Me and my (infinite) Monke (theorem)

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Me and my (infinite) Monke (theorem)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 02 Ιαν 2023, 18:56

Α
Ακούω τα χτυπήματα των πλήκτρων από τη μαϊμού. Σε αυτή τη μπορχεσιανής εμπνεύσεως φυλακή, είναι το μόνο που μου υποδεικνύει ότι υπάρχει κάποια ροή χρόνου. Όμως, γνωρίζω πως ενόσω τα χτυπά πλησιάζω τη στιγμή εκείνη της αποφυλάκισης και της λύσης του Ποιος ήταν ο Σαίκσπηρ.

Β

Όλα άρχισαν από το θέατρο.

Δύο παρατηρήσεις πάνω στο θέατρο

α) Όποτε πήγαινα να δω μία θεατρική παράσταση, κοιμόμουν κατά τη διάρκειά της.

β) Στο θέατρο πήγαιναν πολλές γυναίκες.

Αλλά πώς να τις πλησιάσεις κοιμώμενος;

Σταμάτησα να πηγαίνω θέατρο. Αυτοί οι ηθοποιοί που έβλεπα στην TV μου προκαλούσαν υπνηλία στη σκηνή, ενώ στην TV μου προκαλούσαν εγρήγορση.

Άρχισα όμως να συχνάζω κοντά στο θέατρο.

Όταν τέλειωνε η παράσταση, πλησίαζα διάφορες γυναίκες θεατές και άνοιγα την καπαρντίνα. Τους έδειχνα τα χαρτάκια που είχα επισυνάψει μέσα από αυτή – έφεραν ψαρωτικούς τίτλους δοκιμίων κριτικών θεάτρου, Π.χ. “Imagining Purgatory”, Stephen Greenblatt. Ή «Ο Μαύρος Σοφοκλής ή η κυκλοφορία των Δηλητηρίων», Jan Kott (μετάφραση Βερυκοκάκη Άρτεμη-Αγγέλα) [Σε βιβλία που είχαν μεταφραστεί έβαζα πάντοτε και τον μεταφραστή, σεβόμενος το έργο του] – και τις ρωτούσα

Θέλεις να σου το αναλύσω;

Δεν το πήραν καλά. Άρχισαν να με αναζητούν, έμαθα. Έχοντας όλο και περισσότερες δεχτεί αυτή την ιδιότυπη μορφή «παρενόχλησης», ζήτησαν από κάποιους τύπους να με φέρουν ενώπιον της δικαιοσύνης.

Και με τσάκωσαν, κάποια στιγμή, καθώς έδειχνα σε μία φοιτήτρια ένα άρθρο του Frank Kermode.

Με έφεραν ενώπιον ενός δικαστηρίου, αυτοσχέδιου θα έλεγε κανείς, με την κατηγορία του Επιδειξία.

Τι έχεις να πεις κατηγορούμενε είπε ο δήμιος.

Είδα εκείνη τη στιγμή το SAW που έγραφε από πίσω ένα πανό και ο νους μου πήγε στην ομώνυμη, φρικώδη απ’ όλες τις απόψεις, ταινία.
Αλλά παράλληλα κατόρθωσα να κάνω τη σωστή ερώτηση.

Τι σημαίνει SAW;

Ο δήμιος φάνηκε να αιφνιδιάζεται.

Δεν γνωρίζεις τι σημαίνει SAW; SAW σημαίνει Support Art Workers.

Αυτό, όμως μου έδωσε την ευκαιρία να προχωρήσω στη διατύπωση μίας πρότασης που έμελλε να με σώσει. Διότι είπα

Αυτό που έχω να πω είναι… πως είμαι και εγώ ένας Art Worker.

Επικράτησε αναστάτωση, ακούστηκε ένα σούσουρο από τις γυναίκες που είχαν μαζευτεί ορδές και τις οποίες είχα «παρενοχλήσει» σύμφωνα με το κίβδηλο κατηγορητήριο προτείνοντάς τους μέσα από την καπαρντίνα μου άρθρα σπουδαίων κριτικών του θεάτρου.
Αλλά και το δικαστήριο φάνηκε να χάνει τη μέχρι πρότινος κυριαρχική του θέση απέναντί μου.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά βλέποντας ότι έπαιρνα το πάνω χέρι σε αυτή τη σχέση, και ενθυμούμενος την κορυφαία εκείνη σκηνή με τον Al Pacino, εκμεταλλευόμενος δε την αμηχανία της στιγμής άρχισα να φωνάζω

Άττικα, Άττικα, Άττικα



Και οι μέχρι πρότινος εύθικτες κυρίες της αυλής μου άρχισαν να με επευφημούν.

Το δικαστήριο ανέκτησε την αυτοκυριαρχία του. Προχώρησε στην ακόλουθη διαταγή

Βγάλτε τα πλήθη από την αίθουσα.

Αυτό πήρε λίγη ώρα. Να εκκενώσουν το γήπεδο, καθότι οι μαινάδες που είχαν μαζευτεί για να με δουν στην πυρά, όντας πλέον έτοιμες να πέσουν σε αυτή για πάρτη μου, ήταν δύσκολο να με εγκαταλείψουν.



Γνώριζα, ωστόσο, ότι είχα σώσει το τομάρι μου – όπως θα έλεγε και ο Jan Kott ίσως.
Και πράγματι.
Τι μου ανακοίνωσε ο δήμιος.

Έχοντας αυτό το τεκμήριο αθωότητας, της υπηρεσίας στην Τέχνη, θα έπρεπε να υποβληθώ σε κατ’ οίκο περιορισμό ώσπου να αποδείξω πως είμαι πράγματι ένας Θεράπων της Τέχνης.

Και πώς θα το κάμω αυτό – θα έπρεπε να γράψω ένα θεατρικό έργο.

Αυτό – ήταν αδιανόητο.

Α

Ακούω τη μαϊμού να πληκτρολογεί – γνωρίζω ότι βρίσκομαι πολύ κοντά στην απελευθέρωσή μου και στην απάντηση του ερωτήματος ποιος ήταν ο Σαίκσπηρ.

Όταν καταδικάστηκα, είχα την ευφυή ιδέα να τους ζητήσω μία μαϊμού.

Οι ανόητοι, δεν κατάλαβαν ή δεν γνώριζαν καν, το περίφημο Infinite Monke Theorem – τη θεωρία δλδ ότι αν αφήσεις μία μαϊμού να χτυπά τυχαία πλήκτρα επ’ άπειρον κάποια στιγμή θα κατορθώσει να γράψει ένα έργο του Σαίκσπηρ.

Απολαμβάνω το ποτό μου. Γνωρίζω πως κάποια στιγμή η πρωτόγονη AI μου θα κάνει αυτό που βαριέμαι ή δεν θέλω ή δεν έχω την ικανότητα να κάνω εγώ.

Να γράψει ένα έργο, αν όχι του ίδιου του Σαίκσπηρ, ένα έργο πολύ κοντά στο μεγαλείο του, ή έστω ένα έργο θεατρικό ή έστω ένα σκαρίφημα που να μην έχει νόημα.

Δλδ του Μπέκετ έχουν; ρώτησα κάποτε κάποια που έκοβε εισιτήρια και που το παρέβλεψε επειδή είμαι 1,90 με φαρδείς ώμους (ο Μπέκετ δεν ήταν). (είχα επιτυχία με τις ταμίες καθότι προ της παράστασης δύσκολα κοιμόμουν, τα προβλήματα άρχιζαν όταν ακούγονταν τα κουδούνια που με υπνώτιζαν)

Τότε, θα τους το παρουσιάσω, αποδεικνύοντας πως είμαι ένας Θεράπων της Τέχνης, πως ο Σαίκσπηρ ήταν μία μαϊμού, πως η μόνη αποδεκτή κατάσταση του μεταμοντερνισμού είναι αυτή της Return to Monke και τότε, όλες αυτές που με απεχθάνονταν ενόσω κυκλοφορούσα ελεύθερος και που με λατρεύουν περικυκλώνοντας τον οίκο μου ενόσω είμαι φυλακισμένος θα μπορούν να με έχουν σε αυτή την κατάσταση που θέλουν – του πτηνού στο χρυσό τους κλουβί που θα τους αναλύει άρθρα μεγάλων θεατρανθρώπων


pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Me and my (infinite) Monke (theorem)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 04 Φεβ 2023, 15:29

ενδιαφέρον.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών