Τι είναι μια νέα ιδέα;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 11 Δεκ 2023, 16:26

Ασέβαστος έγραψε:
11 Δεκ 2023, 08:53
seismic έγραψε:
10 Δεκ 2023, 00:30
taxalata xalasa έγραψε:
10 Δεκ 2023, 00:16

αυτό δεν είναι τίτλος και δεν έχεις πτυχίο Doctora ούτε της πολιτικής μηχανικής, ούτε της γεωλογικής μηχανικής και ούτε της μηχανολογίας...



ούτε αυτό είναι τίτλος.... διπλώματα έχουν πολλοί...


Το εργοδηγός δεν είναι τίτλος... Είσαι ένας ημιγράμματος μπετατζής με έπαρση και αμετροέπεια...


αυτό δεν θα το μάθεις ποτέ... θα μείνεις με την απορία... καραγκιοζάκο...
Κάποτε μια σύντροφός μου με ρώτησε αν της βάλω στεφάνι. Και η απάντησή μου ήταν στεφάνια έχουν και τα βαρέλια.
Το ίδιο ισχύει και για τους τίτλους στην εφαρμοσμένη έρευνα Η εφαρμοσμένη έρευνα αφορά την παραγωγή και εκμετάλλευση προϊόντων και όχι στην απόκτηση τίτλων.
πραγμα που δεν εχεις κανει, και αρα λες μαλακιες.
Θα το χε κάνει αν δεν τον σταματούσαμε εμείς οι ιλλουμπινάτοι μασώνοι που δεν θέμε να σώσει τον κόζμο.... :smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Δεκ 2023, 20:21

Αυτός που ασχολείται με την επιστήμη επιστήμονας είναι. https://www.facebook.com/groups/1227353 ... 1276832368
Οι νέες ιδέες, αν είναι καλές και μεγάλες, συγκρούονται με τις παλιές σε οικονομικό και επιστημονικό επίπεδο. Πολλές από τις νέες ιδέες δεν έχουν καμία τύχη, παρόλο που λύνουν περισσότερα προβλήματα. Πολλοί από τους εφευρέτες πεθαίνουν φτωχοί και οι εφευρέσεις τους εμφανίζονται αργότερα. Δεν είμαι η εξαίρεση αλλά ο συγκρουσιακός κανόνας του παλιού και του νέου. Υπάρχουν επίσης πολλές εφευρέσεις που οι άνθρωποι δεν είναι έτοιμοι να αποδεχθούν και να τις εφαρμόσουν.
Γενικά ο εφευρέτης είναι ένας άγνωστος μοναχικός άνθρωπος, που κρύβεται στις σκέψεις του και αγαπά την επιστήμη.
Ο εφευρέτης πατάει με το ένα πόδι πάνω στην υπάρχουσα επιστήμη και με το άλλο πόδι προσπαθεί να ρίξει μια κλωτσιά και να τα αλλάξει όλα.
Οι μεγάλες ιδέες συχνά δεν αποτελούν συνέχεια της υπάρχουσας επιστήμης, αλλά κάνουν μεγάλα άλματα με ασυνέχειες.
Το πρωτότυπο αντιπροσωπεύει πάντα μια ρήξη και μια ασυνέχεια με το παρελθόν.
Η δήλωσή μου αναδεικνύει μια βασική πρόκληση στην καινοτομία: οι νέες, εντυπωσιακές ιδέες συχνά συγκρούονται με τα καθιερωμένα πρότυπα και αγωνίζονται για την αποδοχή τους. Οι εφευρέτες αντιμετωπίζουν συχνά την αφάνεια και τις οικονομικές δυσκολίες, με τη συμβολή τους να αναγνωρίζεται μόνο μετά την πάροδο του χρόνου τους. Αυτό αντανακλά την πολύπλοκη αλληλεπίδραση μεταξύ πρωτοποριακών ιδεών, κοινωνικής ετοιμότητας και υφιστάμενων οικονομικών και επιστημονικών δομών.
Η ιδέα μου όπως και κάθε νέα ιδέα, αφορά τις νέες γενιές και όχι τα αναχρονιστικά πρότυπα.
Το πρόβλημα δεν είναι δικό μου, είναι γενικό και παραμένει η σύγκρουση του παλιού και του νέου.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών