Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 30 Μάιος 2023, 19:52

Befaios έγραψε:
30 Μάιος 2023, 19:48
τον Δαρβίνο τον έχει ξεφτιλίσει ο Τσινικόπουλος
Sig material.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7039
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 30 Μάιος 2023, 19:57

micmic έγραψε:
30 Μάιος 2023, 19:51
Μπορούν να νιώσουν τον πόνο του άλλου, και στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων τους προξενεί δυσαρέσκεια. Έτσι έχουν εξελιχθεί. Αν τους προξενούσε ευχαρίστηση, το είδος τους δεν θα είχε πάει πολύ μακριά.
Ωραια ε και; Προσωπικά προτιμω τη διδασκαλία του Χριστου, ειναι αυτο που έγραψε και ο Ντοστογιέφσκι.

"If someone proved to me that Christ is outside the truth, and that in reality the truth were outside of Christ, then I should prefer to remain with Christ rather than with the truth."

Μεγαλη κουβέντα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλιόσα την 30 Μάιος 2023, 20:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 30 Μάιος 2023, 19:59

Φίλε ούτε εμένα με ενδιαφέρει το τι λέει ο βουδισμός ή ο ισλαμισμός και στην αντίστοιχη περίπτωση θα έπρεπε να κάθομαι να μπαίνω στα διάφορα φόρουμ και να καυχιέμαι ότι δεν πιστεύω σε αυτά. Δεν με απασχολεί καν και δεν ασχολούμαι καν. Το περίεργο είναι ότι εσύ και πάρα πολλοί άλλοι άθεοι χύνουν άπειρο μελάνι και αυτό είναι οξύμωρο και περίεργο.
Πάντως έχω συνατήσει και άθεους που όντως δεν δίνουν δεκάρα και δεν ασχολούνται, αλλά μου φαίνεται είναι μειοψηφία.

Για τον Τσινικόπουλο είπαμε όταν θα βρω χρόνο θα τα βάλω.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7039
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 30 Μάιος 2023, 20:00

Befaios έγραψε:
30 Μάιος 2023, 19:59
Φίλε ούτε εμένα με ενδιαφέρει το τι λέει ο βουδισμός ή ο ισλαμισμός και στην αντίστοιχη περίπτωση θα έπρεπε να κάθομαι να μπαίνω στα διάφορα φόρουμ και να καυχιέμαι ότι δεν πιστεύω σε αυτά
:+1::goodpost:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 31940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Μάιος 2023, 20:02

Αλιόσα έγραψε:
30 Μάιος 2023, 11:46
seismic έγραψε:
30 Μάιος 2023, 11:35
Αλιόσα έγραψε:
30 Μάιος 2023, 11:31


Τα Ευαγγέλια δεν τα διάβασες ποτέ; τις επιστολές του Αποστόλου Παύλου;
Για να απαντήσουμε αν υπάρχει θάνατος θα πρέπει πρώτα να απαντήσουμε από που ήρθαμε και γιατί είμαστε εδώ, και μετά που πάμε.
Στην Βιβλο βρισκονται αυτες οι απαντησεις. Αρκει καποιος να την μελετάει.
η βιβλος λεει παντελως αναξιοπιστες μαλακιες, δεν ειναι να την παιρνει κανεις σοβαρα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 30 Μάιος 2023, 20:05

Befaios έγραψε:
30 Μάιος 2023, 19:59
Φίλε ούτε εμένα με ενδιαφέρει το τι λέει ο βουδισμός ή ο ισλαμισμός και στην αντίστοιχη περίπτωση θα έπρεπε να κάθομαι να μπαίνω στα διάφορα φόρουμ και να καυχιέμαι ότι δεν πιστεύω σε αυτά. Δεν με απασχολεί καν και δεν ασχολούμαι καν. Το περίεργο είναι ότι εσύ και πάρα πολλοί άλλοι άθεοι χύνουν άπειρο μελάνι και αυτό είναι οξύμωρο και περίεργο.
Πάντως έχω συνατήσει και άθεους που όντως δεν δίνουν δεκάρα και δεν ασχολούνται, αλλά μου φαίνεται είναι μειοψηφία.
Δηλαδή για μισό λεπτό, το μελάνι που χύνω εγώ μετράει και το δικό σου δεν μετράει;

Έτσι κι αλλιώς μάλλον κατά λάθος μπήκα, είδα το ερωτηματικό στον τίτλο και νόμιζα ότι ο νηματοθέτης έκανε μια ειλικρινή ερώτηση. Αλλά προφανώς δεν έπρεπε να βάλει ερωτηματικό αλλά τελεία ή θαυμαστικό.

Πάντως έχεις δίκιο, πολύ ασχολήθηκα. Over and out. (Το μόνο για το οποίο στενοχωριέμαι είναι ότι θα χάσω τον Τσινικόπουλο).

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6606
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Μάιος 2023, 20:09

Befaios έγραψε:
30 Μάιος 2023, 19:48
Λοξίας έγραψε:
30 Μάιος 2023, 19:23

1. Θα ήθελα να τεκμηριώσεις την δήλωση που έχω τονίσει με μαύρο χρώμα και μπολντ χαρακτήρες. Ποιος έχει αποδείξει πως το Σύμπαν δεν δικαιολογεί το τυχαίο;

2. Ναι, μια πολυκατοικία δεν φτιάχνεται τυχαία, καθώς δεν μπορεί να ξεπηδήσει με μιάς! Αλλά ούτε και ένα μάτι ξεπήδησε με μιας. Χρειάστηκαν πολλές εκατοντάδες εκατομμύρια χρόνια ώστε από ένα απλό φωτοκύτταρο να ξεπηδήσει ένα μάτι.
Και μην φέρετε το άκυρο επιχείρημα "γιατί δεν βρίσκουμε ένα αυτοκίνητο που να έχει ξεπηδήσει τυχαία".
Διότι μιλάμε για ζωή, για οργανική ύλη που εξελίσσεται μέσω μεταλλάξεων και όχι ανόργανη όπως μια πέτρα ή ένα μέταλλο.

3. Εν πάσει περιπτώσει, όποιος πιστεύει πως υπάρχει μεταθανάτια ζωή, ας το πιστεύει. Αλλά μην επιχειρηματολογεί με έωλα επιχειρήματα επειδή δεν διαθέτε αποδεικτικά τεκμήρια.
Φίλε Λοξία... να το πάμε αντίστροφα: Ποιος είναι αυτός που απέδειξε ότι το σύμπαν δικαιολογεί το τυχαίο...;
Μήπως να το πάμε και στην Πινακωτή;
Αν όποτε δεν έχεις απάντηση, αντιστρέφεις την ερώτηση, μάλλον δεν θε τελειώσουμε ποτέ...

Befaios έγραψε:
30 Μάιος 2023, 19:48
Όποιος το δογμάτισε αυτό να το αποδείξει ώστε να θαυμάσει η οικουμένη...!
Επίσης πρέπει να καταλάβεις ότι ότι έγραψα το έγραψα με γνώμωνα την δική μου κατανόηση και αυτό είναι εμφανές όταν γράφω: «το παράδειγμα που με έπεισε εμένα ήταν....». Εγώ έτσι βλέπω... τι να κάνουμε;
Το ότι εσύ πείστηκες από κάποιο παράδειγμα, είναι αποδεκτό. Αυτό που δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό όμως, είναι το να καταθέτεις το παράδειγμα που έπεισε εσένα ως γενικό αποδεικτικό τεκμήριο. Δυστυχώς, δεν είναι.


Befaios έγραψε:
30 Μάιος 2023, 19:48
Θεωρία εξέλιξης δεν υπάρχει και τον Δαρβίνο τον έχει ξεφτιλίσει ο Τσινικόπουλος στο blog του όπως ήδη έγραψα και θα βρω χρόνο σύντομα ώστε να βάλω μερικά που έχει γράψει για να καταλάβει ο οποιοσδήποτε ότι ο Δαρβίνος δήλωσε ανύποτες γελοιότητες.
Εδώ, καταθέτω τα όπλα μου...
Μήπως αυτός ο πασίγνωστος άγνωστος "ερευνητής, μελετητής, ποιητής, διηγηματογράφος και δοκιμιογράφος" Τσινικόπουλος, έχει ξεφτιλίσει και μερικούς άλλους επιστήμονες, έτσι για να πάρουμε θάρρος;

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7039
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 30 Μάιος 2023, 20:10

micmic έγραψε:
30 Μάιος 2023, 20:05
Δηλαδή για μισό λεπτό, το μελάνι που χύνω εγώ μετράει και το δικό σου δεν μετράει;

Έτσι κι αλλιώς μάλλον κατά λάθος μπήκα, είδα το ερωτηματικό στον τίτλο και νόμιζα ότι ο νηματοθέτης έκανε μια ειλικρινή ερώτηση. Αλλά προφανώς δεν έπρεπε να βάλει ερωτηματικό αλλά τελεία ή θαυμαστικό.

Πάντως έχεις δίκιο, πολύ ασχολήθηκα. Over and out. (Το μόνο για το οποίο στενοχωριέμαι είναι ότι θα χάσω τον Τσινικόπουλο).
Καλα σου γραψε, ειναι σαν εγω που δεν ενδιαφερομαι για τον ταοισμο να μπαινω σε σχετικα φορουμ και να τους λεω πως πιστευουν σε ανοησιες, ή να μπαινω σε φορουμ ποδοσφαιρου, εγώ που δεν ενδιαφερομαι για το ποδοσφαιρο, και να τους λεω πως ασχολουνται και φανατιζονται για βλακειες. Δεν ασχολουμαστε με πράματα για τα οποια εχουμε μηδενικο ενδιαφέρον.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλιόσα την 30 Μάιος 2023, 20:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 30 Μάιος 2023, 20:11

micmic έγραψε:
30 Μάιος 2023, 20:05
Δηλαδή για μισό λεπτό, το μελάνι που χύνω εγώ μετράει και το δικό σου δεν μετράει;

Έτσι κι αλλιώς μάλλον κατά λάθος μπήκα, είδα το ερωτηματικό στον τίτλο και νόμιζα ότι ο νηματοθέτης έκανε μια ειλικρινή ερώτηση. Αλλά προφανώς δεν έπρεπε να βάλει ερωτηματικό αλλά τελεία ή θαυμαστικό.

Πάντως έχεις δίκιο, πολύ ασχολήθηκα. Over and out. (Το μόνο για το οποίο στενοχωριέμαι είναι ότι θα χάσω τον Τσινικόπουλο).
Δεν ξέρω τι μετράει και πόσο, αυτό που ξέρω είναι ότι η εικόνα να ασχολείσε δεν έχει μεγάλο νόημα. Να δες τον από πάνω, (Ασέβαστο) γράφει για μαλακίες που δεν είναι να τις παίρνεις στα σοβαρά.
Θα σκεφτόταν ποτέ να γράψει κάτι ανάλογο σε ένα ινδουιστικό φόρουμ, μάλλον όχι, εδώ το θεωρεί παράσημο να φέρεται έτσι.
(δεν σε εξισώνω με τον πάνω γιατί ήσουν σοβαρός και σεβόσουν)

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6606
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Μάιος 2023, 20:16

Αλιόσα έγραψε:
30 Μάιος 2023, 20:10
micmic έγραψε:
30 Μάιος 2023, 20:05
Δηλαδή για μισό λεπτό, το μελάνι που χύνω εγώ μετράει και το δικό σου δεν μετράει;

Έτσι κι αλλιώς μάλλον κατά λάθος μπήκα, είδα το ερωτηματικό στον τίτλο και νόμιζα ότι ο νηματοθέτης έκανε μια ειλικρινή ερώτηση. Αλλά προφανώς δεν έπρεπε να βάλει ερωτηματικό αλλά τελεία ή θαυμαστικό.

Πάντως έχεις δίκιο, πολύ ασχολήθηκα. Over and out. (Το μόνο για το οποίο στενοχωριέμαι είναι ότι θα χάσω τον Τσινικόπουλο).
Καλα σου γραψε, ειναι σαν εγω που δεν ενδιαφερομαι για τον ταοισμο να μπαινω σε σχετικα φορουμ και να τους λεω πως πιστευουν σε ανοησιες, ή να μπαινω σε φορουμ ποδοσφαιρου, εγώ που δεν ενδιαφερομαι για το ποδοσφαιρο, και να τους λεω πως ασχολουνται και φανατιζονται για βλακειες. Δεν ασχολουμαστε με πράματα για τα οποια εχουμε μηδενικο ενδιαφέρον.
Ό,τι να 'ναι με πατάτες...
Με λίγα λόγια του λέτε να σκάσει και να μην μιλάει, παρ' όλο που είσαστε στο ίδιο φόρουμ!
Ενώ εσείς έχετε το δικαίωμα να γραφετε ό,τι γουστάρετε και αν σας φέρουν αντίλογο τους λέτε να μην μιλάνε, διότι και εσείς δεν μπαίνετε σε ποδοσφαιρικά φόρα να λέτε την γνώμη σας!
:fp::fp:

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 30 Μάιος 2023, 20:18

Λοξία και λοιποί επειδή με πιέσατε θα τα δώσω όπως τα έχω καταγράψει πρόχειρα στις σημειώσεις μου. Ο Τσινικόπουλος δεν λέει δικά του θεωρήματα αλλά παραθέτει άλλων.

Αποσπάσματα από εδώ:
https://tsinikopoulos.org/el/άρθρα/οι-α ... υ-δαρβίνου
Σ’ άλλο σημείο του βιβλίου του (σελ. 171) διερωτάται: «Αν τα είδη κατάγονται από άλλα με ανεπαίσθητες διαβαθμίσεις, γιατί να μη βλέπουμε παντού μεταβατικές μορφές και να μην επικρατεί στη φύση σύγχυση αντί να είναι είδη όπως τα βλέπουμε τώρα σαφώς καθορισμένα;

Και ο νέο-δαρβινιστής καθηγητής George Simpson, διαβεβαιώνει, ότι παρά τον τίτλο του, το βιβλίο του Δαρβίνου, δεν καταφέρνει να εξηγήσει την καταγωγή των ειδών. Επίσης ο παλαιοντολόγος Colin Patterson, παραδέχεται ότι δεν μας λέει τίποτα για την προέλευση των ειδών!

Ο Δαρβίνος ξεπερνάει με το μυαλό του τις δυσκολίες, ομολογώντας σε πολλά άγνοια, και χρησιμοποιώντας πάνω από 800 φορές εκφράσεις όπως, ίσως, πιθανόν, θα πρέπει, υποθέτω, τείνω να πιστέψω, είμαι διατεθειμένος να πιστέψω, κ.ά (βλ. ενδεικτικά σελ. 17, 20, 203, 342 και 482).

Για το μάτι π.χ. γράφει: «Ομολογώ πως φαίνεται ολότελα παράλογη η υπόθεση ότι η φυσική επιλογή κατόρθωσε να σχηματίσει τον οφθαλμό με όλες της άφθαστης τελειότητας ικανότητες…»

Πως προήλθε η ζωή; Ένα πολύ δύσκολο ερώτημα για τους εξελικτικούς μέχρι σήμερα. Αναπάντητο. Κατά τον R. Jastrow, ένα θαύμα! Ο Δαρβίνος στην Καταγωγή του ξεπερνάει τον σκόπελο, υποστηρίζοντας ότι η ζωή εμφυσήθηκε σε μια μορφή ή σε λίγες από το Δημιουργό (σελ. 507). Άρα, έτσι, πάμε στο θαύμα…


το αίνιγμα, που ενοχλεί τον λαλίστατο Richard Dawkins και τον κάνει να το σχολιάσει με δύο αράδες όλο κι όλο. Κι αυτό είναι το εξής:
Στα προ-κάμβρια πετρώματα, δεν υπάρχουν ζωικά απολιθώματα. Αλλά στα Καμβριανά λεγόμενα απολιθώματα που βρίσκονται ακριβώς από πάνω, υπάρχει πλήθος απολιθωμάτων (π.χ. τριλοβίτες, βρυόζωα κ.λπ.) γιατί ζούσαν τόσο πολύπλοκοι οργανισμοί, όσο είναι οι σύγχρονοι συγγενείς τους. Αυτό σημαίνει ότι η ζωή, εμφανίστηκε ξαφνικά, με «εξελιγμένες» ζωικές πολυκυτταρικές μορφές και όχι βαθμιαία από απλούστερες κατώτερες, σε ανώτερες. Δεν υπάρχουν ούτε ίχνη προγόνων των ζώων αυτών, ούτε ενδιάμεσες μορφές. Αυτό συνηγορεί για πράξη δημιουργίας μάλλον, παρά για εξέλιξη ζωής από τα απλούστερα μονοκύτταρα σε συνθετότερα πολυκύτταρα. Τη δυσκολία την αναγνώρισε ο ίδιος Δαρβίνος. Έγραψε: «Δεν μπορώ να δώσω ικανοποιητική απάντηση». Δικαιολόγησε την αδυναμία, με το σκεπτικό πως ένα μόνο μικρό τμήμα της υδρογείου είναι γνωστό με ακρίβεια.


Αυτή όμως η δυσκολία που προκύπτει από την παλαιοντολογία δεν είναι η μοναδική. Υπάρχουν και άλλες μεγαλύτερες. Αν η εξέλιξη των όντων, από ένα κύτταρο στον άνθρωπο, ήταν γεγονός, θα έπρεπε να βρίσκαμε εκατοντάδες χιλιάδες συνδετικούς, μεταβατικούς ενδιάμεσους τύπους (κρίκους) μεταξύ των ειδών, γενών, οικογενειών και τάξεων του ζωικού και φυτικού βασιλείου. Θα έπρεπε να βρίσκαμε στα απολιθώματα τέτοιους συνδετικούς κρίκους, που να δείχνουν πώς κάποια ψάρια έγιναν αμφίβια, πώς το πτερύγιο μετατράπηκε σε πόδι, πώς τα ερπετά έγιναν πουλιά, πώς εμφανίστηκαν τα θηλαστικά, μερικά απ’ τα οποία έγιναν κήτη κ.λπ. Κάτι τέτοιο όμως, δεν αποκαλύπτουν τα γεωλογικά στρώματα, ούτε το αρχείο των βράχων, ούτε τα απολιθώματα. Έτσι η θεωρία της εξέλιξης εμφανίζεται σαν υπόθεση χωρίς τεκμηρίωση, χωρίς απόδειξη. Σπίτι χωρίς θεμέλιο. Ή, για ν’ αλλάξουμε την παρομοίωση, μιλούμε για ανθρωποκτονία, χωρίς να έχει βρεθεί πτώμα, ούτε το θανατηφόρο όπλο... Τη δυσκολία αναγνώρισε και πάλι ο ίδιος ο Δαρβίνος λέγοντας ότι «ο αριθμός των ενδιαμέσων ποικιλιών που υπήρξαν άλλοτε θα πρέπει να ’ναι πραγματικά τεράστιος. Γιατί λοιπόν η κάθε γεωλογική διάπλαση και το κάθε στρώμα να μην είναι γεμάτα από τέτοιους ενδιάμεσους κρίκους; Η Γεωλογία ασφαλώς δεν αποκαλύπτει καμία τέτοια ανεπαίσθητα διαβαθμισμένη αλυσίδα ενόργανων όντων. Κι αυτό ίσως είναι η πιο λογική και σοβαρή αντίρρηση που μπορεί να διατυπωθεί ενάντια στη θεωρία μας». (σελ. 323, 324).

Ο Δαρβίνος προσπάθησε να ξεπεράσει τις δυσκολίες λέγοντας ότι το αρχείο ήταν ατελές και στο μέλλον θα αποκαλύπτονταν περισσότερα επ’ αυτού. Δεν έφταιγε η θεωρία του δηλαδή, αλλά τα γεωλογικά στρώματα και τα ελάχιστα απολιθώματα.

Ωστόσο, 150 χρόνια μετά τον Δαρβίνο σήμερα που είναι γνωστά 200.000.000 απολιθώματα και πλέον σ’ ολόκληρο τον κόσμο, η κατάσταση παραμένει απελπιστικά η ίδια. Ιδού μερικές συγκλονιστικές ομολογίες εξελικτών.

«Κάθε σύμπλεγμα, τάξη ή οικογένεια, φαίνεται πως γεννήθηκε ξαφνικά και δύσκολα βρίσκουμε τις μορφές που τις συνδέουν με το προηγούμενο γένος… όχι μόνο δε βρίσκουμε καθόλου σχεδόν μεταβατικές μορφές, αλλά εν γένει είναι αδύνατον να συνδέσουμε αυθεντικά ένα νέο σύμπλεγμα μ’ ένα παλιό»
(Pierre Lecomte du Noüy).


«Οι κρίκοι λείπουν ακριβώς, εκεί που πολύ ζωηρά τους επιθυμούμε»
(Alfred Romer).


«Το γνωστό αρχείο των απολιθωμάτων ούτε τώρα ούτε ποτέ άλλοτε δεν συμφωνούσε με τη βραδεία εξέλιξη»
(Steven M. Stanley).

«Το να ψάχνομε για ενδιάμεσες βαθμίδες για να περάσουμε τα χάσματα είναι σαν να ψάχνουμε μάταια για πάντα»
(John N. Thompson).


ομολογία του διάσημου αθεϊστή Richard Dawkins: «Τα απολιθώματα, τα οποία ανακαλύφτηκαν όλα μετά την έκδοση της Καταγωγής, μας παρέχουν μια σποραδική εικόνα για ορισμένα πιθανά ενδιάμεσα είδη, τα οποία μας συνδέουν με τον κοινό πρόγονο που μοιραζόμαστε με τους χιμπατζήδες… Οι ορθόδοξες απόψεις μας κλονίζονται από καιρού εις καιρόν — δεν είναι καθόλου κακό. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί όταν υποθέτουμε ότι αυτή η σειρά απολιθωμάτων αναπαριστά τη σειρά προγόνων/απογόνων. Είναι πάντα πιο ασφαλές να υποθέτουμε ότι τα απολιθώματα είναι συγγενείς παρά πρόγονοι μας…»
(Richard Dawkins, Ο εφημέριος του Διαβόλου, σελ. 120).

Ο σύντροφος και ομοϊδεάτης του Δαρβίνου, Alfred Wallace, είχε εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη απ’ αυτήν του Δαρβίνου, και διεχώρισε ευθύς εξ αρχής τη θέση του. Όταν του επεσήμανε τα προηγούμενα, και κυρίως, ότι υπάρχει τεράστιο και αγεφύρωτο χάσμα μεταξύ του ανθρώπινου εγκεφάλου και του εγκεφάλου των πρωτευόντων, ο Δαρβίνος θορυβημένος του απάντησε να προσέχει για τις απόψεις του… Επί λέξει: «Ελπίζω ότι δεν έχεις σκοτώσει τελείως το παιδί σου και το παιδί μου» (δηλαδή τη θεωρία τους).

Νεο-δαρβινισμός
Ίσως, αντιτείνει κανείς, ότι, ο Δαρβίνος είχε ανεπαρκείς γνώσεις και ότι η σύγχρονη συνθετική θεωρία του Νεο-δαρβινισμού των Simpson, Dobzhansky, Mayr, που συμπεριέλαβε τις προόδους της γενετικής κ.ά. επιστημών, δίνουν ικανοποιητική απάντηση στο πως και το γιατί της εξέλιξης. Στην πραγματικότητα, όμως, ο Νέο-νέο-δαρβινισμός, έκανε ένα ωραίο τέχνασμα. Ονομάστηκε έτσι, προς τιμήν του Δαρβίνου, ενώ ουσιαστικά έχει ελάχιστη σχέση μ’ αυτόν και τη θεωρία του. Κράτησε απ’ αυτόν μόνο την έννοια της φυσικής επιλογής (που προϋπήρξε σαν έννοια και σύλληψη απ’ αυτόν) και τον μπόλιασε με τον Μεντελισμό, τη διδασκαλία του Mendel και των νόμων του, που επαληθεύονται, με παρατήρηση και πείραμα, σε αντίθεση με τον Δαρβινισμό και τη θεωρία της μακρο-εξέλιξης, που δεν επαληθεύονται ούτε με πείραμα ούτε με παρατήρηση. Αυτό το ομολογούν και οι ίδιοι οι εξελικτικοί. Διαβάζουμε:
«Ισχυρίζομαι ότι κάθε πειραματισμός είναι αδύνατος στη μακρο-εξέλιξη
Boris Mednikov).
«Δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι έχεις διαπιστώσει τη γένεση των θηλαστικών από τα μη θηλαστικά. Δεν ήσουν παρών»
(R. Lewontin).

Εξ άλλου, οι περίφημες μεταλλάξεις, οι απότομες μεταβολές των γονιδίων που επικαλούνται οι νέο-δαρβινιστές, δεν παράγουν νέα χαρακτηριστικά, αλλά μεταβάλλουν τα ήδη γνωστά. Κατά τον γενετιστή Goldschmidt, και χίλιες μεταλλάξεις μαζί σ’ ένα είδος, δεν μπορούν να δημιουργήσουν νέο είδος!

Ο Pierre Thuillier επικυρώνει: «Η ανάπτυξη των εξελικτικών θεωριών είναι μία ωραία επιστημονική περιπέτεια... μην ξεχνάμε όμως, ότι οι θεωρίες δεν είναι παρά ανθρώπινα κατασκευάσματα».


Το 1956 γράφονται για την εκατοστή επέτειο της Καταγωγής (του Δαρβίνου), ο βιολόγος W. R. Thompson στον πρόλογό του, έγραφε μεταξύ άλλων τα εξής αποκαλυπτικά: «Για την καθιέρωση της συνέχειας που απαιτείται από τη θεωρία, επικαλούνται ιστορικά επιχειρήματα, παρ’ όλο που τα στοιχεία λείπουν. Ως εκ τούτου γεννιούνται αυτοί οι εύθραυστοι πύργοι των υποθέσεων που βασίζονται σε υποθέσεις, όπου η πραγματικότητα και η φαντασία αναμειγνύονται σε μια αδιέξοδη σύγχυση».

Το τι απέμεινε, ουσιαστικά, από το θόρυβο της πολύκροτης θεωρίας του, σήμερα, μας το λέει επιγραμματικά και απέριττα ο πανεπιστημιακός Νικήτας Λιανέρης: «Λέγεται ότι στη μάχη του ο Δαρβίνος για να καταστρέψει τη θεωρία των ειδικών δημιουργιών, χρησιμοποίησε τρία πολεμικά άλογα: την φυσική επιλογή, τον αγώνα για τη ζωή, και την κληρονομικότητα των αποκτημένων χαρακτήρων (θεωρία της παγγένεσης). Απ’ αυτά τα δύο σήμερα έχουν ψοφήσει, ενώ το τρίτο έχει μεταμορφωθεί σε ένα πράο γαϊδουράκι» (σελ. 61). Αλλά «κάθε φορά που γίνεται προσπάθεια στη «σούπα» του Mendel να ριχτεί το αλάτι του Δαρβίνου, το αποτέλεσμα ήταν να χαλάσει η σούπα, αντί να διατηρηθεί και να γίνει εύγεστη». Και να δώσουμε το λόγο και στον Α. Κάισλερ: «Για μια άλλη φορά η δαρβινική θεωρία, παρά την τονωτική ένεση του Μεντελισμού, έχει φθάσει σε αδιέξοδο».

στο δεύτερο βιβλίο του, Η καταγωγή του ανθρώπου, μίλησε για την προέλευση του ανθρώπου από μακρινούς ζωόμορφους προγόνους, συγγενείς με τους σημερινούς χιμπατζήδες, κάπου στην Αφρική, και σε κάποια εποχή, σε κάποια περιοχή, ο άνθρωπος έχασε το τριχωτό του κάλυμμα! Ήταν μια τολμηρή εικασία... Τα προβλήματα που είχε ν’ αντιμετωπίσει, βέβαια, με μια τέτοια υπόθεση, ή εικοτολογία, ήταν τεράστια. Πρώτα έπρεπε να υποστηριχτεί η θεωρία παλαιοντολογικά, να βρεθούν δηλαδή, οι ενδιάμεσοι τύποι-κρίκοι, που θα συνέδεαν τον homo sapiens με τους απώτερους προγόνους του. Αλλά τέτοιοι κρίκοι, παρά το θόρυβο που δημιουργήθηκε από τους Δαρβινιστές μετά το Δαρβίνο, με ευρήματα, σαν τον πιθηκάνθρωπο της Ιάβας του Ντυμπουά, σαν τον άνθρωπο του Piltdown (που αποδείχτηκε απάτη), τον Εσπεροπίθηκο (που ανακατασκευάστηκε από ένα δόντι χοίρου τελικά!!!), την περίφημη Lucy που ανακάλυψε ο Ρ. Λήκυ, τους Αυστραλοπιθήκους, το homo erectus και τους Νεαντερτάλιους κ.λπ., αποδείχτηκε και συνεχώς αποδεικνύεται ότι προσφέρουν ελάχιστα, προς αυτή την κατεύθυνση, και τελικά, δημιουργούν περισσότερα ερωτήματα, απ’ αυτά που προσπαθούν να επιλύσουν! Και τούτο, διότι καθ’ ομολογίαν των εξελικτικών, «το ανθρώπινο είδος και όλα τα είδη θα παραμείνουν… σαν ορφανά, με την ταυτότητα των γονέων τους χαμένη στο παρελθόν» (James Gorman)

Επιστημονικά δεν υπάρχει απόδειξη για την ύπαρξη υβριδίου ανθρώπου και πιθήκου.
Μέχρι σήμερα δεν έχει καταστεί εφικτό να υπάρξει τεχνητός «πιθηκάνθρωπος» με εξωσωματική.
Έχουν γίνει πειράματα που όλα αποτυγχάνουν. Δεν υπάρχει κανένας πλήρης σκελετός.
Οι περισσότεροι τύποι προϊστορικών ανθρώπων αναπαράγονται με βάση κάποια κομμάτια οστών, συνήθως ένα μέρος του κρανίου ή δόντια.
Ότι οστό έχει βρεθεί ανήκει είτε σε άνθρωπο, είτε σε πίθηκο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Befaios την 30 Μάιος 2023, 20:46, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7039
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 30 Μάιος 2023, 20:20

Λοξίας έγραψε:
30 Μάιος 2023, 20:16

Ό,τι να 'ναι με πατάτες...
Με λίγα λόγια του λέτε να σκάσει και να μην μιλάει, παρ' όλο που είσαστε στο ίδιο φόρουμ!
Ενώ εσείς έχετε το δικαίωμα να γραφετε ό,τι γουστάρετε και αν σας φέρουν αντίλογο τους λέτε να μην μιλάνε, διότι και εσείς δεν μπαίνετε σε ποδοσφαιρικά φόρα να λέτε την γνώμη σας!
:fp::fp:
καθολου πατάτες,

Σαν να ειμαστε σε φορουμ για videogames και καποιος που δεν ενδιαφέρεται για ενα παιχνιδι να μπαινει στο σχετικο θέμα και να το κραζει συνεχως και να γραφει πως ειναι μαπα. Οι λεγομενοι haters.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6606
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Μάιος 2023, 20:32

Αλιόσα έγραψε:
30 Μάιος 2023, 20:20
Λοξίας έγραψε:
30 Μάιος 2023, 20:16

Ό,τι να 'ναι με πατάτες...
Με λίγα λόγια του λέτε να σκάσει και να μην μιλάει, παρ' όλο που είσαστε στο ίδιο φόρουμ!
Ενώ εσείς έχετε το δικαίωμα να γραφετε ό,τι γουστάρετε και αν σας φέρουν αντίλογο τους λέτε να μην μιλάνε, διότι και εσείς δεν μπαίνετε σε ποδοσφαιρικά φόρα να λέτε την γνώμη σας!
:fp::fp:
καθολου πατάτες,

Σαν να ειμαστε σε φορουμ για videogames και καποιος που δεν ενδιαφέρεται για ενα παιχνιδι να μπαινει στο σχετικο θέμα και να το κραζει συνεχως και να γραφει πως ειναι μαπα. Οι λεγομενοι haters.
Μα γιατί φέρνεις μεταφορικά παραδείγματα; Γράψε το και εξέφρασε αυτό που θέλεις κανονικά:
  • Σε ένα θέμα που ανέβασε ένα μέλος του φόρουμ, μπήκαν κάποιοι τύποι και εξέφρασαν αντιρρήσεις.
    Εμείς δεν θέλουμε να υπάρχουν αντιρρήσεις και τους λέμε να σκάσουν και να μην μιλάνε.
Στην ουσία, αυτό θέλετε...μιας και δεν πιάνουν τα επιχειρήματά σας, μας λέτε να σκάσουμε και να μην μιλάμε..

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 30 Μάιος 2023, 20:35

Λοξία ας μιλάει (κόσμια) όποιος επιθυμεί και όσο επιθυμεί δεν υπάρχει πρόβλημα.
Είναι όμως παράδοξο κάποιος που δεν πιστευέι να συζητάει το θέμα αυτό ένθερμα, αυτό τόνισα τουλάχιστον από την πλευρά μου.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6606
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Μάιος 2023, 20:42

Befaios έγραψε:
30 Μάιος 2023, 20:35
Λοξία ας μιλάει (κόσμια) όποιος επιθυμεί και όσο επιθυμεί δεν υπάρχει πρόβλημα.
Είναι όμως παράδοξο κάποιος που δεν πιστευέι να συζητάει το θέμα αυτό ένθερμα, αυτό τόνισα τουλάχιστον από την πλευρά μου.
Ξέρεις κάτι, μερικές φορές έχει ανοιχτεί θέμα με τίτλο "ΔΕΝ υπάρχει θεός".
Κανονικά, αφού εσείς πιστεύετε ότι υπάρχει, δεν θα έχετε λόγο να μπείτε σε ένα τέτοιο νήμα, σωστά;
Κι όμως! οι μισοί που γράφουν σε ένα τέτοιο νήμα είναι ένθεοι, οι οποίοι προσπαθούν με πολλή θέρμη να πείσουν ότι υπάρχει θεός.
Εσένα γιατί σου φαίνεται παράδοξο που σε ένα νήμα με τίτλο Υπάρχει ζωή μετά θάνατον", μπήκαν και 3-4 άθεοι και έγραψαν την γνώμη τους;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών