Ορθός λόγος

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ορθός λόγος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 01 Σεπ 2022, 23:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Σεπ 2022, 20:41
ksk έγραψε:
01 Σεπ 2022, 20:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Σεπ 2022, 15:58


Αυτής που θεωρεί ως τέτοια ο κάθε ένας, τί άλλο; :lol:
:roll:
Εκεί που μπορείς να φτάσεις με τους κανόνες και τα αξιώματα της λογικής που αποδέχθηκαν οι άνθρωποι...Αλλά είναι αυτή η Αλήθεια;
Είναι όλα μια ψευδαίσθηση; :102:
Πιθανόν να είναι όλα μια ψευδαίσθηση, μια ξεχωριστή εικονική πραγματικότητα για τον καθένα.

Αλλά το συγκεκριμένο θέμα αφορά "στα αξιώματα της λογικής που αποδέχθηκαν οι άνθρωποι", ως μια κοινή βάση.

Κατά τα φαινόμενα, ούτε κι αυτά δεν υπάρχουν.
Μια διόρθωση ...όχι ξεχωριστή για τον καθένα...για να λειτουργεί αυτό το σύστημα αναφοράς* χρειάζεται κοινή βάση...
* της ψευδαίσθησης...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ορθός λόγος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 02 Σεπ 2022, 00:49

nowhere έγραψε:
01 Σεπ 2022, 16:52
Χαοτικός έγραψε:
31 Αύγ 2022, 21:11
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
31 Αύγ 2022, 19:36
«Εκεί» που είσαι, δεν υφίστανται καν οι προϋποθέσεις για απορίες.

«Εκεί» που είσαι, εγκατοικεί μόνο ο αυτεπίστροφος βόθρος που όζει και με κλειστά παράθυρα –όπως τα δικά μου

«Εκεί» που είσαι, είσαι για να αναμοχλεύεις την ιλύ του κοινωνικού βυθού που σε ξέβρασε…
Χαοτικός έγραψε:
31 Αύγ 2022, 19:46

Καλά σε έβριζε ένας και του την έλεγα εγώ ότι είναι άδικος. μα φάνηκες τι αρχιδάκι είσαι. Από το πρώτο μοναδικό μέχρι τότε ποστ εδώ στο νήμα.

Εμ λέω κι εγώ! Είναι δυνατόν να πλέκει το εγκώμιο η ΓΑΛΗ σε κάποιον που δεν είναι μουνόπανο;

Ανακυκλώσου ως εμετός και ξαναμορφοποιήσου για ενοχλήσεις κόσμο.
τι έκανε αυτό το κάθαρμα?δεν αναγνώρισε την υπεργαματοσύνη σου? :smt013
Ότι κάνεις κι εσύ αλλά στο πιο φλώρικο. Δεν είχε να πει κάτι γι αυτό που συζητάω και έσπευσε να γλείψει τη ΓΑΛΗ από τη μια και επί τη ευκαιρία να βγάλει και τα σκατά του για μένα. Όχι σαν κι εσένα βέβαια γιατί αυτουνού το κόμπλεξ είναι τόσο που μπορεί να το βγάλει μουλωχτά.
Λέει τη μαλακία η Πυθεία ότι απαιτώ όταν γουστάρω πλάκα να έχετε όλοι διάθεση να τη δεχτείτε κι όταν τη δω ότι θα μιλήσω σοβαρά μεγαλοϊδεατικά (εγώ τα λέω αυτά - δεν τα πε με αυτές τις λέξεις αλλά ξέρεις, αυτά που λες κι εσύ ένα πράμα ), αυταρχικά, δραματο-οιστριωνικά, έτσι για να γουστάρω ρε παιδί μου και να λιμπιντίζομαι την ψωνάρα μου μπας και φτάσω στη Νιρβάνα μου όπως το φτιάξει στην κοσμάρα μου που ποτέ δεν τη βλέπω ντόμπρα και ίσα ρε παιδί μου όπως εσείς. Ξέρεις :102: Που έχετε δίκιο και πρέπει (οφείλεις ρε μαλάκα σου λέω! Μη γαμιέσαι!) να του γυρίσεις τη μαλακία του στη μούρη του μαλάκα που χει ξεφύγει και νομίζει ότι τον παίρνει κιόλας να διεκδικεί ή να αξιώνει δίκιο. Εντάξει τώρα! Κι είναι πολλοί οι μαλάκες ρε, τι να κάνεις να τους σκοτώσεις όλους; Δε γίνεται. Ρίξε μια χλέπα να δώσεις το μήνυμα να μην ξανατολμήσουν ρε.

Τέλος πάντων επεκταθήκαμε. Ο δικός σου λοιπόν λέει στο άσχετο και δίχως προηγούμενο 'ότι "Ναι Γαλή μου, το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό για τον Χαοτικό και προσυπογράφω". Δεν είχε άλλη ευκαιρία να πει κάτι κι αυτό είχε μόνο ας πούμε. Το οποίο όπως καταλαβαίνεις ενώ πρέπει να το δεχτώ αλλά αφού είμαι φλωροκάγκουρας δεν το δέχομαι. Από εγωισμό ή ανικανότητα ενδεχομένως και βεβαίως.
Σκέφτομαι λοιπόν ότι λέει δύο ψέμματα. Δηλαδή ρε μαλάκα δεν αρκέστηκε η Πυθείτσα στο ότι ας πούμε "όταν το ,μαλάκα τον πιάνει το ψωνίστικό του και τη βλέπει διάνοια, του τη δίνει που ο άλλος δεν γουστάρει να ακολουθήσει την παπαριά του και του δείχνει ότι τον γράφει στ' αρχίδια του και ξενερώνει!"

Κατάλαβες ρε μαλάκα; :D Ο άλλος δεν με είπε σκουπίδι ας πούμε, η να πιω κάνα μπάφο και να κρυφτώ από τα παιδιά μου να μη με βλέπουν

και δες το κι αυτό! Πιο γίνεται πιο εικόνα;

Σου γαμώ το σπίτι;

ή

Κρύψου σε μια γωνιά μη μπουν τα παιδιά σου μέσα και σε δουν. Μπροστά τους
;

Αλλά ας γυρίσουμε,
δεν έφτανε μόνο αυτό, αλλά ίσως έχω και κάτι καλό που το γαμάω κι αυτό. Δηλαδή όποτε θέλω να μιλήσω για μπουρδέλα και σαπούνισμα κώλου με οδοντόβουρτσα, παρεξηγιέμαι που ο άλλος ο σοβαρός που θα αηδιάσει και θα μου την πει (ναι κι αυτός. Άλλος ένας δικαιολογημένος που θα μου πει ότι είμαι σκουπίδι κι ας κλειδωθώ στον κόσμο της υπογραφής μου, ε 'όχι δεν πρέπει να τον βρίσω! Τι μαλάκας που είμαι!

άλλο ένα ποστ έκανε και το είδες. Είδες τι είπε. Ξέρω ξέρω "τι είπε ο άνθρωπος; Δεν ένιωσα κάτι ενοχλητικό που είδα να σε βρίζουν! :102: "

Ε ναι ρε έτσι είναι.

Εγώ όμως βλέπεις ότι τον έβρισα τον άνθρωπο! :o

Ε δεν καταλαβαίνεις ρε; :wink Αμφισβήτησε τη γαματωσύνη μου :smt023


Υ.Γ. όσο σκέφτομαι ρε μαλάκα που θα περίμενες ότι θα σου ρίξω κάνα μπινελίκι σε δυο τρεις γραμμές να τελειώνεις με μια ματιά, ενώ τώρα κάθεσαι να το διαβάσεις όλο αυτό... :003:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14618
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ορθός λόγος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 02 Σεπ 2022, 05:26

γιατί θα πρέπει όλοι να έχουν κάτι να πουν γι αυτό που συζητάς και γιατί θα πρέπει όλοι να σέβονται τους κανόνες που ορίζεις στην πορεία αλλάζοντας τους προηγούμενους?αυτό που υποτίθεται ότι σε ενόχλησε τόσο πολύ και θεώρησες το ξέχεσμα μετρημένη αντίδραση είναι κάτι που κάνουμε όλοι [και εσύ] και όχι πάντα απαραίτητα με τη σκέψη "χο χο θα κάνω πουστιά τώρα".αυτό το ξέρεις όμως και γιαυτό μιλάω για υποθετική ενόχληση

[αρχικά ξεκίνησα να γράφω κάτι που μάκραινε πολύ χωρίς να βγάζει νόημα και λέω ωπα χαοτικός,πάμε πάλι]

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8910
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ορθός λόγος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 02 Σεπ 2022, 08:25

ksk έγραψε:
01 Σεπ 2022, 20:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Σεπ 2022, 15:58
ksk έγραψε:
01 Σεπ 2022, 15:14
Η διαλεκτική γέμισε τόμους σκέψεων και απασχόλησε ποικιλοτρόπως από τότε που ο λόγος αντικατέστησε τον μύθο.
Ανίχνευση της αλήθειας μέσω της άρνησης και της αμφισβήτησης...Ποιας αλήθειας;
Αυτής που θεωρεί ως τέτοια ο κάθε ένας, τί άλλο; :lol:
:roll:
Εκεί που μπορείς να φτάσεις με τους κανόνες και τα αξιώματα της λογικής που αποδέχθηκαν οι άνθρωποι...Αλλά είναι αυτή η Αλήθεια;
Είναι όλα μια ψευδαίσθηση; :102:
Όχι, δεν είναι.
Z

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ορθός λόγος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Σεπ 2022, 11:43

ksk έγραψε:
01 Σεπ 2022, 23:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Σεπ 2022, 20:41
ksk έγραψε:
01 Σεπ 2022, 20:31


:roll:
Εκεί που μπορείς να φτάσεις με τους κανόνες και τα αξιώματα της λογικής που αποδέχθηκαν οι άνθρωποι...Αλλά είναι αυτή η Αλήθεια;
Είναι όλα μια ψευδαίσθηση; :102:
Πιθανόν να είναι όλα μια ψευδαίσθηση, μια ξεχωριστή εικονική πραγματικότητα για τον καθένα.

Αλλά το συγκεκριμένο θέμα αφορά "στα αξιώματα της λογικής που αποδέχθηκαν οι άνθρωποι", ως μια κοινή βάση.

Κατά τα φαινόμενα, ούτε κι αυτά δεν υπάρχουν.
Μια διόρθωση ...όχι ξεχωριστή για τον καθένα...για να λειτουργεί αυτό το σύστημα αναφοράς* χρειάζεται κοινή βάση...
* της ψευδαίσθησης...
:wink

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ορθός λόγος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Σεπ 2022, 16:51

nowhere έγραψε:
02 Σεπ 2022, 05:26
γιατί θα πρέπει όλοι να έχουν κάτι να πουν γι αυτό που συζητάς και γιατί θα πρέπει όλοι να σέβονται τους κανόνες που ορίζεις στην πορεία αλλάζοντας τους προηγούμενους?αυτό που υποτίθεται ότι σε ενόχλησε τόσο πολύ και θεώρησες το ξέχεσμα μετρημένη αντίδραση είναι κάτι που κάνουμε όλοι [και εσύ] και όχι πάντα απαραίτητα με τη σκέψη "χο χο θα κάνω πουστιά τώρα".αυτό το ξέρεις όμως και γιαυτό μιλάω για υποθετική ενόχληση

[αρχικά ξεκίνησα να γράφω κάτι που μάκραινε πολύ χωρίς να βγάζει νόημα και λέω ωπα χαοτικός,πάμε πάλι]
Α δεν το είχα δει. να μην έχουν όλοι κάτι να πουν σώνει και καλά. Εννοείται αυτό.
και να έχουν δηλαδή και δεν θέλουν να πουν και πάλι δεν τρέχει κάτι. Τι να κάνουμε δηλαδή. Έκανες λάθος εκτίμηση για το πως βλέπω την πουστιά. όχι για το τι είναι πουστιά. Για το πως το σκέφτομαι εγώ. Επηρεάζομαι από πολλούς παράγοντες. και καταλήγω ναι ότι ο άλλος κάνει πουστιά. Τι να κάνουμε τώρα; Δεν ξέρω τι είναι ο μουλωχτός, ο πονηρός και ο κακεντρεχής; δεν παίζουν δίπλα μας καθημερινά ένα σωστό χαρακτήρες;
Γιατί το πάω μακριά όμως. δες αυτό που κάνεις εσύ και το θεωρείς ΟΚ.
Και όχι δεν ορίζω εγώ τους κανόνες και μάλιστα μετά τους αλλάζω. Ή σου φαίνεται έτσι ή ξέρεις ότι δεν είναι έτσι και πάμε στην πουστιά που λέγαμε προηγουμένως.

Εδώ αν θες πρόσεξε το γεγονός ότι μπορεί αυτή η πουστιά μπορεί να είναι και ασυνείδητη και αυτόματη και να φαίνεται ότι δεν φταίει ο άλλος. Να φαίνεται έτσι ώστε να το αντιμετωπίσουμε όπως λες. "Ότι γάμησέ μας ρε! Θες εσύ υποστήριξη από τον άλλον και σκυλιάζεις που δεν το κάνει; Δεν γουστάρει ρε να το κάνει! Θα μας πεις τι θα γουστάρουμε;"

Ξέρεις κάτι; Φαίνεται κουλ αυτό και κορέκτ . Αλλά αν μέσα σου πραγματικά το πιστεύεις ότι έτσι πρέπει να λειτουργεί τι να πω; Άφου ξέρουμε ότι πράγματι ο καθένας θα επιθυμούσε να αναγνωριστεί το δίκιο του. κι ότι μπορεί να τα πάρει κιόλας που δεν το βρίσκει. δεν το νιώθεις ποτέ;
Γιατί να πρέπει να παρουσιάσουμε την εικόνα του περήφανου κυρίου όπου δεν κάνει θέμα σαν κακομαθημένο εγωπαθές υστερικό; Επειδή μας έχει περάσει ότι αυτός είναι ο σοβαρός; Κύριος; όχι ρε φίλε. Τα παίρνεις και γαμάς ότι σε ερεθίζει τριγύρω όταν σε είσαι σε μια συναισθηματική κατάσταση.
Είναι η λειτουργία (το λέω λειτουργία) που λέγεται "Άντε γαμήσου κι εσύ ρε αρχίδι". κατάλαβες; όχι το "άντε γαμήσου", αλλά το "κι εσύ" που μπαίνεις εκεινη τη στιγμή αδιαφορώντας για τα προηγούμενα και το ευλογείς επειδή δεν είσαι και υποχρεωμένος να σταθείς στα προηγούμενα.

Γιατί σου την πέφτω έτσι τόσα χρόνια; Γιατί έχω μετρήσει ότι ξέρεις πολύ καλά πως έχω δίκιο να θυμώνω σε κάτι φάσεις και συμμετέχεις επίτηδες για να συμβάλεις στο πέσιμο εναντίον μου και βληθώ περισσότερο. Δηλαδή πουστιά.


Παίζει όμως και να είσαι όπως οι περισσότεροι που δεν παίρνουν χαμπάρι τι παίζεται ρε. Επιδερμική ανάγνωση κι ότι νιώσαμε από τις τρεις λέξεις που είδαμε. Δεν θα είναι παράξενο 98% έτσι είναι. Αν δεν βαριέσαι ρίξε μια ματιά στο νήμα Για τις κόρες του Σκιαδαρέση. Δες πως καταλαβαίνεις ο άλλος, τι θέλει να καταλάβει και πες μου μετά ότι φταίει ο βερμπαλισμός μου ή η μαστούρα που σε κάνει να συμμαζεύεις τη σκέψη σου και βγαίνει μπάχαλο ο λόγος σου.


Τι χαοτικός και πάμε πάλι; ότι δεν θα καταλάβω αν μακραίνει το κείμενο ή όπα αυτό το κάνει ο χαοτικός οπότε να το αποφύγω;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14618
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ορθός λόγος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 06 Σεπ 2022, 17:06

ότι το αποφεύγω για συγκεκριμένους λόγους που προφανώς δεν ισχύουν για σένα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών