Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6793
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Δεκ 2023, 16:56

ksk έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 16:35
SpoilerShow
Λοξίας έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:14
ksk έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 21:12
Καλε μου Δέλτα θέλω να πω ότι η αντικειμενική πραγματικοτητα δλδ η αληθινή φύση των πραγμάτων δεν αποκαλύπτεται μέσω των οφθαλμών μας και των αισθήσεων μας.
Ωραία. Προς χάριν της συζήτησης θα κάνω αποδεκτή την υπογραμμισμένη πρόταση, η οποία είναι αξίωση. Θα παραβλέψω την αξίωση και θα την δεχθώ σαν θέση, την οποία όμως και θα στοιχειοθετήσεις.
Οπότε και προς το παρόν, θα αφήσω τα άλλα σου ποστς και θα επικεντρωθώ σε αυτό, που, στο κάτω κάτω, εμπεριέχει και το σημείο τριβής και διαφωνίας μας.
Ποιά και πως είναι, εν τέλει, αυτή η φύση της κρυμμένης πραγματικότητας, που όλο ακούω αλλά δεν βλέπω;
Δείξε την, παρουσίασέ την, τεκμηριωσέ την. Πες μου μέσω ποιού μέσου αποκαλύπτεται η αληθινή φύση των πραγμάτων;
Τεκμηρίωσε με επιχειρήματα και με στοιχεία, ποια είναι η αληθινή φύση των πραγμάτων.

Και για να μην υπάρξει κάποια παρανόηση, εγώ διατείνομαι πως η άμορφη μάζα από σάρκες και κόκκαλα που κείται μπροστά στα πόδια μας, είναι η αντικειμενική πραγματικότητα, αλλά εσύ διαφωνείς. Λες πως δεν είναι αυτή η αληθινή πραγματικότητα αλλά υπάρχει μία άλλη, κρυμμένη.

Ε, αυτήν την πραγματικότητα στοιχειοθέτησέ την και θα την ασπαστώ άμεσα...


Υ.Γ.
Για τον φόβο των Ιουδαίων, να πω ότι η επίκληση "δεν είναι όλα για όλους", θα είναι εντελώς άκυρη... :wink
Αχαχαχα...Το "δεν είναι όλα για όλους " σαφως ισχύει ως αξιωμα :003: αλλά όπως προείπα δεν θα μπλέξουμε ανόμοια θέματα...όχι δλδ ότι μπορεί καν να υπάρξει τετοιο θέμα στην τελική...
Εξαρτάται...τα "όλα" της CIA, τα "όλα" της Microsoft, τα "όλα" του υπουργείου εξψτερικών, και παρόμοια, σίγουρα δεν είναι για όλους.
:P

ksk έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 16:35
Σχετικά με τις αποδείξεις που ζητάς ...δεν ξέρω τι είδους ακριβώς αποδείξεις ζητάς...ναιιιι...δεν ξερω :smt005:
Μα ακόμα ΔΕΝ ζήτησα αποδείξεις! Στοιχειοθέτηση ενδείξεων ζήτησα και όχι αοριστολογίες. :wink
Δοκίμασε με μία ξάστερη τοποθέτηση πάνω στο ποια, που και πως είναι αυτή η "άλλη" και κρυφή πραγματικότητα.
Ποιος είναι ο φορέας της και πως μπορούμε να πάρουμε μια γεύση.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6793
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Δεκ 2023, 16:56

ksk έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 16:35
Υπάρχει η θεωρία της σχετικότητας , ο χώρος minkowski, εκτός κι αν δεν τα αποδέχεσαι...τέταρτοδιαστατο σύμπαν
Υπάρχει η Νευροφυσιολογια και η Γνωστική ψυχολογία που λένε για την αντίληψη και πως σχηματίζονται στον εγκέφαλο τρισδιάστατες οι δισδιάστατες εικόνες που προσλαμβάνουμε μέσω των οφθαλμών και μου λες ότι η όραση είναι η αντικειμενική πραγματικοτητα. Πιστεύω ότι ξερεις τις ατέλειες της.
Και έρχεται και η Ιατρική που αμφισβητεί ακόμη και τους 999 που έχουν το ίδιο λειτουργικό βάζοντας στο παιγνιδι την υποκειμενικότητα του παρατηρητή...Δλδ ότι σαν γενικό πλαίσιο βλέπουν το ίδιο αλλά υπάρχουν διαφορες λόγω των διαφορετικών έγγραφων μνήμης...
:102: .
SpoilerShow
Of topic
Υ.Γ :+1: ...συμφωνώ κι εγώ...
Αχμ...τελικά δεν δίνεις κάποια απάντηση στο ερώτημά μου.
Επειδή δεν μπορείς ή επειδή δεν θέλεις;

Άφησες την Κβαντομηχανική και το μετείκασμα και φέρνεις τώρα την Σχετικότητα και τον χωροχρόνο Μινκόβσκι;
Ως προς τι ακριβώς τα επικαλείσαι; Ως προς το ότι καταδεικνύουν με στοιχεία την ύπαρξη μίας άλλης (κρυφής) πραγματικότητας, που την αντιλαμβάνονται "ορισμένοι"; (μήπως οι χαρισματικοί;)

Μας δίνει η γνωστική ψυχολογία και η νευροφυσιολογία τεκμήρια για την ύπαρξη μιας άλλης (κρυφής) πραγματικότητας, που την βλέπουν μόνον οι έχοντες το χρίσμα;

Ε άμα το κάνουν αυτό, γιατί δεν το καταθέτεις και με παραπέμπεις πάλι σε αοριστολογίες και κάποιες υπερβολές (ξανακοίτα τα μαθήματα που διδάσκονται και στην γνωστική ψυχολογία και στην νευροφυσιολογία)...

Που και πότε αμφισβήτησε η Ιατρική τους 999 που έχουν το ίδιο λειτουργικό; Και ποια υποκειμενικότητα του παρατηρητή;
Και τι ακριβώς σημαίνει "ίδιο λειτουργικό"...οι 999 έχουν ίδιο "λειτουργικό" και ο 1 έχει διαφορετικό; Ποιος το βεβαιώνει αυτό;
Και τι εννοείς υποκειμενικότητα του παρατηρητή;
Εισάγεις πάλι αοριστολογίες και έννοιες που μπορούν να έχουν 3 και 4 ερμηνείες...

Θα στο ξαναπώ και να το σημειώσεις, διότι το ξεχνάς και μεταχειρίζεσαι το υπογραμμισμένο σαν υποστηρικτική ένδειξη της άποψής σου.
Σε ένα ατύχημα που εμπλέκονται τρία αυτοκίνητα, δύο μηχανές, 5 πεζοί και 20 μάρτυρες, οι 5 μάρτυρες σε ένα μήνα θα λένε μία ελαφρώς διαφορετική ιστορία. Οι 5 θα λένε μία άλλη. Και οι κάμερες ασφαλείας θα δικαιώνουν τους 15, καθώς οι άλλοι 5 προδώθηκαν από την μνήμη τους...
Δύο σελίδες πιο πίσω στο έχω ξαναπεί...
Νομίζω ότι μπερδεύεις την προσωρινή μνήμη που αποτυπώνεται ελαφρώς λανθασμένη (από πολλούς παράγοντες αλλά όχι εξ αιτίας άλλης πραγματικότητας!) σε μερικούς αυτόπτες μάρτυρες και την ερμηνεύεις ως ένδειξη άλλης και κρυφής πραγμτικότητας.
Αυτό ναι, το έχει τεκμηριώσει η Ιατρική!

Εν κατακλείδι...ακόμα περιμένω απάντηση και τοποθέτηση σε αυτό:
Ποιά και πως είναι, εν τέλει, αυτή η φύση της κρυμμένης πραγματικότητας, που όλο ακούω αλλά δεν βλέπω;
Δείξε την, παρουσίασέ την, τεκμηριωσέ την. Πες μου μέσω ποιού μέσου αποκαλύπτεται η αληθινή φύση των πραγμάτων;
Τεκμηρίωσε με επιχειρήματα και με στοιχεία, ποια είναι η αληθινή φύση των πραγμάτων.

Και για να μην υπάρξει κάποια παρανόηση, εγώ διατείνομαι πως η άμορφη μάζα από σάρκες και κόκκαλα που κείται μπροστά στα πόδια μας, είναι η αντικειμενική πραγματικότητα, αλλά εσύ διαφωνείς. Λες πως δεν είναι αυτή η αληθινή πραγματικότητα αλλά υπάρχει μία άλλη, κρυμμένη.

Ε, αυτήν την πραγματικότητα στοιχειοθέτησέ την και θα την ασπαστώ άμεσα...
Να χαρείς, μην αλειφτείς πάλι με λάδι...έχω την καλύτερη στλεγγίδα, σε απαλλάσσω από το λάδι πάραυτα και δεν μπορείς να γλυστρήσεις...
:P

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 01 Δεκ 2023, 19:11

Λοξίας έγραψε:
01 Δεκ 2023, 16:56
SpoilerShow
ksk έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 16:35
SpoilerShow
Λοξίας έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:14
Ωραία. Προς χάριν της συζήτησης θα κάνω αποδεκτή την υπογραμμισμένη πρόταση, η οποία είναι αξίωση. Θα παραβλέψω την αξίωση και θα την δεχθώ σαν θέση, την οποία όμως και θα στοιχειοθετήσεις.
Οπότε και προς το παρόν, θα αφήσω τα άλλα σου ποστς και θα επικεντρωθώ σε αυτό, που, στο κάτω κάτω, εμπεριέχει και το σημείο τριβής και διαφωνίας μας.
Ποιά και πως είναι, εν τέλει, αυτή η φύση της κρυμμένης πραγματικότητας, που όλο ακούω αλλά δεν βλέπω;
Δείξε την, παρουσίασέ την, τεκμηριωσέ την. Πες μου μέσω ποιού μέσου αποκαλύπτεται η αληθινή φύση των πραγμάτων;
Τεκμηρίωσε με επιχειρήματα και με στοιχεία, ποια είναι η αληθινή φύση των πραγμάτων.

Και για να μην υπάρξει κάποια παρανόηση, εγώ διατείνομαι πως η άμορφη μάζα από σάρκες και κόκκαλα που κείται μπροστά στα πόδια μας, είναι η αντικειμενική πραγματικότητα, αλλά εσύ διαφωνείς. Λες πως δεν είναι αυτή η αληθινή πραγματικότητα αλλά υπάρχει μία άλλη, κρυμμένη.

Ε, αυτήν την πραγματικότητα στοιχειοθέτησέ την και θα την ασπαστώ άμεσα...


Υ.Γ.
Για τον φόβο των Ιουδαίων, να πω ότι η επίκληση "δεν είναι όλα για όλους", θα είναι εντελώς άκυρη... :wink
Αχαχαχα...Το "δεν είναι όλα για όλους " σαφως ισχύει ως αξιωμα :003: αλλά όπως προείπα δεν θα μπλέξουμε ανόμοια θέματα...όχι δλδ ότι μπορεί καν να υπάρξει τετοιο θέμα στην τελική...
Εξαρτάται...τα "όλα" της CIA, τα "όλα" της Microsoft, τα "όλα" του υπουργείου εξψτερικών, και παρόμοια, σίγουρα δεν είναι για όλους.
:P

ksk έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 16:35
Σχετικά με τις αποδείξεις που ζητάς ...δεν ξέρω τι είδους ακριβώς αποδείξεις ζητάς...ναιιιι...δεν ξερω :smt005:
Μα ακόμα ΔΕΝ ζήτησα αποδείξεις! Στοιχειοθέτηση ενδείξεων ζήτησα και όχι αοριστολογίες. :wink
Δοκίμασε με μία ξάστερη τοποθέτηση πάνω στο ποια, που και πως είναι αυτή η "άλλη" και κρυφή πραγματικότητα.
Ποιος είναι ο φορέας της και πως μπορούμε να πάρουμε μια γεύση.
Δλδ σε παρερμηνευσα όταν έγραψες αυτό;
Δείξε την, παρουσίασέ την, τεκμηριωσέ την. Πες μου μέσω ποιού μέσου αποκαλύπτεται η αληθινή φύση των πραγμάτων;
Τεκμηρίωσε με επιχειρήματα και με στοιχεία, ποια είναι η αληθινή φύση των πραγμάτων.

Και για να μην υπάρξει κάποια παρανόηση, εγώ διατείνομαι πως η άμορφη μάζα από σάρκες και κόκκαλα που κείται μπροστά στα πόδια μας, είναι η αντικειμενική πραγματικότητα, αλλά εσύ διαφωνείς. Λες πως δεν είναι αυτή η αληθινή πραγματικότητα αλλά υπάρχει μία άλλη, κρυμμένη.

Ε, αυτήν την πραγματικότητα στοιχειοθέτησέ την και θα την ασπαστώ άμεσα...
Πάλι καλά που αναφέρεις το θέμα που συζητάμε διότι όρος στιγμή νόμισα ότι καπου μίλησα για κάτι εκτός όρασης και επιστήμης...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 01 Δεκ 2023, 19:30

Λοξίας έγραψε:
01 Δεκ 2023, 16:56
ksk έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 16:35
Υπάρχει η θεωρία της σχετικότητας , ο χώρος minkowski, εκτός κι αν δεν τα αποδέχεσαι...τέταρτοδιαστατο σύμπαν
Υπάρχει η Νευροφυσιολογια και η Γνωστική ψυχολογία που λένε για την αντίληψη και πως σχηματίζονται στον εγκέφαλο τρισδιάστατες οι δισδιάστατες εικόνες που προσλαμβάνουμε μέσω των οφθαλμών και μου λες ότι η όραση είναι η αντικειμενική πραγματικοτητα. Πιστεύω ότι ξερεις τις ατέλειες της.
Και έρχεται και η Ιατρική που αμφισβητεί ακόμη και τους 999 που έχουν το ίδιο λειτουργικό βάζοντας στο παιγνιδι την υποκειμενικότητα του παρατηρητή...Δλδ ότι σαν γενικό πλαίσιο βλέπουν το ίδιο αλλά υπάρχουν διαφορες λόγω των διαφορετικών έγγραφων μνήμης...
:102: .
SpoilerShow
Of topic
Υ.Γ :+1: ...συμφωνώ κι εγώ...
Αχμ...τελικά δεν δίνεις κάποια απάντηση στο ερώτημά μου.
Επειδή δεν μπορείς ή επειδή δεν θέλεις;

Άφησες την Κβαντομηχανική και το μετείκασμα και φέρνεις τώρα την Σχετικότητα και τον χωροχρόνο Μινκόβσκι;
Ως προς τι ακριβώς τα επικαλείσαι; Ως προς το ότι καταδεικνύουν με στοιχεία την ύπαρξη μίας άλλης (κρυφής) πραγματικότητας, που την αντιλαμβάνονται "ορισμένοι"; (μήπως οι χαρισματικοί;)

Μας δίνει η γνωστική ψυχολογία και η νευροφυσιολογία τεκμήρια για την ύπαρξη μιας άλλης (κρυφής) πραγματικότητας, που την βλέπουν μόνον οι έχοντες το χρίσμα;

Ε άμα το κάνουν αυτό, γιατί δεν το καταθέτεις και με παραπέμπεις πάλι σε αοριστολογίες και κάποιες υπερβολές (ξανακοίτα τα μαθήματα που διδάσκονται και στην γνωστική ψυχολογία και στην νευροφυσιολογία)...

Που και πότε αμφισβήτησε η Ιατρική τους 999 που έχουν το ίδιο λειτουργικό; Και ποια υποκειμενικότητα του παρατηρητή;
Και τι ακριβώς σημαίνει "ίδιο λειτουργικό"...οι 999 έχουν ίδιο "λειτουργικό" και ο 1 έχει διαφορετικό; Ποιος το βεβαιώνει αυτό;
Και τι εννοείς υποκειμενικότητα του παρατηρητή;
Εισάγεις πάλι αοριστολογίες και έννοιες που μπορούν να έχουν 3 και 4 ερμηνείες...

Θα στο ξαναπώ και να το σημειώσεις, διότι το ξεχνάς και μεταχειρίζεσαι το υπογραμμισμένο σαν υποστηρικτική ένδειξη της άποψής σου.
Σε ένα ατύχημα που εμπλέκονται τρία αυτοκίνητα, δύο μηχανές, 5 πεζοί και 20 μάρτυρες, οι 5 μάρτυρες σε ένα μήνα θα λένε μία ελαφρώς διαφορετική ιστορία. Οι 5 θα λένε μία άλλη. Και οι κάμερες ασφαλείας θα δικαιώνουν τους 15, καθώς οι άλλοι 5 προδώθηκαν από την μνήμη τους...
Δύο σελίδες πιο πίσω στο έχω ξαναπεί...
Νομίζω ότι μπερδεύεις την προσωρινή μνήμη που αποτυπώνεται ελαφρώς λανθασμένη (από πολλούς παράγοντες αλλά όχι εξ αιτίας άλλης πραγματικότητας!) σε μερικούς αυτόπτες μάρτυρες και την ερμηνεύεις ως ένδειξη άλλης και κρυφής πραγμτικότητας.
Αυτό ναι, το έχει τεκμηριώσει η Ιατρική!

Εν κατακλείδι...ακόμα περιμένω απάντηση και τοποθέτηση σε αυτό:
Ποιά και πως είναι, εν τέλει, αυτή η φύση της κρυμμένης πραγματικότητας, που όλο ακούω αλλά δεν βλέπω;
Δείξε την, παρουσίασέ την, τεκμηριωσέ την. Πες μου μέσω ποιού μέσου αποκαλύπτεται η αληθινή φύση των πραγμάτων;
Τεκμηρίωσε με επιχειρήματα και με στοιχεία, ποια είναι η αληθινή φύση των πραγμάτων.

Και για να μην υπάρξει κάποια παρανόηση, εγώ διατείνομαι πως η άμορφη μάζα από σάρκες και κόκκαλα που κείται μπροστά στα πόδια μας, είναι η αντικειμενική πραγματικότητα, αλλά εσύ διαφωνείς. Λες πως δεν είναι αυτή η αληθινή πραγματικότητα αλλά υπάρχει μία άλλη, κρυμμένη.

Ε, αυτήν την πραγματικότητα στοιχειοθέτησέ την και θα την ασπαστώ άμεσα...
Να χαρείς, μην αλειφτείς πάλι με λάδι...έχω την καλύτερη στλεγγίδα, σε απαλλάσσω από το λάδι πάραυτα και δεν μπορείς να γλυστρήσεις...
:P
Μέχρι τωρα παρουσίασα στοιχεία από κάθε είδους επιστήμη που λένε για τις οπτικές ψευδαισθήσεις και τις ατέλειες της όρασης
Ποτε δεν μίλησα για χαρισματικούς και δεν έμπλεξα την συζήτηση σε τέτοια πεδία, μην λοιπόν χρησιμοποιείς κάθε φορά τέτοιου είδους μέσα ειρωνείας ή τέλος παντων μέσα που θεωρείς εσυ ότι βοηθούν στην υποτίμηση των λεγόμενων μου.
Αυτά που κουοταρισα τα λέει η επιστήμη και όχι ο μυστικισμός. :P
Μείνε στην διένεξη που έχουμε και που κρατάει πολλούς αιώνες ...
Τωρα τελευταία αρχίζει να κλονίζεται.
Σχετικά με την υποκειμενικότητα των 999 αιντε το βάζω έτσι γιατί έτσι αναφέρθηκε ...

https://www.mednet.gr/archives/2019-4/pdf/534.pdf

Ο κάθε αναγνώστης ας βγάλει τα συμπεράσματα του.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6793
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Δεκ 2023, 20:35

ksk έγραψε:
01 Δεκ 2023, 19:30
Μέχρι τωρα παρουσίασα στοιχεία από κάθε είδους επιστήμη που λένε για τις οπτικές ψευδαισθήσεις και τις ατέλειες της όρασης
Α, ή εσύ έχεις κατανοήσει κάτι λάθος ή εγώ δε ήμουν όσο αναλυτικός έπρεπε.
Οι οπτικές ψευδαισθήσεις (π.χ. οι αντικατοπτρισμοί ή "η νέα οπτική ψεδαίσθηση που έχει τρελάνει το ίντερνετ") καθώς και οι ατέλειες της ανθρώπινης όρασης, δεν έχουν να κάνουν σε τίποτε με αυτό που συζητάμε.
Σε παρακαλώ μείνε στο παράδειγμα του αυτόχειρα του Χίλτον.
Τι δουλειά έχει μια οπτική ψευδαίσθηση εδώ; Π.χ. κάποιος μπορεί να έχει την οπτική ψευδαίσθηση πως ένα τμήμα της άμορφης σάρκας και δύο σπασμένα κόκκαλα, φτιάχνουν ένα σταυρό! Αυτή η οπτική ψευδαίσθηση, αλλάζει σε κάτι το γεγονός ο αυτόχειρας είναι νεκρός και πως και αυτός που έχει την οπτική ψευδαίσθηση, έχει αντιληφθεί πως έχει ένα άμορφο πτώμα μπροστά του; Αυτό δηλαδή που έχουν αντιληφθεί ΟΛΟΙ!
Και ναι, η ανθρώπινη όραση είναι ατελής. Και το είπαμε, το ξαναείπαμε και το έχει αποδείξει η επιστήμη. Ε και;
Το γεγονός ότι η ανθρώπινη όραση είναι ατελής (σε σύγκριση με πολλά ζώα), αυτό μας τεκμηριώνει πως υπάρχει μία άλλα, κρυφή πραγματικότητα και πως ο αυτόχειρας δεν είναι νεκρός, αλλά κάτι άλλο;

Γιατί το κάνεις αυτό ρε συ sks; Γιατι γυρνάς γύρω γύρω από το ίδιο γαϊτανάκι;
Έτσι όπως το πας, θα ανταλλάσσουμε ποστς για δυο χρόναι ακόμα... :lol:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6793
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Δεκ 2023, 20:36

ksk έγραψε:
01 Δεκ 2023, 19:30
Ποτε δεν μίλησα για χαρισματικούς και δεν έμπλεξα την συζήτηση σε τέτοια πεδία, μην λοιπόν χρησιμοποιείς κάθε φορά τέτοιου είδους μέσα ειρωνείας ή τέλος παντων μέσα που θεωρείς εσυ ότι βοηθούν στην υποτίμηση των λεγόμενων μου.
Δεν ήταν καθόλου στις προθέσεις μου κάτι τέτοιο και ζητώ συγγνώμη αν έτσι φάνηκε.
Απλώς, επειδή, όπως είπες και εσύ, γράφεις "συμπυκνωμένα", μου είναι δύσκολο (και κουραστικό) να συμπεριλάβω όλες τις πιθανές ερμηνείες που κρύβει μια πρότασή σου. Οπότε, έγραψα αυτήν που φάνηκε πιο πιθανή.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6793
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Δεκ 2023, 20:38

ksk έγραψε:
01 Δεκ 2023, 19:30
Αυτά που κουοταρισα τα λέει η επιστήμη και όχι ο μυστικισμός. :P
Όχι ρε συ ksk, κουοτάρισες αυτά που λέει η επιστήμη για την γενική αντίληψη της υποκειμενικής πραγματικότητας.
Και ξέρουμε ότ αυτή (η υποκεμενική), εμαφανίζεται σε κάποιες καταστάσεις και μπορεί να είναι ακραία.
Αλλά εγώ δεν μιλάω για ειδικές περιπτώσεις, ούτε για την κβαντική αβεβαιότητα, ούτε για το αν ζει ή όχι η γάτα του Σραιντινγκερ, ούτε για το θεώρημα του Γκέντελ...
Μιλάω για κάποια πραγματικότητα, που μέχρι στιγμής δεν έχεις μπορέσει ούτε καν να την κουνήσεις...ούτε εσύ ούτε κάποιος άλλος.
Είναι η ίδια αντικειμενική πραγματικότητα του μακρόκοσμου που είναι αποδεκτή από την επιστήμη (μέχρι στιγμής).
Όταν δέκα ξυλοκόποι κόβουν ένα έλατο παρουσία επιτροπής = δέκα ξυλοκόποι κόβουν ένα έλατο παρουσία επιτροπής.
Τελεία και παύλα. Δεν χωράει καμία υποκειμενική πραγματικότητα εδώ.
Οποιαδήποτε αντίρρηση δεκτή, εκτός από αναφορές σε επιστήμονες, στην κβαντική αβεβαιότητα ή στον Φέυνμαν... :P

Το τι γράφουν οι διάφοροι "μυθιστοριογράφοι" που θέλουν αναγνωστικό κοινό (ήγουν χρήμα) και το φλομώνουν με περίτεχνες υποθέσεις για κρυφές πραγματικότητες στις 11 διαστάσεις των πολλαπλών συμπάντων, μου είναι αδιάφορο.

Στο παράδειγμα σε παρακαλώ...
Εγώ διατείνομαι πως η άμορφη μάζα από σάρκες και κόκκαλα που κείται μπροστά στα πόδια μας, είναι η αντικειμενική πραγματικότητα, αλλά εσύ διαφωνείς. Λες πως δεν είναι αυτή η αληθινή πραγματικότητα αλλά υπάρχει μία άλλη, κρυμμένη.
θα σου ζητήσω για τέταρτη φορά, να παρουσίασεις κάποια στοιχεία για αυτήν την κρυμμένη προαγματικότητα. Δεν θέλω να μου αναφέρεις, επίσης για πολλοστή φορά, την ατελή ανθρώπινη όραση, το μετείκασμα, τον χωροχρόνο Μινκόβσκι, την νευροφυσιολογία, την κβαντομηχανική ή τον Γκέντελ...please!
Και, εν πάσει περιπτώσει, αν κάπου η νευροφυσιολογία τεκμηριώνει ότι ο 1 στους 1.000 δεν θα διαπιστώσει μία άμορφη μάζα μπροστά στα πόδια του αλλά κάτι άλλο, που μπορεί επίσης να τεκμηριωθεί, τότε ΠΕΣ το. ΜΗΝ το κρατάς κρυφό!
Αλλά πες το με απλά, κατανοητά λόγια και όχι με παραπομπές σε αυθεντίες και στην επιστήμη αόριστα..


ksk έγραψε:
01 Δεκ 2023, 19:30
Μείνε στην διένεξη που έχουμε και που κρατάει πολλούς αιώνες ...
Τωρα τελευταία αρχίζει να κλονίζεται.
Σχετικά με την υποκειμενικότητα των 999 αιντε το βάζω έτσι γιατί έτσι αναφέρθηκε ...

https://www.mednet.gr/archives/2019-4/pdf/534.pdf

Ο κάθε αναγνώστης ας βγάλει τα συμπεράσματα του.
Μα εγώ εδώ έχω μείνει, δεν έχω απομακρυνθεί καθόλου. Εδώ και 20 ποστς, σου ζητάω να μου πεις: αφού η όραση δεν είναι για εσένα καλός καταγραφέας της πραγματικότητας (έτσι όπως την παρουσιάζω με τον αυτόχειρα), τότε πες μου με ποιο μέσον γίνεται αντιληπτή η πραγματικότητα. Και δεν μου λες...
Εδώ και 20 ποστς, σου ζητώ να μου δώσεις στοιχεία για αυτήν την άλλη, την κρυφή, πραγματικότητα...και δεν μου λες.
Ε, τι θέλεις να κάνω; Να κάνω ότι δεν καταλαβαίνω και να σταματήσω; Να συμφωνήσω μαζί σου για να μην χαλάσουμε τις καρδιές μας;

ΥΓ.
Στο άρθρο που έφερες, δεν βρήκα κάποιο στοιχείο που να ανατρέπει την αντικειμενκή πραγματικότητα του ότι 1.000 άτομα θα διαπιστώσουν ακριβώς την ίδια πραγματικότητα, μόλις ο αυτόχειρας σκάσει στο έδαφος μπροστά στα πόδια τους...
Το "πρόβλημα της Μαίρης", καταλαβαίνεις φυσικά ότι δεν έχει να κάνει σε τίποτε με αυτό που λέω εγώ...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 02 Δεκ 2023, 13:46

Λοξίας έγραψε:
01 Δεκ 2023, 20:38
SpoilerShow
ksk έγραψε:
01 Δεκ 2023, 19:30
Αυτά που κουοταρισα τα λέει η επιστήμη και όχι ο μυστικισμός. :P
Όχι ρε συ ksk, κουοτάρισες αυτά που λέει η επιστήμη για την γενική αντίληψη της υποκειμενικής πραγματικότητας.
Και ξέρουμε ότ αυτή (η υποκεμενική), εμαφανίζεται σε κάποιες καταστάσεις και μπορεί να είναι ακραία.
Αλλά εγώ δεν μιλάω για ειδικές περιπτώσεις, ούτε για την κβαντική αβεβαιότητα, ούτε για το αν ζει ή όχι η γάτα του Σραιντινγκερ, ούτε για το θεώρημα του Γκέντελ...
Μιλάω για κάποια πραγματικότητα, που μέχρι στιγμής δεν έχεις μπορέσει ούτε καν να την κουνήσεις...ούτε εσύ ούτε κάποιος άλλος.
Είναι η ίδια αντικειμενική πραγματικότητα του μακρόκοσμου που είναι αποδεκτή από την επιστήμη (μέχρι στιγμής).
Όταν δέκα ξυλοκόποι κόβουν ένα έλατο παρουσία επιτροπής = δέκα ξυλοκόποι κόβουν ένα έλατο παρουσία επιτροπής.
Τελεία και παύλα. Δεν χωράει καμία υποκειμενική πραγματικότητα εδώ.
Οποιαδήποτε αντίρρηση δεκτή, εκτός από αναφορές σε επιστήμονες, στην κβαντική αβεβαιότητα ή στον Φέυνμαν... :P

Το τι γράφουν οι διάφοροι "μυθιστοριογράφοι" που θέλουν αναγνωστικό κοινό (ήγουν χρήμα) και το φλομώνουν με περίτεχνες υποθέσεις για κρυφές πραγματικότητες στις 11 διαστάσεις των πολλαπλών συμπάντων, μου είναι αδιάφορο.

Στο παράδειγμα σε παρακαλώ...
Εγώ διατείνομαι πως η άμορφη μάζα από σάρκες και κόκκαλα που κείται μπροστά στα πόδια μας, είναι η αντικειμενική πραγματικότητα, αλλά εσύ διαφωνείς. Λες πως δεν είναι αυτή η αληθινή πραγματικότητα αλλά υπάρχει μία άλλη, κρυμμένη.
θα σου ζητήσω για τέταρτη φορά, να παρουσίασεις κάποια στοιχεία για αυτήν την κρυμμένη προαγματικότητα. Δεν θέλω να μου αναφέρεις, επίσης για πολλοστή φορά, την ατελή ανθρώπινη όραση, το μετείκασμα, τον χωροχρόνο Μινκόβσκι, την νευροφυσιολογία, την κβαντομηχανική ή τον Γκέντελ...please!
Και, εν πάσει περιπτώσει, αν κάπου η νευροφυσιολογία τεκμηριώνει ότι ο 1 στους 1.000 δεν θα διαπιστώσει μία άμορφη μάζα μπροστά στα πόδια του αλλά κάτι άλλο, που μπορεί επίσης να τεκμηριωθεί, τότε ΠΕΣ το. ΜΗΝ το κρατάς κρυφό!
Αλλά πες το με απλά, κατανοητά λόγια και όχι με παραπομπές σε αυθεντίες και στην επιστήμη αόριστα..


ksk έγραψε:
01 Δεκ 2023, 19:30
Μείνε στην διένεξη που έχουμε και που κρατάει πολλούς αιώνες ...
Τωρα τελευταία αρχίζει να κλονίζεται.
Σχετικά με την υποκειμενικότητα των 999 αιντε το βάζω έτσι γιατί έτσι αναφέρθηκε ...

https://www.mednet.gr/archives/2019-4/pdf/534.pdf

Ο κάθε αναγνώστης ας βγάλει τα συμπεράσματα του.
Μα εγώ εδώ έχω μείνει, δεν έχω απομακρυνθεί καθόλου. Εδώ και 20 ποστς, σου ζητάω να μου πεις: αφού η όραση δεν είναι για εσένα καλός καταγραφέας της πραγματικότητας (έτσι όπως την παρουσιάζω με τον αυτόχειρα), τότε πες μου με ποιο μέσον γίνεται αντιληπτή η πραγματικότητα. Και δεν μου λες...
Εδώ και 20 ποστς, σου ζητώ να μου δώσεις στοιχεία για αυτήν την άλλη, την κρυφή, πραγματικότητα...και δεν μου λες.
Ε, τι θέλεις να κάνω; Να κάνω ότι δεν καταλαβαίνω και να σταματήσω; Να συμφωνήσω μαζί σου για να μην χαλάσουμε τις καρδιές μας;

ΥΓ.
Στο άρθρο που έφερες, δεν βρήκα κάποιο στοιχείο που να ανατρέπει την αντικειμενκή πραγματικότητα του ότι 1.000 άτομα θα διαπιστώσουν ακριβώς την ίδια πραγματικότητα, μόλις ο αυτόχειρας σκάσει στο έδαφος μπροστά στα πόδια τους...
Το "πρόβλημα της Μαίρης", καταλαβαίνεις φυσικά ότι δεν έχει να κάνει σε τίποτε με αυτό που λέω εγώ...


Ενώ εγώ που είμαι εδώ και 20 ποστ; Δλδ όλα αυτά που παρουσίασα αφορούν κατι εκτός θεματος;
Σιγά μην χαλάσουμε τις καρδιές μας καλε μου Δελτα :P για μια διαφωνία που κρατάει εδώ και αιώνες από εποχή Δημόκριτου.
Υ,Γ Δεν μπορώ να γνωριζω τι κατάλαβες από το άρθρο αλλά θεωρώ ότι το συμπέρασμα στο τέλος αν το διαβάσεις είναι αρκετά κατανοητο.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 02 Δεκ 2023, 14:06

Λοξίας έγραψε:
01 Δεκ 2023, 20:35
ksk έγραψε:
01 Δεκ 2023, 19:30
Μέχρι τωρα παρουσίασα στοιχεία από κάθε είδους επιστήμη που λένε για τις οπτικές ψευδαισθήσεις και τις ατέλειες της όρασης
Α, ή εσύ έχεις κατανοήσει κάτι λάθος ή εγώ δε ήμουν όσο αναλυτικός έπρεπε.
Οι οπτικές ψευδαισθήσεις (π.χ. οι αντικατοπτρισμοί ή "η νέα οπτική ψεδαίσθηση που έχει τρελάνει το ίντερνετ") καθώς και οι ατέλειες της ανθρώπινης όρασης, δεν έχουν να κάνουν σε τίποτε με αυτό που συζητάμε.
Σε παρακαλώ μείνε στο παράδειγμα του αυτόχειρα του Χίλτον.
Τι δουλειά έχει μια οπτική ψευδαίσθηση εδώ; Π.χ. κάποιος μπορεί να έχει την οπτική ψευδαίσθηση πως ένα τμήμα της άμορφης σάρκας και δύο σπασμένα κόκκαλα, φτιάχνουν ένα σταυρό! Αυτή η οπτική ψευδαίσθηση, αλλάζει σε κάτι το γεγονός ο αυτόχειρας είναι νεκρός και πως και αυτός που έχει την οπτική ψευδαίσθηση, έχει αντιληφθεί πως έχει ένα άμορφο πτώμα μπροστά του; Αυτό δηλαδή που έχουν αντιληφθεί ΟΛΟΙ!
Και ναι, η ανθρώπινη όραση είναι ατελής. Και το είπαμε, το ξαναείπαμε και το έχει αποδείξει η επιστήμη. Ε και;
Το γεγονός ότι η ανθρώπινη όραση είναι ατελής (σε σύγκριση με πολλά ζώα), αυτό μας τεκμηριώνει πως υπάρχει μία άλλα, κρυφή πραγματικότητα και πως ο αυτόχειρας δεν είναι νεκρός, αλλά κάτι άλλο;

Γιατί το κάνεις αυτό ρε συ sks; Γιατι γυρνάς γύρω γύρω από το ίδιο γαϊτανάκι;
Έτσι όπως το πας, θα ανταλλάσσουμε ποστς για δυο χρόναι ακόμα... :lol:
Κατ αρχας άλλο οφθαλμαπάτη κι άλλο οπτική ψευδαισθηση, δευτερευόντως λέγοντας οπτική ψευδαισθηση εννοώ ότι δεν προσλαμβάνουμε σωστά το εξωτερικό περιβάλλον λόγω ατελειών που έχουν οι οφθαλμοί μας.
Οι ατέλειες αυτές όπως προείπα είναι:
Μπορεί να διακρίνουν αντικείμενα που έχουν μια ελάχιστη διάμετρο,πιο κάτω τσου...
Αν δυο αντικείμενα βρίσκονται πολύ κοντά τότε τα βλέπουν ως ένα
Δεν μπορούν να αντιληφθούν όλο το φάσμα της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας.
Επομένως δεν μπορούμε να δούμε τα μικροσωματίδια που μας περιβάλλουν και από τα οποία αποτελουμαστε.

Είπα καπου ότι δεν είναι νεκρός ο αυτόχειρας;
Στο θέμα μας είναι πάντα...
Μιλάμε για τα οστά και το αίμα που βλέπουν οι 999 παρατηρητες που έχουν το ίδιο λειτουργικό χωρίς να έχουν τις λεγόμενες διαταραχές...Απλά αυτό είναι το φαινόμενο , κάτω απ αυτό υπάρχουν αυτά που βλέπουμε στα μικροσκόπια αλλά
Κι αυτά έχουν όρια στις δυνατότητες τους.
Το ότι δεν μπορούν τα μάτια μας να τα δουν δεν σημαίνει και ότι δεν υπάρχουν...Γιαυτο υπάρχουν οι επιστήμες και τα μαθηματικα...
Βρε μου άλλαξες το νικ και μου θύμισες άλλον χρηστη :smt005:
Το γαϊτανάκι προς το παρόν είναι ατερμονο και εξάλλου εσυ ειπες ότι χαίρεσαι τέτοιους διαλογους :003:
Υ.Γ τότε στη γλωσσολογία σου είχα πει..." ποςο ακόμη Δέλτα;" Το σεβάστηκες...Το σέβομαι κι εγώ ...ποιος τυφλός δεν θέλει το φως...οκεγια λύεται η διαφωνία.
Καλό ΣΚ :P
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70481
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Δεκ 2023, 14:19

ksk έγραψε:
01 Δεκ 2023, 15:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 16:47
ksk έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 19:39
Η σκέψη μου είναι συμπυκνωμένη ως εκ τούτου παρερμηνευομαι αλλά δεν το κάνω σκόπιμα.
Για πολλοστή φορά θα σου πω ότι έγινε άμορφη μάζα για τα οπτικά σου δεδομένα... κάτω από το οπτικό μικροσκόπιο υπάρχει διαφορετική εικόνα και κάτω από το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο υπάρχει μια άλλη φύση της κρυμμένης πραγματικότητας...
Έτσι όπως το θέτεις, αυτό που προκύπτει είναι ότι πιστεύεις ότι η πραγματικότητα που αντιλαμβανόμαστε δεν είναι τίποτα άλλο από μια "οφθαλμαπάτη" ακόμη και στο επιστημονικό πλαίσιο των ανθρώπινων δυνατοτήτων. Οπότε, είτε δια γυμνού οφθαλμού, είτε με μικροσκόπια, είτε με τηλεσκόπια, αυτό που "βλέπουμε" ή "αντιλαμβανόμαστε" δεν έχουν σχέση μεν την...πραγματική πραγματικότητα.

Το έθεσα όσο πιο πυκνά μπορούσα.

Έστω λοιπόν, ότι συμβαίνει αυτό. Παρακάτω;

Γιατί αν συμβαίνει, ακόμη και οι σκέψεις μας παίζουν στο ίδιο εξωπραγματικό πλαίσιο. Απλές εφαρμογές της ατελούς νευροφυσιολογίας ή γνωστικής ψυχολογίας, θα συνεχίσουν να είναι.
Μάλλον λάθος παράθεση έκανες...
Διαφορετικά δεν εξηγείται ...
Για τα υπόλοιπα να τα αφήσουμε καλύτερα ...Μιλάμε για τους 999 παρατηρητες του τέλους ενός αυτόχειρα ...
Aπό ποια οπτική; Ένα νεκρό σώμα παραμένει ένα νεκρό σώμα, ανεξαρτήτως της αιτίας θανάτου. Το κατά πόσον θα υπάρξει άλλη βιολογική συνέχεια των ιστών, την όποια μορφή ενέργειας κλπ και της εξέλιξης τους σε κάτι άλλο, είναι τελείως ανεξάρτητο θέμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 02 Δεκ 2023, 14:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2023, 14:19
ksk έγραψε:
01 Δεκ 2023, 15:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 16:47


Έτσι όπως το θέτεις, αυτό που προκύπτει είναι ότι πιστεύεις ότι η πραγματικότητα που αντιλαμβανόμαστε δεν είναι τίποτα άλλο από μια "οφθαλμαπάτη" ακόμη και στο επιστημονικό πλαίσιο των ανθρώπινων δυνατοτήτων. Οπότε, είτε δια γυμνού οφθαλμού, είτε με μικροσκόπια, είτε με τηλεσκόπια, αυτό που "βλέπουμε" ή "αντιλαμβανόμαστε" δεν έχουν σχέση μεν την...πραγματική πραγματικότητα.

Το έθεσα όσο πιο πυκνά μπορούσα.

Έστω λοιπόν, ότι συμβαίνει αυτό. Παρακάτω;

Γιατί αν συμβαίνει, ακόμη και οι σκέψεις μας παίζουν στο ίδιο εξωπραγματικό πλαίσιο. Απλές εφαρμογές της ατελούς νευροφυσιολογίας ή γνωστικής ψυχολογίας, θα συνεχίσουν να είναι.
Μάλλον λάθος παράθεση έκανες...
Διαφορετικά δεν εξηγείται ...
Για τα υπόλοιπα να τα αφήσουμε καλύτερα ...Μιλάμε για τους 999 παρατηρητες του τέλους ενός αυτόχειρα ...
Aπό ποια οπτική; Ένα νεκρό σώμα παραμένει ένα νεκρό σώμα, ανεξαρτήτως της αιτίας θανάτου. Το κατά πόσον θα υπάρξει άλλη βιολογική συνέχεια των ιστών, την όποια μορφή ενέργειας κλπ και της εξέλιξης τους σε κάτι άλλο, είναι τελείως ανεξάρτητο θέμα.
Τι δεν καταλαβαίνεις σε αυτό που παρέθεσα;
Για πολλοστή φορά θα σου πω ότι έγινε άμορφη μάζα για τα οπτικά σου δεδομένα... κάτω από το οπτικό μικροσκόπιο υπάρχει διαφορετική εικόνα και κάτω από το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο υπάρχει μια άλλη φύση της κρυμμένης πραγματικότητας...
Μιλάω για το τι βλεπουμε στο οπτικό μικροσκόπιο κι ακόμη παραπέρα στο ηλεκτρονικό μικροσκόπιο...
Μίλησα εγώ για ότι ένα νεκρό σώμα θα αναστηθεί; Είπα καπου ότι δεν υπάρχει νεκρό σώμα;
Αν θα υπάρξει άλλη βιολογική συνεχεια των ιστών και την εξέλιξη τους σε κάτι άλλο σίγουρα είναι άλλο θέμα και δεν καταπιάστηκα καθόλου με αυτά...
Έχετε μια εικόνα για μένα και με μεταφραζετε κατά το δοκουν...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6793
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Δεκ 2023, 10:44

ksk έγραψε:
02 Δεκ 2023, 14:06
Κατ αρχας άλλο οφθαλμαπάτη κι άλλο οπτική ψευδαισθηση, δευτερευόντως λέγοντας οπτική ψευδαισθηση εννοώ ότι δεν προσλαμβάνουμε σωστά το εξωτερικό περιβάλλον λόγω ατελειών που έχουν οι οφθαλμοί μας.
Οι ατέλειες αυτές όπως προείπα είναι:
Μπορεί να διακρίνουν αντικείμενα που έχουν μια ελάχιστη διάμετρο,πιο κάτω τσου...
Αν δυο αντικείμενα βρίσκονται πολύ κοντά τότε τα βλέπουν ως ένα
Δεν μπορούν να αντιληφθούν όλο το φάσμα της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας.
Επομένως δεν μπορούμε να δούμε τα μικροσωματίδια που μας περιβάλλουν και από τα οποία αποτελουμαστε.
Μα δεν εξέφρασα ποτέ αντίρρηση σε κάτι τέτοιο. Από το γυμνάσιο έχουμε μάθει πως η ανθρώπινη όραση είναι ατελής.
Αλλά δεν καταλαβαίνω, ειλικρινά, τι σχέση έχει το ότι δεν μπορούμε να δούμε σε όλο το φάσμα της Η/Μ ακτινοβολίας, με το αν βλέπουμε όλοι το ίδιο πράγμα με στο παράδειγμα που φέρνω. Είτε βλέπεις είτε δεν βλέπεις σε όλο το φάσμα της Η/Μ ακτινοβολίας, είτε βλέπεις είτε δεν βλέπεις τα μόρια από τα οποία αποτελούμαστε, στο παράδειγμα του αυτόχειρα δεν παίζουν ρόλο. Στο παράδειγμα του αυτόχειρα, αυτό που θα αντιληφθούν ΟΛΟΙ είναι το ίδιο και αυτό δεν αλλάζει.
Ποια είναι η αντίρρησή σου, ακόμα δεν έχω καταλάβει...
Λες συνεχώς για τους 999 παρατηρητές που έχουν το ίδιο λειτουργικό. Ο ένας τι έχει;
Τι ακριβώς εννοείς, ξεκαθάρισέ το σε παρακαλώ.

Καλημέρα μας και καλό χεμώνα...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6793
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Δεκ 2023, 10:45

ksk έγραψε:
02 Δεκ 2023, 14:06
Είπα καπου ότι δεν είναι νεκρός ο αυτόχειρας;
Στο θέμα μας είναι πάντα...
Μιλάμε για τα οστά και το αίμα που βλέπουν οι 999 παρατηρητες που έχουν το ίδιο λειτουργικό χωρίς να έχουν τις λεγόμενες διαταραχές...
Όχι οι 999 αλλά και οι 1.000.
Αν δεν έχει κάποιος σοβαρό πρόβλημα υγείας (σωματικής ή ψυχικής) και οι 1.000 το ίδιο πράγμα θα αντιληφθούν.
Θέλεις να πεις κάτι για τον 1 από τους 1.000; Αν ναι, πες το με περισσότερα λόγια, δεν μπορώ, άλλο, να μαντέυω τι θέλεις να πεις...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6793
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Δεκ 2023, 10:46

ksk έγραψε:
02 Δεκ 2023, 14:06
Απλά αυτό είναι το φαινόμενο , κάτω απ αυτό υπάρχουν αυτά που βλέπουμε στα μικροσκόπια αλλά Κι αυτά έχουν όρια στις δυνατότητες τους.
Το ότι δεν μπορούν τα μάτια μας να τα δουν δεν σημαίνει και ότι δεν υπάρχουν...Γιαυτο υπάρχουν οι επιστήμες και τα μαθηματικα...
Βρε μου άλλαξες το νικ και μου θύμισες άλλον χρηστη :smt005:
Το γαϊτανάκι προς το παρόν είναι ατερμονο και εξάλλου εσυ ειπες ότι χαίρεσαι τέτοιους διαλογους :003:
Υ.Γ τότε στη γλωσσολογία σου είχα πει..." ποςο ακόμη Δέλτα;" Το σεβάστηκες...Το σέβομαι κι εγώ ...ποιος τυφλός δεν θέλει το φως...οκεγια λύεται η διαφωνία.
Καλό ΣΚ :P
Ναι, αυτό είναι το φαινόμενο. Και ακριβώς το ίδιο φαινόμενο θα παρατηρήσουν/αντιληφθούν και τα 1.000 και τα 10.000 υγειή άτομα. Και εφ' όσον ΟΛΟΙ θα αντιληφθούν το ίδιο, αυτό ονομάζεται αντικειμενική πραγματικότητα, όσο και να μην σου αρέσει... :P
Το τι θα δουν τα μικροσκόπια, δεν έχει καμία σχέση με το ότι 1.000 ή 10.000 ή 1 εκατ. άτομα είδαν και αντιλήφθηκαν ακριβώς το ίδιο γεγονός.

Αν 1.000 άτομα παρακολουθούν 10 ξυλοκόπους να κόβουν δέντρα μπροστά σε μία επιτροπή αξιολόγησης και οι χίλιοι (εφ' όσον δεν έχουν πρόβλημα υγείας), θα αντιληφθούν να λαμβάνει χώρα ακριβώς το ίδιο γεγονός και δεν πα να βλέπουν ό,τι θέλουν τα ηλεκτρονικά μικροσκόπια.
Αυτό ονομάζεται αντικειμενική πραγματικότητα, αρέσει δεν αρέσει στα μικροσκόπια... :P

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6793
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Δεκ 2023, 10:47

ksk έγραψε:
02 Δεκ 2023, 14:32
Για πολλοστή φορά θα σου πω ότι έγινε άμορφη μάζα για τα οπτικά σου δεδομένα... κάτω από το οπτικό μικροσκόπιο υπάρχει διαφορετική εικόνα και κάτω από το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο υπάρχει μια άλλη φύση της κρυμμένης πραγματικότητας...
Μα επί τέλους!!! Για όνομα του Μανιτού, ΠΕΣ μας ποια είναι αυτή η άλλη φύση της κρυμμένης πραγματικότητας, ρε συ ksk.
Μας το λες εδώ και 30 ποστς και δεν έχεις κάνει την παραμικρή νύξη για το ποια, το πως και τι είναι αυτή η κρυμμένη πραγματικότητα.

Οι περισσότεροι ξέρουμε/καταλαβαίνουμε πως θα φαίνεται κάτω από τον απλό ανθρώπινο οφθαλμό ένα τμήμα από ανθρώπινη σάρκα.
Κάτω από ένα διόφθαλμο μικροσκόπιο σε 1.000χ θα αρχίσουμε να βλέπουμε περισσότερα και θα δούμε πως είναι η δομή του ιστού του δέρματος, ίσως κάποια μικρόβια κ.λπ.
Κάτω από το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο, θα διακρίνουμε (μέχρι την διακριτική ικανότητα του μικροσκοπίου) και θα δούμε πως είναι τα μόρια και διάφορα οργανίδια και ένα σωρό άλλα πράγματα (ηλεκτρόνια και πρωτόνια ΔΕΝ μπορούμε να δούμε).

Αυτό, ΤΙ δουλειά έχει με το παράδειγμα του αυτόχειρα;
Επειδή θα εξετάσεις με τα μικροσκόπια την άμορφη (πλέον) σάρκα του αυτόχειρα, αυτό αναιρεί το γεγονός πως και οι 1.000 έχετε παρατηρήσει/αντιληφθεί το ίδιο φαινόμενο; Φυσικά και ΟΧΙ! Ε, αυτό το φαινόμενο που έχετε ΟΛΟΙ παρατηρήσει και αντιληφθεί με τον ίδιο τρόπο, ονομάζεται αντικειμενική πραγματικότητα.

Εσύ υποστηρίζεις πως εξετάζοντας την σάρκα του αυτόχειρα αφού σαλτάρισε, θα αντιληφθείς την άλλη, την κρυφή φύση της πραγματικότητας. Αλλά και αν δεν την αντιληφθείς, αυτή υπάρχει κρυμμένη...
Εγώ λέω πως εξετάζοντάς την μετά το σαλτάρισμα, το πολυ πολύ να αντιληφθείς ότι η σάρκα δεν είναι πλέον ζωντανή...

Αν εσύ γνωρίζεις ότι θα εμφανιστεί (στον 1 από τους 1.000), η κρυφή φύση της κρυμμένης πραγματικότητας, ε, σε παρακαλώ πες το.
Και εξήγησέ το, με απλά και κατανοητά λόγια.

Ακόμα και με μικροσκόπιο ιόντων να εΞετάσεις την σάρκα του αυτόχειρα μετά το σαλτάρισμα και να δεις τα ηλεκτρόνια ή το σωματίδιο Higgs, αυτό ΣΕ ΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ 1.000 ΑΤΟΜΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ;

Κουράστηκα να παίζουμε τις λέξεις και τα "κρυφά" νοήματα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών