Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.

Η διαφαινόμενη συμφωνία Τσίπρα-Ζάεφ αν εφαρμοστεί θα είναι για τα ελληνικά συμφέροντα:

1. Σπουδαία νίκη.
22
15%
2. Νίκη, στα σημεία.
3
2%
3. Δίκαιη συμφωνία.
15
10%
4. Ήττα, στα σημεία.
16
11%
5. Συντριβή.
87
61%
 
Σύνολο ψήφων: 143

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 31 Οκτ 2018, 22:36

καλως. δεν το συνεχιζω γιατί όλα αυτά μαζί δεν έχουν σχέση με το θέμα του νήματος ουτως ή άλλως.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 31 Οκτ 2018, 22:37

Βινόσαυρος έγραψε:
31 Οκτ 2018, 22:04
Φρούραρχος έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:45
Εικόνα

Αυτούς γουστάρει η αριστερά.... :D
Αυτοί εκτελέστηκαν όταν ήρθε η ώρα τους
σε αντίθεση με την ελλάδα που έγινε μισή δουλειά. :wave:
Όσο εκτελέστηκαν και όσα μέλη της βουλγαρικής/φασιστικής ΟΧΡΑΝΑ του Κάλτσεφ μεταπήδησαν στη ΣΝΟΦ μόλις μυρίστηκαν την κατάρρευση του άξονα;
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
Northerner
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:59

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northerner » 31 Οκτ 2018, 23:34

Leporello έγραψε:
29 Οκτ 2018, 19:17
Eνδιαφέρουσα αυτή η οπτική ενός εθνικιστή Βούλγαρου. Αρα κατ'εσέ ας πούμε ο Методија Андонов ήταν Βούλγαρος προδότης; Δεν ήταν ξένος; Κακώς πολέμησε κατά των κατοχικών Βουλγαρικών δυνάμεων το 1941-1944;
Τα πράγματα με τον Μετόντι Αντόνοβ δεν είναι τόσο απλά. Πχ, εδώ υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι πρέπει τουλάχιστον να δώσουμε το όνομα του σε μια οδό. Έπεσε στον αγώνα κατά του Σέρβου κατακτητή και όλα τα άλλα. Κατά τη γνώμη μου ήταν ένας αντιφατικός άνθρωπος, αλλά εντάξει, τέτοια ήταν η περίοδος εκείνη. Η περίπτωση του μοιάζει με εκείνη των άλλων Βουλγάρων, που ζούσαν λίγο πιο νότια, και πήραν συμμετοχή σε μια guerra civil στην πλευρά της κόκκινης πανούκλας. Δεν το κάνανε επειδή πίστευαν στην κατηραμένη της ιδεολογία (τουλάχιστον οι περισσότεροι), απλώς μισήσουν την αντίστοιχη πλευρά.

Όμως πάλι θα πάμε οφ-τοπικ. Βέβαια ο Μετόντι ήταν Βούλγαρος. Τι άλλος να είναι αφού είπαμε ότι κατά την άποψη των περισσότερων Βουλγάρων οι λεγόμενοι "μακεντόνες" υπάρχουν από το 1944 και μετά. Και έχω πει τι σκέφτομαι κι εγώ.
Βινόσαυρος έγραψε:
28 Οκτ 2018, 03:14

Μας είναι αδιάφορες οι απόψεις βουλγαρων και ελλήνων
Μα δε με νοιάζει τη πιστεύουν στο Σκόπιε, στην Αθήνα, στο Βελιγράδι κτλ... Απλώς γράφω τι είναι η βουλγαρική άποψη. Αυτό θα πει τι έγινε στην πραγματικότητα επειδή είπαμε: "Το κόμμα Η Βουλγαρία έχει δίκιο κι όταν κάνει λάθος!" (оμολογώ καλό είναι καλό σλόγκαν)

Λοιπόν κομπανιέρος, την Παρασκευή ο κύριος Αλέξης θα έρθει στη Βάρνα να επισκεφθεί τον κύριο Μπόικο. Προφανώς η συμμαχία είναι ισχυρή όπως πάντα. Προχωράμε μαζί!

Αυτά σύντροφοι, τώρα πάω για ύπνο. Πριν αυτό θα κατίσω να διαβάσω λίγο από το βιβλίο "Ο σταυρός του διαβόλου''/La cruz del diablo του Gustavo Adolfo* Béquer. Δύσκολα τα ισπανικά γι αυτό τώρα έχω πάρει μερικά βιβλία από τη βιβλιοθήκη. Εντάξει, όλοι οι εσπανιόλες μου λένε ότι μιλάω μια χαρά, αλλά εγώ θέλω να φτάσω τόσο πιο ψηλά όσο μπορώ. Μεταύριο τα λέμε.

*(πως να μην διαβάσεις τα βιβλία ενός συγγραφέα που έχει τη λέξη Αντολφ(ο) στο όνομά του).

Μόλις είδα τη φωτογραφία, συγνώμη. (σηκώνοντας το δεξιό του χέρι)

ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ!
ΕΝΑΣ ΒΑΣΙΛΕΑΣ!
ΕΝΑ ΒΑΣΙΛΕΙΟ!

Εικόνα
Εικόνα
Ηγέτης έγραψε: Особено ни вълнува поправянето на извършената на времето неправда спрямо България. Сега‚ след като германският народ‚ със силата на своето оръжие осъществи тази ревизия‚ вярваме‚ че сме дали на нашите верни бойни другари от Голямата война една историческа отплата.
Lost are only those who abandon themselves!
Oberst Hans-Ulrich Rudel

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14214
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 31 Οκτ 2018, 23:53

Northerner έγραψε:
31 Οκτ 2018, 23:34
Όμως πάλι θα πάμε οφ-τοπικ. Βέβαια ο Μετόντι ήταν Βούλγαρος. Τι άλλος να είναι αφού είπαμε ότι κατά την άποψη των περισσότερων Βουλγάρων οι λεγόμενοι "μακεντόνες" υπάρχουν από το 1944 και μετά. Και έχω πει τι σκέφτομαι κι εγώ.
Kαλά τότε. Και ο William Wallace και ο George Washington ήταν και οι δύο Αγγλοι και ο Bolivar Ισπανός. Και ο Franz Josev Γερμανός.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7690
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 01 Νοέμ 2018, 23:18

https://tvxs.gr/news/eyropi-eop/pgdm-de ... n-toy-vmro
Την προσωρινή δέσμευση 69 ακίνητων περιουσιακών στοιχείων του VMRO-DPMNE, περιλαμβανομένων των κεντρικών του γραφείων στα Σκόπια, αποφάσισε το Πρωτοδικείο της χώρας, στο πλαίσιο της έρευνας από την Ειδική Εισαγγελία της ΠΓΔΜ, για τις υποθέσεις των τηλεφωνικών υποκλοπών. Μία από αυτές αφορά στην παράνομη χρηματοδότηση του VMRO-DPMNE την περίοδο 2009-2015, που ήταν στην κυβέρνηση.
καλα το παει ο ζαεφ

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30194
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Νοέμ 2018, 20:25

2 Νοεμβρίου 2018
Ξεπουλάνε τη Μακεδονία και επίσημα:
Αλλάζουν την Ιστορία και τα σχολικά μας βιβλία – Υπό άκρα μυστικότητα.


Εικόνα

Ξεπουλάνε και επίσημα τη Μακεδονία μας, αλλάζοντας την ιστορία και τα ελληνικά σχολικά βιβλία, σε συνεδρίαση της ελληνοσκοπιανής επιτροπής, υπό άκρα μυστικότητα στη Θεσσαλονίκη.

Οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ άνοιξαν μια «μαυρη τρύπα” αλυτρωτισμού στην πατρίδα μας και μετά από μήνες και πλήθος αποδείξεων για τις βλέψεις των Σκοπιανών, δεν έχουν αναλάβει ακόμα ευθύνη.

Η ελληνική ιστορία και η πραγματική Μακεδονία βρίσκονται στα χέρια των Σκοπιανών, με καθαρή ευθύνη της ελληνικής κυβέρνησης.

Παρά το γεγονός ότι ακόμα συμφωνία μεταξύ Ελλάδας και Σκοπίων δεν υφίσταται, αφού ούτε το Σύνταγμα των Σκοπίων άλλαξε, ούτε η Ελληνική Βουλή έχει εγκρίνει τη Συμφωνία Τσίπρα – Ζάεφ, η Θεσσαλονίκη υποδέχεται τους Σκοπιανούς εμπειρογνώμονες προκειμένου να προχωρήσει στην απο κοινού αλλαγή των ιστορικών, αρχαιολογικών και λοιπών αναφορών.

Ευτυχώς που η είδηση διέρευσε από τους Σκοπιανούς και ειδικότερα από το πρακτορείο ειδήσεων “MIA” το οποίο μεταδίδει ότι στα τέλη της εβδομάδας αυτής, πραγματοποιείται στη Θεσσαλονίκη η πρώτη συνεδρίαση της Κοινής Διεπιστημονικής Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων Ελλάδας-πΓΔΜ για ιστορικά, αρχαιολογικά και εκπαιδευτικά θέματα, που προβλέπεται από το άρθρο 8 παράγραφος 5 της Συμφωνίας των Πρεσπών.

Σε δηλώσεις του στο πρακτορείο, ο επικεφαλής της αντιπροσωπείας της πΓΔΜ στην εν λόγω Επιτροπή, Πρέσβης Βίκτορ Γκάμπερ, σημειώνει ότι αυτή η πρώτη συνεδρίαση αναμένεται να διαρκέσει μία ή δύο ημέρες και σε αυτήν θα συζητηθούν η συχνότητα των συναντήσεων και το πλαίσιο των συνομιλιών. Προσθέτει ότι πριν τη συνεδρίαση ο ίδιος θα έχει συνάντηση με τον Έλληνα ΥΦΥΠΕΞ Μάρκο Μπόλαρη.

Το πρακτορείο σημειώνει ότι με βάση το άρθρο 8 παράγραφος 5 της Συμφωνίας των Πρεσπών, η Επιτροπή προβλέπεται να εξετάσει τα σχολικά εγχειρίδια και να θέσει συγκεκριμένα χρονοδιαγράμματα, ώστε να διασφαλισθεί ότι από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος στις δύο χώρες δεν θα χρησιμοποιείται κανένα σχολικό εγχειρίδιο ή βοηθητικό σχολικό υλικό που εμπεριέχει αλυτρωτικές αναφορές. Το έργο της Επιτροπής θα επιβλέπουν τα Υπουργεία Εξωτερικών των δύο χωρών.

Η Επιτροπή θα συνεδριάζει δύο φορές ετησίως και θα υποβάλει έκθεση για τις δραστηριότητές της στο Ανώτατο Συμβούλιο Συνεργασίας, η σύσταση του οποίου προβλέπεται επίσης από την Συμφωνία των Πρεσπών, με επικεφαλής τους Πρωθυπουργούς των δύο χωρών, σύμφωνα με το thepresident.gr.

Το πρακτορείο αναφέρει ακόμα ότι, όπως προβλέπει το άρθρο 8 παράγραφος 5 της Συμφωνίας των Πρεσπών, η Επιτροπή θα εξετάσει και εφόσον θεωρήσει κατάλληλο θα αναθεωρήσει τα όποια σχολικά εγχειρίδια και βοηθητικό σχολικό υλικό, όπως χάρτες, ιστορικούς άτλαντες και οδηγούς διδασκαλίας που χρησιμοποιούνται στις δύο χώρες, σύμφωνα με τις αρχές και τους σκοπούς της UNESCO και του Συμβουλίου της Ευρώπης.

Η Επιτροπή θα εξετάζει, επίσης, κάθε νέα έκδοση σχολικών εγχειριδίων ή βοηθητικού υλικού.
https://hellas-now.com/xepoylane-ti-mak ... stikotita/

Άβαταρ μέλους
Northerner
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:59

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northerner » 02 Νοέμ 2018, 23:30

Leporello έγραψε:
31 Οκτ 2018, 23:53
Kαλά τότε. Και ο William Wallace και ο George Washington ήταν και οι δύο Αγγλοι και ο Bolivar Ισπανός. Και ο Franz Josev Γερμανός.
Ο Wallace δεν πάει μαζί με τους άλλους. Αυτός ήταν κάτοικος της Σκωτίας (επειδή ξέχασα πως είναι scotish στα ελληνικά). Καμία σχέση με την Αγγλία δηλαδή.
Λοιπόν, ο Bolivar βέβαια ήταν προδότης. Νομίζω ότι αυτό το βίντεο το λέει ξεκάθαρα -

Βέβαια τραϊντόρ.
Simon Bolivar fue una persona mala en realidad fue un dictador egocentrico bastante despota y asesino
Ο Μπολιμπάρ ήταν στην πραγματικότητα ένας κακός άνθρωπος, δικτάτορας, εγωκεντρικός, αρκετά δεσπότης και δολοφόνος.

Δεν έχω τι άλλο να πω. Οι άλλοι το έχουν κάνει -
No he luchado catorce años contra Fernando VII para tener ahora un rey que se llame Simon I
Δεν έχω πολεμήσει δεκατέσσερα χρόνια κατά του Φερνάντο Ζ για να έχω τώρα έναν βασιλέα που τον λένε Σιμόν Α.

Το ίδιο ισχύει και για τον Washington. Ξεκαθερος προδότης, αλλά επειδή ήταν κατά των Άγγλων θα κλείσω μάτι.

Τον Franz Josev δεν θα τον πω προδότη, αλλά ότι ήταν Γερμανός νομίζω ότι είναι πάλι ξεκαθερο. Οι Αυστριακοί είναι ένα από τα ψευδο-έθνη που έχουμε στην Ευρώπη και εδώ στα Βαλκάνια. \

Λοιπόν, θα είμαι σύντομος κομπανιέρος επειδή θα πάω να παίξω λίγο με τους Σούκα Μπλιάντ, ρush* μπι. Σήμερα ο ηγέτης σας επισκέφτηκε τον ηγέτη μου. Μεγάλοι λέμε :lol:
Εικόνα

Μίλησε και για συμφωνία από την Πρέσπα. Εδώ ο λόγος στα αριακά. (από 8.00 έως το τέλος)


Επίσης ο Μπόικο ο πιο μέγας στον κόσμο είπε ότι θα πάρουμε το παγκόσμιο το 2030. Μπορώ να πω μόνο - :lol::003::smt005::smt044:smt082:c065::fp:


*(δυστυχώς οι Έλληνες έχουν το ίδιο speech impidiment που έχουν οι Ισπανοί. u and sh είναι άγνωστα γι αυτούς. „ъ“ и „ш“ )
Lost are only those who abandon themselves!
Oberst Hans-Ulrich Rudel

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14214
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 03 Νοέμ 2018, 14:44

Northerner έγραψε:
02 Νοέμ 2018, 23:30
Leporello έγραψε:
31 Οκτ 2018, 23:53
Kαλά τότε. Και ο William Wallace και ο George Washington ήταν και οι δύο Αγγλοι και ο Bolivar Ισπανός. Και ο Franz Josev Γερμανός.
Ο Wallace δεν πάει μαζί με τους άλλους. Αυτός ήταν κάτοικος της Σκωτίας (επειδή ξέχασα πως είναι scotish στα ελληνικά). Καμία σχέση με την Αγγλία δηλαδή.
Ο George Washington γεννήθηκε στην Αμερική και ο Bolivar στην Βενεζουέλα. Δεν βλέπω την διαφορά. Μάλιστα, από αυτούς τους τρεις, εκείνος που καταδικάστηκε σαν προδότης ήταν ο Wallace και όχι οι άλλοι δύο.
Northerner έγραψε:
02 Νοέμ 2018, 23:30
Λοιπόν, ο Bolivar βέβαια ήταν προδότης. Νομίζω ότι αυτό το βίντεο το λέει ξεκάθαρα -
...................................
Βέβαια τραϊντόρ.
Simon Bolivar fue una persona mala en realidad fue un dictador egocentrico bastante despota y asesino
Ο Μπολιμπάρ ήταν στην πραγματικότητα ένας κακός άνθρωπος, δικτάτορας, εγωκεντρικός, αρκετά δεσπότης και δολοφόνος.
Επειδή δεν σου αρέσει εσένα δεν σημαίνει ότι ήταν προδότης. Θα μπορούσε να είναι κάθαρμα και εν τούτοις να μην είναι προδότης. Εκείνο που παραβλέπεις είναι πως ήταν Βενεζουελανός και όχι Ισπανός
Northerner έγραψε:
02 Νοέμ 2018, 23:30
Τον Franz Josev δεν θα τον πω προδότη, αλλά ότι ήταν Γερμανός νομίζω ότι είναι πάλι ξεκαθερο. Οι Αυστριακοί είναι ένα από τα ψευδο-έθνη που έχουμε στην Ευρώπη και εδώ στα Βαλκάνια.
Ψευδοέθνος η Αυστρία; Μα πρώτα δημιουργήθηκε η Αυστρία και μετά η Γερμανία. Τα έχεις κάνει σαλάτα νομίζω.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14214
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 03 Νοέμ 2018, 14:55

Northerner έγραψε:
31 Οκτ 2018, 23:34
Leporello έγραψε:
29 Οκτ 2018, 19:17
Eνδιαφέρουσα αυτή η οπτική ενός εθνικιστή Βούλγαρου. Αρα κατ'εσέ ας πούμε ο Методија Андонов ήταν Βούλγαρος προδότης; Δεν ήταν ξένος; Κακώς πολέμησε κατά των κατοχικών Βουλγαρικών δυνάμεων το 1941-1944;
Τα πράγματα με τον Μετόντι Αντόνοβ δεν είναι τόσο απλά. Πχ, εδώ υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι πρέπει τουλάχιστον να δώσουμε το όνομα του σε μια οδό. Έπεσε στον αγώνα κατά του Σέρβου κατακτητή και όλα τα άλλα. Κατά τη γνώμη μου ήταν ένας αντιφατικός άνθρωπος, αλλά εντάξει, τέτοια ήταν η περίοδος εκείνη. Η περίπτωση του μοιάζει με εκείνη των άλλων Βουλγάρων, που ζούσαν λίγο πιο νότια, και πήραν συμμετοχή σε μια guerra civil στην πλευρά της κόκκινης πανούκλας. Δεν το κάνανε επειδή πίστευαν στην κατηραμένη της ιδεολογία (τουλάχιστον οι περισσότεροι), απλώς μισήσουν την αντίστοιχη πλευρά.

Όμως πάλι θα πάμε οφ-τοπικ. Βέβαια ο Μετόντι ήταν Βούλγαρος. Τι άλλος να είναι αφού είπαμε ότι κατά την άποψη των περισσότερων Βουλγάρων οι λεγόμενοι "μακεντόνες" υπάρχουν από το 1944 και μετά. Και έχω πει τι σκέφτομαι κι εγώ.
Aκριβέστερα, δεν έπεσε στον αγώνα κατά του Σέρβου κατακτητή, εκείνος εναντίον του οποίου πολέμησε ήταν οι Βουλγαρικές δυνάμεις κατοχής.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Northerner
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:59

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northerner » 03 Νοέμ 2018, 23:35

Leporello έγραψε:
03 Νοέμ 2018, 14:44
Ο George Washington γεννήθηκε στην Αμερική και ο Bolivar στην Βενεζουέλα. Δεν βλέπω την διαφορά. Μάλιστα, από αυτούς τους τρεις, εκείνος που καταδικάστηκε σαν προδότης ήταν ο Wallace και όχι οι άλλοι δύο.
Ναι, δεν γεννήθηκαν στην Αγγλία και στην Ισπανία. Ε και; Η καταγωγή τους ήταν αγγλική/ισπανική. Όταν ένα παιδί, με γονείς Έλληνες, γεννηθεί στη Βουλγαρία. Είναι ελληνόφωνος Βούλγαρος; Άλλο παράδειγμα. Ο Gollum είναι Γερμανός ή Τούρκος;
Επίσης νομίζω ότι οι Άγγλοι/Ισπανοί δεν τον κρέμσιαν κυρίως γιατί δεν είχαν την ευκαιρία να τον πιάσουν. Μια χαρά θα το κάνανε αλλιώς.

Όσον αφορά ειδικά τον Μπολίμπαρ (από το κλιπ) -

Simón Bolivar fue un Militar y Politico Español y Posteriormente Venezolano

Πρώτα εσπανιόλ, μετά μπενεθολάνο.
Leporello έγραψε:
03 Νοέμ 2018, 14:44
Ψευδοέθνος η Αυστρία; Μα πρώτα δημιουργήθηκε η Αυστρία και μετά η Γερμανία. Τα έχεις κάνει σαλάτα νομίζω.
Το Deutschösterreich το έχεις ακούει; Οι κάτοικοι της Μπαβαρίας είναι Γερμανοί ή όχι; Το ίδιο είναι με τους Αυστριακούς. Μα έτσι γίνεται αφού δε διαβάζετε τις αναμνήσεις των Γερμανών πατριωτών από τον πόλεμο. Δεν έχω βρει κάποιος από τη Αυστρία που να πιστεύει ότι δεν ήταν Γερμανός.

Αν είμαστε ειλικρινείς οι Σέρβοι τον σκοτώσανε τον Ченто. Οι κατακτητές δεν ήθελαν τέτοιους ανθρώπους. Ενώ οι συμπατριώτες του μόνο τον στείλανε στη φυλακή. Τι να κάνουμε αφού οι κακοί ''φασίστες'' ήταν τόσο μαλακοί.

Αυτά επειδή βλέπω ότι το Destiny 2 είναι τζάμπα σήμερα θα πάω να το παίξω. Ρε, το νεο κουέϊκ αρίνα είναι καλό;
Lost are only those who abandon themselves!
Oberst Hans-Ulrich Rudel

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14214
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 04 Νοέμ 2018, 01:13

Northerner έγραψε:
03 Νοέμ 2018, 23:35
Leporello έγραψε:
03 Νοέμ 2018, 14:44
Ο George Washington γεννήθηκε στην Αμερική και ο Bolivar στην Βενεζουέλα. Δεν βλέπω την διαφορά. Μάλιστα, από αυτούς τους τρεις, εκείνος που καταδικάστηκε σαν προδότης ήταν ο Wallace και όχι οι άλλοι δύο.
Ναι, δεν γεννήθηκαν στην Αγγλία και στην Ισπανία. Ε και; Η καταγωγή τους ήταν αγγλική/ισπανική. Όταν ένα παιδί, με γονείς Έλληνες, γεννηθεί στη Βουλγαρία. Είναι ελληνόφωνος Βούλγαρος; Άλλο παράδειγμα. Ο Gollum είναι Γερμανός ή Τούρκος;
Οταν λέμε ότι οι καταγωγή τους ήταν αγγλική/ισπανική, θα νόμιζε κανείς ότι οι γονείς τους ήταν αγγλοι ή ισπανοί. Ομως δεν ήταν έτσι, οι πρόγονοί τους είχαν πάει στην Αμερική 200-300 χρόνια πριν γεννηθούν αυτοί. Γιά σύγκριση, ο παππούς του Trump πήγε στην Αμερική μόλις 61 χρόνια πριν γεννηθεί αυτός. Μήπως και ο Trump δεν είναι Αμερικανός αλλά Γερμανός; Μήπως δεν υπάρχουν κάν Αμερικανοί;
Northerner έγραψε:
03 Νοέμ 2018, 23:35
Επίσης νομίζω ότι οι Άγγλοι/Ισπανοί δεν τον κρέμσιαν κυρίως γιατί δεν είχαν την ευκαιρία να τον πιάσουν. Μια χαρά θα το κάνανε αλλιώς.
Ακριβώς όπως οι Τούρκοι θα κρεμούσαν και τον Κολοκοτρώνη αν τον έπιαναν. Ηταν κι' ο Κολοκοτρώνης Τούρκος;
Northerner έγραψε:
03 Νοέμ 2018, 23:35
Leporello έγραψε:
03 Νοέμ 2018, 14:44
Ψευδοέθνος η Αυστρία; Μα πρώτα δημιουργήθηκε η Αυστρία και μετά η Γερμανία. Τα έχεις κάνει σαλάτα νομίζω.
Το Deutschösterreich το έχεις ακούει; Οι κάτοικοι της Μπαβαρίας είναι Γερμανοί ή όχι; Το ίδιο είναι με τους Αυστριακούς. Μα έτσι γίνεται αφού δε διαβάζετε τις αναμνήσεις των Γερμανών πατριωτών από τον πόλεμο. Δεν έχω βρει κάποιος από τη Αυστρία που να πιστεύει ότι δεν ήταν Γερμανός.
Το Deutschösterreich το θυμήθηκαν οι Αυστριακοί αφού είχε δημιουργηθεί η ενωμένη Γερμανία και αφού είχαν χάσει τον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο. Πριν, μιά χαρά τους πολεμούσαν τους Γερμανούς, τελευταία φορά το 1866.
Northerner έγραψε:
03 Νοέμ 2018, 23:35
Αν είμαστε ειλικρινείς οι Σέρβοι τον σκοτώσανε τον Ченто. Οι κατακτητές δεν ήθελαν τέτοιους ανθρώπους. Ενώ οι συμπατριώτες του μόνο τον στείλανε στη φυλακή. Τι να κάνουμε αφού οι κακοί ''φασίστες'' ήταν τόσο μαλακοί.
Ο Ченто ήταν από τους επικεφαλής τής αντίστασης κατά των Βουλγάρων. Αυτοί μάλιστα του πρότειναν να προδώσει:
Γίνεσαι Βούλγαρος Τσέντο μου, το έθνος σου ν'αλλάξεις;
Τον τσάρο μας να προσκυνάς, τον Τίτο να ξεχάσεις;
Κι΄εκείνος τ΄αποκρίθηκε και με θυμόν του λέγει:
Πάτε κι'εσείς κι' η πίστη σας Βουλγάροι να χαθείτε,
εγώ Μακεδόνας γεννήθηκα, Μακεδόνας θ' αποθάνω
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 04 Νοέμ 2018, 08:05

γιατι μήπως ξέρει από ιστορικό προτσες;
οι λιακόπουλοι έστησαν τρελό χωρό στο κεφαλι του καθως φαινεται.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14214
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 04 Νοέμ 2018, 12:12

Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 08:05
γιατι μήπως ξέρει από ιστορικό προτσες;
οι λιακόπουλοι έστησαν τρελό χωρό στο κεφαλι του καθως φαινεται.
Oxι Λιακόπουλος, ο Northern μοιάζει να είναι ο Βούλγαρος oldjedi (αναρωτιέμαι μήπως είναι χειρότερο αυτό)

Πάντως και το δικό σου αφήγημα που τους βγάζει όλους "Μακεδόνες" είναι εξίσου ψεκασμένο. Το ανάλογο Ελληνικό αφήγημα, θα ήταν να βγάζαμε Ελληνες τόσο τον Κολοκοτρώνη, όσο και τον Δράμαλη, αφού και οι δύο γεννήθηκαν στην Ελλάδα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 04 Νοέμ 2018, 12:52

Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 12:12
Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 08:05
γιατι μήπως ξέρει από ιστορικό προτσες;
οι λιακόπουλοι έστησαν τρελό χωρό στο κεφαλι του καθως φαινεται.
Oxι Λιακόπουλος, ο Northern μοιάζει να είναι ο Βούλγαρος oldjedi (αναρωτιέμαι μήπως είναι χειρότερο αυτό)

Πάντως και το δικό σου αφήγημα που τους βγάζει όλους "Μακεδόνες" είναι εξίσου ψεκασμένο. Το ανάλογο Ελληνικό αφήγημα, θα ήταν να βγάζαμε Ελληνες τόσο τον Κολοκοτρώνη, όσο και τον Δράμαλη, αφού και οι δύο γεννήθηκαν στην Ελλάδα.
εγω ακολουθώ την πεπατημενη
όποιος θέλει ναναι μακεδόνας είναι κιόλας.
στην εξέγερση του ιλιντεν καλέσαμε και τους
μουσουλμάνους της μακεδονίας.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14214
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 04 Νοέμ 2018, 13:02

Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 12:52
Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 12:12
Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 08:05
γιατι μήπως ξέρει από ιστορικό προτσες;
οι λιακόπουλοι έστησαν τρελό χωρό στο κεφαλι του καθως φαινεται.
Oxι Λιακόπουλος, ο Northern μοιάζει να είναι ο Βούλγαρος oldjedi (αναρωτιέμαι μήπως είναι χειρότερο αυτό)

Πάντως και το δικό σου αφήγημα που τους βγάζει όλους "Μακεδόνες" είναι εξίσου ψεκασμένο. Το ανάλογο Ελληνικό αφήγημα, θα ήταν να βγάζαμε Ελληνες τόσο τον Κολοκοτρώνη, όσο και τον Δράμαλη, αφού και οι δύο γεννήθηκαν στην Ελλάδα.
εγω ακολουθώ την πεπατημενη
όποιος θέλει ναναι μακεδόνας είναι κιόλας.
στην εξέγερση του ιλιντεν καλέσαμε και τους
μουσουλμάνους της μακεδονίας.
Kαι όποιος δεν θέλει; Εδώ μας έβγαλες και τον Χρίστο Τατάρτσεφ Μακεδόνα. Και τον Κονσταντίν Χρίστοφ κι'αυτόν Μακεδόνα που πρόδοσε στους Ελληνες.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών