Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.

Είναι ήρωας ο Κατσίφας;

Ναι
27
44%
Όχι
35
56%
 
Σύνολο ψήφων: 62

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21603
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 02 Νοέμ 2020, 12:53

Κατσαρίδης έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 12:38
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 12:23
Ασέβαστος έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 11:21
ο κατσιφας δεν ηταν ηρωας, οπως ο ηλιακης και αλλοι. ηταν απλα ενας κουραδομαγκας, που νομιζε οτι θα παιζει με το κουμπουρι του δημοσιως, ατιμωρητα.
ο κατσίφας δε πήρε το όπλο επειδή ήταν εγκληματίας
Εγκληματίας μπορεί να μην ήταν αλλά σίγουρα ανηκε στο σκληροπυρηνικό εθνικιστικο χώρο και αυτό φαίνεται και από το προφίλ του στο Facebook.
ε και; αυτό από μόνο του δε λέει τίποτα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5450
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 02 Νοέμ 2020, 18:25

Σενέκας έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 12:35
Δε διαφωνούμε. Αυτό που ονομάζουμε "μακεδονικό αγώνα" δεν είναι παρα μια σειρά απο τρομοκρατικές ενέργειες παραστρατιωτικών ομάδων κλαθε είδους, σε βάρος κυρίως αμάχου πληθυσμού, κάτι το οποίο φυσικά ισχύει εκατέρωθεν. Δεν είναι μια προσπάθεια που μπορώ να πω ότι με συγκινεί, και γνώμη μου είναι ότι στο 2020 θα έπρεπε να νιώθουμε ντροπή για τέτοιες σελίδες στην ιστορία, όχι να τις γιορτάζουμε, αλλά εδώ είναι βαλκάνια, και βαλκάνια χωρίς άμυαλο εθνικισμό και λίγη βία, είναι φαγητό χωρίς αλάτι.

Υπο αυτό το πρίσμα και τους διάφορους κατσίφες και τους παυλομελάδες και τους βούλγαρους κομιτατζήδες, στην ίδια(περίπου) κατηγορία τους τοποθετώ, η οποία απ'έξω δεν έχει σίγουρα την ταμπέλα "ήρωας"
Δυστυχώς οι επαναστάσεις και οι εξεγέρσεις συνήθως δεν γίνονται με ειρηνικές πορείες παιδιών των λουλουδιών, ούτε οι αντάρτικες δυνάμεις δίνουν πάντα ιδιαίτερη σημασία στις ανάγκες και την οπτική του άμαχου πληθυσμού. Και δεν αναφέρομαι μόνο στον Μακεδονικό Αγώνα (και τους αντάρτες της εποχής των αρχών του 20ού αιώνα), αλλά π.χ. και στην Εθνική Αντίσταση ή οποιοδήποτε άλλο εθνικοαπελευθερωτικό ή κοινωνικό κίνημα.

Μπορώ να δεχτώ την οπτική σου παρόλο που διαφωνώ, διότι μου φαίνεται μηδενιστική (αν και δεν θυμάμαι στα ιστορικά νήματα να είσαι τόσο απαξιωτικός για μεγαλύτερους μακελάρηδες του απώτερου παρελθόντος) υπό την προϋπόθεση της συνέπειας.

Πιστεύεις πως δεν πρέπει να γιορτάζουμε, π.χ. την άλωση της Τριπολιτσάς διότι συνοδεύτηκε με μαζική σφαγή (και) αμάχων, κάτι όχι έξω από τα πλαίσια εκείνης της εποχής;

Θεωρείς π.χ. τρομοκράτη τον Βελουχιώτη που εκτελούσε αμάχους για παραδειγματισμό ή εκδίκηση, βασάνιζε με ιδιαίτερη χαρά αιχμαλώτους και κάλυψε μέχρι και βιασμό από άνδρες του, ενέργειες που - όσο απάνθρωπες και να ήταν - εντάσσονταν σε ένα πλαίσιο στρατηγικής;

Θεωρείς συλλήβδην τρομοκράτες όλους τους αντάρτες της κατοχόμενης Ευρώπης που στον Β' Π.Π. σκότωναν αβέρτα αιχμάλωτους στρατιώτες και άτομα που θεωρούσαν συνεργάτες του κατακτητή;

...και γνώμη μου είναι ότι στο 2020 θα έπρεπε να νιώθουμε ντροπή για τέτοιες σελίδες στην ιστορία, όχι να τις γιορτάζουμε, αλλά εδώ είναι βαλκάνια, και βαλκάνια χωρίς άμυαλο εθνικισμό και λίγη βία, είναι φαγητό χωρίς αλάτι.
Ο βαλκανικός εθνικισμός είναι μεγάλη πληγή. Όμως καλώς ή κακώς, τα Βαλκάνια δεν είναι δυτική Ευρώπη. Όλα τα έθνη των Βαλκανίων αποκτήσαμε την ανεξαρτησία μας ή οφείλουμε σε ένα βαθμό την επιβίωσή μας στα σημερινά μας μεγέθη, σε αυτόν ακριβώς τον παράγοντα: τη βία.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 02 Νοέμ 2020, 19:35

Αίλουρος έγραψε:
31 Οκτ 2020, 11:01
Άγιο είχαμε που δεν σκότωσε κανένα παιδάκι ο μακελάρης να μας τρέχουν στα Ευρωπαϊκά δικαστήρια οι Αλβανοί.
Συμφωνω. Ευτυχως που δεν σκότωσε παιδί σαν τους Κλάρα, Μπελογιάννη.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17278
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 02 Νοέμ 2020, 19:38

Αίλουρος έγραψε:
31 Οκτ 2020, 00:18
Εν δυνάμει εγκληματίας ήταν
Ο Φύσσας που συμμετείχε σε πεσίματα, τι ήταν;
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23876
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 03 Νοέμ 2020, 14:46

Πτολεμαίος έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 19:35
Αίλουρος έγραψε:
31 Οκτ 2020, 11:01
Άγιο είχαμε που δεν σκότωσε κανένα παιδάκι ο μακελάρης να μας τρέχουν στα Ευρωπαϊκά δικαστήρια οι Αλβανοί.
Συμφωνω. Ευτυχως που δεν σκότωσε παιδί σαν τους Κλάρα, Μπελογιάννη.
τον Κουφοντινα ξεχασες ...
ακομη να βγει το πορισμα των Αλβανων ιατροδικαστων για την αιτια θανατου του Κατσιφα ...? περιμενουνε να τελειωσουν την ιατρικη Τιρανων ...?
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5450
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 06 Νοέμ 2020, 16:13

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 18:25
...και γνώμη μου είναι ότι στο 2020 θα έπρεπε να νιώθουμε ντροπή για τέτοιες σελίδες στην ιστορία, όχι να τις γιορτάζουμε, αλλά εδώ είναι βαλκάνια, και βαλκάνια χωρίς άμυαλο εθνικισμό και λίγη βία, είναι φαγητό χωρίς αλάτι.
Ο βαλκανικός εθνικισμός είναι μεγάλη πληγή. Όμως καλώς ή κακώς, τα Βαλκάνια δεν είναι δυτική Ευρώπη. Όλα τα έθνη των Βαλκανίων αποκτήσαμε την ανεξαρτησία μας ή οφείλουμε σε ένα βαθμό την επιβίωσή μας στα σημερινά μας μεγέθη, σε αυτόν ακριβώς τον παράγοντα: τη βία.
Ήταν μεγάλη μου παράλειψη που δεν στάθηκα λίγο πιο αναλυτικά στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Έχει και ο ελληνικός εθνικισμός τις υπερβολές του (όπως κάθε εθνικισμός), όμως πραγματικά σε σχέση με τους γείτονές μας είμαστε σε πολύ καλύτερο επίπεδο. Δεν ισχυρίζομαι πως δεν έχουμε γενικά ''ψεκασμένους'' διαφόρων ειδών (όχι μόνο σε θέματα εθνικισμού), ωστόσο ως κοινωνία, σε αυτό τουλάχιστον το κομμάτι έχουμε πολύ μικρότερο βαθμό μισαλλοδοξίας και σοβινισμού κάτι που πιστεύω πως σχετίζεται με το ότι μετά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο ήμασταν στο στρατόπεδο της Δύσης. Έτσι, όσο και αν φαίνεται σε ορισμένους κάπως περίεργο, σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες της περιοχής μας, η πατρίδα μας έχει τις ανοχές δυτικής δημοκρατικής χώρας.

Π.χ. σκεφτείτε δήμαρχο αλβανικής ή σερβικής πόλης να δήλωνε ''Χέστηκα πόσους Κοσοβάρους/Σέρβους σκότωσε ο Μιλόσεβιτς/ο Πάβελιτς, εγώ θέλω στην πόλη μου τουρίστες από τη Σερβία/την Κροατία''. :lol:

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15369
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 06 Νοέμ 2020, 16:16

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
06 Νοέμ 2020, 16:13
Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 18:25
...και γνώμη μου είναι ότι στο 2020 θα έπρεπε να νιώθουμε ντροπή για τέτοιες σελίδες στην ιστορία, όχι να τις γιορτάζουμε, αλλά εδώ είναι βαλκάνια, και βαλκάνια χωρίς άμυαλο εθνικισμό και λίγη βία, είναι φαγητό χωρίς αλάτι.
Ο βαλκανικός εθνικισμός είναι μεγάλη πληγή. Όμως καλώς ή κακώς, τα Βαλκάνια δεν είναι δυτική Ευρώπη. Όλα τα έθνη των Βαλκανίων αποκτήσαμε την ανεξαρτησία μας ή οφείλουμε σε ένα βαθμό την επιβίωσή μας στα σημερινά μας μεγέθη, σε αυτόν ακριβώς τον παράγοντα: τη βία.
Ήταν μεγάλη μου παράλειψη που δεν στάθηκα λίγο πιο αναλυτικά στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Έχει και ο ελληνικός εθνικισμός τις υπερβολές του (όπως κάθε εθνικισμός), όμως πραγματικά σε σχέση με τους γείτονές μας είμαστε σε πολύ καλύτερο επίπεδο. Δεν ισχυρίζομαι πως δεν έχουμε γενικά ''ψεκασμένους'' διαφόρων ειδών (όχι μόνο σε θέματα εθνικισμού), ωστόσο ως κοινωνία, σε αυτό τουλάχιστον το κομμάτι έχουμε πολύ μικρότερο βαθμό μισαλλοδοξίας και σοβινισμού κάτι που πιστεύω πως σχετίζεται με το ότι μετά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο ήμασταν στο στρατόπεδο της Δύσης. Έτσι, όσο και αν φαίνεται σε ορισμένους κάπως περίεργο, σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες της περιοχής μας, η πατρίδα μας έχει τις ανοχές δυτικής δημοκρατικής χώρας.

Π.χ. σκεφτείτε δήμαρχο αλβανικής ή σερβικής πόλης να δήλωνε ''Χέστηκα πόσους Κοσοβάρους/Σέρβους σκότωσε ο Μιλόσεβιτς/ο Πάβελιτς, εγώ θέλω στην πόλη μου τουρίστες από τη Σερβία/την Κροατία''. :lol:
Δεν το αμφισβητεί κανείς. Βέβαια υπάρχει μια σημαντική μερίδα που θα προτιμούσε να αλλάξει αυτό, και να γίνουμε περισσότερο Αλβανοί
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

sman5
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 01:35

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sman5 » 06 Νοέμ 2020, 16:24

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sman5 την 06 Νοέμ 2020, 16:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5450
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 06 Νοέμ 2020, 16:24

Σενέκας έγραψε:
06 Νοέμ 2020, 16:16
Δεν το αμφισβητεί κανείς. Βέβαια υπάρχει μια σημαντική μερίδα που θα προτιμούσε να αλλάξει αυτό, και να γίνουμε περισσότερο Αλβανοί
Εννοείται πως σε ορισμένες βαλκανικές χώρες αντίστοιχοι συγγραφείς/ερευνητές όπως ο Λιθοξόου :smt005: ή ''ακτιβιστές'' τύπου Δημητρά θα ζούσαν δεκαετίες τώρα αυτοεξόριστοι προκειμένου να μη βρεθούν πεταμένοι σε κανέναν σκουπιδότοπο.

Π.χ. στην Αλβανία ένας λογοτέχνης από τον Νότο θεωρήθηκε - και θεωρείται ακόμα και σήμερα - ''αμφιλεγόμενη προσωπικότητα'' επειδή μεταξύ άλλων δήλωσε πως ήταν τουρκικής καταγωγής. :lol: Μάλιστα, στις ταραχές του 1997 αναγκάστηκε να φύγει στην Τουρκία όπου πέρασε το υπόλοιπο της ζωής του.

Βέβαια, όλα αυτά προσωπικά δεν μου αρέσουν. Όσο και να διαφωνώ με τη φύση του έργου κάποιου, όσο γελοία ή προπαγανδιστικά και αν θεωρώ τα πορίσματά του, προτιμώ αυτά αν είναι σαθρά να αντικρούονται με λόγια ή κείμενα και όχι με ''έργα''.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παλαιοελλαδίτης την 06 Νοέμ 2020, 16:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

sman5
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 01:35

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sman5 » 06 Νοέμ 2020, 16:30

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
06 Νοέμ 2020, 16:13
Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 18:25
...και γνώμη μου είναι ότι στο 2020 θα έπρεπε να νιώθουμε ντροπή για τέτοιες σελίδες στην ιστορία, όχι να τις γιορτάζουμε, αλλά εδώ είναι βαλκάνια, και βαλκάνια χωρίς άμυαλο εθνικισμό και λίγη βία, είναι φαγητό χωρίς αλάτι.
Ο βαλκανικός εθνικισμός είναι μεγάλη πληγή. Όμως καλώς ή κακώς, τα Βαλκάνια δεν είναι δυτική Ευρώπη. Όλα τα έθνη των Βαλκανίων αποκτήσαμε την ανεξαρτησία μας ή οφείλουμε σε ένα βαθμό την επιβίωσή μας στα σημερινά μας μεγέθη, σε αυτόν ακριβώς τον παράγοντα: τη βία.
Ήταν μεγάλη μου παράλειψη που δεν στάθηκα λίγο πιο αναλυτικά στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Έχει και ο ελληνικός εθνικισμός τις υπερβολές του (όπως κάθε εθνικισμός), όμως πραγματικά σε σχέση με τους γείτονές μας είμαστε σε πολύ καλύτερο επίπεδο. Δεν ισχυρίζομαι πως δεν έχουμε γενικά ''ψεκασμένους'' διαφόρων ειδών (όχι μόνο σε θέματα εθνικισμού), ωστόσο ως κοινωνία, σε αυτό τουλάχιστον το κομμάτι έχουμε πολύ μικρότερο βαθμό μισαλλοδοξίας και σοβινισμού κάτι που πιστεύω πως σχετίζεται με το ότι μετά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο ήμασταν στο στρατόπεδο της Δύσης. Έτσι, όσο και αν φαίνεται σε ορισμένους κάπως περίεργο, σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες της περιοχής μας, η πατρίδα μας έχει τις ανοχές δυτικής δημοκρατικής χώρας.

Π.χ. σκεφτείτε δήμαρχο αλβανικής ή σερβικής πόλης να δήλωνε ''Χέστηκα πόσους Κοσοβάρους/Σέρβους σκότωσε ο Μιλόσεβιτς/ο Πάβελιτς, εγώ θέλω στην πόλη μου τουρίστες από τη Σερβία/την Κροατία''. :lol:
Έχεις διαβασει αυτό το άρθρο;

https://infognomonpolitics.gr/2020/05/a ... n-ellinas/

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 06 Νοέμ 2020, 17:10

βρε βρε τα αριστερουλια φασιστουλια

τα ατιμουλικα εκει να στηριζουν τους χοτζικους

και αλβανια

γιατι το μονο που ξερουν είναι να μισουν την ελλαδα και να υπονομευουν τους ελληνες

και μια ερωτησουλα

ειδατε ρε φασιστουλια αριστερα βαλκανικη να στηριζει ξενο εθνικισμο ΜΟΝΟ η αριστερα στην ελλαδα το κανει

στηριζει αλβανους σκοπιανούς τουρκους κι αν αρχισει και η βουργαρια κι αυτους

ντιπ για ντιπ ρε φουστιδι
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 06 Νοέμ 2020, 17:19

και ...οποιοι ηταν στο παλιο θα θυμούνται πως τα αριστερουλια φασιστουλια αντιμετωπισαν την πραξη του σολωμου

και τα αριστερουλια φασιστουλια τον δρομο που δολοφονηθηκε ο σολωμος τον οναμασαν ...οδος φιλιας
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 06 Νοέμ 2020, 17:25



αφιερωμενο στα αριστερουλια φασιστουλια την σημαια ρε την σηκωσε ο κωσταντης

την σημαια που εσεις τη θεωρετε απλα ένα πανί την καιετε και την ποδοπατατε
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 06 Νοέμ 2020, 17:32

τη σημαια ρε εστησε ο κωσταντης ΜΟΝΟΣ του

πτου γμτ τον ανθελληνισμο σας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος run την 06 Νοέμ 2020, 17:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 06 Νοέμ 2020, 17:33

Φασίστας και ήρωας;

Δε γίνεται.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών