49

    ωραία θέμα,

    η τύχη εξ ορισμού σημαίνει ένα ή πολλά γεγονότα που συμβαίνουν,
    και τα οποία αξιολογούμε (υποκειμενικά) ως τυχερά. Κάθε σπάνιο, αδύνατο, ακατόρθωτο συμβάν με θετική έννοια.

    Μη τύχη είνα να συμβεί οποιοδήποτε άλλο γεγονός.

    Η τύχη, συνεπώς, συνοδεύεται και από μια πιθανότητα.

    Η στατιστική χρησιμοποιεί την πιθανότητα για να περιγρέψει και να ποσοτικοποιήσει την αβεβαιότητα.

    Υπάρχουν δύο "σχολές" πιθανοτήτων:

    α) οι frequentists ("αντικειμενική" πιθανότητα, με βάση τα τυχαία δεδομένα του πειράματος)

    b) oι beyesians ("υποκειμενική" πιθανότητα, με βάση τις αντιλήψεις- γνώσεις πριν τα δεδομένα του πειράματος)

    εδώ μια ωραία ανάλυση στις παραπάνω σχολές (ειδικά μετά το 19ο λεπτό)
    SpoilerShow
    “A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

    Άβαταρ μέλους
    chris
    Δημοσιεύσεις: 378
    Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

    Re: Τι είναι τύχη;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 07 Απρ 2018, 11:43

    Πάνας έγραψε:
    06 Απρ 2018, 16:28
    Έθεσα άλλη μια παράμετρο παραπάνω την πιο βασική.
    Γειά σου Πάνα,
    αυτό εννοείς ;
    Πάνας έγραψε:
    06 Απρ 2018, 15:50
    Μερικοί επιστήμονες μιλούν περί αυτόματης ή τυχαίας δημιουργίας της ζωής, και αυτό δημιουργεί την εντύπωση ότι η τύχη κυβερνά τη δημιουργία.

    Με αυτήν την υπόθεση όχι μόνο η τύχη βρίσκεται στην φύση αλλά είναι και ο δημιουργός της.
    Αναφέρεσαι στην εξέλιξη εδώ ή κάνω λάθος;
    Αν ναι, τότε μπλέκουμε τις έννοιες, η ζωή όντως μπορεί να ήταν ένα τυχαίο γεγονός (με την έννοια του απίθανου εδώ) αλλά μόνο όσον αφορά την εμφάνισή της (και δω έχω υπόψιν μου έρευνες που λένε ότι ακόμα και η εμφάνιση της ζωής μπορεί να μην είναι τόσο τυχαία όσο φαίνεται) ...
    Αυτό έχεις υπόψιν σου ή πάλι θα με βάλεις να γράφω τζάμπα; :-)))
    φιλικά πάντα,
    c/

    Άβαταρ μέλους
    chris
    Δημοσιεύσεις: 378
    Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

    Re: Τι είναι τύχη;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 07 Απρ 2018, 11:47

    Γαληνός έγραψε:
    07 Απρ 2018, 02:49
    ωραία θέμα,

    η τύχη εξ ορισμού σημαίνει ένα ή πολλά γεγονότα που συμβαίνουν,
    και τα οποία αξιολογούμε (υποκειμενικά) ως τυχερά. Κάθε σπάνιο, αδύνατο, ακατόρθωτο συμβάν με θετική έννοια.
    Όχι απαραίτητα θετικό, να σου θυμίσω την έκφραση "γαμώ την τύχη μου μέσα";
    :-)
    Γαληνός έγραψε:
    07 Απρ 2018, 02:49
    Μη τύχη είνα να συμβεί οποιοδήποτε άλλο γεγονός.
    Η τύχη, συνεπώς, συνοδεύεται και από μια πιθανότητα.
    Η στατιστική χρησιμοποιεί την πιθανότητα για να περιγρέψει και να ποσοτικοποιήσει την αβεβαιότητα.

    Υπάρχουν δύο "σχολές" πιθανοτήτων:

    α) οι frequentists ("αντικειμενική" πιθανότητα, με βάση τα τυχαία δεδομένα του πειράματος)

    b) oι beyesians ("υποκειμενική" πιθανότητα, με βάση τις αντιλήψεις- γνώσεις πριν τα δεδομένα του πειράματος)

    εδώ μια ωραία ανάλυση στις παραπάνω σχολές (ειδικά μετά το 19ο λεπτό)
    SpoilerShow
    Κατά τα άλλα Γαληνέ συμφωνώ !
    :wave:
    c/

    Άβαταρ μέλους
    Πάνας
    Δημοσιεύσεις: 13769
    Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

    Re: Τι είναι τύχη;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 07 Απρ 2018, 12:42

    chris έγραψε:
    07 Απρ 2018, 11:43
    Πάνας έγραψε:
    06 Απρ 2018, 16:28
    Έθεσα άλλη μια παράμετρο παραπάνω την πιο βασική.
    Γειά σου Πάνα,
    αυτό εννοείς ;
    Πάνας έγραψε:
    06 Απρ 2018, 15:50
    Μερικοί επιστήμονες μιλούν περί αυτόματης ή τυχαίας δημιουργίας της ζωής, και αυτό δημιουργεί την εντύπωση ότι η τύχη κυβερνά τη δημιουργία.

    Με αυτήν την υπόθεση όχι μόνο η τύχη βρίσκεται στην φύση αλλά είναι και ο δημιουργός της.
    Αναφέρεσαι στην εξέλιξη εδώ ή κάνω λάθος;
    Αν ναι, τότε μπλέκουμε τις έννοιες, η ζωή όντως μπορεί να ήταν ένα τυχαίο γεγονός (με την έννοια του απίθανου εδώ) αλλά μόνο όσον αφορά την εμφάνισή της (και δω έχω υπόψιν μου έρευνες που λένε ότι ακόμα και η εμφάνιση της ζωής μπορεί να μην είναι τόσο τυχαία όσο φαίνεται) ...
    Αυτό έχεις υπόψιν σου ή πάλι θα με βάλεις να γράφω τζάμπα; :-)))
    φιλικά πάντα,

    Ναι αυτό εννοώ Θα ήθελα να δω την άποψή σου.
    Δεν γράφεις τσάμπα, τα διαβάζω αλλά τις προηγούμενες μέρες ήμουν στο νοσοκομείο για μια επέμβαση (βουβωνοκήλη) , από το κινητό δεν μπορώ να έχω την συμμετοχή που θέλω, αναρρώνω...
    the end

    Άβαταρ μέλους
    chris
    Δημοσιεύσεις: 378
    Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

    Re: Τι είναι τύχη;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 07 Απρ 2018, 12:47

    Πάνας έγραψε:
    07 Απρ 2018, 12:42
    chris έγραψε:
    07 Απρ 2018, 11:43
    Πάνας έγραψε:
    06 Απρ 2018, 16:28
    Έθεσα άλλη μια παράμετρο παραπάνω την πιο βασική.
    Γειά σου Πάνα,
    αυτό εννοείς ;
    Πάνας έγραψε:
    06 Απρ 2018, 15:50
    Μερικοί επιστήμονες μιλούν περί αυτόματης ή τυχαίας δημιουργίας της ζωής, και αυτό δημιουργεί την εντύπωση ότι η τύχη κυβερνά τη δημιουργία.

    Με αυτήν την υπόθεση όχι μόνο η τύχη βρίσκεται στην φύση αλλά είναι και ο δημιουργός της.
    Αναφέρεσαι στην εξέλιξη εδώ ή κάνω λάθος;
    Αν ναι, τότε μπλέκουμε τις έννοιες, η ζωή όντως μπορεί να ήταν ένα τυχαίο γεγονός (με την έννοια του απίθανου εδώ) αλλά μόνο όσον αφορά την εμφάνισή της (και δω έχω υπόψιν μου έρευνες που λένε ότι ακόμα και η εμφάνιση της ζωής μπορεί να μην είναι τόσο τυχαία όσο φαίνεται) ...
    Αυτό έχεις υπόψιν σου ή πάλι θα με βάλεις να γράφω τζάμπα; :-)))
    φιλικά πάντα,

    Ναι αυτό εννοώ Θα ήθελα να δω την άποψή σου.
    Δεν γράφεις τσάμπα, τα διαβάζω αλλά τις προηγούμενες μέρες ήμουν στο νοσοκομείο για μια επέμβαση (βουβωνοκήλη) , από το κινητό δεν μπορώ να έχω την συμμετοχή που θέλω, αναρρώνω...
    Καλή ανάρρωση σου εύχομαι Πάνα και όλα καλά να πάνε!

    Οσο για το τζάμπα, πείραγμα είναι, το καταλαβαίνεις φαντάζομαι :D
    Κάνε δουλειά σου και όποτε μπορείς ...δεν υπάρχει βιάση.
    όσο για το κινητό, ομοιοπαθής και γω, στέλνω-διορθώνω λάθη κτλ !
    φιλικά,
    c/

    Άβαταρ μέλους
    Πάνας
    Δημοσιεύσεις: 13769
    Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

    Re: Τι είναι τύχη;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 07 Απρ 2018, 13:41

    Με λίγα λόγια ψάχνω να βρω την φύση της τύχης και καταλήγω στην ίδια την φύση. Η τύχη μπορεί να είναι καλή αλλά μπορεί και κακή όπως λες πιο πάνω, συμφωνώ.
    Το τυχαίο υπάρχει παντού και το έχω δει πολλές φορές γύρω μου.
    the end

    Άβαταρ μέλους
    argouen
    Δημοσιεύσεις: 4518
    Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

    Re: Τι είναι τύχη;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 07 Απρ 2018, 14:44

    Πάνας έγραψε:
    07 Απρ 2018, 12:42
    Ναι αυτό εννοώ Θα ήθελα να δω την άποψή σου.
    Δεν γράφεις τσάμπα, τα διαβάζω αλλά τις προηγούμενες μέρες ήμουν στο νοσοκομείο για μια επέμβαση (βουβωνοκήλη) , από το κινητό δεν μπορώ να έχω την συμμετοχή που θέλω, αναρρώνω...
    Ώχχ περαστικά βρε, καλή και γρήγορη ανάρρωση! :wave:
    Νήφε και μέμνησο απιστείν

    Άβαταρ μέλους
    skakos
    Δημοσιεύσεις: 108
    Εγγραφή: 29 Απρ 2018, 12:12
    Phorum.gr user: skakos

    Re: Τι είναι τύχη;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skakos » 29 Απρ 2018, 12:45

    Σε έναν πεπερασμένο κόσμο με συγκεκριμένους νόμους το τυχαίο δεν υπάρχει. Μάλλον περισσότερο για άγνοια μας μιλάμε... Εκτός αν βάλουμε μέσα στην εξίσωση και την ελεύθερη βούληση των άλλων...

    Άβαταρ μέλους
    Custom_F
    Δημοσιεύσεις: 9262
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

    Re: Τι είναι τύχη;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 29 Απρ 2018, 12:51

    Εμεις το ερμηνευουμε ως τυχη. Πιστευω η τυχη και η ατυχια εχουν να κανουν με το ποση καλη ή κακη ενεργεια, σκεψη, δινει καποιος σε κατι. Ειναι κατι που ακομη δεν εχουμε δουλεψει, καθως αγνοουμε τοσο την υπαρξη αυτης μας τς δυνατοτητας ισως, οσο και τον τροπο που θα μπορουσαμε να το κανουμε συνειδητα.

    HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
    νύχτα έγραψε:
    23 Δεκ 2019, 09:51
    ...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών