Στράτευση γυναικών

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
User_601

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 21 Μάιος 2019, 21:39

lolek1 έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:38
don't speak έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:33
Κορίτσια να οργανωθούμε λίγο να το κλειδώσουμε, πριν γυρίσει ο Αγις.
εδω δεν ειναι κοσμοπολιταν
Εδω δεν ειναι νηπιαγωγειο. :lol::lol::lol:
Κατι ουσιαστικο στο νημα εχεις να προσφερεις εκτος απο μισογυνιστικες μαλακιες; :lol:

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 21 Μάιος 2019, 21:42

Εσθήρ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:39
lolek1 έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:38
don't speak έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:33
Κορίτσια να οργανωθούμε λίγο να το κλειδώσουμε, πριν γυρίσει ο Αγις.
εδω δεν ειναι κοσμοπολιταν

Κατι ουσιαστικο στο νημα εχεις να προσφερεις εκτος απο μισογυνιστικες μαλακιες; :lol:
εγω εβαλα μονο ενα βιντεο. τα υπολοιπα ειναι στο μυαλο σου :p2:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μάιος 2019, 21:50

Εσθήρ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:19
Σε φαλοκρατικες μαλακιες βαριεμαι να απαντησω,αλλα χελι μαθε να διαβαζεις και ασε τα ψεμματα.
Είναι λίγο αστείο να μου κάνεις εσύ υποδείξεις σωστής ανάγνωσης. Το σύνταγμα είναι γραμμένο στην ΚΝΕ και στην ΚΝΕ μόνο μια ερμηνεία υπάρχει για το «Κάθε Έλληνας». Αν το σύνταγμα ήθελε να πει ότι δεν στρατεύονται όλοι οι Έλληνες θα έλεγε «οι υπόχρεοι στράτευσης περιγράφονται από την κείμενη νομοθεσία», όχι «Κάθε Έλληνας».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μάιος 2019, 21:51

Feindflug έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:26
hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 20:36
Γραφικός έγραψε:
21 Μάιος 2019, 14:14
Το "επειδή το παθαίνω εγώ, ας το παθαίνουν κι άλλοι" δεν δικαιούται να το χρησιμοποιεί κανένας άνθρωπος άνω των δέκα. Περιμένω να δω παραδείγματα για το πώς θα βελτιωνόταν η ζωή των ανδρών σε περίπτωση στράτευσης των γυναικών.
Δεν είναι «το παθαίνω». Είναι θέμα ισονομίας. Ή πάνε στρατό όλοι οι Έλληνες, όπως λέει το σύνταγμα, ή αναγνωρίζουμε ότι οι γυναίκες και οι άντρες δεν έχουμε ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις. Δεν χρειάζεται να συνεπάγεται καμμιά βελτίωση.

Αλλά αν θέλεις βελτίωση, η στελέχωση υποστελεχωμένων μονάδων μόνο καλό μπορεί να είναι για όσους τις στελεχώνουν. Οι άντρες θα διεκδικούν ισότιμα θέσεις εργασίας στον ίδιο χρόνο με τις γυναίκες. Η καθημερινή επαφή με το άλλο φύλο είναι ψυχολογικά σημαντική και απομακρύνει την αίσθηση της απομόνωσης. Η συνεργασία των δύο φύλων πρέπει να διέπει όλους τους τομείς της ζωής μας και της κοινωνίας. Η αίσθηση της διάκρισης των ρόλων των δύο φύλων και ο προκύπτων σεξισμός καταπολεμώνται.

Αυτά σού αρκούν ή θέλεις κι άλλα;
Ελπίζω να τρολλάρεις τύπε.
Μήπως να πάρεις και το αρκουδάκι σου για να κοιμάσαι τα βράδια ήσυχος κι ασφαλής;
Εσύ να διεκδικείς να έχεις ειδικές υποχρεώσεις για να νιώθεις πιο άντρας και ανώτερος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24617
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Μάιος 2019, 21:52

Εσθήρ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:19
Σε φαλοκρατικες μαλακιες βαριεμαι να απαντησω,αλλα χελι μαθε να διαβαζεις και ασε τα ψεμματα.
Η στρατιωτική θητεία στην Ελλάδα ρυθμίζεται αφενός από το Σύνταγμα και αφετέρου από τον Νόμο 3421/2005 Στρατολογία των Ελλήνων και άλλες διατάξεις[1], όπως έχει τροποποιηθεί από τους νόμους 3648/2008[2], 3883/2010[3], 3978/2011[4], 4278/2014[5], 4361/2016[6], 4494/2017[7], 4541/2018[8], και 4609/2019[9].

Το άρθρο 4 παρ. 6 του Συντάγματος ορίζει ότι «Κάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων». Εναπόκειται δηλαδή στον κοινό νομοθέτη η ρύθμιση σχετικά με την επιβολή ή όχι υποχρεωτικής στράτευσης, καθώς και των ειδικότερων λεπτομερειών αναφορικά με την εκπλήρωσή της. Η ερμηνευτική δήλωση για αυτή τη διάταξη προβλέπει ότι δεν αποκλείεται «να προβλέπεται με νόμο η υποχρεωτική προσφορά άλλων υπηρεσιών, εντός ή εκτός των ενόπλων δυνάμεων (εναλλακτική θητεία), από όσους έχουν τεκμηριωμένη αντίρρηση συνείδησης για την εκτέλεση ένοπλης ή γενικά στρατιωτικής υπηρεσίας».

Ο νόμος 705/1977 Περί στρατεύσεως των Ελληνίδων[10] ρυθμίζει τα ζητήματα στράτευσης των γυναικών, ορίζοντας ότι η εκπλήρωση της υποχρεωτικής τους στράτευσης επιβάλλεται μόνο σε περίοδο πολέμου ή επιστράτευσης. Σε κάθε περίπτωση, προβλέπονται αρκετές περιπτώσεις απαλλαγής από την υποχρέωση αυτή, όπως για τις μητέρες και τις μοναχές. Επίσης προβλέπεται και η δυνατότητα εθελοντικής κατάταξης για εκπλήρωση θητείας σε καιρό ειρήνης, της οποίας δε φαίνεται στην πράξη να γίνεται χρήση.
https://el.wikipedia.org/wiki/Στρατιωτι ... την_Ελλάδα
ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΔΕς,δες τι λεει.Αν μπορεις βεβαια.
Οποτε ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στο οτι οι γυναικες υποχρεωτικα δεν στρατευονται.Εν καιρο ειρηνης.
Για δείξε μας πρώτα το σημείο που λέει το Σύνταγμα ότι έχεις δικαίωμα να μιλάς.

Γιατί το άρθρο 12 για την ελευθερία της έκφρασης λέει ΚΑΘΕΝΑΣ όχι ΚΑΘΕΜΙΑ.

Το ίδιο ισχύει για αλλά δικαιώματα, όλα λένε ή καθένας ή "οι Ελληνες".

Η λέξη Ελληνίδες αναφέρεται μόνο σε ένα σημειο, στο άρθρο 4 παράγραφος 2.

Ξέρεις τι λέει εκεί;

Οι Έλληνες και οι Ελληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.



Πού σημαίνει ότι όλο το υπόλοιπο κείμενο όπου χρησιμοποιεί το αρσενικό φύλο αναφερόμενο σε δικαιώματα και υποχρεώσεις εννοεί ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.

Βέβαια αν σε ειχε υπόψη ο συνταγματικός νομοθέτης ίσως θα έβαζε έναν αστερίσκο "χεστε το παιδιά, έχουν όντως μειωμένη αντίληψη".

User_601

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 21 Μάιος 2019, 21:52

hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:50
Εσθήρ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:19
Σε φαλοκρατικες μαλακιες βαριεμαι να απαντησω,αλλα χελι μαθε να διαβαζεις και ασε τα ψεμματα.
Είναι λίγο αστείο να μου κάνεις εσύ υποδείξεις σωστής ανάγνωσης. Το σύνταγμα είναι γραμμένο στην ΚΝΕ και στην ΚΝΕ μόνο μια ερμηνεία υπάρχει για το «Κάθε Έλληνας». Αν το σύνταγμα ήθελε να πει ότι δεν στρατεύονται όλοι οι Έλληνες θα έλεγε «οι υπόχρεοι στράτευσης περιγράφονται από την κείμενη νομοθεσία», όχι «Κάθε Έλληνας».
Επισης εχει κανονικοτατη αναφορα στο τι γινεται ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ,ΑΠΛΑ ΕΚΕΙ ΤΥΦΛΩΝΕΣΑΙ.ΛΕΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙς ΓΥΝΑΙΚΕΣ.Αλλα στου κουφου την πορτα,οσο θελεις βροντα.

Γραφικός

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 21 Μάιος 2019, 21:55

hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 20:36
Δεν είναι «το παθαίνω». Είναι θέμα ισονομίας. Ή πάνε στρατό όλοι οι Έλληνες, όπως λέει το σύνταγμα, ή αναγνωρίζουμε ότι οι γυναίκες και οι άντρες δεν έχουμε ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις. Δεν χρειάζεται να συνεπάγεται καμμιά βελτίωση.
Αυτό είναι φετίχ. Το να ζορίζονται δύο άνθρωποι είναι πάντα χειρότερο από το να ζορίζεται ένας, εκτός κι αν το να ζοριστεί ο δεύτερος μειώνει το ζόρι του πρώτου.

hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 20:36
η στελέχωση υποστελεχωμένων μονάδων μόνο καλό μπορεί να είναι για όσους τις στελεχώνουν.

Αλήθεια πιστεύεις ότι οι εμπλοκές είναι θέμα υποστελέχωσης; Εγώ λέω πως θα παραμείνουν ίδιες. Είτε θα ανοίξουν καινούργια στρατόπεδα, είτε θα πηγαίνουν περισσότεροι σε βυσματικές θέσεις.
hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 20:36
Οι άντρες θα διεκδικούν ισότιμα θέσεις εργασίας στον ίδιο χρόνο με τις γυναίκες.

Η εγκυμοσύνη (ακόμα και ως προοπτική) στερεί χρόνο διεκδίκησης και πιθανότητες επαγγελματικής ανέλιξης στις γυναίκες. Θα μπορούσε να ειπωθεί ότι η τωρινή κατάσταση είναι εξισορρόπηση του μειονεκτήματος που τους επιβάλλει η φύση.
hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 20:36
Η καθημερινή επαφή με το άλλο φύλο είναι ψυχολογικά σημαντική και απομακρύνει την αίσθηση της απομόνωσης.

Λες να αράζεις με τις στρατιωτίνες; Ούτε γεια δεν θα σε αφήνουν να τους λες. Η μιζέρια είναι μέρος της διαδικασίας να σε ευνουχίσουν για να σε κάνουν άντρα, δεν θέλει κανείς να την καταπολεμήσει. Δεν θα θέλουν επίσης να ρισκάρουν μετάδοση αφροδισιων και ενδεχόμενο να προκύψει εγκυμοσύνη κατά τη διάρκεια της θητείας.
hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 20:36
Η συνεργασία των δύο φύλων πρέπει να διέπει όλους τους τομείς της ζωής μας και της κοινωνίας. Η αίσθηση της διάκρισης των ρόλων των δύο φύλων και ο προκύπτων σεξισμός καταπολεμώνται.

Τίποτα δεν καταπολεμάται. Μου θυμίζεις φεμινίστριες που το να περπατάμε στον δρόμο χωρίς να φοβόμαστε το να μας βιάσουν το ονομάζουν προνόμιο και σκάνε από το κακό τους. Θέλω να τους πω "κάτσε ρε παιδί μου, αν φοβάμαι κι εγώ, εσύ θα φοβάσαι λιγότερο;". Ή σαν τους μαύρους που πανηγύριζαν όταν καταργήθηκε η δωρεάν ασφάλεια υγείας στους λευκούς, χωρίς οι ίδιοι να έχουν κερδίσει τίποτα. Η ισονομία έχει αξία μόνο όταν καλυτερεύει η ποιότητα ζωής μιας καταπιεσμένης υποομάδας, αλλά είναι επικίνδυνη όταν χρησιμοποιείται ως άλλοθι για να χειροτερεύσει την ζωή μιας υποομάδας χωρίς κάποια άλλη να κερδίζει τίποτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γραφικός την 21 Μάιος 2019, 21:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

User_601

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 21 Μάιος 2019, 21:56

foscilis έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:52
Εσθήρ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:19
Σε φαλοκρατικες μαλακιες βαριεμαι να απαντησω,αλλα χελι μαθε να διαβαζεις και ασε τα ψεμματα.
Η στρατιωτική θητεία στην Ελλάδα ρυθμίζεται αφενός από το Σύνταγμα και αφετέρου από τον Νόμο 3421/2005 Στρατολογία των Ελλήνων και άλλες διατάξεις[1], όπως έχει τροποποιηθεί από τους νόμους 3648/2008[2], 3883/2010[3], 3978/2011[4], 4278/2014[5], 4361/2016[6], 4494/2017[7], 4541/2018[8], και 4609/2019[9].

Το άρθρο 4 παρ. 6 του Συντάγματος ορίζει ότι «Κάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων». Εναπόκειται δηλαδή στον κοινό νομοθέτη η ρύθμιση σχετικά με την επιβολή ή όχι υποχρεωτικής στράτευσης, καθώς και των ειδικότερων λεπτομερειών αναφορικά με την εκπλήρωσή της. Η ερμηνευτική δήλωση για αυτή τη διάταξη προβλέπει ότι δεν αποκλείεται «να προβλέπεται με νόμο η υποχρεωτική προσφορά άλλων υπηρεσιών, εντός ή εκτός των ενόπλων δυνάμεων (εναλλακτική θητεία), από όσους έχουν τεκμηριωμένη αντίρρηση συνείδησης για την εκτέλεση ένοπλης ή γενικά στρατιωτικής υπηρεσίας».

Ο νόμος 705/1977 Περί στρατεύσεως των Ελληνίδων[10] ρυθμίζει τα ζητήματα στράτευσης των γυναικών, ορίζοντας ότι η εκπλήρωση της υποχρεωτικής τους στράτευσης επιβάλλεται μόνο σε περίοδο πολέμου ή επιστράτευσης. Σε κάθε περίπτωση, προβλέπονται αρκετές περιπτώσεις απαλλαγής από την υποχρέωση αυτή, όπως για τις μητέρες και τις μοναχές. Επίσης προβλέπεται και η δυνατότητα εθελοντικής κατάταξης για εκπλήρωση θητείας σε καιρό ειρήνης, της οποίας δε φαίνεται στην πράξη να γίνεται χρήση.
https://el.wikipedia.org/wiki/Στρατιωτι ... την_Ελλάδα
ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΔΕς,δες τι λεει.Αν μπορεις βεβαια.
Οποτε ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στο οτι οι γυναικες υποχρεωτικα δεν στρατευονται.Εν καιρο ειρηνης.
Για δείξε μας πρώτα το σημείο που λέει το Σύνταγμα ότι έχεις δικαίωμα να μιλάς.

Γιατί το άρθρο 12 για την ελευθερία της έκφρασης λέει ΚΑΘΕΝΑΣ όχι ΚΑΘΕΜΙΑ.

Το ίδιο ισχύει για αλλά δικαιώματα, όλα λένε ή καθένας ή "οι Ελληνες".

Η λέξη Ελληνίδες αναφέρεται μόνο σε ένα σημειο, στο άρθρο 4 παράγραφος 2.

Ξέρεις τι λέει εκεί;

Οι Έλληνες και οι Ελληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.



Πού σημαίνει ότι όλο το υπόλοιπο κείμενο όπου χρησιμοποιεί το αρσενικό φύλο αναφερόμενο σε δικαιώματα και υποχρεώσεις εννοεί ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.

Βέβαια αν σε ειχε υπόψη ο συνταγματικός νομοθέτης ίσως θα έβαζε έναν αστερίσκο "χεστε το παιδιά, έχουν όντως μειωμένη αντίληψη".
ΣΤΡΑΒΟ ΕΙΣΑΙ;Ειναι και με τεραστια γραμματα.
Σαφως μιλαει γενικα στην αρχη για τους ελληνες,κανενας δεν ειπε το αντιθετο και μετα ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ:
Ο νόμος 705/1977 Περί στρατεύσεως των Ελληνίδων[10] ρυθμίζει τα ζητήματα στράτευσης των γυναικών, ορίζοντας ότι η εκπλήρωση της υποχρεωτικής τους στράτευσης επιβάλλεται μόνο σε περίοδο πολέμου ή επιστράτευσης. Σε κάθε περίπτωση, προβλέπονται αρκετές περιπτώσεις απαλλαγής από την υποχρέωση αυτή, όπως για τις μητέρες και τις μοναχές. Επίσης προβλέπεται και η δυνατότητα εθελοντικής κατάταξης για εκπλήρωση θητείας σε καιρό ειρήνης, της οποίας δε φαίνεται στην πράξη να γίνεται χρήση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 21 Μάιος 2019, 21:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μάιος 2019, 21:56

Εσθήρ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:52
hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:50
Εσθήρ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:19
Σε φαλοκρατικες μαλακιες βαριεμαι να απαντησω,αλλα χελι μαθε να διαβαζεις και ασε τα ψεμματα.
Είναι λίγο αστείο να μου κάνεις εσύ υποδείξεις σωστής ανάγνωσης. Το σύνταγμα είναι γραμμένο στην ΚΝΕ και στην ΚΝΕ μόνο μια ερμηνεία υπάρχει για το «Κάθε Έλληνας». Αν το σύνταγμα ήθελε να πει ότι δεν στρατεύονται όλοι οι Έλληνες θα έλεγε «οι υπόχρεοι στράτευσης περιγράφονται από την κείμενη νομοθεσία», όχι «Κάθε Έλληνας».
Επισης εχει κανονικοτατη αναφορα στο τι γινεται ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ,ΑΠΛΑ ΕΚΕΙ ΤΥΦΛΩΝΕΣΑΙ.ΛΕΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙς ΓΥΝΑΙΚΕΣ.Αλλα στου κουφου την πορτα,οσο θελεις βροντα.
Το σύνταγμα δεν αναφέρει καν την λέξη «γυναίκα» παρά μόνο σε ένα σημείο που λέει για την προώθηση μέτρων ισότητας. Οπότε κόψε τις πίπες και μάθε να διαβάσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μάιος 2019, 21:57

Γραφικός έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:55
hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 20:36
Δεν είναι «το παθαίνω». Είναι θέμα ισονομίας. Ή πάνε στρατό όλοι οι Έλληνες, όπως λέει το σύνταγμα, ή αναγνωρίζουμε ότι οι γυναίκες και οι άντρες δεν έχουμε ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις. Δεν χρειάζεται να συνεπάγεται καμμιά βελτίωση.
Αυτό είναι φετίχ. Το να ζορίζονται δύο άνθρωποι είναι πάντα χειρότερο από το να ζορίζεται ένας, εκτός κι αν το να ζοριστεί ο δεύτερος μειώνει το ζόρι του πρώτου.
Οπότε ας έχει υποχρεώσεις μόνο το ένα φύλο, ώστε να μην ζορίζονται και τα δύο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

User_601

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 21 Μάιος 2019, 21:57

hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:56
Εσθήρ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:52
hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:50


Είναι λίγο αστείο να μου κάνεις εσύ υποδείξεις σωστής ανάγνωσης. Το σύνταγμα είναι γραμμένο στην ΚΝΕ και στην ΚΝΕ μόνο μια ερμηνεία υπάρχει για το «Κάθε Έλληνας». Αν το σύνταγμα ήθελε να πει ότι δεν στρατεύονται όλοι οι Έλληνες θα έλεγε «οι υπόχρεοι στράτευσης περιγράφονται από την κείμενη νομοθεσία», όχι «Κάθε Έλληνας».
Επισης εχει κανονικοτατη αναφορα στο τι γινεται ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ,ΑΠΛΑ ΕΚΕΙ ΤΥΦΛΩΝΕΣΑΙ.ΛΕΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙς ΓΥΝΑΙΚΕΣ.Αλλα στου κουφου την πορτα,οσο θελεις βροντα.
Το σύνταγμα δεν αναφέρει καν την λέξη «γυναίκα» παρά μόνο σε ένα σημείο που λέει για την προώθηση μέτρων ισότητας. Οπότε κόψε τις πίπες και μάθε να διαβάσεις.
Περί στρατεύσεως των Ελληνίδων
Το συνταγμα μιλαει για τις ελληνιδες.Τωρα αν εσυ τις ελληνιδες τις θεωρεις αντρες,'η οτι επρεπε το συνταγμα να λεει ελληνιδες,ΔΗΛΑΔΗ ΓΥΝΑΙΚΕΣ...ειναι ενδεικτικο της μαλακιας σου. :smt005:
Ρε που σαν βρηκαν ρε;;;;;;;;;;;;;; :smt005: Χασιμο εντελως χρονου να απαντα κανεις σε τοσο ηλιθια ποστ!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 21 Μάιος 2019, 22:01, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38018
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Μάιος 2019, 21:58

don't speak έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:39
Τώρα που το σκέφτομαι και τώρα να πάω δεν είναι κακή ιδέα :8)
Ψήσου, ντύνεσαι εσύ αρχιλοχίας εγώ δεκανέας και σε έχω αυδμ όλο το βράδυ να με επιβλέπεις να φυλάω το τάγμα με το μεγάλο γεμάτο όπλο μου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Γραφικός

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 21 Μάιος 2019, 21:59

hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:57
Οπότε ας έχει υποχρεώσεις μόνο το ένα φύλο, ώστε να μην ζορίζονται και τα δύο.
Ή να μην έχει κανένα. Εμένα αυτός ο δρόμος μου φαίνεται προτιμότερος για την πορεία προς την ισότητα. Αλλά αν η επιλογή είναι να έχει ή μόνο το ένα ή και τα δύο, θεωρώ ότι όσος λιγότερος κόσμος καταπιέζεται τόσο το καλύτερο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μάιος 2019, 21:59

Γραφικός έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:55
hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 20:36
Η συνεργασία των δύο φύλων πρέπει να διέπει όλους τους τομείς της ζωής μας και της κοινωνίας. Η αίσθηση της διάκρισης των ρόλων των δύο φύλων και ο προκύπτων σεξισμός καταπολεμώνται.

Τίποτα δεν καταπολεμάται. Μου θυμίζεις φεμινίστριες που το να περπατάμε στον δρόμο χωρίς να φοβόμαστε το να μας βιάσουν το ονομάζουν προνόμιο και σκάνε από το κακό τους. Θέλω να τους πω "κάτσε ρε παιδί μου, αν φοβάμαι κι εγώ, εσύ θα φοβάσαι λιγότερο;". Ή σαν τους μαύρους που πανηγύριζαν όταν καταργήθηκε η δωρεάν ασφάλεια υγείας στους λευκούς, χωρίς οι ίδιοι να έχουν κερδίσει τίποτα. Η ισονομία έχει αξία μόνο όταν καλυτερεύει η ποιότητα ζωής μιας καταπιεσμένης υποομάδας, αλλά είναι επικίνδυνη όταν χρησιμοποιείται ως άλλοθι για να χειροτερεύσει την ζωή μιας υποομάδας χωρίς κάποια άλλη να κερδίζει τίποτα.
Δεν κατάλαβες γρυ απ' αυτό που έγραψα, έτσι; Είναι σαν να σου μιλάω για στερεοσκοπική όραση κι εσύ να μου απαντάς ότι η κλιματική αλλαγή είναι ανθρωπογενής.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38018
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Μάιος 2019, 22:00

Γραφικός έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:59
hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 21:57
Οπότε ας έχει υποχρεώσεις μόνο το ένα φύλο, ώστε να μην ζορίζονται και τα δύο.
Ή να μην έχει κανένα. Εμένα αυτός ο δρόμος μου φαίνεται προτιμότερος για την πορεία προς την ισότητα. Αλλά αν η επιλογή είναι να έχει ή μόνο το ένα ή και τα δύο, θεωρώ ότι όσος λιγότερος κόσμος καταπιέζεται τόσο το καλύτερο.
Ναι αλλά δεν θα ταν άδικο να έχουμε μόνον γυναίκες φαντάρους;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών