Άγονη Αμφισβήτηση

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Μάιος 2021, 20:03

xatz41 έγραψε:
28 Μάιος 2021, 12:50
Antipnevma έγραψε:
28 Μάιος 2021, 11:40
xatz41 έγραψε:
21 Μάιος 2021, 21:19


Ας πάρουμε το παράδειγμα της θρησκείας μιας και είναι της μόδας να την κρίνουν όλοι. Για παράδειγμα πολλοί νέοι αμφισβητούν την θρησκεία χωρίς να γνωρίζουν τίποτα για εκείνη. Ενώ οποιοδήποτε επιχείρημα έρχεται σε αντίθεση με τα ελλείπει πιστεύω τους το θεωρούν λάθος, χωρίς να αιτιολογούν το γιατί.

Ποιός σου είπε ότι είναι της μόδας τώρα τελευταία να κρίνεται η θρησκεία; Αυτό το παρατηρούμε έντονα ήδη από τον 19ο αιώνα. Στην Δύση η θρησκεία έχασε σημαντικά ερείσματα ήδη από την αναγέννηση.

Δεν αμφισβητούν μόνο νέοι την θρησκεία αλλά άνθρωποι όλων των ηλικιών. Εδώ που τα λέμε δεν θα ήταν καθόλου φυσιολογικό για έναν νέο στην σύγχρονη εποχή να έχει ανεπτυγμένη θρησκευτική συνείδηση. Δεν ζει σε εποχή όπου αυτή λαμβάνεται σοβαρά υπόψη.

Πες ένα επιχείρημα που έρχεται σε αντίθεση με τον ισχυρισμό ότι η κάθε μία θρησκεία από τις χιλιάδες που υπάρχουν ή υπήρξαν και η κάθε βερσιόν της ίδιας θρησκείας λέει πράγματα που είτε είναι μη εμπειρικά επαληθεύσιμα είτε έχουν διαψευστεί (πχ η ίδεα ότι ο άνθρωπος είναι δημιούργημα Θεού είναι ψευδής αφού ξέρουμε πλέον ότι δεν είναι παρά ένα ακόμα ζώο που διαμόρφωσαν πολλά εκατομμύρια χρόνια ζωικής εξέλιξης).

Το κείμενο δεν αποδεικνύει τίποτα. Διάβασε σχόλια μου και θα καταλάβεις γιατί το έγραψα στην μορφή που είναι. Δεν θα κάτσω να συζητήσω σε ένα φόρουμ τέτοια σοβαρά θέματα. Έχουμε και άλλες δουλείες από το να προσπαθούμε να πείσουμε τον κάθε αργόσχολο, που περνάει την μισή του μέρα στο διαδίκτυο, κλεισμένος σε κάποιο υπόγειο.
Οπότε όποιος προσπαθήσει να σου μιλήσει σοβαρά είναι αργόσχολος. Δεν πας να παίξεις κάνα fortnite ρε μπρο, που είναι και της ηλίκιας σου, αντί να κάνεις κοινωνικά πειράματα στα internetz;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Μάιος 2021, 21:27

Bazoomba έγραψε:
28 Μάιος 2021, 16:54
ksk έγραψε:
28 Μάιος 2021, 15:16
Bazoomba έγραψε:
28 Μάιος 2021, 11:21
Ενδιαφερουσα γνωμη. Δηλαδη μπορει να υπαρξει αναστοχαστικο ενεργημα πριν αυτο μεταφραστει σε γλωσσικη εκφραση;
Ανα-στοχαστικό; :smt017
Αυτός ίσως εχει μια γνώμη προς συζητηση, εσυ ξέρεις τι ρωτάς; :fp:
θα υποθεσω οτι φταινε οι ροες ή οτι διαταραχθηκαν τα ηχοχρωματα... :wave:
Πως μπορει κάποιος να κανει υποθέσεις σε πράγματα που αγνοεί...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Μάιος 2021, 21:42

Πασιφάη έγραψε:
28 Μάιος 2021, 19:05
ksk έγραψε:
28 Μάιος 2021, 15:41
Πασιφάη έγραψε:
28 Μάιος 2021, 15:33


Τίποτε δεν είναι ''τζιζ'' για μένα. Ανέκαθεν έπαιζα με τη φωτιά . :lol:
Λέω εγώ τωρα, μήπως αρχίζει και σου αρεσει η φωτιά; :p2:
Ξέρεις οτι, συνηθως οτι βγάζουμε με αυτόν τον τροπο προς τα εξω, κρύβει μια ενδόμυχη έλξη να πω...
Υ.Γ Δεν πιστεύω να σε πέτυχα με το φλυτζάνι του καφέ στο χέρι; :smt005:
Μα..το είπα ήδη..
Πασιφάη έγραψε:
28 Μάιος 2021, 15:33

Τίποτε δεν είναι ''τζιζ'' για μένα. Ανέκαθεν έπαιζα με τη φωτιά . :lol:
Δεν κρύβω κάτι, ούτε με διακατέχει κάποια ενδόμυχη έλξη. Πολλώ δε μάλλον τέτοιου είδους. Είμαι ευτυχισμένη και πλήρης. Η αμφισβήτηση είναι στοιχείο του χαρακτήρα μου. Και την χρησιμοποιώ, στο μέτρο του δυνατού. Ότι δεν μου δίνει εναύσματα, το ψάχνω, μα κατά βάση, το απορρίπτω.
Η αλήθεια είναι ,πως δεν μπορούν να σε κατανοήσουν όλοι. Δεν είναι κακό, σαφέστατα. Καμιά φορά τα βαθύτερα νοήματα είναι μπροστά στα μάτια μας. :wink

Δεν υπάρχει λόγος να κουράζεσαι, μπας και ανακαλύψεις κάτι σπουδαίο. :wave:
Δεν βοήθησε κατ όπως φαίνεται το υστερόγραφο.
Πάμε λοιπόν στο σύνηθες μετά απο τα πειράγματα μου, τα οποία ομολογουμένως ειναι κρύα και δεν τα πιάνουν οι εκτός του στενού μου κύκλο ανθρωποι.
Ξέρεις καλή μου Πασιφαη αστειευομαι :P
:wave:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 28 Μάιος 2021, 22:35

ksk έγραψε:
28 Μάιος 2021, 21:27
Bazoomba έγραψε:
28 Μάιος 2021, 16:54
ksk έγραψε:
28 Μάιος 2021, 15:16

Ανα-στοχαστικό; :smt017
Αυτός ίσως εχει μια γνώμη προς συζητηση, εσυ ξέρεις τι ρωτάς; :fp:
θα υποθεσω οτι φταινε οι ροες ή οτι διαταραχθηκαν τα ηχοχρωματα... :wave:
Πως μπορει κάποιος να κανει υποθέσεις σε πράγματα που αγνοεί...
Εχμ... δεν μπορείς να πεις ότι δεν προσπάθησα όμως :102:
1 χρόνο τώρα σου ζητάω να μοιραστείς την σοφία σου με τους κοινούς θνητούς και όλο με αποφεύγεις. Κι εκεί που χάνω εντελώς τις ελπίδες μου... Τσουπ! Με κάνεις quote για να πετάξεις μια ανοησία. Αναστοχασου :hebit:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Μάιος 2021, 22:57

Bazoomba έγραψε:
28 Μάιος 2021, 22:35
ksk έγραψε:
28 Μάιος 2021, 21:27
Bazoomba έγραψε:
28 Μάιος 2021, 16:54
θα υποθεσω οτι φταινε οι ροες ή οτι διαταραχθηκαν τα ηχοχρωματα... :wave:
Πως μπορει κάποιος να κανει υποθέσεις σε πράγματα που αγνοεί...
Εχμ... δεν μπορείς να πεις ότι δεν προσπάθησα όμως :102:
1 χρόνο τώρα σου ζητάω να μοιραστείς την σοφία σου με τους κοινούς θνητούς και όλο με αποφεύγεις. Κι εκεί που χάνω εντελώς τις ελπίδες μου... Τσουπ! Με κάνεις quote για να πετάξεις μια ανοησία. Αναστοχασου :hebit:
Και επειδή μου το ζητάς θα πρέπει να το κανω;
Δεν είσαι όμοιος μου αφου προφανώς μου το ζητάς άρα γιατί να το κανω;
Πάμε στα πιο πεζά...
Δηλαδη μπορει να υπαρξει αναστοχαστικο ενεργημα πριν αυτο μεταφραστει σε γλωσσικη εκφραση;
Ας αφήσουμε το αναστοχαστικο και ας πάμε σε όλη την πρόταση σου...
Περιμένεις απάντηση σε αυτην την ερώτηση;
Κατανοησες τι είπε ο σταβι;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 28 Μάιος 2021, 23:35

ksk έγραψε:
28 Μάιος 2021, 22:57
Bazoomba έγραψε:
28 Μάιος 2021, 22:35
ksk έγραψε:
28 Μάιος 2021, 21:27

Πως μπορει κάποιος να κανει υποθέσεις σε πράγματα που αγνοεί...
Εχμ... δεν μπορείς να πεις ότι δεν προσπάθησα όμως :102:
1 χρόνο τώρα σου ζητάω να μοιραστείς την σοφία σου με τους κοινούς θνητούς και όλο με αποφεύγεις. Κι εκεί που χάνω εντελώς τις ελπίδες μου... Τσουπ! Με κάνεις quote για να πετάξεις μια ανοησία. Αναστοχασου :hebit:
Και επειδή μου το ζητάς θα πρέπει να το κανω;
Δεν είσαι όμοιος μου αφου προφανώς μου το ζητάς άρα γιατί να το κανω;
Πάμε στα πιο πεζά...
Δηλαδη μπορει να υπαρξει αναστοχαστικο ενεργημα πριν αυτο μεταφραστει σε γλωσσικη εκφραση;
Ας αφήσουμε το αναστοχαστικο και ας πάμε σε όλη την πρόταση σου...
Περιμένεις απάντηση σε αυτην την ερώτηση;
Κατανοησες τι είπε ο σταβι;
Ας πάμε όπου θες κι ας τα αφήσουμε όλα ξεχωριστή, ανόμοια κούκλαμ. Όμως πρώτα χρωστάς εσύ μια απάντηση: Τι κατάλαβες ή δεν κατάλαβες από την αρχική πρόταση μου, τι θεωρείς ασύνδετο με το μπολνταρισμενο σημείο του κειμένου του σταβι;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Μάιος 2021, 08:31

Bazoomba έγραψε:
28 Μάιος 2021, 11:21
stavmanr έγραψε:
27 Μάιος 2021, 16:08
Η φιλοσοφική τάση (φιλοσοφία) δεν εξαρτάται από τις λέξεις, τις δυνατότητες των λέξεων κλπ. Είναι εγγενής. Η φιλοσοφική έκφραση είναι εκείνη που εξαρτάται από τα εργαλεία της στιγμής. Το πώς αποτυπώνεται, πως περιγράφεται το προϊόν της τάσης αυτής στη συγκεκριμένη στιγμή.
Δεν είναι όμως αυτό η φιλο-σοφία (δηλαδή η εγγενής τάση για τη γνώση).
Ενδιαφερουσα γνωμη. Δηλαδη μπορει να υπαρξει αναστοχαστικο ενεργημα πριν αυτο μεταφραστει σε γλωσσικη εκφραση;
Αμφιβάλλεις ότι υπήρχε αναστοχασμός πριν την εμφάνιση της οργανωμένης γλώσσας;
Αν δεν υπήρχε αναστοχασμός, δηλαδή προσαρμοστικότητα της σκέψης, θα ήμασταν ακόμη στα δέντρα.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 29 Μάιος 2021, 10:09

stavmanr έγραψε:
29 Μάιος 2021, 08:31
Bazoomba έγραψε:
28 Μάιος 2021, 11:21
stavmanr έγραψε:
27 Μάιος 2021, 16:08
Η φιλοσοφική τάση (φιλοσοφία) δεν εξαρτάται από τις λέξεις, τις δυνατότητες των λέξεων κλπ. Είναι εγγενής. Η φιλοσοφική έκφραση είναι εκείνη που εξαρτάται από τα εργαλεία της στιγμής. Το πώς αποτυπώνεται, πως περιγράφεται το προϊόν της τάσης αυτής στη συγκεκριμένη στιγμή.
Δεν είναι όμως αυτό η φιλο-σοφία (δηλαδή η εγγενής τάση για τη γνώση).
Ενδιαφερουσα γνωμη. Δηλαδη μπορει να υπαρξει αναστοχαστικο ενεργημα πριν αυτο μεταφραστει σε γλωσσικη εκφραση;
Αμφιβάλλεις ότι υπήρχε αναστοχασμός πριν την εμφάνιση της οργανωμένης γλώσσας;
Αν δεν υπήρχε αναστοχασμός, δηλαδή προσαρμοστικότητα της σκέψης, θα ήμασταν ακόμη στα δέντρα.
Δεν ξερω αγαπητε σταβμαν-αρ, και πιστεψε με ειναι ενα ζητημα που με απασχολει. Υπαρχει σκεψη υπο την μορφη της εξωλεκτικης εκφρασης; Για να μην υπαρχουν ανουσιες παραφωνιες απο ουρανιες μορφες οπως παραπανω να ξεκαθαρισουμε οτι ως σκεψη νοειται η περισσεια των αποβλεψεων του ατομου. Ο ανθρωπος "των δεντρων" μπορει να επικοινωνησει μοναχα αυτα που του "δωριζει" προς διαμοιρασμο το περιβαλλον του. Αντιστοιχα η σουρικατα μπορει μεν να μεταβαλλει τονικα τις κραυγες της, ειναι ομως δεσμια των φαινομενων απο τα οποια αυτες προκυπτουν. Γενικως η μεταβαση απο την αμεσοτητα της εκφρασης στην εμμεση μορφη της ειναι αναγκαιο συστατικο της σκεψης, διοτι η σκεψη ειναι η αποκρυσταλλωση του ατομικου γιγνεσθαι.

Ο φιλος μας ο Νιτσες (οπως και πλειαδα φιλοσοφων που ασχοληθηκαν με το αινιγμα της γλωσσας )το παει ενα βημα παραπερα: προσπαθει να θεμελιωσει αυτη τη μεταβαση (αμεσοτητα->εμμεσοτητα) στην γλωσσα : “μπορουμε να σκεπτομαστε καθε στιγμη μοναχα αυτο για το οποιο εχουμε προχειρα λεξεις για να εκφρασουμε”.
Ο Φουκω δεν σταματα να φλυαρει για την σημασια της ιστορικης αποστασης στην διαμορφωση των αποφαντικων πεδιων. Γεγονος που υποδηλωνει μια ορισμενη σχεση αναμεσα στην λεγομενη "καθαρη σκεψη" και το κοινωνικο συνυπαρχειν: σχεση αλληλοπεριορισμου

Ο Αριστοτελης που αναφερθηκε παραπανω ειναι ο εισηγητης μιας πολυ συγκεκριμενης οπτικης πανω στο γλωσσικο ζητημα, θα τολμησω να πω θεμελιωτης της αναλυτικης παραδοσης:"οι λεξεις ειναι αναπαραστασεις των αισθητηριακων εντυπωσεων της ψυχης"...σκεψη που καταληγει στην περιφημη φραση που μνημονευει ο Καστοριαδης:" “Για τους πρωτους ορους και τους εσχατους υπαρχει νους και οχι λογος”. Βεβαια η θεωρια του Αριστοτελη καταληγει σε μια μονοδρομικη εξηγηση του φαινομενου, αποκλειει την αντιστροφη κινηση, δηλαδη, την επενεργεια των εννοιων στον αντιληπτικο κοσμο του ατομου, πραγμα που δεν συμφωνει με τις συγχρονες παρατηρησεις (https://www.cambridge.org/core/books/la ... 47D26F6CE4)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bazoomba την 29 Μάιος 2021, 17:07, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13260
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 29 Μάιος 2021, 13:27

ksk έγραψε:
28 Μάιος 2021, 21:42
Πασιφάη έγραψε:
28 Μάιος 2021, 19:05
ksk έγραψε:
28 Μάιος 2021, 15:41


Λέω εγώ τωρα, μήπως αρχίζει και σου αρεσει η φωτιά; :p2:
Ξέρεις οτι, συνηθως οτι βγάζουμε με αυτόν τον τροπο προς τα εξω, κρύβει μια ενδόμυχη έλξη να πω...
Υ.Γ Δεν πιστεύω να σε πέτυχα με το φλυτζάνι του καφέ στο χέρι; :smt005:
Μα..το είπα ήδη..
Πασιφάη έγραψε:
28 Μάιος 2021, 15:33

Τίποτε δεν είναι ''τζιζ'' για μένα. Ανέκαθεν έπαιζα με τη φωτιά . :lol:
Δεν κρύβω κάτι, ούτε με διακατέχει κάποια ενδόμυχη έλξη. Πολλώ δε μάλλον τέτοιου είδους. Είμαι ευτυχισμένη και πλήρης. Η αμφισβήτηση είναι στοιχείο του χαρακτήρα μου. Και την χρησιμοποιώ, στο μέτρο του δυνατού. Ότι δεν μου δίνει εναύσματα, το ψάχνω, μα κατά βάση, το απορρίπτω.
Η αλήθεια είναι ,πως δεν μπορούν να σε κατανοήσουν όλοι. Δεν είναι κακό, σαφέστατα. Καμιά φορά τα βαθύτερα νοήματα είναι μπροστά στα μάτια μας. :wink

Δεν υπάρχει λόγος να κουράζεσαι, μπας και ανακαλύψεις κάτι σπουδαίο. :wave:
Δεν βοήθησε κατ όπως φαίνεται το υστερόγραφο.
Πάμε λοιπόν στο σύνηθες μετά απο τα πειράγματα μου, τα οποία ομολογουμένως ειναι κρύα και δεν τα πιάνουν οι εκτός του στενού μου κύκλο ανθρωποι.
Ξέρεις καλή μου Πασιφαη αστειευομαι :P
:wave:
Κατάλαβα το ότι αστειεύτηκες ρε μάνα μου, απλά η ''πινελιά'' του βαθυστόχαστου, δεν πετυχαίνει πάντα. Ειδικά στην πλάκα.
Σε φιλώ! :hebit:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8860
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 29 Μάιος 2021, 16:23

stavmanr έγραψε:
28 Μάιος 2021, 16:30
Καραμελίτσα έγραψε:
28 Μάιος 2021, 14:33
stavmanr έγραψε:
26 Μάιος 2021, 23:20
Σωστός ο Ναύτης.
Η σύγχρονη επιστήμη είναι στην ουσία ο φιλοσοφικός κλάδος του υλισμού.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CE ... F%8C%CF%82

Άσχετα αν τελευταία αναιρεί το κεντρικό του δόγμα κι επιστρέφει στη μητέρα φιλοσοφία.
Ε; 99% της σύγχρονης επιστήμης είναι μαθηματική δομή. Δε ζούμε δα και στο 19ο αιώνα.
Συμφωνώ μαζί σου, αν εξαιρέσεις ότι η σύγχρονη επιστήμη τείνει να αναγάγει τις μαθηματικές παραμέτρους σε υλιστικές έννοιες (πχ. ύλη).
Δε νομίζω ότι η σύγχρονη επιστήμη είναι ψεκασμένη, ώστε να υποστηρίζει παραλογισμούς. Αυτά που λες είναι μεμονωμένα αφηγήματα από ανθρώπους που συγχέουν έννοιες.
Z

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Μάιος 2021, 20:03

Καραμελίτσα έγραψε:
29 Μάιος 2021, 16:23
stavmanr έγραψε:
28 Μάιος 2021, 16:30
Καραμελίτσα έγραψε:
28 Μάιος 2021, 14:33


Ε; 99% της σύγχρονης επιστήμης είναι μαθηματική δομή. Δε ζούμε δα και στο 19ο αιώνα.
Συμφωνώ μαζί σου, αν εξαιρέσεις ότι η σύγχρονη επιστήμη τείνει να αναγάγει τις μαθηματικές παραμέτρους σε υλιστικές έννοιες (πχ. ύλη).
Δε νομίζω ότι η σύγχρονη επιστήμη είναι ψεκασμένη, ώστε να υποστηρίζει παραλογισμούς. Αυτά που λες είναι μεμονωμένα αφηγήματα από ανθρώπους που συγχέουν έννοιες.
Δεν χρησιμοποιώ τέτοιους όρους καθότι τους θεωρώ παραπλανητικούς.
Η επιστήμη, όπως και η φιλοσοφία, περνά από διάφορες φάσεις αξιωματικής προσέγγισης και αναθεώρησης.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Μάιος 2021, 20:21

Bazoomba έγραψε:
29 Μάιος 2021, 10:09
stavmanr έγραψε:
29 Μάιος 2021, 08:31
Bazoomba έγραψε:
28 Μάιος 2021, 11:21
Ενδιαφερουσα γνωμη. Δηλαδη μπορει να υπαρξει αναστοχαστικο ενεργημα πριν αυτο μεταφραστει σε γλωσσικη εκφραση;
Αμφιβάλλεις ότι υπήρχε αναστοχασμός πριν την εμφάνιση της οργανωμένης γλώσσας;
Αν δεν υπήρχε αναστοχασμός, δηλαδή προσαρμοστικότητα της σκέψης, θα ήμασταν ακόμη στα δέντρα.
Δεν ξερω αγαπητε σταβμαν-αρ, και πιστεψε με ειναι ενα ζητημα που με απασχολει. Υπαρχει σκεψη υπο την μορφη της εξωλεκτικης εκφρασης; Για να μην υπαρχουν ανουσιες παραφωνιες απο ουρανιες μορφες οπως παραπανω να ξεκαθαρισουμε οτι ως σκεψη νοειται η περισσεια των αποβλεψεων του ατομου. Ο ανθρωπος "των δεντρων" μπορει να επικοινωνησει μοναχα αυτα που του "δωριζει" προς διαμοιρασμο το περιβαλλον του. Αντιστοιχα η σουρικατα μπορει μεν να μεταβαλλει τονικα τις κραυγες της, ειναι ομως δεσμια των φαινομενων απο τα οποια αυτες προκυπτουν. Γενικως η μεταβαση απο την αμεσοτητα της εκφρασης στην εμμεση μορφη της ειναι αναγκαιο συστατικο της σκεψης, διοτι η σκεψη ειναι η αποκρυσταλλωση του ατομικου γιγνεσθαι.
Μπορούμε να αναφερθούμε καί στην πλατωνική σκέψη που ήθελε το νου σου ως καθρέπτισμα του αιώνιου Λόγου, του κόσμου των Ιδεών. Δηλαδή μιλάμε για τη φιλοσοφική εκείνη προσέγγιση που θεωρούσε ότι όσα σκέφτεσαι δεν είναι δικά σου, αλλά είναι ψευδαίσθηση, μερική και στρεβλωτική αντανάκλαση, παραμορφωτικός καθρέπτης του αιώνιου Λόγου που κυριαρχεί και οδηγεί τον κόσμο.
Βλέπεις, δεν υπάρχει μία φιλοσοφική σκέψη, αλλά μία φιλοσοφία ανά άτομο σε αυτό τον κόσμο, ακριβώς διότι καθένας νοεί και βιώνει τα πράγματα με τελείως μοναδικό τρόπο.
Μέχρι κι ο Καστοριάδης, διαλεκτικός υλιστής μέχρι θανάτου, ανήγαγε το σύνολο της φιλοσοφικής σκέψης στο "ριζικό φαντασιακό" του ανθρώπου, δηλαδή εκείνο το ακατέργαστο διαμάντι που ενυπάρχει μέσα του από τότε που δεν θυμάται τον εαυτό του, και που παράγει το σύνολο των σκέψεων, εννοιών και ειρμών.
Ο φιλος μας ο Νιτσες (οπως και πλειαδα φιλοσοφων που ασχοληθηκαν με το αινιγμα της γλωσσας )το παει ενα βημα παραπερα: προσπαθει να θεμελιωσει αυτη τη μεταβαση (αμεσοτητα->εμμεσοτητα) στην γλωσσα : “μπορουμε να σκεπτομαστε καθε στιγμη μοναχα αυτο για το οποιο εχουμε προχειρα λεξεις για να εκφρασουμε”.
Κι αμέσως γειώνει τον άνθρωπο λέγοντας "αυτά τα αφτιά δεν δημιουργήθηκαν για να σε ακούνε" βάζοντας ταφόπλακα στην ψευδαίσθηση πως μπορεί να υπάρχει έστω κι ένας άνθρωπος εκεί έξω που να μπορεί να σε ακολουθήσει στο βάθος της φιλοσοφικής σου προσέγγισης.

Είμαστε όλοι μοναδικοί και τελείως διαφορετικοί στον τρόπο που σκεφτόμαστε. Ακόμα κι όταν συμφωνούμε.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 31 Μάιος 2021, 15:18

Πασιφάη έγραψε:
29 Μάιος 2021, 13:27
ksk έγραψε:
28 Μάιος 2021, 21:42
Πασιφάη έγραψε:
28 Μάιος 2021, 19:05


Μα..το είπα ήδη..



Δεν κρύβω κάτι, ούτε με διακατέχει κάποια ενδόμυχη έλξη. Πολλώ δε μάλλον τέτοιου είδους. Είμαι ευτυχισμένη και πλήρης. Η αμφισβήτηση είναι στοιχείο του χαρακτήρα μου. Και την χρησιμοποιώ, στο μέτρο του δυνατού. Ότι δεν μου δίνει εναύσματα, το ψάχνω, μα κατά βάση, το απορρίπτω.
Η αλήθεια είναι ,πως δεν μπορούν να σε κατανοήσουν όλοι. Δεν είναι κακό, σαφέστατα. Καμιά φορά τα βαθύτερα νοήματα είναι μπροστά στα μάτια μας. :wink

Δεν υπάρχει λόγος να κουράζεσαι, μπας και ανακαλύψεις κάτι σπουδαίο. :wave:
Δεν βοήθησε κατ όπως φαίνεται το υστερόγραφο.
Πάμε λοιπόν στο σύνηθες μετά απο τα πειράγματα μου, τα οποία ομολογουμένως ειναι κρύα και δεν τα πιάνουν οι εκτός του στενού μου κύκλο ανθρωποι.
Ξέρεις καλή μου Πασιφαη αστειευομαι :P
:wave:
Κατάλαβα το ότι αστειεύτηκες ρε μάνα μου, απλά η ''πινελιά'' του βαθυστόχαστου, δεν πετυχαίνει πάντα. Ειδικά στην πλάκα.
Σε φιλώ! :hebit:
Ας όψεται ο Γοργιας... :003:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 31 Μάιος 2021, 15:27

stavmanr έγραψε:
29 Μάιος 2021, 08:31
Bazoomba έγραψε:
28 Μάιος 2021, 11:21
stavmanr έγραψε:
27 Μάιος 2021, 16:08
Η φιλοσοφική τάση (φιλοσοφία) δεν εξαρτάται από τις λέξεις, τις δυνατότητες των λέξεων κλπ. Είναι εγγενής. Η φιλοσοφική έκφραση είναι εκείνη που εξαρτάται από τα εργαλεία της στιγμής. Το πώς αποτυπώνεται, πως περιγράφεται το προϊόν της τάσης αυτής στη συγκεκριμένη στιγμή.
Δεν είναι όμως αυτό η φιλο-σοφία (δηλαδή η εγγενής τάση για τη γνώση).
Ενδιαφερουσα γνωμη. Δηλαδη μπορει να υπαρξει αναστοχαστικο ενεργημα πριν αυτο μεταφραστει σε γλωσσικη εκφραση;
Αμφιβάλλεις ότι υπήρχε αναστοχασμός πριν την εμφάνιση της οργανωμένης γλώσσας;
Αν δεν υπήρχε αναστοχασμός, δηλαδή προσαρμοστικότητα της σκέψης, θα ήμασταν ακόμη στα δέντρα.
Δεν μπορώ σταβη να κατανοήσω τι σχέση εχει η εγγενής τάση για την γνώση με τον αναστοχασμό...
Ο αναστοχασμός ειναι δομικό στάδιο της μετά γνωστικής διεργασίας...
Τι ορισμό δίνεις για τον αναστοχασμό και τα ταυτίζεις;
Λες προσαρμοστικότητα της σκέψης, εννοείς την αναθεώρηση της;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10261
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 31 Μάιος 2021, 15:35

"Παντού όπου οι πανάρχαιοι άνθρωποι έπλαθαν μια λέξη, πίστευαν πως είχαν ανακαλύψει κάτι. Πόσο διαφορετική ήταν η αλήθεια! Είχαν αγγίξει ένα πρόβλημα και πιστεύοντας ότι το έλυσαν όρθωναν ένα εμπόδιο στη λύση του. Τώρα για κάθε γνώση αναγκαστικά σκοντάφτει κανείς σε πέτρινες, πεθαμένες λέξεις κι επάνω εκεί μάλλον το πόδι σπάει παρά η λέξη»
Παρατηρητής...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών