Ερώτηση περί επιλογής

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6237
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Ερώτηση περί επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 19 Μάιος 2022, 05:52

Έχω να διατυπώσω μια ερώτηση περί πανεπιστημιακών σπουδών (λίγο clickbait ο τίτλος, τώρα που τον βλέπω): τι δυνατότητες μετάβασης υπάρχουν από σπουδές φιλοσοφίας σε μεταπτυχιακά ιστορικού; Δηλαδή, κάποιος που έχει τελειώσει τη Φιλοσοφική Αθηνών, μπορεί να αναλάβει διδακτορική διατριβή σε ιστορικό θέμα;

Γενικά αν ξεκινούσατε σήμερα από το μηδέν, ποια θα προτιμούσατε;

Beria, αν έχω κάνει μλκ στην τοποθέτηση του θέματος, σε παρακαλώ να πράξεις τα δέοντα

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8648
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ερώτηση περί επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 19 Μάιος 2022, 10:17

Γενικά, ναι μπορεί, εφόσον συμπληρώσει τα κενά δεξιοτήτων. Αλλά έχει η φιλοσοφική σπουδές φιλοσοφίας;;;
Z

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ερώτηση περί επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 19 Μάιος 2022, 19:03

aljawn έγραψε:
19 Μάιος 2022, 05:52
(λίγο clickbait ο τίτλος, τώρα που τον βλέπω)
Ε kinda, εγώ το είδα στη φιλοσοφία είδα και απάντηση από την Καραμέλα, και λέω θα ξεκατινιάζεστε για το axiom of choice. Δεν ξέρω γιατί έκανα αυτό το συνειρμό.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6237
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Ερώτηση περί επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 19 Μάιος 2022, 19:12

Καραμελίτσα έγραψε:
19 Μάιος 2022, 10:17
Γενικά, ναι μπορεί, εφόσον συμπληρώσει τα κενά δεξιοτήτων. Αλλά έχει η φιλοσοφική σπουδές φιλοσοφίας;;;
Είδα ότι η Φιλοσοφική Αθηνών έχει αλλάξει πρόγραμμα από το 2019. Πάει το παλιό ΦΠΨ .... (και τα γκομενάκια που καμακώναμε επί Νομικής)
Αυτό το καλοκαίρι θα είναι το τελευταίο που προβλέπεται ελεύθερος χρόνος, και σκέφτομαι να δώσω ξανά κατατακτήριες (μετά την Νομική) είτε σε Φιλοσοφική Αθηνών, είτε σε Ιστορικό Ιωαννίνων.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2150
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Ερώτηση περί επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 19 Μάιος 2022, 22:23

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, αλλά εάν γραφτείς στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Αθηνών προβλέπεται η δυνατότητα εκπόνησης μεταπτυχιακού στη Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία και Ιστορία της Τέχνης:

http://www.arch.uoa.gr/metaptyxiakes-sp ... f-art.html
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ερώτηση περί επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 19 Μάιος 2022, 23:28

aljawn έγραψε:
19 Μάιος 2022, 19:12
Καραμελίτσα έγραψε:
19 Μάιος 2022, 10:17
Γενικά, ναι μπορεί, εφόσον συμπληρώσει τα κενά δεξιοτήτων. Αλλά έχει η φιλοσοφική σπουδές φιλοσοφίας;;;
Είδα ότι η Φιλοσοφική Αθηνών έχει αλλάξει πρόγραμμα από το 2019. Πάει το παλιό ΦΠΨ .... (και τα γκομενάκια που καμακώναμε επί Νομικής)
Αυτό το καλοκαίρι θα είναι το τελευταίο που προβλέπεται ελεύθερος χρόνος, και σκέφτομαι να δώσω ξανά κατατακτήριες (μετά την Νομική) είτε σε Φιλοσοφική Αθηνών, είτε σε Ιστορικό Ιωαννίνων.
Βαρέθηκες το litigation και είπες να το ρίξεις στην ιστορία;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8648
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ερώτηση περί επιλογής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 20 Μάιος 2022, 12:39

aljawn έγραψε:
19 Μάιος 2022, 19:12
Καραμελίτσα έγραψε:
19 Μάιος 2022, 10:17
Γενικά, ναι μπορεί, εφόσον συμπληρώσει τα κενά δεξιοτήτων. Αλλά έχει η φιλοσοφική σπουδές φιλοσοφίας;;;
Είδα ότι η Φιλοσοφική Αθηνών έχει αλλάξει πρόγραμμα από το 2019. Πάει το παλιό ΦΠΨ .... (και τα γκομενάκια που καμακώναμε επί Νομικής)
Αυτό το καλοκαίρι θα είναι το τελευταίο που προβλέπεται ελεύθερος χρόνος, και σκέφτομαι να δώσω ξανά κατατακτήριες (μετά την Νομική) είτε σε Φιλοσοφική Αθηνών, είτε σε Ιστορικό Ιωαννίνων.
Όντως έχει φιλοσοφία καθαρή πλέον σαν τμήμα. Είδα και το πρόγραμμα, δε νομίζω να υπάρχει δυσκολία στη μετάβαση σε ιστορία.
Z

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών