Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 01 Ιουν 2023, 20:53

Saliveros έγραψε:
01 Ιουν 2023, 20:42
Η ΘτΕ δεν έχει να επιδείξει πολλές αποδείξεις.
Ενώ η Βιβλική άποψη έχει υποστηριχτεί με τόσες χιλιάδες αποδείξεις.
Επιστήμονες-κολοσσοί τις έχουν παραθέσει στα επιστημονικά τους συγγράματα (Παλαιά Διαθήκη) :g030:
Πάντως ενα απο τα δυο ισχυει, δεν γινεται να ειναι αλήθεια και τα δυο, ουτε αν ειναι καποιος χριστιανος γινεται να δεχεται την θεωρια της εξελιξης και οχι αυτα που γράφονται στη γενεση, αμα ειναι ετσι και ολη η καινη διαθηκη δεν ισχυει. Η καποιος τα δεχεται ολα η τιποτα.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8183
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 01 Ιουν 2023, 21:05

Befaios έγραψε:
01 Ιουν 2023, 13:43
Για όποιον είναι Χριστιανός η δοξασία της μετενσάρκωσης πάντως δεν έγινε αποδεκτή και στο «Συνοδικό της Ορθοδοξίας» (Τριώδιον, σελ. 147), αναθεματίζονται όσοι δέχονται «την μωράν των έξωθεν φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν και τας μετεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών, ή και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύτας απόλλυσθαι...».

O Mέγας Bασίλειος: «Διώξε μακριά τις φλυαρίες των «σοβαρών» φιλοσόφων που δεν ντρέπονται να υποστηρίζουν ότι οι ψυχές τους και οι ψυχές των σκύλων είναι όμοιες μεταξύ τους, που λένε ότι οι ίδιοι υπήρξαν κάποτε και γυναίκες και θάμνοι και ψάρια. Eγώ δεν λέω ότι αυτοί υπήρξαν ποτέ ψάρια. Mπορώ όμως, να πω με απόλυτη σιγουριά ότι όταν έγραφαν αυτές τις ιδέες ήταν πιο ανόητοι και από τα ψάρια!» (Eις Eξαήμερον, ομοίως 8,2 σελ. 29, 168 AB).


.


Ναι αλλά δε μας λέει όμως τι είδους διαφορετική " ψυχή " έδωσε ο Θιός στα ζώα..... :smt017


Διαφορετική ψυχή λέει ο Μέγας Βασιλομάλαξ..... .λες και ξέρει τι είναι η ψυχή..... :011:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14571
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 01 Ιουν 2023, 21:09

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 21:05
Ναι αλλά δε μας λέει όμως τι είδους διαφορετική " ψυχή " έδωσε ο Θιός στα ζώα..... :smt017
Άλογη.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6722
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Ιουν 2023, 21:14

Αλιόσα έγραψε:
01 Ιουν 2023, 20:53
Saliveros έγραψε:
01 Ιουν 2023, 20:42
Η ΘτΕ δεν έχει να επιδείξει πολλές αποδείξεις.
Ενώ η Βιβλική άποψη έχει υποστηριχτεί με τόσες χιλιάδες αποδείξεις.
Επιστήμονες-κολοσσοί τις έχουν παραθέσει στα επιστημονικά τους συγγράματα (Παλαιά Διαθήκη) :g030:
Πάντως ενα απο τα δυο ισχυει, δεν γινεται να ειναι αλήθεια και τα δυο, ουτε αν ειναι καποιος χριστιανος γινεται να δεχεται την θεωρια της εξελιξης και οχι αυτα που γράφονται στη γενεση, αμα ειναι ετσι και ολη η καινη διαθηκη δεν ισχυει. Η καποιος τα δεχεται ολα η τιποτα.
Αυτή είναι η σωστή τοποθέτηση ενός ένθεου-χριστιανού. Δεν γίνεται ένας χριστιανός να αποδεχθεί την ισχύ της Θ.τ.Ε διότι αυτό έρχεται σε ευθεία αντίθεση με την κοσμοθεωρία του. Και δεν μπορεί κανείς να του πει κάτι.

Αλλά δεν μπορεί κάποιος χωρίς τις απαραίτητες σπουδές και γνώσεις, να "καταρρίπτει" μία επιστημονική θεωρία στα φόρα.
Είναι εντελώς γελοίο κάτι τέτοιο!

Οι δημιουργιστές (στην άλλη άκρη του Ατλαντικού), ξεπήδησαν μετά από πολλά χρόνια παρόμοιων μαχών εναντίον της Θ.τ.Ε. Και αφού κατάλαβαν πως δεν μπορούν να καταρρίψουν την θεωρία με επιστημονικό τρόπο, αποδέχθηκαν την ισχύ της θεωρίας, αλλά κάτω από την καθοδήγηση του Θεού.
Ο "ευφυής σχεδιασμός" δηλαδή...

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 01 Ιουν 2023, 21:35

Αλιόσα έγραψε:
01 Ιουν 2023, 20:53
Πάντως ενα απο τα δυο ισχυει, δεν γινεται να ειναι αλήθεια και τα δυο, ουτε αν ειναι καποιος χριστιανος γινεται να δεχεται την θεωρια της εξελιξης και οχι αυτα που γράφονται στη γενεση, αμα ειναι ετσι και ολη η καινη διαθηκη δεν ισχυει. Η καποιος τα δεχεται ολα η τιποτα.
Γιατί;
Χριστιανοί με κριτικό μυαλό δεν υπάρχουν; Ή που αντιλαμβάνονται ότι η πλεοψηφία των βιβλικών γραπτών είναι συμβολικά;
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    Αρίστος
    Δημοσιεύσεις: 39976
    Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 01 Ιουν 2023, 21:47

    Nostalgia έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 02:59
    Στο αρχικο ερωτημα εαν υπαρχει ζωη μετα τον θανατο, νομιζω οτι ο Βουδισμος ισως ειναι πιο κοντα στο τι πραγματικα συμβαινει, οποτε πιθανοτατα να τα πουμε και παλι στην επομενη ζωη σαν εντομα στον Περουβιανο Αμαζονιο.


    Εντομα αποκλειεται, ακομη και υπουργοι του ΝΔΣΟΚ που ρημαξαν την Ελλαδα το πολυ πολυ να επανενσαρκωθουν σαν υαινες.

    .

    Befaios
    Δημοσιεύσεις: 570
    Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 01 Ιουν 2023, 21:58

    Λοξίας έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 20:29
    'Ετσι είναι αν έτσι νομίζετε...
    Λοξία είσαι εκτός τόπου και χρόνου, δεν ξέρεις τι λες, εκτός και αν δεν διάβασες καν αυτά που έγραψα στο τελευταίο ποστ.
    Για ποιο Τσινικόπουλο λες και έχεις πάθει παράκρουση; Ο άνθρωπος παραθέτει τα γραπτά των εξελικτικών ως πρωταγωνιστικά.
    Είναι παράλογο να γράφει ο Dawkins «πιστεύω, αλλά δεν μπορώ να αποδείξω» και εσύ να σφυρίζεις αδιάφορα. Να σου βάζω τι γράφει η «The Encyclopedia Americana» ή το περιοδικό Corpus και να λες το απίστευτο «αν η θεωρία καταρριφθεί, θα καταρριφθεί από επιστήμονες που την έχουν σπουδάσει». Η θεωρία δεν έχει γίνει απόδειξη και μιλάς για κατάρριψη;
    Ξέρεις και ο Άρειος όταν τον ρώτησε η μάνα του ποιος έχει δίκιο, εσύ ή οι άλλοι, της απάντησε πως οι άλλοι έχουν δίκιο, αλλά εγώ δεν θα κάνω πίσω.
    Αν λοιπόν είσαι της ίδιας λογικής χαίρεται!

    Άβαταρ μέλους
    ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
    Δημοσιεύσεις: 8183
    Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
    Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 01 Ιουν 2023, 22:19

    Ζενίθεδρος έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 21:09
    ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 21:05
    Ναι αλλά δε μας λέει όμως τι είδους διαφορετική " ψυχή " έδωσε ο Θιός στα ζώα..... :smt017
    Άλογη.

    .


    Κι ο Μουγκός έχει Αλογη ;;; . :smt017


    .
    Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

    Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

    Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

    Άβαταρ μέλους
    Λοξίας
    Δημοσιεύσεις: 6722
    Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
    Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Ιουν 2023, 23:09

    Befaios έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 21:58
    Λοξίας έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 20:29
    'Ετσι είναι αν έτσι νομίζετε...
    Λοξία είσαι εκτός τόπου και χρόνου, δεν ξέρεις τι λες, εκτός και αν δεν διάβασες καν αυτά που έγραψα στο τελευταίο ποστ.
    Για ποιο Τσινικόπουλο λες και έχεις πάθει παράκρουση; Ο άνθρωπος παραθέτει τα γραπτά των εξελικτικών ως πρωταγωνιστικά.
    Είναι παράλογο να γράφει ο Dawkins «πιστεύω, αλλά δεν μπορώ να αποδείξω» και εσύ να σφυρίζεις αδιάφορα. Να σου βάζω τι γράφει η «The Encyclopedia Americana» ή το περιοδικό Corpus και να λες το απίστευτο «αν η θεωρία καταρριφθεί, θα καταρριφθεί από επιστήμονες που την έχουν σπουδάσει». Η θεωρία δεν έχει γίνει απόδειξη και μιλάς για κατάρριψη;
    Ξέρεις και ο Άρειος όταν τον ρώτησε η μάνα του ποιος έχει δίκιο, εσύ ή οι άλλοι, της απάντησε πως οι άλλοι έχουν δίκιο, αλλά εγώ δεν θα κάνω πίσω.
    Αν λοιπόν είσαι της ίδιας λογικής χαίρεται!
    "Ό,τι να 'ναι με πατάτες"...
    Άνθρωπέ μου καταλαβαίνεις πως ούτε εσύ ούτε ο κάθε παντελώς άσχετος σαν τον Τσινικόπουλο, μπορείτε να καταρρίψετε μια επιστημονική θεωρία και μάλιστα σε φόρουμ;
    Από ό,τι δείχνει, μάλλον δεν το καταλαβαίνεις και συνεχίζεις να πολεμάς ανεμόμυλους σαν άλλος δον Κιχώτης...
    Εγώ καταλαβαίνω πως εσύ, σαν χριστιανός, αδυνατείς να δεχθείς την Θ.τ.Ε, αλλά πες το ξεκάθαρα: Η κοσμοθεωρία μου δεν μου επιτρέπει να αποδεχθώ την Θ.τ.Ε. Και μην πέφτεις σε τέτοιες γελοιότητες, να διαλαλείς την κατάρριψη της Θ.τ.Ε στα φόρα. Αυτό είναι κατάντια...
    Είναι δυνατόν να μην αναρρωτιέσαι πως γίνεται μια "αναπόδεικτη" θεωρία να διδάσκεται σε ΟΛΑ τα πανεπιστήμα στον κόσμο;
    Είναι δυνατόν να μην γνωρίζεις πως οι μόνοι που δεν δέχονται την Θ.τ.Ε είναι οι τρεις Αβρααμικές θρησκείες (οι άλλες θρησκείες δεν έχουν πρόβλημα);
    Δεν καταλαβαίνεις το γιατί;

    Γι' αυτό σου έγραψα "έτσι είναι αν έτσι νομίζετε"...δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λοξίας την 01 Ιουν 2023, 23:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

    Befaios
    Δημοσιεύσεις: 570
    Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 01 Ιουν 2023, 23:19

    Νομίζω ότι στο μόνο που μπορούμε να συνεννοηθούμε είναι στο «ό,τι να 'ναι με πατάτες».
    Γεια χαρά.

    Άβαταρ μέλους
    student
    Δημοσιεύσεις: 3124
    Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 02 Ιουν 2023, 00:57

    Λοξίας έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 18:12
    Befaios έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 01:30
    Λοξίας έγραψε:
    31 Μάιος 2023, 22:36
    Η δε Θ.τ.Ε επαναλαμβάνω, πως διαθέτει τόσο ισχυρά τεκμήρια, που...
    Δώστα λοιπόν να τα θαυμάσει όλος ο κόσμος, γιατί δεν τα δίνεις...;
    Διότι ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά μου.


    ...

    Εδώ πάει το ΤΕΛΟΣ φίλε...αν έχετε τα ούμπαλα πηγαίνετε να καταρρίψετε την Θ.τ.Ε εκεί που πρέπει και να μην κάνετε τους μάγκες στα φόρα.
    Να την καταρίψετε με πράξεις και ΟΧΙ με λόγια... διότι από λόγια, μας έχει χορτάσει η Παγώνα...

    ΤΕΛΟΣ!


    Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ο ίδιος άνθρωπος που τη μια στιγμή δηλώνει ότι
    Η Λογική λέει: Ο καταθέτων την θετική δήλωση φέρει και το βάρος της απόδειξης.
    ...Την θετική! Αυτό είναι δεδομένο.

    Συνεπώς, ... η δικη μου άρνηση ..., δεν με υποχρεώνει σε απόδειξη.
    την επόμενη στιγμή αρνείται να καταθέσει τα όποια επιστημονικά τεκμήρια αποδεικνύουν ότι η θεωρία που θετικά στηρίζει είναι αληθής (πέραν του το λένε όλοι οι επιστήμονες) γιατί δεν είναι η δουλειά του και επιπλέον απαιτεί και από τον φέροντα την αρνητική δήλωση να φέρει εκείνος τις αποδείξεις για να καταρρίψει τη θετική.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος student την 02 Ιουν 2023, 09:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
    Perception is reality...

    seismic
    Δημοσιεύσεις: 7192
    Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
    Phorum.gr user: seismic

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 02 Ιουν 2023, 01:10

    Η επιστήμη είναι ελεγχόμενη όπως και τα πάντα. Δεν την πιστεύω. Ενώ ξέρει αλήθειες τις κρύβει.
    Όπως κρύβει και την δική μου έρευνα. :-?
    Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 02 Ιουν 2023, 07:14

    seismic έγραψε:
    02 Ιουν 2023, 01:10
    Η επιστήμη είναι ελεγχόμενη όπως και τα πάντα. Δεν την πιστεύω. Ενώ ξέρει αλήθειες τις κρύβει.
    Όπως κρύβει και την δική μου έρευνα. :-?
    Τσώπα, τσώπα :alright:
    Θα την καταργήσουμε την επιστήμη και θα εισαγάγουμε την έρευνά σου στην Ορθόδοξη Λειτουργία.
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      seismic
      Δημοσιεύσεις: 7192
      Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
      Phorum.gr user: seismic

      Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 02 Ιουν 2023, 07:58

      Saliveros έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 07:14
      seismic έγραψε:
      02 Ιουν 2023, 01:10
      Η επιστήμη είναι ελεγχόμενη όπως και τα πάντα. Δεν την πιστεύω. Ενώ ξέρει αλήθειες τις κρύβει.
      Όπως κρύβει και την δική μου έρευνα. :-?
      Τσώπα, τσώπα :alright:
      Θα την καταργήσουμε την επιστήμη και θα εισαγάγουμε την έρευνά σου στην Ορθόδοξη Λειτουργία.
      Να την μνημονεύεται στο κατά Λουκάν Ευαγγέλιο όταν γίνεται σεισμός. :+1:
      Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

      Άβαταρ μέλους
      Nostalgia
      Δημοσιεύσεις: 9517
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
      Phorum.gr user: Nostalgia

      Re: Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 02 Ιουν 2023, 11:37

      Ζενίθεδρος έγραψε:
      01 Ιουν 2023, 20:53
      Nostalgia έγραψε:
      01 Ιουν 2023, 12:14
      Saliveros έγραψε:
      01 Ιουν 2023, 08:48


      Μακάρι (πάντα ονειρευόμουν να γίνω χρυσόμυγα) :P

      Αλλά, αφού δεν θα θυμόμαστε τις προηγούμενες ζωές μας, τι νόημα έχει;
      Δεν ειναι απαραιτητο να γυρισεις σαν χρυσομυγα, μπορει να επιστρεψεις σαν ανθρωπος και να εχεις καποιες μνημες οταν εισαι σε νεαρη ηλικια φυσικα οπου ο εγκεφαλος/ψυχη δεν ειναι πλημμυρισμενος με πληροφοριες απο τη νεα ζωη. Τετοιες περιπτωσεις εχουν καταγραφει, μια περιπτωση που θυμαμαι ηταν ενα πιτσιρικι που ελεγε σε πολυ μικρη ηλικια οτι ηταν πιλοτος, θυμοταν και ονομα και τελικα οι γονεις το εψαξαν και βρηκαν οτι οντως ενας πιλοτος ειχε πεθανει στον 2ο ΠΠ στο συγκεκριμενο σημειο κλπ. Βοηθαει πολυ σε αυτο να υπαρχει τραγικος θανατος μιας και η καταγραφη γινεται πιο εντονη κατα πως φαινεται. Τωρα εαν επιστρεψουμε ως σκνιπες δεν ξερω να σου πω τι μνημες μπορει να εχουμε, μπορει να υπαρχει μνημη ως προηγουμενη σκνιπα, αλλα αυτο ειναι δυσκολο να αποδειχτει.

      Σκεψου ομως το αλλο, η ανεξηγητη αγαπη για διαφορα ζωα που δειχνουν ορισμενοι ανθρωποι ή αντιστοιχα η φοβια που μπορει να δειχνουν. Θα σου φερω ενα παραδειγμα, οταν η αδερφη μου παντρευτηκε και πηγε μονιμα στο Βερολινο, ανεβηκα σε καποια φαση να την δω, με πηγαν στο πατρικο του γαμπρου για δειπνο απο την πεθερα (ο πεθερος ειχε πεθανει), οταν μπηκα μεσα παρατηρησα αρκετα μικρα ξυλινα ελεφαντακια, χαυλιοδοντες, πινακες με ελεφαντες κλπ.

      Οταν ρωτησα τον γαμπρο μου "Τόττυ, γιατι εχετε τοσα πραγματα σχετικα με ελεφαντες" μου απαντησε οτι αρεσαν παρα πολυ στον πατερα του, οταν τον ρωτησα γιατι συγκεκριμενα οι ελεφαντες μου ειπε "δεν ξερω, αλλα γενικα ο πατερας μου "εμοιαζε" λιγο με ελεφαντες, ηταν 2.00 μετρα και πολυ ευσωμος, περπατουσε παρα πολυ αργα, οτι εκανε ηταν παντα με αργες κινησεις και ειχε τρομερη μνημη". Δεν εδωσα βαση φυσικα απλα το ανεσυρα απο τη μνημη μου μερικα χρονια μετα οταν διαβαζα για μετεμψυχωση κλπ.

      Πλεον παρατηρω τετοια πραγματα και εχω πετυχει για παραδειγμα γυναικα με μανια για τις αλεπουδες οπου εκτος απο πολυ καυλιαρα (ισως ειναι ασχετο) ειναι και εντελως πανουργα αλλα οχι με την κακη εννοια, αντιστοιχα εναν γνωστο που αγαπαει λυκους και καποιες αλλες περιπτωσεις οχι τοσο εντονες. Θα μου πεις, οτι αναλογα με το πως ειναι ο καθε ανθρωπος ισως επιλεγει και το αντιστοιχο ζωο, κατανοητο, αλλα το θεμα ειναι αλλο, οτι συνηθως ολοι αυτοι που εχουν μια "μανια" με καποιο ζωο, συνηθως την εχουν απο παιδικη ηλικια, οπου δεν γνωριζουν καλα τον εαυτο τους.

      Επισης καποια χαρακτηριστικα που μπορει να εχουν οι ανθρωποι μπορει να προερχονται απο προηγουμενες ζωες, εαν για παραδειγμα ησουν αντιλοπη στην σαβανα το πιο πιθανο ειναι στην επομενη ζωη σου να εισαι δειλος, εαν ησουν υαινα, να επιστρεψεις σαν καταπατητης αρπαγας και ρεμουλας κλπ.

      Θα σου πω και μια προσωπικη εμπειρια καπως κουφη, οταν παντρευτηκε η αδερφη μου πισω στο 2011 νομιζω, πηγε γαμηλιο ταξιδι Ταυλανδη/Φιλιππινες καπου εκει, τεσπα ενα ξημερωμα και ενω κοιμαμαι, κατα τις 5 το πρωι αρχιζω μεσα στον υπνο μου να φωναζω το ονομα της, με ξυπνησε η γυναικα και ρωτησε "τι εγινε;" δεν ξερω της ειπα "καλα ξανακοιμησου μου ειπε". Μετα απο κανα τριωρο που ξυπνησαμε και ανοιξαμε τηλεοραση ειδαμε οτι την ωρα που την φωναζα εκανε τσουναμι στο μερος που ηταν. Φυσικα η γυναικα μου φρικαρε τελειως και ακομα και τωρα αν στο πει ανατριχιαζει. Υπ'οψιν, οτι με την αδερφη μου αυτη ειμαστε διδυμα, δεν ξερω εαν παιζει και αυτο ρολο.


      Ισως υπαρχει κατι, ισως οχι, δεν ειναι κατι που μπορει να αποδειχτει, προσωπικα θα προτιμουσα να μην υπηρχε τιποτα, να γινομουν αστροσκονη και να χανομουν εντελως στην συμπαντικη αβυσσο, μετα θα προτιμουσα η μετεμψυχωση να γινοταν μονο απο ανθρωπο σε ανθρωπο, αλλα δυστυχως μαλλον δεν το γλυτωνουμε το κουνουπι....
      Η ψυχή δεν είναι απρόσωπη.
      Τι εννοεις φιλε;
      "Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

      Απάντηση


      • Παραπλήσια Θέματα
        Απαντήσεις
        Προβολές
        Τελευταία δημοσίευση

      Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

      Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών