Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 01 Ιουν 2023, 02:46

Scouser έγραψε:
31 Μάιος 2023, 13:04
Stalker έγραψε:
31 Μάιος 2023, 12:48
Scouser έγραψε:
31 Μάιος 2023, 12:05

Αυτά είναι ελιγμοί για να αποφευχθεί το ερώτημα, που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να απαντηθεί με επιστημονικά κριτήρια: το πως από το ''τίποτα'', προήλθε το ''κάτι.''
Καταρχήν το ίδιο το να λες «πριν» το big bang είναι προβληματικό, αφού ο χρόνος (το λεγόμενο βέλος της εντροπίας) μόνο ότι είναι φαινόμενο της μετά big bang κατάστασης μπορούμε να εγγυηθούμε. Το «πριν» το big bang στην πράξη είναι σαν να λες «έξω από το σύμπαν».

Τώρα αν υπάρχει κάτι ή τίποτα εκεί πέρα δύσκολο να πει κανείς. Θα προσθέσω πάντως ότι το ίδιο το «τίποτα» ίσως είναι δύσκολο αν όχι αδύνατο να οριστεί αυστηρά σαν φαινόμενο με όσα ξέρουμε ότι συμβαίνουν εν κενώ σε κβαντικό επίπεδο.

Αν δεν σε καλύπτουν όλα αυτά δεκτό, ισχύει ότι δεν υπάρχει τελική απάντηση στο τι γινόταν «πριν» το big bang, μόνο γενικές θεωρητικές κατευθύνσεις. Κυρίως σχολιάζω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις την ερώτηση, επειδή όπως το θέτεις είναι σαν να περιμένεις επιστημονική απάντηση σε φιλοσοφική ερώτηση.
Δεν είναι φιλοσοφικό ερώτημα. Είναι εντελώς πρακτικό: in a nutshell, το σύμπαν όπως το ξέρουμε προήλθε από την έκρηξη μιας σφαίρας συμπιεσμένης ύλης στην αρχή του χρόνου. Οπότε προκύπτει το απολύτως πρακτικό και φυσιολογικό ερώτημα, αυτή η σφαίρα ή αν θέλεις η ''πρώτη ύλη'' από την οποία δημιουργήθηκε το σύμπαν, από που προήλθε;
Αυτο ειναι ενα βασικο ερωτημα για την θεωρια του Μπιγκ Μπανγκ, ομως ας μην το παιρνουμε και τοις μετρητοις, εδω δεν ξερουν ποτε θα γινει σεισμος ή ακομα χειροτερα δεν μπορουν να προβλεψουν με βεβαιοτητα τι καιρο θα εχει σε λιγες μερες, πραγματικα πιστευει κανεις οτι μπορει να γνωριζουν τι εγινε πριν ή μετα το Μπιγκ Μπανγκ;
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 01 Ιουν 2023, 02:59

Στο αρχικο ερωτημα εαν υπαρχει ζωη μετα τον θανατο, νομιζω οτι ο Βουδισμος ισως ειναι πιο κοντα στο τι πραγματικα συμβαινει, οποτε πιθανοτατα να τα πουμε και παλι στην επομενη ζωη σαν εντομα στον Περουβιανο Αμαζονιο.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Ιουν 2023, 08:36

Το φως έχει επιτάχυνση αλλά δεν έχει βάρος και μάζα. Πως παράγει ενέργεια χωρίς να διαθέτει βάρος και μάζα? :102:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 01 Ιουν 2023, 08:48

Nostalgia έγραψε:
01 Ιουν 2023, 02:59
Στο αρχικο ερωτημα εαν υπαρχει ζωη μετα τον θανατο, νομιζω οτι ο Βουδισμος ισως ειναι πιο κοντα στο τι πραγματικα συμβαινει, οποτε πιθανοτατα να τα πουμε και παλι στην επομενη ζωη σαν εντομα στον Περουβιανο Αμαζονιο.
Μακάρι (πάντα ονειρευόμουν να γίνω χρυσόμυγα) :P

Αλλά, αφού δεν θα θυμόμαστε τις προηγούμενες ζωές μας, τι νόημα έχει;
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    Nostalgia
    Δημοσιεύσεις: 9510
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
    Phorum.gr user: Nostalgia

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 01 Ιουν 2023, 12:14

    Saliveros έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 08:48
    Nostalgia έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 02:59
    Στο αρχικο ερωτημα εαν υπαρχει ζωη μετα τον θανατο, νομιζω οτι ο Βουδισμος ισως ειναι πιο κοντα στο τι πραγματικα συμβαινει, οποτε πιθανοτατα να τα πουμε και παλι στην επομενη ζωη σαν εντομα στον Περουβιανο Αμαζονιο.
    Μακάρι (πάντα ονειρευόμουν να γίνω χρυσόμυγα) :P

    Αλλά, αφού δεν θα θυμόμαστε τις προηγούμενες ζωές μας, τι νόημα έχει;
    Δεν ειναι απαραιτητο να γυρισεις σαν χρυσομυγα, μπορει να επιστρεψεις σαν ανθρωπος και να εχεις καποιες μνημες οταν εισαι σε νεαρη ηλικια φυσικα οπου ο εγκεφαλος/ψυχη δεν ειναι πλημμυρισμενος με πληροφοριες απο τη νεα ζωη. Τετοιες περιπτωσεις εχουν καταγραφει, μια περιπτωση που θυμαμαι ηταν ενα πιτσιρικι που ελεγε σε πολυ μικρη ηλικια οτι ηταν πιλοτος, θυμοταν και ονομα και τελικα οι γονεις το εψαξαν και βρηκαν οτι οντως ενας πιλοτος ειχε πεθανει στον 2ο ΠΠ στο συγκεκριμενο σημειο κλπ. Βοηθαει πολυ σε αυτο να υπαρχει τραγικος θανατος μιας και η καταγραφη γινεται πιο εντονη κατα πως φαινεται. Τωρα εαν επιστρεψουμε ως σκνιπες δεν ξερω να σου πω τι μνημες μπορει να εχουμε, μπορει να υπαρχει μνημη ως προηγουμενη σκνιπα, αλλα αυτο ειναι δυσκολο να αποδειχτει.

    Σκεψου ομως το αλλο, η ανεξηγητη αγαπη για διαφορα ζωα που δειχνουν ορισμενοι ανθρωποι ή αντιστοιχα η φοβια που μπορει να δειχνουν. Θα σου φερω ενα παραδειγμα, οταν η αδερφη μου παντρευτηκε και πηγε μονιμα στο Βερολινο, ανεβηκα σε καποια φαση να την δω, με πηγαν στο πατρικο του γαμπρου για δειπνο απο την πεθερα (ο πεθερος ειχε πεθανει), οταν μπηκα μεσα παρατηρησα αρκετα μικρα ξυλινα ελεφαντακια, χαυλιοδοντες, πινακες με ελεφαντες κλπ.

    Οταν ρωτησα τον γαμπρο μου "Τόττυ, γιατι εχετε τοσα πραγματα σχετικα με ελεφαντες" μου απαντησε οτι αρεσαν παρα πολυ στον πατερα του, οταν τον ρωτησα γιατι συγκεκριμενα οι ελεφαντες μου ειπε "δεν ξερω, αλλα γενικα ο πατερας μου "εμοιαζε" λιγο με ελεφαντες, ηταν 2.00 μετρα και πολυ ευσωμος, περπατουσε παρα πολυ αργα, οτι εκανε ηταν παντα με αργες κινησεις και ειχε τρομερη μνημη". Δεν εδωσα βαση φυσικα απλα το ανεσυρα απο τη μνημη μου μερικα χρονια μετα οταν διαβαζα για μετεμψυχωση κλπ.

    Πλεον παρατηρω τετοια πραγματα και εχω πετυχει για παραδειγμα γυναικα με μανια για τις αλεπουδες οπου εκτος απο πολυ καυλιαρα (ισως ειναι ασχετο) ειναι και εντελως πανουργα αλλα οχι με την κακη εννοια, αντιστοιχα εναν γνωστο που αγαπαει λυκους και καποιες αλλες περιπτωσεις οχι τοσο εντονες. Θα μου πεις, οτι αναλογα με το πως ειναι ο καθε ανθρωπος ισως επιλεγει και το αντιστοιχο ζωο, κατανοητο, αλλα το θεμα ειναι αλλο, οτι συνηθως ολοι αυτοι που εχουν μια "μανια" με καποιο ζωο, συνηθως την εχουν απο παιδικη ηλικια, οπου δεν γνωριζουν καλα τον εαυτο τους.

    Επισης καποια χαρακτηριστικα που μπορει να εχουν οι ανθρωποι μπορει να προερχονται απο προηγουμενες ζωες, εαν για παραδειγμα ησουν αντιλοπη στην σαβανα το πιο πιθανο ειναι στην επομενη ζωη σου να εισαι δειλος, εαν ησουν υαινα, να επιστρεψεις σαν καταπατητης αρπαγας και ρεμουλας κλπ.

    Θα σου πω και μια προσωπικη εμπειρια καπως κουφη, οταν παντρευτηκε η αδερφη μου πισω στο 2011 νομιζω, πηγε γαμηλιο ταξιδι Ταυλανδη/Φιλιππινες καπου εκει, τεσπα ενα ξημερωμα και ενω κοιμαμαι, κατα τις 5 το πρωι αρχιζω μεσα στον υπνο μου να φωναζω το ονομα της, με ξυπνησε η γυναικα και ρωτησε "τι εγινε;" δεν ξερω της ειπα "καλα ξανακοιμησου μου ειπε". Μετα απο κανα τριωρο που ξυπνησαμε και ανοιξαμε τηλεοραση ειδαμε οτι την ωρα που την φωναζα εκανε τσουναμι στο μερος που ηταν. Φυσικα η γυναικα μου φρικαρε τελειως και ακομα και τωρα αν στο πει ανατριχιαζει. Υπ'οψιν, οτι με την αδερφη μου αυτη ειμαστε διδυμα, δεν ξερω εαν παιζει και αυτο ρολο.


    Ισως υπαρχει κατι, ισως οχι, δεν ειναι κατι που μπορει να αποδειχτει, προσωπικα θα προτιμουσα να μην υπηρχε τιποτα, να γινομουν αστροσκονη και να χανομουν εντελως στην συμπαντικη αβυσσο, μετα θα προτιμουσα η μετεμψυχωση να γινοταν μονο απο ανθρωπο σε ανθρωπο, αλλα δυστυχως μαλλον δεν το γλυτωνουμε το κουνουπι....
    "Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

    Befaios
    Δημοσιεύσεις: 567
    Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 01 Ιουν 2023, 13:43

    Για όποιον είναι Χριστιανός η δοξασία της μετενσάρκωσης πάντως δεν έγινε αποδεκτή και στο «Συνοδικό της Ορθοδοξίας» (Τριώδιον, σελ. 147), αναθεματίζονται όσοι δέχονται «την μωράν των έξωθεν φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν και τας μετεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών, ή και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύτας απόλλυσθαι...».

    O Mέγας Bασίλειος: «Διώξε μακριά τις φλυαρίες των «σοβαρών» φιλοσόφων που δεν ντρέπονται να υποστηρίζουν ότι οι ψυχές τους και οι ψυχές των σκύλων είναι όμοιες μεταξύ τους, που λένε ότι οι ίδιοι υπήρξαν κάποτε και γυναίκες και θάμνοι και ψάρια. Eγώ δεν λέω ότι αυτοί υπήρξαν ποτέ ψάρια. Mπορώ όμως, να πω με απόλυτη σιγουριά ότι όταν έγραφαν αυτές τις ιδέες ήταν πιο ανόητοι και από τα ψάρια!» (Eις Eξαήμερον, ομοίως 8,2 σελ. 29, 168 AB).

    Άβαταρ μέλους
    Γκιώνης
    Δημοσιεύσεις: 785
    Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 11:41
    Phorum.gr user: Γκιώνης

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκιώνης » 01 Ιουν 2023, 14:14

    Befaios έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 13:43
    Για όποιον είναι Χριστιανός η δοξασία της μετενσάρκωσης πάντως δεν έγινε αποδεκτή και στο «Συνοδικό της Ορθοδοξίας» (Τριώδιον, σελ. 147), αναθεματίζονται όσοι δέχονται «την μωράν των έξωθεν φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν και τας μετεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών, ή και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύτας απόλλυσθαι...».

    O Mέγας Bασίλειος: «Διώξε μακριά τις φλυαρίες των «σοβαρών» φιλοσόφων που δεν ντρέπονται να υποστηρίζουν ότι οι ψυχές τους και οι ψυχές των σκύλων είναι όμοιες μεταξύ τους, που λένε ότι οι ίδιοι υπήρξαν κάποτε και γυναίκες και θάμνοι και ψάρια. Eγώ δεν λέω ότι αυτοί υπήρξαν ποτέ ψάρια. Mπορώ όμως, να πω με απόλυτη σιγουριά ότι όταν έγραφαν αυτές τις ιδέες ήταν πιο ανόητοι και από τα ψάρια!» (Eις Eξαήμερον, ομοίως 8,2 σελ. 29, 168 AB).
    Τις γυναίκες τις βάζει στο ίδιο επίπεδο με τους θάμνους και τα ψάρια ο μέγας,ε;
    Κάτω η πατριαρχία λαιμαι!
    Γραμματέας του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο

    seismic
    Δημοσιεύσεις: 7192
    Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
    Phorum.gr user: seismic

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Ιουν 2023, 14:43

    Άλλο είναι ο άθεος και άλλο ο άθρησκος.
    Ο άθεος δεν πιστεύει ότι υπάρχει θεός
    Ο άθρησκος δέχεται ότι υπάρχει κάπου ο θεός δημιουργός χωρίς να δέχεται όμως τις θρησκείες.
    Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

    Befaios
    Δημοσιεύσεις: 567
    Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 01 Ιουν 2023, 17:07

    Γκιώνης έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 14:14
    Τις γυναίκες τις βάζει στο ίδιο επίπεδο με τους θάμνους και τα ψάρια ο μέγας,ε;
    Κάτω η πατριαρχία λαιμαι!
    Καμία σχέση με την πραγματικότητα, ο Χριστιανισμός δεν δέχεται τέτοια διάκριση και από τα τελευταία που μπορεί κάποιος να τον κατηγορήσει είναι η περιθωριοποίηση της γυναίκας.
    Άλλο εννοεί με λίγα λόγια δεν χρειάζεται να δηλητηριάζεσαι.

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 01 Ιουν 2023, 18:01

      Απ'όσα έχω διαβάσει, πάντως, ο Μέγας ο Βασίλειος ήταν κομμάτι ταλιμπάν.
        Σας κάναμε ανθρώπους.
        Πάνος Σκουρλέτης

        Άβαταρ μέλους
        Λοξίας
        Δημοσιεύσεις: 6687
        Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
        Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

        Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Ιουν 2023, 18:12

        Befaios έγραψε:
        01 Ιουν 2023, 01:30
        Λοξίας έγραψε:
        31 Μάιος 2023, 22:36
        Η δε Θ.τ.Ε επαναλαμβάνω, πως διαθέτει τόσο ισχυρά τεκμήρια, που...
        Δώστα λοιπόν να τα θαυμάσει όλος ο κόσμος, γιατί δεν τα δίνεις...;
        Διότι ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά μου. Δηλαδή, δεν σπαταλώ χρόνο για να ανοίξω τα μάτια του κάθε κολλημένου.
        Απλά σκέψου, πως δεν είναι δυνατόν να είναι μαλάκες εκατοντάδες καθηγητές σε εκατοντάδες πανεπιστήμια στον κόσμο στα οποία διδάσκεται η Θ.τ.Ε. Ούτε είναι δυνατόν να είνα μαλάκες δεκάδες χιλιάδες φοιτητές, βιολογίας, γενετικής, ανθρωπολογίας και λοιπά.
        Επίσης, αν κάποιοι είχαν αποδείξεις πως δεν ισχύει η Θ.τ.Ε, αυτή θα είχε καταργηθεί. Ούτε αυτό δεν μπορείτε να σκεφτείτε...
        Ούτε συνομωσία υπάρχει σε όλο τον κόσμο για να κοροϊδέψουν εσένα...

        Befaios έγραψε:
        01 Ιουν 2023, 01:30
        Επαναλαμβάνω δεν εχει βρεθει ποτέ κανενα απολιθωμα που να δικαιολογεί το μεταβατικό στάδιο της εξέλιξης, κάτι που ο Δαρβινος το θεωρουσε απαραιτητο για τη θεωρια του η οποία δεν αποτελεί νόμο. ΤΕΛΟΣ!
        Το ΤΕΛΟΣ θα έρθει μετά...
        Εσύ, δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για την Θ.τ.Ε και απλώς παπαγαλίζεις τις μαλακίες που διαβάζεις στο μπλογκ του παντελώς άγνωστου σεναριογράφου Τσινικόπουλου, που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του. Και, μολονότι δεν έχει ούτε μία μέρα σπουδών στην εξελικτική βιολογία, μας το παίζει ειδήμων και την βγάζει άχρηστη...ποιος ο άσχετος Τσινικόπουλος!
        Ας πάει σε ένα συνέδριο εξελικτικής βιολογίας να καταθέσει την μελέτη του και να πάρει το βραβείο Νόμπελ της ανοιχτής παλάμης...
        Εδώ πάει το ΤΕΛΟΣ φίλε...αν έχετε τα ούμπαλα πηγαίνετε να καταρρίψετε την Θ.τ.Ε εκεί που πρέπει και να μην κάνετε τους μάγκες στα φόρα.
        Να την καταρίψετε με πράξεις και ΟΧΙ με λόγια... διότι από λόγια, μας έχει χορτάσει η Παγώνα...
        Η Παγώνα με τα λόγια,
        χτίζει ανώγια και κατώγια.

        ΤΕΛΟΣ!
        Befaios έγραψε:
        01 Ιουν 2023, 01:30
        Ο Τσινικόπουλος έχει γράψει και άλλα άρθρα που δεν έχω καθίσει να τα διαβάσω όπως αυτό:
        https://tsinikopoulos.org/el/άρθρα/η-θρ ... ροηγούνται

        Μέσα εκεί βάζει «λίγους» που έχουν εναντιωθεί με την θεωρία. Βρες και για αυτούς τι είναι ο καθένας:
        SpoilerShow
        Louis T. Moore
        Niles Eldredge, Ian Tattersall
        J. de Morgan
        Περιοδικό Corpus
        Henry Gee
        The Encyclopedia Americana
        Saren Lavtrup
        W. Howells
        Thomas Haxley
        Max Westenhöfer
        P. Skelton
        Jonathan Wells
        J. Diamond
        C. D. Kreger
        Dr.. Gale Barry
        Dr. Pilbeam David
        Dr. Paterson Collin
        H. S. Lipson
        Dr. Tahmisian
        Richard Dawkins
        Muggeridge Malcolm
        F. Hoyle
        Dr. Raup David M.
        Dr. Raunaire Luis
        S. J. Gould
        Dr. Kitts B. David
        Dr. Simpson George Gaylord
        Dr. West R Ronald
        Dr. Lyall Watson
        Loren Eiseley
        W.R. Thompson
        C. Booker
        Fancis Hitching
        Bulletin Μουσείου Σικάγου
        Edwin Conklin
        Alfred Romer
        Harold Coffin
        Carl Sagan
        James C. King
        Ivar Lissner
        C. Wickramasinghe
        Francis Crik
        Michael Denton
        Pierre Lecomte du Noüy
        Pierre-Paul Grassè
        Karl Popper
        Michael Behe
        Yves Delage
        Paul Lemoine
        G.A. Kerkut
        D.M. Watson
        Ernst Mayr
        David Pilbeam
        J. Gribbin – J. Cherfas
        W.R. Thomson
        Richard Leaky
        Ann Gibbons
        Antony Standen
        D.M.S. Watson
        Sir Arthur Keith
        Θανάσης Γ. Παπαβασιλείου
        R. Lewontin
        G. Taylor
        Th. Dobhansky
        Robert Jastrow
        John Barrow
        Mary Midgley
        Άιντε άιντε...τα έχετε χάσει.
        Από τη μανία (σου ή του;), έχετε μοστράρει και μερικά ονόματα, όπως του Ρ. Ντώκινς, που είναι από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές της Θ.τ.Ε

        Άστο ρε φίλε, ούτε στην πρώτη κατηχητικού δεν υποστηρίζουν τέτοιες ανοητολογίες...

        Befaios
        Δημοσιεύσεις: 567
        Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

        Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 01 Ιουν 2023, 19:28

        Λοξίας έγραψε:
        01 Ιουν 2023, 18:12
        Διότι ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά μου. Δηλαδή, δεν σπαταλώ χρόνο για να ανοίξω τα μάτια του κάθε κολλημένου.
        Δηλαδή Λοξία έριξες τόσο μελάνι για μια κουβέντα γύρω από την θεωρία της εξέλιξης και δεν θες να δώσεις για τα στοιχεία που θα έπρεπε να στεκόμαστε για να τα κρίνουμε.
        Δεν σου κρύβω ότι δείχνει υποκριτικό όλο αυτό.
        Λοξίας έγραψε:
        01 Ιουν 2023, 18:12
        Από τη μανία (σου ή του;), έχετε μοστράρει και μερικά ονόματα, όπως του Ρ. Ντώκινς, που είναι από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές της Θ.τ.Ε
        .............
        Άστο ρε φίλε, ούτε στην πρώτη κατηχητικού δεν υποστηρίζουν τέτοιες ανοητολογίες...
        Τον Dawkins και άλλους τους αναφέρει σύμφωνα με τα λόγια τους και αφού το θέτεις έτσι θα μπούν παραδείγματα, γιατί εμένα μου αρέσουν τα παραδείγματα.
        Όλοι αυτοί που δηλώσανε αυτά που δηλώσανε ανόητοι ήταν;

        Από το ίδιο εν λόγο link (δεν θα μπουν όλα για να μην κουράσω):
        https://tsinikopoulos.org/el/άρθρα/η-θρ ... ροηγούνται
        Ακολουθούν δηλώσεις, που μερικές προβληματίζουν σοβαρά, άλλες σοκάρουν με την ειλικρίνειά τους, και άλλες, που δείχνουν το μέγεθος της άγνοιας των εξελικτικών οι οποίοι αποδέχονται τη θεωρία… γιατί την αποδέχονται οι άλλοι...
        Είναι αντιφατικό έως κωμικό, το να διαβάζει κανείς δηλώσεις όπως π.χ. του Στέφεν Τζ. Γκούλντ που, ενώ ομολογεί τις τεράστιες δυσκολίες της θεωρίας, επιμένει για το γεγονός της εξέλιξης (12 φορές ομιλεί έτσι σε άρθρο του στο Περιοδικό Discovery Jan. 1987), ή όπως του R. Dawkins, ότι η εξέλιξη και ο νεοδαρβινισμός είναι αποδεδειγμένα όπως η γη περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο! Απ’ την άλλη διαβάζει κανείς έκπληκτος δηλώσεις ότι η θεωρία της εξέλιξης πρέπει να εξελίσσεται συνεχώς γιατί δεν είναι κατανοητή και αποδεκτή, και για να επιβιώσει η ίδια (Λ. Ζούρος, Σ. Μανουσέλης).
        Κ. Δαρβίνος
        «Πολλές φορές αναρωτήθηκα μήπως αφιέρωσα τη ζωή μου σε μια φαντασία. Είμαι έτοιμος να φωνάξω με απελπισία για την προκατάληψή μου».5

        Κ. Δαρβίνος
        «Η πίστη στη φυσική επιλογή πρέπει τώρα να βασίζεται μόνο σε γενικές απόψεις… Όταν φτάνουμε στις λεπτομέρειες… δεν μπορούμε να αποδείξουμε πως άλλαξε ούτε ένα είδος».7

        Louis T. Moore
        «Όσο μελετάει κανείς παλαιοντολογία τόσο περισσότερο βεβαιώνεται ότι η εξέλιξη στηρίζεται μόνο στην πίστη». 10

        Niles Eldredge, Ian Tattersall
        «Τα είδη δεν παρουσιάζουν σημαντική μεταβολή σε διάστημα 1.000.000 ετών και πλέον. Η αναζήτηση του ελλείποντος κρίκου της πλέον παλαιάς μορφής η οποία συνδέεται ευθέως με τους προγόνους του ανθρώπου είναι μια αυταπάτη…».11

        Περιοδικό Corpus
        «Η θεωρία της εξέλιξης του Δαρβίνου (που) τυγχάνει σήμερα ευρείας αποδοχής είναι εξαιρετικά δυσχερής… Ωστόσο με τα ευρήματα που έχουμε στη διάθεσή μας μπορούμε να σχεδιάσουμε ένα, έστω υποθετικό, περίγραμμα της εξελικτικής μας πορείας.........η σύνθεση μιας αλυσίδας για την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους με την ανακάλυψη όλων των κρίκων είναι μάταιη… Το αίνιγμα της καταγωγής του ανθρώπου δεν έχει λυθεί». 13

        Henry Gee
        «Το να τοποθετήσεις μια σειρά απολιθωμάτων και μετά να ισχυριστείς ότι παριστάνει το γενεαλογικό δέντρο (του ανθρώπου), δεν είναι μια επιστημονική υπόθεση που θα μπορούσε να ελεγχθεί, αλλά μια υποθετική αυθαιρεσία…».14

        The Encyclopedia Americana
        «Η γενικώς παραδεδεγμένη ιδέα ότι τόσο ο πίθηκος όσο και ο άνθρωπος προήλθαν από ένα μακρινό πρόγονο… είναι οπωσδήποτε, εξ ολοκλήρου θεωρία. Δεν υπάρχει καθόλου απόδειξη γι’ αυτήν…


        Saren Lavtrup
        «Πιστεύω ότι μια μέρα ο Δαρβινικός μύθος θα χαρακτηριστεί ως η μεγαλύτερη απάτη στην ιστορία της επιστήμης». 16

        Thomas Haxley
        «Η λογική δομή της θεωρίας της φυσικής επιλογής είναι ατελής. Βρισκόμαστε ακόμα σε μεγάλο σκοτάδι σχετικά με τα αίτια της αλλαγής των ειδών».18

        Max Westenhöfer
        «Όλες οι αποδείξεις που θα μπορούσαν να προσαχθούν υπέρ της εξέλιξης είναι μόνο ενδείξεις...».

        P. Skelton
        «Αν και πέρασε σχεδόν ενάμιση αιώνας, ακόμα πολλοί επιστήμονες φιλονικούν για το αν και κατά πόσο η θεωρία της φυσικής επιλογής μπορεί επαρκώς να εξηγήσει την θεωρία της εξέλιξης.......Έτσι όλα αυτά έχουν οδηγήσει πολλούς επιστήμονες στο να μην υπολογίζουν τις θεωρίες αυτές ως επιστήμη». 20

        Jonathan Wells
        .........είναι προφανές πως δεν αποτελεί παρατηρημένο γεγονός. Κρίνοντας με βάση τα απολιθώματα και τα μοριακά συστήματα, δεν είναι καν μια καλά τεκμηριωμένη θεωρία». 21

        J. Diamond
        «Δυστυχώς οι ελπίδες που βασίζονται στο αρχείο απολιθωμάτων αποδείχτηκαν φρούδες, καθώς δεν έχει βρεθεί σχεδόν κανένα απολίθωμα πιθήκου στην Αφρική για την κρίσιμη περίοδο των 5 – 14 εκατομμυρίων ετών από σήμερα». 22

        Dr.. Gale Barry
        «Η θεωρία του (Δαρβίνου), στην ουσία, προηγήθηκε της γνώσεώς του· δηλαδή, επέτυχε μια καινούργια και προκλητική θεωρία της εξελίξεως με περιορισμένη γνώση, που δεν ήταν ικανή να ικανοποιήσει ούτε τον ίδιο ούτε τους άλλους ότι η θεωρία ήταν αληθινή. Δεν την απεδέχθη ούτε ο ίδιος, ούτε την απέδειξε στους άλλους.......

        Dr. Pilbeam David
        ......Οι θεωρίες έχουν στο παρελθόν αντικατοπτρίσει τις τρέχουσες ιδεολογίες μας αντί των πραγματικών στοιχείων». 25

        Dr. Paterson Collin
        «Το ερώτημα είναι: Μπορείτε να μου πείτε κάτι που γνωρίζετε για την εξέλιξη, οποιοδήποτε πράγμα, ο,τιδήποτε, που είναι αλήθεια;

        Η θεωρία του Δαρβίνου… έπρεπε να μη διδάσκεται στα Γυμνάσια». 26

        H. S. Lipson
        «Η εξέλιξη έγινε με μια έννοια επιστημονική θρησκεία· σχεδόν όλοι οι επιστήμονες την έχουν αποδεχθεί και πολλοί είναι έτοιμοι να «αλλοιώσουν» τις παρατηρήσεις τους για να ταιριάζουν μ’ αυτή». 27

        H. S. Lipson
        «Η μόνη αποδεκτή εξήγηση είναι η δημιουργία. Γνωρίζω ότι αυτό είναι ανάθεμα για τους φυσικούς, όπως είναι πραγματικά για εμένα......

        Dr. Tahmisian
        «Στην εξήγηση της εξελίξεως δεν έχουμε ούτε ένα γιώτα γεγονότος». 29

        Richard Dawkins
        «Υπερφυσικά, η προφανής εναλλακτική εκλογή προς την τύχη, είναι ένας λογικός Σχεδιαστής». 30

        Richard Dawkins
        «Πιστεύω αλλά δεν μπορώ να αποδείξω, ότι όλη η ζωή, όλη η νοημοσύνη, όλη η δημιουργικότητα και όλο το ‘σχέδιο’ οπουδήποτε στο σύμπαν είναι το άμεσο ή έμμεσο προϊόν της Δαρβινικής φυσικής επιλογής». 31


        Muggeridge Malcolm
        «Είμαι προσωπικά πεπεισμένος, ότι η θεωρία της εξελίξεως, ειδικότερα η επέκταση στην οποία εφαρμόσθηκε, θα είναι ένα από τα μεγαλύτερα αστεία των βιβλίων του μέλλοντος.......

        Fred Hoyle
        «Η θεωρία του Δαρβίνου… δεν είναι απλώς λαθεμένη. Είναι χονδροειδώς αστήριχτη........Αν η θεωρία ήταν σωστή θα έπρεπε παντού στα γήινα στρώματα να βρίσκουμε πολλές μισο-αρκούδες και πολλά μισο-άλογα… Οφείλω να υπενθυμίσω στους φανατικούς δαρβινιστές ότι από καταβολής κόσμου, όπως μας δείχνουν τουλάχιστον τα απολιθώματα, τα πάντα φαίνονται σταθερά. Τα άλογα είναι άλογα και οι αρκούδες αρκούδες». 36

        Dr. Raunaire Luis
        «Ο εξελικτισμός είναι ένα ωραίο παραμύθι για νεαρούς. Η θεωρία αυτή δεν βοήθησε σε τίποτε την πρόοδο της επιστήμης. Είναι άχρηστη». 39

        S. J. Gould
        «Οι θεωρίες περί των ειδών έχουν βασισθεί στην αναλογία, την προέκταση και την εικασία». 40

        S. J. Gould
        .......οι μεταβατικές μορφές μεταξύ των κυρίων ομάδων είναι χαρακτηριστικά απότομες». 42

        Dr. Kitts B. David
        ......Η εξέλιξη απαιτεί ενδιάμεσες μορφές μεταξύ των ειδών, η δε παλαιοντολογία δεν τις προμηθεύει.......

        Dr. West R Ronald
        «Αντίθετα προς ό,τι πλείστοι επιστήμονες γράφουν, τα κατάλοιπα των απολιθωμάτων δεν στηρίζουν την δαρβίνεια θεωρία της εξελίξεως, γιατί είναι αυτή η ίδια η θεωρία (υπάρχουν διάφορες) την οποία χρησιμοποιούμε για να ερμηνεύσουμε τα κατάλοιπα των απολιθωμάτων. Κατ’ αυτό τον τρόπο είμεθα ένοχοι του λογικού σφάλματος του φαύλου κύκλου

        W.R. Thompson
        «Όπως γνωρίζουμε, υπάρχει μεγάλη διάσταση απόψεων ανάμεσα στους βιολόγους, όχι μόνο για τα αίτια, αλλά ακόμη και για την ίδια τη διαδικασία της εξέλιξης. Αυτή η διάσταση υπάρχει επειδή οι αποδείξεις είναι ανεπαρκείς και δεν οδηγούν σε κανένα αναμφισβήτητο συμπέρασμα......

        W.R. Thompson
        «Ο Δαρβίνος δεν έδειξε ότι τα είδη προήλθαν από φυσική επιλογή. Απλά, έδειξε πως αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί. Και όπως αυτός πείστηκε, μπορούσε κι άλλους να πείσει». 51

        C. Booker
        «Έναν αιώνα μετά το θάνατο του Δαρβίνου, δεν έχουμε ακόμη την παραμικρή ιδέα που θα μπορούσε να αποδειχτεί, ή έστω να πιστοποιηθεί σχετικά με το πώς πραγματικά έλαβε χώρα η εξέλιξη – και στα πρόσφατα χρόνια αυτό έχει οδηγήσει σε μια ασυνήθιστη σειρά συγκρούσεων γύρω από το όλο ζήτημα… Υφίσταται μια κατάσταση σχεδόν ανοιχτού πολέμου ανάμεσα στους ίδιους τους εξελικτές, όπου όλες οι [εξελικτικές] αιρέσεις προωθούν μερικές νέες τροποποιήσεις». 52

        Francis Crik
        «Η προέλευση της ζωής φαίνεται προς το παρόν να είναι σχεδόν ένα θαύμα».68

        Άβαταρ μέλους
        Λοξίας
        Δημοσιεύσεις: 6687
        Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
        Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

        Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Ιουν 2023, 20:29

        Befaios έγραψε:
        01 Ιουν 2023, 19:28
        Λοξίας έγραψε:
        01 Ιουν 2023, 18:12
        Διότι ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά μου. Δηλαδή, δεν σπαταλώ χρόνο για να ανοίξω τα μάτια του κάθε κολλημένου.
        Δηλαδή Λοξία έριξες τόσο μελάνι για μια κουβέντα γύρω από την θεωρία της εξέλιξης και δεν θες να δώσεις για τα στοιχεία που θα έπρεπε να στεκόμαστε για να τα κρίνουμε.
        Δεν σου κρύβω ότι δείχνει υποκριτικό όλο αυτό.
        Υποκριτικό είναι να "καταρρίπτεις" μία επιστημονική θεωρία, χωρίς ο ίδιος να έχεις ούτε μία ημέρα σπουδών πάνω σε αυτήν.
        Δεν μπορείς να δεχθείς πως αν η θεωρία θα καταρριφθεί, θα καταρριφθεί από επιστήμονες που την έχουν σπουδάσει.
        ΟΧΙ από μπακάληδες, ούτε από ποιητές, ούτε από σεναριογράφους, ΟΥΤΕ από θεολόγους...
        Αλλά συνεχίζεις να πιστεύεις (επειδή ταιριάζει με την κοσμοθεωρία σου), πως ο παντελώς άσχετος Τσινικόπουλος έχει ξεφτιλίσει τον Δαρβίνο!

        'Ετσι είναι αν έτσι νομίζετε...

        Άβαταρ μέλους
        Saliveros
        Δημοσιεύσεις: 4884
        Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
        Phorum.gr user: Saliveros
        Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

        Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 01 Ιουν 2023, 20:42

        Λοξίας έγραψε:
        01 Ιουν 2023, 20:29
        Befaios έγραψε:
        01 Ιουν 2023, 19:28
        Λοξίας έγραψε:
        01 Ιουν 2023, 18:12
        Διότι ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά μου. Δηλαδή, δεν σπαταλώ χρόνο για να ανοίξω τα μάτια του κάθε κολλημένου.
        Δηλαδή Λοξία έριξες τόσο μελάνι για μια κουβέντα γύρω από την θεωρία της εξέλιξης και δεν θες να δώσεις για τα στοιχεία που θα έπρεπε να στεκόμαστε για να τα κρίνουμε.
        Δεν σου κρύβω ότι δείχνει υποκριτικό όλο αυτό.
        Υποκριτικό είναι να "καταρρίπτεις" μία επιστημονική θεωρία, χωρίς ο ίδιος να έχεις ούτε μία ημέρα σπουδών πάνω σε αυτήν.
        Δεν μπορείς να δεχθείς πως αν η θεωρία θα καταρριφθεί, θα καταρριφθεί από επιστήμονες που την έχουν σπουδάσει.
        ΟΧΙ από μπακάληδες, ούτε από ποιητές, ούτε από σεναριογράφους, ΟΥΤΕ από θεολόγους...
        Αλλά συνεχίζεις να πιστεύεις (επειδή ταιριάζει με την κοσμοθεωρία σου), πως ο παντελώς άσχετος Τσινικόπουλος έχει ξεφτιλίσει τον Δαρβίνο!
        'Ετσι είναι αν έτσι νομίζετε...
        Η ΘτΕ δεν έχει να επιδείξει πολλές αποδείξεις.
        Ενώ η Βιβλική άποψη έχει υποστηριχτεί με τόσες χιλιάδες αποδείξεις.
        Επιστήμονες-κολοσσοί τις έχουν παραθέσει στα επιστημονικά τους συγγράματα (Παλαιά Διαθήκη) :g030:
          Σας κάναμε ανθρώπους.
          Πάνος Σκουρλέτης

          Άβαταρ μέλους
          Ζενίθεδρος
          Δημοσιεύσεις: 14533
          Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
          Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
          Επικοινωνία:

          Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 01 Ιουν 2023, 20:53

          Nostalgia έγραψε:
          01 Ιουν 2023, 12:14
          Saliveros έγραψε:
          01 Ιουν 2023, 08:48
          Nostalgia έγραψε:
          01 Ιουν 2023, 02:59
          Στο αρχικο ερωτημα εαν υπαρχει ζωη μετα τον θανατο, νομιζω οτι ο Βουδισμος ισως ειναι πιο κοντα στο τι πραγματικα συμβαινει, οποτε πιθανοτατα να τα πουμε και παλι στην επομενη ζωη σαν εντομα στον Περουβιανο Αμαζονιο.
          Μακάρι (πάντα ονειρευόμουν να γίνω χρυσόμυγα) :P

          Αλλά, αφού δεν θα θυμόμαστε τις προηγούμενες ζωές μας, τι νόημα έχει;
          Δεν ειναι απαραιτητο να γυρισεις σαν χρυσομυγα, μπορει να επιστρεψεις σαν ανθρωπος και να εχεις καποιες μνημες οταν εισαι σε νεαρη ηλικια φυσικα οπου ο εγκεφαλος/ψυχη δεν ειναι πλημμυρισμενος με πληροφοριες απο τη νεα ζωη. Τετοιες περιπτωσεις εχουν καταγραφει, μια περιπτωση που θυμαμαι ηταν ενα πιτσιρικι που ελεγε σε πολυ μικρη ηλικια οτι ηταν πιλοτος, θυμοταν και ονομα και τελικα οι γονεις το εψαξαν και βρηκαν οτι οντως ενας πιλοτος ειχε πεθανει στον 2ο ΠΠ στο συγκεκριμενο σημειο κλπ. Βοηθαει πολυ σε αυτο να υπαρχει τραγικος θανατος μιας και η καταγραφη γινεται πιο εντονη κατα πως φαινεται. Τωρα εαν επιστρεψουμε ως σκνιπες δεν ξερω να σου πω τι μνημες μπορει να εχουμε, μπορει να υπαρχει μνημη ως προηγουμενη σκνιπα, αλλα αυτο ειναι δυσκολο να αποδειχτει.

          Σκεψου ομως το αλλο, η ανεξηγητη αγαπη για διαφορα ζωα που δειχνουν ορισμενοι ανθρωποι ή αντιστοιχα η φοβια που μπορει να δειχνουν. Θα σου φερω ενα παραδειγμα, οταν η αδερφη μου παντρευτηκε και πηγε μονιμα στο Βερολινο, ανεβηκα σε καποια φαση να την δω, με πηγαν στο πατρικο του γαμπρου για δειπνο απο την πεθερα (ο πεθερος ειχε πεθανει), οταν μπηκα μεσα παρατηρησα αρκετα μικρα ξυλινα ελεφαντακια, χαυλιοδοντες, πινακες με ελεφαντες κλπ.

          Οταν ρωτησα τον γαμπρο μου "Τόττυ, γιατι εχετε τοσα πραγματα σχετικα με ελεφαντες" μου απαντησε οτι αρεσαν παρα πολυ στον πατερα του, οταν τον ρωτησα γιατι συγκεκριμενα οι ελεφαντες μου ειπε "δεν ξερω, αλλα γενικα ο πατερας μου "εμοιαζε" λιγο με ελεφαντες, ηταν 2.00 μετρα και πολυ ευσωμος, περπατουσε παρα πολυ αργα, οτι εκανε ηταν παντα με αργες κινησεις και ειχε τρομερη μνημη". Δεν εδωσα βαση φυσικα απλα το ανεσυρα απο τη μνημη μου μερικα χρονια μετα οταν διαβαζα για μετεμψυχωση κλπ.

          Πλεον παρατηρω τετοια πραγματα και εχω πετυχει για παραδειγμα γυναικα με μανια για τις αλεπουδες οπου εκτος απο πολυ καυλιαρα (ισως ειναι ασχετο) ειναι και εντελως πανουργα αλλα οχι με την κακη εννοια, αντιστοιχα εναν γνωστο που αγαπαει λυκους και καποιες αλλες περιπτωσεις οχι τοσο εντονες. Θα μου πεις, οτι αναλογα με το πως ειναι ο καθε ανθρωπος ισως επιλεγει και το αντιστοιχο ζωο, κατανοητο, αλλα το θεμα ειναι αλλο, οτι συνηθως ολοι αυτοι που εχουν μια "μανια" με καποιο ζωο, συνηθως την εχουν απο παιδικη ηλικια, οπου δεν γνωριζουν καλα τον εαυτο τους.

          Επισης καποια χαρακτηριστικα που μπορει να εχουν οι ανθρωποι μπορει να προερχονται απο προηγουμενες ζωες, εαν για παραδειγμα ησουν αντιλοπη στην σαβανα το πιο πιθανο ειναι στην επομενη ζωη σου να εισαι δειλος, εαν ησουν υαινα, να επιστρεψεις σαν καταπατητης αρπαγας και ρεμουλας κλπ.

          Θα σου πω και μια προσωπικη εμπειρια καπως κουφη, οταν παντρευτηκε η αδερφη μου πισω στο 2011 νομιζω, πηγε γαμηλιο ταξιδι Ταυλανδη/Φιλιππινες καπου εκει, τεσπα ενα ξημερωμα και ενω κοιμαμαι, κατα τις 5 το πρωι αρχιζω μεσα στον υπνο μου να φωναζω το ονομα της, με ξυπνησε η γυναικα και ρωτησε "τι εγινε;" δεν ξερω της ειπα "καλα ξανακοιμησου μου ειπε". Μετα απο κανα τριωρο που ξυπνησαμε και ανοιξαμε τηλεοραση ειδαμε οτι την ωρα που την φωναζα εκανε τσουναμι στο μερος που ηταν. Φυσικα η γυναικα μου φρικαρε τελειως και ακομα και τωρα αν στο πει ανατριχιαζει. Υπ'οψιν, οτι με την αδερφη μου αυτη ειμαστε διδυμα, δεν ξερω εαν παιζει και αυτο ρολο.


          Ισως υπαρχει κατι, ισως οχι, δεν ειναι κατι που μπορει να αποδειχτει, προσωπικα θα προτιμουσα να μην υπηρχε τιποτα, να γινομουν αστροσκονη και να χανομουν εντελως στην συμπαντικη αβυσσο, μετα θα προτιμουσα η μετεμψυχωση να γινοταν μονο απο ανθρωπο σε ανθρωπο, αλλα δυστυχως μαλλον δεν το γλυτωνουμε το κουνουπι....
          Η ψυχή δεν είναι απρόσωπη.
          Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
          ☦𓀢

          Απάντηση


          • Παραπλήσια Θέματα
            Απαντήσεις
            Προβολές
            Τελευταία δημοσίευση

          Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

          Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών