Στράτευση γυναικών

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 24 Σεπ 2019, 19:15

Καλωσόρισες. Δηλαδή εγώ ήμουν μαλάκας που έκανα 25 μήνες θητεία και οι συμφοιτήτριες μου διορίστηκαν πριν από μένα;

Αχ Ισραήλ και πάλι Ισραήλ :g030:

Εικόνα

Antigeist

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 24 Σεπ 2019, 19:16

Σοβαρευτείτε ρε αυγά μελάτα. Δεν έχουν καμιά δουλειά οι γυναίκες στο στρατό. Επειδή είμαστε θεωρητικά ίσοι στα δικαιώματα και στην αξιοπρέπεια δεν σημαίνει ότι είμαστε ίδιοι σωματικά και ψυχικά. Εκεί εκπαιδευόμαστε υποτίθεται για να σφάξουμε και να σφαχτούμε, δεν είναι αστεία πράγματα. Επειδή οι τζιχαντιστές είναι βλάκες και φοβούνται να αντιμετωπίσουν τις ένοπλες γυναίκες των Κούρδων επειδή πιστεύουν ότι άμα τους σκοτώσει γυναίκα δεν πάνε παράδεισο δεν σημαίνει ότι πρέπει να γυναικοποιήσουμε τον στρατό.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 24 Σεπ 2019, 19:21

ΣΤΥΓΙΕ, εμένα βάλε με στους 28 μήνες, αλλά ως προς την απορία σου με τις συμφοιτήτριες ταυτιζόμαστε απολύτως!
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 24 Σεπ 2019, 19:21

Το ξέρεις ότι τα χρόνια του στρατού ,για να αναγνωριστούν ως συντάξιμα, εξαγοράζονται με 2.000 ευρώ το χρόνο;

Και κερατάς και μαλάκας και δαρμένος δηλαδή..

Και γαμώ την ισονομία και ισοπολιτεία λέμε..

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 24 Σεπ 2019, 19:29

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
24 Σεπ 2019, 19:21
ΣΤΥΓΙΕ, εμένα βάλε με στους 28 μήνες, αλλά ως προς την απορία σου με τις συμφοιτήτριες ταυτιζόμαστε απολύτως!
Ντάξει εγώ δε θα προλάβω να βγω σε σύνταξη ,θα έχω πεθάνει πιο πριν...

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 25 Σεπ 2019, 12:18

Μηχανικός έγραψε:
20 Μάιος 2019, 15:30
hellegennes έγραψε:
20 Μάιος 2019, 15:19
Κάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων.
Ναι οι γυναίκες πρώτα δεν μπορούσαν. :D
Αλλού είναι το πρόβλημα και όχι στο ότι "δεν μπορούν"

Σε κουβέντα που είχα παλαιότερα με μεγαλόφθαλμο αξιωματικό του ΠΝ (διοικητής στόλου τότε) μου είχε πει ότι "δεν βάζουμε γυναίκες να πολεμούν μαζί με άνδρες επειδή όταν κινδυνεύει μια γυναίκα στο μέτωπο ο άνδρας θα βάλει ως προτεραιότητα να προστατεύσει τη γυναίκα και θα παρεκκλίνει του σκοπού του θέτοντας σε κίνδυνο όλη την επιχείρηση".
Αυτός είναι ο λόγος

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Σεπ 2019, 12:37

Antigeist έγραψε:
24 Σεπ 2019, 19:16
Εκεί εκπαιδευόμαστε υποτίθεται για να σφάξουμε και να σφαχτούμε, δεν είναι αστεία πράγματα.
με σπαθια και μαχαιρια θα πολεμησουμε;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 25 Σεπ 2019, 12:46

O I έγραψε:
25 Σεπ 2019, 12:18
Μηχανικός έγραψε:
20 Μάιος 2019, 15:30
hellegennes έγραψε:
20 Μάιος 2019, 15:19
Κάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων.
Ναι οι γυναίκες πρώτα δεν μπορούσαν. :D
Αλλού είναι το πρόβλημα και όχι στο ότι "δεν μπορούν"

Σε κουβέντα που είχα παλαιότερα με μεγαλόφθαλμο αξιωματικό του ΠΝ (διοικητής στόλου τότε) μου είχε πει ότι "δεν βάζουμε γυναίκες να πολεμούν μαζί με άνδρες επειδή όταν κινδυνεύει μια γυναίκα στο μέτωπο ο άνδρας θα βάλει ως προτεραιότητα να προστατεύσει τη γυναίκα και θα παρεκκλίνει του σκοπού του θέτοντας σε κίνδυνο όλη την επιχείρηση".
Αυτός είναι ο λόγος

Ο.Ι.
Πύτε ειναι σίγουρο αυτο; γιατί σε ενα πρόσφατο ελληνικο σχεδόν ναυάγιο, δεν θυμαμαι πού 100% αλλα νομιζω Ελλαδα-Ιταλία με φωτιά εν πλω και εγκατάλειψη πλοίου ειχανε πέσει μπουνιδια απο αντρες για να μπουνε στις πρώτες βάρκες που προοριζανε για γυβαικοπαιδα..βεβαια δεν είδαμε και καμια διαμαρτυρία φεμινιστριων για τον σεξιστικο αυτο διαχωρισμο.. Λολ

Θα μου πεις μεμονωμενο περιστατικό, και εξαλλου έστω και κάποιοι αντρες να κάνανε αυτο που λεει ο ναύαρχος σου παλι καταστροφη θα ηταν. Εγω παντως γενικά παρατήρησα τα αγοράκια να συμπεριφέρονται σαν κοπελίτσες στον στρατο γενικα, δεν νομιζω να είχαμε μεγαλη διαφορα...
ωραία πύτισσα η ζωή

Antigeist

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 25 Σεπ 2019, 14:03

Ασέβαστος έγραψε:
25 Σεπ 2019, 12:37
Antigeist έγραψε:
24 Σεπ 2019, 19:16
Εκεί εκπαιδευόμαστε υποτίθεται για να σφάξουμε και να σφαχτούμε, δεν είναι αστεία πράγματα.
με σπαθια και μαχαιρια θα πολεμησουμε;
Και τι σημασία έχει που σήμερα πολεμούμε με πυροβόλα όπλα; Σφαγή είναι και αυτό και απαιτεί τις ίδιες σωματικές και ψυχικές αρετές.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Σεπ 2019, 14:23

Antigeist έγραψε:
25 Σεπ 2019, 14:03
Ασέβαστος έγραψε:
25 Σεπ 2019, 12:37
Antigeist έγραψε:
24 Σεπ 2019, 19:16
Εκεί εκπαιδευόμαστε υποτίθεται για να σφάξουμε και να σφαχτούμε, δεν είναι αστεία πράγματα.
με σπαθια και μαχαιρια θα πολεμησουμε;
Και τι σημασία έχει που σήμερα πολεμούμε με πυροβόλα όπλα; Σφαγή είναι και αυτό και απαιτεί τις ίδιες σωματικές και ψυχικές αρετές.
οι περισσοτεροι και πιο αποτελεσματικοι εμπολεμοι σημερα, πατανε κουμπακια. δεν ειναι ραμπο. οι νοητικες αρετες ειναι το σημερινο οπλο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 25 Σεπ 2019, 14:52

Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ έγραψε:
25 Σεπ 2019, 12:46
O I έγραψε:
25 Σεπ 2019, 12:18
Μηχανικός έγραψε:
20 Μάιος 2019, 15:30

Ναι οι γυναίκες πρώτα δεν μπορούσαν. :D
Αλλού είναι το πρόβλημα και όχι στο ότι "δεν μπορούν"

Σε κουβέντα που είχα παλαιότερα με μεγαλόφθαλμο αξιωματικό του ΠΝ (διοικητής στόλου τότε) μου είχε πει ότι "δεν βάζουμε γυναίκες να πολεμούν μαζί με άνδρες επειδή όταν κινδυνεύει μια γυναίκα στο μέτωπο ο άνδρας θα βάλει ως προτεραιότητα να προστατεύσει τη γυναίκα και θα παρεκκλίνει του σκοπού του θέτοντας σε κίνδυνο όλη την επιχείρηση".
Αυτός είναι ο λόγος

Ο.Ι.
Πύτε ειναι σίγουρο αυτο; γιατί σε ενα πρόσφατο ελληνικο σχεδόν ναυάγιο, δεν θυμαμαι πού 100% αλλα νομιζω Ελλαδα-Ιταλία με φωτιά εν πλω και εγκατάλειψη πλοίου ειχανε πέσει μπουνιδια απο αντρες για να μπουνε στις πρώτες βάρκες που προοριζανε για γυβαικοπαιδα..βεβαια δεν είδαμε και καμια διαμαρτυρία φεμινιστριων για τον σεξιστικο αυτο διαχωρισμο.. Λολ

Θα μου πεις μεμονωμενο περιστατικό, και εξαλλου έστω και κάποιοι αντρες να κάνανε αυτο που λεει ο ναύαρχος σου παλι καταστροφη θα ηταν. Εγω παντως γενικά παρατήρησα τα αγοράκια να συμπεριφέρονται σαν κοπελίτσες στον στρατο γενικα, δεν νομιζω να είχαμε μεγαλη διαφορα...
Έτσι μου είπε. Ότι το δοκίμασαν σε επιχειρήσεις και το διαπίστωσαν. Το γνωρίζουν και από ιστορικές πολεμικές επιχειρήσεις του παρελθόντος. Νομίζω όμως ότι κάτι τέτοιο διαπιστώνεται και από την ψυχολογία των σχέσεων των δύο φύλων. Δηλαδή, αν κάποιος άνδρας που του προσβάλουν το ταίρι του ή κάποια γυναίκα που θεωρεί ότι βρίσκεται υπό την προστασία του (έτσι λειτουργούν συνήθως οι άντρες όταν κινδυνεύουν γυναίκες που βρίσκονται μαζί τους), το αφήνει αυτό να καθαρίσει ή θα το προστατέψει ως όφειλε; :smt017
Μη ξεχνάς και το άλλο
Ο άνδρας θα προσπαθήσει να δείξει τον ανδρισμό του είτε ανταγωνιστικά για την προσοχή των γυναικών ρισκάροντας περισσότερο σε πολεμικές επιχειρήσεις, είτε θα προστατέψει το αδύνατο φύλο πιεζόμενος από τη φύση του. Δεν είναι παράξενο ή προς αμφισβήτηση. Ας πει τη γνώμη του και κανένας στρατιωτικός που βρίσκεται στο πχόρουμ.
Για το παράδειγμα που έφερες, δεν ξέρω πως, τι και γιατί.

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 25 Σεπ 2019, 14:56

Περιμένουμε τοποθέτηση ανειαν χιχιχι
ωραία πύτισσα η ζωή

Antigeist

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 25 Σεπ 2019, 15:03

Ασέβαστος έγραψε:
25 Σεπ 2019, 14:23
Antigeist έγραψε:
25 Σεπ 2019, 14:03
Ασέβαστος έγραψε:
25 Σεπ 2019, 12:37


με σπαθια και μαχαιρια θα πολεμησουμε;
Και τι σημασία έχει που σήμερα πολεμούμε με πυροβόλα όπλα; Σφαγή είναι και αυτό και απαιτεί τις ίδιες σωματικές και ψυχικές αρετές.
οι περισσοτεροι και πιο αποτελεσματικοι εμπολεμοι σημερα, πατανε κουμπακια. δεν ειναι ραμπο. οι νοητικες αρετες ειναι το σημερινο όπλα ο.
Αυτό είναι λαϊκή ονειροφαντασία και δεν θα βρεις τέτοιον ισχυρισμό σε κανένα σοβαρό εγχειρίδιο στρατηγικής γραμμένο από στρατιωτικούς. Για πες μου έναν πόλεμο που νικήθηκε μόνο "πατώντας κουμπάκια".

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 25 Σεπ 2019, 15:13

Ασέβαστος έγραψε:
25 Σεπ 2019, 14:23
οι περισσοτεροι και πιο αποτελεσματικοι εμπολεμοι σημερα, πατανε κουμπακια. δεν ειναι ραμπο. οι νοητικες αρετες ειναι το σημερινο οπλο.
:smt005:

Το έχω ακούσει και την ώρα της εκπαίδευσης από στρατιώτες πεζικού:
«αφού ο πόλεμος γίνεται με κουμπιά, αυτή η εκπέδευση είναι ξεπερασμένη, δεν χρειάζεται»

Κλασική περίπτωση τύπων που δεν έχουν πάρει ούτε μυρουδιά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Σεπ 2019, 16:44

Antigeist έγραψε:
25 Σεπ 2019, 14:03
Ασέβαστος έγραψε:
25 Σεπ 2019, 12:37
Antigeist έγραψε:
24 Σεπ 2019, 19:16
Εκεί εκπαιδευόμαστε υποτίθεται για να σφάξουμε και να σφαχτούμε, δεν είναι αστεία πράγματα.
με σπαθια και μαχαιρια θα πολεμησουμε;
Και τι σημασία έχει που σήμερα πολεμούμε με πυροβόλα όπλα; Σφαγή είναι και αυτό και απαιτεί τις ίδιες σωματικές και ψυχικές αρετές.
Σφαγή και αρετές πηγαίνουν μαζί; :p2:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών