Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10256
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 14 Δεκ 2020, 19:12

relativer777 έγραψε:
14 Δεκ 2020, 18:16
Λοξίας έγραψε:
14 Δεκ 2020, 16:21
relativer777 έγραψε:
14 Δεκ 2020, 14:42
Όπως έγραψα πιό πάνω, ο μεγάλος, Όπως φαίνεται μας γλεντάει αγρίως
:p2:
Κάνεις ένα σοβαρό άλμα λογικής...
Παίρνεις το αναπόδεικτο συμπέρασμά σου (υπάρχει Μεγάλος), ως αποδεδειγμένο τεκμήριο και το προτάσσεις ως δεδομένο.
Δεν είναι έτσι όμως...
Φίλε μου αυτό που δεν ξέρεις εσύ, υπάρχουν κάποιοι,που το γνωρίζουν πολύ καλά.
Μετά τον κλινικό μου θάνατο από εγχείρηση στην Γερμανία, όταν επέστρεψα στην ζωή, είχα πλέον την απόδειξη του μεγάλου. Είναι το μόνο πραγματικό στα σύμπαντα. Τα σύμπαντα είναι όλα εικονικά. Το κάθε συμβάν σε αυτά είναι μοναδικό. Ο θάνατος κάποιου είναι μόνο σαρκικός το πνεύμα είναι αθάνατο έχει όμως την ιδιότητα όταν αποχωριστεί από το σώμα. Δεν ξανά επιστρέφει ποτέ για να ζήσει δεύτερη φορά η τρίτη όσες νομίζουν κάποιοι Η υλική ζωή είναι μοναδική δεν επαναλαμβάνεται τίποτα στο σύμπαν δεν επαναλαμβάνεται σε κανένα από τα σύμπαντα τα πάντα είναι μοναδικά. Εσύ απλά εκφράζεις το τι νομίζεις Και εγώ εκφράζω το τι γνωρίζω Δεν πειράζει διάλογος γίνεται. :wave:
Το βίωμα σου δεν το αμφισβητώ πλην ομως το πρώτο πεδίο ειναι το πεδίο της πλάνης...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10256
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 14 Δεκ 2020, 19:15

relativer777 έγραψε:
14 Δεκ 2020, 19:11
ksk έγραψε:
14 Δεκ 2020, 19:08
Μου ξαναεβαλες την μυθωδια...την είχα βάλει στο παλιό, στο νήμα μου στην μουσική και αυτά που λες για το κόστος, μου ειναι γνωστά...
Ο δέλτα τι σχέση εχει; :102:
Εξαρτάτε ποιόν αναφέρεις ως δέλτα.
Εάν δεν εννοείς αυτόν που εννοώ, τότε απλά έγινε μπέρδεμα.
:102:
Αναφέρομαι σε αυτόν που κοουταρισες...
Λογικός συνειρμός ...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Δεκ 2020, 19:16

Κοίτα σύμπτωση...
Αυτή τη στιγμή η ΕΡΤ 2 έχει την εκπομπή "Η ιστορία του Θεού", που την παρουσιάζει ο Μόργκαν Φρίμαν.
Μόλις παρακολούθησα την διήγηση της μεταθανάτιας εμπειρίας κάποιου...
Μάντεψε;
Εντελώς άλλη πλοκή, άλλο αφήγημα...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10256
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 14 Δεκ 2020, 19:19

Λοξίας έγραψε:
14 Δεκ 2020, 19:16
Κοίτα σύμπτωση...
Αυτή τη στιγμή η ΕΡΤ 2 έχει την εκπομπή "Η ιστορία του Θεού", που την παρουσιάζει ο Μόργκαν Φρίμαν.
Μόλις παρακολούθησα την διήγηση της μεταθανάτιας εμπειρίας κάποιου...
Μάντεψε;
Εντελώς άλλη πλοκή, άλλο αφήγημα...
Ειδικά οι εμπειρίες με το τούνελ και το φως καθώς και οι γνωστοί τριγύρω...απελπιδες προσπαθείες ενός φωτεινού μυαλού που κλείνει διακοπτη :cry
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 14 Δεκ 2020, 19:21

Λοξίας έγραψε:
14 Δεκ 2020, 19:11
relativer777 έγραψε:
14 Δεκ 2020, 18:16
Φίλε μου αυτό που δεν ξέρεις εσύ, υπάρχουν κάποιοι,που το γνωρίζουν πολύ καλά.
Αυτό φίλε μου, είναι μια αλήθεια που έχει εφαρμογή σε όλον τον πληθυσμό της Γης! Δεν είναι κάτι πρωτότυπο!
Πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα γνωρίζουν πολύ καλά αυτό που δεν ξέρει κάποιος άλλος.

relativer777 έγραψε:
14 Δεκ 2020, 18:16
Μετά τον κλινικό μου θάνατο από εγχείρηση στην Γερμανία, όταν επέστρεψα στην ζωή, είχα πλέον την απόδειξη του μεγάλου. Είναι το μόνο πραγματικό στα σύμπαντα. Τα σύμπαντα είναι όλα εικονικά. Το κάθε συμβάν σε αυτά είναι μοναδικό. Ο θάνατος κάποιου είναι μόνο σαρκικός το πνεύμα είναι αθάνατο έχει όμως την ιδιότητα όταν αποχωριστεί από το σώμα. Δεν ξανά επιστρέφει ποτέ για να ζήσει δεύτερη φορά η τρίτη όσες νομίζουν κάποιοι Η υλική ζωή είναι μοναδική δεν επαναλαμβάνεται τίποτα στο σύμπαν δεν επαναλαμβάνεται σε κανένα από τα σύμπαντα τα πάντα είναι μοναδικά.
Όπως έχουμε πει, οι προσωπικές εμπειρίες μεταφυσικού τύπου, δεν αποδεικνύουν απολύτως τίποτε και ούτε μπορούν να αποδειχθούν οι ίδιες.
Αυτό δεν είναι κάποια μομφή για εσένα ή κάποιον άλλον. Αλλά έτσι είναι.

Δεν έχω σκοπό να αμφισβητήσω την προσωπική σου εμπειρία, ούτε και να σε λοιδωρήσω.
Αλλά γνωρίζεις, ή οφείλεις να γνωρίζεις, πως έχουν υπάρξει πάμπολλες "μαρτυρίες" μεταφυσικού τύπου (παρόμοιες με την δική σου), που αναφέρονται στον "μεγάλο", αλλά έχουν εντελώς διαφορετικό περιεχόμενο και, κυρίως, εξηγήσεις για τον Κόσμο και την Δημιουργία.
Και όχι μόνον στον χριστιανικό κόσμο, αλλά σε όλους του θρησκευτικούς "κόσμους". Η μεταφυσική εμπειρία του "μεγαλου" που έχει ένας ινδουϊστής, είναι εντελώς διαφορετική από την δική σου. Και η μεταφυσική εμπειρία ενός μουσουλμάνου, διαφέρει και από τις δύο.
Κανείς σας δεν έχει τρόπο να αποδείξει την δική του ως την μόνη και αληθινή.
Αν ήταν έτσι, φαντάζομαι να καταλαβαίνεις πως όλοι θα είμαστε πιστοί της μίας και μοναδικής αλήθειας...

relativer777 έγραψε:
14 Δεκ 2020, 18:16
Εσύ απλά εκφράζεις το τι νομίζεις Και εγώ εκφράζω το τι γνωρίζω Δεν πειράζει διάλογος γίνεται. :wave:
Σκέφτηκες μήπως πως πιθανόν εγώ να εκφράζω το τι γνωρίζω και εσύ απλά εκφράζεις το τι νομίζεις;
Μην μιλάς ex cathedra. Στο θέμα αυτό, δεν έχεις τα εχέγγυα για κατι τέτοιο. Οι προσωπικές μεταφυσικές σου εμπειρίες, δεν είναι τεκμήρια. Πιστεύεις, δεν γνωρίζεις. Μπορεί να σου φαίνονται πολύ αληθινά αυτά που πιστεύεις, αλλά δεν έχεις τρόπο να τα τεκμηριώσεις ως αληθή.

Διάλογος δεν μπορεί να γίνει όταν ο ένας έχει ανέβει στην έδρα και προσπαθεί να πείσει πως μια προσωπική μεταφυσική εμπειρία του, οφείλει να γίνει αποδεκτή ως πραγματικότητα. :wave:
Έχεις δίκιο Όπως το θέτεις. Φυσικά και δεν μπορώ αποδείξω τίποτα.
Τεκμηρίωση, μου είναι αδύνατον να κάνω. Και δεν είναι το θέμα να σε πείσω. Μάλλον υπήρξα κάπως υπερβολικός στην διατύπωσή μου.
Για παρόμοιες περιπτώσεις άκουγα αλλά δεν τις πίστευα. Της θεωρούσα ως παρενέργειες του εγκεφάλου. Κοινώς ως παραισθήσεις. :g030:


Αυτή: Ειδικά οι εμπειρίες με το τούνελ και το φως καθώς και οι γνωστοί τριγύρω...απελπιδες προσπαθείες ενός φωτεινού μυαλού που κλείνει διακοπτη.
Είναι μάλλον κοινή εμπειρία !
Το θέμα είναι ότι ξανά ανοίγει τον διακόπτη !!!
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10256
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 14 Δεκ 2020, 19:36

Το Αυτη πήγαινε στο κοινή εμπειρία...
Ειναι κοινή εμπειρία αφού ειναι του εγκεφάλου...
Άσχετο του reboot ... Το κατέβασμα του διακόπτη μαλλον η συνειδητοποίηση αυτού του γεγονότος προκαλεί σοκ και δέος...
Υπαρχουν και εξαιρέσεις φυσικά...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 14 Δεκ 2020, 19:50

Στην μεταθανάτια " εμπειρία " μου δεν ειδα αγγέλους, ούτε γνωστούς. Ειδα καποιες ενεργειακές οντότητες,
Πολύ φωτεινές, αλλά χαρακτηριστικά δεν μπόρεσα να διακρίνω. Το δυνατό φώς το είδα κι εγώ και ένιωθα μια δυνατή έλξη προς αυτό. Ειδα και το σώμα μου στο κρεβάτι του δωματίου το οποίο δωμάτιο δεν το είχα δει όταν με πήγαν εκεί γιατί ήμουν πλήρως ναρκωμένος όταν με μετέφεραν σε αυτό.
όταν επανήλθα. Ήταν ακριβώς όπως το είχα δει όταν είχα φύγει από το σώμα ή τουλάχιστον αυτό Νόμιζα
και νομίζω μέχρι σήμερα. ότι μπορεί να είναι καθαρά δημιούργημα του μυαλού το οτι το ειχα δει, πριν επανελθω.δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα. Μπορει κάλιστα με το που άνοιξα τα ματια μου να αποτυπώθηκε στιγμιαία η εικόνα του δωματίου. :g030:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 14 Δεκ 2020, 19:56

ksk έγραψε:
14 Δεκ 2020, 19:36
Το Αυτη πήγαινε στο κοινή εμπειρία...
Ειναι κοινή εμπειρία αφού ειναι του εγκεφάλου...
Άσχετο του reboot ... Το κατέβασμα του διακόπτη μαλλον η συνειδητοποίηση αυτού του γεγονότος προκαλεί σοκ και δέος...
Υπαρχουν και εξαιρέσεις φυσικά...
Έχεις απόλυτο δίκιο για το σοκ και δέος !
Αλλάζουν τα πάντα στην ζωή αυτού που βιώνει μια τέτοια εμπειρία. Συνειδητοποίησα πράγματα που δεν είχα χρόνο, αλλά ούτε διάθεση να σκεφτώ.
:102:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

anax81

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 14 Δεκ 2020, 20:35

relativer777 έγραψε:
14 Δεκ 2020, 12:20


Όχι ακριβώς, διότι όλοι θέλουν παρουσίαση άλλων πηγών, χωρίς να κατανοούν ότι δεν μπορούν να βρεθούν άλλες πηγές, όταν πρόκειται για εντελώς προσωπικά βιώματα. Βλέπεις τα προσωπικά βιώματα, δεν βιόνωνται από κοινού με άλλους ανθρώπους. Οπότε εκεί δημιουργείται φράγμα επικοινωνίας από έλλειψη κατανόησης.
Άρα έρχεσαι στα λόγια μου. Αυτό ακριβώς είπα την ώρα που εσύ άσκησες κριτική για την αντιληπτική ικανότητα όσων διαβάζουν το νήμα με αφορμή τις παρατηρήσεις μου. Τέσπα αντιπαρέρχομαι το άκομψο της αντίδρασής σου. Έπρεπε να γίνει ο διάλογος με τον Λοξία για να δώσεις πληροφορίες όπως το πλαίσιο της εμπειρίας σου και να αναγνωρίσεις ότι το βίωμά σου, η πραγματικότητα που ανακάλυψες δεν είναι εύκολα προσιτή απο τους άλλους

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 14 Δεκ 2020, 20:48

anax81 έγραψε:
14 Δεκ 2020, 20:35
relativer777 έγραψε:
14 Δεκ 2020, 12:20


Όχι ακριβώς, διότι όλοι θέλουν παρουσίαση άλλων πηγών, χωρίς να κατανοούν ότι δεν μπορούν να βρεθούν άλλες πηγές, όταν πρόκειται για εντελώς προσωπικά βιώματα. Βλέπεις τα προσωπικά βιώματα, δεν βιόνωνται από κοινού με άλλους ανθρώπους. Οπότε εκεί δημιουργείται φράγμα επικοινωνίας από έλλειψη κατανόησης.
Άρα έρχεσαι στα λόγια μου. Αυτό ακριβώς είπα την ώρα που εσύ άσκησες κριτική για την αντιληπτική ικανότητα όσων διαβάζουν το νήμα με αφορμή τις παρατηρήσεις μου. Τέσπα αντιπαρέρχομαι το άκομψο της αντίδρασής σου. Έπρεπε να γίνει ο διάλογος με τον Λοξία για να δώσεις πληροφορίες όπως το πλαίσιο της εμπειρίας σου και να αναγνωρίσεις ότι το βίωμά σου, η πραγματικότητα που ανακάλυψες δεν είναι εύκολα προσιτή απο τους άλλους
Η εμπειρία αυτή δεν ήταν η μοναδική. Απλά δεν έχω το ημερολόγιό μου που έχω καταγράψει όλα όσα μου προέκειψαν, παρότι δεν επιδίωξα ποτέ να έχω την οποιαδήποτε μεταφυσική εμπειρία. Το ευτύχημα είναι ότι εδώ και πολλά χρόνια, δεν έχω καμία απολύτως μεταφυσική εμπειρία. Αυτό μου είναι η μεγαλύτερη ανακούφιση.
την επόμενη εβδομάδα θα πάω να πάρω το ημερολόγιο
Και θα τα γράψω σιγά-σιγά. Έως τότε υπομονή.
Τα λέμε. :wave:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 14 Δεκ 2020, 21:11

ksk έγραψε:
14 Δεκ 2020, 18:54
αλασκα15++ έγραψε:
14 Δεκ 2020, 16:24
Εντάξει, τώρα σε καταλαβαίνω καλύτερα .
Αλλά γιατί λες "να μετέχεις στο παιχνίδι" ; Δηλ. στο παιχνίδι της ζωής ; Ο φιλόσοφος Αξελός χρησιμοποιεί κάτι παρόμοιο "το παιχνίδι του κόσμου .
Μόνο παρατηρητής δεν είναι κανένας κατά την γνώμη μου. Ακόμα και τα πιο "αδύναμα" άτομα, έρχονται στιγμές που θα χρειαστεί να επικοινωνήσουν . Ακόμα και η τάχα αδιαφορία είναι μια αντίδραση .
Το είπα και προηγουμένως, στο παιγνίδι του μυαλού...
Βασικά η υπογραφή μου άλλο εννοεί και γενικά όπως προείπα η παρατήρηση δεν ειναι διασκεδαστική...
Σχετικά με τις δυο τελευταίες προτάσεις σου διαφωνώ αλλα ας μείνουμε εντός θεματος. :P
Δεν νομίζω ότι είμαστε εκτός θέματος . Απεναντίας .
Αλλά όπως αγαπάς

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14546
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 14 Δεκ 2020, 21:19

Αν υποθεσουμε οτι δεν ειναι πραγματικος, τοτε αυτο σημαινει οτι υπαρχει καποιος αλλος κοσμος πραγματικος.
Ποιος εφτιαξε τον πραγματικο κοσμο?
Αιντε παλι απ'την αρχη.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Chris31
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 10 Δεκ 2020, 08:41

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chris31 » 14 Δεκ 2020, 21:32

Βαριέμαι να διαβάσω ο,τιδήποτε προς τα πίσω γι αυτό θα ρωτήσω προς εξοικονόμηση χρόνου, είναι η πρώτη φορά που ποσταρεις στον νήμα ή μαντεύω λάθος;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Δεκ 2020, 21:41

ksk έγραψε:
14 Δεκ 2020, 18:58
Ακομη κι αν δεν το έλεγε στο avatar του θα τον αναγνώριζα απο την ζωντάνια των γραπτών του ...συν του οτι κάποτε στο παλιό είχε πει για το nick Λοξιας... :P
Ο Λοξίας Απόλλων...
Μεγάλη ιστορία που ξεφεύγει από το θέμα του νήματος. :wink

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Δεκ 2020, 22:02

ksk έγραψε:
14 Δεκ 2020, 19:19
Ειδικά οι εμπειρίες με το τούνελ και το φως καθώς και οι γνωστοί τριγύρω...απελπιδες προσπαθείες ενός φωτεινού μυαλού που κλείνει διακοπτη :cry
Ναι. Λόγω του κοινού αυτού υπόβαθρου, κάποιοι μελετητές έχουν πει πως...

Η αντίληψη του τέλους, αναγκάζει τον εγκέφαλο σε μια ύστατη προσπάθεια "εξόρκισης", να "θυμηθεί" και να γυρίσει πίσω σε μια μοναδική στιγμή:
Την στιγμή της εξόδου από την μήτρα, όπου στην άκρη του κόλπου (τούνελ), λάμπει ένα εκτυφλωτικό φως...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών