Η φτώχεια είναι επιλογή.

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 02 Μάιος 2022, 08:13

Όσο για τον Μπεζο , και τον κάθε Μπεζο που πλούτισε, απλά τον ευνόησαν οι συνθήκες
Υπάρχουν αμέτρητοι άλλοι επιχειρηματίες που ΔΕΝ τους ευνόησαν οι συνθήκες
Και τόσο ή επαγγελματική επιτυχία οδό και οι συνθήκες της προσωπικής μας ζωής επηρεάζονται από παράγοντες οι οποίες είναι πέρα και έξω από εμάς και που δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε γι αυτούς και είμαστε έρμαιο σε αυτούς

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 02 Μάιος 2022, 08:16

Να προσθέσω και κάτι άλλο
Ειδικά για το να γίνεις πλούσιος σε πολλες περιπτώσεις θα πρέπει να είσαι ανήθικος απανθρωπος και ανεντιμος ..
Και να είσαι κάθαρμα που πατάει επί πτωμάτων


Και όντως σε αυτή την περίπτωση ΝΑΙ είναι επιλογή ..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΙΝΕΙΑΝ06 την 02 Μάιος 2022, 08:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 02 Μάιος 2022, 08:18

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Μάιος 2022, 07:27
Έχω ολοκληρώσει την θεωρία μου και πιστεύω ότι η φτώχεια είναι ηθική παρακμή.
Ενώ εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ που ως αρχηγός της ΜΑΦΊΑΣ, έχω πλουτίσει πατώντας επί πτωμάτων και εκβιάζοντας κσι δωροδοκωντας ολόκληρο το πολιτικό σύστημα της χώρας ΔΕΝ έχω ηθική παρακμή :roll:

Όντως ..ότι μας φέρνει χρήματα είναι ηθικά υγιές..
:003:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16587
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 02 Μάιος 2022, 08:42

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
02 Μάιος 2022, 08:18
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Μάιος 2022, 07:27
Έχω ολοκληρώσει την θεωρία μου και πιστεύω ότι η φτώχεια είναι ηθική παρακμή.
Ενώ εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ που ως αρχηγός της ΜΑΦΊΑΣ, έχω πλουτίσει πατώντας επί πτωμάτων και εκβιάζοντας κσι δωροδοκωντας ολόκληρο το πολιτικό σύστημα της χώρας ΔΕΝ έχω ηθική παρακμή :roll:

Όντως ..ότι μας φέρνει χρήματα είναι ηθικά υγιές..
:003:
:smt017
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 02 Μάιος 2022, 08:48

taxalata xalasa έγραψε:
02 Μάιος 2022, 08:42
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
02 Μάιος 2022, 08:18
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Μάιος 2022, 07:27
Έχω ολοκληρώσει την θεωρία μου και πιστεύω ότι η φτώχεια είναι ηθική παρακμή.
Ενώ εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ που ως αρχηγός της ΜΑΦΊΑΣ, έχω πλουτίσει πατώντας επί πτωμάτων και εκβιάζοντας κσι δωροδοκωντας ολόκληρο το πολιτικό σύστημα της χώρας ΔΕΝ έχω ηθική παρακμή :roll:

Όντως ..ότι μας φέρνει χρήματα είναι ηθικά υγιές..
:003:
:smt017
Είναι ή φτώχεια... ηθική παρακμή; :wink

Αληθινη
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 05 Σεπ 2022, 12:27

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αληθινη » 05 Σεπ 2022, 12:52

Αυτές τις απόψεις τις έχει η ΝΔ. Η φτώχεια είναι επιλογή είναι τεμπέλης οποίος δε δουλεύει και άλλα παρόμοια. Θα έπρεπε να ντρέπεστε που κάνετε τέτοιες δημοσιεύσεις. Αυτά τα γράφουν όσοι τρώνε λεφτά η πατάνε επι πτωμάτων για να ορθοποδήσουν χρησιμοποιούν δικαιολογίες για να ανέβουν και να νιώσουν καλύτερα για όλα αυτά που κάνουν.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 05 Σεπ 2022, 13:04

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 18:12
Το να μην εργάζεσαι, να μην επιχειρείς και να κάνεις οτιδήποτε είναι εφικτό για να πλουτίσεις είναι δικό σου θέμα. Η φτώχεια είναι επιλογή.

Δέχομαι ότι θα μπορούσα, αν ήθελα, να ήμουνα λεφτάς και να αγοράσω όποια γυναίκα θέλω, να αποκτούσα ό,τι γουστάρω. Αλλά επέλεξα τη μόρφωση, την αριστερή ιδεολογία και την κουλτούρα. Είπα στον εαυτό μου ότι είναι ανήθικος ο πλουτισμός ή έστω ότι δεν είναι προτεραιότητα. Με το ταλέντο μου και την αποφασιστικότητά μου θα είχα τα πάντα και θα πέρναγα μια ζωή γαμάτη. Ξέρω ότι στο άμεσο μέλλον θα ζητήσω να απολαύσω όλες τις αμαρτίες πριν φύγω από τη ζωή, θα στραφώ στη σκληρή εργασία πρώτα και στην επιχειρηματικότητα. Με στόχο να ικανοποιήσω τα πιο τρελά μου όνειρα.

Το κεφαλαιοκρατικό σύστημα μπορεί να στηρίζεται στην ανισότητα, αυτό δε σημαίνει ότι λείπει η αξιοκρατία. Είναι το πιο αξιοκρατικό σύστημα που έχει βρεθεί στον πλανήτη μας, στην ιστορία του ανθρώπινου γένους. Ίσως μια μέρα βρεθεί ένας σοσιαλισμός, ένας πραγματικός (όχι «υπαρκτός») σοσιαλισμός, που θα δίνει και στον εργάτη αυτά που του αναλογούν. Αλλά και αυτός ο σοσιαλισμός θα είναι αξιοκρατικός. Οι τεμπέληδες δεν έχουν θέση στην οικονομία. Αν δεν θες να δουλέψεις ειλικρινά και να δημιουργήσεις, κανένας δε σου οφείλει γλυκό χρήμα. Ο καπιταλισμός λοιπόν ό,τι καλύτερο για αυτούς που επιθυμούν ένα καλύτερο μέλλον και ευημερία για τους εαυτούς τους. Ο καπιταλισμός είναι δίκαιος.

Συζητήστε.
Για να πετυχει καποιος και να γινει λεφτας, και να διατηρηθει ως λεφτας, χρειαζονται 3 πραγματα:

1) ταλεντο.

2) δουλεια.

3) τυχη.

Εαν δεν εχεις το 1 και το 3, οσο και να δουλευεις, δεν θα πετυχεις.

Οποτε δεν ειναι επιλογη η φτωχεια...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών