Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 30 Μάιος 2023, 16:39

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:27
Nα ενημερώσουμε πως το μετά τον θάνατο δεν έχει καμια διαφορά με το πριν γεννηθείς.
Το πριν γεννηθείς και το μετά θάνατο μπορεί να είναι και καλύτερο από την ζωή.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 30 Μάιος 2023, 16:45

Stalker έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:26
Γράφων έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:13
Stalker έγραψε:
30 Μάιος 2023, 15:02

Δεν είναι ότι δεν χάνεται, είναι ότι είναι ποιο χρήσιμο να περιγράφουμε την μη διαθέσιμη ενέργεια σε ένα σύστημα χρησιμοποιώντας την σημειολογία της εντροπίας παρά να μιλάμε για χαμένη ενέργεια.

Το ίδιο το σύμπαν αραιώνει και κρυώνει και από όσο είμαστε σε θέση να διαπιστώσουμε κάποια απώτατη στιγμή θα έρθει σε πλήρη αδράνεια. Τεχνικά θα έχει την ίδια ενέργεια, αλλά σε όποιον βρεθεί εκεί το ίδιο θα του κάνει.
Δεν διαφωνώ με το πρώτο σκέλος της απάντησής σου, όσον αφορά την εντροπία. Δεν ακυρώνει, βέβαια, αυτό που είπα.
Με το δεύτερο έχω πολλές ενστάσεις. Μιλάς για την θεωρία του θερμικού θανάτου, αλλά το θέμα είναι ότι εδώ υπάρχει η αυθαίρετη θεώρηση του Σύμπαντος ως ένα κλειστό σύστημα. Δεν θα επεκταθώ, γιατί δεν γνωρίζω πολλά επί του θέματος. Απλά, θα σου πω ότι δεν είναι αποδεδειγμένη αυτή η θεωρία
Γενικά το σημαντικό είναι ότι δεν έχει κάποιο ειδικό μεταφυσικό βάρος η αρχή διατήρησης της ενέργειας, είναι μάλλον παραπλανητικό να μπαίνει στην υπηρεσία μιας φιλοσοφικής επιχειρηματολογίας για μεταθανάτια ζωή.
Η αποσύνθεση του σώματος είναι μέρος αυτής της αέναης μεταβολής, του γίγνεσθαι. Η αθανασία της ψυχής είναι άλλο ζήτημα. Πάντως, αν με ρωτάς, δεν έχω κατασταλάξει, όσον αφορά την μεταθανάτια ζωή. Και, δυστυχώς δεν έχω συμφιλιωθεί με τον θάνατο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γράφων την 30 Μάιος 2023, 16:59, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 30 Μάιος 2023, 16:54

Stalker έγραψε:
30 Μάιος 2023, 15:45
micmic έγραψε:
30 Μάιος 2023, 15:36
Νομίζω είναι πολύ πιο ενδιαφέρον για εμάς τους άθεους να μείνουμε στις κερκίδες και απλά να παρακολουθούμε τη συζήτηση των ένθεων για το πώς ακριβώς θα είναι η μετά θάνατον ζωή.
Είχε κάποιους στην αρχή του νήματος που παραπέμπανε στις γραφές αντί απάντησης, if that's your cup of tea.

Ο σεισμικ αποφάσισε ότι ενέργεια = θεός αλλά δεν είμαι σίγουρος που τον κατατάσσει αυτό στο θεοαθεϊστικό δίπολο :D
Δεν το θεωρώ τόσο παράλογο αυτό :102:
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 1987
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 30 Μάιος 2023, 17:03

Stalker έγραψε:
30 Μάιος 2023, 15:45
micmic έγραψε:
30 Μάιος 2023, 15:36
Νομίζω είναι πολύ πιο ενδιαφέρον για εμάς τους άθεους να μείνουμε στις κερκίδες και απλά να παρακολουθούμε τη συζήτηση των ένθεων για το πώς ακριβώς θα είναι η μετά θάνατον ζωή.
Είχε κάποιους στην αρχή του νήματος που παραπέμπανε στις γραφές αντί απάντησης, if that's your cup of tea.
Μπα, βαρετό. Προτιμώ μετενσάρκωση, επίπεδα ύπαρξης, νεφελίμ, θεωρίες περί μοχθηρού Θεού κτλ. Ό,τι ήταν να ειπωθεί στα πλαίσια των Γραφών το έχει ήδη πει ο Αρκάς στο "Η Ζωή Μετά".

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 30 Μάιος 2023, 17:14

Αρίστος έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:19
Την μπαλα στην εξεδρα πεταξες, απαντησε πρωτα σε οσα σου ανεφερα, οτι δεν εχετε απολυτως καμια αποδειξη στον υλισμο σας και στην μονοσημαντα υλιστικη εκδοχη της ζωης, και αν σταματησεις τα κολπακια μπορει και να κανουμε ωραια κουβεντα.

.
Η κουβέντα θα ήταν καταπληκτική για σένα αν πήγαιναν όλοι με τα νερά σου χωρίς αντιρρήσεις, το ξέρω :wink

Αυτό που δεν ξέρω γιατί πρέπει να ασχοληθώ με το ότι μαίνεσαι εναντίon κάποιου σκιάχτρου του υλισμού αν δεν έχω δηλώσει ποτέ υλιστής, χυδαίος ή εξευγενισμένος.

Αρίστος έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:00
Απλα εσεις βιαστηκατε να ορισετε τι ειναι η ζωη χωρις να εχετε ΚΑΜΙΑ αποδειξη περαν των 5 αισθησεων σας, δηλαδη σαν δογματικοι οπαδοι του πιο χυδαιου υλισμου (αισθησιοκρατια λεγεται).
Νομίζεις ότι δεν πιστεύω στην υπεριώδη ακτινοβολία ή κάτι τέτοιο; :lol:

Αρίστος έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:00
Χωρις καν να σκεφτειτε πως μπορει να υπαρχουν εκθετικα πολυ περισσοτερα στο συμπαν απο οσα αντιλαμβανονται οι αισθησεις, πιχι ενα τσουβαλι αορατων σε αυτες διαστασεων.
Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι η λεγόμενη πραγματικότητα να είναι κατακερματισμένη με τρόπους που μεγάλα κομμάτια της δεν είναι διαθέσιμα στις αισθήσεις και την τεχνολογία μας.

Όμως η έλλειψη πρόσβασης ισχύει και για σένα, οπότε ελλείψει άλλων ενδείξεων δεν έχω κάποιον λόγο να δεχτώ τους ισχυρισμούς σου για το τι συμβαίνει εκεί πέρα, αν πρόκειται για cloud storage ψυχών ή την νεφελοκοκκυγία ή οτιδήποτε.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Μάιος 2023, 17:19

Γράφων έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:54
Stalker έγραψε:
30 Μάιος 2023, 15:45
micmic έγραψε:
30 Μάιος 2023, 15:36
Νομίζω είναι πολύ πιο ενδιαφέρον για εμάς τους άθεους να μείνουμε στις κερκίδες και απλά να παρακολουθούμε τη συζήτηση των ένθεων για το πώς ακριβώς θα είναι η μετά θάνατον ζωή.
Είχε κάποιους στην αρχή του νήματος που παραπέμπανε στις γραφές αντί απάντησης, if that's your cup of tea.

Ο σεισμικ αποφάσισε ότι ενέργεια = θεός αλλά δεν είμαι σίγουρος που τον κατατάσσει αυτό στο θεοαθεϊστικό δίπολο :D
Δεν το θεωρώ τόσο παράλογο αυτό :102:
Όχι, δεν είναι παράλογο για κάποιον χριστιανό. Δεν γνωρίζω όμως αν θα συμφωνούσε ένας ινδουϊστής.
Αλλά η επιχειρηματολογία του seismic, και όχι μόνον, είναι του τύπου: "αφού βάφουμε αυγά το Πάσχα, υπάρχει ο Θεός".

Από την στιγμή που δεν έχει μπορέσει ΚΑΝΕΙΣ να τεκμηριώσει με αδιαμφισβήτητες αποδείξεις το "επέκεινα" **, η έκφραση σιγουριάς που βασίζεται στο πιο πάνω επιχείρημα με τα αυγά ***, είναι, τουλάχιστον, για γέλια...

** και ΜΗΝ αρχίσουμε πάλι με το να φέρει το αντίπαλο στρατόπεδο τεκμήρια για την ανυπαρξία της μεταθανάτιας ζωής.
Τεκμήρια και αποδείξεις (ας το πούμε για χιλιοστή φορά), επιβάλλεται να προσκομίσει ο καταθέτων την θετική πρόταση.

*** "από που προέρχεται η ενέργεια που κινεί τα πάντα;" , "η πληροφορία είναι ενέργεια και ενέργεια = θεός" , όποιος πιστεύει πως υπάρχει μόνονν υλισμός, είναι βλάκας".

.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 1987
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 30 Μάιος 2023, 17:21

Λοξίας έγραψε:
30 Μάιος 2023, 17:19
** και ΜΗΝ αρχίσουμε πάλι με το να φέρει το αντίπαλο στρατόπεδο τεκμήρια για την ανυπαρξία της μεταθανάτιας ζωής.
Τεκμήρια και αποδείξεις (ας το πούμε για χιλιοστή φορά), επιβάλλεται να προσκομίσει ο καταθέτων την θετική πρόταση.
Αν γινόντουσαν μαθήματα λογικής και επιχειρηματολογίας στα σχολεία, αντί να μαλακίζονται με ένα σωρό άχρηστες παπαριές, αυτό θα ήταν δεδομένο και δεν θα το συζητούσαμε καν. Όλοι, είτε πίστευαν είτε όχι, θα συμφωνούσαν τουλάχιστον σε αυτό.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 30 Μάιος 2023, 17:27

Stalker έγραψε:
30 Μάιος 2023, 17:14
Αρίστος έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:19
Την μπαλα στην εξεδρα πεταξες, απαντησε πρωτα σε οσα σου ανεφερα, οτι δεν εχετε απολυτως καμια αποδειξη στον υλισμο σας και στην μονοσημαντα υλιστικη εκδοχη της ζωης, και αν σταματησεις τα κολπακια μπορει και να κανουμε ωραια κουβεντα.

.
Η κουβέντα θα ήταν καταπληκτική για σένα αν πήγαιναν όλοι με τα νερά σου χωρίς αντιρρήσεις, το ξέρω :wink

Αυτό που δεν ξέρω γιατί πρέπει να ασχοληθώ με το ότι μαίνεσαι εναντίon κάποιου σκιάχτρου του υλισμού αν δεν έχω δηλώσει ποτέ υλιστής, χυδαίος ή εξευγενισμένος.

Αρίστος έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:00
Απλα εσεις βιαστηκατε να ορισετε τι ειναι η ζωη χωρις να εχετε ΚΑΜΙΑ αποδειξη περαν των 5 αισθησεων σας, δηλαδη σαν δογματικοι οπαδοι του πιο χυδαιου υλισμου (αισθησιοκρατια λεγεται).
Νομίζεις ότι δεν πιστεύω στην υπεριώδη ακτινοβολία ή κάτι τέτοιο; :lol:

Αρίστος έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:00
Χωρις καν να σκεφτειτε πως μπορει να υπαρχουν εκθετικα πολυ περισσοτερα στο συμπαν απο οσα αντιλαμβανονται οι αισθησεις, πιχι ενα τσουβαλι αορατων σε αυτες διαστασεων.
Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι η λεγόμενη πραγματικότητα να είναι κατακερματισμένη με τρόπους που μεγάλα κομμάτια της δεν είναι διαθέσιμα στις αισθήσεις και την τεχνολογία μας.

Όμως η έλλειψη πρόσβασης ισχύει και για σένα, οπότε ελλείψει άλλων ενδείξεων δεν έχω κάποιον λόγο να δεχτώ τους ισχυρισμούς σου για το τι συμβαίνει εκεί πέρα, αν πρόκειται για cloud storage ψυχών ή την νεφελοκοκκυγία ή οτιδήποτε.


α) καταπληκτικες κουβεντες δεν κανεις μ' αυτους που συμφωνεις σε ολα αλλα με αυτους που δεν μιλανε δογματικα.

β) το προβλημα μας δεν ειναι τοσο η υπεριωδης ακτινοβολια αλλα η πιθανοτητα αλλων διαστασεων που δεν μπορουμε τα συστατικα τους να τα φωτογραφισουμε, να τα μετρησουμε και να τα ζυγισουμε.

γ) εγω θεωρω οτι το πολυδιαστασιακο μοντελο των αρχαιων ειναι πιο λειτουργικο απο το συγχρονο μονοσημαντα υλιστικο αλλα αυτο ειναι προσωπικη αποψη, σε καθε περιπτωση ομως δεν παω να σου επιβαλω καποιο δικο μου δογμα αλλα απλα να σου πω οτι εισαι ηδη δογματικος και δεν προσφερεις καμια αποδειξη, αποδειξη θα ηταν να δημιουργουσαν οι συγχρονοι υλιστες ζωη καθαρα με υλοχημικες διαδικασιες εργαστηριου αλλα δεν μπορουν.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 30 Μάιος 2023, 17:34

Υπαρχουν τεσσερα δεδομενα:

α) δεν ξερουμε τι ειναι ζωη (παρα μονο πολυ επιφανειακα)

β) δεν ξερουμε τι ειναι συνειδηση (εδω εχουμε μεγαλυτερη αγνοια)

γ) εφοσον δεν ξερουμε τα α και β δεν ξερουμε και τι ειναι ο θανατος

δ) δεν ξερουμε τι συμβαινει στο ονειρο και σε τι αφορα το περιβαλλον του

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 30 Μάιος 2023, 17:43, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 30 Μάιος 2023, 17:37

Λοξίας έγραψε:
30 Μάιος 2023, 17:19
Γράφων έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:54
Stalker έγραψε:
30 Μάιος 2023, 15:45
Είχε κάποιους στην αρχή του νήματος που παραπέμπανε στις γραφές αντί απάντησης, if that's your cup of tea.

Ο σεισμικ αποφάσισε ότι ενέργεια = θεός αλλά δεν είμαι σίγουρος που τον κατατάσσει αυτό στο θεοαθεϊστικό δίπολο :D
Δεν το θεωρώ τόσο παράλογο αυτό :102:
Όχι, δεν είναι παράλογο για κάποιον χριστιανό. Δεν γνωρίζω όμως αν θα συμφωνούσε ένας ινδουϊστής.
Αλλά η επιχειρηματολογία του seismic, και όχι μόνον, είναι του τύπου: "αφού βάφουμε αυγά το Πάσχα, υπάρχει ο Θεός".

Από την στιγμή που δεν έχει μπορέσει ΚΑΝΕΙΣ να τεκμηριώσει με αδιαμφισβήτητες αποδείξεις το "επέκεινα" **, η έκφραση σιγουριάς που βασίζεται στο πιο πάνω επιχείρημα με τα αυγά ***, είναι, τουλάχιστον, για γέλια...

** και ΜΗΝ αρχίσουμε πάλι με το να φέρει το αντίπαλο στρατόπεδο τεκμήρια για την ανυπαρξία της μεταθανάτιας ζωής.
Τεκμήρια και αποδείξεις (ας το πούμε για χιλιοστή φορά), επιβάλλεται να προσκομίσει ο καταθέτων την θετική πρόταση.

*** "από που προέρχεται η ενέργεια που κινεί τα πάντα;" , "η πληροφορία είναι ενέργεια και ενέργεια = θεός" , όποιος πιστεύει πως υπάρχει μόνονν υλισμός, είναι βλάκας".

.
Οντως, στον Χριστιανισμό ταυτίζεται ο Θεός με την ενέργεια; Τέλος πάντων, ναι, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την ανυπαρξία ή την ύπαρξη του Θεού ή την μεταθανάτια ζωή. Η πρόταση που παρέθεσες
αφού βάφουμε αυγά το Πάσχα, υπάρχει ο Θεός
δεν ευσταθεί και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί απόδειξη. Το αν κάποιος λέει ότι υπάρχει Θεός είναι απλώς πίστη. Η απορία που μου παρέθεσες στην τέλευταία υποσημείωση
από που προέρχεται η ενέργεια που κινεί τα πάντα;
είναι εύλογη, πάντως
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γράφων την 30 Μάιος 2023, 17:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 30 Μάιος 2023, 17:38

Λοξίας έγραψε:
30 Μάιος 2023, 17:19
....... όποιος πιστεύει πως υπάρχει μόνονν υλισμός, είναι βλάκας"[/i].
.
Αυτό ήταν ωραίο, μου άρεσε. Υπάρχει σε πολλούς η πεποίθηση ότι υπάρχει και η πνευματική διάσταση. Αυτό όμως δεν ξέρω πόσο γερές βάσεις έχει για κάποιον που θέλει να βεβαιωθεί για το αν υπάρχει Θεός και ποιος Θεός.
Νομίζω ότι η απλή παρατήρηση της δημιουργίας οδηγεί στην ύπαρξη του Θεού και κατ΄επέκταση στην πεποίθηση της αθανασίας της ψυχής.

Το παράδειγμα που με έπεισε εμένα ήταν απλό, ο μικρόκοσμος και ο μακρόκοσμος έχουν την ίδια φιλοσοφία. Τα ηλεκτρόνια γυρίζουν γύρω από το άτομο, όπως οι πλανήτες γυρίζουν γύρω από τον ήλιο τους, όλα αρχίζουν και καταλήγουν σε σφαίρες. Δεν φαίνεται κάτι τόσο μεγαλοπρεπές να είναι τυχαίο, αλλά θεμελιωμένο από τον δημιουργό του. Όπως πάλι κανείς δεν μπορεί να πιστέψει ότι μια πολυκατοικία φτιάχτηκε τυχαία, έτσι και το σύμπαν δεν δικαιολογεί το τυχαίο. Επίσης θυμάμαι είχα εντυπωσιαστεί όταν είχα διαβάσει τη λειτουργία των νεφρών.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 30 Μάιος 2023, 17:47

Befaios έγραψε:
30 Μάιος 2023, 17:38
Λοξίας έγραψε:
30 Μάιος 2023, 17:19
....... όποιος πιστεύει πως υπάρχει μόνονν υλισμός, είναι βλάκας"[/i].
.
Αυτό ήταν ωραίο, μου άρεσε. Υπάρχει σε πολλούς η πεποίθηση ότι υπάρχει και η πνευματική διάσταση. Αυτό όμως δεν ξέρω πόσο γερές βάσεις έχει για κάποιον που θέλει να βεβαιωθεί για το αν υπάρχει Θεός και ποιος Θεός.
Νομίζω ότι η απλή παρατήρηση της δημιουργίας οδηγεί στην ύπαρξη του Θεού και κατ΄επέκταση στην πεποίθηση της αθανασίας της ψυχής.

Το παράδειγμα που με έπεισε εμένα ήταν απλό, ο μικρόκοσμος και ο μακρόκοσμος έχουν την ίδια φιλοσοφία. Τα ηλεκτρόνια γυρίζουν γύρω από το άτομο, όπως οι πλανήτες γυρίζουν γύρω από τον ήλιο τους, όλα αρχίζουν και καταλήγουν σε σφαίρες. Δεν φαίνεται κάτι τόσο μεγαλοπρεπές να είναι τυχαίο, αλλά θεμελιωμένο από τον δημιουργό του. Όπως πάλι κανείς δεν μπορεί να πιστέψει ότι μια πολυκατοικία φτιάχτηκε τυχαία, έτσι και το σύμπαν δεν δικαιολογεί το τυχαίο. Επίσης θυμάμαι είχα εντυπωσιαστεί όταν είχα διαβάσει τη λειτουργία των νεφρών.
https://www.youtube.com/watch?v=2_iNzqj ... 252&t=397s
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 1987
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 30 Μάιος 2023, 17:50

Να συμπληρώσω και ότι αν ακόμα πιστεύεις ότι υπάρχει Θεός και αυτός δημιούργησε τα πάντα, αποτελεί τεράστιο λογικό άλμα το να πιστεύεις επίσης:

1. Ότι ο Θεός είναι καλοκάγαθος (και ότι δεν μας δημιούργησε πχ για να παίξει)
2. Ότι ο Θεός ακόμα ασχολείται μαζί μας και δεν μας παράτησε στην τύχη μας
3. Ότι μαζί με την γήινη ύπαρξή μας δημιούργησε και μια μεταθανάτια ζωή για να μας συνταξιοδοτήσει
4. Ότι ακόμα κι αν είναι υπάρχει μεταθανάτια ζωή όπως την φαντάζεται ο καθένας, αυτή θα είναι απαραιτήτως αιώνια.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 30 Μάιος 2023, 17:50

Befaios έγραψε:
30 Μάιος 2023, 17:38
Λοξίας έγραψε:
30 Μάιος 2023, 17:19
....... όποιος πιστεύει πως υπάρχει μόνονν υλισμός, είναι βλάκας"[/i].
.
Αυτό ήταν ωραίο, μου άρεσε. Υπάρχει σε πολλούς η πεποίθηση ότι υπάρχει και η πνευματική διάσταση. Αυτό όμως δεν ξέρω πόσο γερές βάσεις έχει για κάποιον που θέλει να βεβαιωθεί για το αν υπάρχει Θεός και ποιος Θεός.
Νομίζω ότι η απλή παρατήρηση της δημιουργίας οδηγεί στην ύπαρξη του Θεού και κατ΄επέκταση στην πεποίθηση της αθανασίας της ψυχής.

Το παράδειγμα που με έπεισε εμένα ήταν απλό, ο μικρόκοσμος και ο μακρόκοσμος έχουν την ίδια φιλοσοφία. Τα ηλεκτρόνια γυρίζουν γύρω από το άτομο, όπως οι πλανήτες γυρίζουν γύρω από τον ήλιο τους, όλα αρχίζουν και καταλήγουν σε σφαίρες. Δεν φαίνεται κάτι τόσο μεγαλοπρεπές να είναι τυχαίο, αλλά θεμελιωμένο από τον δημιουργό του. Όπως πάλι κανείς δεν μπορεί να πιστέψει ότι μια πολυκατοικία φτιάχτηκε τυχαία, έτσι και το σύμπαν δεν δικαιολογεί το τυχαίο. Επίσης θυμάμαι είχα εντυπωσιαστεί όταν είχα διαβάσει τη λειτουργία των νεφρών.
Ενδιαφέρον!
Αρα, η σοφία με την οποία είναι δομημένη η φύση μπορεί να αποτελέσει επιχείρημα για την ύπαρξη του Θεού;
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 30 Μάιος 2023, 17:54

micmic έγραψε:
30 Μάιος 2023, 17:50
Να συμπληρώσω και ότι αν ακόμα πιστεύεις ότι υπάρχει Θεός και αυτός δημιούργησε τα πάντα, αποτελεί τεράστιο λογικό άλμα το να πιστεύεις επίσης:

1. Ότι ο Θεός είναι καλοκάγαθος (και ότι δεν μας δημιούργησε πχ για να παίξει)
2. Ότι ο Θεός ακόμα ασχολείται μαζί μας και δεν μας παράτησε στην τύχη μας
3. Ότι μαζί με την γήινη ύπαρξή μας δημιούργησε και μια μεταθανάτια ζωή για να μας συνταξιοδοτήσει
4. Ότι ακόμα κι αν είναι υπάρχει μεταθανάτια ζωή όπως την φαντάζεται ο καθένας, αυτή θα είναι απαραιτήτως αιώνια.


Αν ο Θεος ηταν ατομικιστης και συμφεροντολογος αναγκαστικα δεν θα ηταν Θεος, πιχι θα ειχε φοβο, μισος και ολα τα χαρακτηριστικα που αποδιδουμε σε μια κατωτερη διανοια.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών