Η φτώχεια είναι επιλογή.

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 15 Ιούλ 2021, 18:12

Το να μην εργάζεσαι, να μην επιχειρείς και να κάνεις οτιδήποτε είναι εφικτό για να πλουτίσεις είναι δικό σου θέμα. Η φτώχεια είναι επιλογή.

Δέχομαι ότι θα μπορούσα, αν ήθελα, να ήμουνα λεφτάς και να αγοράσω όποια γυναίκα θέλω, να αποκτούσα ό,τι γουστάρω. Αλλά επέλεξα τη μόρφωση, την αριστερή ιδεολογία και την κουλτούρα. Είπα στον εαυτό μου ότι είναι ανήθικος ο πλουτισμός ή έστω ότι δεν είναι προτεραιότητα. Με το ταλέντο μου και την αποφασιστικότητά μου θα είχα τα πάντα και θα πέρναγα μια ζωή γαμάτη. Ξέρω ότι στο άμεσο μέλλον θα ζητήσω να απολαύσω όλες τις αμαρτίες πριν φύγω από τη ζωή, θα στραφώ στη σκληρή εργασία πρώτα και στην επιχειρηματικότητα. Με στόχο να ικανοποιήσω τα πιο τρελά μου όνειρα.

Το κεφαλαιοκρατικό σύστημα μπορεί να στηρίζεται στην ανισότητα, αυτό δε σημαίνει ότι λείπει η αξιοκρατία. Είναι το πιο αξιοκρατικό σύστημα που έχει βρεθεί στον πλανήτη μας, στην ιστορία του ανθρώπινου γένους. Ίσως μια μέρα βρεθεί ένας σοσιαλισμός, ένας πραγματικός (όχι «υπαρκτός») σοσιαλισμός, που θα δίνει και στον εργάτη αυτά που του αναλογούν. Αλλά και αυτός ο σοσιαλισμός θα είναι αξιοκρατικός. Οι τεμπέληδες δεν έχουν θέση στην οικονομία. Αν δεν θες να δουλέψεις ειλικρινά και να δημιουργήσεις, κανένας δε σου οφείλει γλυκό χρήμα. Ο καπιταλισμός λοιπόν ό,τι καλύτερο για αυτούς που επιθυμούν ένα καλύτερο μέλλον και ευημερία για τους εαυτούς τους. Ο καπιταλισμός είναι δίκαιος.

Συζητήστε.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.


Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 16 Ιούλ 2021, 21:46

Μορφωμένο;

Ζούμε σε μια οικονομία.

Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 03 Φεβ 2022, 12:55

Επιλογή υπό την έννοια οτι δεν καταδέχεσαι να σε πονέσουν, να διαπράξεις ατιμίες, εγκλήματα ή να πουλήσεις τη ψυχή στο εξ' από 'δω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 03 Φεβ 2022, 15:21

Ο Θεός με έκανε έρμαιο σιχαμένων υποκειμένων, αλλά σιχαμένα λεφτά δεν με άφησε να πιάσω. Ότι δίνει ο μισθός μου, δεν φτάνει για απόκτηση περιουσιακών στοιχείων, μόνο για μια στοιχειώδη επιβίωση.
Βλέπω επίσης ότι πολλοί άνθρωποι δεν δέχονται να πιάσουν σιχαμένα λεφτά, άρα υπάρχει ελπίδα. Γι' αυτούς που έχουν πείσει τον εαυτό τους ότι τα αξίζουν, κανένα σχόλιο.
Μιλάω για σιχαμένα λεφτά, όχι γι' αυτά που προέρχονται από εργασία.

Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 03 Φεβ 2022, 16:09

Antares έγραψε:
03 Φεβ 2022, 15:21
Ο Θεός με έκανε έρμαιο σιχαμένων υποκειμένων, αλλά σιχαμένα λεφτά δεν με άφησε να πιάσω. Ότι δίνει ο μισθός μου, δεν φτάνει για απόκτηση περιουσιακών στοιχείων, μόνο για μια στοιχειώδη επιβίωση.
Βλέπω επίσης ότι πολλοί άνθρωποι δεν δέχονται να πιάσουν σιχαμένα λεφτά, άρα υπάρχει ελπίδα. Γι' αυτούς που έχουν πείσει τον εαυτό τους ότι τα αξίζουν, κανένα σχόλιο.
Μιλάω για σιχαμένα λεφτά, όχι γι' αυτά που προέρχονται από εργασία.
Μάλλον δεν εκτίμησες σωστά οτι έχεις. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα. Λίγο παλαιότερα αν ήθελες ένα μπιφτέκι έπρεπε να πάρεις το δόρατο ή το τόξο σου με τα βέλη, να πας στο δάσος και να κυνηγάς για μέρες. Αν τελικά έβρισκες κάνα μικρό αγριογούρουνο ή ελαφάκι και το κατάφερνες έπαιρνες το κρέας σου και μετά έπρεπε να το επεξεργαστείς και είχες τελικά έτοιμο προς κατανάλωση το πολυπόθητο μπιφτέκι σου. Σήμερα σηκώνεις το τηλέφωνο παίρνεις τα Goody's και με 3.00 ευρώ έχεις σε 20 λεπτά σπίτι σου ένα ζουμερό μπέργκερ. Ακόμα και αν γεννήθηκες ως άτομο με αναπηρία. Καταλαβαίνεις το πνεύμα μου;

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 03 Φεβ 2022, 16:40

Fixer66 έγραψε:
03 Φεβ 2022, 16:09
Μάλλον δεν εκτίμησες σωστά οτι έχεις. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα. Λίγο παλαιότερα αν ήθελες ένα μπιφτέκι έπρεπε να πάρεις το δόρατο ή το τόξο σου με τα βέλη, να πας στο δάσος και να κυνηγάς για μέρες. Αν τελικά έβρισκες κάνα μικρό αγριογούρουνο ή ελαφάκι και το κατάφερνες έπαιρνες το κρέας σου και μετά έπρεπε να το επεξεργαστείς και είχες τελικά έτοιμο προς κατανάλωση το πολυπόθητο μπιφτέκι σου. Σήμερα σηκώνεις το τηλέφωνο παίρνεις τα Goody's και με 3.00 ευρώ έχεις σε 20 λεπτά σπίτι σου ένα ζουμερό μπέργκερ. Ακόμα και αν γεννήθηκες ως άτομο με αναπηρία. Καταλαβαίνεις το πνεύμα μου;
Kαταλαβαίνω το πνεύμα σου, έχω μεγαλώσει σε χωριό, τα περισσότερα είδη διατροφής προέρχονταν από οικόσιτα ζώα και τα λαχανικά από κήπο ή χωράφια, οπότε όλοι έπρεπε να αναμιχθούμε στην παραγωγή τους, ακόμη και για την σφαγή των ζώων, πράγμα βάρβαρο, αλλά απαραίτητο. Η αλήθεια είναι ότι με το ζόρι έτρωγα κρέας, λόγω της σφαγής που είχα παρακολουθήσει πολλές φορές.
Μπέργκερ δεν τρώω, ούτε έτρωγα ποτέ, γιατί δεν εμπιστεύομαι αυτή την διατροφή.
Θα προτιμούσα αυτή την στιγμή να ήμουν αγρότισσα με το τζιπ μου, το σπίτι μου κλπ. παρά να μπορώ να παραγγέλνω από το σούπερ μάρκετ (μόνο σε σούπερ μάρκετ κάνω παραγγελίες), να έχω αυτή την ευκολία.
Το σιχαμένο χρήμα όταν εισέλθει (σαν δανεικό κυρίως), κάνει ότι θέλει σε μια οικονομία και στους ανθρώπους. Ότι συνέβη στην χώρα μας.
Φυσικά δεν ωφελούνται όλοι από αυτό, μόνο μια κάστα, οι υπόλοιποι είναι φτωχότεροι από ότι θα ήταν χωρίς αυτό.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4286
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 03 Φεβ 2022, 16:55

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 18:12
Το να μην εργάζεσαι, να μην επιχειρείς και να κάνεις οτιδήποτε είναι εφικτό για να πλουτίσεις είναι δικό σου θέμα. Η φτώχεια είναι επιλογή.

Δέχομαι ότι θα μπορούσα, αν ήθελα, να ήμουνα λεφτάς και να αγοράσω όποια γυναίκα θέλω, να αποκτούσα ό,τι γουστάρω. Αλλά επέλεξα τη μόρφωση, την αριστερή ιδεολογία και την κουλτούρα. Είπα στον εαυτό μου ότι είναι ανήθικος ο πλουτισμός ή έστω ότι δεν είναι προτεραιότητα. Με το ταλέντο μου και την αποφασιστικότητά μου θα είχα τα πάντα και θα πέρναγα μια ζωή γαμάτη. Ξέρω ότι στο άμεσο μέλλον θα ζητήσω να απολαύσω όλες τις αμαρτίες πριν φύγω από τη ζωή, θα στραφώ στη σκληρή εργασία πρώτα και στην επιχειρηματικότητα. Με στόχο να ικανοποιήσω τα πιο τρελά μου όνειρα.

Το κεφαλαιοκρατικό σύστημα μπορεί να στηρίζεται στην ανισότητα, αυτό δε σημαίνει ότι λείπει η αξιοκρατία. Είναι το πιο αξιοκρατικό σύστημα που έχει βρεθεί στον πλανήτη μας, στην ιστορία του ανθρώπινου γένους. Ίσως μια μέρα βρεθεί ένας σοσιαλισμός, ένας πραγματικός (όχι «υπαρκτός») σοσιαλισμός, που θα δίνει και στον εργάτη αυτά που του αναλογούν. Αλλά και αυτός ο σοσιαλισμός θα είναι αξιοκρατικός. Οι τεμπέληδες δεν έχουν θέση στην οικονομία. Αν δεν θες να δουλέψεις ειλικρινά και να δημιουργήσεις, κανένας δε σου οφείλει γλυκό χρήμα. Ο καπιταλισμός λοιπόν ό,τι καλύτερο για αυτούς που επιθυμούν ένα καλύτερο μέλλον και ευημερία για τους εαυτούς τους. Ο καπιταλισμός είναι δίκαιος.

Συζητήστε.
Το καταλαβαίνεις ότι αυτός ο τρόπος σκέψης δεν είναι σοσιαλιστικός. Τι πάει να πει "οι τεμπέληδες δεν θα έχουν θέση στην κοινωνία". Και ποιός ευθύνεται για την ύπαρξη των τεμπέληδων σε μια κοινωνία. Οι ίδιοι;
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 03 Φεβ 2022, 17:14

AlienWay έγραψε:
16 Ιούλ 2021, 21:46
Μορφωμένο;

μλκς μου τί αίσχος είναι αυτό;!
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 04 Φεβ 2022, 11:42

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 18:12
Το να μην εργάζεσαι, να μην επιχειρείς και να κάνεις οτιδήποτε είναι εφικτό για να πλουτίσεις είναι δικό σου θέμα. Η φτώχεια είναι επιλογή.

Δέχομαι ότι θα μπορούσα, αν ήθελα, να ήμουνα λεφτάς και να αγοράσω όποια γυναίκα θέλω, να αποκτούσα ό,τι γουστάρω. Αλλά επέλεξα τη μόρφωση, την αριστερή ιδεολογία και την κουλτούρα. Είπα στον εαυτό μου ότι είναι ανήθικος ο πλουτισμός ή έστω ότι δεν είναι προτεραιότητα. Με το ταλέντο μου και την αποφασιστικότητά μου θα είχα τα πάντα και θα πέρναγα μια ζωή γαμάτη. Ξέρω ότι στο άμεσο μέλλον θα ζητήσω να απολαύσω όλες τις αμαρτίες πριν φύγω από τη ζωή, θα στραφώ στη σκληρή εργασία πρώτα και στην επιχειρηματικότητα. Με στόχο να ικανοποιήσω τα πιο τρελά μου όνειρα.

Το κεφαλαιοκρατικό σύστημα μπορεί να στηρίζεται στην ανισότητα, αυτό δε σημαίνει ότι λείπει η αξιοκρατία. Είναι το πιο αξιοκρατικό σύστημα που έχει βρεθεί στον πλανήτη μας, στην ιστορία του ανθρώπινου γένους. Ίσως μια μέρα βρεθεί ένας σοσιαλισμός, ένας πραγματικός (όχι «υπαρκτός») σοσιαλισμός, που θα δίνει και στον εργάτη αυτά που του αναλογούν. Αλλά και αυτός ο σοσιαλισμός θα είναι αξιοκρατικός. Οι τεμπέληδες δεν έχουν θέση στην οικονομία. Αν δεν θες να δουλέψεις ειλικρινά και να δημιουργήσεις, κανένας δε σου οφείλει γλυκό χρήμα. Ο καπιταλισμός λοιπόν ό,τι καλύτερο για αυτούς που επιθυμούν ένα καλύτερο μέλλον και ευημερία για τους εαυτούς τους. Ο καπιταλισμός είναι δίκαιος.

Συζητήστε.
Αλλοι ειναι τεμπεληδες, αλλοι ειναι ατυχοι, αλλοι ειναι ανικανοι.

Δεν ειναι μονο θεμα τεμπελιας η φτωχεια. Ειναι και θεμα γενικων συνθηκων.

Σκεψου το εξης: θα μπορουσε να υπαρχει ενα συστημα οικονομικο στο οποιο ολοι θα ηταν πλουσιοι;

Με τα σημερινα δεδομενα, η απαντηση ειναι 'οχι': ο πλουτος του καθενος θα εκανε τον πληθωρισμο να παει στα υψη, οποτε συντομα ο πλουτος θα εχανε την αξια του, και η πλειοψηφια θα γινονταν και παλι φτωχη.

Οποτε η φτωχεια δεν ειναι μονο θεμα τεμπελιας.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7021
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 04 Φεβ 2022, 11:45

Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11460
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 04 Φεβ 2022, 11:55

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
03 Φεβ 2022, 17:14
AlienWay έγραψε:
16 Ιούλ 2021, 21:46
Μορφωμένο;

μλκς μου τί αίσχος είναι αυτό;!
Από τότε που γράφτηκες στην ΝΔ προσπαθείς να ενταχθεις στην εστέτ αστική ταξη .Το λαϊκό 80s πασοκικο παρελθόν σου θα σε κυνηγά σαν Ερινύα.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 04 Φεβ 2022, 11:57

Παπαρολογιες οπως παντα απο το λοβοτομημενο.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 04 Φεβ 2022, 12:37

σωστός ο γενιάς
εγώ θα μπορούσα να ήμουν στη θέση του Τζεφ Μπέζος αλλά επέλεξα να μην το κάνω
που να μπλέκεις με τα τρις τώρα, έχει και κρύο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Η φτώχεια είναι επιλογή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 04 Φεβ 2022, 16:13

Όποιος θέλει να ξεφύγει από την παρούσα οικονομική του κατάσταση και να παει σε μια καλύτερη, μπορεί, αρκεί να το βάλει στόχο. Και όταν λέμε στόχο, εννοούμε να αφοσιωθεί σε αυτό, οχι να περιμένει να του έρθει οτιδήποτε ουρανοκατέβατο. Θέλει δουλειά, μυαλό και αφοσίωση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών