Φιλοσοφική βία.

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5816
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 17 Απρ 2023, 19:33

Υπάρχει φιλοσοφική βία;
Ήμουνα σε μια διάλεξη και άκουσα την φράση φιλοσοφική βία και μου φάνηκε περίεργη.
Στην συνέχεια στην ανάλυση ο ομιλητής αναφέρθηκε στην μαιευτική του Σωκράτη και την χαρακτήρισε χειραγώγηση και φιλοσοφική βία.

Ποια είναι η άποψη σας γενικότερα.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Απρ 2023, 00:45

Ή λέξη βία , όπως και οι λέξεις βιασμός, παρενόχληση, φασισμός , ρατσισμός, κλπ έχουν χάσει το αρχικό τους νόημα και έχουν γίνει λάστιχο από πλευράς ερμηνείας ως ορισμοί

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5816
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 18 Απρ 2023, 11:25

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Απρ 2023, 00:45
Ή λέξη βία , όπως και οι λέξεις βιασμός, παρενόχληση, φασισμός , ρατσισμός, κλπ έχουν χάσει το αρχικό τους νόημα και έχουν γίνει λάστιχο από πλευράς ερμηνείας ως ορισμοί
Ναι κάτι τέτοιο σκέφτηκα ,φυσικά το ανέλυε ότι ένα δυνατό μυαλό καλά εκπαιδευμένο όταν προσπαθεί να χειραγωγήσει ένα κακά εκπαιδευμένο και αδύναμο είναι βία.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 18 Απρ 2023, 11:51

Υπάρχει η άποψη ότι η άρχουσα τάξη (όχι απαραίτητα μόνο οι πλούσιοι) χειραγωγούν τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε την πραγματικότητα.

Ετσι λοιπόν όταν κάποιος εμπλέκεται σε διάλογο έχοντας μια διαφορετική εικόνα για την πραγματικότητα όπως την ορίζει το καθεστώς, θα βγει χαμένος.

Η λύση που προτείνουν κάποιοι είναι η άρνηση της διαλεκτικής.

Η δική μου άποψη είναι ότι ο τρόπος που η επιστήμη προσεγγίζει την αλήθεια, είναι κατά βάση οικουμενικός και στο μεγαλύτερο βαθμό ανεξάρτητος της δύναμης που έχει η κοινωνική τάξη.

Τουλάχιστον όσον αφορά τη μεθοδολογία. Μπορεί να μη λειτουργεί πάντα καλά, αλλά είναι ό,τι καλύτερο μπορούμε να έχουμε για να προσεγγίσουμε την αλήθεια.
Ζούμε σε μια οικονομία.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 18 Απρ 2023, 17:06

ενδιαφέρον θέμα

θα καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία - τι κατανοώ ακούγοντας "φιλοσοφική βία"

παλιότερα, όταν σύχναζα στο DS έλεγα πού κ πού καμιά κουβέντα με έναν τύπο με πολύ ωραίο μαλλί, είχε πλεξιδωτή κοτσίδα θυμάμαι

σε κάποια φάση με είχε ρωτήσει ποιο είναι το αγαπημένο μου βιβλίο και του είχα απαντήσει το Αλμανάκ, κυρίως τα επεισόδια με τον Σκρουντζ

θυμάμαι ότι είχε επιμείνει να διαβάσω το Σαν εντ στηλ του Μισίμα (δεν θυμάμαι που ακριβώς τονίζεται) - διατηρούσα τις επιφυλάξεις μου, μπερδεύοντας το αυτοβιογραφικό έργο του Γιαπωνέζου με εκείνο το τραγούδι των απατεώνων των μέντεν

μου είπε χαρακτηριστικά "Θα με θυμηθείς"

Έκατσα και το διάβασα (μάλιστα είχα πάρει αυτούσια κάποια κομμάτια και τα είχα βάλει στο word)

η πικρή αλήθεια είναι ότι δεν με ενθουσίασε - αλλά είχα την κακή έμπνευση να πω την αλήθεια στον τύπο

με κοίταξε κάπως στραβά

για να κάνω τα πράγματα ακόμη χειρότερα, συμπλήρωσα ότι μου θύμισε τον έτερο πόλο του Κόγκιτο έργκο σουμ του Καρτεσίου, υπό την έννοια ότι ενώ ο Γάλλος ροδοσταυρίτης φιλόσοφος έβρισκε τη δικαιολόγηση της ύπαρξης του στο σκέπτομαι ο Γιαπωνέζος στοίχιζε τη δική του στο γυμνάζομαι άρα υπάρχω - είχα βαρεθεί να διαβάζω για τον ήλιο και το σίδερο. Μάλιστα, θα έλεγε κανείς, αυτή η φιλοσοφική μονομανία με τη γυμναστική ήταν εξίσου οχληρή με εκείνη την καρτεσιανή με τον διανοουμενισμό.

Θέλησα να αστειευτώ, λέγοντας πως σαφώς προτιμούσα τον Μισίμα, αλλά καταλάβαινα και κάπως τον Καρτέσιο που υπέφερε τον αργό και φριχτό και επώδυνο θάνατο του να σηκώνεται κάθε πρωί στις 5 λες και ήταν κανάς χειρωνάκτης για να διδάξει φιλοσοφία τη Βασίλισσα της Σουηδίας (τελικά παρέδωσε το πνεύμα του γι' ακριβώς αυτό τον λόγο - το μάθημα της φιλοσοφίας του ήταν αυτό - να μη σηκώνεσαι ποτέ πολύ πρωί αυτά είναι επικίνδυνα πράγματα).

Όπως και να έχει, παρατήρησα μία ψυχρότητα στην ατμόσφαιρα.

Το ίδιο βράδυ, έκανα να φύγω και πετάχτηκα στο απέναντι μπουγατσοπωλείο για να φάω μία μπουγάτσα.

Προχωρώντας στο σκοτάδι και έχοντας καταναλώσει τη μπουγάτσα, στρίβοντας σε μία γωνία, δέχτηκα ένα χτύπημα από πίσω και έπειτα τις κλωτσιές ενός μασκοφορεμένου τύπου με πλεξίδα που άκουσα να φωνάζει - Ο Μισίμα είναι ο par excellence φιλόσοφος!

Θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά πως επρόκειτο για τον τύπο που αντάλλαζα καμιά κουβέντα στο DS, αλλά αυτή η χρήση της γαλλικής έκφρασης με έκανε να σκεφτώ πως για κάποιον που θεωρεί τη σωματική φιλοσοφία μέτρο της Ύπαρξης, η χρήση της μητρικής του Καρτεσίου είναι ένα faux pas.

Όπως και να έχει, με σπασμένο το ένα πλευρό, μπορώ να επιβεβαιώσω, αρκετές εκατονταετίες μετά, πως η φιλοσοφική βία όχι μόνο υφίσταται αλλά ενίοτε είναι και χειροπιαστή.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5816
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 18 Απρ 2023, 17:15

neon imposter έγραψε:
18 Απρ 2023, 17:06
ενδιαφέρον θέμα

θα καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία - τι κατανοώ ακούγοντας "φιλοσοφική βία"

παλιότερα, όταν σύχναζα στο DS έλεγα πού κ πού καμιά κουβέντα με έναν τύπο με πολύ ωραίο μαλλί, είχε πλεξιδωτή κοτσίδα θυμάμαι

σε κάποια φάση με είχε ρωτήσει ποιο είναι το αγαπημένο μου βιβλίο και του είχα απαντήσει το Αλμανάκ, κυρίως τα επεισόδια με τον Σκρουντζ

θυμάμαι ότι είχε επιμείνει να διαβάσω το Σαν εντ στηλ του Μισίμα (δεν θυμάμαι που ακριβώς τονίζεται) - διατηρούσα τις επιφυλάξεις μου, μπερδεύοντας το αυτοβιογραφικό έργο του Γιαπωνέζου με εκείνο το τραγούδι των απατεώνων των μέντεν

μου είπε χαρακτηριστικά "Θα με θυμηθείς"

Έκατσα και το διάβασα (μάλιστα είχα πάρει αυτούσια κάποια κομμάτια και τα είχα βάλει στο word)

η πικρή αλήθεια είναι ότι δεν με ενθουσίασε - αλλά είχα την κακή έμπνευση να πω την αλήθεια στον τύπο

με κοίταξε κάπως στραβά

για να κάνω τα πράγματα ακόμη χειρότερα, συμπλήρωσα ότι μου θύμισε τον έτερο πόλο του Κόγκιτο έργκο σουμ του Καρτεσίου, υπό την έννοια ότι ενώ ο Γάλλος ροδοσταυρίτης φιλόσοφος έβρισκε τη δικαιολόγηση της ύπαρξης του στο σκέπτομαι ο Γιαπωνέζος στοίχιζε τη δική του στο γυμνάζομαι άρα υπάρχω - είχα βαρεθεί να διαβάζω για τον ήλιο και το σίδερο. Μάλιστα, θα έλεγε κανείς, αυτή η φιλοσοφική μονομανία με τη γυμναστική ήταν εξίσου οχληρή με εκείνη την καρτεσιανή με τον διανοουμενισμό.

Θέλησα να αστειευτώ, λέγοντας πως σαφώς προτιμούσα τον Μισίμα, αλλά καταλάβαινα και κάπως τον Καρτέσιο που υπέφερε τον αργό και φριχτό και επώδυνο θάνατο του να σηκώνεται κάθε πρωί στις 5 λες και ήταν κανάς χειρωνάκτης για να διδάξει φιλοσοφία τη Βασίλισσα της Σουηδίας (τελικά παρέδωσε το πνεύμα του γι' ακριβώς αυτό τον λόγο - το μάθημα της φιλοσοφίας του ήταν αυτό - να μη σηκώνεσαι ποτέ πολύ πρωί αυτά είναι επικίνδυνα πράγματα).

Όπως και να έχει, παρατήρησα μία ψυχρότητα στην ατμόσφαιρα.

Το ίδιο βράδυ, έκανα να φύγω και πετάχτηκα στο απέναντι μπουγατσοπωλείο για να φάω μία μπουγάτσα.

Προχωρώντας στο σκοτάδι και έχοντας καταναλώσει τη μπουγάτσα, στρίβοντας σε μία γωνία, δέχτηκα ένα χτύπημα από πίσω και έπειτα τις κλωτσιές ενός μασκοφορεμένου τύπου με πλεξίδα που άκουσα να φωνάζει - Ο Μισίμα είναι ο par excellence φιλόσοφος!

Θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά πως επρόκειτο για τον τύπο που αντάλλαζα καμιά κουβέντα στο DS, αλλά αυτή η χρήση της γαλλικής έκφρασης με έκανε να σκεφτώ πως για κάποιον που θεωρεί τη σωματική φιλοσοφία μέτρο της Ύπαρξης, η χρήση της μητρικής του Καρτεσίου είναι ένα faux pas.

Όπως και να έχει, με σπασμένο το ένα πλευρό, μπορώ να επιβεβαιώσω, αρκετές εκατονταετίες μετά, πως η φιλοσοφική βία όχι μόνο υφίσταται αλλά ενίοτε είναι και χειροπιαστή.
:smt005::smt005:
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
tipiti klop
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:24

Re: Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tipiti klop » 18 Απρ 2023, 18:27

Συγνώμη Niki,
πηγες σε μια διάλεξη όπου ένας χλεχλές χαρακτήρισε την μαιευτική, "φιλοσοφική βία".
Και εσύ αντί:....

α) να καταχειροκροτήσεις τον χλεχλέ που σου έβγαλε ένα βαρύγδουπο φιλοσοφικό κείμενο που ποτέ δεν κατάλαβες, φιάσκο.
β) να χυμήξεις στον χλεχλέ που σου κατηγόρησε το ιερό σου φιλοσοφικό κείμενο που δεν κατάλαβες ποτέ, φιάσκο.
γ) να κατηγορήσεις τον χλεχλέ ότι κάνει ακριβώς το ίδιο με το φιλοσοφικό κείμενο που δεν κατάλαβες ποτέ, ότι σου εκμαιεύει δηλαδή ότι η μαιευτική είναι βία, οπότε καταλήγουμε πάλι στο φιάσκο.

Και αντί για κάτι απ' ολα αυτά, μας έφερες το ερώτημα στο φόρουμ;
Ε δεν κάνουν έτσι στις διαλέξεις Niki, δεν κάνουν ετσι...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 18 Απρ 2023, 18:47

tipiti klop έγραψε:
18 Απρ 2023, 18:27
Συγνώμη Niki,
πηγες σε μια διάλεξη όπου ένας χλεχλές χαρακτήρισε την μαιευτική, "φιλοσοφική βία".
Και εσύ αντί:....

α) να καταχειροκροτήσεις τον χλεχλέ που σου έβγαλε ένα βαρύγδουπο φιλοσοφικό κείμενο που ποτέ δεν κατάλαβες, φιάσκο.
β) να χυμήξεις στον χλεχλέ που σου κατηγόρησε το ιερό σου φιλοσοφικό κείμενο που δεν κατάλαβες ποτέ, φιάσκο.
γ) να κατηγορήσεις τον χλεχλέ ότι κάνει ακριβώς το ίδιο με το φιλοσοφικό κείμενο που δεν κατάλαβες ποτέ, ότι σου εκμαιεύει δηλαδή ότι η μαιευτική είναι βία, οπότε καταλήγουμε πάλι στο φιάσκο.

Και αντί για κάτι απ' ολα αυτά, μας έφερες το ερώτημα στο φόρουμ;
Ε δεν κάνουν έτσι στις διαλέξεις Niki, δεν κάνουν ετσι...
Που κανουμε αιτηση για να εκμαιευσουμε περισσοτερα ποστ δικα σου;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Απρ 2023, 18:50

Niki έγραψε:
17 Απρ 2023, 19:33
Υπάρχει φιλοσοφική βία;
Ήμουνα σε μια διάλεξη και άκουσα την φράση φιλοσοφική βία και μου φάνηκε περίεργη.
Στην συνέχεια στην ανάλυση ο ομιλητής αναφέρθηκε στην μαιευτική του Σωκράτη και την χαρακτήρισε χειραγώγηση και φιλοσοφική βία.

Ποια είναι η άποψη σας γενικότερα.
Ότι ο τύπος είναι μαλάκας.


Διάβασα μόνον το πρώτο ποστ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 18 Απρ 2023, 18:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2023, 18:50
Niki έγραψε:
17 Απρ 2023, 19:33
Υπάρχει φιλοσοφική βία;
Ήμουνα σε μια διάλεξη και άκουσα την φράση φιλοσοφική βία και μου φάνηκε περίεργη.
Στην συνέχεια στην ανάλυση ο ομιλητής αναφέρθηκε στην μαιευτική του Σωκράτη και την χαρακτήρισε χειραγώγηση και φιλοσοφική βία.

Ποια είναι η άποψη σας γενικότερα.
Ότι ο τύπος είναι μαλάκας.

SpoilerShow
Διάβασα μόνον το πρώτο ποστ.
Γιαντα; :p2:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Απρ 2023, 18:54

Bazoomba έγραψε:
18 Απρ 2023, 18:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2023, 18:50
Niki έγραψε:
17 Απρ 2023, 19:33
Υπάρχει φιλοσοφική βία;
Ήμουνα σε μια διάλεξη και άκουσα την φράση φιλοσοφική βία και μου φάνηκε περίεργη.
Στην συνέχεια στην ανάλυση ο ομιλητής αναφέρθηκε στην μαιευτική του Σωκράτη και την χαρακτήρισε χειραγώγηση και φιλοσοφική βία.

Ποια είναι η άποψη σας γενικότερα.
Ότι ο τύπος είναι μαλάκας.
SpoilerShow
Διάβασα μόνον το πρώτο ποστ.
Γιαντα; :p2:
SpoilerShow
Γιατί πιστεύω ότι η πρώτη αυθόρμητη σκέψη/αντίδραση δεν είναι χειραγωγούμενη.
Σε κάλυψα; :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Απρ 2023, 18:58

Τώρα που διάβασα και τα υπόλοιπα, συμφωνώ στα βασικά σημεία που έθιξε η tipiti clop.

Yπάρχουν και περιφερειακά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
tipiti klop
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:24

Re: Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tipiti klop » 18 Απρ 2023, 19:09

Bazoomba έγραψε:
18 Απρ 2023, 18:47

Που κανουμε αιτηση για να εκμαιευσουμε περισσοτερα ποστ δικα σου;
Με ξεζουμίζουν στη δουλειά και δεν μου μένει ίχνος φαιάς ουσίας. :c040:

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5816
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 18 Απρ 2023, 19:23

tipiti klop έγραψε:
18 Απρ 2023, 18:27
Συγνώμη Niki,
πηγες σε μια διάλεξη όπου ένας χλεχλές χαρακτήρισε την μαιευτική, "φιλοσοφική βία".
Και εσύ αντί:....

α) να καταχειροκροτήσεις τον χλεχλέ που σου έβγαλε ένα βαρύγδουπο φιλοσοφικό κείμενο που ποτέ δεν κατάλαβες, φιάσκο.

ποιός σου είπε ότι μου έβγαλε ένα βαρύγδουπο κείμενο που δεν κατάλαβα ;
β) να χυμήξεις στον χλεχλέ που σου κατηγόρησε το ιερό σου φιλοσοφικό κείμενο που δεν κατάλαβες ποτέ, φιάσκο.

μα δεν μου έβγαλε τέτοια συναισθήματα για να του χυμήξω και δεν ήτανε και χλεχλες

γ) να κατηγορήσεις τον χλεχλέ ότι κάνει ακριβώς το ίδιο με το φιλοσοφικό κείμενο που δεν κατάλαβες ποτέ, ότι σου εκμαιεύει δηλαδή ότι η μαιευτική είναι βία, οπότε καταλήγουμε πάλι στο φιάσκο.
δεν είναι έτσι τα πράγματα δεν μου εκμαιεύει τίποτα απλά με προβλημάτισε

Και αντί για κάτι απ' ολα αυτά, μας έφερες το ερώτημα στο φόρουμ;
Ε δεν κάνουν έτσι στις διαλέξεις Niki, δεν κάνουν ετσι...
Το ερώτημα στο φορουμ το έφερα για να γίνει μια συζήτηση γενικά περί φιλοσοφικής βίας.
Δηλαδή η χειραγώγηση ενός αδύναμου μυαλού από ένα εκπαιδευμένο είναι βία.
Ένα δυνατό μυαλό μπορεί να γίνει όπλο και δεν ισχύει ο κανόνας ότι ένας μυαλωμένος με παιδεία δεν θα το έκανε γιατί έχει παιδεία.
Όχι στην διάλεξη αναφέρθηκε και η φιλοσοφική ασθένεια η οποία παραλληλίστηκε με την ασθένεια του πωλητή ,που σε γενικές γραμμές ακόμα και άθελα του κάποιος προσπαθεί να χειραγωγεί.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Φιλοσοφική βία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 18 Απρ 2023, 20:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2023, 18:54
Bazoomba έγραψε:
18 Απρ 2023, 18:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2023, 18:50


Ότι ο τύπος είναι μαλάκας.
SpoilerShow
Διάβασα μόνον το πρώτο ποστ.
Γιαντα; :p2:
SpoilerShow
Γιατί πιστεύω ότι η πρώτη αυθόρμητη σκέψη/αντίδραση δεν είναι χειραγωγούμενη.
Σε κάλυψα; :P
Εαν το σχολιο ειναι γενικο, νομιζω πως θα ηθελε να σου πει δυο λογακια o συντροφος Παβλωφ για την συμμετοχη των συνειρμικων κεντρων σε αυτο που ελεγε δαυτος Κοντισιονινγκ.

Σε καθε περιπτωση, επειδη ειμαι σιγουρος πως ο Θρασυμαχος δεν ηταν πειραματοζωο του φιλου Σωκρατη, νομιζω πως ακομα και η οριοθετηση της κουβεντας ειναι μια μορφη χειρισμου. Εν προκειμενω θα ειχε την μορφη της παραλληλης λεξιχρησιας. Δηλαδη την εξαγωγη κοινων συμπερασματων βασιζομενοι στην διαφορετικη νοηματοδοτηση των λεξεων. [Πχ την εννοια του δικαιου στο αντιστοιχο σωκρατικο διαλογο, τον οποιο (κοβω το χερι μου) οτι χρησιμοποιησε ο ομιλητης ως παραδειγμα.]
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών