Στράτευση γυναικών

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 26 Μάιος 2019, 01:06

hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2019, 23:30
perseus έγραψε:
25 Μάιος 2019, 19:57
hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2019, 14:07


Διότι οι αξιωματικοί αυτό μάς έλεγαν. Βγείτε απ' την σκοπιά για να μην σας τσιμπάνε τα κουνούπια, όχι «γιατί δεν είσαι στην σκοπιά σου, ρε αρχίδι;»
Δεν νομίζω οτι υπαρχει κανονισμος να σε υποχρεωνει να εισαι εντος σκοπιας αλλα στιν χωρο ευθυνης της σκοπιας
Δεν ξέρω αν υπάρχει κανονισμός, υπάρχει όμως σίγουρα κανονισμός που λέει ότι κάνεις ό,τι λένε οι διαταγές.
οχι ακριβως

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μάιος 2019, 01:15

enaon έγραψε:
26 Μάιος 2019, 01:01
έτσι ήταν, αρκεί να μην εννοείς οτι αυτό επέτρεπε να σου πει κάποιος να πας να φέρεις τσιγάρα ή που να στέκεσαι όταν είσαι σκοπός.
Το πρώτο είναι αγγαρεία, το δεύτερο υπηρεσιακή διαταγή. Αν ο υπεύθυνος ασφαλείας λέει ότι πρέπει να βρίσκεσαι στην σκοπιά, δεν έχεις καμμιά δικαιοδοσία να το αμφισβητήσεις. Μπορείς αν έχεις απορίες ή παράπονα να τα αναφέρεις σε κάποια αναφορά.

Το «γιατί δεν είσαι στο προβλεπόμενο σημείο» ήταν ψωμοτύρι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Μάιος 2019, 01:18

hellegennes έγραψε:
26 Μάιος 2019, 01:15
enaon έγραψε:
26 Μάιος 2019, 01:01
έτσι ήταν, αρκεί να μην εννοείς οτι αυτό επέτρεπε να σου πει κάποιος να πας να φέρεις τσιγάρα ή που να στέκεσαι όταν είσαι σκοπός.
Το πρώτο είναι αγγαρεία, το δεύτερο υπηρεσιακή διαταγή. Αν ο υπεύθυνος ασφαλείας λέει ότι πρέπει να βρίσκεσαι στην σκοπιά, δεν έχεις καμμιά δικαιοδοσία να το αμφισβητήσεις. Μπορείς αν έχεις απορίες ή παράπονα να τα αναφέρεις σε κάποια αναφορά.

Το «γιατί δεν είσαι στο προβλεπόμενο σημείο» ήταν ψωμοτύρι.
οχι, δεν υπάρχει υπηρεσιακή εντολή που να προβλέπει που να σταθείς σαν να εισαι κούκλα, εισαι στρατιώτης, με χώρο ευθύνης, διοικητής του εαυτού σου και υπηρέτης του σκοπού σου, που είναι να φέρεις την αποστολή σου σε πέρας. Τεσπα, την άλλη φορά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μάιος 2019, 02:04

Θα πήγες σε κάποιον άλλον στρατό, μάλλον.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 26 Μάιος 2019, 02:09

όχι δεν πήγε σε άλλο στρατό
και εμάς οι διαταγές/οδηγίες (δεν θυμάμαι) του ΕΑΣ έλεγαν να είσαι εκτός του σπιτακίου της σκοπιάς στο σκοτάδι, όπου θες

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μάιος 2019, 02:50

Το ίδιο πράγμα λέμε. Το πού θα βρίσκεσαι και τι θα κάνεις είναι διαταγές. Εάν σας έλεγε αυτό ο ΕΑΣ, αυτό έπρεπε να κάνετε. Εμάς όλοι μάς έλεγαν να μην φεύγουμε ποτέ από την σκοπιά.

Έτσι κι αλλιώς, παραλογισμός είναι κι αυτό. Η σκοπιά έχει κτήριο για έναν λόγο και οι υπερυψωμένες είναι υπερυψωμένες για έναν λόγο, που δεν είναι η μπλόφα. Το νόημα είναι η σκοπιά να έχει ισχυρούς προβολείς που να χτυπάνε προς τα έξω, ώστε να μην φαίνεται πού είναι ο σκοπός, όχι να κρύβεται ο σκοπός στα πουρνάρια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Μάιος 2019, 04:15

enaon έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:18
stavmanr έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:13
Οπότε, καλή θητεία, για να έρθετε στα ίσια σας! :smt023
μετά την θητεία πλεονεκτούμε ακόμα παραπάνω. :003:

Αλλά μην μου πείς οτι εισαι κοπέλα, πάνω που έλεγα οτι βρήκα έναν ακόμα ευγενικό συνομιλητή :)
Ο στρατός παιδιά είναι πάρα πολύ καλό πράμα, αυτό θέλουμε κι εμείς, το πάρα πολύ καλό τους.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Μάιος 2019, 04:29

hellegennes έγραψε:
26 Μάιος 2019, 02:50
Το ίδιο πράγμα λέμε.
όχι βρέ δεν λέμε το ίδιο.

Διάβασε πίσω τα αποσπάσματα απο τον γενικό κανονισμό υπηρεσίας που σου έβαλα, αν θες δέξου ότι το παιχνίδι άλλαζε αν ήθελες, αν όχι δεν μπορώ να σου πω ιστορίες, χρειάζομαι έναν αυτόπτη μάρτυρα. :lol:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Μάιος 2019, 04:39

enaon έγραψε:
26 Μάιος 2019, 04:29
hellegennes έγραψε:
26 Μάιος 2019, 02:50
Το ίδιο πράγμα λέμε.
όχι βρέ δεν λέμε το ίδιο.

Διάβασε πίσω τα αποσπάσματα απο τον γενικό κανονισμό υπηρεσίας που σου έβαλα, αν θες δέξου ότι το παιχνίδι άλλαζε αν ήθελες, αν όχι δεν μπορώ να σου πω ιστορίες, χρειάζομαι έναν αυτόπτη μάρτυρα. :lol:
Έλα, θα κάνω εγώ τον αυτόπτη.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Μάιος 2019, 04:48

sys3x έγραψε:
26 Μάιος 2019, 04:39
Έλα, θα κάνω εγώ τον αυτόπτη.
:lol:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μάιος 2019, 05:00

enaon έγραψε:
26 Μάιος 2019, 04:29
hellegennes έγραψε:
26 Μάιος 2019, 02:50
Το ίδιο πράγμα λέμε.
όχι βρέ δεν λέμε το ίδιο.

Διάβασε πίσω τα αποσπάσματα απο τον γενικό κανονισμό υπηρεσίας που σου έβαλα, αν θες δέξου ότι το παιχνίδι άλλαζε αν ήθελες, αν όχι δεν μπορώ να σου πω ιστορίες, χρειάζομαι έναν αυτόπτη μάρτυρα. :lol:
Τι λέει το απόσπασμα που έρχεται σε αντίθεση με τα γραφόμενά μου; Ότι έχεις το δικαιοδοσία να κρίνεις τις υπηρεσιακές εντολές σου και να τις εκτελείς κατά βούληση;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Μάιος 2019, 08:30

Σπύρο δεν φτιάχνεις ένα νέο νήμα "νομοθεσία περί υψωμένης στρατιωτικής σκοπιάς" ;

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 26 Μάιος 2019, 08:51

sys3x έγραψε:
26 Μάιος 2019, 04:15
Ο στρατός παιδιά είναι πάρα πολύ καλό πράμα, αυτό θέλουμε κι εμείς, το πάρα πολύ καλό τους.
Να μάθουν να υπακούν στις εντολές των ανωτέρων τους.
Και μετά του άντρα τους. :D

Ορέστης 35

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 26 Μάιος 2019, 10:09

Μηχανικός έγραψε:
26 Μάιος 2019, 08:51
sys3x έγραψε:
26 Μάιος 2019, 04:15
Ο στρατός παιδιά είναι πάρα πολύ καλό πράμα, αυτό θέλουμε κι εμείς, το πάρα πολύ καλό τους.
Να μάθουν να υπακούν στις εντολές των ανωτέρων τους.
Και μετά του άντρα τους. :D
Πιστευεις μας εχουν παρει τον αερα οι ελληνιδες γιατι δεν πανε στρατο, ενω εμεις παμε και γινομαστε υπακουοι;

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 24 Σεπ 2019, 18:57

Χαιρετώ την ομήγυρη!
Χρόνια διαμαρτύρομαι ο έρμος ότι είναι αντισυνταγματική η μη στράτευση των γυναικών, αλλά δε βαριέσαι... Συμφωνώ με τις τοποθετήσεις του Hellegennes και καταθέτω στο κοινό ταμείο δύο σχετικά κείμενα.
Το πρώτο είναι μίας θεωρούμενης αυθεντίας στο Συνταγματικό Δίκαιο: Π.ΠΑΡΑΡΑΣ («Σύνταγμα I», άρθρα 1-4) (Σάκκουλας 2010: σελ. 587):
Ανεξάρτητα από την εντύπωση που προκαλεί το γράμμα της παρ. 6, -οπωσδήποτε αποδίδει τις εν γένει συνθήκες που επικρατούσαν όταν το πρώτον θεσπίσθηκε- θεωρώ ως αυτονόητο ότι στην υποχρέωση στρατιωτικής θητείας υπάγονται σήμερα και οι Ελληνίδες, για τις οποίες, πάντως, θα επιφυλάσσονται έργα στα οποία να μπορούν αυτές να ανταποκρίνονται, με γνώμονα κυρίως τις ιδιαιτερότητες του φύλου τους. Η ερμηνευτική αυτή προσέγγιση της παρ. 6 συμπλέει άλλωστε απόλυτα και με τη ρητή συνταγματική καθιέρωση της ισότητας των 2 φύλων στην παρ. 2 του άρθρου 4. Η παρ. 6 ερμηνεύεται υπό το φως της παρ. 2 του άρθρου 4.

Γεια στα χεράκια του λοιπόν του Παραρά και πάμε στον νομικό Αθ. Αναγνωστόπουλο, από όπου αντλώ σχετικό μεγάλο παράθεμα από το ιστολόγιό του:
Περί στρατεύσεως των γυναικών
Αθ. Αναγνωστόπουλος (2016)
Το Σύνταγμα της χώρας μας προβλέπει όλες κι όλες μόνο 4 υποχρεώσεις των Ελλήνων: φόρο, ψήφο, θητεία και αντίσταση. Σύμφωνα λοιπόν με το άρ. 4 παρ. 6 Σ: Κάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων. Για κάποιον μυστηριώδη λόγο, δηλαδή τι μυστηριώδη, ολοφάνερα σεξιστικό, οι ερμηνευτές και οι εφαρμοστές του Συντάγματος ερμηνεύουν κυριολεκτικά το “Έλληνας”. Ότι τάχα δηλαδή αναφέρεται μόνο στους άνδρες Έλληνες και όχι και στις Ελληνίδες (ενώ παντού αλλού φυσικά ο “Έλληνας” των συνταγματικών διατάξεων καλύπτει και τους αρσενικούς και τις θηλυκές). Η διάταξη αυτή μάλιστα δεν μπορεί παρά να διαβάζεται και υπό το φως της βασικής και ειδικής περί έμφυλης ισότητας διάταξης του άρ. 4 παρ. 2 Σ: Οι Έλληνες και οι Ελληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις. Όχι λοιπόν ίσα δικαιώματα και άνισες υποχρεώσεις, μας λέει το Σύνταγμά μας, αλλά ίσες και τις υποχρεώσεις τους: ίση εκλογική υποχρέωση και ίση φορολογική υποχρέωση. Και, προφανώς, ίση στρατιωτική υποχρέωση. Αρκεί να το αντιστρέψουμε: Αν ήταν συνταγματικός ένας στρατολογικός νόμος που υποχρεώνει μόνο τους άνδρες σε θητεία, τότε θα ήταν και ένας φορολογικός νόμος που υποχρεώνει μόνο τις γυναίκες σε φόρο. Απλό ε; Ισότητα

Υπάρχει λοιπόν πράγματι ένας κραυγαλέα αντισυνταγματικός νόμος, ο Ν. 705/1977 περί στρατεύσεως των Ελληνίδων. Ήδη από τον τίτλο του αντιλαμβανόμαστε την παραβίαση της συνταγματικής αρχής της ισότητας των φύλων: φανταστήτε ένα νόμο περί φορολογήσεως των Ελληνίδων μόνο ας πούμε.Ο ως άνω νόμος ορίζει στο άρ. 1 παρ. 2 αυτού:Η εκπλήρωσις της προς στράτευσιν υποχρεώσεως επιβάλλεται μόνον εν καιρώ πολέμου ή επιστρατεύσεως δια διαταγής προσκλήσεως γενικής ή μερικής κατά κατηγορίας ή περιφερείας, αναλόγως των αναγκών των Ενόπλων Δυνάμεων.Πλην αυτού, ορίζει μικρότερη διάρκεια θητείας σε σχέση με τους άνδρες, πολύ ευρύτερες περιπτώσεις απαλλαγής από την στρατιωτική υποχρέωση κ.λπ. Είναι ένα νομοθέτημα που είναι ξεκάθαρα σεξιστικό.Αυτό είναι σεξιστικό; Αυτό είναι σεξιστικό; Σεξιστικό ασφαλώς, αλλά υπό τίνα έννοια; Εδώ είναι το ενδιαφέρον σημείο. Ένας νόμος του 1977 μπορούσε να είναι και πράγματι ήταν φαλλοκρατικός, υπό την έννοια ότι οι γυναίκες απαλλάσσονταν από την υποχρέωση θητείας ως ανίκανες, άχρηστες, ανεπαρκείς, απρόσφορες και ανωφελείς για το στράτευμα. Διαφωνώ με αυτήν την λογική, αλλά έχει μια συνέπεια: αν στις γυναίκες αρμόζουν όλα αυτά τα κατηγορήματα, τότε προφανώς καλά έκαναν και δεν τις στράτευαν.Αυτό; Αυτό;
Έκτοτε όμως η σεξιστική λογική του Ν. 705/1977 έχει διατηρηθή μεν πλήρως, αλλά αντεστραμμένη, ήτοι κλειτοριδοκρατική. Και εδώ δεν διαγιγνώσκεται ούτε καν το ίχνος συνέπειας που διείπε τους κακούς φαλλοκράτες, δεδομένου ότι οι καλές κλειτοριδοκράτισσες προφανώς και δεν αποδίδουν στις γυναίκες κανένα από τα στερητικά άλφα που παρέθεσα πιο πριν, και έχουν δίκιο ως προς αυτό. Αλλά εξακολουθούν να συνάγουν το ίδιο συμπέρασμα με τους συναδέλφους τους φαλλοκράτες. Θαυμάσιον ιδείν αλήθεια, κλειτοριδοκράτισσες να στηρίζουν ένα φαλλοκρατικό νόμο.Τώρα, οι κλειτοριδοκράτισσες και οι συνοδοιπόροι τους προσάγουν κάτι ψωραλέα σπαράγματα επιχειρήματος, για να ανατρέψουν τάχα τις ως άνω σαφείς συνταγματικές διατάξεις και τον αντισυνταγματικό Ν. 705/1977. Το βασικό τους επιχείρημα, αν καταλαβαίνω καλά, είναι το ένδοξο νεοελληνικό “ζε σέλω“. Εκτός από αυτό, η σκέψη τους δεν έχει εξελιχθή σημαντικά από το επιχείρημα της γιαγιάς τους της Μήδειας (στ. 248-251):
λέγουσι δ΄ ἡμᾶς ὡς ἀκίνδυνον βίον ζῶμεν κατ΄ οἴκους͵ οἳ δὲ μάρνανται δορί· κακῶς φρονοῦντες· ὡς τρὶς ἂν παρ΄ ἀσπίδα στῆναι θέλοιμ΄ ἂν μᾶλλον ἢ τεκεῖν ἅπαξ. Τι να απαντήσω ρε φίλε σε κάτι τέτοια επιχειρήματα; Ότι στην νόμιμη ηλικία στράτευσης των 19 έχουν γίνει μανούλες ελαχιστότατες; Ότι υπάρχει ένα πράγμα μετά από 2400 χρόνια που πέρασαν που λέγεται επισκληρίδιος; Ότι οι άντρες της Ελλάδας ζουν κατά μέσο όρο 4 χρόνια λιγώτερα; Ότι κανείς δεν θεωρεί την μητρότητα επαρκή λόγο για να πληρώνουν λιγώτερο φόρο οι γυναίκες ως γυναίκες έναντι των ανδρών; Ότι, ο δε μέγιστον, αυτά δεν είναι νομικά, υφ’ όλους τους ορισμούς της έννοιας;
Προσάγουν και κάτι άλλα κοινωνιολογικά επιχειρήματα, κάτι αοριστολογίες του τύπου “οι άντρες έχουν πιάσει τις καλές δουλειές”, “εγώ είχα πάει για συνέντευξη σε μια εταιρεία και μου κοίταζαν την φούστα μου” και κάτι τέτοια. Αν υπάρχη κανένα νομικό επιχείρημα, καμιά συνταγματική αρχή, καμιά πρακτικοφιλοσοφική σκέψη, κάτι βρε παιδί μου, ευχαρίστως να ασχοληθώ, αλλιώς μην ταλαιπωρήτε την βασανισμένη μου όραση.
Ένας στρατός με στράτευση ανδρών και γυναικών είναι η δεύτερη καλύτερη επιλογή μετά τον επαγγελματικό στρατό. Δεν συνιστά όμως λύση να λέμε “εγώ είμαι υπέρ της κατάργησης της στράτευσης όλων γενικώς” και να πετάμε την μπάλα στην επιχειρηματολογική εξέδρα. Και εγώ είμαι υπέρ της κατάργησης της υποχρεωτικής κοινωνικής ασφάλισης σε δημόσιους φορείς, αλλά μέχρι να συμβή αυτό θα θεωρώ αντισυνταγματικό όποιο νόμο τυχόν θα επέβαλλε την ασφάλιση μόνο των ανδρών και όχι και των γυναικών επί ίσοις όροις σε αυτούς. Μεγάλα παιδιά είμαστε οι πιο πολλοί, ας επιχειρηματολογούμε επί της ουσίας και ας μην υπεκφεύγουμε. Τι θα απαντούσατε, ω κλειτοριδοκράτισσες, σε ένα νόμο που θα επέβαλλε ατομικό φόρο οσχέου; Ότι εσείς έχετε περίοδο; Οι κλειτοριδοκράτισσες θεωρούν τις γυναίκες, ορθώς, ικανές για τα πάντα. Εκτός από την θητεία. Λάθος, και μάλιστα προσβλητικό.
Ας κοιτάξουμε γύρω μας. Γυναίκες είναι πλέον Υπουργοί Εθνικής Αμύνης (οι κλειτοριδοκράτισσες δεν έχουν πρόβλημα με αυτό. Γενικά, δεν έχουν πρόβλημα με οποιαδήποτε δουλειά περιλαμβάνει για τις γυναίκες γραφείο με κλιματιστικό. Αξιοσημείωτο). Οι γυναίκες υπηρετούν κανονικά (όχι κορίτσια, δεν θα αναφερθώ στο κακό, στρατοκρατικό Ισραήλ, αλλά) στην Νορβηγία. Σεβασμός στις Βικινγκίνες.Σεβασμός στις Βικινγκίνες.
Οι γυναίκες είναι έτοιμες να διαβούν το άδυτο των ανδρικών αδύτων, τους Navy Seals. Σύντομα σε ένα ΚΕΝ κοντά σας. Σύντομα σε ένα ΚΕΝ κοντά σας. Στα δικά μας, οι γυναίκες υπηρετούν εδώ και πολλά χρόνια στα Σώματα Ασφαλείας και στις ίδιες τις Ένοπλες Δυνάμεις. Πλέον, έχουμε και γυναίκες ιπτάμενες σε επιθετικά ελικόπτερα (και ναι, έχουν και αυτές περίοδο, απλώς δεν κλαψουρίζουν). Αν δεν το προσέξατε επίσης, ο πόλεμος είναι όλο και λιγώτερο μια υπόθεση μυών και όλο και περισσότερο μια υπόθεση δεξιοτεχνίας ως προς το πάτημα κουμπιών.
Ξεκολλάτε επιτέλους. Η έμφυλη ισότητα φυσικά και επιβάλλει την ισότιμη συμμετοχή των γυναικών στην εθνική άμυνα. Τόσα χρόνια απλώς κοροϊδευόμαστε. Και υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι για τους οποίους κοροϊδευόμαστε: τα συμφέροντα των γυναικών που δεν θέλουν να χάσουν την βολή τους και τα συμφέροντα των ανδρών που δεν θέλουν να τις στενοχωρήσουν. Συζητώντας αυτό το θέμα υπάρχει η δύναμη της παράδοσης, η ιστορική αδράνεια, τα καλά και τα συμφέροντα της άκρατης δικαιωματολογίας και ο δωρεανισμός των θηλυκών συμπολιτών μας. Δεν υπάρχει αμεροληψία, ορθολογισμός, αχρωματοψία, η στερεά απόφαση να μην εξαρτάται η άσκηση δικαιωμάτων και υποχρεώσεων από το τι έχει ο καθένας ανάμεσα στα πόδια του.
Η θητεία είναι το απόλυτο ανδρικό κεκτημένο, το έσχατο άβατο. Αν οι γυναίκες μπορούν να το κάνουν και αυτό, τότε ασφαλώς και μπορούν τα πάντα. Εγώ λέω ότι μπορούν.
Και το Σύνταγμα λέει ότι πρέπει.
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών