Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 24 Σεπ 2022, 16:47

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Σεπ 2022, 16:42
ο Σωκράτης ήταν μέγας είρωνας
επί της ουσίας τους δούλευε
έλεγε ότι δε ξέρει τίποτα και μέσα από τις "αφελείς" ερωτήσεις ενός ανήξερου ξεμπρόστιαζε τους "ειδικούς" που θεωρούσαν ότι έφεραν εμπεριστατωμένη άποψη πάνω σε διάφορα ζητήματα, αποδομώντας ένα ένα τα επιχειρήματα τους
Η ειρωνεία σηκώνει επίσης πολλή κουβέντα, καθότι κυριολεκτικά αποκαλύπτει ένα καινούργιο σύμπαν, αφού με τα ίδια ακριβώς λόγια εννοείς το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λες. Ανοίγει δλδ portals.

Ήθελε όντως να ανοίξει portals ο Σωκράτης;

Και μετά πρέπει να δούμε την υποδοχή του από τον Κίρκεγκωρ πχ ή τον Τόμας Μαν.

Πολλή συζήτηση.

Πάντως ναι, θα μπορούσε να ισχύει αυτό που λες 100%

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37571
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Σεπ 2022, 16:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Σεπ 2022, 16:00
Ε, αυτό ακριβώς εννοούσα.
Φευ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

runner
Δημοσιεύσεις: 2608
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 24 Σεπ 2022, 17:20

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Σεπ 2022, 16:42
ο Σωκράτης ήταν μέγας είρωνας
επί της ουσίας τους δούλευε
έλεγε ότι δε ξέρει τίποτα και μέσα από τις "αφελείς" ερωτήσεις ενός ανήξερου ξεμπρόστιαζε τους "ειδικούς" που θεωρούσαν ότι έφεραν εμπεριστατωμένη άποψη πάνω σε διάφορα ζητήματα, αποδομώντας ένα ένα τα επιχειρήματα τους
Και το ερώτημα παραμένει.
Όλα αυτά σε τι ακριβώς ωφελούν και πως βελτιώνουν ή έστω αλλάζουν λιγάκι τη ζωή μας;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Σεπ 2022, 19:22

paul25 έγραψε:
24 Σεπ 2022, 16:34
Επίσης θα πρέπει να ειπωθεί ότι άλλη η έννοια της σοφίας και άλλη η έννοια της γνώσης στην αρχαία Ελλάδα. Η έννοια του σοφού στον αρχαιοελληνικό κόσμο δεν ήταν αυτού που τα ξέρει όλα, του ειδήμων, ήταν κάτι ανώτερο. Η μεταγενέστερη φράση του "εν οίδα" υποβιβάζει το νόημα.
Στον αρχαιοελληνικό κόσμο, ήξεραν ήδη της διαφορά μεταξύ φιλοσοφίας και επιστήμης.

Άλλες ερωτήσεις θα έκανε κάποιος στον Πυθαγόρα και άλλες στον Σωκράτη.

Υπήρξαν φιλόσοφοι όπως ο Αριστοτέλης πχ που είχαν ευρύτερο πεδίο από αυτό της κοινωνιολογικής προσέγγισης αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Η διαφορά των "ανθρωπιστικών" και "θετικών" επιστημών ήταν κατανοητή από τότε.

Οπότε, σαφώς και δεν υποβιβάζεται το νόημα του "εν οίδα" γιατί αφορούσε σε θέματα του δικού του ερευνητικού πεδίου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Σεπ 2022, 19:32

Blackdog έγραψε:
24 Σεπ 2022, 16:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Σεπ 2022, 16:18
Blackdog έγραψε:
24 Σεπ 2022, 16:14


Ηταν βασισμενη στους νομους που υπηρχαν. Η ερμηνεια ειναι αλλο κομματι.

Συμφωνα με την δικη του ερμηνεια των νομων, αντι να τον δικαζουν σε θανατο θα επρεπε να τον ταιζουν δωρεαν στο πρυτανειο.

Οι αλλοι ομως ερμηνευσαν διαφορετικα και τον υποχρεωσαν να πιει το κωνειο. Θα μπορουσε να πει καποιος οτι και ο δικαστης και ο κατηγορουμενος ειχαν διαφορετικα πλαισια και σημεια αναφορας.
Ασχέτως όμως της δικής του ερμηνείας, αποδέχτηκε την απόφαση αν και μπορούσε να την αποφύγει.

Κατά τα άλλα, το βλέπουμε τελείως διαφορετικά και δεν υπάρχει περίπτωση να καταλήξουμε κάπου.

Δεν το λέω με κακή πρόθεση, έτσι;
Ναι οκ. Αν το βλεπαμε ιδιο, θα ειχε αδικο ο Σωκρατης :lol:

Κατα τα αλλα εισαι μαλλον απαισιοδοξη. :lol: Θα ηταν ενδιαφερον αν ειχες τον χρονο να αναπτυξεις τις σκεψεις σου.

Προσωπικα διαφωνω μονο στην ερμηνεια του οτι "αυτα που ξερω ειναι λιγοτερα απο αυτα που δεν ξερω". Οχι για αλλο λογο, αλλα γιατι νομιζω οτι το να παραδεχτει οτι ξερει εστω κατι ηταν αντιθετο απ την φιλοσοφια του Σ.

Στο τελος της απολογιας πχ οταν εχει καταδικαστει σε θανατο, λεει οτι αυτος ειναι ειτε ενας μεγαλος και βαθυς υπνος, ειτε η συναντηση με τους αγαπημενους που εχουν χαθει. Και τα δυο θα ηταν ευπροσδεκτα. Και τελειωνει λεγοντας "φευγουμε τωρα αθηναιοι εγω για να πεθανω και εσεις για να ζησετε. Ποιος θα ειναι καλυτερα, μονο οι θεοι το ξερουν"
Ο τρόπος σκέψης μου είναι πολύ απλός. Προσπαθώ να καταλάβω ποιο είναι το πόιντ (που λέγανε και στα αρχαιοελληνικά) του κάθε συνομιλητή, να αντιληφθώ τη ροή της δικής του σκέψης, τη δική του γλώσσα.

Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί μπολντάρησες την τελευταία πρόταση. Για να υπογραμμίσεις ότι ο Σωκράτης ήταν ένθεος άρα ... ή κάτι άλλο;

Προσωπικώς, στη συγκεκριμένη πρόταση διακρίνω ειρωνία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2433
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 25 Σεπ 2022, 11:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Σεπ 2022, 19:32
Blackdog έγραψε:
24 Σεπ 2022, 16:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Σεπ 2022, 16:18


Ασχέτως όμως της δικής του ερμηνείας, αποδέχτηκε την απόφαση αν και μπορούσε να την αποφύγει.

Κατά τα άλλα, το βλέπουμε τελείως διαφορετικά και δεν υπάρχει περίπτωση να καταλήξουμε κάπου.

Δεν το λέω με κακή πρόθεση, έτσι;
Ναι οκ. Αν το βλεπαμε ιδιο, θα ειχε αδικο ο Σωκρατης :lol:

Κατα τα αλλα εισαι μαλλον απαισιοδοξη. :lol: Θα ηταν ενδιαφερον αν ειχες τον χρονο να αναπτυξεις τις σκεψεις σου.

Προσωπικα διαφωνω μονο στην ερμηνεια του οτι "αυτα που ξερω ειναι λιγοτερα απο αυτα που δεν ξερω". Οχι για αλλο λογο, αλλα γιατι νομιζω οτι το να παραδεχτει οτι ξερει εστω κατι ηταν αντιθετο απ την φιλοσοφια του Σ.

Στο τελος της απολογιας πχ οταν εχει καταδικαστει σε θανατο, λεει οτι αυτος ειναι ειτε ενας μεγαλος και βαθυς υπνος, ειτε η συναντηση με τους αγαπημενους που εχουν χαθει. Και τα δυο θα ηταν ευπροσδεκτα. Και τελειωνει λεγοντας "φευγουμε τωρα αθηναιοι εγω για να πεθανω και εσεις για να ζησετε. Ποιος θα ειναι καλυτερα, μονο οι θεοι το ξερουν"
Ο τρόπος σκέψης μου είναι πολύ απλός. Προσπαθώ να καταλάβω ποιο είναι το πόιντ (που λέγανε και στα αρχαιοελληνικά) του κάθε συνομιλητή, να αντιληφθώ τη ροή της δικής του σκέψης, τη δική του γλώσσα.

Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί μπολντάρησες την τελευταία πρόταση. Για να υπογραμμίσεις ότι ο Σωκράτης ήταν ένθεος άρα ... ή κάτι άλλο;

Προσωπικώς, στη συγκεκριμένη πρόταση διακρίνω ειρωνία.
Eννοουσα τις σκεψεις σου πανω στο θεμα, οχι γενικως.

Το ποιντ το δικο μου ειναι οτι ο Σ υπενθυμιζει την ανθρωπινη αγνοια η οποια θα ειναι παντα εκει οσο και να νομιζει ο ανθρωπος οτι γνωριζει και να πραττει συμφωνα με αυτο. Καπου ειχα διαβασει οτι "ξερουμε τοσα οσα ενας σκυλος που κοιταζει το φεγγαρι", φραση που με την μεχρι τωρα εμπειρια μου μου φαινεται ολοσωστη. Θα ελεγα οτι ειναι και βασικη αρχη της αρχαιας Ελληνικης σκεψης και φιλοσοφιας, το να αναρωτιεται καποιος συνεχως το γιατι του κοσμου αλλα και των ανθρωπινων πραξεων, χωρις βεβαιοτητες. Ο στοχασμος δηλάδη και η επανατοποθετηση που ερχεται με την παραδοχη της αγνοιας. Αντιθετα η επαρση και η αλαζονεια που προκυπτουν απ την σιγουρια της γνωσης του "καλου και αγαθου" απ το "κακο", η ιστορια εδειξε οτι οδηγουν στην καταστροφη. Πιστευω αυτο γινεται και σε ατομικο αλλα και σε συλλογικο επιπεδο.

Το τελευταιο το υπογραμμισα γιατι ουσιαστικα ετσι εκλεισε ο Σ την απολογια, απεναντι σε ενα δικαστηριο που περιμενε τον θανατο και την τιμωρια του, υπενθυμιζοντας τους δηλαδη την αγνοια τους, οτι ακομα και το να πιει το κωνειο και να πεθανει μπορει να ειναι καλυτερο απο αυτο που θα αφησει πισω. Το βρισκω πολυ δυνατο μηνυμα στο πλαισιο που ειπωθηκε και με αυτη την εννοια και μενα μου φαινεται ειρωνεια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Σεπ 2022, 12:00

Blackdog έγραψε:
25 Σεπ 2022, 11:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Σεπ 2022, 19:32
Blackdog έγραψε:
24 Σεπ 2022, 16:34


Ναι οκ. Αν το βλεπαμε ιδιο, θα ειχε αδικο ο Σωκρατης :lol:

Κατα τα αλλα εισαι μαλλον απαισιοδοξη. :lol: Θα ηταν ενδιαφερον αν ειχες τον χρονο να αναπτυξεις τις σκεψεις σου.

Προσωπικα διαφωνω μονο στην ερμηνεια του οτι "αυτα που ξερω ειναι λιγοτερα απο αυτα που δεν ξερω". Οχι για αλλο λογο, αλλα γιατι νομιζω οτι το να παραδεχτει οτι ξερει εστω κατι ηταν αντιθετο απ την φιλοσοφια του Σ.

Στο τελος της απολογιας πχ οταν εχει καταδικαστει σε θανατο, λεει οτι αυτος ειναι ειτε ενας μεγαλος και βαθυς υπνος, ειτε η συναντηση με τους αγαπημενους που εχουν χαθει. Και τα δυο θα ηταν ευπροσδεκτα. Και τελειωνει λεγοντας "φευγουμε τωρα αθηναιοι εγω για να πεθανω και εσεις για να ζησετε. Ποιος θα ειναι καλυτερα, μονο οι θεοι το ξερουν"
Ο τρόπος σκέψης μου είναι πολύ απλός. Προσπαθώ να καταλάβω ποιο είναι το πόιντ (που λέγανε και στα αρχαιοελληνικά) του κάθε συνομιλητή, να αντιληφθώ τη ροή της δικής του σκέψης, τη δική του γλώσσα.

Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί μπολντάρησες την τελευταία πρόταση. Για να υπογραμμίσεις ότι ο Σωκράτης ήταν ένθεος άρα ... ή κάτι άλλο;

Προσωπικώς, στη συγκεκριμένη πρόταση διακρίνω ειρωνία.
Eννοουσα τις σκεψεις σου πανω στο θεμα, οχι γενικως.

Το ποιντ το δικο μου ειναι οτι ο Σ υπενθυμιζει την ανθρωπινη αγνοια η οποια θα ειναι παντα εκει οσο και να νομιζει ο ανθρωπος οτι γνωριζει και να πραττει συμφωνα με αυτο. Καπου ειχα διαβασει οτι "ξερουμε τοσα οσα ενας σκυλος που κοιταζει το φεγγαρι", φραση που με την μεχρι τωρα εμπειρια μου μου φαινεται ολοσωστη. Θα ελεγα οτι ειναι και βασικη αρχη της αρχαιας Ελληνικης σκεψης και φιλοσοφιας, το να αναρωτιεται καποιος συνεχως το γιατι του κοσμου αλλα και των ανθρωπινων πραξεων, χωρις βεβαιοτητες. Ο στοχασμος δηλάδη και η επανατοποθετηση που ερχεται με την παραδοχη της αγνοιας. Αντιθετα η επαρση και η αλαζονεια που προκυπτουν απ την σιγουρια της γνωσης του "καλου και αγαθου" απ το "κακο", η ιστορια εδειξε οτι οδηγουν στην καταστροφη. Πιστευω αυτο γινεται και σε ατομικο αλλα και σε συλλογικο επιπεδο.

Το τελευταιο το υπογραμμισα γιατι ουσιαστικα ετσι εκλεισε ο Σ την απολογια, απεναντι σε ενα δικαστηριο που περιμενε τον θανατο και την τιμωρια του, υπενθυμιζοντας τους δηλαδη την αγνοια τους, οτι ακομα και το να πιει το κωνειο και να πεθανει μπορει να ειναι καλυτερο απο αυτο που θα αφησει πισω. Το βρισκω πολυ δυνατο μηνυμα στο πλαισιο που ειπωθηκε και με αυτη την εννοια και μενα μου φαινεται ειρωνεια.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Συμφωνώ σε όλα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8637
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Σεπ 2022, 11:56

Καταρχάς δεν το είπε. Του αποδίδεται από πολύ μεταγενέστερες πηγές, πιθανότατα σκεπτικούς, ή κάποιους που θέλουν να τη χρησιμοποιήσουν για ηθικοπλαστικούς λόγους. Και αν το πάρει κανείς ως ρητό αποκομμένο είναι ενάντια στη λογική του.

Το πιο κοντινό σ' αυτό που έχει πει, ή τέλος πάντων καταγράφεται στον Πλάτωνα, είναι (ι) άγρια ειρωνεία σε σοβαροφανείς μπουρδολόγους και (ιι) στα πλαίσια της λογικής ότι ακόμα και από πλήρη άγνοια μπορείς να φτάσεις στην αλήθεια με τη σωστή διαδικασία επειδή η γνώση υπάρχει εγγενώς μέσα σου.
Z

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 27 Σεπ 2022, 16:03

neon imposter έγραψε:
24 Σεπ 2022, 13:47
Είχα διαβάσει κάποτε ότι ο Σαίκσπηρ ήταν πολύ ευχάριστος στην παρέα, πολύ κοινωνικός.

Μήπως ο Σωκ (όχι ο άρχοντας, που έφερε τον Τζιοβάνι, ο άλλος ο π.Χ.) όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι ότι δεν γνωρίζει τίποτε, τους έλεγε ευγενικά Leave me alone; Πράγμα που δεν εννοούσαν να καταλάβουν, οπότε τον ανάγκαζαν να πηγαίνει από εδώ και από κει σε διάφορες μαζώξεις και να γίνεται η ψυχή της παρέας με αποτέλεσμα να γίνει κρασοκανάτας;

Δλδ, μήπως ο Σωκ έδινε απλώς την εικόνα του πολύ κοινωνικού;
Χαιρετε, ναστε καλα !!

Στον Θεαιτητο, θα βρεις αρκετες
πληροφοριες σχετικα με την
σταση του κοινωνικου περιβαλλοντος
απεναντι στον Σωκρατη.

< .... λεγουσι περι εμου, οτι ατοπωτατος
ειμι (δηλ. παραξενος) και ποιω τους
ανθρωπους απορειν .... >

Στο εργο αυτο του Πλατωνος,
ο Σωκρατης μιλαει για τον εαυτο του
και τον χαρακτηριζει ως αγονο σοφιας,
προσθετοντας οτι <αληθες ονειδιζουσι>
δηλ. σωστα πολλοι με κατηγορουν οτι
ρωταω τους αλλους ενω εγω ο ιδιος
<ουδεν αποφαινομαι περι ουδενος,
δια το μηδεν εχειν σοφον> δηλ. επειδη
δεν διαθετω σοφια δεν αποκρινομαι τιποτα
για κανενα πραγμα.

Αιτια αυτου του πραγματος ειναι
οτι ο θεος με αναγκαζει να ξεγεννω,
αλλα με εμποδισε να γεννω.
Δεν ειμαι εγω ο ιδιος κανενας σοφος,
ουτε υπαρχει κανενα δικο μου ευρημα
<της εμης ψυχης εκγονον> γεννημα
της δικης μου ψυχης.

Οσοι ομως με συναναστρεφονται,
αν και στην αρχη φαινονται πολυ αμαθεις,
......... σε οσους δωσει ο θεος.....
εχουν θαυμασια επιδοση.... και
ειναι φανερο οτι απο μενα δεν εμαθαν
ποτε τιποτα, αλλα αυτοι απο μονοι τους
βρηκαν και γεννησαν πολλα και καλα.
<της μαιειας (δηλ. της μαιευτικης τεχνης)
ο θεος και εγω αιτιος>

Στην συνομιλια του με το Θεαιτητο,
ο Σωκρατης τον πληροφορει οτι,
<πολλοι ειναι αυτοι που αγριευουν και ειναι
ετοιμοι να με δαγκωσουν, οταν εξεταζοντας
τα λεγομενα τους απορριπτω οσα θεωρω
ειδωλον (φαντασμα) και μη αληθες>
Αυτοι πιστευουν, λεει ο Σωκρατης,
οτι το κανω αυτο, απο κακη προθεση
και επιβουλη, αλλα εγω δεν κανω
τιποτα απο κακη προθεση και μου
ειναι αθεμιτο να συγχωρησω το ψευτικο
και να αφανισω το αληθινο,
<ψευδος τε συγχωρησαι και αληθες αφανισαι>

Στην Απολογια, τα πραγματα γινονται
χειροτερα. Ο Σωκρατης θεωρειται,
κυριως απο πολιτικους, οχι μονο
αντιπαθης αλλα και απεχθης (μισητος.)

Ευχαριστω για την προσοχη σας
και για την αδιαφορια σας !

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 27 Σεπ 2022, 19:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Σεπ 2022, 19:22
paul25 έγραψε:
24 Σεπ 2022, 16:34
Επίσης θα πρέπει να ειπωθεί ότι άλλη η έννοια της σοφίας και άλλη η έννοια της γνώσης στην αρχαία Ελλάδα. Η έννοια του σοφού στον αρχαιοελληνικό κόσμο δεν ήταν αυτού που τα ξέρει όλα, του ειδήμων, ήταν κάτι ανώτερο. Η μεταγενέστερη φράση του "εν οίδα" υποβιβάζει το νόημα.
Στον αρχαιοελληνικό κόσμο, ήξεραν ήδη της διαφορά μεταξύ φιλοσοφίας και επιστήμης.

Άλλες ερωτήσεις θα έκανε κάποιος στον Πυθαγόρα και άλλες στον Σωκράτη.

Υπήρξαν φιλόσοφοι όπως ο Αριστοτέλης πχ που είχαν ευρύτερο πεδίο από αυτό της κοινωνιολογικής προσέγγισης αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Η διαφορά των "ανθρωπιστικών" και "θετικών" επιστημών ήταν κατανοητή από τότε.

Οπότε, σαφώς και δεν υποβιβάζεται το νόημα του "εν οίδα" γιατί αφορούσε σε θέματα του δικού του ερευνητικού πεδίου.
Δεν διαφωνώ, όμως η έννοια του Σοφού στην αρχαία Ελλάδα ήταν ευρύτερη, δεν είχε να κάνει μόνο με την γνώση αλλά και τον χαρακτήρα που έπρεπε να επιτύχει το υψιστο καλό και αγαθό, δηλαδή να έχει όλες τις αρετές ταπεινοφροσύνη, ευγένεια κλπ.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 28 Σεπ 2022, 11:40

Αχθος Αρουρης έγραψε:
27 Σεπ 2022, 16:03
neon imposter έγραψε:
24 Σεπ 2022, 13:47
Είχα διαβάσει κάποτε ότι ο Σαίκσπηρ ήταν πολύ ευχάριστος στην παρέα, πολύ κοινωνικός.

Μήπως ο Σωκ (όχι ο άρχοντας, που έφερε τον Τζιοβάνι, ο άλλος ο π.Χ.) όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι ότι δεν γνωρίζει τίποτε, τους έλεγε ευγενικά Leave me alone; Πράγμα που δεν εννοούσαν να καταλάβουν, οπότε τον ανάγκαζαν να πηγαίνει από εδώ και από κει σε διάφορες μαζώξεις και να γίνεται η ψυχή της παρέας με αποτέλεσμα να γίνει κρασοκανάτας;

Δλδ, μήπως ο Σωκ έδινε απλώς την εικόνα του πολύ κοινωνικού;
Χαιρετε, ναστε καλα !!

Στον Θεαιτητο, θα βρεις αρκετες
πληροφοριες σχετικα με την
σταση του κοινωνικου περιβαλλοντος
απεναντι στον Σωκρατη.

< .... λεγουσι περι εμου, οτι ατοπωτατος
ειμι (δηλ. παραξενος) και ποιω τους
ανθρωπους απορειν .... >

Στο εργο αυτο του Πλατωνος,
ο Σωκρατης μιλαει για τον εαυτο του
και τον χαρακτηριζει ως αγονο σοφιας,
προσθετοντας οτι <αληθες ονειδιζουσι>
δηλ. σωστα πολλοι με κατηγορουν οτι
ρωταω τους αλλους ενω εγω ο ιδιος
<ουδεν αποφαινομαι περι ουδενος,
δια το μηδεν εχειν σοφον> δηλ. επειδη
δεν διαθετω σοφια δεν αποκρινομαι τιποτα
για κανενα πραγμα.

Αιτια αυτου του πραγματος ειναι
οτι ο θεος με αναγκαζει να ξεγεννω,
αλλα με εμποδισε να γεννω.
Δεν ειμαι εγω ο ιδιος κανενας σοφος,
ουτε υπαρχει κανενα δικο μου ευρημα
<της εμης ψυχης εκγονον> γεννημα
της δικης μου ψυχης.

Οσοι ομως με συναναστρεφονται,
αν και στην αρχη φαινονται πολυ αμαθεις,
......... σε οσους δωσει ο θεος.....
εχουν θαυμασια επιδοση.... και
ειναι φανερο οτι απο μενα δεν εμαθαν
ποτε τιποτα, αλλα αυτοι απο μονοι τους
βρηκαν και γεννησαν πολλα και καλα.
<της μαιειας (δηλ. της μαιευτικης τεχνης)
ο θεος και εγω αιτιος>

Στην συνομιλια του με το Θεαιτητο,
ο Σωκρατης τον πληροφορει οτι,
<πολλοι ειναι αυτοι που αγριευουν και ειναι
ετοιμοι να με δαγκωσουν, οταν εξεταζοντας
τα λεγομενα τους απορριπτω οσα θεωρω
ειδωλον (φαντασμα) και μη αληθες>
Αυτοι πιστευουν, λεει ο Σωκρατης,
οτι το κανω αυτο, απο κακη προθεση
και επιβουλη, αλλα εγω δεν κανω
τιποτα απο κακη προθεση και μου
ειναι αθεμιτο να συγχωρησω το ψευτικο
και να αφανισω το αληθινο,
<ψευδος τε συγχωρησαι και αληθες αφανισαι>

Στην Απολογια, τα πραγματα γινονται
χειροτερα. Ο Σωκρατης θεωρειται,
κυριως απο πολιτικους, οχι μονο
αντιπαθης αλλα και απεχθης (μισητος.)

Ευχαριστω για την προσοχη σας
και για την αδιαφορια σας !
Ευχαριστώ! :smt023

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 04 Οκτ 2022, 00:22

Επιτρεψτε μου ενα σχολιο.

1 οιδα οτι ουδε 1 (δηλ. 0) οιδα.

Ειναι εμφανης η λογικη ανακολουθια
της προτασης, με βαση την τυπικη λογικη,
δηλ. το Α (οιδα) ειναι Β και οχι Β

Ο λογιστικος τυπος της
προτασης ειναι 1(χ) = 0(χ)

Στην πραγματικοτητα, ο ερως σοφιας,
δεν εξαρταται απο λογικες αναγκαιοτητες,
ουτε κλεινεται μεσα σε λογικα σχηματα,
δηλ. υπερβαινει εξισωσεις, αντιφασεις
και υποθεσεις.

Η φραση απαντα αυτουσια παρα τω Κικερωνι
Academica, σ΄ενα κεφαλαιο που μιλα ο Varron
και εκθετει συνοπτικα την σωκρατικη φιλοσοφια.
Στο κεφαλαιο αυτο, παρατιθεται η φραση
<nihil scire id unum sciat>, που μπορει να
θεωρηθει οτι αποτελει παραφραση σε
ωρισμενα σημεια της Απολογιας (21 και 29)

Η εν λογω παραφραση, χρησιμοποιει
το ρητορικο σχημα της υπερβολης
δηλ. κατα μικρον (λιγο) απιστει προς το
νοημα, και τονιζει με εμφαση
επιλεκτικα μερη της φρασης που
παραφραζεται, για να δημιουργησει ενα
συντομο ηχητικο εναυσμα, απομνημονευτεο
σε μορφη ρητου.

τι εννοουσε ;;;
ες αυριον τα σπουδαια

πετρος
Δημοσιεύσεις: 1337
Εγγραφή: 26 Οκτ 2021, 13:59
Phorum.gr user: peter

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πετρος » 04 Οκτ 2022, 01:15

Αχθος Αρουρης έγραψε:
04 Οκτ 2022, 00:22
Επιτρεψτε μου ενα σχολιο.

1 οιδα οτι ουδε 1 (δηλ. 0) οιδα.

Ειναι εμφανης η λογικη ανακολουθια
της προτασης, με βαση την τυπικη λογικη,
δηλ. το Α (οιδα) ειναι Β και οχι Β

Ο λογιστικος τυπος της
προτασης ειναι 1(χ) = 0(χ)

Στην πραγματικοτητα, ο ερως σοφιας,
δεν εξαρταται απο λογικες αναγκαιοτητες,
ουτε κλεινεται μεσα σε λογικα σχηματα,
δηλ. υπερβαινει εξισωσεις, αντιφασεις
και υποθεσεις.

Η φραση απαντα αυτουσια παρα τω Κικερωνι
Academica, σ΄ενα κεφαλαιο που μιλα ο Varron
και εκθετει συνοπτικα την σωκρατικη φιλοσοφια.
Στο κεφαλαιο αυτο, παρατιθεται η φραση
<nihil scire id unum sciat>, που μπορει να
θεωρηθει οτι αποτελει παραφραση σε
ωρισμενα σημεια της Απολογιας (21 και 29)

Η εν λογω παραφραση, χρησιμοποιει
το ρητορικο σχημα της υπερβολης
δηλ. κατα μικρον (λιγο) απιστει προς το
νοημα, και τονιζει με εμφαση
επιλεκτικα μερη της φρασης που
παραφραζεται, για να δημιουργησει ενα
συντομο ηχητικο εναυσμα, απομνημονευτεο
σε μορφη ρητου.

τι εννοουσε ;;;
ες αυριον τα σπουδαια
"'1 οιδα οτι ουδε 1 (δηλ. 0) οιδα.

Ειναι εμφανης η λογικη ανακολουθια
της προτασης, με βαση την τυπικη λογικη,
δηλ. το Α (οιδα) ειναι Β και οχι Β

Ο λογιστικος τυπος της
προτασης ειναι 1(χ) = 0(χ)"' Δεν υφισταται λογικη ανακολουθια φρονω. Ο γνωριζων το ενα γνωριζει εξ ορισμου και το μη ενα (μηδ-εν). '' Εξ ενος τα παντα και τα παντα εν'' που ελεγε ενας αλλος. Αυτοι ξερανε τι λεγανε...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16501
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 04 Οκτ 2022, 01:30

Τι στοιχεία υπάρχουν για την real life ύπαρξη του Σωκ, εκτός από τα γραφτά του Πλάτωνα;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Τι εννοούσε ο Σωκ όταν έλεγε ότι το μόνο πράγμα που γνωρίζει είναι πώς δεν γνωρίζει τίποτε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 04 Οκτ 2022, 01:33

taxalata xalasa έγραψε:
04 Οκτ 2022, 01:30
Τι στοιχεία υπάρχουν για την real life ύπαρξη του Σωκ, εκτός από τα γραφτά του Πλάτωνα;
Τι στοιχεια εχουμε για την real life υπαρξη του Πλατωνα, φωτο εχουμε;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών