Ο κανιβαλισμος ως αναποσπαστο κομματι του συμπαντος

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ο κανιβαλισμος ως αναποσπαστο κομματι του συμπαντος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 30 Ιουν 2018, 22:04

elchav έγραψε:
30 Ιουν 2018, 20:46
Northern Spirit έγραψε:
30 Ιουν 2018, 20:04
Το ανοιξα μετα απο μια συζητηση που ειχα χτες βραδυ με εναν αθεο συναδεφλο σε μπαρ του Leeds που ειχαμε παει για ποτα..
Bar στο Leeds, Παρασκευή βράδυ, τέλος Ιουνίου.
Οι Αγγλίδες έχουν μεθύσει από τις 7, έχουν βγάλει και τη μήτρα τους έξω, οι τσάβς φωνάζουν "όι μέιτ, γουερ ιζ μάι φόκιν πάιντ" και πλακώνονται και δυο τυπάδες συζητάνε για το συμπαντικό κανιβαλισμό :smt005:

Πιο σουρεαλιστικό κι από πίνακα του Νταλί :smt005:
20 χρονια στην Αγγλια εσυ περιμενεις να μου τρεχουνε ακομη τα σαλια οταν δω ξεκωλη αγγλιδα; το πραγμα ειναο τοσο συνηθισμενο που δεν αξιζει καν σχολιασμο..Μονο οι πακιστανοι και αλλοι λυσσαλαιοι μεταναστες ασχολουνται..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Ο κανιβαλισμος ως αναποσπαστο κομματι του συμπαντος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 30 Ιουν 2018, 22:08

Προς Θεού, δεν είπα οτι οι Αγγλίδες (στην πλειοψηφία τους) είναι σοβαρός αντιπερισπασμός, τις ανέφερα για να ενισχύσω τον σουρεαλισμό την σκηνής :lol:
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ο κανιβαλισμος ως αναποσπαστο κομματι του συμπαντος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 30 Ιουν 2018, 22:12

Nandros έγραψε:
30 Ιουν 2018, 18:57
Northern Spirit έγραψε:
30 Ιουν 2018, 15:17
SpoilerShow
Ενα απο τα θεματα που ποτε δεν μπορεσα να αποσδεχτω ειναι η εννοια του κανιβαλισμου που κυριαρχει παντου στο συμπαν οπου η αρχη ειναι οτι το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο, οτι η βασικη σχεση ενος ειδους σε σχεση με ενα αλλο ειναι η θεση τους στην διατροφικη αλυσιδα οπου αυτος που βρισκεται απο πανω τρωει τους αποκατω σε εναν αεναο κυκλο.

Τα ιδια και σε επιπεδο πλανητων και διαστηματος, οπου μαυρες τρυπες εξαφανιζουνε πλανητες χωρις εμφανη λογο, μεγαλοι πλανητες λογω ελξης καταστρεφουνε τους μικρους κοκ..
Αν καποιος θεος οπως λεει η γραφη τα εφτιαξε ολα αυτα δεν τα εφτιαξε καθολου με..σοφια.
SpoilerShow
Επισης δεν αντιλαμβανομαι πληρως το ενστικτο της αυτοσυντηρησης...Γιατι θα πρεπει να φαω εναν αλλον για να επιβιωσω εγω και δεν μπορουμε να επιβιωσουμε και οι δυο..

Συνοψιζοντας ολα αυτα ενισχυουνε την γενικοτερη αποψη μου οτι ο κοσμος που ζουμε καθε αλλο παρα ειναι δημιουργημα καποιου σοφου οντως...Πιο πιθανο ειναι να προεκυψε τυχαια απο καποιο φαινομενο που δεν δημιουργηθηκε-ελεγχεται απο κανεναν και το οποιο φαινομενο ειναι ατελες...Η εξελιξη μετα την παροδο αιωνων και χιλιετιων ισως δημιουργησει ενας πιο "σοφο" κοσμο χωρις κανιβαλους..
Τα έχεις κάνει αχταρμά με τα υπαρξιακά σου.

Θα μπορούσες να γράψεις κάτι σαν αυτό:
Nandros έγραψε:
28 Ιουν 2018, 15:13
Αν το κινητό σου βγει ελαττωματικό δεν βρίζεις το κινητό, αλλά την Σάμσουνγκ!
Αν μας δημιούργησε θεός, σκατά δουλειά έκανε, ελαττωματικά προϊόντα έβγαλε.

Όταν η επιβίωση ενός ζώου εξαρτάται από τον βίαιο θάνατο ενός άλλου, μέσα σε ανείπωτο τρόμο και αφόρητο πόνο, είναι θεϊκό έργο αυτό;

Σκιτζίδικες δουλειές έκανε ή απλά δεν υπάρχει! :011:
Αν και καθυστερημένα, είναι τα πρώτα βήματα σου στην αθεΐα!
.
δεν ειμαι αθεος ουτε πιστος....Κραταω ουδετερη σταση στο θεμα..Απλα καταγραφω γεγονοτα..Και δεν βλπεω καποια ισορροπιια στο να τωρει το εν μελος της αλυσιδας το αλλο..

Ακομη και το συμπαν ακομα διαστελλεται δεν εχει ισορροπησει..

ΚΛινεω στο οτι η πιο εγκυρη για την ωρα θεωρια ειναι της εξελιξης..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ο κανιβαλισμος ως αναποσπαστο κομματι του συμπαντος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 30 Ιουν 2018, 22:21

elchav έγραψε:
30 Ιουν 2018, 22:08
Προς Θεού, δεν είπα οτι οι Αγγλίδες (στην πλειοψηφία τους) είναι σοβαρός αντιπερισπασμός, τις ανέφερα για να ενισχύσω τον σουρεαλισμό την σκηνής :lol:
Αν εχεις πιει σε ινδικο εστγιατοριο πιο πριν τρεις μπυρες και στο bar αλλες τρεις διπλες βοτκες τετοιες συζητησεις θα κανεις..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο κανιβαλισμος ως αναποσπαστο κομματι του συμπαντος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 30 Ιουν 2018, 22:26

Northern Spirit έγραψε:
30 Ιουν 2018, 21:59
Σουβλίτσα έγραψε:
30 Ιουν 2018, 20:53
Northern Spirit έγραψε:
30 Ιουν 2018, 20:04
oι γνωστοι τσιου τσιου παπαρες μπηκανε παλι να παραστησουνε τους εξυπνους και να συγχαρουνε ο ενας τον αλλων για τις μαλακιες που πεταξαν...Συμπεριφορα πενταχρονων αλλα για να το αντιληφθουνε πρεπει να στροφραρουνε και λιγο που δεν προβλεπται για την περιπτωση τους..

ελπίζω να μην εννοείς κι εμένα, μπορεί βέβαια για εσένα να είμαι μια παπάρω (νο προμπ) αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαι "γνωστή τσίου τσίου..που... :smt061
πού είναι εκείνη η γατούλα που κούναγε την ουρίτσα στο άλλο φόρουΜ?!


:P
δεν ξερω αν εισαι παπαρω αλλα τις παπαριες (πληρωμενος πρακτωρ, συνχυσμενος) δεν τις αποφευγεις.. :P
εγώ ομιλώ πάντα βάσει των γραπτών σου τα οποία -κατα καιρούς :lol: -είναι εξοργιστικά!
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο κανιβαλισμος ως αναποσπαστο κομματι του συμπαντος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Ιουν 2018, 23:11

Namrail έγραψε:
30 Ιουν 2018, 22:01
Συνέχισε απτόητος, μη μασάς.
:smt005::smt005::003:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο κανιβαλισμος ως αναποσπαστο κομματι του συμπαντος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Ιούλ 2018, 03:48

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών