Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 07 Ιουν 2023, 19:39

student έγραψε:
07 Ιουν 2023, 19:31
Υποθέτω δηλαδή οτι τα δικά μου προσωπικά βιώματα που έχω νιώσει σε ανύποπτες στιγμές και που ήταν και κάτι παραπάνω από μια απλά ιδιαίτερη αίσθηση έξω από τετριμμένα αυτού του κόσμου, τα απαξιώνεις μιας και αρκετές φορές δεν έχουν προκύψει ούτε κατά την παρακολούθηση της θείας λειτουργίας, ούτε κατά το διάβασμα κάποιων προσευχών, ούτε με την επανάληψη της λεγόμενης ευχής? Ή πχ τα βιώματα των παιδιών μου σε ηλικίες που τα τυπικά που απαριθμείς ήταν εντελώς εκτός δυνατοτήτων να προσεγγίσουν, ούτε αυτά υφίστανται?

Μην γίνεσαι τυπολάτρης αδελφέ. Παίξε το αγώνισμα όπως επιλέγεις, απόκλεισε το εαυτό σου από ότι θες, ακολούθα όποια λίστα τυπικών επιλέξεις, ευλογημένα να είναι αν σε ενδυναμώνουν...αλλά μην απαξιώνεις το "ἐν πνεύματι καὶ ἀληθείᾳ" του πλησίον σου και μην προσπαθείς να του επιβάλεις τυπικούς κανόνες. Δεν είσαι εσύ αυτός που θα αποφασίσει με ποιον θα "παίξει" ο Κύριος και με ποιες προϋποθέσεις προπόνησης.
Άκου να δεις, δεν ξέρω τι βίωσες και σε τι επιλέχτηκες, αλλά στο ορθόδοξο δόγμα δεν κάνει ο καθένας ότι νομίζει. Αυτό λένε οι πατέρες αυτό ακολουθώ και εγώ.
Αυτά που βίωσες μπορεί να είναι σημάδι να μπεις μέσα στο χώρο, όχι για να κάνεις ότι θέλεις.
Ο Χριστός είχε πει ««ο τρώγων μου την σάρκα και πίνων μου το αίμα εν εμοί μένει καγώ εν αυτώ». Χωρίς την συγκατάθεση του πνευματικού κανένας δεν έχει δικαίωμα όμως να κοινωνήσει.
Ούτε μπορεί ποτέ να αποξιωθεί η θεία λειτουργία από κάποιον ορθόδοξο.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 08 Ιουν 2023, 00:12

Υπαρχει ναι. Ειναι ολα εδω μπροστα μας. Χιλιαδες ανθρωποι στο διαδυκτιο που περιγραφουν τις δικες τους επιθανατιες εμπειριες, παιδια που μιλανε για αλλες ζωες, βιωματα αγιων, θαυματα, πραγματα αδυνατα να εξηγηθουν με αλλους τροπους, μεχρι και διαμεσοι πνευματιστες με πληροφοριες που δεν ειναι δυνατον να εχουν. Αλλο το αν δεν θελουμε να το δουμε, αλλο το αν αλλαζει τη βολικη αντιληψη που εχουμε για τον κοσμο. Τα δεδομενα παντως υπαρχουν, δεν αποτελουν αποδειξεις με την στενη εννοια του ορου αλλα συνθετουν ενα αναριθμητο ποταμι ισχυρων ενδειξεων. Εχει πολυ σοβαρους ανθρωπους και επιστημονες που μελετουν τις NDEs εδω και δεκαετιες.

https://med.virginia.edu/perceptual-stu ... nces-ndes/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιουν 2023, 01:01

BILLO έγραψε:
08 Ιουν 2023, 00:12
Υπαρχει ναι. Ειναι ολα εδω μπροστα μας. Χιλιαδες ανθρωποι στο διαδυκτιο που περιγραφουν τις δικες τους επιθανατιες εμπειριες, παιδια που μιλανε για αλλες ζωες, βιωματα αγιων, θαυματα, πραγματα αδυνατα να εξηγηθουν με αλλους τροπους, μεχρι και διαμεσοι πνευματιστες με πληροφοριες που δεν ειναι δυνατον να εχουν. Αλλο το αν δεν θελουμε να το δουμε, αλλο το αν αλλαζει τη βολικη αντιληψη που εχουμε για τον κοσμο. Τα δεδομενα παντως υπαρχουν, δεν αποτελουν αποδειξεις με την στενη εννοια του ορου αλλα συνθετουν ενα αναριθμητο ποταμι ισχυρων ενδειξεων. Εχει πολυ σοβαρους ανθρωπους και επιστημονες που μελετουν τις NDEs εδω και δεκαετιες.

https://med.virginia.edu/perceptual-stu ... nces-ndes/
Ζούμε μέσα σε ένα σώμα υλικό.
Αλλά τι σχέση μπορεί να έχει το υλικό σώμα με το άυλο πνεύμα?
Είναι δύο διαφορετικές οντότητες ύλη και πνεύμα αλλά για κάποιο διάστημα συνυπάρχουν.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 08 Ιουν 2023, 08:48

axilmar έγραψε:
07 Ιουν 2023, 11:44
Στην Ενοτητα 4 μιλαει για την Εξελιξη. Δεν ξερω εαν εχει καποια αποδειξη για την Εξελιξη σε αυτην την ενοτητα. Αλλα αμα δεν εχει, τι σημαινει αυτο, οτι δεν υπαρχει αποδειξη για την ΘτΕ;
Αν σε έγκριτο επιστημονικό βιβλίο δεν βρίσκεις ΜΙΑ απόδειξη των σχετικών ισχυρισμών, αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίσει λιγουλάκι, δεν νομίζεις;
axilmar έγραψε:
07 Ιουν 2023, 11:44
Ανοιξε τα ματακια σου στο talkorigins.org και θα καταλαβεις.
Όπως σου είπα, το έχω ήδη ψάξει το θέμα και έχω τα στοιχεία. Η εξέλιξη είναι απλή φαντασία. Μη μας το παίζεις λοιπόν ιστορία όταν δεν έχεις ανοίξει βιβλίο.
axilmar έγραψε:
07 Ιουν 2023, 11:44
Και βεβαια οταν καποιος σας πει οτι υπαρχει αποδειξη οτι δεν υπαρχει θεος, μουγκα στην στρουγκα...
Αυτό αγαπητέ λέγεται ΕΚΘΕΣΗ ΙΔΕΩΝ, όχι απόδειξη. Αλλά όταν δεν ξέρεις τι είναι καν απόδειξη, αναμενόμενο να πιστεύεις σε παραμύθια.
seismic έγραψε:
08 Ιουν 2023, 01:01
Είναι δύο διαφορετικές οντότητες ύλη και πνεύμα αλλά για κάποιο διάστημα συνυπάρχουν.
ΛΑΘΟΣ. Ύλη και πνεύμα είναι ένα και το αυτό. Με αυτό συμφωνεί και η κβαντομηχανική, η πλέον έγκριτη θεωρία της φυσικής.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF ... F%8C%CF%82
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7147
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 08 Ιουν 2023, 09:09

BILLO έγραψε:
08 Ιουν 2023, 00:12
Υπαρχει ναι. Ειναι ολα εδω μπροστα μας. Χιλιαδες ανθρωποι στο διαδυκτιο που περιγραφουν τις δικες τους επιθανατιες εμπειριες, παιδια που μιλανε για αλλες ζωες, βιωματα αγιων, θαυματα, πραγματα αδυνατα να εξηγηθουν με αλλους τροπους, μεχρι και διαμεσοι πνευματιστες με πληροφοριες που δεν ειναι δυνατον να εχουν.
Θα σου πουνε πως αυτά ειναι μουφες, φαντασίες στο μυαλό τους.

Τώρα απο την άλλη θαύματα γίνονται, αλλά όχι σε όλους και παντου.

Ο Χριστος έκανε θαύματα και πάλι πολλοι δεν τον πίστεψαν. Επιπλέον άλλοι φοβήθηκαν κιολας απο αυτά τα θαύματα του Ιησου, αυτοί πρέπει να ήταν και αυτόπτες, γιατι ήταν πράματα ανεξήγητα με βάση την κοινή λογική. Να ξέρεις τώρα εναν ανθρωπο δέκα χρονια πως κινιεται μόνο με καροτσάκι και να ρθει κάποιος και με δυο λέξεις να τον κάνει να περπατάει σαν να μην ειχε τίποτα. Και σήμερα να συμβεί αυτο πολλοί θα φοβηθούνε γιατι ειναι κατι που δεν εξηγιεται με επιστημονικους όρους. Οσο περισσοτερο διαβάζει κάποιος την Βιβλο τοσο περισσοτερο κατανοει πως αυτά που γράφονται εκει μέσα εχουνε λογική. Ειναι λογικος ο φοβος προς το υπερφυσικό. Δεν επιλέχθηκαν τυχαία τα βιβλια της Παλαιας και Καινης Διαθήκης και όσα γράγονται εκει μέσα.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 08 Ιουν 2023, 11:31

Befaios έγραψε:
07 Ιουν 2023, 18:35
axilmar έγραψε:
07 Ιουν 2023, 11:33
Μια απλη ερωτηση θα σου κανω (την οποια ξερω οτι θα αποφυγεις να απαντησεις, οπως κανετε παντα εσεις οι ενθεοι):

Ο θεος δρα τυχαια ή βασει σχεδιου;
Αυτή την ερώτηση δεν ξέρω γιατί την κάνεις και γιατί είναι σημαντική για σένα.
Δεν έχω εμπειρική γνώση του Θεού για να ξέρω πως ακριβώς διεργάζεται, αλλά ο Θεός είναι απερίγραπτος και ακατανόητος για όλους, μόνο μερικές από τις πλευρές του βλέπουμε.

Ο Ντοστογέφσκι είχε πει ότι ακόμα και αν του αποδεικνύανε ότι δεν υπάρχει ο Χριστός, αυτός θα προτιμούσε να πιστεύει σε αυτόν, παρά στην (υποτιθέμενη) αλήθεια ότι δεν υπάρχει.
Ο Θεός δεν αποδεικνύεται, αλλἀ αποκαλύπτεται μέσω της θείας χάρης και βίωσης. Έχουν μιλήσει άπειρες φορές οι πατέρες της εκκλησίας για αυτή τη χάρη που πρέπει να νιώσει κάποιος. Και προσωπικά έχω νιώσει έστω και λίγο σε ανύποπτες στιγμές, κάποια ιδιαίτερη αίσθηση η οποία είναι έξω από τα τετριμμένα του κόσμου αυτού.
Αυτό γίνεται με την παρακολούθηση της θείας λειτουργίας, με το διάβασμα κάποιων προσευχών και με την λεγόμενη ευχή.
Όλος ο προσανατολισμός είναι πάνω σε αυτό και τέλος, τρανό παράδειγμα ο Σιλουανός ο Αθωνίτης.
Αν δεν νιώθεις κάτι, τότε κάτι δεν λειτουργεί και δεν πάει καλά.

Εσύ από την πλευρά σου περηφανεύεσαι για μια ιδέα που δεν έχει κανένα νόημα. Ακόμα και με την δική σου προοπτική αυτό που έχει σημασία τελικά είναι να είναι κανείς πιο ευτυχισμένος, όχι να ξέρει τι ισχύει γιατί αν δεν υπάρχει Θεός, τότε μάταια το έμαθες και δεν σε βάζει σε πλεονεκτικότερη θέση από κάποιον ένθεο.
Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από πολλά πράγματα μέσα στην ένθεη αντίληψη σε σχέση με αυτά που βλέπω γύρω μου. Ακόμα και λάθος να είμαι πέρασα πάρα πολύ ωραία.
Είναι κομπλεξικό να θες να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει Θεός από τη στιγμή που αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν σε αναβαθμίζει σε τίποτα ουσιαστικό.
Ούτε είσαι σοφότερος από τον Γκάντι ή από τον Σωκράτη ή από άλλους σοφούς που πίστευαν στο θείο.
Μπλα μπλα μπλα κλασικη αποφυγη της απαντησης.

Απλη ειναι η ερωτηση, ο θεος δρα με τυχαιοτητα, ναι η οχι;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 08 Ιουν 2023, 11:34

Καβαλάρης έγραψε:
08 Ιουν 2023, 08:48
Αν σε έγκριτο επιστημονικό βιβλίο δεν βρίσκεις ΜΙΑ απόδειξη των σχετικών ισχυρισμών, αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίσει λιγουλάκι, δεν νομίζεις;
Μιλας για ενα μονο βιβλιο. Δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα απο ενα βιβλιο μονο.
Καβαλάρης έγραψε:
08 Ιουν 2023, 08:48
Όπως σου είπα, το έχω ήδη ψάξει το θέμα και έχω τα στοιχεία. Η εξέλιξη είναι απλή φαντασία. Μη μας το παίζεις λοιπόν ιστορία όταν δεν έχεις ανοίξει βιβλίο.
Ασε ρε μεγαλε. Τιποτα δεν εχεις. Ποσταρε τα εδω εαν εισαι μαγκας τοτε, να τα δουμε και εμεις.
Καβαλάρης έγραψε:
08 Ιουν 2023, 08:48
Αυτό αγαπητέ λέγεται ΕΚΘΕΣΗ ΙΔΕΩΝ, όχι απόδειξη. Αλλά όταν δεν ξέρεις τι είναι καν απόδειξη, αναμενόμενο να πιστεύεις σε παραμύθια.
Προφανως ουτε καν αποδειξη δεν ξερεις τι ειναι.
Καβαλάρης έγραψε:
08 Ιουν 2023, 08:48
seismic έγραψε:
08 Ιουν 2023, 01:01
Είναι δύο διαφορετικές οντότητες ύλη και πνεύμα αλλά για κάποιο διάστημα συνυπάρχουν.
ΛΑΘΟΣ. Ύλη και πνεύμα είναι ένα και το αυτό. Με αυτό συμφωνεί και η κβαντομηχανική, η πλέον έγκριτη θεωρία της φυσικής.
Δεν μπορει να εισαι τοσο ασχετος...η κβαντομηχανικη δεν λεει τιποτε για 'πνευμα'. Ελεος δλδ!!!

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 08 Ιουν 2023, 13:10

axilmar έγραψε:
08 Ιουν 2023, 11:31
Μπλα μπλα μπλα κλασικη αποφυγη της απαντησης.

Απλη ειναι η ερωτηση, ο θεος δρα με τυχαιοτητα, ναι η οχι;
Σου απάντησα πως δεν ξέρω, βέβαια τυχαίο και Θεός δεν συμβαδίζεται.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιουν 2023, 15:22

Καβαλάρης έγραψε:
08 Ιουν 2023, 08:48
axilmar έγραψε:
07 Ιουν 2023, 11:44
Στην Ενοτητα 4 μιλαει για την Εξελιξη. Δεν ξερω εαν εχει καποια αποδειξη για την Εξελιξη σε αυτην την ενοτητα. Αλλα αμα δεν εχει, τι σημαινει αυτο, οτι δεν υπαρχει αποδειξη για την ΘτΕ;
Αν σε έγκριτο επιστημονικό βιβλίο δεν βρίσκεις ΜΙΑ απόδειξη των σχετικών ισχυρισμών, αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίσει λιγουλάκι, δεν νομίζεις;
axilmar έγραψε:
07 Ιουν 2023, 11:44
Ανοιξε τα ματακια σου στο talkorigins.org και θα καταλαβεις.
Όπως σου είπα, το έχω ήδη ψάξει το θέμα και έχω τα στοιχεία. Η εξέλιξη είναι απλή φαντασία. Μη μας το παίζεις λοιπόν ιστορία όταν δεν έχεις ανοίξει βιβλίο.
axilmar έγραψε:
07 Ιουν 2023, 11:44
Και βεβαια οταν καποιος σας πει οτι υπαρχει αποδειξη οτι δεν υπαρχει θεος, μουγκα στην στρουγκα...
Αυτό αγαπητέ λέγεται ΕΚΘΕΣΗ ΙΔΕΩΝ, όχι απόδειξη. Αλλά όταν δεν ξέρεις τι είναι καν απόδειξη, αναμενόμενο να πιστεύεις σε παραμύθια.
seismic έγραψε:
08 Ιουν 2023, 01:01
Είναι δύο διαφορετικές οντότητες ύλη και πνεύμα αλλά για κάποιο διάστημα συνυπάρχουν.
ΛΑΘΟΣ. Ύλη και πνεύμα είναι ένα και το αυτό. Με αυτό συμφωνεί και η κβαντομηχανική, η πλέον έγκριτη θεωρία της φυσικής.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF ... F%8C%CF%82
Η κλασική φυσική είναι μέρος του σύμπαντος αλλά δεν είναι το όλον. Η κβαντομηχανική δεν είναι φυσική.
Ο άνθρωπος κοιτάει πάντα προς τα έξω χωρίς να εξετάζει το μέσα του.
Υπάρχουν ερωτήματα που μας απασχολούν αλλά δεν τα θέτουμε γιατί είναι καλά κριμένα και σιγά σιγά βγαίνουν. Ένα από αυτά τα ερωτήματα είναι αν η φυσική μπορεί να συναντηθεί και να συμφωνήσει με την μεταφυσική.
Η φυσική δεν συμφωνεί ότι μπορούν να συναντηθούν κάπου. Αντίθετα η κβαντομηχανική λέει το αντίθετο. Η κβαντομηχανική σε διαφορά από την κλασική φυσική λέει ότι δεν υπάρχει πραγματικότητα παρά μόνον αν ο παρατηρητής αν η συνειδητότητα ας το πούμε ο νους δεν λάβει μέρος στο φαινόμενο.
Δηλαδή το φαινόμενο δεν είναι μόνο του αλλά έχει να κάνει με τον παρατηρητή. Βασικά το σύμπαν δεν θα υπήρχε αν δεν υπήρχαμε εμείς να το παρατηρούμε. Ή τουλάχιστον δεν μπορείς να αποκόψεις τον παρατηρητή από το σύμπαν.
Έχουμε την λανθασμένη εντύπωση πολλές φορές για πολλά πράγματα διότι εκεί μας πάνε οι αισθήσεις οι οποίες μας λένε ότι το σύμπαν είναι κλασικό, δηλαδή είναι εξωτερικό έχει αρχή... αλλά η πραγματικότητα που δεν βλέπουμε ( αυτό που βάζουμε κάτω από το χαλί ) είναι ότι ο χώρος είναι άπειρος ο χρόνος είναι άπειρος και δεν έχει καμία σχέση με την θεωρεία της σχετικότητας.
Το άπειρο ξεπερνά ακόμα και την φαντασία μας.
Η κβαντομηχανική έρχεται σήμερα και μας λέει ότι αν δεν είναι όλα αυτά 100% λάθος τότε δεν αντιπροσωπεύουν την ολική αλήθεια. Είναι εν μέρη σωστά. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι δύο αυτοί πόλοι δεν θα συναντηθούν. Πως θα συναντηθούν?... με την συμπληρωματικότητα. Η κλασική φυσική είναι μέρος του σύμπαντος αλλά δεν είναι το όλον.
1) Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ούτε καν ύλη. Η ενέργεια δημιουργεί και την ύλη και κινεί τα πάντα και η πληροφορία δημιουργεί την σκέψη μας. Αυτό που αποκαλείς ύλη είναι συμπυκνωμένη ενέργεια
2) η ενέργεια μεταφέρετε από την ύλη, ( αφού και η ύλη ενέργεια είναι ) αλλά μεταφέρεται και χωρίς την ύλη π.χ ηλεκτρομαγνητικά κύματα φωτός
τα οποία αν και δεν έχουν μάζα διαθέτουν θερμική ενέργεια και δεν υπακούν στον νόμο του Νεύτωνα. Οπότε η ενέργεια είναι άυλη και το κυριότερο αλλάζει μορφές αλλά δεν χάνεται. Η ενέργεια για εμένα μαζί με την πληροφορία είναι οι δυνάμεις που συγκροτούν το πνεύμα.
Τα πάντα έχουν ενέργεια ακόμα και το κενό. Όμως κανένας δεν ξέρει από που προέρχεται η ενέργεια ούτε καν ξέρουμε πως δημιουργείτε η ύλη.
Αν δεν ξέρουμε τα βασικά πως μιλάμε για την ύπαρξη? Είναι νοητικά καθυστερημένοι όσοι νομίζουν ότι ένα κομπιούτερ έχει κατασκευαστή ενώ ένα άπειρες φορές ποιο εξελιγμένο κομπιούτερ που σκέπτεται και αναπαράγεται μόνο του, ( όπως είναι ο άνθρωπος ) έγινε στην τύχη.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 09 Ιουν 2023, 00:03

Befaios έγραψε:
07 Ιουν 2023, 19:32
Δεν ξέρω αυτό που ήθελα να επισημάνω ήταν ότι το μυαλό του Σωκράτη δεν θεωρούσε ότι η μη ύπαρξη του Θεού ήταν σοφία.
η απαντηση βρισκεται στον διαλογο του
πλατωνος αλκιβιαδης, προς το τελος του
διαλογου........κανομε οτι ξερομε αλλα
δεν ξερομε να προσευχομαστε, και πρεπει
να περιμενομε μεχρι να ερθη αυτος που
θα μας μαθη τον σωστο τροπο, απεναντι
στους θεους και στους ανθρωπους ...........

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 09 Ιουν 2023, 08:58

seismic έγραψε:
08 Ιουν 2023, 15:22
Η κλασική φυσική είναι μέρος του σύμπαντος αλλά δεν είναι το όλον. Η κβαντομηχανική δεν είναι φυσική.
Άρες μάρες κουκουνάρες.
axilmar έγραψε:
08 Ιουν 2023, 11:34
Μιλας για ενα μονο βιβλιο. Δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα απο ενα βιβλιο μονο.
Υπεκφυγές. Φυσικά και βγάζεις συμπέρασμα. Πανεπιστημιακό σύγγραμμα είναι.
axilmar έγραψε:
08 Ιουν 2023, 11:34
Ασε ρε μεγαλε. Τιποτα δεν εχεις. Ποσταρε τα εδω εαν εισαι μαγκας τοτε, να τα δουμε και εμεις.
Με προκαλείς καραγκιοζάκο; Σαν εσένα νομίζεις είμαστε όλοι; Ρούφα λοιπόν μια σελίδα από αυτό:

Εικόνα
axilmar έγραψε:
08 Ιουν 2023, 11:34
Προφανως ουτε καν αποδειξη δεν ξερεις τι ειναι.
Φυσικά και γνωρίζω. Και οι μπαρούφες σου δεν είναι. Τουλάχιστον οι τόνοι ξέρεις τι είναι;
axilmar έγραψε:
08 Ιουν 2023, 11:34
Δεν μπορει να εισαι τοσο ασχετος...η κβαντομηχανικη δεν λεει τιποτε για 'πνευμα'.
Καλά, δεν περίμενα να καταλάβεις. Αυτά είναι προχωρημένα θέματα. :c020:
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 09 Ιουν 2023, 14:56

Καβαλάρης. Άρες μάρες κουκουνάρες.
Πες μου που διαφωνείς. Τα πάντα είναι ενέργεια, είναι απλό. Η φυσική εκφράζει αυτό που βλέπουν οι αισθήσεις μας το οποίο είναι ένα εικονικό παραμύθι
Η Κβαντομηχανική ασχολείται με την συμπεριφορά της ύλης - ενέργειας και του φωτός σε ατομική και υποατομική κλίμακα.
Συχνά οι ιδέες της Κβαντομηχανικής έρχονται σε αντίθεση με την καθημερινή εμπειρία
Ο σκοπός της Κβαντομηχανικής είναι να περιγράψει και να ερμηνεύσει πως λειτουργεί ο μικρόκοσμος στην πραγματικότητα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 09 Ιουν 2023, 19:40

06-07-2023
Arnold Schwarzenegger: O παράδεισος είναι «κάποια φαντασία» – «Όταν πεθάνεις είσαι έξι πόδια κάτω από τη γη»

Εικόνα

"Ζωή! Είναι το καλύτερο!" Απάντησε ο ηθοποιός Dani DeVito.


Ο Άρνολντ Σβαρτσενέγκερ λέει ότι δεν πείθεται με την ιδέα μιας μετά θάνατον ζωής.

Ο Σβαρτσενέγκερ και ο φίλος του, Ντάνι Ντε Βίτο, μίλησαν για το τι πιστεύουν ότι συμβαίνει αφού πεθάνεις κατά τη διάρκεια μιας συνομιλίας για το περιοδικό Interview. Ο Σβαρτσενέγκερ υποστήριξε ότι ο παράδεισος είναι «κάποια φαντασία».

«Μου θυμίζει την ερώτηση του Χάουαρντ Στερν προς εμένα», θυμάται ο Σβαρτσενέγκερ. «Πες μου, κυβερνήτη, τι συμβαίνει σε εμάς όταν πεθάνουμε; Είπα, “Τίποτα. Είσαι έξι πόδια κάτω. Όποιος σου πει κάτι άλλο είναι ψεύτης.”

Είπα, “Δεν ξέρουμε τι συμβαίνει με την ψυχή και όλα αυτά τα πνευματικά πράγματα στα οποία δεν είμαι ειδικός, αλλά ξέρω ότι το σώμα όπως βλέπουμε ο ένας τον άλλον τώρα, δεν θα ξαναδούμε ο ένας τον άλλον'”

«Εκτός από κάποια φαντασίωση», απάντησε ο Σβαρτσενέγκερ. “Όταν οι άνθρωποι λένε “θα τους ξαναδώ στον παράδεισο”, ακούγεται τόσο καλό, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι δεν θα ξαναδούμε ο ένας τον άλλον αφού φύγουμε. Αυτό είναι το λυπηρό μέρος. Ξέρω ότι οι άνθρωποι αισθάνονται άνετα με το θάνατο, αλλά εγώ όχι».

“Κι αυτό επειδή θα μου λείψουν τόσο πολύ όλα όσα υπάρχουν εδώ. Όπως το να κάθομαι εδώ μαζί σου”, ανέφερε απευθυνόμενος στον Ντάνι ντε Βίτο. Και συνέχισε λέγοντας “και να διασκεδάσω και να πάω στο γυμναστήριο, να κάνω το ποδήλατό μου στην παραλία, να ταξιδέψω, να δω ενδιαφέροντα πράγματα σε όλο τον κόσμο.”

“Ζωή! Είναι το καλύτερο!” Απάντησε ο DeVito.

Θυμηθείτε τι είχε αναφέρει ο «σατανικός» γκουρού Sadhguru για τη ζωή στη γη, ΕΔΩ: https://www.el.gr/nea-taxh-2/charari-ka ... einai-i-a/ αλλά και ΕΔΩ: https://www.el.gr/nea-taxh/an-den-zeis- ... ai-nekros/.

https://www.el.gr/uncategorized/arnold- ... ia-fantas/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 09 Ιουν 2023, 20:47

Υπάρχει τεχνολογία ? Ναι υπάρχει
Από που προέρχεται η τεχνολογία ? Από την σωστή αποθηκευμένη πληροφορία, η οποία γεννάει την εμπειρία.
Πεθαίνει η τεχνολογία ? Θα πεθάνει αν πεθάνει η σωστή και σωστά αποθηκευμένη πληροφορία.
Πεθάνει η αποθηκευμένη πληροφορία ? Όχι δεν πεθαίνει αντιθέτως πολλαπλασιάζεται,ή αντικαθιστάτε με μια νέα πληροφορία η οποία λύνει περισσότερα προβλήματα.
Μπορεί η τεχνολογία να μας κάνει αθάνατους? Φυσικά και μπορεί αρκεί να ξέρουμε το πως αυτό θα συμβεί δηλαδή να ανακαλύψουμε την πληροφορία ή τις πληροφορίες και να τις αποθηκεύσουμε για τις επόμενες γενιές.
Στο τέλος θα έρθει μια γενιά η οποία θα έχει την πληροφορία η οποία θα μας κάνει αθάνατους
Σεβασμός στους ερευνητές :g030:

Ακόμα και μια λανθασμένη πληροφορία είναι χρήσιμη διότι μας δείχνει το λάθος.
Βλέπουμε ότι η τεχνολογία έχει κατορθώσει να μεγαλώσει τον χρόνο της ζωής μας και αυτό είναι το πρώτο βήμα.
Το δεύτερο βήμα είναι να μας κάνει αθάνατους ή να μας σκοτώσει όλους.
Από εμάς εξαρτάτε.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 11 Ιουν 2023, 08:13

Αυτό το κομπιούτερ που επικοινωνούμε είναι νεκρό ή ζωντανό? Είναι νεκρό αλλά και ζωντανό αφού επικοινωνούμε.
Βλέπουμε με τα μάτια μας αλλά βλέπουμε και χωρίς μάτια στα όνειρά μας πως γίνεται αυτό? Ποιο είναι το νεκρό και ποιο το αληθινό?
Αν το σύμπαν είναι πραγματικό ποιος είναι ο λόγος να αναπτύξουμε αισθήσεις?
Αν είχανε περισσότερες αισθήσεις θα ζούσαμε μέσα στο ίδιο σύμπαν?
Αν το σύμπαν υπάρχει και χωρίς τον παρατηρητή το ερώτημα που μπαίνει είναι για ποιον υπάρχει?
Οι άνθρωποι με τα ψάρια ζουν στο ίδιο σύμπαν ή σε διαφορετικό?
Ο σκύλος δεν βλέπει χρώματα γιατί ο άνθρωπος βλέπει χρώματα? Ποιο είναι το αληθινό σύμπαν του ανθρώπου, του σκύλου ή του ψαριού που ζει μέσα σε μια γυάλα ?
Όταν πεθάνουμε βασικά παύουν οι αισθήσεις που δημιουργούν το πλαστό σύμπαν μέσα στο οποίο ζούμε. Το πραγματικό σύμπαν είναι το αληθινό και παντοτινό.
Ζούμε μέσα σε μια προσομοίωση των αισθήσεών μας.
Εκεί έξω στο σύμπαν το μόνο αληθινό που υπάρχει χωρίς τις αισθήσεις μας είναι η ενέργεια για την οποία δεν ξέρουμε τίποτα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών