Αβγά και κουμούνια, μία απόπειρα ψυχογραφήματος.

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Αβγά και κουμούνια, μία απόπειρα ψυχογραφήματος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 12 Αύγ 2018, 15:49

Τα αβγά και τα κουμούνια θεωρούνται σαν τα δύο άκρα.
Υπάρχουν παραλλαγές θα δεχτώ. Φαήλωφ-Βελό από τη μία, Λεωνίδας Κύρκος-Ηλίας Ηλιού από την άλλη.
Οι παραλλαγές φτάνουν μέχρι και να γίνει κανείς υπουργός της ΝΔ του επίτιμου. Μίκυ παραδείγματος χάριν.

Αλλά βασικά αυτοί οι δύο θεωρούνται σαν τα δύο άκρα.
Χαρακτηριστικό τους είναι ότι πουλάνε τρέλα.
Τα ναζο-αβγά έφτασαν μέχρι να λένε "Jewish science" την ειδική θεωρία της σχετικότητος. Αποτέλεσμα ; Η ατομική βόμβα έκανε φτερά και ... κλάμα η κυρία.
Παρόμοιες αρλουμπιές λένε και οι κόκκινοι και το αποτέλεσμα ήταν βέβαια να βλέπουν μία πίτσα από μακρυά και να εκστασιάζονται.

Τι κάνει όμως το παιδί μ*λ*κ* είναι το θέμα μας.
Πως την ψωνίζουν ωρισμένοι συνανθρωποί μας ;

Θα μου πείτε μερικοί είναι επαγγελματίες, δεν την έχουν ψωνίσει καθόλου. Σύμφωνοι, έστω.
Μερικοί άλλοι τους έκανε ο μπαμπάς και η μαμά με την προπαγάνδα από ηλικίας 5 ετών. Ας πούμε κι αυτοί.
Αλλά παραπέρα ;

Ωρισμένως τα εθνίκια τα καταλαβαίνω περισσότερο.
Και αυτό γιατί από ηλικίας 4 ετών, από το νηπιαγωγείο, μας μαθαίνουν τα εθνικιστικά. Η μάχη της Αλαμάνας, ο μαρμαρωμένος αυτοκράτορες, οι Σουλιώτισες, η ναυμαχία της Σαλαμίνος.
Λογικό είναι να τα πάρουμε στο κρανίο.
Οι πιό ξύπνιοι από εμάς την ψάχνουν λίγο την υπόθεση και μαθαίνουν ότι μετά τη ναυμαχία της Σαλαμίνος, δεν είχαμε και τόσο μεγάλο πρόβλημα με το μεγάλο βασιλιά. Και στους EFTA συνυπογράψαμε και το παραδοσιακό θέατρο Νο ερχόταν στη Ηρώδειο και εν πάσει περιπτώσει τη θύελλα την ακολούθησε η ειρήνη.
Αλλά αν -επιπρόσθετα όσων είχαν γίνει- οι Πέρσες μας κρατούσαν εδάφη ; Την Αλσατία και τη Λωραίννη πχ ;
Τείνω λοιπόν να καταλάβω την ψυχολογία ενός που στρέφεται προς τα αβγά, όταν μάλιστα αυτός δεν έχει βιώσει τα αντίθετα ερείσματα που θα τον έκαναν να στραφεί υπέρ της ειρηνικιάς συνύπαρξης των λαώνενε.

Τα κουμούνια τώρα τι λέει ;
Ποιός -δι' όνομα του υψίστου γιαραμπέως- θέλει να τον τρέχουν στο δάσος να κόβει ξύλα ;
Ήμαρτον.
Θα μου πείτε αν ο μπαμπάς είναι φτωχός, αν η μάμα είναι φτωχή, αν ο οδηγός της Ρολς Ρόϋς είναι κι αυτός φτωχός ;
Μα ... αν ο μπαμπάς είνα φτωχός, αν η μάμα είναι φτωχή και αν ο οδηγός της Ρολς Ρόϋς είναι κι αυτός φτωχός και φταίει το σύστημα, τότε πάει να πει ότι μπαμπάς-μαμά-οδηγός Ρολς Ρόϋς ψάχνουν για το κάτι τις να ανασάνουν λίγο.
Έτσι λέει η λογικιά.
Να την ψάχνουν για να τους στείλουν στο δάσος να κόβουν ξύλα με τη γάτα με τις ενιά ουρές, είναι παλαβό. Δεν είναι ;

Επομένως δυσκολεύομαι αρκετά να καταλάβω την ψυχολογία τους.
Ξέρω ότι είναι και το παραδοσιακό τεμπελχανιστάν στο οποίο πιστεύουν -ειδικά οι κ.κ. εκμοντερνισταί βέβαια- αλλά και πάλι έχω δυσκολίες.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών