Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 06 Ιουν 2023, 16:37

Αρίστος έγραψε:
06 Ιουν 2023, 16:07
seismic έγραψε:
05 Ιουν 2023, 14:07
Αν κάνεις την ερώτηση στον εαυτό σου γιατί είμαστε εδώ στην γη?Η απάντηση είναι για να υπάρχει αυτό το σύμπαν. Σύμπαν χωρίς παρατηρητή δεν υπάρχει. Αν μου πεις ότι υπάρχει θα σε ρωτήσω για ποιόν υπάρχει? Ένας εγκέφαλος που μετατρέπει τις ηλεκτρομαγνητικές συχνότητες του φωτός σε εικονικές εικόνες και μας παρουσιάζει ένα εικονικό περιβάλλον στο οποίο ζούμε μέσα μου θυμίζει εξελιγμένο ηλεκτρονικό υπολογιστή. Υπολογιστής στην τύχη δεν γίνεται. Για να μην πω περισσότερα για τις άλλες μας αισθήσεις. Άσε το DNA ο οποίος είναι κώδικας υψηλής τεχνολογίας. Κάτι πολύπλοκο δεν είναι τυχαίο. Τυχαία θα φας μία γλάστρα στο κεφάλι Αν την ξαναφάς είναι σύμπτωση. Την τρίτη φορά είναι προγραμματισμένο να την φας.


Εξαιρετικο ποστ.

.
:smt023
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 06 Ιουν 2023, 16:53

The Rebel έγραψε:
04 Ιουν 2023, 19:04
Σε πολλές περιπτώσεις οι νεκροί θάβονται με τους δούλους τους που τοποθετούνται κάτω από τον κύριο θάλαμο. Πολλοί σαρκοφάγοι βρέθηκαν και εκτός τάφων ώστε να βλέπουν άμεσα τον ουρανό.
Οι δούλοι εκτελούνταν για να ταφούν μαζί με το αφεντικό όταν πέθαινε; Ή όταν πέθαιναν από φυσιολογικό θάνατο τους έθαβαν μαζί με τους κυρίους; :p2:

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 06 Ιουν 2023, 17:46

Befaios έγραψε:
06 Ιουν 2023, 11:59
axilmar έγραψε:
06 Ιουν 2023, 11:31
Οταν λεει οτι η Θεωρια της Εξελιξης ειναι μια υποθεση, δεν εννοει οτι παραμενει υποθεση. Εννοει οτι αρχιζει σαν υποθεση, και μετα παραθετει αποδειξεις που αποδεικνυουν την υποθεση.
Το ουσιαστικό είναι ότι παραμένει υπόθεση... Αυτό που με ενδιέφερε εμένα ήταν αν αποδεικνύονται όλα αυτά με απτά παραδείγματα. Από την στιγμή όμως που υπάρχει παραδοχή ότι δεν υπάρχουν παραδείγματα πως (όπως τα έχω κοκκινίσει) τα πτερύγια μπόρεσαν να εξελιχθούν σε άκρα, πώς η λεοπάρδαλη βρήκε τις κηλίδες της ή πώς εξελίχθηκε το μάτι των σπονδυλωτών, τότε μιλάμε ιδεατά.
Ο λόγος που λέγονται θεωρίες είναι επειδή 100% δεν μπορούν να αποδειχτούν. Φυσικά και υπάρχουν θεωρίες που είναι σαν να έχουν αποδειχτεί και με την αλυσιδωτή σοβαρή συνύπαρξη τους χρωματίζουν την έννοια θεωρία σαν κάτι σοβαρό και αποδεικτικό, κάτι που δεν είναι.
Με μια λοιπόν υπέρμετρη ταπεινοφροσύνη οι επιστήμονες ονομάζουν κάποιες αποδείξεις, θεωρίες.
Στον αντίποδα έχουν βρει αυτή την μέθοδο να πλασαριστούν αβάσιμες υποθέσεις όπως η θεωρία του Μπίγκ Μπαν που είναι τραγέλαφος μόνο και μόνο από το θρασή δογματισμό της.
Όσο για την θεωρία της εξέλιξης, που είναι άλλος ένας θρασής δογματισμός... προς το παρόν δεν υπάρχουν παρά μόνο σκίτσα πως ο πίθηκος έγινε άνθρωπος και παρέμειναν κάποιοι πίθηκοι μετά από 28 εκατομμύρια χρόνια αμετάλλακτοι. Και αντί να θαυμάζουμε το αμετάλλακτο των πιθήκων και να απορούμε και να σπαζοκεφαλιάζουμε, εμείς θαυμάζουμε κάποια εικονογραφημένα σκίτσα πιθηκάνθρωπων που δεν βρέθηκαν ουσιαστικά ποτέ. Και ποτέ δεν έχουμε απολιθώματα που να δείχνουν πως αυτά τα είδη μεταλλάχτηκαν.
Όλα λοιπόν σε πείσμα της δημιουργίας. Μου γράφεις ότι το τυχαίο θα μπορούσε να δημιουργήσει νόμους, κάτι που είναι αβάσιμο και θα πρέπει να αποδειχτεί.
Μου γράφεις ότι με την ίδια λογική και ο Θεός είναι σύστημα. Ο Θεός είναι κάτι που δεν μπορείς εσύ και εγώ να κατανοήσουμε. Είναι σαν μια κάμπια να μπορέσει να καταλάβει την συζήτηση που κάνουμε εμείς τώρα, δεν μπορεί και δεν γίνεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουμε και αυτό που κάνουμε δεν υπάρχει.
Τι λες, ενα σωρο αποδειξεις εχει, τις οποιες απλως προσπερνας...

Η καμπια μπορει να κατανοησει ομως οτι εμεις ειμαστε συστημα. Και οντως ειμαστε.

Και αρα εχουμε νομους.

Και συμφωνα με την λογικη σου, καποιος μας εφτιαξε.

Ετσι και εμεις μπορουμε να κατανοησουμε οτι ο Θεος ειναι συστημα με νομους. Δεν ξερουμε ποιους, αλλα ξερουμε οτι εχει νομους. Και αρα, συμφωνα με την λογικη σου, καποιος τον εφτιαξε.

Η εναλλακτικη ειναι να μην ειναι συστημα ο Θεος, να ειναι τυχαιο.

Διαλεξε λοιπον, τι ειναι ο θεος; συστημα με νομους ή τυχαιο;

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 06 Ιουν 2023, 18:05

axilmar έγραψε:
06 Ιουν 2023, 17:46
Τι λες, ενα σωρο αποδειξεις εχει, τις οποιες απλως προσπερνας...
Δεν ξέρω τι προσπερνάω, τι εσύ προσπερνάς, αλλά αυτό με τους δεινόσαυρους στην προηγούμενη σελίδα εμένα με ξεπερνάει για να συνεχίσω.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 07 Ιουν 2023, 07:08

.


Στήν Κοσμογονία του Ησιόδου ποιός Θεός δημιούργησε το Σύμπαν ;;; . :smt017


.




Εικόνα


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 07 Ιουν 2023, 07:52

axilmar έγραψε:
06 Ιουν 2023, 11:24
Ουτε καν εχεις περασει απεξω.
Ό,τι πεις. :lol:
axilmar έγραψε:
06 Ιουν 2023, 11:24
Και αρα ο θεος ειναι τεχνητος επισης, συμφωνα με τα λεγομενα σου.
Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.
axilmar έγραψε:
06 Ιουν 2023, 17:46
Τι λες, ενα σωρο αποδειξεις εχει, τις οποιες απλως προσπερνας...

Σοβαρά πανεπιστήμονα του πληκτρολογίου; Λοιπόν πιάσε αυτό και πες μου σε ποια σελίδα είναι η απόδειξη.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7143
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 07 Ιουν 2023, 08:27

Λέει ο Χριστός

κατα Λουκάν ιβ 4-5

4Λέγω δὲ ὑμῖν τοῖς φίλοις μου· μὴ φοβηθῆτε ἀπὸ τῶν ἀποκτεννόντων τὸ σῶμα, καὶ μετὰ ταῦτα μὴ ἐχόντων περισσότερόν τι ποιῆσαι.

5Ὑποδείξω δὲ ὑμῖν τίνα φοβηθῆτε· φοβήθητε τὸν μετὰ τὸ ἀποκτεῖναι ἔχοντα ἐξουσίαν ἐμβαλεῖν εἰς τὴν γέενναν· ναί, λέγω ὑμῖν, τοῦτον φοβήθητε.


άρα υπάρχει συνέχεια

επισης στο κατά Ματθαίον ια 25

ο Χριστός μιλάει για την εν τέλη μωρία των "σοφών" ανθρώπων που αλαζονικά νομιζουν πως ξέρουνε τα πάντα.

25 Ἐν ἐκείνῳ τῷ καιρῷ ἀποκριθεὶς ὁ Ἰησοῦς εἶπεν· ἐξομολογοῦμαί σοι, πάτερ, κύριε τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῆς γῆς, ὅτι ἀπέκρυψας ταῦτα ἀπὸ σοφῶν καὶ συνετῶν, καὶ ἀπεκάλυψας αὐτὰ νηπίοις·

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 07 Ιουν 2023, 11:33

Befaios έγραψε:
06 Ιουν 2023, 18:05
axilmar έγραψε:
06 Ιουν 2023, 17:46
Τι λες, ενα σωρο αποδειξεις εχει, τις οποιες απλως προσπερνας...
Δεν ξέρω τι προσπερνάω, τι εσύ προσπερνάς, αλλά αυτό με τους δεινόσαυρους στην προηγούμενη σελίδα εμένα με ξεπερνάει για να συνεχίσω.
Μια απλη ερωτηση θα σου κανω (την οποια ξερω οτι θα αποφυγεις να απαντησεις, οπως κανετε παντα εσεις οι ενθεοι):

Ο θεος δρα τυχαια ή βασει σχεδιου;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 07 Ιουν 2023, 11:44

Καβαλάρης έγραψε:
07 Ιουν 2023, 07:52
axilmar έγραψε:
06 Ιουν 2023, 11:24
Ουτε καν εχεις περασει απεξω.
Ό,τι πεις. :lol:
axilmar έγραψε:
06 Ιουν 2023, 11:24
Και αρα ο θεος ειναι τεχνητος επισης, συμφωνα με τα λεγομενα σου.
Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.
axilmar έγραψε:
06 Ιουν 2023, 17:46
Τι λες, ενα σωρο αποδειξεις εχει, τις οποιες απλως προσπερνας...

Σοβαρά πανεπιστήμονα του πληκτρολογίου; Λοιπόν πιάσε αυτό και πες μου σε ποια σελίδα είναι η απόδειξη.
Στην Ενοτητα 4 μιλαει για την Εξελιξη.

Δεν ξερω εαν εχει καποια αποδειξη για την Εξελιξη σε αυτην την ενοτητα.

Αλλα αμα δεν εχει, τι σημαινει αυτο, οτι δεν υπαρχει αποδειξη για την ΘτΕ;

Ανοιξε τα ματακια σου στο talkorigins.org και θα καταλαβεις. Και μαλιστα εκει θα δεις οτι η ΘτΕ κανει και προβλεψεις που εχουν επαληθευτει.

Κλασικα, σας εχει πιασει μανια με την Θρησκεια γιατι τα κανετε πανω σας με την ιδεα του θανατου και αδυνατειτε να δειτε την πραγματικοτητα...

Και βεβαια οταν καποιος σας πει οτι υπαρχει αποδειξη οτι δεν υπαρχει θεος, μουγκα στην στρουγκα...

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 07 Ιουν 2023, 18:35

axilmar έγραψε:
07 Ιουν 2023, 11:33
Μια απλη ερωτηση θα σου κανω (την οποια ξερω οτι θα αποφυγεις να απαντησεις, οπως κανετε παντα εσεις οι ενθεοι):

Ο θεος δρα τυχαια ή βασει σχεδιου;
Αυτή την ερώτηση δεν ξέρω γιατί την κάνεις και γιατί είναι σημαντική για σένα.
Δεν έχω εμπειρική γνώση του Θεού για να ξέρω πως ακριβώς διεργάζεται, αλλά ο Θεός είναι απερίγραπτος και ακατανόητος για όλους, μόνο μερικές από τις πλευρές του βλέπουμε.

Ο Ντοστογέφσκι είχε πει ότι ακόμα και αν του αποδεικνύανε ότι δεν υπάρχει ο Χριστός, αυτός θα προτιμούσε να πιστεύει σε αυτόν, παρά στην (υποτιθέμενη) αλήθεια ότι δεν υπάρχει.
Ο Θεός δεν αποδεικνύεται, αλλἀ αποκαλύπτεται μέσω της θείας χάρης και βίωσης. Έχουν μιλήσει άπειρες φορές οι πατέρες της εκκλησίας για αυτή τη χάρη που πρέπει να νιώσει κάποιος. Και προσωπικά έχω νιώσει έστω και λίγο σε ανύποπτες στιγμές, κάποια ιδιαίτερη αίσθηση η οποία είναι έξω από τα τετριμμένα του κόσμου αυτού.
Αυτό γίνεται με την παρακολούθηση της θείας λειτουργίας, με το διάβασμα κάποιων προσευχών και με την λεγόμενη ευχή.
Όλος ο προσανατολισμός είναι πάνω σε αυτό και τέλος, τρανό παράδειγμα ο Σιλουανός ο Αθωνίτης.
Αν δεν νιώθεις κάτι, τότε κάτι δεν λειτουργεί και δεν πάει καλά.

Εσύ από την πλευρά σου περηφανεύεσαι για μια ιδέα που δεν έχει κανένα νόημα. Ακόμα και με την δική σου προοπτική αυτό που έχει σημασία τελικά είναι να είναι κανείς πιο ευτυχισμένος, όχι να ξέρει τι ισχύει γιατί αν δεν υπάρχει Θεός, τότε μάταια το έμαθες και δεν σε βάζει σε πλεονεκτικότερη θέση από κάποιον ένθεο.
Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από πολλά πράγματα μέσα στην ένθεη αντίληψη σε σχέση με αυτά που βλέπω γύρω μου. Ακόμα και λάθος να είμαι πέρασα πάρα πολύ ωραία.
Είναι κομπλεξικό να θες να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει Θεός από τη στιγμή που αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν σε αναβαθμίζει σε τίποτα ουσιαστικό.
Ούτε είσαι σοφότερος από τον Γκάντι ή από τον Σωκράτη ή από άλλους σοφούς που πίστευαν στο θείο.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 2839
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 07 Ιουν 2023, 18:52

Befaios έγραψε:
07 Ιουν 2023, 18:35

Ο Θεός δεν αποδεικνύεται, αλλἀ αποκαλύπτεται μέσω της θείας χάρης και βίωσης. Έχουν μιλήσει άπειρες φορές οι πατέρες της εκκλησίας για αυτή τη χάρη που πρέπει να νιώσει κάποιος. Και προσωπικά έχω νιώσει έστω και λίγο σε ανύποπτες στιγμές, κάποια ιδιαίτερη αίσθηση η οποία είναι έξω από τα τετριμμένα του κόσμου αυτού.
Αυτό γίνεται με την παρακολούθηση της θείας λειτουργίας, με το διάβασμα κάποιων προσευχών και με την λεγόμενη ευχή.
Γίνεται και με άλλους απλούς τρόπους. Μην περιορίζεις την επαφή με τον Θεό στα τυπικά.
Ο άνεμος όπου θέλει πνέει, και την φωνήν αυτού ακούεις, αλλά δεν εξεύρεις πόθεν έρχεται και που υπάγει.
Perception is reality...

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 07 Ιουν 2023, 19:00

Τα τυπικά ισούνται με την προπόνηση που κάνουν οι αθλητές, δεν σημαίνει ότι δημιουργήθηκε το ταλέντο εξαιτίας της προπόνησης, αλλά χωρίς προπόνηση δεν είσαι αθλητής και δεν παίζεις, όσο ταλέντο και να διαθέτεις.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 07 Ιουν 2023, 19:06

Befaios έγραψε:
07 Ιουν 2023, 18:35
axilmar έγραψε:
07 Ιουν 2023, 11:33
Μια απλη ερωτηση θα σου κανω (την οποια ξερω οτι θα αποφυγεις να απαντησεις, οπως κανετε παντα εσεις οι ενθεοι):

Ο θεος δρα τυχαια ή βασει σχεδιου;
Αυτή την ερώτηση δεν ξέρω γιατί την κάνεις και γιατί είναι σημαντική για σένα.
Δεν έχω εμπειρική γνώση του Θεού για να ξέρω πως ακριβώς διεργάζεται, αλλά ο Θεός είναι απερίγραπτος και ακατανόητος για όλους, μόνο μερικές από τις πλευρές του βλέπουμε.

Ο Ντοστογέφσκι είχε πει ότι ακόμα και αν του αποδεικνύανε ότι δεν υπάρχει ο Χριστός, αυτός θα προτιμούσε να πιστεύει σε αυτόν, παρά στην (υποτιθέμενη) αλήθεια ότι δεν υπάρχει.
Ο Θεός δεν αποδεικνύεται, αλλἀ αποκαλύπτεται μέσω της θείας χάρης και βίωσης. Έχουν μιλήσει άπειρες φορές οι πατέρες της εκκλησίας για αυτή τη χάρη που πρέπει να νιώσει κάποιος. Και προσωπικά έχω νιώσει έστω και λίγο σε ανύποπτες στιγμές, κάποια ιδιαίτερη αίσθηση η οποία είναι έξω από τα τετριμμένα του κόσμου αυτού.
Αυτό γίνεται με την παρακολούθηση της θείας λειτουργίας, με το διάβασμα κάποιων προσευχών και με την λεγόμενη ευχή.
Όλος ο προσανατολισμός είναι πάνω σε αυτό και τέλος, τρανό παράδειγμα ο Σιλουανός ο Αθωνίτης.
Αν δεν νιώθεις κάτι, τότε κάτι δεν λειτουργεί και δεν πάει καλά.

Εσύ από την πλευρά σου περηφανεύεσαι για μια ιδέα που δεν έχει κανένα νόημα. Ακόμα και με την δική σου προοπτική αυτό που έχει σημασία τελικά είναι να είναι κανείς πιο ευτυχισμένος, όχι να ξέρει τι ισχύει γιατί αν δεν υπάρχει Θεός, τότε μάταια το έμαθες και δεν σε βάζει σε πλεονεκτικότερη θέση από κάποιον ένθεο.
Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από πολλά πράγματα μέσα στην ένθεη αντίληψη σε σχέση με αυτά που βλέπω γύρω μου. Ακόμα και λάθος να είμαι πέρασα πάρα πολύ ωραία.
Είναι κομπλεξικό να θες να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει Θεός από τη στιγμή που αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν σε αναβαθμίζει σε τίποτα ουσιαστικό.
Ούτε είσαι σοφότερος από τον Γκάντι ή από τον Σωκράτη ή από άλλους σοφούς που πίστευαν στο θείο.

.


Ο Σώκρατες σε ποιόν Ελλην Θεό Δημιουργό του Σύμπαντος πίστευε ;;; .έχουμε το όνομα του Θεού ;;;


Δε πιστεύω να είναι ο ίδιος με τον Θεό του Πλάτωνα ε ;;; . :p2:



.
.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 2839
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 07 Ιουν 2023, 19:31

Befaios έγραψε:
07 Ιουν 2023, 19:00
Τα τυπικά ισούνται με την προπόνηση που κάνουν οι αθλητές, δεν σημαίνει ότι δημιουργήθηκε το ταλέντο εξαιτίας της προπόνησης, αλλά χωρίς προπόνηση δεν είσαι αθλητής και δεν παίζεις, όσο ταλέντο και να διαθέτεις.
Υποθέτω δηλαδή οτι τα δικά μου προσωπικά βιώματα που έχω νιώσει σε ανύποπτες στιγμές και που ήταν και κάτι παραπάνω από μια απλά ιδιαίτερη αίσθηση έξω από τετριμμένα αυτού του κόσμου, τα απαξιώνεις μιας και αρκετές φορές δεν έχουν προκύψει ούτε κατά την παρακολούθηση της θείας λειτουργίας, ούτε κατά το διάβασμα κάποιων προσευχών, ούτε με την επανάληψη της λεγόμενης ευχής? Ή πχ τα βιώματα των παιδιών μου σε ηλικίες που τα τυπικά που απαριθμείς ήταν εντελώς εκτός δυνατοτήτων να προσεγγίσουν, ούτε αυτά υφίστανται?

Μην γίνεσαι τυπολάτρης αδελφέ. Παίξε το αγώνισμα όπως επιλέγεις, απόκλεισε το εαυτό σου από ότι θες, ακολούθα όποια λίστα τυπικών επιλέξεις, ευλογημένα να είναι αν σε ενδυναμώνουν...αλλά μην απαξιώνεις το "ἐν πνεύματι καὶ ἀληθείᾳ" του πλησίον σου και μην προσπαθείς να του επιβάλεις τυπικούς κανόνες. Δεν είσαι εσύ αυτός που θα αποφασίσει με ποιον θα "παίξει" ο Κύριος και με ποιες προϋποθέσεις προπόνησης.
Perception is reality...

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 07 Ιουν 2023, 19:32

Δεν ξέρω αυτό που ήθελα να επισημάνω ήταν ότι το μυαλό του Σωκράτη δεν θεωρούσε ότι η μη ύπαρξη του Θεού ήταν σοφία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών