Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Οκτ 2021, 16:06

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Οκτ 2021, 15:51
Γιατί δεν είδα ποτέ να κουνιέται φύλλο σε κάτι τέτοια.

Οπότε, σαφώς και δεν προτίθεμαι να πάρω στα σοβαρά τις υπόλοιπες αναλύσεις.

Ένα φεκ όπως τα υπόλοιπα το βλέπω και τίποτα παραπάνω.

Ε, όποιος θεωρεί ότι μπορεί να επηρεάσει το ηθικό υπόβαθρο με τέτοιες πομπώδεις χαριτωμενιές, ας συνεχίσει να το πιστεύει.
Απορία ψάλτου...βηξ, παλιόγατο...

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 10 Οκτ 2021, 16:12

Πασιφάη έγραψε:
10 Οκτ 2021, 14:50
Όχι. Υπάρχουν νόμοι που δεν επιτρέπουν την ασύδοτη εκφορά λόγου και πράξεων. Δεν τίθεται θέμα υποκειμενικής άποψης. Αλλιώς θα ήμασταν το τέλειο τριμπούρδελο στην απόλυτη ανομία και το χάος.
Μα οι νόμοι δεν κάνουν κάτι άλλο από το να αποκρυσταλλώσουν την υποκειμενική άποψη της κοινωνίας.

Π.χ. στις μουσουλμανικές χώρες που το θρησκευτικό αίσθημα είναι ισχυρό ο νόμος μπορεί να θέτει την βλασφημία εκτός της ελευθερίας λόγου ενώ στις δυτικές χώρες να μην την θέτει. Σε κάποιες χώρες μπορεί ο ναζισμός να είναι ταμπού και να βγαίνει εκτός ελευθερίας λόγου ενώ σε άλλες όχι.

Οπότε δεν υπάρχει αντικειμενική κριτήριο στο τι θα εξαιρεθεί. Το κριτήριο πάντα μπαίνει με γνώμονα τι ενοχλεί τι κοινωνία. Αν δεν την ενοχλεί ή την ενοχλεί λίγο τότε επιτρέπεται. Αν την ενοχλεί πολύ τότε απαγορεύεται.

Οπότε για ποια ελευθερία λόγου μιλάμε ; Την ελευθερία να λες ότι θες εκτός από αυτά που ενοχλούν την κοινωνία ; Μα το όλο θέμα της ελευθερίας λόγου υπάρχει ακριβώς για να μπορεί κάποιος να αναφέρεται σε αυτά πράγματα. Το να αναφέρεσαι σε κάτι ευρέως αποδεκτό ή σε κάτι αδιάφορο είναι κάτι που ούτως ή άλλως πουθενά δεν απαγορεύεται.

Στην τελική αν η ελευθερία λόγου ορίζεται ως ελευθερία του να λες ότι θες εκτός από αυτά που οι νόμοι του κράτους απαγορεύουν τότε τι διαφορά έχει από την λογοκρισία ; Και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει μία επίσημη λίστα με το τι δεν μπορείς να λες και όλα τα άλλα επιτρέπονται ;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69799
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Οκτ 2021, 16:19

Λοξίας έγραψε:
10 Οκτ 2021, 16:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Οκτ 2021, 15:51
Γιατί δεν είδα ποτέ να κουνιέται φύλλο σε κάτι τέτοια.

Οπότε, σαφώς και δεν προτίθεμαι να πάρω στα σοβαρά τις υπόλοιπες αναλύσεις.

Ένα φεκ όπως τα υπόλοιπα το βλέπω και τίποτα παραπάνω.

Ε, όποιος θεωρεί ότι μπορεί να επηρεάσει το ηθικό υπόβαθρο με τέτοιες πομπώδεις χαριτωμενιές, ας συνεχίσει να το πιστεύει.
Απορία ψάλτου...βηξ, παλιόγατο...
Ναι, καλά. Συνέχισε να βάζεις στις τελίτσες "καρπους καρυδιας", συνέχισε με γλυκά του κουταλιου, μπάρες δημητριακών, μπαρμπούνια κλπ ενώ εγώ θα βράζω χαμομήλι για τον βήχα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Οκτ 2021, 16:20

Λοξίας έγραψε:
10 Οκτ 2021, 15:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Οκτ 2021, 15:28

Οκ, θα κάνω ένα απλό ερώτημα, επειδή με μπερδεύουν τα θεωρητικα.
Απάντησέ μου σε αυτό που σε ρώτησα πιο πάνω, να τα ξεμπερδέψουμε... :)

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Οκτ 2021, 15:28
Αν δείτε ένα πανώ, μία αφίσα, ένα κείμενο που να αναφέρει

ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ..................... (βάλτε ό,τ ι γουστάρετε στην παρένθεση)

τι είναι;
Ωραία, βάζω ό,τι γουστάρω: "...ΚΑΡΠΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΥΔΙΑΣ"

Μια χαρά προτροπή να φάμε καρύδια...και αν βάλουμε και μέλι, ακόμα καλύτερα... :lol:

Αλλά αν βάλω μια ομάδα ανθρώπων, που βασίζεται στο χρώμα, στο θρήσκευμα κ.λπ κ.λπ.
τότε είναι προτροπή βίας και υποκίνηση πράξεων που θα θέσουν σε κίνδυνο την ζωή, κ.λπ κ.λπ

Δεν καταλαβαίνω γιατί έβαλες κάτι τέτοιο...
Γιατί σωστά παρατηρεί η γαλή ότι αυτό ακριβώς το πράμα γίνεται. Εγώ μπορεί να μην βλέπω τηλιόραση αλλά ακούω τι λένε στα ράδια αρκετά συχνά στο αυτοκίνητο. Ε λοιπόν η φράση "τσακίστε τους φασίστες σε κάθε γειτονιά να μην μείνει ούτε ένα ρουθούνι ανοικτό" (ή κάπως έτσι) είναι κάτι που ακούω πάρα πάρα πολύ συχνά σε ζωντανές εκπομπές στα ράδια και δεν κινείται φύλλο από τους παραγωγούς των εκπομπών αυτών ίσα ίσα επιβραβεύονται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο τέτοιες ρητορικές και κυρίως τέτοιες πρακτικές! Αυτή η φασούλα τα τελευταία χρόνια έχει καταλήξει σε αρκετές δολοφονίες και ξυλοδαρμούς.
Με αυτόν τον τρόπο θεριεύει και διατηρείται ζωντανή η διχόνοια, ο διχασμός και η μισαλλοδοξία μέσα στην κοινωνία μας αντί να προάγεται ο διάλογος και η ομόνοια, δεν πιστεύω βέβαια ότι αν απαγορευόταν αυστηρά αυτή η φρασεολογία αυτό από μόνο του θα έκανε την διαφορά αλλά παρατηρώ ότι επιτρέπεται χωρίς κυρώσεις στην πράξη μονόπλευρα. Σαφώς και δεν μου φταίνε μόνον οι αριστεροί και το κουκουέ πχ αλλά η πραγματικότητα είναι ότι στον δημόσιο λόγο αυτοί είναι που μένουν στο απυρόβλητο κατά κύριο λόγο και πάντως ερμηνεύουν κατά το δοκούν τους νόμους του κράτους με τα ροχαλητά του κράτους να ακούγονται επίμονα στο βάθος.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Οκτ 2021, 16:25

break
Τα παραδείγματα που αναφέρεις (μουσουλμανικές χώρες, ναζισμός), είναι μεν σωστά, αλλά πρόκειται για περιπτωσιολογία.

Η προτροπή όμως "σκότωσέ τους όλους για να ζήσεις εσύ", δεν "ενοχλεί" απλά την κοινωνία...
Στρέφεται και εναντίον αυτού που προτρέπει μια τέτοια πράξη.
Δηλαδή προτρέπει σε κάτι σαν εμφύλιο, οπότε φυσικά και δεν είναι ανεκτό. Αντικειμενικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Οκτ 2021, 16:26

Λοξίας έγραψε:
10 Οκτ 2021, 16:25
break
Τα παραδείγματα που αναφέρεις (μουσουλμανικές χώρες, ναζισμός), είναι μεν σωστά, αλλά πρόκειται για περιπτωσιολογία.

Η προτροπή όμως "σκότωσέ τους όλους για να ζήσεις εσύ", δεν "ενοχλεί" απλά την κοινωνία...
Στρέφεται και εναντίον αυτού που προτρέπει μια τέτοια πράξη.
Δηλαδή προτρέπει σε κάτι σαν εμφύλιο, οπότε φυσικά και δεν είναι ανεκτό. Αντικειμενικά.
Στην πράξη υπάρχει το ελευθέρας όμως από το κράτος προς συγκεκριμένες ομάδες αναπαραγωγής τέτοιου είδους ρητορικής.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69799
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Οκτ 2021, 16:31

sys3x έγραψε:
10 Οκτ 2021, 16:20
Λοξίας έγραψε:
10 Οκτ 2021, 15:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Οκτ 2021, 15:28

Οκ, θα κάνω ένα απλό ερώτημα, επειδή με μπερδεύουν τα θεωρητικα.
Απάντησέ μου σε αυτό που σε ρώτησα πιο πάνω, να τα ξεμπερδέψουμε... :)

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Οκτ 2021, 15:28
Αν δείτε ένα πανώ, μία αφίσα, ένα κείμενο που να αναφέρει

ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ..................... (βάλτε ό,τ ι γουστάρετε στην παρένθεση)

τι είναι;
Ωραία, βάζω ό,τι γουστάρω: "...ΚΑΡΠΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΥΔΙΑΣ"

Μια χαρά προτροπή να φάμε καρύδια...και αν βάλουμε και μέλι, ακόμα καλύτερα... :lol:

Αλλά αν βάλω μια ομάδα ανθρώπων, που βασίζεται στο χρώμα, στο θρήσκευμα κ.λπ κ.λπ.
τότε είναι προτροπή βίας και υποκίνηση πράξεων που θα θέσουν σε κίνδυνο την ζωή, κ.λπ κ.λπ

Δεν καταλαβαίνω γιατί έβαλες κάτι τέτοιο...
Γιατί σωστά παρατηρεί η γαλή ότι αυτό ακριβώς το πράμα γίνεται. Εγώ μπορεί να μην βλέπω τηλιόραση αλλά ακούω τι λένε στα ράδια αρκετά συχνά στο αυτοκίνητο. Ε λοιπόν η φράση "τσακίστε τους φασίστες σε κάθε γειτονιά να μην μείνει ούτε ένα ρουθούνι ανοικτό" (ή κάπως έτσι) είναι κάτι που ακούω πάρα πάρα πολύ συχνά σε ζωντανές εκπομπές στα ράδια και δεν κινείται φύλλο από τους παραγωγούς των εκπομπών αυτών ίσα ίσα επιβραβεύονται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο τέτοιες ρητορικές και κυρίως τέτοιες πρακτικές! Αυτή η φασούλα τα τελευταία χρόνια έχει καταλήξει σε αρκετές δολοφονίες και ξυλοδαρμούς.
Με αυτόν τον τρόπο θεριεύει και διατηρείται ζωντανή η διχόνοια, ο διχασμός και η μισαλλοδοξία μέσα στην κοινωνία μας αντί να προάγεται ο διάλογος και η ομόνοια, δεν πιστεύω βέβαια ότι αν απαγορευόταν αυστηρά αυτή η φρασεολογία αυτό από μόνο του θα έκανε την διαφορά αλλά παρατηρώ ότι επιτρέπεται χωρίς κυρώσεις στην πράξη μονόπλευρα. Σαφώς και δεν μου φταίνε μόνον οι αριστεροί και το κουκουέ πχ αλλά η πραγματικότητα είναι ότι στον δημόσιο λόγο αυτοί είναι που μένουν στο απυρόβλητο κατά κύριο λόγο και πάντως ερμηνεύουν κατά το δοκούν τους νόμους του κράτους.
Εκτός από το "τσακίστε τους φασίστες" που έχει τεράστια γκάμα απολογητών, επαιζε χαλαρά και το "τσακίστε τους νοικοκυραίους" από τη γκλιτεράτη φράξια της προόδου αλλά είπαμε, αν γράφεις έκθεση για πανελλήνιες πρεπει να αποφεύγεις ό,τι μπορεί να θίξει την πσυχοσύνθεση του κάθε σαλταρισμένου αλλά ενσυναισθηματικού τορκεμάδα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Οκτ 2021, 16:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Οκτ 2021, 16:31
sys3x έγραψε:
10 Οκτ 2021, 16:20
Λοξίας έγραψε:
10 Οκτ 2021, 15:34
Απάντησέ μου σε αυτό που σε ρώτησα πιο πάνω, να τα ξεμπερδέψουμε... :)



Ωραία, βάζω ό,τι γουστάρω: "...ΚΑΡΠΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΥΔΙΑΣ"

Μια χαρά προτροπή να φάμε καρύδια...και αν βάλουμε και μέλι, ακόμα καλύτερα... :lol:

Αλλά αν βάλω μια ομάδα ανθρώπων, που βασίζεται στο χρώμα, στο θρήσκευμα κ.λπ κ.λπ.
τότε είναι προτροπή βίας και υποκίνηση πράξεων που θα θέσουν σε κίνδυνο την ζωή, κ.λπ κ.λπ

Δεν καταλαβαίνω γιατί έβαλες κάτι τέτοιο...
Γιατί σωστά παρατηρεί η γαλή ότι αυτό ακριβώς το πράμα γίνεται. Εγώ μπορεί να μην βλέπω τηλιόραση αλλά ακούω τι λένε στα ράδια αρκετά συχνά στο αυτοκίνητο. Ε λοιπόν η φράση "τσακίστε τους φασίστες σε κάθε γειτονιά να μην μείνει ούτε ένα ρουθούνι ανοικτό" (ή κάπως έτσι) είναι κάτι που ακούω πάρα πάρα πολύ συχνά σε ζωντανές εκπομπές στα ράδια και δεν κινείται φύλλο από τους παραγωγούς των εκπομπών αυτών ίσα ίσα επιβραβεύονται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο τέτοιες ρητορικές και κυρίως τέτοιες πρακτικές! Αυτή η φασούλα τα τελευταία χρόνια έχει καταλήξει σε αρκετές δολοφονίες και ξυλοδαρμούς.
Με αυτόν τον τρόπο θεριεύει και διατηρείται ζωντανή η διχόνοια, ο διχασμός και η μισαλλοδοξία μέσα στην κοινωνία μας αντί να προάγεται ο διάλογος και η ομόνοια, δεν πιστεύω βέβαια ότι αν απαγορευόταν αυστηρά αυτή η φρασεολογία αυτό από μόνο του θα έκανε την διαφορά αλλά παρατηρώ ότι επιτρέπεται χωρίς κυρώσεις στην πράξη μονόπλευρα. Σαφώς και δεν μου φταίνε μόνον οι αριστεροί και το κουκουέ πχ αλλά η πραγματικότητα είναι ότι στον δημόσιο λόγο αυτοί είναι που μένουν στο απυρόβλητο κατά κύριο λόγο και πάντως ερμηνεύουν κατά το δοκούν τους νόμους του κράτους.
Εκτός από το "τσακίστε τους φασίστες" που έχει τεράστια γκάμα απολογητών, επαιζε χαλαρά και το "τσακίστε τους νοικοκυραίους" από τη γκλιτεράτη φράξια της προόδου αλλά είπαμε, αν γράφεις έκθεση για πανελλήνιες πρεπει να αποφεύγεις ό,τι μπορεί να θίξει την πσυχοσύνθεση του κάθε σαλταρισμένου αλλά ενσυναισθηματικού τορκεμάδα.
Επίσης παίζει πολύ και το "να πεθάνει η Ελλάδα να ζήσουμε εμείς" το οποίο το έχω ακούσει ουκ ολίγες φορές ζωντανά μπροστά μου χωρίς στην συνέχεια να έχω παρατηρήσει καμμιά αναπαραγωγή του φαινομένου αυτού από τα ΜΜΕ ούτε απλά ως είδηση πάρα μόνον κάτι αόριστες απολογίες προς αυτούς που εκφράζουν τέτοιου είδους συνθήματα και "ρητορικές".
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Οκτ 2021, 16:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Οκτ 2021, 16:19
Ναι, καλά. Συνέχισε να βάζεις στις τελίτσες "καρπους καρυδιας", συνέχισε με γλυκά του κουταλιου, μπάρες δημητριακών, μπαρμπούνια κλπ ενώ εγώ θα βράζω χαμομήλι για τον βήχα.
Κοίτα, μπαρμπούνια έφαγα χτες, κάνα κιλό ενώ η γυναίκα μου, μου έκανε μπούλινγκ...θα εξετάσω αν αυτ΄οεμπίπτει στις διατάξεις του νόμου.

Τώρα, τα γλυκά του κουταλιού είναι άλλη περίπτωση, για να χωνέψεις μετά από ένα καλό γεύμα.
Αλλά αν ο συνδαιτημόνας σου (καλή ώρα), δεν σου ούτε το στοιχειώδες γεύμα αλλά μαντεψιές τύπου IQ test, τι να το κάνεις το γλυκό...

Το παλιόπουλο ο sys3x, έδωσε μία εξήγηση για εσένα. "Αντ' αυτής" δηλαδή, που θα λέγανε και στο δημόσιο...
Θα προτιμούσα όμως, η εξήγηση αυτή (ή κάποια άλλη), να προέρχεται από εσένα και να μην χρησμοθετείς ως άλλη Πυθία, αφήνοντας τον κοινό θνητό Λοξία, να μαντέψει το νόημα του μεγαλειώδους χρησμού σου.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Οκτ 2021, 16:40

sys3x έγραψε:
10 Οκτ 2021, 16:20
Γιατί σωστά παρατηρεί η γαλή ότι αυτό ακριβώς το πράμα γίνεται. Εγώ μπορεί να μην βλέπω τηλιόραση αλλά ακούω τι λένε στα ράδια αρκετά συχνά στο αυτοκίνητο. Ε λοιπόν η φράση "τσακίστε τους φασίστες σε κάθε γειτονιά να μην μείνει ούτε ένα ρουθούνι ανοικτό" (ή κάπως έτσι) είναι κάτι που ακούω πάρα πάρα πολύ συχνά σε ζωντανές εκπομπές στα ράδια και δεν κινείται φύλλο από τους παραγωγούς των εκπομπών αυτών ίσα ίσα επιβραβεύονται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο τέτοιες ρητορικές και κυρίως τέτοιες πρακτικές! Αυτή η φασούλα τα τελευταία χρόνια έχει καταλήξει σε αρκετές δολοφονίες και ξυλοδαρμούς.
Με αυτόν τον τρόπο θεριεύει και διατηρείται ζωντανή η διχόνοια, ο διχασμός και η μισαλλοδοξία μέσα στην κοινωνία μας αντί να προάγεται ο διάλογος και η ομόνοια, δεν πιστεύω βέβαια ότι αν απαγορευόταν αυστηρά αυτή η φρασεολογία αυτό από μόνο του θα έκανε την διαφορά αλλά παρατηρώ ότι επιτρέπεται χωρίς κυρώσεις στην πράξη μονόπλευρα. Σαφώς και δεν μου φταίνε μόνον οι αριστεροί και το κουκουέ πχ αλλά η πραγματικότητα είναι ότι στον δημόσιο λόγο αυτοί είναι που μένουν στο απυρόβλητο κατά κύριο λόγο και πάντως ερμηνεύουν κατά το δοκούν τους νόμους του κράτους με τα ροχαλητά του κράτους να ακούγονται επίμονα στο βάθος.
Αυτή είναι μια εξήγηση που και την καταλαβαίνω και δεν έχω σκοπό να αντιδικήσω, διότι εμπεριέχει μεγάλη δόση αλήθειας, για να μην πω μόνον αλήθεια.
Να την συζητήσω ναι. Αλλά δεν έχω σκοπό να περάσω πρώτα IQ test για να μπω στην κλειστή ομάδα της φορουμικής MENSA...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λοξίας την 10 Οκτ 2021, 16:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Οκτ 2021, 16:40

Οι κοινοί θνητοί δεν έχουν πρόσβαση σε ένα κιλό μπαρμπούνια/ημέρα, ξέρεις πόσο πάει το κιλό;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Οκτ 2021, 16:42

sys3x έγραψε:
10 Οκτ 2021, 16:40
Οι κοινοί θνητοί δεν έχουν πρόσβαση σε ένα κιλό μπαρμπούνια/ημέρα, ξέρεις πόσο πάει το κιλό;
Εντάξει, εδώ γίνομαι προνομιούχος θνητός... :003:

Και μην γίνεσαι υπερβολικός...όχι και κάθε μέρα! Δϋο φορές την εβδομάδα είναι πολύ καλός μέσος όρος. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λοξίας την 10 Οκτ 2021, 16:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Οκτ 2021, 16:42

Ημίθεος και βάλε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Οκτ 2021, 16:46

Μην κλέβεις τον Χάρυ Κλυν ρε... :lol:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69799
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ελευθερία του λόγου είναι αδιαπραγμάτευτη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Οκτ 2021, 16:48

Λοξίας έγραψε:
10 Οκτ 2021, 16:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Οκτ 2021, 16:19
Ναι, καλά. Συνέχισε να βάζεις στις τελίτσες "καρπους καρυδιας", συνέχισε με γλυκά του κουταλιου, μπάρες δημητριακών, μπαρμπούνια κλπ ενώ εγώ θα βράζω χαμομήλι για τον βήχα.
Κοίτα, μπαρμπούνια έφαγα χτες, κάνα κιλό ενώ η γυναίκα μου, μου έκανε μπούλινγκ...θα εξετάσω αν αυτ΄οεμπίπτει στις διατάξεις του νόμου.

Τώρα, τα γλυκά του κουταλιού είναι άλλη περίπτωση, για να χωνέψεις μετά από ένα καλό γεύμα.
Αλλά αν ο συνδαιτημόνας σου (καλή ώρα), δεν σου ούτε το στοιχειώδες γεύμα αλλά μαντεψιές τύπου IQ test, τι να το κάνεις το γλυκό...

Το παλιόπουλο ο sys3x, έδωσε μία εξήγηση για εσένα. "Αντ' αυτής" δηλαδή, που θα λέγανε και στο δημόσιο...
Θα προτιμούσα όμως, η εξήγηση αυτή (ή κάποια άλλη), να προέρχεται από εσένα και να μην χρησμοθετείς ως άλλη Πυθία, αφήνοντας τον κοινό θνητό Λοξία, να μαντέψει το νόημα του μεγαλειώδους χρησμού σου.
Το ότι χρειάστηκε η μετάφραση από το sys, απλώς αποδεικνύει τα τυφλά *σημεία σας και τίποτα περισσότερο.



*Μεταξύ μας δεν νομίζω ότι είναι και τόσο τυφλά :) αλλά αν σε κάποιους αρέσουν τα παιχνιδάκια, κανένα πρόβλημα. Και τα παλιόγατα παιχνιδιάρικα είναι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών