Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.

Ποιό βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Το δημοψήφισμα λήγει την 14 Σεπ 2020, 23:51

Ελλάδα
16
22%
Σκόπια
39
54%
Αλβανία
15
21%
Βουλγαρία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ρουμανία
1
1%
Σερβία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κροατία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μαυροβούνιο
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 72

Maejima

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 10 Σεπ 2020, 15:49

hellegennes έγραψε:
10 Σεπ 2020, 14:14
Ενδιαφέρουσα η θεωρία σου, αλλά μπάζει. Έχουμε τελείως διαφορετικό σχήμα προσώπου και άλλα χρώματα.
Φούλ Αρβανιτόφατσα, είσαι, αδελφέ. Να με ακούς στα classifications μου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Σεπ 2020, 15:57

Maejima έγραψε:
10 Σεπ 2020, 15:49
hellegennes έγραψε:
10 Σεπ 2020, 14:14
Ενδιαφέρουσα η θεωρία σου, αλλά μπάζει. Έχουμε τελείως διαφορετικό σχήμα προσώπου και άλλα χρώματα.
Φούλ Αρβανιτόφατσα, είσαι, αδελφέ. Να με ακούς στα classifications μου.
Γνωρίζω το οικογενειακό μου δέντρο μέχρι 5ης γενιάς. Όλοι μέχρι 5ης γενιάς είναι από τρία μέρη: Αμισό, Τραπεζούντα και Χολομώντα. Ζόρικη η υπόθεσή σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Maejima

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 10 Σεπ 2020, 16:04

hellegennes έγραψε:
10 Σεπ 2020, 15:57

Γνωρίζω το οικογενειακό μου δέντρο μέχρι 5ης γενιάς. Όλοι μέχρι 5ης γενιάς είναι από τρία μέρη: Αμισό, Τραπεζούντα και Χολομώντα. Ζόρικη η υπόθεσή σου.
Από ποιό χωριό στον Χολομώντα;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Σεπ 2020, 16:07

Κελλί-Βράσταμα-Ταξιάρχη. Ίσως και από Πλανά. Δεν είναι 100% βέβαιο. Η πέμπτη γενιά από την μια πλευρά (ένας πρόγονος μόνο) ήταν ή από Ταξιάρχη ή από Πλανά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Maejima

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 10 Σεπ 2020, 16:11

Περίεργο η μίξη σλαβομακεδόνα και ποντίου να βγεί Διναρικός. Εκτός και αν κάτι μου διαφεύγει από την ιστορία του χωριού σου.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14219
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Σεπ 2020, 16:14

πατησιωτης έγραψε:
10 Σεπ 2020, 13:47
Leporello έγραψε:
10 Σεπ 2020, 08:48
Εγώ ψήφισα Μαυροβούνιο. Το μεγαλύτερο ψέμα είναι ότι υπάρχουν. Η αλήθεια είναι πως πρόκειται γιά 100% Σέρβους. Π.χ. Πάσπαλι
Μα εάν πιστεύουν ότι υπάρχουν,τότε υπάρχουν.Αυτό θα πει αφήγημα. :D Το ίδιο δεν είναι και με τους Βορειομακεδόνες ή Δυτικοβούλγαρους;Εάν πιστέψεις ότι είσαι κάτι διαφορετικό τότε είσαι κάτι διαφορετικό.
Ο βασιλιάς Γεώργιος Γ΄της Αγγλίας - αυτός που έχασε την Αμερική - είπε όταν του είπαν ότι οι Αμερικανοί πιστεύουν ότι είναι χωριστό έθνος από τους Άγγλους ότι είναι το πιο παράξενο πράγμα που άκουσε στη ζωή του.
Μα εκεί είναι το θέμα: δεν το πιστεύουν ούτε οι ίδιοι.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Σεπ 2020, 16:16

Maejima έγραψε:
10 Σεπ 2020, 16:11
Περίεργο η μίξη σλαβομακεδόνα και ποντίου να βγεί Διναρικός. Εκτός και αν κάτι μου διαφεύγει από την ιστορία του χωριού σου.
Και στις δυο περιπτώσεις μιλάμε για αρκετά απομονωμένα μέρη. Δηλαδή οι Πόντια πλευρά μου είναι Πόντιοι. Δεν παίζουν μετακινήσεις τουλάχιστον στην πρόσφατη ιστορία. Η πλευρά της μάνας μου είναι τελείως απομονωμένη. Αυτά τα χωριά είχαν ελάχιστες επαφές έξω από το βουνό τους μέχρι σχετικά πολύ πρόσφατα. Ακόμη και οι διάλεκτοι που μιλάνε έχουν ιδιαίτερα γνωρίσματα που δεν υφίστανται αλλού στην Χαλκιδική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Maejima

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 10 Σεπ 2020, 16:22

hellegennes έγραψε:
10 Σεπ 2020, 16:16
Και στις δυο περιπτώσεις μιλάμε για αρκετά απομονωμένα μέρη. Δηλαδή οι Πόντια πλευρά μου είναι Πόντιοι. Δεν παίζουν μετακινήσεις τουλάχιστον στην πρόσφατη ιστορία. Η πλευρά της μάνας μου είναι τελείως απομονωμένη. Αυτά τα χωριά είχαν ελάχιστες επαφές έξω από το βουνό τους μέχρι σχετικά πολύ πρόσφατα. Ακόμη και οι διάλεκτοι που μιλάνε έχουν ιδιαίτερα γνωρίσματα που δεν υφίστανται αλλού στην Χαλκιδική.
:smt023

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 10 Σεπ 2020, 16:30

Maejima έγραψε:
10 Σεπ 2020, 16:22
ματσίμα εσύ που είσαι γνώστης, αυτός εδώ από ποιό χωριό έρχεται :102:

Εικόνα

:102:

Maejima

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 10 Σεπ 2020, 16:33

Χουργιατς έγραψε:
10 Σεπ 2020, 16:30
ματσίμα εσύ που είσαι γνώστης, αυτός εδώ από ποιό χωριό έρχεται :102:

Εικόνα

:102:
Alpine-Atlantid, ντάξ, αυτά τα classifications τα κάνετε και μόνοι σας βάσει του humanphenotypes, αν θέλετε, είπαμε χωρίς μετρήσεις=καφενείο.

Γουρουνο-μύτη=Alpine σήμα κατατεθέν.

sman5
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 01:35

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sman5 » 10 Σεπ 2020, 16:42

Η Ελλάδα είναι 3 ψήφους πιο μπροστά από την Αλβανία :(

sman5
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 01:35

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sman5 » 10 Σεπ 2020, 16:48

Maejima έγραψε:
10 Σεπ 2020, 16:33
Ειναι πολλοί στα ξένα φορουμ που ανεβάζουν φωτο από Έλληνες για ταξινόμηση και τους αναφέρουν ως northern Greek (από τη βόρεια Ελλάδα). Νομίζουν ότι έχουμε τόσο μεγάλη διαφορά βορρά-νότου οσο οι Ιταλοί και δεν ξέρουν ότι είμαστε ομοιογενής λαός. :102:

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 10 Σεπ 2020, 16:56

hellegennes έγραψε:
10 Σεπ 2020, 15:34
Είναι συγκινητική η προσπάθεια των ιστορικών να μιλήσουν για την ακεραιότητα στην τήρηση των νόμων. Άλλωστε ξαναλέω ότι όλοι οι μύθοι αυτό προσπαθούν να κάνουν. Να δείξουν ότι η ανυπακοή και η ύβρις έχει συνέπειες. Από το να σε μετατρέψει σε φυτό ένας θεός ως το να καείς από τον Ήλιο. Όπου ακούς πολλά ηθικά διδάγματα προς μία κατεύθυνση, συνήθως υποβόσκει ένα πρόβλημα. Βέβαια η ανυπακοή είναι πρόβλημα αλλά ταυτόχρονα και προτέρημα.

Ο Λεωνίδας πήγε στον πόλεμο γιατί η άλλη εναλλακτική ήταν να παραδώσει τα εδάφη του, ακόμη κι αν πρακτικά παρέμενε ηγεμόνας και ουσιαστικά δεν άλλαζε τίποτα πέρα από έναν τίτλο.
Εντάξει ρε Χέλη, από την μια μας αναπτύσσεις Χέλειες θεωρίες και από την άλλη μολογάς χωρίς ξύλο.

Για την ιστορία, μιας και εσύ το ανέφερες, ήδη από τον Ησίοδο αλλά και σε ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ τις τραγωδίες, η ανυπακοή στον θεϊκό νόμο (ή στον νόμο της πόλης, σε πιο εξειδικευμένες περιπτώσεις, πχ. Αντιγόνη του Σοφοκλή) επιφέρει πάντα ολέθριες συνέπειες. Για την ακρίβεια, το σχήμα είναι σχεδόν πάντα κοινό: ύβρις, νέμεσις, άτη και τίσης. Πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση εξ αυτών, η Άτη, που οι αρχαίοι είχαν μετατρέψει σε θεότητα. Είναι οξύμωρο να λες για έναν πολιτισμό που προωθεί την ανυπακοή, όταν σχεδόν πάντα, μέσα στα μηνύματα του είναι η υπακοή στον θεϊκό νόμο, αλλιώς η εξολόθρευση.

Όσον αφορά τον ίδιο τον Λεωνίδα, δεν υπήρξε πουθενά ζήτημα ανυπακοής, ή μη μόνο το ότι έφυγε ενώ διαρκούσαν τα Κάρνεια. Ειδάλλως, σε κάθε περίπτωση θα βοηθούσαν κατά των περσών, απλά πάλι θα άφηναν τους αθηναίους με το πουλί στο χέρι, όπως πριν τον Μαραθώνα.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 10 Σεπ 2020, 17:01

hellegennes έγραψε:
10 Σεπ 2020, 15:42
Αν μετρούσαμε τις φούτσες μας πολύ φοβάμαι ότι δεν θα σε συνέφερε, αλλά ας μην ξεφεύγουμε απ' το θέμα μας. :003:

Αυτή η κόντρα Θεσσαλονίκης-Αθήνας δεν έχει να κάνει απλώς με το πού λαμβάνονται οι αποφάσεις. Είναι διαφορά στην τοπική κουλτούρα. Διαφορά στην διάλεκτο, διαφορά στον τρόπο ζωής. Και δεν είναι μονόδρομη, οι μεν εγκαλούν τους δε.

Εξάλλου οι Θεσσαλονικείς δεν διαμαρτύρονται για το κράτος των Αθηνών μόνο σε σχέση με την πόλη τους, αλλά γενικά για την επαρχία. Η Ελλάδα είναι τρομερά υδροκέφαλη και το αναπτυξιακό της μοντέλο στρεβλωμένο. Σε κάποια δε πράγματα υπάρχει διαφορά τάξης μεγεθών που δεν δικαιολογείται απλώς και μόνο από την πληθυσμιακή πυκνότητα. Δηλαδή παραμένει γεγονός ότι το 50% του πληθυσμού δεν μένει στην Αθήνα, αλλά σε έναν πακτωλό πραγμάτων οι διαθέσιμοι πόροι για την Αθήνα είναι το 70% και 90% του συνόλου.
Ποτέ δεν έχω έρθει δεύτερος στο pipe laying, και αμφιβάλλω αν θα χάσω από εσένα. :smt005:

Τέσπα, εγώ δεν ξέρω άλλους να τα έχουν με το κράτος των Αθηνών, εκτός από τους γνωστούς Θεσσαλονικείς. Άντε και τους κρητικούς, αλλά αυτοί δεν νομίζω ότι συμφωνούν με κάποιον άλλο. Συμφωνώ στην διαφορά κουλτούρας, δεν διατείνομαι ότι άνευ άλλου τινός είμαστε καλύτεροι, αλλά ρε αδελφάκι μου, όταν αρχίζετε με το κράτος των Αθηνών και το σουβλάκι καλαμάκι...

:smt005:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιο βαλκανικό κράτος έχει το πιο γελοίο ιστορικό αφήγημα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Σεπ 2020, 17:05

aljawn έγραψε:
10 Σεπ 2020, 16:56
hellegennes έγραψε:
10 Σεπ 2020, 15:34
Είναι συγκινητική η προσπάθεια των ιστορικών να μιλήσουν για την ακεραιότητα στην τήρηση των νόμων. Άλλωστε ξαναλέω ότι όλοι οι μύθοι αυτό προσπαθούν να κάνουν. Να δείξουν ότι η ανυπακοή και η ύβρις έχει συνέπειες. Από το να σε μετατρέψει σε φυτό ένας θεός ως το να καείς από τον Ήλιο. Όπου ακούς πολλά ηθικά διδάγματα προς μία κατεύθυνση, συνήθως υποβόσκει ένα πρόβλημα. Βέβαια η ανυπακοή είναι πρόβλημα αλλά ταυτόχρονα και προτέρημα.

Ο Λεωνίδας πήγε στον πόλεμο γιατί η άλλη εναλλακτική ήταν να παραδώσει τα εδάφη του, ακόμη κι αν πρακτικά παρέμενε ηγεμόνας και ουσιαστικά δεν άλλαζε τίποτα πέρα από έναν τίτλο.
Εντάξει ρε Χέλη, από την μια μας αναπτύσσεις Χέλειες θεωρίες και από την άλλη μολογάς χωρίς ξύλο.

Για την ιστορία, μιας και εσύ το ανέφερες, ήδη από τον Ησίοδο αλλά και σε ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ τις τραγωδίες, η ανυπακοή στον θεϊκό νόμο (ή στον νόμο της πόλης, σε πιο εξειδικευμένες περιπτώσεις, πχ. Αντιγόνη του Σοφοκλή) επιφέρει πάντα ολέθριες συνέπειες. Για την ακρίβεια, το σχήμα είναι σχεδόν πάντα κοινό: ύβρις, νέμεσις, άτη και τίσης. Πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση εξ αυτών, η Άτη, που οι αρχαίοι είχαν μετατρέψει σε θεότητα. Είναι οξύμωρο να λες για έναν πολιτισμό που προωθεί την ανυπακοή, όταν σχεδόν πάντα, μέσα στα μηνύματα του είναι η υπακοή στον θεϊκό νόμο, αλλιώς η εξολόθρευση.

Όσον αφορά τον ίδιο τον Λεωνίδα, δεν υπήρξε πουθενά ζήτημα ανυπακοής, ή μη μόνο το ότι έφυγε ενώ διαρκούσαν τα Κάρνεια. Ειδάλλως, σε κάθε περίπτωση θα βοηθούσαν κατά των περσών, απλά πάλι θα άφηναν τους αθηναίους με το πουλί στο χέρι, όπως πριν τον Μαραθώνα.
Δεν υπήρξε ζήτημα ανυπακοής σε τι; Το μόνο που ήταν θέμα να μην υπακούσει ήταν οι απαιτήσεις των Περσών. Δεν βάζω καν στην συζήτηση τα Κάρνεια.

Όσον αφορά το άλλο, μα φυσικά η λογοτεχνία και η μυθολογία περιλαμβάνουν πάντα την τιμωρία στην ύβρι και ανυπακοή. Αυτό δείχνει ότι το πνεύμα τους ήταν 100% ανυπάκουο, αλλιώς δεν θα υπήρχε τόσο πλούσια φιλολογία γύρω από το θέμα. Δεν είναι φανερός ο διδακτισμός στην αρχαία γραμματεία; Κι αυτό ήταν αναγκαίο, γιατί από ένα σημείο και έπειτα η ανυπακοή γίνεται τροχοπέδη. Όμως μια γενναία δόση της δίνει ώθηση στον πολιτισμό. Είναι η αξία της αμφισβήτησης, πάνω στην οποία βασίζεται το επιστημονικό οικοδόμημα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών