Στράτευση γυναικών

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40344
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μάιος 2019, 10:34

stavmanr έγραψε:
22 Μάιος 2019, 07:28
ST48410 έγραψε:
22 Μάιος 2019, 00:36
Νομίζω ότι κοροϊδευόμαστε αν πιστεύουμε ότι το κράτος δεν στρατεύει τις γυναίκες για να τις διαφυλάξει από σμν ή για να μπορέσουν να τεκνοποιήσουν απρόσκοπτα.
Νομίζω ότι η Πολιτεία δεν στέκεται εκεί.
Ο λόγος μη στράτευσης αφορά την "αναλογικότητα" των υποχρεώσεων και την διαφύλαξη του δικαιώματος στη μητρότητα.
Επειδή, λοιπόν, η γυναίκα φέρει βάρος εκ φύσεως, όπως και στοχοποίηση ρατσισμού, η νομοθεσία περί ισότητας προσπαθεί να την απαλλάξει από διάφορες άλλες υποχρεώσεις.
Τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς είναι "δεν μας απασχολούν όλοι οι τομείς. Βάζουμε παρωπίδες και κοιτάμε μόνο αυτό το θέμα, κατ' αποκοπή". Το οποίο είναι φυσικά τελείως εσφαλμένο.
Όποτε κατέφυγαν άνδρες στο ΣτΕ για το θέμα της στράτευσης των γυναικών, υπό οποιαδήποτε μορφή, έφαγαν άκυρο.
Μετά από διατυπώσεις που δεν υπάρχουν, κάνεις και συνδέσεις που δεν υπάρχουν. Για μια ακόμη φορά: το σύνταγμα ορίζει να πηγαίνουν οι γυναίκες στρατό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Μάιος 2019, 10:43

Σε κάθε περίπτωση, είμαι υπέρ.

Δεν ζούμε πια σε εποχές που η ηλικία στράτευσης επιφέρει κάποιο πλήγμα στις μητρικές υποχρεώσεις των γυναικών, οπότε η οποιαδήποτε εστίαση στη μητρότητα κλπ είναι πια παρωχημένο επιχείρημα. Σήμερα, σε ό,τι αφορά σε σπουδές, επάγγελματικές υποχρεώσεις κλπ τα προβλήματα που δημιουργεί η στράτευση σε άνδρες και γυναίκες, είναι ακριβώς τα ίδια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Μάιος 2019, 11:56

likosmokeses έγραψε:
22 Μάιος 2019, 08:58
Gherschaagk έγραψε:
21 Μάιος 2019, 23:21
Και τις παρακαλάτε τις κακούργες, στήνεστε έξω απ' τα μπουζούκια και τις ζητάτε σε γάμο κι εκείνες βγαίνουν σουρωμένες και σας φωνάζουν ποτέ και ράους.

Για αυτό πάμε καταδιόλ.
Προφανώς δεν πιστεύεις οτι πολλές γυναίκες συνειδητά δεν θέλουν να κάνουν οικογένεια.
Οι γυναίκες φταίνε και δεν γίνεστε πατεράδες.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Ορέστης 35

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 22 Μάιος 2019, 14:09

stavmanr έγραψε:
21 Μάιος 2019, 19:50
hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 19:01
stavmanr έγραψε:
21 Μάιος 2019, 09:22

Προφανώς, ούτε το ΣτΕ μιλά στη δική σου μητρική γλώσσα Hell.
Εξηγείται αλλιώς; :smt047
Το ΣτΕ δεν λέει αυτό που λες εσύ. Προσπαθεί να διαφύγει από την ουσία, λέγοντας ότι όταν υπάρχουν βιολογικές διαφορές (που τις κρίνει χωρίς γνώσεις βιολογίας), μπορεί η ισότητα να μην εφαρμόζεται. Κυριολεκτικά αυτό λέει.
Κάθε φορά παρουσιάζεις μία διαστρεβλωμένη εικόνα των κειμένων, Χελ.
Το ΣτΕ, καταρχήν, δεν δέχεται ότι υπάρχει αδυναμία να κρατήσουν όπλο, δηλαδή αδυναμία επιχειρησιακής ετοιμότητας και τεχνικών ικανοτήτων. Αυτό είναι ένα δικό σου συμπέρασμα από την αρχή της συζήτησης.
Οι "βιολογικές διαφορές" δεν αφορούν κάποια αδυναμία ή κάποια αναπηρία των γυναικών. Το έχω εξηγήσει τουλάχιστον 10 φορές ότι σχετίζεται με τη μητρότητα και την υποχρέωση του κράτους (άρθρο 21 παρ 1) να αντισταθμίσει αυτή την προσφορά/υποχρέωση/βάρος των γυναικών και να διαφυλάξει το συνολικό πλαίσιο περί της μητρότητας την οποία βάζει σε θέση κλειδί για τη λειτουργία του πολιτεύματος (συνέχεια του έθνους).
Η μη στράτευση των γυναικών βασίζεται στην αναλογικότητα των υποχρεώσεων και των δικαιωμάτων.
Οποια φτανει 45 ετων χωρις να εχει τεκνοποιησει να πληρωνει 6000 ευρω προστιμο οπως οι ανυποτακτοι συν 2 ετη φυλακιση.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Μάιος 2019, 14:12

Ορέστης 35 έγραψε:
22 Μάιος 2019, 14:09
Οποια φτανει 45 ετων χωρις να εχει τεκνοποιησει να πληρωνει 6000 ευρω προστιμο οπως οι ανυποτακτοι συν 2 ετη φυλακιση.
Μ' αυτή τη λογική, θα πρέπει να πληρώνουν το ίδιο πρόστιμο και όσοι άνδρες δεν κάνουν παιδιά μέχρι τα 45.
Κι αν έχουν πάει στρατό, να τους αφαιρούνται οι μήνες που υπηρέτησαν από τους 24 μήνες φυλάκισης.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Ορέστης 35

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 22 Μάιος 2019, 14:14

Gherschaagk έγραψε:
22 Μάιος 2019, 11:56
likosmokeses έγραψε:
22 Μάιος 2019, 08:58
Gherschaagk έγραψε:
21 Μάιος 2019, 23:21
Και τις παρακαλάτε τις κακούργες, στήνεστε έξω απ' τα μπουζούκια και τις ζητάτε σε γάμο κι εκείνες βγαίνουν σουρωμένες και σας φωνάζουν ποτέ και ράους.

Για αυτό πάμε καταδιόλ.
Προφανώς δεν πιστεύεις οτι πολλές γυναίκες συνειδητά δεν θέλουν να κάνουν οικογένεια.
Οι γυναίκες φταίνε και δεν γίνεστε πατεράδες.
Οι γυναικες κανουν κουμαντο στη γαμία και την αναπαραγωγη. Αυτες επιλεγουν. Εχουμε γινει γυναικοκεντρικο ειδος.

Ορέστης 35

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 22 Μάιος 2019, 14:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μάιος 2019, 14:12
Ορέστης 35 έγραψε:
22 Μάιος 2019, 14:09
Οποια φτανει 45 ετων χωρις να εχει τεκνοποιησει να πληρωνει 6000 ευρω προστιμο οπως οι ανυποτακτοι συν 2 ετη φυλακιση.
Μ' αυτή τη λογική, θα πρέπει να πληρώνουν το ίδιο πρόστιμο και όσοι άνδρες δεν κάνουν παιδιά μέχρι τα 45.
Κι αν έχουν πάει στρατό, να τους αφαιρούνται οι μήνες που υπηρέτησαν από τους 24 μήνες φυλάκισης.
Δεν καταλαβες. Οταν κατι ειναι υποχρεωτικο σημαινει οτι υφιστατσι κυρωσεις οποιος το αρνηθει. Κυρωσεις αντρα που δεν παει στρατο: Φυλακη κα προστιμο. Κυρωσεις γυναικας που δε θελει να κανει παιδια: Ζει αμεριμνα τη ζωουλα της. Η απαντηση μου απευθηνοταν στον στβνμφ που λεει οτι οι γυναικες δεν πρεπει να στρατευονται γιατι γινονται μανες.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Μάιος 2019, 16:03

hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2019, 10:34
stavmanr έγραψε:
22 Μάιος 2019, 07:28
ST48410 έγραψε:
22 Μάιος 2019, 00:36
Νομίζω ότι κοροϊδευόμαστε αν πιστεύουμε ότι το κράτος δεν στρατεύει τις γυναίκες για να τις διαφυλάξει από σμν ή για να μπορέσουν να τεκνοποιήσουν απρόσκοπτα.
Νομίζω ότι η Πολιτεία δεν στέκεται εκεί.
Ο λόγος μη στράτευσης αφορά την "αναλογικότητα" των υποχρεώσεων και την διαφύλαξη του δικαιώματος στη μητρότητα.
Επειδή, λοιπόν, η γυναίκα φέρει βάρος εκ φύσεως, όπως και στοχοποίηση ρατσισμού, η νομοθεσία περί ισότητας προσπαθεί να την απαλλάξει από διάφορες άλλες υποχρεώσεις.
Τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς είναι "δεν μας απασχολούν όλοι οι τομείς. Βάζουμε παρωπίδες και κοιτάμε μόνο αυτό το θέμα, κατ' αποκοπή". Το οποίο είναι φυσικά τελείως εσφαλμένο.
Όποτε κατέφυγαν άνδρες στο ΣτΕ για το θέμα της στράτευσης των γυναικών, υπό οποιαδήποτε μορφή, έφαγαν άκυρο.
Μετά από διατυπώσεις που δεν υπάρχουν, κάνεις και συνδέσεις που δεν υπάρχουν. Για μια ακόμη φορά: το σύνταγμα ορίζει να πηγαίνουν οι γυναίκες στρατό.
Με κατηγορείς για κάτι που κάνεις εσύ, Χελ.
Το σύνταγμα δεν ορίζει τίποτα. Οι ρυθμιστικοί νόμοι καθορίζουν ποιος έχει την υποχρέωση και ποιος απαλλάσσεται της υποχρέωσης για οποιονδήποτε λόγο.
Επιτέλους, μελέτησε λίγο.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Μάιος 2019, 16:10

Ορέστης 35 έγραψε:
22 Μάιος 2019, 14:09
stavmanr έγραψε:
21 Μάιος 2019, 19:50
hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2019, 19:01


Το ΣτΕ δεν λέει αυτό που λες εσύ. Προσπαθεί να διαφύγει από την ουσία, λέγοντας ότι όταν υπάρχουν βιολογικές διαφορές (που τις κρίνει χωρίς γνώσεις βιολογίας), μπορεί η ισότητα να μην εφαρμόζεται. Κυριολεκτικά αυτό λέει.
Κάθε φορά παρουσιάζεις μία διαστρεβλωμένη εικόνα των κειμένων, Χελ.
Το ΣτΕ, καταρχήν, δεν δέχεται ότι υπάρχει αδυναμία να κρατήσουν όπλο, δηλαδή αδυναμία επιχειρησιακής ετοιμότητας και τεχνικών ικανοτήτων. Αυτό είναι ένα δικό σου συμπέρασμα από την αρχή της συζήτησης.
Οι "βιολογικές διαφορές" δεν αφορούν κάποια αδυναμία ή κάποια αναπηρία των γυναικών. Το έχω εξηγήσει τουλάχιστον 10 φορές ότι σχετίζεται με τη μητρότητα και την υποχρέωση του κράτους (άρθρο 21 παρ 1) να αντισταθμίσει αυτή την προσφορά/υποχρέωση/βάρος των γυναικών και να διαφυλάξει το συνολικό πλαίσιο περί της μητρότητας την οποία βάζει σε θέση κλειδί για τη λειτουργία του πολιτεύματος (συνέχεια του έθνους).
Η μη στράτευση των γυναικών βασίζεται στην αναλογικότητα των υποχρεώσεων και των δικαιωμάτων.
Οποια φτανει 45 ετων χωρις να εχει τεκνοποιησει να πληρωνει 6000 ευρω προστιμο οπως οι ανυποτακτοι συν 2 ετη φυλακιση.
Ο αναγκασμός, έμμεσα ή άμεσα, δεν παράγει τα καλύτερα αποτελέσματα στην τεκνοποίηση.
Δεν είναι βιομηχανία. Άνθρωποι είναι.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Μάιος 2019, 16:15

Ασέβαστος έγραψε:
22 Μάιος 2019, 09:40
Εσθήρ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 22:08
Και δεν συνηθιζω να εχω χαρακτηρισνους σε χρηστες,αλλα επειδη με ειπες αποκαιδι,και εγω σε λεω παπαρα και κομπλιμεντο σου κανω.ΠΑΡΕ ΡΕ ΠΑΠΑΡΑ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΣΤΗΝ ΚΑΘΑΡΕΥΟΥΣΑ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΔΕς ΤΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΔΕς ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ
https://www.e-nomothesia.gr/kat-enoples ... -1977.html
το γλυφιτζουρι σου τωρα και μοκο.ΑΣΧΕΤΗΛΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ,
δεν εχεις καταλαβει οτι αλλο νομος, και αλλο συνταγμα. και μαλιστα το συνταγμα ειναι ανωτερο.
Το Σύνταγμα είναι το πλαίσιο παραγωγής των νόμων.
Δεν είναι ανώτερο ή κατώτερο. Είναι άλλη η λειτουργία του: παρέχει τις βασικές κατευθυντήριες οδηγίες για την παραγωγή και τροποποίηση των νόμων.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Μάιος 2019, 16:21

stavmanr έγραψε:
22 Μάιος 2019, 16:02
foscilis έγραψε:
22 Μάιος 2019, 10:19
παιδιά η Εσθήρ λέει ότι υπάρχει ισότητα των φύλων επειδή ο νόμος χρησιμοποιεί την ίδια λέξη (υποχρεωτική στράτευση) για να περιγράψει τις υποχρεώσεις τους.

Σα να λέμε άμα εγώ έχω μισθό 500 ευρώ την ώρα και η Εσθήρ έχει μισθό 500 ευρώ κάθε πανσέληνο που πέφτει Τρίτη τα έτη που διαιρούνται με το 17, έχουμε "ισότητα μισθών".

Η ικανότητα των κομπλεξικών ατόμων να ξεγελούν τον εαυτό τους για να μην παραδεχτούν κατωτερότητα ποτέ δε θα πάψει να με εκπλήσσει.

Κάτσε μωρή φχαριστήσου το γεγονός ότι επειδή ο νόμος σε θεωρεί κατώτερη (ακριβέστερα ο νόμος προέρχεται από μια εποχή που αν δεν είχες κάνει παιδί στα 17 σήμαινε ήσουν άχρηστη) δε σου επιβάλλει τις ίδιες υποχρεώσεις με εμένα κι άσε τα "όχι είμαστε ίσοι".

Εναλλακτικά αν θες στ' αλήθεια να έχεις ίσες υποχρεώσεις τράβα κάνε εθελοντικά θητεία που κανένας δε σε εμποδίζει αν και είσαι πολύ πιθανό Ι5.
Το σχόλιό σου είναι ρατσιστικό, Φόσιλις.
Κανένας νόμος δεν θεωρεί τη γυναίκα κατώτερη. Αυτό το κάνει η ερμηνεία σου, όχι ο νόμος.
Θα συνιστούσα να προσέχεις τέτοιες εκφράσεις, καθότι τα ρατσιστικά σχόλια σήμερα θεωρούνται σοβαρά αδικήματα.
Ρατσιστικά σχόλια είναι τα σχόλια που κάνουν διαχωρισμό βάση της ράτσας. Μάλλον ήθελες να πεις σεξιστικά αλλά και πάλι λάθος θα ήσουν γιατί το μόνο σεξιστικό που υπάρχει σε αυτή την περίπτωση είναι η εφαρμογή του συντάγματος και των νόμων, όχι τα σχόλια η ανάλυση του φος.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 22 Μάιος 2019, 16:28

foscilis έγραψε:
22 Μάιος 2019, 10:19
παιδιά η Εσθήρ λέει ότι υπάρχει ισότητα των φύλων επειδή ο νόμος χρησιμοποιεί την ίδια λέξη (υποχρεωτική στράτευση) για να περιγράψει τις υποχρεώσεις τους.

Σα να λέμε άμα εγώ έχω μισθό 500 ευρώ την ώρα και η Εσθήρ έχει μισθό 500 ευρώ κάθε πανσέληνο που πέφτει Τρίτη τα έτη που διαιρούνται με το 17, έχουμε "ισότητα μισθών".

Η ικανότητα των κομπλεξικών ατόμων να ξεγελούν τον εαυτό τους για να μην παραδεχτούν κατωτερότητα ποτέ δε θα πάψει να με εκπλήσσει.

Κάτσε μωρή φχαριστήσου το γεγονός ότι επειδή ο νόμος σε θεωρεί κατώτερη (ακριβέστερα ο νόμος προέρχεται από μια εποχή που αν δεν είχες κάνει παιδί στα 17 σήμαινε ήσουν άχρηστη) δε σου επιβάλλει τις ίδιες υποχρεώσεις με εμένα κι άσε τα "όχι είμαστε ίσοι".

Εναλλακτικά αν θες στ' αλήθεια να έχεις ίσες υποχρεώσεις τράβα κάνε εθελοντικά θητεία που κανένας δε σε εμποδίζει αν και είσαι πολύ πιθανό Ι5.
Μεστή τοποθέτηση από το μέλος foscilis, συμφωνώ μέχρι τελείας, ειδικά στην κατακλείδα.
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Μάιος 2019, 16:47

Ορέστης 35 έγραψε:
22 Μάιος 2019, 14:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μάιος 2019, 14:12
Ορέστης 35 έγραψε:
22 Μάιος 2019, 14:09
Οποια φτανει 45 ετων χωρις να εχει τεκνοποιησει να πληρωνει 6000 ευρω προστιμο οπως οι ανυποτακτοι συν 2 ετη φυλακιση.
Μ' αυτή τη λογική, θα πρέπει να πληρώνουν το ίδιο πρόστιμο και όσοι άνδρες δεν κάνουν παιδιά μέχρι τα 45.
Κι αν έχουν πάει στρατό, να τους αφαιρούνται οι μήνες που υπηρέτησαν από τους 24 μήνες φυλάκισης.
Δεν καταλαβες. Οταν κατι ειναι υποχρεωτικο σημαινει οτι υφιστατσι κυρωσεις οποιος το αρνηθει. Κυρωσεις αντρα που δεν παει στρατο: Φυλακη κα προστιμο. Κυρωσεις γυναικας που δε θελει να κανει παιδια: Ζει αμεριμνα τη ζωουλα της. Η απαντηση μου απευθηνοταν στον στβνμφ που λεει οτι οι γυναικες δεν πρεπει να στρατευονται γιατι γινονται μανες.
Κατάλαβα πολύ καλά.

Εξισώνεις μια δωδεκάμηνη θητεία, που την κάνεις και τελειώνει με μια εννιάμηνη κύηση που όταν τελειώσει αρχίζουν τα δύσκολα.

Σε κάθε περίπτωση, την δική μου άποψη την έγραψα. Στράτευση για όλους και όλες με την όποια ευελιξία απαιτεί η γονεϊκή -και όχι μόνον μητρική- ιδιότητα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Ορέστης 35

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 22 Μάιος 2019, 16:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μάιος 2019, 16:47
Ορέστης 35 έγραψε:
22 Μάιος 2019, 14:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μάιος 2019, 14:12


Μ' αυτή τη λογική, θα πρέπει να πληρώνουν το ίδιο πρόστιμο και όσοι άνδρες δεν κάνουν παιδιά μέχρι τα 45.
Κι αν έχουν πάει στρατό, να τους αφαιρούνται οι μήνες που υπηρέτησαν από τους 24 μήνες φυλάκισης.
Δεν καταλαβες. Οταν κατι ειναι υποχρεωτικο σημαινει οτι υφιστατσι κυρωσεις οποιος το αρνηθει. Κυρωσεις αντρα που δεν παει στρατο: Φυλακη κα προστιμο. Κυρωσεις γυναικας που δε θελει να κανει παιδια: Ζει αμεριμνα τη ζωουλα της. Η απαντηση μου απευθηνοταν στον στβνμφ που λεει οτι οι γυναικες δεν πρεπει να στρατευονται γιατι γινονται μανες.
Κατάλαβα πολύ καλά.

Εξισώνεις μια δωδεκάμηνη θητεία, που την κάνεις και τελειώνει με μια εννιάμηνη κύηση που όταν τελειώσει αρχίζουν τα δύσκολα.

Σε κάθε περίπτωση, την δική μου άποψη την έγραψα. Στράτευση για όλους και όλες με την όποια ευελιξία απαιτεί η γονεϊκή -και όχι μόνον μητρική- ιδιότητα.
Αυτος στον οποιο απαντουσα εξισωνει θητεια με μητροτητα. Εγω δεν θα εξισωνα την εργασια για το κρατος με την εργασια για το παιδι μου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Μάιος 2019, 17:00

Ορέστης 35 έγραψε:
22 Μάιος 2019, 16:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μάιος 2019, 16:47
Ορέστης 35 έγραψε:
22 Μάιος 2019, 14:17


Δεν καταλαβες. Οταν κατι ειναι υποχρεωτικο σημαινει οτι υφιστατσι κυρωσεις οποιος το αρνηθει. Κυρωσεις αντρα που δεν παει στρατο: Φυλακη κα προστιμο. Κυρωσεις γυναικας που δε θελει να κανει παιδια: Ζει αμεριμνα τη ζωουλα της. Η απαντηση μου απευθηνοταν στον στβνμφ που λεει οτι οι γυναικες δεν πρεπει να στρατευονται γιατι γινονται μανες.
Κατάλαβα πολύ καλά.

Εξισώνεις μια δωδεκάμηνη θητεία, που την κάνεις και τελειώνει με μια εννιάμηνη κύηση που όταν τελειώσει αρχίζουν τα δύσκολα.

Σε κάθε περίπτωση, την δική μου άποψη την έγραψα. Στράτευση για όλους και όλες με την όποια ευελιξία απαιτεί η γονεϊκή -και όχι μόνον μητρική- ιδιότητα.
Αυτος στον οποιο απαντουσα εξισωνει θητεια με μητροτητα. Εγω δεν θα εξισωνα την εργασια για το κρατος με την εργασια για το παιδι μου.
Εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να εξισωθούν δύο ανόμοια πράγματα. Η "δωρεάν" εργασία για το κράτος είναι υποχρεωτική (κάτι σαν δημοκρατική δουλεία), η "δωρεάν" προσφορά στην οικογένεια δεν μπορεί να επιβληθεί νομικά, παραμένει στο πλαίσιο της προσωπικής επιλογής.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών