Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 02 Ιουν 2023, 12:16

Nostalgia έγραψε:
02 Ιουν 2023, 11:37
Ζενίθεδρος έγραψε:
01 Ιουν 2023, 20:53
Η ψυχή δεν είναι απρόσωπη.
Τι εννοεις φιλε;
Πιστεύω ότι εννοεί πως η "ψυχή" είναι το Εγώ, με όλες του τις αναμνήσεις, εμπειρίeς, γνώσεις και, κυρίως, την αυτοσυνείδηση.
Εγώ δίχως το Εγώ, είναι κάποιος τελείως άλλος.
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    ΓΑΛΗ
    Δημοσιεύσεις: 69616
    Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιουν 2023, 12:19

    student έγραψε:
    02 Ιουν 2023, 00:57
    Λοξίας έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 18:12
    Befaios έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 01:30


    Δώστα λοιπόν να τα θαυμάσει όλος ο κόσμος, γιατί δεν τα δίνεις...;
    Διότι ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά μου.


    ...

    Εδώ πάει το ΤΕΛΟΣ φίλε...αν έχετε τα ούμπαλα πηγαίνετε να καταρρίψετε την Θ.τ.Ε εκεί που πρέπει και να μην κάνετε τους μάγκες στα φόρα.
    Να την καταρίψετε με πράξεις και ΟΧΙ με λόγια... διότι από λόγια, μας έχει χορτάσει η Παγώνα...

    ΤΕΛΟΣ!


    Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ο ίδιος άνθρωπος που τη μια στιγμή δηλώνει ότι
    Η Λογική λέει: Ο καταθέτων την θετική δήλωση φέρει και το βάρος της απόδειξης.
    ...Την θετική! Αυτό είναι δεδομένο.

    Συνεπώς, ... η δικη μου άρνηση ..., δεν με υποχρεώνει σε απόδειξη.
    την επόμενη στιγμή αρνείται να καταθέσει τα όποια επιστημονικά τεκμήρια αποδεικνύουν ότι η θεωρία που θετικά στηρίζει είναι αληθής (πέραν του το λένε όλοι οι επιστήμονες) γιατί δεν είναι η δουλειά του και επιπλέον απαιτεί και από τον φέροντα την αρνητική δήλωση να φέρει εκείνος τις αποδείξεις για να καταρρίψει τη θετική.
    Κάνε την αντίστοιχη προσαρμογή στις πολιτικές ιδεολογίες.
    Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

    Άβαταρ μέλους
    enaon
    Δημοσιεύσεις: 22342
    Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Ιουν 2023, 12:26

    Saliveros έγραψε:
    02 Ιουν 2023, 12:16
    Πιστεύω ότι εννοεί πως η "ψυχή" είναι το Εγώ, με όλες του τις αναμνήσεις, εμπειρίeς, γνώσεις και, κυρίως, την αυτοσυνείδηση.
    Εγώ δίχως το Εγώ, είναι κάποιος τελείως άλλος.
    η εμπειρία και αυτοσυνείδηση δηλαδή παιζουν σφαλιαρες με τον πηζον μποτ;

    Άβαταρ μέλους
    Nostalgia
    Δημοσιεύσεις: 9510
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
    Phorum.gr user: Nostalgia

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 02 Ιουν 2023, 12:46

    student έγραψε:
    02 Ιουν 2023, 00:57
    Λοξίας έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 18:12
    Befaios έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 01:30


    Δώστα λοιπόν να τα θαυμάσει όλος ο κόσμος, γιατί δεν τα δίνεις...;
    Διότι ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά μου.


    ...

    Εδώ πάει το ΤΕΛΟΣ φίλε...αν έχετε τα ούμπαλα πηγαίνετε να καταρρίψετε την Θ.τ.Ε εκεί που πρέπει και να μην κάνετε τους μάγκες στα φόρα.
    Να την καταρίψετε με πράξεις και ΟΧΙ με λόγια... διότι από λόγια, μας έχει χορτάσει η Παγώνα...

    ΤΕΛΟΣ!


    Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ο ίδιος άνθρωπος που τη μια στιγμή δηλώνει ότι
    Η Λογική λέει: Ο καταθέτων την θετική δήλωση φέρει και το βάρος της απόδειξης.
    ...Την θετική! Αυτό είναι δεδομένο.

    Συνεπώς, ... η δικη μου άρνηση ..., δεν με υποχρεώνει σε απόδειξη.
    την επόμενη στιγμή αρνείται να καταθέσει τα όποια επιστημονικά τεκμήρια αποδεικνύουν ότι η θεωρία που θετικά στηρίζει είναι αληθής (πέραν του το λένε όλοι οι επιστήμονες) γιατί δεν είναι η δουλειά του και επιπλέον απαιτεί και από τον φέροντα την αρνητική δήλωση να φέρει εκείνος τις αποδείξεις για να καταρρίψει τη θετική.
    Οχι απαραιτητα, στην επιστημη αυτο ειναι κατι που συμβαινει, δηλαδη να δεχομαστε θεωρηματα/εικασιες που ακομα δεν εχουν αποδειχθει, ετσι για 100+ χρονια ειχαμε την εικασια του Πουανκαρε, που ομως απεδειξε ο Ρωσος Περελμαν.

    Η εικασια του Ριμαν που ειναι "αλυτη" εδω και 150 χρονια, το τελευταιο θεωρημα του Φερμα (υποθεση Φερμά) που απο το 1637 καταφεραν να το λυσουν το 1995 οι Γουαιλς και Τειλορ, τα 23 προβληματα του Χιλμπερτ που μεχρι στιγμης εχουν επιλυθει τα 10

    Απο την αρχαιοτητα ειχαμε 3 προβληματα, τον τετραγωνισμο του κυκλου, τον διπλασιασμο του κυβου και την τριχοτομηση της γωνιας, μονο χρησιμοποιώντας διαβητη και χαρακα, δηλαδη μονο ευθειες γραμμες και κυκλους. Οι αρχαιοι τα ελυσαν χρησιμοποιωντας και καμπυλες (οχι μονο κυκλους), ομως η αποδειξη οτι δεν μπορουν να επιλυθουν με ευθειες γραμμες και κυκλους αυστηρα ηρθε τον 19ο αιωνα, 2000 χρονια μετα.

    Αντιστοιχα στην φυσικη εχουν προκυψει αλλα θεματα οπως η ακτινα του πρωτονιου οπου την μετρησαν 4% μικροτερη απο οσο πιστευαν, η σταθερα της βαρυτητας οπου βγαινει καπως μεγαλυτερη, η κβαντικη διεμπλοκη κλπ.

    Αντιστοιχα η Θεωρια της Εξελιξης ειναι αποδεκτη απο την παγκοσμια επιστημονικη κοινοτητα, εαν καποια κενα συμπληρωθουν σε 5, σε 50 ή σε 500 χρονια λιγο σημασια εχει.
    "Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 02 Ιουν 2023, 12:56

    enaon έγραψε:
    02 Ιουν 2023, 12:26
    Saliveros έγραψε:
    02 Ιουν 2023, 12:16
    Πιστεύω ότι εννοεί πως η "ψυχή" είναι το Εγώ, με όλες του τις αναμνήσεις, εμπειρίeς, γνώσεις και, κυρίως, την αυτοσυνείδηση.
    Εγώ δίχως το Εγώ, είναι κάποιος τελείως άλλος.
    η εμπειρία και αυτοσυνείδηση δηλαδή παιζουν σφαλιαρες με τον πηζον μποτ;
    Το πηζουλόνι παίζει σφαλιάρες με τον εαυτό του.
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Άβαταρ μέλους
      Ζενίθεδρος
      Δημοσιεύσεις: 14533
      Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
      Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
      Επικοινωνία:

      Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 02 Ιουν 2023, 13:20

      Nostalgia έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 11:37
      Ζενίθεδρος έγραψε:
      01 Ιουν 2023, 20:53
      Nostalgia έγραψε:
      01 Ιουν 2023, 12:14


      Δεν ειναι απαραιτητο να γυρισεις σαν χρυσομυγα, μπορει να επιστρεψεις σαν ανθρωπος και να εχεις καποιες μνημες οταν εισαι σε νεαρη ηλικια φυσικα οπου ο εγκεφαλος/ψυχη δεν ειναι πλημμυρισμενος με πληροφοριες απο τη νεα ζωη. Τετοιες περιπτωσεις εχουν καταγραφει, μια περιπτωση που θυμαμαι ηταν ενα πιτσιρικι που ελεγε σε πολυ μικρη ηλικια οτι ηταν πιλοτος, θυμοταν και ονομα και τελικα οι γονεις το εψαξαν και βρηκαν οτι οντως ενας πιλοτος ειχε πεθανει στον 2ο ΠΠ στο συγκεκριμενο σημειο κλπ. Βοηθαει πολυ σε αυτο να υπαρχει τραγικος θανατος μιας και η καταγραφη γινεται πιο εντονη κατα πως φαινεται. Τωρα εαν επιστρεψουμε ως σκνιπες δεν ξερω να σου πω τι μνημες μπορει να εχουμε, μπορει να υπαρχει μνημη ως προηγουμενη σκνιπα, αλλα αυτο ειναι δυσκολο να αποδειχτει.

      Σκεψου ομως το αλλο, η ανεξηγητη αγαπη για διαφορα ζωα που δειχνουν ορισμενοι ανθρωποι ή αντιστοιχα η φοβια που μπορει να δειχνουν. Θα σου φερω ενα παραδειγμα, οταν η αδερφη μου παντρευτηκε και πηγε μονιμα στο Βερολινο, ανεβηκα σε καποια φαση να την δω, με πηγαν στο πατρικο του γαμπρου για δειπνο απο την πεθερα (ο πεθερος ειχε πεθανει), οταν μπηκα μεσα παρατηρησα αρκετα μικρα ξυλινα ελεφαντακια, χαυλιοδοντες, πινακες με ελεφαντες κλπ.

      Οταν ρωτησα τον γαμπρο μου "Τόττυ, γιατι εχετε τοσα πραγματα σχετικα με ελεφαντες" μου απαντησε οτι αρεσαν παρα πολυ στον πατερα του, οταν τον ρωτησα γιατι συγκεκριμενα οι ελεφαντες μου ειπε "δεν ξερω, αλλα γενικα ο πατερας μου "εμοιαζε" λιγο με ελεφαντες, ηταν 2.00 μετρα και πολυ ευσωμος, περπατουσε παρα πολυ αργα, οτι εκανε ηταν παντα με αργες κινησεις και ειχε τρομερη μνημη". Δεν εδωσα βαση φυσικα απλα το ανεσυρα απο τη μνημη μου μερικα χρονια μετα οταν διαβαζα για μετεμψυχωση κλπ.

      Πλεον παρατηρω τετοια πραγματα και εχω πετυχει για παραδειγμα γυναικα με μανια για τις αλεπουδες οπου εκτος απο πολυ καυλιαρα (ισως ειναι ασχετο) ειναι και εντελως πανουργα αλλα οχι με την κακη εννοια, αντιστοιχα εναν γνωστο που αγαπαει λυκους και καποιες αλλες περιπτωσεις οχι τοσο εντονες. Θα μου πεις, οτι αναλογα με το πως ειναι ο καθε ανθρωπος ισως επιλεγει και το αντιστοιχο ζωο, κατανοητο, αλλα το θεμα ειναι αλλο, οτι συνηθως ολοι αυτοι που εχουν μια "μανια" με καποιο ζωο, συνηθως την εχουν απο παιδικη ηλικια, οπου δεν γνωριζουν καλα τον εαυτο τους.

      Επισης καποια χαρακτηριστικα που μπορει να εχουν οι ανθρωποι μπορει να προερχονται απο προηγουμενες ζωες, εαν για παραδειγμα ησουν αντιλοπη στην σαβανα το πιο πιθανο ειναι στην επομενη ζωη σου να εισαι δειλος, εαν ησουν υαινα, να επιστρεψεις σαν καταπατητης αρπαγας και ρεμουλας κλπ.

      Θα σου πω και μια προσωπικη εμπειρια καπως κουφη, οταν παντρευτηκε η αδερφη μου πισω στο 2011 νομιζω, πηγε γαμηλιο ταξιδι Ταυλανδη/Φιλιππινες καπου εκει, τεσπα ενα ξημερωμα και ενω κοιμαμαι, κατα τις 5 το πρωι αρχιζω μεσα στον υπνο μου να φωναζω το ονομα της, με ξυπνησε η γυναικα και ρωτησε "τι εγινε;" δεν ξερω της ειπα "καλα ξανακοιμησου μου ειπε". Μετα απο κανα τριωρο που ξυπνησαμε και ανοιξαμε τηλεοραση ειδαμε οτι την ωρα που την φωναζα εκανε τσουναμι στο μερος που ηταν. Φυσικα η γυναικα μου φρικαρε τελειως και ακομα και τωρα αν στο πει ανατριχιαζει. Υπ'οψιν, οτι με την αδερφη μου αυτη ειμαστε διδυμα, δεν ξερω εαν παιζει και αυτο ρολο.


      Ισως υπαρχει κατι, ισως οχι, δεν ειναι κατι που μπορει να αποδειχτει, προσωπικα θα προτιμουσα να μην υπηρχε τιποτα, να γινομουν αστροσκονη και να χανομουν εντελως στην συμπαντικη αβυσσο, μετα θα προτιμουσα η μετεμψυχωση να γινοταν μονο απο ανθρωπο σε ανθρωπο, αλλα δυστυχως μαλλον δεν το γλυτωνουμε το κουνουπι....
      Η ψυχή δεν είναι απρόσωπη.
      Τι εννοεις φιλε;
      Ότι η πνευματική υπόσταση που έχουν τα έλλογα όντα, συμπεριλαμβανομένων των ανθρώπων, προϋποθέτει την ύπαρξη προσώπου. Χωρίς πρόσωπο δεν υπάρχει υπόσταση και τανάπαλιν. Η υπόσταση του κάθε ανθρώπου δεν αλλάζει ώστε να αλλάζει το πρόσωπό του κάθε φορά που θα μπαίνει η ψυχή του σε άλλο σώμα, ούτε εξαφανίζεται ώστε να μπορεί να μπαίνει σε απρόσωπα, άλογα όντα, όπως σκυλιά, γάτες, φίκους, αμοιβάδες κ.λ.π.
      Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
      ☦𓀢

      Άβαταρ μέλους
      Nostalgia
      Δημοσιεύσεις: 9510
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
      Phorum.gr user: Nostalgia

      Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 02 Ιουν 2023, 13:36

      Ζενίθεδρος έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 13:20
      Nostalgia έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 11:37
      Ζενίθεδρος έγραψε:
      01 Ιουν 2023, 20:53


      Η ψυχή δεν είναι απρόσωπη.
      Τι εννοεις φιλε;
      Ότι η πνευματική υπόσταση που έχουν τα έλλογα όντα, συμπεριλαμβανομένων των ανθρώπων, προϋποθέτει την ύπαρξη προσώπου. Χωρίς πρόσωπο δεν υπάρχει υπόσταση και τανάπαλιν. Η υπόσταση του κάθε ανθρώπου δεν αλλάζει ώστε να αλλάζει το πρόσωπό του κάθε φορά που θα μπαίνει η ψυχή του σε άλλο σώμα, ούτε εξαφανίζεται ώστε να μπορεί να μπαίνει σε απρόσωπα, άλογα όντα, όπως σκυλιά, γάτες, φίκους, αμοιβάδες κ.λ.π.
      Δηλαδη οτι μπορει να επανελθεις παλι ως Ζενιθεδρος ή οτι δεν υπαρχει μετεμψυχωση καθολου; Καποια χαρακτηριστικα σιγουρα τα κουβαλαμε, αλλα πολλα απο αυτα που θεωρουμε οτι μας καθοριζουν ως υποσταση ειναι εξωγενεις παραγοντες, ειτε μεσα απο την οικογενεια, ειτε απο την κοινωνια, αυτες θεωρω οτι ειναι πληροφοριες που απλα δεν μεταφερονται. Εαν καταλαβα καλα οτι εννοεις αυτο.
      "Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

      Άβαταρ μέλους
      Λοξίας
      Δημοσιεύσεις: 6687
      Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
      Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

      Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 02 Ιουν 2023, 14:07

      student έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 00:57
      SpoilerShow
      Λοξίας έγραψε:
      01 Ιουν 2023, 18:12
      Befaios έγραψε:
      01 Ιουν 2023, 01:30


      Δώστα λοιπόν να τα θαυμάσει όλος ο κόσμος, γιατί δεν τα δίνεις...;
      Διότι ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά μου.


      ...

      Εδώ πάει το ΤΕΛΟΣ φίλε...αν έχετε τα ούμπαλα πηγαίνετε να καταρρίψετε την Θ.τ.Ε εκεί που πρέπει και να μην κάνετε τους μάγκες στα φόρα.
      Να την καταρίψετε με πράξεις και ΟΧΙ με λόγια... διότι από λόγια, μας έχει χορτάσει η Παγώνα...

      ΤΕΛΟΣ!

      Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ο ίδιος άνθρωπος που τη μια στιγμή δηλώνει ότι
      Η Λογική λέει: Ο καταθέτων την θετική δήλωση φέρει και το βάρος της απόδειξης.
      ...Την θετική! Αυτό είναι δεδομένο.

      Συνεπώς, ... η δικη μου άρνηση ..., δεν με υποχρεώνει σε απόδειξη.
      την επόμενη στιγμή αρνείται να καταθέσει τα όποια επιστημονικά τεκμήρια αποδεικνύουν ότι η θεωρία που θετικά στηρίζει είναι αληθής (πέραν του το λένε όλοι οι επιστήμονες) γιατί δεν είναι η δουλειά του και επιπλέον απαιτεί και από τον φέροντα την αρνητική δήλωση να φέρει εκείνος τις αποδείξεις για να καταρρίψει τη θετική.
      Ναι, δεν το καταλαβαίνεις διότι:
      Εγώ ΔΕΝ είμαι εξελικτικός βιολόγος, γενετιστής, ανθρωπολόγος ή παλαιοντολόγος, ώστε να θυμάμαι "απ' έξω" ένα ένα τα στοιχεία που τεκμηριώνουν την Θ.τ.Ε.
      Απλώς διαβάζω όσα πιο πολλά (σοβαρά) βιβλία μπορώ για διάφορους επιστημονικούς τομείες και έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα.
      Αυτό δεν κάνουν οι περισσότεροι που δεν έχουν σπουδάσει έναν επιστημονικό κλάδο;
      Έτσι λοιπόν, τα μέχρι στιγμής στοιχεία δείχνουν πως η Θ.τ.Ε καλά κρατεί. Δεν έχει μπορέσει κανείς να την καταρρίψει.
      Εκεί βασίζομαι και εγώ (και όλοι οι άλλοι βέβαια) και ζητώ από εσάς:
      Αφού έχετε αποδείξεις πως δεν ισχύει, γιατί δεν πάτε σε ένα παγκόσμιο συνέδριο για την Θ.τ.Ε., ώστε να σας προτείνουν για Νόμπελ;
      Δεν διδάσκεται κάτι σε ΟΛΑ τα πανεπιστήμια του κόσμου, αν είναι πατάτα. Προσπάθησε να το καταλάβεις (και εσύ)!

      Αλλά εδω, έχεις καταλάβει λάθος το υπογραμμισμένο και δεν θα καταλάβεις λάθος τι έχω δηλώσει εγώ;


      Ρώτησέ με πως αποδεικνύονται τα συμπεράσμτα του δικού μου πεδίου και θα σου απαντήσω αμέσως.

      Άβαταρ μέλους
      Λοξίας
      Δημοσιεύσεις: 6687
      Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
      Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

      Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 02 Ιουν 2023, 14:11

      ΓΑΛΗ έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 12:19
      SpoilerShow
      student έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 00:57
      Λοξίας έγραψε:
      01 Ιουν 2023, 18:12


      Διότι ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά μου.


      ...

      Εδώ πάει το ΤΕΛΟΣ φίλε...αν έχετε τα ούμπαλα πηγαίνετε να καταρρίψετε την Θ.τ.Ε εκεί που πρέπει και να μην κάνετε τους μάγκες στα φόρα.
      Να την καταρίψετε με πράξεις και ΟΧΙ με λόγια... διότι από λόγια, μας έχει χορτάσει η Παγώνα...

      ΤΕΛΟΣ!


      Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ο ίδιος άνθρωπος που τη μια στιγμή δηλώνει ότι
      Η Λογική λέει: Ο καταθέτων την θετική δήλωση φέρει και το βάρος της απόδειξης.
      ...Την θετική! Αυτό είναι δεδομένο.

      Συνεπώς, ... η δικη μου άρνηση ..., δεν με υποχρεώνει σε απόδειξη.
      την επόμενη στιγμή αρνείται να καταθέσει τα όποια επιστημονικά τεκμήρια αποδεικνύουν ότι η θεωρία που θετικά στηρίζει είναι αληθής (πέραν του το λένε όλοι οι επιστήμονες) γιατί δεν είναι η δουλειά του και επιπλέον απαιτεί και από τον φέροντα την αρνητική δήλωση να φέρει εκείνος τις αποδείξεις για να καταρρίψει τη θετική.
      Κάνε την αντίστοιχη προσαρμογή στις πολιτικές ιδεολογίες.
      Κούκου...
      ΟΥΤΕ πολιτικά είμαι ιδεολογικά κολλημένος κάπου, ΟΥΤΕ αθλητικά.
      Και αν και εσύ "καταρρίπτεις" την Θ.τ.Ε, πάρε σειρά 7 και περίμενε...τώρα την καταρρίπτουν άλλοι...

      Άβαταρ μέλους
      ΓΑΛΗ
      Δημοσιεύσεις: 69616
      Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

      Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιουν 2023, 14:14

      Λοξίας έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 14:11
      ΓΑΛΗ έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 12:19
      SpoilerShow
      student έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 00:57



      Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ο ίδιος άνθρωπος που τη μια στιγμή δηλώνει ότι



      την επόμενη στιγμή αρνείται να καταθέσει τα όποια επιστημονικά τεκμήρια αποδεικνύουν ότι η θεωρία που θετικά στηρίζει είναι αληθής (πέραν του το λένε όλοι οι επιστήμονες) γιατί δεν είναι η δουλειά του και επιπλέον απαιτεί και από τον φέροντα την αρνητική δήλωση να φέρει εκείνος τις αποδείξεις για να καταρρίψει τη θετική.
      Κάνε την αντίστοιχη προσαρμογή στις πολιτικές ιδεολογίες.
      Κούκου...
      ΟΥΤΕ πολιτικά είμαι ιδεολογικά κολλημένος κάπου, ΟΥΤΕ αθλητικά.
      Και αν και εσύ "καταρρίπτεις" την Θ.τ.Ε, πάρε σειρά 7 και περίμενε...τώρα την καταρρίπτουν άλλοι...
      Από πού προέκυψε ότι ήταν προσωπική αναφορά σε σένα;

      Μια γενικότητα που αφορά στο πως αντιλαμβάνεται ο καθένας τις έννοιες, αναφέρω.

      Δηλαδή στο χ πλαίσιο τη "λογική" και στο ψ πλαίσιο τη "μεταφυσική" θεώρηση των πραγμάτων.

      Αναφορικά δε με το μπολντ, κατάρριψη μπορεί να παίξει μόνον από όσους έχουν απεξαρτηθεί πλήρως από τις 'μεταφυσικές" ερμηνείες. :lol:
      Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 02 Ιουν 2023, 14:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
      Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

      Άβαταρ μέλους
      Λοξίας
      Δημοσιεύσεις: 6687
      Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
      Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

      Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 02 Ιουν 2023, 14:15

      Nostalgia έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 12:46
      SpoilerShow
      student έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 00:57
      Λοξίας έγραψε:
      01 Ιουν 2023, 18:12


      Διότι ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά μου. ... Εδώ πάει το ΤΕΛΟΣ φίλε...αν έχετε τα ούμπαλα πηγαίνετε να καταρρίψετε την Θ.τ.Ε εκεί που πρέπει και να μην κάνετε τους μάγκες στα φόρα.Να την καταρίψετε με πράξεις και ΟΧΙ με λόγια... διότι από λόγια, μας έχει χορτάσει η Παγώνα... ΤΕΛΟΣ!

      Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ο ίδιος άνθρωπος που τη μια στιγμή δηλώνει ότι
      Η Λογική λέει: Ο καταθέτων την θετική δήλωση φέρει και το βάρος της απόδειξης. ...Την θετική! Αυτό είναι δεδομένο. Συνεπώς, ... η δικη μου άρνηση ..., δεν με υποχρεώνει σε απόδειξη.
      την επόμενη στιγμή αρνείται να καταθέσει τα όποια επιστημονικά τεκμήρια αποδεικνύουν ότι η θεωρία που θετικά στηρίζει είναι αληθής (πέραν του το λένε όλοι οι επιστήμονες) γιατί δεν είναι η δουλειά του και επιπλέον απαιτεί και από τον φέροντα την αρνητική δήλωση να φέρει εκείνος τις αποδείξεις για να καταρρίψει τη θετική.

      Οχι απαραιτητα, στην επιστημη αυτο ειναι κατι που συμβαινει, δηλαδη να δεχομαστε θεωρηματα/εικασιες που ακομα δεν εχουν αποδειχθει, ετσι για 100+ χρονια ειχαμε την εικασια του Πουανκαρε, που ομως απεδειξε ο Ρωσος Περελμαν.

      Η εικασια του Ριμαν που ειναι "αλυτη" εδω και 150 χρονια, το τελευταιο θεωρημα του Φερμα (υποθεση Φερμά) που απο το 1637 καταφεραν να το λυσουν το 1995 οι Γουαιλς και Τειλορ, τα 23 προβληματα του Χιλμπερτ που μεχρι στιγμης εχουν επιλυθει τα 10

      Απο την αρχαιοτητα ειχαμε 3 προβληματα, τον τετραγωνισμο του κυκλου, τον διπλασιασμο του κυβου και την τριχοτομηση της γωνιας, μονο χρησιμοποιώντας διαβητη και χαρακα, δηλαδη μονο ευθειες γραμμες και κυκλους. Οι αρχαιοι τα ελυσαν χρησιμοποιωντας και καμπυλες (οχι μονο κυκλους), ομως η αποδειξη οτι δεν μπορουν να επιλυθουν με ευθειες γραμμες και κυκλους αυστηρα ηρθε τον 19ο αιωνα, 2000 χρονια μετα.

      Αντιστοιχα στην φυσικη εχουν προκυψει αλλα θεματα οπως η ακτινα του πρωτονιου οπου την μετρησαν 4% μικροτερη απο οσο πιστευαν, η σταθερα της βαρυτητας οπου βγαινει καπως μεγαλυτερη, η κβαντικη διεμπλοκη κλπ.

      Αντιστοιχα η Θεωρια της Εξελιξης ειναι αποδεκτη απο την παγκοσμια επιστημονικη κοινοτητα, εαν καποια κενα συμπληρωθουν σε 5, σε 50 ή σε 500 χρονια λιγο σημασια εχει.
      Έτσι Κορώνα μου...
      ...μακάρι να τα είχαμε τέτοια "αντιληπτική προσαρμοστικότητα" και οι της αντιπέρα όχθης.
      :wave:

      Άβαταρ μέλους
      Antares
      Δημοσιεύσεις: 7877
      Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
      Phorum.gr user: Ακταία

      Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Ιουν 2023, 14:18

      Oι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν ότι δεν επιτρέπει η Θέμις την μετενσάρκωση σε ζώο, φυτό. Αλλά αν η Θέμις, η προσωποποίηση της δικαιοσύνης, έχει παραγκωνιστεί και ένοχοι δεν έχουν οδηγηθεί σε δίκη στον κόσμο μας, νομίζω ότι τότε υπάρχει η μετενσάρκωση σε ζώο, φυτό. Πρέπει να γνώριζαν την κινεζική φιλοσοφία.

      Άβαταρ μέλους
      AlienWay
      Δημοσιεύσεις: 23069
      Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
      Phorum.gr user: AlienWay

      Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 02 Ιουν 2023, 14:19

      Η ανθρωπότητα θα πρέπει να φροντίσει ώστε τουλάχιστον να υπάρχει ζωή ΠΡΙΝ τον θάνατο.
      Ζούμε σε μια οικονομία.

      Άβαταρ μέλους
      Nostalgia
      Δημοσιεύσεις: 9510
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
      Phorum.gr user: Nostalgia

      Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 02 Ιουν 2023, 15:06

      Λοξίας έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 14:15
      Nostalgia έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 12:46
      SpoilerShow
      student έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 00:57



      Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ο ίδιος άνθρωπος που τη μια στιγμή δηλώνει ότι την επόμενη στιγμή αρνείται να καταθέσει τα όποια επιστημονικά τεκμήρια αποδεικνύουν ότι η θεωρία που θετικά στηρίζει είναι αληθής (πέραν του το λένε όλοι οι επιστήμονες) γιατί δεν είναι η δουλειά του και επιπλέον απαιτεί και από τον φέροντα την αρνητική δήλωση να φέρει εκείνος τις αποδείξεις για να καταρρίψει τη θετική.

      Οχι απαραιτητα, στην επιστημη αυτο ειναι κατι που συμβαινει, δηλαδη να δεχομαστε θεωρηματα/εικασιες που ακομα δεν εχουν αποδειχθει, ετσι για 100+ χρονια ειχαμε την εικασια του Πουανκαρε, που ομως απεδειξε ο Ρωσος Περελμαν.

      Η εικασια του Ριμαν που ειναι "αλυτη" εδω και 150 χρονια, το τελευταιο θεωρημα του Φερμα (υποθεση Φερμά) που απο το 1637 καταφεραν να το λυσουν το 1995 οι Γουαιλς και Τειλορ, τα 23 προβληματα του Χιλμπερτ που μεχρι στιγμης εχουν επιλυθει τα 10

      Απο την αρχαιοτητα ειχαμε 3 προβληματα, τον τετραγωνισμο του κυκλου, τον διπλασιασμο του κυβου και την τριχοτομηση της γωνιας, μονο χρησιμοποιώντας διαβητη και χαρακα, δηλαδη μονο ευθειες γραμμες και κυκλους. Οι αρχαιοι τα ελυσαν χρησιμοποιωντας και καμπυλες (οχι μονο κυκλους), ομως η αποδειξη οτι δεν μπορουν να επιλυθουν με ευθειες γραμμες και κυκλους αυστηρα ηρθε τον 19ο αιωνα, 2000 χρονια μετα.

      Αντιστοιχα στην φυσικη εχουν προκυψει αλλα θεματα οπως η ακτινα του πρωτονιου οπου την μετρησαν 4% μικροτερη απο οσο πιστευαν, η σταθερα της βαρυτητας οπου βγαινει καπως μεγαλυτερη, η κβαντικη διεμπλοκη κλπ.

      Αντιστοιχα η Θεωρια της Εξελιξης ειναι αποδεκτη απο την παγκοσμια επιστημονικη κοινοτητα, εαν καποια κενα συμπληρωθουν σε 5, σε 50 ή σε 500 χρονια λιγο σημασια εχει.
      Έτσι Κορώνα μου...
      ...μακάρι να τα είχαμε τέτοια "αντιληπτική προσαρμοστικότητα" και οι της αντιπέρα όχθης.
      :wave:
      Δεν ειμαι ουτε αθεος ουτε αθρησκος, ομως να απορριπτεις την επιστημη στηριζομενος σε θεολογικα βιβλια ειναι τραγικο.

      Καλησπερα Κορωνα!

      :wave:
      "Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

      Άβαταρ μέλους
      ΓΑΛΗ
      Δημοσιεύσεις: 69616
      Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

      Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιουν 2023, 15:16

      Antares έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 14:18
      Oι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν ότι δεν επιτρέπει η Θέμις την μετενσάρκωση σε ζώο, φυτό. Αλλά αν η Θέμις, η προσωποποίηση της δικαιοσύνης, έχει παραγκωνιστεί και ένοχοι δεν έχουν οδηγηθεί σε δίκη στον κόσμο μας, νομίζω ότι τότε υπάρχει η μετενσάρκωση σε ζώο, φυτό. Πρέπει να γνώριζαν την κινεζική φιλοσοφία.
      Διάβασε το μύθο του Απόλλωνα και της Δάφνης.

      Και τις διφυείς απεικονίσεις θεών, ημίθεων και ηρώων στην ελληνική και όχι μόνον μυθολογία.
      Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

      Απάντηση


      • Παραπλήσια Θέματα
        Απαντήσεις
        Προβολές
        Τελευταία δημοσίευση

      Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

      Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών