Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.

Ποιός είναι πιο σημαντικός ;

Πλάτωνας
16
50%
Αριστοτέλης
16
50%
 
Σύνολο ψήφων: 32

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 16 Δεκ 2023, 22:21

Και για ποιό λόγο ;
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 16 Δεκ 2023, 22:26

Αριστοτέλης γιατί είμαι υπέρ της υπαρκτής πραγματικότητας και εναντίων ουτοπικών και μεταφυσικών ιδεολογιών για την οργάνωση της κοινωνίας. Επίσης τελείως εναντίων αυτό προσδιορισμένων πεφωτισμένων κάθε τύπου που θεωρούν χρέος τους να λενε στους άλλους πως να ζήσουν.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 17 Δεκ 2023, 01:29

Δημόκριτος και Λεύκιππος γιατί ήσαν υλισταί.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 17 Δεκ 2023, 01:43

pylothess έγραψε:
17 Δεκ 2023, 01:29
Δημόκριτος και Λεύκιππος γιατί ήσαν υλισταί.
Βάζω κι Επίκουρο εγώ.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6351
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 17 Δεκ 2023, 01:43

Αριστοτέλης διότι ήταν πιο υποστηρικτικός στην επιστημονική σκέψη και μέθοδο. Παραήταν εσωτεριστής ο Πλάτωνας για τα γούστα μου ενώ είχε και απαράδεκτες ιδέες για τους άθεους.

Επίσης με την αφήγηση της Ατλαντίδας έκαψε πολλούς εγκεφάλους από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα. Ας έδινε ένα πιο πεζό και ρεαλιστικό παράδειγμα για το πώς μια αλαζονική κοινωνία μπορεί να καταρρεύσει.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 17 Δεκ 2023, 01:50

Jimmy81 έγραψε:
17 Δεκ 2023, 01:43
Αριστοτέλης διότι ήταν πιο υποστηρικτικός στην επιστημονική σκέψη και μέθοδο. Παραήταν εσωτεριστής ο Πλάτωνας για τα γούστα μου ενώ είχε και απαράδεκτες ιδέες για τους άθεους.

Επίσης με την αφήγηση της Ατλαντίδας έκαψε πολλούς εγκεφάλους από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα. Ας έδινε ένα πιο πεζό και ρεαλιστικό παράδειγμα για το πώς μια αλαζονική κοινωνία μπορεί να καταρρεύσει.
Καλά δεν ήταν κι ο μόνος.
Εδώ ο John Locke είχε απαράδεκτες ιδέες για τους άθεους.

Γενικά μέχρι τον 19ο αιώνα ελάχιστοι ήταν οι φιλόσοφοι που έβγαζαν τον Θεό (οποιασδήποτε μορφής) έξω απ'την "εξίσωση". Οι περισσότεροι βέβαια δεν ήταν θρήσκοι αλλά ντειστές η πανθειστές.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24769
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 17 Δεκ 2023, 02:13

Πλάτωνας ο Αριστοτέλης ήταν μισογυνης μαι γενικώς από ηθικής πλευράς κάπως μουνοπανο

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 17 Δεκ 2023, 02:15

Εμένα στον Πλάτωνα δεν μ'αρέσει το ότι ήταν ενάντια στην τέχνη διότι θεωρούσε ότι υπάρχει για να ικανοποιεί τις αισθήσεις, οι οποίες θεωρούσε ότι είναι πλάνη του φθαρτού κόσμου που απομακρύνει τον άνθρωπο από την Αλήθεια του ιδεατού.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24769
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 17 Δεκ 2023, 02:22

έργο_μακέτο έγραψε:
17 Δεκ 2023, 02:15
Εμένα στον Πλάτωνα δεν μ'αρέσει το ότι ήταν ενάντια στην τέχνη διότι θεωρούσε ότι υπάρχει για να ικανοποιεί τις αισθήσεις, οι οποίες θεωρούσε ότι είναι πλάνη του φθαρτού κόσμου που απομακρύνει τον άνθρωπο από την Αλήθεια του ιδεατού.
Εχεςι καταλάβει την πολιτεία εντελώς λάθος
Γενικώς ο περισσότερος κόσμος και για αυτό φτάσαμε να την χρησιμοπουν μέχρι και οι ναζί για τις μαλακιες τους.
Ο Πλάτωνας προς το τέλος της περιγραφής υης τέλειας πολιτείας λέει ότι η κατάσταση είναι προδιαγεγραμεμνη ότι θα ξεφύγει γιατί κάποια στιγμή οι διαφορές κάρτες, ξεκινώντας από τους φυλακές θα γαμιουνται ανεξέλεγκτα και το σύστημα θα καταρρεύσει
Λίγο πολύ με όλα τα θέματα ελέγχου ππυ βάζει από την μουσική μέχρι του ποτέ και ποιοι θα γαμιουνται λέει ότι όλα αυτά είναι μαλακιες και ότι και να σχεδιαζουν οι άρχοντες η ζωή θα βρει τον δρόμο της
Το να πάρεις κυριολεκτικά πως ο Πλάτωνας ή ο Σωκρατης ήταν οπαδοί μιας χούντας φιλοσόφων είναι το ίδιο με όσους ψεκες θεωρούν ότι η Ατλαντίδα ήταν υπαρκτό νησί και ότι ο Πλάτωνας δίδασκε πως οι Αθηναίοι υπήρχαν από το 7000πχ

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 17 Δεκ 2023, 03:07

Jimmy81 έγραψε:
17 Δεκ 2023, 01:43
Αριστοτέλης διότι ήταν πιο υποστηρικτικός στην επιστημονική σκέψη και μέθοδο. Παραήταν εσωτεριστής ο Πλάτωνας για τα γούστα μου ενώ είχε και απαράδεκτες ιδέες για τους άθεους.

Επίσης με την αφήγηση της Ατλαντίδας έκαψε πολλούς εγκεφάλους από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα. Ας έδινε ένα πιο πεζό και ρεαλιστικό παράδειγμα για το πώς μια αλαζονική κοινωνία μπορεί να καταρρεύσει.
Ο Αριστοτέλης σε πολλά πράγματα που είχε πει ήταν λάθος αλλά δεν μπορούμε να του το καταλογίσουμε.
Κατ'αρχάς ασχολήθηκε αν όχι με όλα ,με περισσότερα θέματα της ανθρώπινης γνώσης, της καθημερινότητας κ.τ.λ.
Έκανε συστηματική καταγραφή. Έβαζε τα θεμέλια της επιστήμης. Εξ 'άλλου η επιστήμη δεν μας ήρθε ουρανοκατέβατη ,ούτε φύτρωσε με παρθενογέννεση. Η απόκτηση της γνώσης ήταν επίπονη και μακραίωνη διαδικασία με πολλά πισωγυρίσματα. Σημασία έχει ο τρόπος σκέψης και η έρευνα . Οι πυθαγόρειοι για παράδειγμα υποστήριζαν ότι η είναι σφαιρική επειδή η σφαίρα είναι το σχήμα των θεών. Ο Πυθαγόρας περισσότερο έμοιαζε με αρχηγό θρησκευτικός κίνησης παρά με φιλόσοφο.

Τώρα όσον αφορά τον Πλάτωνα πρέπει να είχε επηρεαστεί από τα Ελευσίνια μυστήρια. Υπάρχουν θεωρίες ότι στα Ελευσίνια μυστήρια γινόταν χρήση παραισθησιογόνων μυκήτων που περιείχαν LSD. Εξ 'ου και όλες αυτές οι υπερβατικές διδασκαλίες, οι λάμψεις κ.τ.λ. Δεν ξέρω, επιφυλάσσομαι...

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 17 Δεκ 2023, 03:25

Δημοκράτης έγραψε:
17 Δεκ 2023, 02:22
έργο_μακέτο έγραψε:
17 Δεκ 2023, 02:15
Εμένα στον Πλάτωνα δεν μ'αρέσει το ότι ήταν ενάντια στην τέχνη διότι θεωρούσε ότι υπάρχει για να ικανοποιεί τις αισθήσεις, οι οποίες θεωρούσε ότι είναι πλάνη του φθαρτού κόσμου που απομακρύνει τον άνθρωπο από την Αλήθεια του ιδεατού.
Εχεςι καταλάβει την πολιτεία εντελώς λάθος
Γενικώς ο περισσότερος κόσμος και για αυτό φτάσαμε να την χρησιμοπουν μέχρι και οι ναζί για τις μαλακιες τους.
Ο Πλάτωνας προς το τέλος της περιγραφής υης τέλειας πολιτείας λέει ότι η κατάσταση είναι προδιαγεγραμεμνη ότι θα ξεφύγει γιατί κάποια στιγμή οι διαφορές κάρτες, ξεκινώντας από τους φυλακές θα γαμιουνται ανεξέλεγκτα και το σύστημα θα καταρρεύσει
Λίγο πολύ με όλα τα θέματα ελέγχου ππυ βάζει από την μουσική μέχρι του ποτέ και ποιοι θα γαμιουνται λέει ότι όλα αυτά είναι μαλακιες και ότι και να σχεδιαζουν οι άρχοντες η ζωή θα βρει τον δρόμο της
Το να πάρεις κυριολεκτικά πως ο Πλάτωνας ή ο Σωκρατης ήταν οπαδοί μιας χούντας φιλοσόφων είναι το ίδιο με όσους ψεκες θεωρούν ότι η Ατλαντίδα ήταν υπαρκτό νησί και ότι ο Πλάτωνας δίδασκε πως οι Αθηναίοι υπήρχαν από το 7000πχ
Ο μύθος της Ατλαντίδας πρέπει να ήταν μάλλον μια αλληγορία. Κάτι ήθελε να διδάξει ο Πλάτωνας και το είπε σαν μια ιστορία μάλλον...
Για χούντα φιλοσόφων δεν ξέρω , αλλά όλος αυτός ο εσωτερισμός ,τα ελευσίνια μυστήρια κ.τ.λ. μου θυμίζει ολίγον από Τεκτονική στοά. Μαζεύονται κάποιοι μυημένοι ,κεκλεισμένων των θυρών σε μυστικές συναντήσεις . Απ 'αυτά τα λίγα που έχουμε δει από βίντεο , τα δρώμενα των Τεκτόνων πρέπει να είναι κάτι σαν αλληγορικοί μύθοι , σαν θεραπευτικό ψυχόδραμα. Μόνο εικασίες μπορώ να κάνω καθ'ότι δεν είμαι μυημένος σε στοά . Τα τελετουργικά ταυτίζουν την ζωή του ανθρώπου με την πορεία του Ήλιου ,του Διόνυσου ,ακόμη και του Χριστού . Εϊναι ένα υποκατάστατο της θρησκείας. Υποθέτω πως κάτι ανάλογο θα πρέπει να ήταν και τα ελευσίνια μυστήρια. Δεν ξέρω αλλά αυτός ο εσωτερισμός , μυστικισμος κ.τ.λ. δεν μου αρέσει, μου θυμίζει λίγο κάτι αρρωστημένο. Με αυτό τον τρόπο γεννιέται μια εντύπωση ότι υπάρχει μια κλίκα πεφωτισμένων, μυημένων που είναι "ανώτεροι" από την υπόλοιπη κοινωνία.

Αλλά το πιο βασικό είναι ότι όλοι αυτοί οι φιλόσοφοι ήταν γέννημα θρέμα της εποχής τους . Όλες αυτές οι διδασκαλίες στην ουσία αντανακλούν τις υπάρχουσες κοινωνικες πολιτικές και οικονομικές συνθήκες της εποχής του δουλοκτησίας. Η επιστήμη εκείνη την εποχή ήταν ανακατεμμένη με θρύλους και δοξασίας. Όπως π.χ. η αστρονομία ξεκίνησε από την αστρολογία και η χημεία προήλθε από την αλχημεία. Έπρεπε να έρθει η Αναγέννηση για να μπουν τα θεμέλια της σύγχρονης επιστημονικής σκέψης. Αλλά να μην ξεχνάμε ότι για την αναγέννηση και την βιομηχανική επανάσταση έπρεπε να προηγηθεί η ανακάλυψη της Αμερικής και η αποικιοκρατία.

Το συμπέρασμα λοιπόν που βγαίνει ότι όλα ξεκινούν από τις οικονομικές συνθήκες. Γιατί , αν δεν πάει ο σκλάβος να τσαπίσει τις ελιές και τα αμπέλια πως μετά ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης θα φιλοσοφήσουν;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Δεκ 2023, 03:41

έργο_μακέτο έγραψε:
16 Δεκ 2023, 22:21
Και για ποιό λόγο ;
Αριστοτέλης γιατί πρόσθεσε στην αληθινή ανθρώπινη γνώση. Ο Πλάτωνας μόνο φιλοσοφικές παπαριές είχε να πει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Δεκ 2023, 03:43

Fairfax έγραψε:
16 Δεκ 2023, 22:26
Αριστοτέλης γιατί είμαι υπέρ της υπαρκτής πραγματικότητας και εναντίων ουτοπικών και μεταφυσικών ιδεολογιών για την οργάνωση της κοινωνίας. Επίσης τελείως εναντίων αυτό προσδιορισμένων πεφωτισμένων κάθε τύπου που θεωρούν χρέος τους να λενε στους άλλους πως να ζήσουν.
Κι αυτό. Ο διδακτισμός του Πλάτωνα και η ηθικολογία είναι για τον πούτσο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 17 Δεκ 2023, 03:48

Fairfax έγραψε:
16 Δεκ 2023, 22:26
Αριστοτέλης γιατί είμαι υπέρ της υπαρκτής πραγματικότητας και εναντίων ουτοπικών και μεταφυσικών ιδεολογιών για την οργάνωση της κοινωνίας. Επίσης τελείως εναντίων αυτό προσδιορισμένων πεφωτισμένων κάθε τύπου που θεωρούν χρέος τους να λενε στους άλλους πως να ζήσουν.
Σαν την αδελφότητα των illuminati. Μου φαίνεται ότι ο Ναζισμός , το αυγό του φιδιού άρχισε να εκκολάπτεται την στιγμή που εμφανίστηκαν οι τεκτονικές στοές.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Πλάτωνας ή Αριστοτέλης ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 18 Δεκ 2023, 14:10

Ρε πώς τα κατάφερε ο "ατιμούλης" Πλάτων και κορόιδεψε τόσο κόσμο (ποικίλου διαμετρήματος) διαχρονικά και ακόμα συζητείται;

https://philpapers.org/browse/plato
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών