«Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69619
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Ιουν 2023, 13:04

Rakomelofronas έγραψε:
01 Ιουν 2023, 06:23
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Μάιος 2023, 23:47
Ποιες κυβερνήσεις συνεργασίας θεωρείς ότι μπορούν να λειτουργήσουν στο υπάρχον πλαίσιο;

Γιατί αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι αυτοί που θέλουν συνεργασία, συγχρόνως εκτιμούν βαθύτατα τα κόμματα που δεν συνεργάζονται με κανέναν επειδή έχουν σταθερές ιδέες...
Θα το βάλω στην υπογραφή μου στο τέλος :lol: . Στο υπάρχον πλαίσιο όπως λες (όχι στην ιδεατή για μένα κατάσταση να πέσουν όλα τα κόμματα μόνιμα κάτω από το 30%), τρικομματική ή μεγάλος συνασπισμός είναι τα μόνα σχήματα ουσιαστικού περιορισμού της εκτελεστικής εξουσίας. Κυβέρνηση ενός μεγάλου κι ενός μικρού εταίρου καταλήγει σε βόλεμα ορισμένων στελεχών του μικρού εταίρου αλλά συντριβή του στην κοινωνία, γι'αυτό δεν ψηφίζω για μικρό εταίρο προς το παρόν.

Ίσως κάποτε συνειδητοποιήσουμε ότι δεν υπάρχει "ακυβερνησία" γιατί δεν είμαστε πια στο 1965. Δεν ξέρω αν έχουμε φτάσει σε τέτοιο επίπεδο... κυνισμού ακόμη.
Και ποιοι είναι οι συνδυασμοί που θα ψήφιζες σε μια τριτοκομματική ή μεγάλο συνασπισμό;

ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ;
ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ-ΠΛΕΥΣΗ (ή ΜΕΡΑ ή ΛΥΣΗ ή ΝΙΚΗ;)
ΝΔ-ΠΑΣΟΚ- ΠΛΕΥΣΗ (ή ΜΕΡΑ ή ΛΥΣΗ ή ΝΙΚΗ;)
ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ-ΠΛΕΥΣΗ (ή ΜΕΡΑ ή ΛΥΣΗ ή ΝΙΚΗ;)
κλπ

Πρόσθεσε όποιον συνδυασμό θα ήθελες βάσει των υπαρχόντων κομμάτων, υπολογίζοντας και τον νέο συνασπισμό των εθνικιστών στη λίστα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69619
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Ιουν 2023, 13:12

Jimmy81 έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:54
Νετο Γκουερινο έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:19
Jimmy81 έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:01
Η Νέα Τάξη έβαλε τον ΓΑΠ να καταργήσει το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. Και ποτέ δεν επανήλθε ο όρος από τους διαδόχους του :p060:

Η νεολαία ξέρει καλύτερα τον νέγρο του Μοριά από τον Κολοκοτρώνη.

Λαός της Κασερόπιτας. :g030:
Καλοφαγωτα τα φράγκα από τον Μητσοτάκη
Τουλάχιστον άσε με να νομίζω ότι πληρώνεσαι και δεν είσαι ο χρήσιμος ηλίθιος
Εμείς οι woke κεντροαριστεροί γκλομπαλιστές δεν διαφωνούμε σε όλα με τον Μητσοτάκη. Π.χ. στο μπόλιασμα της κοινωνίας από ξένα στοιχεία είμαστε υπέρ. Δεν είμαστε ρατσιστές. Ή στην αναγνώριση των αγώνων της αριστεράς, στο άγαλμα του Χο Τσι Μινχ πάλι υπέρ, όπως και στην κουτσουρεμένη ΑΟΖ μειωμένης επήρειας με την Αίγυπτο είμαστε υπέρ και όχι μοναχοφάηδες. Επικροτούμε τη δίκαιη μοιρασιά των πόρων της ανατολικής Μεσογείου. Εαν μέσω της επιρροής μας νομιμοποιήσει και τον γάμο ομοφυλόφιλων θα του βγάλουμε το καπέλο. Κάθε πράγμα στον καιρό του έχει πει ο Κυριάκος, εμείς ελπίζουμε να είναι εντός της επόμενης τετραετίας αυτός ο καιρός. Γενικά οποιαδήποτε ενέργεια του Κούλη χτυπάει τον συντηρητισμό και διάφορες βλακώδεις παραδοσιακές "αξίες" την καλωσορίζουμε.
Σ' εσάς αρκεί να νομιμοποιήσει το γάμο ομοφυλόφιλων και ότι αφορά στα λοατκι ζητούμενα.

Τα υπόλοιπα στη λίστα ζητούμενων σας είναι καμαρωτές ψιλοπαπαριές, που δεν δίνετε δεκάρα αν γίνουν. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 01 Ιουν 2023, 13:28

Ωραίο το άρθρο του Κοττάκη μέχρι εκεί που μιλάει για το Βυζάντιο, μετά τα γάμησε και κατέληξε σε μια μπαρούφα.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 01 Ιουν 2023, 13:41

Jimmy81 έγραψε:
30 Μάιος 2023, 16:54
Εμείς οι woke κεντροαριστεροί γκλομπαλιστές δεν διαφωνούμε σε όλα με τον Μητσοτάκη.
:lol::lol:
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4596
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 01 Ιουν 2023, 14:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 13:04
Και ποιοι είναι οι συνδυασμοί που θα ψήφιζες σε μια τριτοκομματική ή μεγάλο συνασπισμό;

ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ;
ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ-ΠΛΕΥΣΗ (ή ΜΕΡΑ ή ΛΥΣΗ ή ΝΙΚΗ;)
ΝΔ-ΠΑΣΟΚ- ΠΛΕΥΣΗ (ή ΜΕΡΑ ή ΛΥΣΗ ή ΝΙΚΗ;)
ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ-ΠΛΕΥΣΗ (ή ΜΕΡΑ ή ΛΥΣΗ ή ΝΙΚΗ;)
κλπ

Πρόσθεσε όποιον συνδυασμό θα ήθελες βάσει των υπαρχόντων κομμάτων, υπολογίζοντας και τον νέο συνασπισμό των εθνικιστών στη λίστα.
Με τα σημερινά δεδομένα (40% ΝΔ, διάσπαση στην Κεντροαριστερά άρα ένας μεγάλος συνασπισμός θα ήταν ανισοβαρής), μόνο μια κυβέρνηση ΝΔ + Ελληνική Λύση + Νίκη (οπωσδήποτε και οι δύο, όχι κάποιος μόνος του) θα έβλεπα κάπως λιγότερο αρνητικά αλλά και πάλι θα περίμενα αποστασίες και διαλυτικές τάσεις στους δύο μικρούς εταίρους, γι' αυτό χρειάζεται να είναι και η ΝΔ αποδυναμωμένη, από 30% και κάτω.

Και ύστερα ήρθαν οι μέλισσες

Σίγουρα πάντως η συνέχιση της μονοκρατορίας της ΝΔ δεν πρόκειται να μας βγάλει από το μονοπάτι στο οποίο βαδίζουμε τώρα. Ο δρόμος προς τον κυνισμό είναι γεμάτος ρεαλιστικές επιλογές.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69619
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Ιουν 2023, 14:51

Rakomelofronas έγραψε:
01 Ιουν 2023, 14:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 13:04
Και ποιοι είναι οι συνδυασμοί που θα ψήφιζες σε μια τριτοκομματική ή μεγάλο συνασπισμό;

ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ;
ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ-ΠΛΕΥΣΗ (ή ΜΕΡΑ ή ΛΥΣΗ ή ΝΙΚΗ;)
ΝΔ-ΠΑΣΟΚ- ΠΛΕΥΣΗ (ή ΜΕΡΑ ή ΛΥΣΗ ή ΝΙΚΗ;)
ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ-ΠΛΕΥΣΗ (ή ΜΕΡΑ ή ΛΥΣΗ ή ΝΙΚΗ;)
κλπ

Πρόσθεσε όποιον συνδυασμό θα ήθελες βάσει των υπαρχόντων κομμάτων, υπολογίζοντας και τον νέο συνασπισμό των εθνικιστών στη λίστα.
Με τα σημερινά δεδομένα (40% ΝΔ, διάσπαση στην Κεντροαριστερά άρα ένας μεγάλος συνασπισμός θα ήταν ανισοβαρής), μόνο μια κυβέρνηση ΝΔ + Ελληνική Λύση + Νίκη (οπωσδήποτε και οι δύο, όχι κάποιος μόνος του) θα έβλεπα κάπως λιγότερο αρνητικά αλλά και πάλι θα περίμενα αποστασίες και διαλυτικές τάσεις στους δύο μικρούς εταίρους, γι' αυτό χρειάζεται να είναι και η ΝΔ αποδυναμωμένη, από 30% και κάτω.

Και ύστερα ήρθαν οι μέλισσες

Σίγουρα πάντως η συνέχιση της μονοκρατορίας της ΝΔ δεν πρόκειται να μας βγάλει από το μονοπάτι στο οποίο βαδίζουμε τώρα. Ο δρόμος προς τον κυνισμό είναι γεμάτος ρεαλιστικές επιλογές.
Η μονοκρατορία της ΝΔ, έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, οφείλεται στην ανεπάρκεια των άλλων κομμάτων. Η βάση της είναι γύρω στο 28-30%, ανεξαρτήτως αρχηγού.

Το υπόλοιπο 10% πώς και από ποιούς το πήρε;

Εγώ νομίζω ότι από αυτούς που ήθελαν απλή αναλογική για να σπάσει το κεκτημένο της μονοκρατορίας, το πήρε. Αυτοί έστρωσαν το χαλί, αυτοί θα το καθαρίσουν. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4596
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 01 Ιουν 2023, 15:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 14:51
Η μονοκρατορία της ΝΔ, έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, οφείλεται στην ανεπάρκεια των άλλων κομμάτων. Η βάση της είναι γύρω στο 28-30%, ανεξαρτήτως αρχηγού.

Το υπόλοιπο 10% πώς και από ποιούς το πήρε;

Εγώ νομίζω ότι από αυτούς που ήθελαν απλή αναλογική για να σπάσει το κεκτημένο της μονοκρατορίας, το πήρε. Αυτοί έστρωσαν το χαλί, αυτοί θα το καθαρίσουν. :lol:
Το "μυστικό" είναι το όριο του 3% πρώτα και μετά το μπόνους εδρών. Φαντάσου να μπορούσε να κατέβει μια παρέα ανεξάρτητων υποψηφίων σε λίγες εκλογικές περιφέρειες και να της αρκούσαν περίπου 20.000 ψήφοι για να βγάλει έναν βουλευτή. Η λέξη - κλειδί είναι "φαντάσου". :lol:
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69619
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Ιουν 2023, 15:51

Rakomelofronas έγραψε:
01 Ιουν 2023, 15:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 14:51
Η μονοκρατορία της ΝΔ, έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, οφείλεται στην ανεπάρκεια των άλλων κομμάτων. Η βάση της είναι γύρω στο 28-30%, ανεξαρτήτως αρχηγού.

Το υπόλοιπο 10% πώς και από ποιούς το πήρε;

Εγώ νομίζω ότι από αυτούς που ήθελαν απλή αναλογική για να σπάσει το κεκτημένο της μονοκρατορίας, το πήρε. Αυτοί έστρωσαν το χαλί, αυτοί θα το καθαρίσουν. :lol:
Το "μυστικό" είναι το όριο του 3% πρώτα και μετά το μπόνους εδρών. Φαντάσου να μπορούσε να κατέβει μια παρέα ανεξάρτητων υποψηφίων σε λίγες εκλογικές περιφέρειες και να της αρκούσαν περίπου 20.000 ψήφοι για να βγάλει έναν βουλευτή. Η λέξη - κλειδί είναι "φαντάσου". :lol:
Εγώ γιατί να το φανταστώ; Μετά τον τζημ και κρίνοντας από τους πέριξ κατέληξα σε ψήφο στη νδ. Δεν βλέπω κάτι άλλο.

Όποιοι ονειρεύονται συγκυβέρνηση μεταξύ τελείως άσχετων κομμάτων, ας κάνουν αυτό που προτείνεις πράξη. Η φαντασία στην εξουσία κλπ :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4596
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 01 Ιουν 2023, 17:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 15:51
Εγώ γιατί να το φανταστώ; Μετά τον τζημ και κρίνοντας από τους πέριξ κατέληξα σε ψήφο στη νδ. Δεν βλέπω κάτι άλλο.

Όποιοι ονειρεύονται συγκυβέρνηση μεταξύ τελείως άσχετων κομμάτων, ας κάνουν αυτό που προτείνεις πράξη. Η φαντασία στην εξουσία κλπ :)
Η περίπτωση Τζήμερου είναι για να διδάσκεται ως παράδειγμα προς αποφυγήν. Το καλό είναι ότι υπάρχει μηχανισμός από πίσω και η Δημιουργία Ξανά μπορεί να ξαναέχει την ευκαιρία της.

Ονειρεύομαι ουσιαστική διάκριση των εξουσιών και ευρύτατη αυτοδιοίκηση αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα. Βάσει συσχετισμού κομμάτων, είμαι πιο αιθεροβάμων από κάθε κομμουνιστή και από κάθε νατιβιστή.

Όσο έρχεται φαΐ από τις Βρυξέλλες στην ταΐστρα, όλα είναι εύκολα.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69619
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Ιουν 2023, 17:56

Rakomelofronas έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 15:51
Εγώ γιατί να το φανταστώ; Μετά τον τζημ και κρίνοντας από τους πέριξ κατέληξα σε ψήφο στη νδ. Δεν βλέπω κάτι άλλο.

Όποιοι ονειρεύονται συγκυβέρνηση μεταξύ τελείως άσχετων κομμάτων, ας κάνουν αυτό που προτείνεις πράξη. Η φαντασία στην εξουσία κλπ :)
Η περίπτωση Τζήμερου είναι για να διδάσκεται ως παράδειγμα προς αποφυγήν. Το καλό είναι ότι υπάρχει μηχανισμός από πίσω και η Δημιουργία Ξανά μπορεί να ξαναέχει την ευκαιρία της.

Ονειρεύομαι ουσιαστική διάκριση των εξουσιών και ευρύτατη αυτοδιοίκηση αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα. Βάσει συσχετισμού κομμάτων, είμαι πιο αιθεροβάμων από κάθε κομμουνιστή και από κάθε νατιβιστή.

Όσο έρχεται φαΐ από τις Βρυξέλλες στην ταΐστρα, όλα είναι εύκολα.
Ναι βρε, σαφώς και ήταν παράδειγμα προς αποφυγήν.

Διότι δε συνεμορφώθην προς τας υποδείξεις της πρέπουσας μεταπολιτευτικής αβρότητας προς τις ιερές αγελάδες. :)

Αλλά ως στοιχείο παραμένει ενδιαφέρον.

Γιατί βλέπω πόσο σαφείς απόψεις έχουν και πόσο σοβαρά και αξιόπιστα άτομα υποστηρίζουν όσοι χαζογελούσαν με τον Τζήμερο.

Δεν λένε καν τι θα ψηφίσουν...


Το τι θα κάνουν όλοι τούτοι χωρίς τις ταϊστρες των Βρυξελλών, είναι άλλο θέμα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4596
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 01 Ιουν 2023, 18:07

Δεν έκανε καμία προσπάθεια να προσεγγίσει τους ανθρώπους για τους οποίους υποτίθεται ότι κατέβαινε στην πολιτική.

Η κομματική επιλογή έχει τόση σχέση με την πολιτική όση σχέση έχει η οπαδική επιλογή με τον αθλητισμό.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14840
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 04 Ιουν 2023, 15:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Μάιος 2023, 18:00
Rakomelofronas έγραψε:
31 Μάιος 2023, 17:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Μάιος 2023, 15:41
Μα ο νέος "κυνικός λαός" είναι η νομοτελειακή συνέπεια αυτών που έχω ήδη αναφέρει.

Γιατί όταν διακρίνεις εκφράσεις εμμονής και βλακείας στις εδώ κι εκεί συλλογικότητες, η ιδιωτεία παύει να έχει την αρχαία αρνητική έννοια και καταλήγει σε μια στοιχειώδη διαφύλαξη της ατομικότητας.

Κι επειδή ήδη ως Έλληνες χάσαμε το τραίνο της ταυτότητας, για αμιγώς μικροκομματικούς λόγους, το πράγμα πλέον θα εξελιχθεί ως εφαρμοσμένη ιδιωτεία στον αυτόματο πιλότο.

Ο όρος "Έλληνες" ως κάτι συγκεκριμένο, είναι ήδη μια ανιστορική έκφραση... :lol:

Αυτό ήθελε, αυτό πήρε ο φερόμενος ως ελληνικός λάος μετά από συνεχείς δημοκρατικές εκλογικές αναμετρήσεις χρόνων... ή κάνω λάθος;

Το θρίαμβο της προσωπικής -και όχι εθνικής- ιδιωτείας.
Σπάνια βλέπω τον πολιτισμικό πεσσιμισμό να συνδυάζεται με κυνική συστημική ψήφο. Ίσως σε ενδιαφέρει ο όρος accelerationism.
Μα το θέμα δεν είναι το τι ενδιαφέρει εμένα. Τις επιλογές μου τις έχω ήδη εκθέσει.

Με τους κανένες που ψάχνονται ή αερολογούν, κάνοντας αναλύσεις για τις επιλογές των άλλων, δεν βρίσκω ούτε έναν λόγο να ασχοληθώ σοβαρά.

Όταν καταλήξεις σε κάτι συγκεκριμένο, τότε θα κάνουμε πιο ουσιαστικό διάλογο στα υπέρ και κατά της κάθε επιλογής. Και αν με πείσεις, πιθανόν να αλλάξει και η δική μου.

Βρίσκεις κάτι παράλογο σ' αυτό που λέω; :)
Ηταν πολύ συγκεκριμένο και εύστοχο αυτό που σου έγραψε. ψάξτο
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69619
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Ιουν 2023, 15:56

Orion22 έγραψε:
04 Ιουν 2023, 15:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Μάιος 2023, 18:00
Rakomelofronas έγραψε:
31 Μάιος 2023, 17:37


Σπάνια βλέπω τον πολιτισμικό πεσσιμισμό να συνδυάζεται με κυνική συστημική ψήφο. Ίσως σε ενδιαφέρει ο όρος accelerationism.
Μα το θέμα δεν είναι το τι ενδιαφέρει εμένα. Τις επιλογές μου τις έχω ήδη εκθέσει.

Με τους κανένες που ψάχνονται ή αερολογούν, κάνοντας αναλύσεις για τις επιλογές των άλλων, δεν βρίσκω ούτε έναν λόγο να ασχοληθώ σοβαρά.

Όταν καταλήξεις σε κάτι συγκεκριμένο, τότε θα κάνουμε πιο ουσιαστικό διάλογο στα υπέρ και κατά της κάθε επιλογής. Και αν με πείσεις, πιθανόν να αλλάξει και η δική μου.

Βρίσκεις κάτι παράλογο σ' αυτό που λέω; :)
Ηταν πολύ συγκεκριμένο και εύστοχο αυτό που σου έγραψε. ψάξτο
Δεν μ' ενδιαφέρουν οι εύστοχες αναλύσεις αλλά οι συγκεκριμένες εκλογικές προτάσεις που να συνάδουν στοιχειωδώς με την ευστοχία και φυσικά τα πρακτικά αποτελέσματα εφαρμογής των αναλύσεων.

Κατανοητόν;


Τα υπόλοιπα τα θεωρώ κουμπουριές στο γάμο του Καραγκικόζη-Μεγαλέξαντρου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 04 Ιουν 2023, 15:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14840
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 04 Ιουν 2023, 15:58

Α, συγγνώμη, δεν ήξερα οτι περιμένεις εκλογικές προτάσεις, νομισα πως το είχες λυσει το θέμα.
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69619
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Κατασκευάζεται» ένας νέος, κυνικός λαός, μηδενικής εθνικής μνήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Ιουν 2023, 16:01

Orion22 έγραψε:
04 Ιουν 2023, 15:58
Α, συγγνώμη, δεν ήξερα οτι περιμένεις εκλογικές προτάσεις, νομισα πως το είχες λυσει το θέμα.
Για πάρτη μου, σαφώς και έχω καταλήξει. Μετά την αποτυχία της πρώτης μου επιλογής, επιλέγω τη δεύτερη πιο συμβατή με τα ζητούμενα μου λύση.

Από θεωρίες έχω πάθει οβερντόουζ.

Εσύ τί θα ψηφίσεις; Μπορεί να με κάνεις να αλλάξω γνώμη. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών